VERWEND IN SMAAK..? ROOK BEI C' Citroen- jenever TRIÜMPH 1 CENT VIRGINIA -'N TRIOMF VAN SMAAK Brandstoffen en dekens voor de meest behoeftigen VOEDT U GOED! Havermoutpap is voortreffelijk voor jong en oud en niet duur, indien U de bereidingswijze volgt, welke staat aangegeven op ieder pak. KOOPMANS' vlugkokende HAVERMOUT. f J. H. J. B. Noodlottige brand te hoorn. EERSTE BLAD. 2 Alkmaar, Vrijdag. Men ziet, dat het opschrift van de mededeelingen over onze actie ver anderd is. Het is niet alleen meer voor het verschaffen van brandstoffen, maar ook voor het verstrekken van dekens, dat wij een beroep doen op de welda digheid onzer stadgenooten. Want wy zyn nu vrijwel aan het ein de van de lijsten dergenen, die voor een mud brandstof in aanmerking zijn gekomen. En nu geven wij gaarne gehoor aan het advies van den Armenraad en wij hadden ook zelf daartoe al het besluit genomen om onze actie nog niet stop te zetten Er zijn nog zoo vele arme gezinnen, vooral aaar, waar zieken en veel kinde ren zyn, waar groote behoefte aan de allernoodzakelijkste dekking bestaat. Wy kunnen natuurlijk geen dekens ver strekken aan allen, die onze brandstof hebben ontvangen, wy kunnen om dat dekens betrekkelijk kostbaar zyn daarmede slechts de meest noodlijden den helpen en de Armenraad is zoo vriendelijk ons de adressen te verstrek ken, waar wy vanaf heden deze dekens laten bezorgen. Hoeveel wy er kunnen geven, hangt uitsluitend af van he'. bedrag, dat daar voor bij ons binnen zal komen en hoe meer stad- en streekgenooten onze actie daadwerkelijk steunen, des te beter zullen wij den nood in diverse gezinnen kunnen lenigen. Er zyn huizen, waar zieken en ouden van dagen vrijwel onbeschut liggen, er zyn kamers waar men zooveel mogelijk kinderen by elkaar in één bed stopt, op dat zij elkaar zullen verwarmen, maar waar de felle kou door de kleeren en zakken, die men over deze kleinen ge spreid heeft, heendringt. Nog één dag en het is Kerstmis. Dan zitten overal vroolyk en dank baar gestemde vaders en moeders met hun kinderen in goed verwarmde kamers en kijken naar den kerstboom, waarvan de kaarsjes zijn aangestoken en waaraan voor ieder een passend cadeautje hangt. Dan kan men dankbaar gedenken, dat het, ondanks sneeuw en jjs, ondanks de felle koude, die mensch en dier bedreigt, daar binnen nog zoo slecht niet is, dat de kachels branden en allen in den komenden nacht een goed bed en vol doende dekking zullen vinden. Maar grooter :n dieper zai die dank baarheid kunnen zyn als men daarbij de gedachte heeft, dat men ook iets ge daan heeft voor de zeer velen die het Kerstfeest onder geheel andere om standigheden moeten doorbrengen. Wy hebben heden in de meest nood lijdende gezinnen reeds dekens laten bezorgen. Laten nu allen, die onze actie nog niet gesteund hebben ons zoo spoedig moge lijk hun bydrage doen toekomen opdat nog voor het Kerstfeest is aangebroken een zoo groot mogelijk aantal gezinnen gelukkig kan worden gemaakt. lederen morgen een warm bord Dreigbrieven. - De Ameriaansche film acteurs Raymond Massey en Walter Huston en de journaliste Dorothey Thompson, die Maandag toespraken hebben gehouden, waarin zij een hulpactie in theaterkringen ten behoeve van de Joodsche vluchtelingen aanbevalen hebben, naar de „New-York World" meldt, dreigbrieven van anonieme voorstanders van het nationaal-socialisme ontvangen. Zware sneeuwval in Roemenië. - Het telefonische verkeer met Roemenië is vol-, komen afgesneden. Een zware sneeuwval heeft alle lijnen, zoowel internationale, na tionale als provinciale, geblokkeerd. De sneeuw ligt in de straten der hoofdstad hoog opgehoopt en de Donau is bevroren, waar door de scheepvaart stil ligt. ber was totaal 542.42% D. W. A. 99 10.00 W. P. 99 1.00 Mevr. F. 99 5.00 H, L. F. 99 2.50, J. N. 99 1.00 L. W. 99 2.00 V. 99 5.00 W. H. 99 5.00 Pers. Overh. Instelling 99 2.50 B. en S. 99 2.50 M. 99 5.00 H. 9 5.00 H. H. K. 99 2.50 A. de V. 99 5.00 Jepo 99 «5.00 N. N. 99 1.00 K. 99 2.00 L. C. S. 99 5.00 X. IJ. Z. 99 5.00 N. N. 99 1.00 N. N. via A.K.D.C. 99 2.50 N. N. via A.K.D.C. 99 2.50 Z. 99 2.50 Mevr. S. T. K. 99 1.00 Mevr. S. S. 99 1.50 B. 99 1.50 •- t: -i- Mevr. K. 99 10.00 J. G. en J. P. K. 99 2.50 A. H. 99 1.50 M. F. 99 5.00 N. N. 99 5.00 J. H. v. d. V. 99 1.00 N. J. R. 99 10.00 Mr. K. V. 99 4.00 K. N. 99 2.50 P. T. P. 99 10.00 Odd Fellows 99 10.00 Fa. A. en M. 99 5.00 K. 99 10.00 P. C. H. 99 2.00 S. 99 2.50 Mr. P. v. S. 99 1.00 J. E. 99 2.00 B. K. 99 2.50 N. N. 99 10.00 99 2.50 N. N. 99 1.00 Mevr. D. V. 99 1.00 H. A. de M. 99 10.00 A. B. P. 99 1.00 99 2.50 Dr. H. 99 2.50 N. N. 99 2.50 F. V. S. 99 2.50 A. D. 99 2.50 Jb. B. 99 2.50 N. 99 1.00 L. de J. 99 2.50 N. N. 99 4.50 M. D. 99 7.50 F. 99 5.00 P. D. 99 5.00 N. C. 99 1.00 K. 99 5.00 Fam. H. 99 11.00 N. N. 99 1.00 J. L. 99 1.00 Alkm. Bridgeclub 99 17.00 Spaarpot F. en K. 99 2.50 Pers. Wasschery en Ververy S. Krom 99 51.70 C. F. 99 1.50 Totaal 872.1234 NEDERLANDSCHE POSTZEGEL- VEREENIGING, AFD. ALKMAAR. Gisteravond werd in Hotel Nachtegaal een ledenvergadering gehoi den van de Nederl. Vereen, van Postzegelverzamelaars, afd. Alkmaar. Na een kort openingswoord van den voorzitter, dr. N. Louis, werden de notulen der vorige ergadering goedgekeurd. Ter bevordering van spoedige rondzen dingen heeft het bes'uur de vereeniging in 2 secties verdeeld en wordt naast den heer G. Vos als 2e sectiehoofd aangesteld, de heer Beekman. De eerstvolgende ruilavond zal worden gehouden cp Dinsdag 10 Jan. a.s. terwijl de jaarvergadering is bepaald op Vrydag 20 Januari a.s. Als leden vai de kascommissie werden aangewezen de heeren Hoogerwerf en van Lieshout. Na de rondvraag werd de jaarlij ksche gratis verloting voor alle leden gehouden. Deze bevatte een. groot aantal prachtige zegels. Hierna sluiting. KERSTPROGRAMMA. Het door „Soli Deo Gloria" uit te voeren programma, Zaterdagavond van 9—9.45 uur op de molen van Piet, is als volgt samen gesteld: 1. Gezang 114; 2. Stille nacht, hei lige nacht; 3. Vol van pracht; 4. Al is eng ook de poort; 5. Houdt Gij mijn handen beide; 6. Psalm 98; 7. Eere zij God; 8. Bo ven de starren; 9. O denk aan het Huis; 10. Spreek my van Jezus; 11. O, hoe heerlijk; 12. Gezang 229. de beste jenever, overgehaald overvolrijpe citroenschil. In onze gedistilloerdafdeeling reeds 50 jaar het grootste artikel, p. fl. f 2.25. Telef. 2585. GESLAAGD. Te Amsterdam slaagde voor het candi- daatsexamen in de rechten de heer E. H. van Sonsbeek alhier Voor het. te Utrecht gehouden examen voor het diploma Nederlandsche Handels correspondentie vanwege de Ver. tot be vordering der Handelswetenschappen, slaagde o.a. de heer A. J. Vennik te Heiloo. KERSTTOESPRAAK TOl DE VISSCHERS. Op a.s. Zaterdagavond, den avond vóór Kerstmis, zullen de visschers, die momen teel in zee zijn, via radio-Scheveningen vanuit Egmond aan Zee worden toegespro ken. De heer J. J. Jumelet, hoofd der openbare lagere school fe Egmord aan Zee, die zelf vroeger gevaren heeft, zal een Kersttoespraak tot alle visschers op zee houden. Ook de pastoor der oudkatholieke ge meente te Egmond aan Zee, pastoor J. A. J. van Zanten, zal de visschers toespreken Gistermiddag omstreeks drie uur heeft in het woonhuis, staande aan de Kerkstraat 20 te Hoorn een noodlottige brand gewoed, welke een vierjarig meisje het leven heeft gekost. Het huis wordt bewoond door den groentenhandelaar een weduwnaar met negen kinderen, van wie de meesten naar school waren. Om drie uur waren twee der oudste meisjes thuis met de jongste van het gezin, een achterlijk meisje van vier jaar. Zy werd door de oudste dochter op een der boven gelegen slaapkamers gehol pen. Het andere meisje was in de huiska mer aan het werk. Plotseling zag zy, dat het plafond en het behang in brand ston den, waarop zij dadelijk haar zuster riep. Deze wilde, met het jongste meisje in haar armen, die trap afsnellen, maar de toegang was door het vuur reeds versperd. Rade loos holde zij weer terug, met in haar ar men haar zusje, dat reeds bewusteloos was geworden door den rook, die naar boven steeg. Ten einde raad legde zij haar zusje neer en sprong van groote hoogte uit het raam. Wonder boven wonder kreeg zij daarbij geen verwondingen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was gaf met vier stralen water. Een der brandweerlieden poogde nog, voorzien van een gasmasker, naar binnen te gaan, maar dit bleek onmo gelijk Het meisje was reeds in den rook gestikt. Het huis brandde geheel uit. Men ver moedt, dat de brand door kortsluiting is ontstaan. De schade wordt door verzeke ring gedekt. De kinderen zijn in het r. k. weeshuis ondergebracht. SPOORWEG- EN POSTSTAGNATIE. Nu vrijwel overal door de vele sneeuw en de felle koude het spoor- en tramver keer gestagneerd is en vele vervoermidde len te laat aankomen en vertrekken, kan het voorkomen, dat onze postabonné's onze courant later ontvangen dan zij gewoon zijn. Wij stellen echter alles in het werk de bezorging zoo goed mogelijk te doen ge schieden. VOOR HET KERSTFEEST VAN DE WOONWAGENP AARDEN. De Inspecteur van Dierenbescherming heeft voor dit doel nog ontvangen 1.50 van mej. K., 1 van mej. A. en van mevr. Den H. 1. BURGER IJSCLUB. 500 halve ponden koffie cadeau. Een belangrijke gift van 500 halve ponden koffie ontving de B. IJ. C. van de fa. G. Geus, Magdalenenstraat voor de uitkeering. Voorwaar een voorbeeld ter navolging om de nood der behoeftigen te lenigen. VERGEET DE VOGELS NIET! We vestigen er nog even de aandacht op, dat bij alle Kerstdrukte de vogels, die het op het oogenblik door koude en sneeuw hard te verantwoorden hebben, niet ver geten moeten worden. Eiken dag wat broodkorsten of -kruimels voor musschen en spreeuwen, een slinger apenootjes of een cocosnoot voor kool- en pimpelmee zen en ook zij hebben een „gelukkig Kerstfeest". MET KERSTMIS NAAR HUIS. Van de Egmondsche visschers, die nog in Duitschland op de trawlers varen, zijn er thans verscheidene met het oog op de Kerstdagen naar huis teruggekeerd. Naar verluidt zullen zij, als zij na de Kerstva- cantie naar Duitschland terugkeeren, van de betrokken reederijen alle onkosten ver goed krijgen en waarschijnlijk nog een Kerst-uitkeering ontvangen. Hieronder volgen eenige persbeoordee- lingen: Alg. Handelsblad: Hy is een kunstenaar, zyn voordracht miste geen oogenblik de fantasie, die noodig is om deze kunst tot „ideaal vertellen" te maken. Hy is ook een acteur, die de figuren weet te doen leven als levende menschen. De Tijd:De voordrager wist zyn auditorium van begin tot einde te boeien. Haarlem's Dagblad (J. B. Schuil over Gemeente-Schoolvoorstelling Stadsschouw burg): Ik weet heel zeker, dat slechts zeer weinigenin staat zullen zijn Dickens' Christmas Carol zoo prachtig in toon, zoo volmaakt van dictie en vooral zoo suggestief voor te dragen. Het Vaderland, Den Haag:Zijn voor dracht (geheel uit het hoofd) is niet anders, dan onovertrefbaar te noemenDe aan wezigen heeft hij door zijn prachtig talent en volle overgave diep weten te ontroe ren. En na de honderdste voordracht op 17 Dec. j.1. te Amstei-dam schreef De Tele graaf o.a.: is dr. van Ameronjen er Zaterdagmiddag in het Muziek-Lyceum in geslaagd met zijn honderdsten Kerstzang DICKENS' KERSTZANG. Woensdag 28 Dec. zal dr. J. B. van Ame- rongen in de Harmonie voor de 109e maal Dickens' Kerstzang in eigen vertaling voordragen. een uitgebreid gehoor van begin tot eind te boeien en mee te sleepen in een bewonde ring, die zich uitte in een onbedaarlijk ap plaus. Die geestdrift werd niet in de eerste plaats gewekt door het stalen geheugen van den voordrager, doch door zyn vertel kunst, de geniale wijze waarop van Ame- rongen Dickens' meesterlijk geteekende figuren tot leven wist te brengenNa dat hij de slotwoorden, de herhaling van de verzuchting van den kleinen Tim „God zegene ons allemaal", gesproken had, barst te het applaus los, dat een ovatie werd, en pas ophield toen de eerste spreker prof. Swaen het podium betrad ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! DRUKKERIJ COS I ER. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320. KERSTGEDACHTEN VAN VEGETARIëRS. De afd. Alkmaar en omstreken van den Ned. Vegetariërsbond verzoekt ons opna me van het volgende: „O, bewonderenswaardige rechtvaardig heid van U, Bewegend Beginsel", riep Leonardo da Vinei; want hij wist, dat de rechtvaardigheid alles wat later komt, in volmaakte overeenstemming doet zijn met de daad, die het veroorzaakte. Wanneer wij aan den vooravond van Kerstmis, staande in het licht dat ook den ziener-kunstenaar-geleerde da Vinei om- glansde, de wijze aanzien, waarop het gros der christenen het Kerstfeest viert, erva ren wij dat het licht, dat negentien eeuwen gebeden in het Christuskind zijn hoogste manifestatie vond, nog immer niet begre pen wordt door de duisternis van den stoffelijken zin. Dat Licht toch, dat Kind, dat kwam om ons den Schepper als "de Al-Liefde te doen kennen, begon zijn stralenbundel de don kere wereld in te zenden vanuit de ver blijfplaats van hëTvee, daarmee demon- streerende, dat ook de mindere schepselen waardig zijn om in zijn majestueuze tegen woordigheid te vertoeven. Welk een scherpe tegenstelling vormt dit eindelooze Begin: de Alpha, die ook de Omega is, met de jaarlijksche herdenking van hetzelve, welke men niet beter meent te kunnen vieren dan overblijfsel van het heidensch Joelfeest met een Kerst tafel, waarop een extra hoeveelheid vleesch, liefst, als men het half betalen kan, van daarvoor opzettelijk gemeste kleine dieren; zelfs vormen worst en spek een integreerend onderdeel van de Kerst pakketten aan de armen, omdat men, zon der deze ongerechtigheden, geen ware Kerstvreugde bestaanbaar acht. Welk een contrast! Hier: heilige Armoe de, gepaard aan Vrede, daar: zingenot, gegrond op stroomen vergoten bloeds van Al-Liefde's weerlooze schepselen. Omdat de verbreiders van het Christen dom, het oog gericht op het aantal, de fout maakten niet onvervaard den geestelijken bezem te hanteeren, maar zich aanpasten aan de door hen aangetroffen omstandig heden, waarom wordt thans, door het ge braad op den Kerstdisch, de aanwezigheid van het heidendom in het Christendom, in heel zijn meedoogenlooze wreedheid, stof- vergoding en onbegrip van universeele broedermin, geopenbaard. Doch wat de christen in zijn hoogmoed en verkeerd begrepen levenspositie schond: het recht op het leven van het dier, waarover hij als heer gesteld is, door het alle mogelijke smarten aan te doen en het als zijn voedsel te beschouwen, dat wordt door de rechtvaardigheid van den Ordener der natuur getuchtigd. Want met zijn inbreuk op de orde der natuur, door het dien als voedsel te bestemmen, schond hij ook de orde van het eigen lichaam, dat, gesteld om zich te voeden met reine plattenkost, door het tot zich nemen van het giftig dierenvleesch, niet volkomen f unctionneeren, maar wel degenecren kan, waardoor Gods evenbeeld heden ten dage zich beweegt in een omhulsel, dat onderhevig is aan allerlei acute en chroni sche ziekten en kwalen, waarvan vele, trots onvermoeide onderzoekingen en de wreedste vivisectieproeven, ongeneeslijk Rechtvaardigheid's trouwe metgezel echter: het Licht, is als de nacht op zijn duisterst is, het meest nabij; en gelijk eer tijds m Sphrata's velden het licht eener bovenaardsche sfeer het eerst doorbrak voor de herders de wakers over het weerlooze. zoo kwam thans het licht SfJW voedingswetenschap het fntnïtfpf .dlere"vrienden, die reeds lang mer in a? T ,doorvoeId. dat het nim- hLbhin 1"Le.ven s bedoeling gelegen kan hebben om zyn spiegelbeeld te voeden met het mes-doorboorde dierenlichaam. Het is het licht van het wetenschappe lijk toegepast vegetarisme, dat het zuivere niet gedenatureerde plantenvoedsel daad werkelijk doet kennen als de factor, welke niet alleen de harmonie tusschen geest e» lichaam herstelt en instandhoudt, maar die ook d engrondslag is, zonder welke geen ware wereldhervorming kan bestaan. Want slechts de gezonde geest die woont in een gezond lichaam en daardoor gezond kan denken, is de scherpper van een gèzonde maatschappij, waarin nevens de rechtvaar digheid onder de menschen, ook die wordt betracht jegens het aan hen overgegeven dier. De zending van het Christuskind bestond voor een niet gering gedeelte uit het ge zond maken van de zieken; en het weten schappelijk vegetarisme, dat de liefde predikt aan alle creaturen, voldoet tèn volle ran het den waren lichtdragers gegeven Christus-bevel: „Geneest de kranken". Dit is de Kerstboodschap, welke de ve getariër der wereld te brengen heeft. BESTUURSCOMMISSIE WIERINGER- MEER. Begrooting voor 1939 vastgesteld. In de gistermiddag te Alkmaar gehouden vergadering van de bestuurscommissie in den Wieringermeer werd, naar aanleiding van een daaromtrent ingekomen adres van de drie landarbeidersorganisaties besloten éen bedrag van 500.beschikbaar- te stellen voor het verstrekken van brandstoffen aan door vorst en sneeuwval werkloos geworden gezinshoofden.. Vastgesteld werd een ver ordening tot heffing van schoolgeld, alsmede een verordening tot heffing van 50 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting en 100 opcenten op de gemeentefondsbelasting. Voorts werd de gemeentebegrooting voor 1939 behandeld. Het financieel aspect is, ver geleken by de begrooting over het loopende dienstjaar, belangrijk gewijzigd. De belas tingopbrengst ondergaat een verhooging van circa dertigduizend gulden, welke hoofd zakelijk wordt verkregen door uitbreiding van de bevolking, speciaal met pachters. De uitgaven waren 16.000 gulden hooger dan in het loopende jaar geraamd, terwijl de uit keering uit het Zuiderzeefonds op een bedrag van 13.500 gulden wordt uitgetrokken tegen 30.000 gulden voor 1938. Wanneer de vrijstel ling van grondbelasting voor de cultuur gronden en boerderijen zou worden opge heven, zou deze nieuwe gemeenschap in eigen gemeentelijke huishouding kunnen voorzien. Mr. Backer wijdde waardeerende woor den aan het beleid van het dagelyksch be stuur en constateerde, dat ook de bestuurs commissie, ondanks veel daarop uitgeoefen de critiek, met voldoening op haren, in het eerste regeeringsjaar verrichten arbeid kan terugzien. Toch kan spreker billijken, dat uit den boezem der bevolking voortkomt het verlangen om zelf in haar gemeenschappe lijk bestuur te voorzien en hij is van meening, dat de bestuurscommissie niet langer inge schakeld moet blijven dan strikt noodig is. De voorzitter verklaarde met waardeering te hebben kennis genomen van het streven der bevolking om zoo spoedig mogelijk tot een eigen gemeentelijk bestuur te geraken. Hy is overtuigd, dat hooger instanties onge twijfeld een open oor voor de in dit opzicht kenbaar te maken wenschen zullen hebben ben. De heer Leyten bepleitte een spoedige tot standkoming van een bad- en zweminrich ting en gaf in overweging te onderzoeken of in de drie dorpen niet een douche inge richt zou kunnen worden. De heer van Oers verzocht het dagelijksch bestuur te onder zoeken in hoeverre oprichting van een u.Lo.- school binnenkort reeds practisch mogelijk zou zijn. Tal van kinderen bezoeken thans reeds u.l.o.-scholen in naburige gemeenten. De heeren Backer en de Bruyn vroegen de aandacht van het dagelyksch bestuur voor de stichting van een landbouwwinterschoo! en achtten maatregelen gewenscht om te voorkomen, dat in dit opzicht de polder een aanhangsel van het oude land zou worden. De begrooting werd daarop vastgesteld, in ontvangsten en uitgaven voor den gewonen dienst ad 99.688 gulden en voor den kapi* taaldienst ad 162.600 gulden. JAARVERSLAGEN N.V. V/H. W. HOOGENSTRAATEN CO. Bedrijfsverlies 21.223 (v. j. 32.071). Uit de balans en verlies- en winstrekening der Fabriek van Verduurzaamde Levens middelen v/h. W. Hoogenstraaten Co. blijkt, dat het dit jaar nog niet gelukt is een gunstig resultaat te bereiken. Het nadeelig saldo bedraagt 13.985 (v. j. ongerekend afschrijvingen 23.210). Op fabrieken, machines en terreinen, welke per 1 Mei 1937 voor 130.077 (130.531) op de balans voor kwamen, werd een bedrag van f 3254 (8407) voor diverse aanschaffingen bijgeschreven, waarna voor afschrijving nog een bedrag van 7237 (8861) aan het bedrijfskapitaal werd toegevoegd. Voorgesteld wordt den aftredenden com missaris, prof. dr. A. B. A. van Ketel, te herkiezen. Waren onze verwachtingen voor het afge- loopen jaar laag gestemd, aldus wordt ge zegd, en zijn ook de eindresultaten nog on gunstig geweest, toch hebben zich eenige lichtpunten voorgedaan, die wij hier in het kort zullen resumeeren. Een breed opgezette poging om onder de bedrijfsgenooten tot overeenstemming te geraken, tot het tegen gaan van ieder jaar wederom blijkende overproductie, is in eersten opzet geslaagd, Wanneer de onontbeerlijke sanctie van over heidswege zal worden verkregen, dan zou het toekomstig resultaat voor het eerst volgend jaar met meer vertrouwen worden tegemoetgezien, daar zoowel onze omzet als onze relatiekringen zich steeds op be vredigende wijze blijven uitbreiden. Omtrent het thans loopende boekjaar kan worden medegedeeld, dat de gerechtvaardigd de hoop wordt gekoesterd, dat dit in ieder geval niet meer verliesgevend zal zijn. De balans per 30 April 1938 vermeldt als: Activa: fabriek, machines en terreinen

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2