DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENj Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francr aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HF.RMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Tetei. 3320, redactie 3330. No. 301 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 22 December 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Relletjes bij Spaansche opstandelingen. Complot tegen Franco? Tal van bombardementen. De wapenlevering aan China. Groote diefstal van ruwe diamant. Ter waarde van f 18 millioen. De a.s. Palestijnsche conferentie. Joodsche agentschap ongerust. Pe algemeene toestand. De politieke jacht van Ciano De „as" beveelt. Oekrainsche motie verworpen. De autonomistische actie in Polen. Fransche begrootings- debatten begonnen. Engelsche verplichtingen jegens Frankrijk. Chamberlain beantwoordt vragen. Nieuws in 't kort, Brandstoffen voor de meest behoeftigen. ■B95.1 ALKMAARSCHE COURANT. Volgens te Hendaye (Fr.) van ver schillende zijden ontvangen berichten zijn kortgeleden troepen der opstan delingen naar Galicië en W.-Spanje gezonden om een einde te maken aan relletjes onder de burgerbevolking. Naar te St. Jean de Luz gemeld wordt zyn te San Sebastian tweehon derd personen gearresteerd, verdacht van deviezensmokkel. Er is geen aan wijzing als bestaat de mogelijkheid dat deze arrestaties verband houden met het incident met de diplon.atieke zak. De Spaansch-Fransche grens wordt thans zeer scherp bewaakt. Zeker is ,dat er onrust bestaat onder de oude requenté's (koningsgezinden) die niet erg gesteld zijn op de be moeiingen van de Duitsche en Itali- aansche officieren. Het geheimzinnige pakket. In een mededeeling van de Spaansche opstandelingen wordt verklaard, dat de militaire inlichtingendienst in de Britsche diplomatieke zak een document heeft ge vonden, dat ongetwijfeld heeft moeten dienen om de regeering op de hoogte te brengen van de toekomstige krijgsverrich tingen. Een uitgebreid onderzoek schijnt te hebben aangetoond, dat er een spion- nagenet bestaat, dat in verstandhouding tot de Spaansche regeering staat. In verband met het geheimzinnige pak ket, dat is aangetroffen in de bagage van den vice-consul van Grooi-Britannië, wordt in Britsche kringen te Londen ver klaard, dat het pakket daar blijkbaar in is geplaatst door iemand, die niet in het minst wist, dat Goodman vice-consul van Groot-Britannië te San Sebastian is. Thans wordt vernomen, aldus de diplo matieke correspondent van Reuter, dat de opstandelingen tegenover Goodman heb ben verklaard, dat zij de verdenking koes terden, dat zich in de zak iets bevond, dat er niet in behoorde, waarop Goodman er direct in toestemde, dat de zak in zijn tegenwoordigheid zou worden geopend. Samenzwering tegen Franco? De berichten over een samenzwering tegen Franco in het gebied der opstande lingen in Spanje zijn door den Spaanschen persdienst, het persagentschap der op standelingen te Londen tegengesproken. Er is, zoo verklaart men, geen beweging van dien aard geweest, en zooals steeds is het Spanje der opstandelingen „volkomen één onder het leiderschap van Franco." Naar aanleiding van de berichten over een samenzwering tegen Franco heeft een Engelschman, die van Burgos kwam, ver klaard, dat de tegenspraak van de opstan delingen juist is. Hij voegde hier echter aan toe, dat er in November eenige moeilijk heden zijn geweest met een artillerie- afdeeling, zonder dat het tot arrestaties op groote schaal of terechtstellingen is gekomen, terwijl voorts van diverse zijden berichten binnenkomen over innerlijke spanningen in het gebied van de opstande lingen. 25 vliegtuigen der opstandelingen heb ben gisteren 200 bommen uitgeworpen boven Tarrega. Er zijn zeven dooden en 14 gewonden. 50 gebouwen werden ver woest. Zes vliegtuigen hebben Borja Blan- ca gebombardeerd. Een persoon werd ge wond. Verscheidene huizen werden ver nield. De luchtmacht der opstandelingen heeft voorts Manresa, Vich, Villalonga en Pla- decabra gebombardeerd Te Manresa wer den 20 personen gewond, te Visch zes ge dood en vijf gewond. Twintig bommenwerpers en twintig ja gers hebben het dorp Valls gebombardeerd. Twee meisjes, die op weg waren naar school, zijn gedood en verscheidene perso nen gewond. Tal van huizen werden ver nield. Dezelfde vliegtuigenhebben even eens Villalonga gebombardeedd, doch hierover zijn nog geen bijzonderheden be schikbaar. Aan het front in Andalusië hebben vijf opstandelingen-vliegtuigen het plaatsje Alcazar gebombardeerd. Zij lieten 50 bommen vallen met het gevolg, dat 17 burgers werden gedood en 28 gewond. Dertig huizen zijn verwoest. In ttoaal vielen gisteren meer dan 100 dooden. Protest tegen de bombardementen. Negrin heeft in zijn hoedanigheid van hoogleeraar in de physiologie te Madrid met andere medische autoriteiten in Spanje een beroep gericht tot de buitenlandsche collega's, waarin zij protesteeren tegen de bombardeeving van open steden door vliegtuigen. Levensmiddelen voor Spanje. De onderstaatssecretaris van buiten landsche zaken der Ver. Staten Sumner Welles heeft medegedeeld, dat de Surplus Commodities Corporation bereid is in de eerstvolgende zes maanden een half mil- lioen bushels tarwe beschikbaar te stellen tot leniging van den nood en mensche- lijke ellende. In dit verband zeide hij, dat het staatsdepartement ontstellende be richten had ontvangen over hongersnood en ziekten onder de burgerbevolking in Spanje, inzonderheid in het gebied der regeering. Overleg met Frankrijk en Amerika. In het Engelsche Lagerhuis heeft Butler medegedeeld, dat de Britsche regeering overleg pleegt.met.de Fransche en de Amerikaansche regeering omtrent het zenden van levensmiddelen naar de bur gerbevolking van Spanje. De Japdhsche vice-admiraal Kanazawa, perschef van dè admiraliteit, heeft mede gedeeld, dat de toekomstige militaire ver richtingen van de regeering Tsjang Kai Sjek bijna volkomen afhangen van den aanvoer van wapenen en munitie uit het buitenland langs den weg door Fransch Indo-China naar Yoennan. Hij zeide voorts betrouwbare berichten te bezitten, volgens welke het wapenver- voer naar Yoennan door Fransch-Indo-Chi- na sinds den val van Kanton opvallend is toegenomen. Woensdag is het Belgische schip Elisa- bethville, dat van den Kongo te Antwer pen werd verwacht, aangekomen. Te Vlis singen was het parket van Antwerpen aan boord gegaan om een onderzoek in te stel len naar een belangrijken diamantdiefstal, welke op zee was gepleegd. Uit de brandkast waren drie post- colli met goud en een met ruwe diamant ontvreemd zonder dat sporen van braak te bemerken waren. Het ontvreemde is verzekerd voor 18 mil lioen franken. Bij het onderzoek werd een gedeelte teruggevonden. Het onderzoek is nog gaande. Uit de brandkast verdwenen. De diefstal van diamanten aan boord van de Elisabethville is ontdekt door dat de gezagvoerder, naar de „Libre Belgique" meldt, een doos vond, die gediend had voor de verpakking der gestolen colli. Hij gaf bevel een onder zoek in te stellen, waarbij bleek, dat vier kostbare colli verdwenen waren. De colli waren geborgen in de brandkast van het schip, in een kamer met versterkte wanden. Zes leden der bemanning worden bewaakt tot het onderzoek zal zijn geslo ten. Er bestaat tegen hen echter geen en kel bewijs. Toen de Elisabethville te Ant werpen was aangekomen, moch niemand zich aan boord begeven. Onlangs heeft het Joodsche agentschap een motie aangenomen, Waarin de deelne ming der Joden aan de Palestijnsche con ferentie werd goedgekeurd. Het bestuur van het agentschap bestaat uit den alge- meenen raad en verder uit vertegenwoor digers van Zionistische en niet-Zionisti- sche groepen. De Zionisten hebben de meer derheid. De motie was ook bekrachtigd door het Zionistische comité van actie. Dit comité heeft echter gistermiddag een nieuwe motie aangenomen, waarin gecon stateerd wordt, dat „de regeering, na het aanvaarden der eerste motie, stappen heeft gedaan, die de ernstige vrees hebben doen ontstaan, dat bij de besprekingen geen re kening zal worden gehouden met de vitale behoeften van het Joodsche volk en met de plechtige beloften, door de mogendheid, die het mandaat heeft, herhaaldelijk afge legd". Het comité verzoekt het bestuur van het agentschap dan ook, de kwestie van deel neming aan de conferentie opnieuw te be- studeeren. Het stelt voor, dat binnenkort in Amerika een conferentie zal worden ge houden, waarop de Joden van de geheele wereld vertegenwoordigd zullen zijn en waarin een oplossing voor de Joodsche vluchtelingen moet worden gevonden, die overeenstemt met de Zionistische begin selen. ALKMAAR, 22 December 1938. Balby schrijft in „Le Jour Echo de Paris" wat de Italiaansche immigratie aan gaat: „De deur dient voor langen tijd te wor den gesloten. Bovendien is het hoog noodig dat de consul-generaal van Italië, die zich langzamerhand heeft opgeworpen als het hoofd van een staat in den staat er weer toe wordt gebracht zijn functie van behar tiger der Italiaansche handelsbelangen en niets meer dan dat, te eerbiedigen". Baussard meldt uit Londen aan de „Petit Journal": „Een ding is zeker: Engeland, dat het eerste wereldrijk bezit en Frank rijk, dat het tweede rijk ter wereld vormt, hebben dezelfde strategische en economi sche belangen, dezelfde idealen te verdedi gen tegen de tyrannie en vraatzucht van dictatoriale landen, die oogen hebben, wel ke grooter zijn dan hun maag en er goed aan zouden doen te denken aan dien kik- vorsch, welke barstte omdat hij zich groo ter dan een os wilde maken. Dat zegt men te Londen. En dat zegt men er steeds meer. Wij kunnen rekenen op den steun en de sympathie van Engeland". Brossolette schrijft in de „Populaire „Franco oorlogsrechten toestaan zonder de volledige ontruiming van Spanje (door Italianen en Duitschers) te eischen, zou ons berooven van het eenige middel van actie, waarover wij beschikken om *e verkrijgen, dat Spanje bevrijd wordt van den vreem den druk en dat onze veiligheid verlicht wordt van een doodelijke bedreiging. De Fransche regeering is zeer zeker van deze waarheid overtuigd. Zij heeft nog veertien dagen tijd eer Chamberlain naar Rome gaat. Het zou onvergeeflijk zijn, wanneer zij daar geen voordeel van trok om zonder onnoodige publiciteit, maar met de gewenschte dui delijkheid de verzekeringen verkrijgen zou, welke de minister-president tot nu toe aan onze makkers van de Labour-fractie heeft geweigerd". Inderdaad: het lijkt principieel onjuist van Chamberlain alléén een bezoek aan Rome te brengen. Wanneer de vriendschap van Engeland met Frankrijk inderdaad zóó hecht is, had Chamberlain deze gelegen heid om de Fransch-Engelsche solidariteit te demonstreeren, niet moeten laten voor bijgaan. Een vriendschapsbezoek bij Mus- solini af te leggen, terwijl deze met Frank rijk over hoop ligt, moet de wereld den indruk geven van een kleine „extra-tour". Zelfs al is dit misschien in het geheel niet het geval het is beter den s c h ij n te vermijden. Precies hetzelfde kan gezegd worden van Chamberlains weinig-zeggende antwoor den op de dringende vragen in het Lager huis of Engeland te allen tijde Frankrijk zal bijstaan. Als dit inderdaad zoo is dan beteekent de angstvallige vermijding van elke definitieve verklaring een cardinale fout. Zij werkt in de hand, dat in Januari de Italiaansche eischen te Rome luider zullen klinken en dat Frankrijk onge rust is over den afloop van het „vriend schapsbezoek" te Rome. Wellicht zonder eenige reden. Dat maakt de fout, die Cham berlain in dat geval begaat, des te grooter. Misschien ook niet zonder reden: Mün- chen heeft op dit stuk het een en ander geleerd al is de houding van Daladier te München nog zwakker geweest. Honderdzestien Poolsche afgevaardigden, behoorende tot „het kamp der nationale eenheid", hebben 'n interpellatie gericht tot den minister-president terzake van een emigratie op groote schaal van Joden uit Polen. De interpellanten vragen of de regeering bereid is een actie te ondernemen, welke beoogt het aantal Joden in Polen door een emigratie te verminderen, mat name door Polen te doen deelnemen aan de totale Joodsche emigratie, in verhouding tot het percentage der Joodsche bevolking, naar gebieden, welke zich Ieenen tot emigratie op groote schaal en internationale fondsen voor de financiering dezer emigratie. Niet alleen echter in Polen ook in Hon garije, Tsjechoslowakije, Roemenië, Duitsch- land en Italië worden maatregelen tegen de Joden genomen. Het leed van deze be volkingsgroepen in deze landen is name loos. Wanneer zal er eindelijk geholpen wor den? En ook: wanneer zullen er in midden- Europa en in de geheele overige wereld weer menschelijker begrippen door dringen? In Hongaarsche politieke kringen zegt men te weten, dat graaf Ciano van zijn jachtbezoek aan Hongarije ook gebruik zal maken om zijn raad en zoo mogelijk zelfs zijn bemiddeling aan te bieden om de ver houding tusschen Hongarije en Zuid-Slavië vriendelijker te maken. Hoewel over den inhoud der bespre kingen, welke graaf Ciano met zijn Hon- gaarschen collega heeft gehad, te bevoeg- der plaatse voorloopig een volkomen stil zwijgen wordt in acht genomen, gelooft men, dat graaf Csaky begrip toont voor de woorden van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken. In dit verband doet men opnieuw uitko men, dat de Hongaarsche buitenlandsche politiek „ondubbelzinnig gericht is op de as BerlijnRome". Hongarije zal aan dit begisel de buiten landsche politiek vasthouden en niets in den weg leggen aan een vriendschappelijke organisatie der betrekkingen met Zuid- Slavië. De motie van de Oekrainsche afgevaar digden in den Poolschen landdag, waarin autonomie wordt gevraagd voor de gebie den Halicz en Wolhynie, is door den Pool schen landdag verworpen. De voorzitter van den landdag had de Oekrainsche afgevaardigden schriftelijk medegedeeld, dat deze motie niet aange nomen kon worden, aangezien een wijzi ging van de grondwet hiervoor noodig zou zijn. In verband met het verwerpen der Oekrainsche motie betreffende autonomie door den voorzitter van den Sejm, heeft het bestuur der Oekrainsche democratische nationale partij besloten, dat een algemee ne vergadering der partij zal worden ge houden op 26 December in Lwow „tenein de den toestand te bestudeeren en de hou ding der partij jegens de regeering te be palen". De Fransche Kamer is gistermiddag met de begrootingsdebatten begonnen. Jam- my, de rapporteur, verklaarde o. m. dat de financieele commissie haar oordeel over de decreetwetten heeft voorbehouden en een aantal amendementen voorstelt. Hij waarschuwde den minister tegen het heen en weer trekken der kapitalen, die zoodra winst gemaakt is in Frankrijk, weer elders zullen worden belegd. Er is een bijzondere, voorloopige meerderheid tot stand geko men, maar spr. legt den nadruk op de noodzakelijkheid van eenheid aller Fran- schen tegenover de buitenlandsche geva ren en de binnenlandsche moeilijkheden. Nadat verschillende sprekers het woord gevoerd hadden, betrad de minister van financiën het spreekgestoelte. Hij zeide o. m. dat niemand de opgemaakte balans gecritiseerd of de resultaten ontkend heeft. Kapitalen zijn weer in omloop gebracht, steeds meer goud keert terug, de koers van den frank stijgt. Het egalisatiefonds heeft zelfs moeten tegengaan, dat de stijging te vlug geschiedde. Spr. gaf vervolgens een aantal cijfers betreffende het economische herstel. Op vragen betreffende Britschen steun ter verdediging van Frankrijk ingeval van een niet uitgelokten aanval, heeft Cham berlain geantwoord: De situatie is in ver klaringen, die den laatsten tijd in het openbaar zijn afgelegd, duidelijk gemaakt en ik zou het Huis willen verwijzen naar de verklaring, die ik tijdens het Lagerhuis debat op 19 dezer over de Britsch-Fransche betrekkingen heb afgelegd. Toen daarop gevraagd werd of „wij Frankrijk niet dezelfde edelmoedige en on dubbelzinnige verzekering zouden kunnen geven als die, welke onlangs door Bonnet herhaald is, dat alle Fransche strijdkrach ten ter zee, te land en in de lucht ingeval van een niet uitgelokten aanval onmiddel lijk en ongevraagd gebruikt -ouden wor den voor de verdediging van Engeland" zeide Chamberlain: Ik geloof, dat de Fran sche regeering volkomen tevreden is. (Ap plaus bij de regeering). Engelsch-Scaninavische overeenkomst. - Lord Halifax en lord Stanhope hebben gister namens het Vereenigd Koninkrijk en de ge zanten van Denemarken, Finland, Noor wegen en Zweden namens huri onderschei dene regeeringen, op het Foreign Office een Engelsch-Scandinavische overeenkomst on derteekend, welke de lijnen volgt van het in 1936 te Londen geteekende vlootverdrag. Wolven vallen boeren aan. - Met de in trede van het koude winterweer zijn de wolven voor den dag gekomen, die aanvallen ondernemen op Roemeensche boeren. In Bessarabie bij de Russische grens, zouden wolven ongetwijfeld drie boeren hebben ge dood, wanneer niet vier andere boeren zou den zijn voorbijgekomen. Pas na .een lang durig gevecht, waarbij de boeren van hooi en stroo pakken maakten, welke zij in brand staken en naar de wolven gooiden, konden zij vluchten. De wolven achtervolgden de boeren tot een dorp aan de Dnjestr. Forster ter dood veroordeeld. Het Duitsche bijzondere gerechtshof voor Thü- ringen heeft den gisteren uitgeleverden ge vangene Peter Forster, die, zooals gemeld, op 13 Mei tezamen met een anderen gedeti neerde een S.S.-man heeft vermoord, met het doel te kunnen ontvluchten, gisteren ter dood veroordeeld Trein in Mexico ontspoord. - De trein MexicoVera Cruz van de Engelsche spoor wegmaatschappij, Ferrocarril Exicano is gister ontspoord tusschen de stations Ome- tusco en Irolo. Er vielen, naar tot nu toe kon worden vastgesteld, veertig dooden. In den trein bevonden zich meer dan 1000 menschen, in hoofdzaak ambtenaren, die op weg waren naar Vera Cruz om er de kerst dagen te vertoeven De oorzaak der ontsporing, waarbij alle 13 wagens van den trein omsloegen, is nog niet vastgesteld. Brand in paleis van justitie te Kortrijk. - Tengevolge van een ontploffing in de ver warmingsinstallaties van het paleis van justi tie te Kortrijk (België) is in de kelders van den rechtervleugel van het gebouw, die vol papier lagen, brand ontstaan. Het vuur ver breidde zich zeer snel en het gebouw werd bijna volkomen verwoest Van het 100 meter lange en 30 meter diepe gebouw staan nog slechts de zwartgeblakerde muren overeind. Duizenden dossier zijn een prooi der vlam men geworden. De schade wordt op ver scheidene millioenen francs geraaimd. Alkmaar, Donderdag. Onze inzameling blijkt gelukkig veler daadwerkelijke belangstelling te hebben. Geregeld komen de bijdragen binnen. Er zijn daaronder belangrijke bedragen, die wij ter wille van het goede doel met vreugde begroeten en er zijn er ook vele kleineren, die ons niet minder welkom zijn. Ook nu weer blijkt hoeveel eenvou dige menschen, die het waarschijnlijk zelf zeer moeilijk hcLben, toch bereid zyn iets te offeren voor hen bij wie de nood nog hooger is gestegen. Dat geeft algemeen de tot voldoening wekkende gedachte, dat er ook in dezen tijd waarin de toestanden zoo moeilijk zijn en de strijd om het bestaan zoo meedoogenloos wordt gestreden, in veler gedachten en harten nog medelijden en hulpvaardigheid voor in nood verkee- rende menschen en dieren wordt ge vonden. Alkmaar heeft een bewiis van groote opoffering gegeven toen er kort geleden een beroep om hulp voor buitenlandsche vluchtelingen gedaan werd. Alkmaar toont ook nu weer tot offeren in staat te zijn nu voor eigen stadge- nootcn een beroep oi de publieke lief dadigheid wordt gedaan. Er zijn er in onze gemeente wier bij-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1