PUROL MOEDER EN DOCHTER HAAO zoldiging daarmede in overeenstemming diende te zijn. De bezoldiging voor dien ambtenaar zou bedragen f 900 tot 1200 de maximumbezolding te bereiken na drie jaarlyksche verhoogingen van 100. Indien de betreffende ambtenaar niet in het bezit ie van het diploma A van de Ned. Vereeni- "»*ng van Gemeentebelangen, wordt de be ëdiging met 100 per jaar verminderd. De commissie was van oordeel, dat deze salariswijziging echter nog in 1938 diende in te gaan. De toelage voor den volontair werd voor 1939 bepaald op 120. Naar het oordeel der commissie diende aan den gemeente veldwachter voor zijn bijzondere drukke werkzaamheden ook over 1938 nog een gra tificatie te worden toegekend ad f 40. Voor den aankoop van hooijjzers diende nog te worden geraamd een bedrag ad 30. De commissie kon zich niet vereenigen met een raming ad f 50 voor subsidie aan de Vrij willige Burgerwacht en de Bijz. Vrijw. Land storm, deze post diende te worden afgevoerd. Het meerendeel der commissie kon zich eveneens niet vereenigen met de raming ad 500 voor de Luchtbescherming, verlaging was alleszins wenschelijk. De commissie kon zich in het algemeen vereenigen met het voorstel van B. en W. tot het pachten van een langere strook strand. In dit verband stelde een der leden voor te bevorderen, dat de z.g. Duitsche Weg werd doorgetrokken naar zee en opengesteld voor wandelaars en fietsers, hetgeen naar het oordeel van dit lid voor de geheele gemeente van zeer groot be lang zal zijn. De uitgaafpost t.b.v. de salarieering der strandwachts werd gebracht op 400. Voor het tandheelkundig schooltoezicht werd een post „memorie" geraamd, terwijl t.b.v. het toezicht op de z.g. geestelijke volksgezondheid een bedrag ad 60 werd uitgetrokken. In verband met vorengenoemde wijzigin gen zal de gemeentebegrooting in ontvangst en uitgaaf thans bedragen 153.099,55 voor den gewonen dienst en 18.500 voor den kapitaaldienst. De voorzitter oordeelde de bemer king over den veearts juist. De minister wil dit echter, doch spr. is bereid er nog eens over te schrijven. De begrootingen van het M.H. en de Vleeschkeuringsdienst werden hierop con- forrti vastgesteld, evenals die van het gas bedrijf. De raad vereenigde zich met de voorstellen over de presentiegelden, de toelage voor den volontair en de gratificatie voor den veld wachter, alsmede met het voorstel voor het aankoopen van hooiijzers. Weth. B ij 1 en de heer Kaandorp verdedigden het subsidie van de Vrijwillige Burgerwacht en den Bijz. Vrijwilligen Land storm, wat door den heer Gutter werd be streden. Ook de voorzitter steunde het toe kennen van de subsidie, omdat het de taak is van de organisaties het wettig gezag te steunen. Weth. Schermer was er principieel tegen, omdat hij tegen militairisme is. Met 4 tegen 2 stemmen, die van de heeren Bijl en Kaandorp, werd besloten de subsidie te schrappen. De voorzitter zeide, in verband met de bemerking over de luchtbescherming, dat het hier een leerplantje betreft. De overheid mag zich niet onthouden. Als er iets gebeurt zal men de overheid verant woordelijk stellen. Noodig is, dat men de menschen die den weg op moeten, de mid delen verschaft, opdat zij niet vergast wor den. Het college heeft de post tot 200 ver minderd voor de noodigste behoeften en spr. drong er op aan, dit bedrag beschik baar te stellen. Weth. S c h e r me r oordeelde, dat het van bovenaf wordt opgelegd. Het geeft niet, maar spr. zal er niet tegen stemmen. De heer Winder was het met den heer Schermer eens. Het is een bodemlooze wet. Spr. ziet er geen nut in en blijft zich verzetten. De her Duin is ook tegen, maar als de menschen die vóór moeten gaan er mede geholpen zijn dan wil hij zich niet verzet ten, al vindt hij het ook weggegooid geld. De gasmaskers zijn na een paar jaar toch reeds waardeloos. Z.h.st. werd besloten de 200 beschik baar te stellen. B. en W. vereenigden zich met het pach ten van een breeden strook straat tot paal 28. De heer Winder wilde pachten tot paal 29, omdat hij een fietspad naar zee wilde en ook een rijwielpad naar Bergen, dat er al ligt, openstellen. Het initiatief moet nu uitgaan van B. en W. De heer Duin oordeelde, dat men niet te veel hooi op zijn vork moet nemen. Als de weg wordt doorgetrokken kan men er later 1 K.M. bij huren. De heer Winder: Voor een plan is het noodig, dat de weg uitkomt op strand bij de gemeente in pacht. De heer G u 11 e r was het met den heer Winder eens, maar met den heer Duin oor deelde hij, dat men er later wel 1 K.M. bij kan pachten. Weth. Schermer zeide, dat de direc teur van het Staatsboschbeheer steeds af wijzend staat. „Laten wij niet te hard van stapel loopen. B. en W. kunnen wel steun verleenen aan verzoeken van de V.V.V. Tot paal 28 zal het voorloopig wel vol doende wezen. Laten wij eerst tot paal 28 gaan". De heer Winder: Het financieel ver schil is gering en wanneer wij de kans krij gen het fietspad door te trekken, moeten wij daar strand hebben. Dit vordert het ge meentebelang en spr. begreep niet, dat B. en W. hiertoe het initiatief niet hebben ge nomen. De voorzitter maande tot voorzich tigheid. Hoe meer strand, hoe meer onder houd en toezicht. Weth. Schermer bleef er bij, dat men later altijd nog 1 K.M. kan bijpachten. Het college wil evenals de V.V.V. het belang van de gemeente. De heer Winder vroeg of B. en W. het initiatief willen nemen om den Deserteurs- weg doorgetrokken te krijgen. De voorzitter wilde eerst den heer v Steijn polsen, anders bereikt men toch niets. Besloten werd het strand tot paal 28 te pachten. De voorzitter gaf nog een toelichting op den nieuwen post van 60 voor de Geestelijke Volksgezondheid. De raad vereenigde zich met dezen post, waarna de begrooting werd vastgesteld. De subsidies blijven gelijk aan die in 1938. De voorzitter bracht den heer Win der en de commissie dank. Stichting nieuwe school. B. en W. stelden voor op het gemeente terrein aan den Molenweg, volgens het bouwplan van de heeren Selhorst en Zuur bier een nieuwe O.L. school te bouwen en hen daarvoor een crediet van 29.000 te verleenen. De lokalen worden, volgens den wensch van het Rijksbouwtoczicht, iets kleiner en hooger, terwijl er een paar douches bijko men. Dit brengt geen verandering in de bouwkosten. De heer Duin was een voorstander van een nieuwe school, doch hij oordeelde, dat B. en W. vooruitloopen. Spr. wilde wach ten tot de oude school wordt afgekeurd. De plaats, het laagst gelegen in Schoorl, oor deelde hij ongewenscht. Ook de bouwsom vond hij te hoog. Voor een 20.000 kan men z.i. wel een school krijgen waar Schoorl het mee kan doen. Den heer G u 11 e r was de plaats ook tegengevallen, ondanks de toezegging, dat het daar zal worden opgehoogd. Tegen het bedrag, waarbij centrale verwarming en me bilair is inbegrepen heeft spr. geen be zwaar. Weth. Schermer oordeelde, dat men zeer goed op laag gelegen grond een droog gebouw kan bouwen en wees op de Zaan- streeK. De bedoeling is voorts het terrein l M. op te hoogen. lederen grond kan men bouwrijp maken. Als de grond goed wordt afgewaterd en het gebouw goed genfun- deerd is, dan behoeft men geen vochtig ge bouw te vreezen. De plaats oordeelde spr, uitstekend geschikt en beter als in het ge meentebosch. Met 18000 was altijd bedoeld de romp. Er komt een kamer voor het schoolhoofd bij en ook verhoogt het archi- tectenloon de post. De aanbesteding kan bovendien meevallen. De heer Winder meende, dat tot bouw was besloten als de oude school was af gekeurd en dit is nog niet gebeurd. Het bedrag oordeelde spr. te hoog en vooral tegen een oliestookinrichting had hij be zwaar. Weth. B ij 1 betoogde, dat het er nat is, omdat het tusschen hooger gelegen grond ligl. De grond is echter zandgrond, zoodat het geen bezwaar zal opleveren. De heer Duin: Het water kan daar niet weg. Met verhooging komen toch de dampen terug. Spr. wilde zich houden aan de prac- tijk en hy gaf de voorkeur aan het bouwen in het droge gemeentebosch, met het oog op de gezondheid van de kinderen. De heer G u 11 e r was er tegen om de te maken douches voor het Witte Kruis be schikbaar te stellen, zooals de inspecteur had gewenscht. De voorzitter zeide, dat dit nog pro blematisch is. Weth. Schermer betoogde, dat volgens het Rijksbouwtoezicht de school een 6000 moet kosten om goed gemaakt te worden. Op het oogenblik heeft men een kooper voor 8000. Wat ligt nu meer voor de hand, dan een nieuwe te bouwen op een betere plaats met het oog op het verkeer. De heer Winder betwistte, dat de te genwoordige school niet goed staat. Als deze gemoderniseerd wordt, dan is het ook goed en het onderwijzend personeel zal heusch niet klagen over de bussen, die er in het seizoen komen. De heer Duin Als het toch op moet, dan wil ik wel meehelpen en laten wij dan ook maar 2000 aan de Groeterschool besteden. Spr. is voor een nieuwe school, maar oordeelt 30000 voor de belastingbetalers te veel. De voorzitter: Alles is ruimer op gezet als het was. De gangen kunnen op ly. M. worden gebracht. Wij kunnen de centrale verwarming schrappen, maar is dit verstandig. Laat men de wet toch kapitali- seeren en vragen wat het per jaar aan rente kost. Het hoogere schooltoezicht heeft het plan goedgekeurd. Laten wij toch geen bezwaren maken. Spr. is voorstander van een centrale school, die had men voor eenige jaren kun nen krijgen, doch men heeft niet gewild en nu moet men de consequenties dragen. Ook de Groeter school moet onder handen wor den genomen. Het voorstel in stemming gebracht, werd hierop met 4 tegen 2 stem men aangenomen. Tegen de heeren Duin en Winder. Op voorstel van B. en W. werd besloten het Jaagpad op den Slaperdijk te Hargen aan het openbare verkeer te onttrekken, be houdens goedkeuring van Ged. Staten, dit met het oog op de vernieling door kam peerders. De heeren Selhorst en Overdijk werden herbenoemd als leden van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Uitbreiding St. Petrusschool te Catrijp. B. en W. stelden hierna voor, om bij uit breiding van de r.k. school te Catrijp de ge vraagde medewerking te verleenen. De daaraan verbonden kosten bedragen 17885. Ook dit plan ontmoette verzet bij den heer Duin, omdat hij het bedrag te hoog oordeelde. De heer Winder vroeg of er niet meer verminderd kon worden, dit na de mede- deeling van wethouder Schermer, dat op het architectenloon was bezuinigd en op aan koop van grond. De voorzitter zeide, dat de raming nauw keurig was berekend, al hoopte men op een lager bedrag bij aanbesteding. Bij de school komt een lokaal met gang en kamer voor het schoolhoofd, een brand stoffen- en fietsenbergplaats en een cen trale verwarming. Weth. B ij 1 gaf een uitvoerige toelichting op het plan en ook de voorzitter deed het zelfde onder verwijzing naar K. B. Weth. Schermer bepleitte eveneens om ook voor deze kinderen een goede school te maken. De aanbesteding kan meevallen. Bovendien, aldus spr., hebben wij het wettelijk te nemen. De heer G u 11 e r verklaarde zich voor het voorstel, al had hij gaarne gezien, dat het schoolbestuur hiervoor ook een plaatse lijken architect had genomen. Weth. B ij 1 had dit ook wenschelijker ge vonden, doch dit is een zaak van het school bestuur. De heer Kaandorp zeide, dat het bij het r.k. bestuur de gewoonte is, dat de heer de Kort als architect optreedt. Het voorstel werd aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Duin en Winder. Hierna werd besloten tot het aangaan van een kasgeldleening van 25000. Het bedrag per leerling over 1939, bedoeld in art. 55bis der Lager Onderwijswet 1920, werd bepaald op 11,53. De vergoeding van de brandmeesters en hulpbrandmeesters werd hierna conform het voorstel van B. en W. gewyzigd. Rondvraag. De heer Duin bepleitte verbetering van het weggetje naar den Groetermolen. De noodzakelijkheid daarvan werd erkend. Getracht zal worden het in werkverschaf fing te doen. Hierna sloot de voorzitter de laatste ver gadering met de beste wenschen voor den raad en de gemeente en een spoedig herstel van den heer Blom, die door een ongeval was verhinderd aanwezig te zyn. EEN GELUKKIG GEZIN FOTO ZIEGLER, DEN HAAG NOORDSCHARWOUDE Woensdagavond vergaderde de raad. De voorzitter dankte den heer Kansen, die gedurende den tijd, dat 't college niet voltallig was, nog belangeloos in het Burg. Armbestuur zitting heeft gehouden, voor zijn medewerking. De gemeentelijke regeling van de rechts positie van de ambtenaren werd in over eenstemming gebracht met de gewijzigde Rijksregeling. Met het zenden van een bewijs van waardeering aan de veilingsvereeniging De Noordermarktbond bij het 25-jarig bestaan dier organisatie, kon de raad accoord gaan. Besloten werd, een suppl. begrooting vast te stellen voor den dienst 1938, daar de post steunverleening en werkverschaf fing door het in werking treden van den kleinen tuinderssteun onvoldoende zal blij ken. Er zal ongeveer 30004000 meer noodig zijn dan de geraamde 17.500. In verband met een hieromtrent ont vangen schrijven van het prov. Electrici- teitsbedrjjf werd het wachtgeld van den directeur van het G. E. B. teruggebracht van 1320 tot 1056. Aan de orde kwam hierna jen brief van den heer Van den Abeele, die voorstelde, in het ambtenaren-reglement voor de ge meente-ambtenaren op te nemen, dat zij bu het bereiken van den 65-jarigen leeftijd ontslag zullen moeten nemen. Verder wilde de heer Van den Abeele vaststelling van de diensturen der ambtenaren en bepaling van een vergoeding voor de buiten de diensturen verrichte werkzaamheden. De wettelijke werkweek wilde hy als grondslag nemen. B. en W. stelden voor, hierop niet in re gaan. Er bestaat bij de meerderheid van B. en W. geen behoefte deze bepaling oo te nemen. Wanneer een ambtenaar onge schikt blykt te zijn voor zijn werk, dan kan hem ontslag worden gegeven Ook het schriftelijk vaststellen van de diensturen achtten B. en W. niet noodzakelijk. Geen der ambtenaren werkt langer dan de wet telijke werkweek. Bovendien is het aantal ambtenaren, dat een volledige dagtaak heeft, in deze ge meente zeer gering. Alleen de gemeente werkman zou hiervoor in aanmerking kun nen komen. De heer Van den Abeele vond het zoo wel in het belang van de ambtenaren als in dat van de gemeente, dat een leeftijds grens wordt vastgesteld. Voor de betrok kenen is het moeilijk te bepalen of zij niet meer voor hun arbeid geschikt zijn. Iets onaangenaams kon spr. niet in de leeftijds grens vinden. De voorzitter vestigde de aandacht op de verschillende functies, welke niet den ge- heelen persoon vragen, waarmee de heer Van den Abeele geen rekening houdt. Dat zijn geen betrekkingen,, die ecu flink sala ris geven met een behoorlijk pensioen. Als de gemeente-werkman 65 jaar wordt, zal zijn plaats worden ingenomen door een canitulant, zeide de voorzitter. De heer Schrijver vond het noodig, dat deze zaken in het ambtenaren-reglement worden opgenomen. Dat dit niet is opgeno men is volgens spr.'s inlichtingen, een unicum. De voorzitter deelde mede, dat het ambtenaren-reglement zooals dit hier geldt, in alle gemeenten beneden 5000 inwoners van toepassing is. De heer Barten vond geen enkel belang gediend met dit voorstel. Spr. vroeg zich af, welk pensioen de gemeente-werkman zal krijgen op 65-jari- gen leeftijd. Het zal hem moeilijk vallen in deze tijdsomstandigheden iets bij te ver dienen op de vrije markt. De beer Kwadijk wilde een restrictie maken t. a. v. den gemeente-opzichter, die spoedig den 65-jarigen leeftijd bereikt zal hebben. Het zou hondsch zijn, dien per 1 Januari a.s. te ontslaan. De heer Kooij was .het met den heer Barten eens, terwyl de heer Dujjves me- Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 cent Bij Apoth. en Drogist. dedeelde wel voor een leeftijdsgrens te zijn. Spr. zou de tegenwoordige ambtena ren nog drie jaar na het bereiken van den 65-jarigen leeftijd in dienst willen laten. De heer Van den Abeele stelde de vraag, wie bepaalt, dat een ambtenaar niet meer geschikt is voor zijn werk, waarop de voorzitter antwoordde dat dit de taak is van B. en W. De heer Van den Abeele wees op de mo gelijkheid, dat wanneer de belangen van den dienst zulks meebrengen, de ambtenaar kan worden gehandhaafd. Een dergelijk besluit zou kunnen worden genomen. Als nu het reglement wordt gewijzigd, heeft men een principieele uitspraak en weten nieuwe ambtenaren, waaraan zich te hou den. De heer Ootjers vond dit lapwerk. Hot is absurd. Na nog eenige besprekingen werd het voorstel van den heer Van den Abeele ver worpen met 4 tegen 3 stemmen. De heeren Kwadijk, Schrijver en Van den Abeele waren voor de wijziging. Over het tweede gedeelte van het voor stel hebben de raadsleden nog lang en breed gesproken. De voorzitter deelde me de. dat de gemeente-werkman zelf zeer tevreden is. Hij vindt het onaangenaam, dat steeds over zijn belangen in den raad wor den gesproken. Het salaris is voldoende om er ook eeni ge andere werkzaamheden voor te verrich ten. Het heeft B. en W. wel verwonderd, dat dit voorstel werd gedaan. De heer Van den Abeele was verwon derd over de mededeeling van den voor zitter dat de gemeente-werkman zoo te vreden is. Hij heeft zich beklaagd. Spr. vond, dat extra werk extra betaald moest worden. De heer Barten vond den gemeentewerkman een soort huisknecht en geen ambtenaar. Nadat nog verscheidene heeren het woord hadden gevoerd en de heeren Kwadijk en Van den Abeele hadden gezegd, dat de ge meente-werkman dan zeker met twee monden heeft gesproken, trok de heer Van den Abeele zijn voorstel in. Aangeboden werden de begrootingen voor den dienst 1939. Voor de gemeente en voor het gemeente gasbedrijf werden kasgeld! eeningen aange gaan, ieder tot een bedrag van 10.000. De verordening op de heffing van 75 op centen op de gemetnte-fondsbelasting werd vastgesteld. Op voorstel van B. en W. be sloot de raad, het vischwater der gemeente wederom voor den tijd van 5 jaren te ver huren tegen 50 per jaar, aan de vis- schersvereeniging Geestmerambacht. De vergoedingen voor de bijzondere scho len werden vastgesteld voor iet jaar-1937, berekend naar de gemiddelde kosten per leerling van de O. L.-school van 7.31. Aan mevr. FrielinkNalis, die vanaf de oprichting der Ulo-school als vakondcrwy- zeres (handwerken) aan de school verbon den is geweest, werd eervol ontslag a's zoodanig verleend. Tot haar opvolgster werd benoemd mej. E. van Die te Noord- scharwoude, met 4 stemmen. Mevr. Luyting- Vos van Zon te Zuidscharwcude had 2 stemmen. Bij de rondvraag vestigde de heer Duy- ves de aandacht op de primitieve verlich ting der O. L.-school. Deze is met gas ver licht. Spr. wilde electrisch licht zien aan" gelegd. De voorzitter zegde overweging toe. Ook drong de heer Duijves aan op ver delging van de ratten op de gemeentelijke vuilnisbelt, die een soort kweekplaats van ratten is geworden. Hieraan zal aandacht worden besteed. Daarna sluiting. TWEEDE BLAD.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8