f Weetéeddil Om de banen sneeuwvrij te maken. EEN KORTE TOELICHTING OP DE PACHTWET. Prijs f 0.25 - Bureau Alkm. Courant. K.V. Boek-en Handelsdrukkerij v h Kerm. Coster 2 Zn. ....EN 'N GOED BEGIN Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. x ±um ju EERSTE BLAD. 126.094 (130.077), goederen 154 999 (156.282), kassa 279 (362), postchèque en giro 1395 (1252), debiteuren 39 427 (41.789), verlies ai pi 185.322 (153.250) he drijfsverlies 1937/'38 21.223 (32.071)' to taai-verlies 206.545 (185.322) en als Passiva: aandeelenkapitaal 50Ó.000 (onv.) aandeelen in portefeuille 150.000 (onv.) crediteuren en banken 178.691 (165.037) onverdeeld dividend 49 (onv.) De verlies- en winstrekening staat Debet voor: onkosten 118.034 (109.130), afschrijving op fabrieken, machines, inven taris 7237 (8861)j interest 13.667 (12.154) en Credit voor: bruto-winst 117.717 (98.073), bedrijfsverlies 21.223 (32.071). TENTOONSTELLING SCHILDERIJEN IN GEBRAND SCHILDERD GLAS. Werk van Gerrit Lugthart en Jos. van Seggelen. In het aardige 17e eeuwsche grachtenhuis Oudegracht 243 (bij de Zilverstraat) ex poseert de kunstschilder Gerrit Lugthart een 28-tal van zijn doeken, terwijl de heer Jos van Seggelen met in zijn i.telier ver vaardigd gebrand-schilderd glas aanwezig is. De heer Lugthart is een artist van fijnen smaak. Dit komt ook reeds tot uiting door de inrichting van de expositieruimte. Met be scheiden middelen heeft hij in dit huis, dat in 1623 gebouwd werd, een interieur ge schapen, dat zich bijzonder goed voor het exposeeren van schilderijen leent. Oyer de schilderijen van den heer Lugthart schre ven wij reeds eerder. Hy is een kunstenaar begaafd "met een hoog ontwikkeld kleurge voel. Vele van zijn doeken zyn symbolisch, hoewel ze zonder een bepaald doel zijn ge maakt. Ze zijn ontstaan uit het innerlijk van den kunstenaar. Een fijn doekje is het geïdealiseerde meisjeshuis. Tal van dingen aan dit, uit fantasie geboren doek herinne ren aan het gedroomde meisje. Een mooie gedachte komt ook tot ons bij het aanschouwen van het doek waarin tot uitdrukking komt, dat man en vrouw, als ze één zyn de moeilijkheden van het leven kunnen overwinnen, waartegen ze alleen niet op kunnen. Het belangrijke van het werk van Lugthart is, dat het door de teere kleuren boeit en dat men er, bij nauwkeurige beschouwing, steeds wat nieuws In ziet. De geëxposeerde glas-in-lood-transparan- ten van den heer v. Seggelen bewijzen, dat er op zijn atelier met liefde en nauwgezetheid wordt gewerkt. De tentoonstelling is dagelijks van 10—12 en van 2 tot 5 uur geopend (Zaterdag ook 's avonds van 7 tot 10 uur) en gratis toe gankelijk. Ondanks de aandacht, die de ijssport vraagt, zal men goed doen, met deze ten toonstelling te bezoeken. van NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN HUISVROUWEN AFDEELING ALKMAAR. In de zaal van 't Gulden Vlies vierde gis termiddag bovengenoemde vereeniging haar "kerstmiddag. Ieder jaar weer hebben de kerstmiddagen de bijzondere belangstelling van haar leden, omdat deze telkens weer de stemming weten te wekken, die ieder ons gaarne in deze dagen beleeft. Voordat mevr. Nel Oosthout optrad met De Krijtkfing. Chineesch spel van gerechtig heid van Klabund, waarbij inleidende mu ziek werd gegeven door den heer A. van Doorn, sprak de presidente, mevr. van Sons- beek, een woord van welkom tot de velen, die kou en sneeuw hadden getrotseerd, om de mooie kerstmiddag niet te missen en een woord in 't bijzonder tot de eereleden, die alle drie aanwezig waren. Spreekster kon verder niet nalaten te getuigen van de voldoe ning, welke 't bestuur had mogen ondervin den bij zyn oproep om levensmiddelen voor haar minder bedeelde zusters. De medewer king van de leden was buitengewoon, zelfs de huisvrouwen bleven niet achter. Van een eenzame kwam een gezellig pakket voor een eenzame, dat in zijn geheel zijn plaatsje vond. Veel variatie was bij de keuze van levensmiddelen betracht. De bestuursleden hebben dan ook genoten, eerst bij 't ontvan gen, later bij 't verdeelen en inpakken van wat er binnen kwam en dat was niet weinig zooals ieder vanuit de zaal kon aanschou wen. 60 Pakken met rood papier en een takje hulst versierd en verder allen genummerd, stonden voor het tooneel uitgestald. Dat op zichzelf was al een feestelijk gezicht en ze dan straks nog te mogen uitdeelen, is op nieuw een vreugde. In de geest van het kerstfeest wil het bestuur een vriendelijk heid bewijzen; 't kerstfeest, dat is het feest van de sfeer, maar ook van de daad. Zoo dachten ook de eere-leden er over en na een hartelijk woordje van mej. v. d. Berg, die voor deze gelegenheid was overgekomen uit Den Haag, deelde zy aan alle bestuursleden plus de leden van de redactie een eere pondje uit, keurig verpakt in een mooie zak met rood lint versierd en waarvan de inhoud bestond uit Alkmaarsche jongens, Egmond- sche vuurtorentjes en Haagsche hopjes. Deze goede gaven waren verpakt op een slee, die ons langer dan vandaag zal herinneren aan het feest van het 20-jarig bestaan van onze afdeeling. Zoo was 't begin van den middag en dat was èen goed begin. Alleen, speet het allen, dat mevrouw v. Riet, de trouwe secretaresse, niet aanwezig kon zijn. Nu kreeg de heer v. Doorn het woord, die ons een inleiding zou geven op wat wy straks zouden zien en hooren. Deze inleiding was heel prettig, omdat we ons daardoor beter konden indenken in 't Chineesch too neel zonder décors. De Chineezen wenschen de essentie weer te geven en dat doen ze zoó intens door dictie en mimiek, dat alles toen voor de hoorders leeft, alsof b.v. alle perso nen, die in 't spel voorkomen door ons ge zien worden, hoewel ze allen door een en dezelfde persoon, hier mevr. Oosthout, wer den uitgebeeld. Om hier nu de juiste muziek bij te vinden, is een moeilyke taak, waarin de heer v. Doorn meende geslaagd te zyn door ze uit de 5e eeuw te kiezen. Deze mu ziek is op een anderen toonaard gebouwd en daarom moeten we deze eerst even^rustig op ons laten inwerken, om zoo in de juiste stemming het spel naar waarde te kunnen schatten en ik geloof dat dit volkomen is gelukt. Mevrouw Oosthout heeft op mees terlijke wijze De Krijtkirng voorgedragen, telkens een anderen persoon voorstellend. Bij na ongelooflijk was de verandering van het type van gemeenheid en sluwheid in dat van de onschuldige, de reine. Mevr. O. deed ons meermalen verbaasd staan en haar groote gaven werden door het talrijke, aandachtig publiek naar waarde geschat, 't Was een ZIJ, DIE ZICH MET 1 JANUARI A.S. VOOR MINSTENS DRIE MAANDEN ABONNEEREN OP DIT BLAD ONTVAN GEN DE TOT DIEN DATUM VER. SCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS, DE DIRECTIE. DE COKES VOOR DE WERKLOOZEN. - - B. en W. deelen mede, dat blijkens in- hoof kunstgenoot en wy danken formatie by het Departement van Sociale voor deze goede greep. zaken aan werkloozen de cokes tegen lage- PSïCHOLOGIE IN DE RECLAME. Causerie op een bijeenkomst van het Bureau der K. v. K. met leiders van groote bedrijven. Tegen Woensdag j.1. had het Bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken de leiders der groote bedrijven in fyaar district uitgenoodigd samen te komen in het ge- bouw „De Unie" te Alkmaar, ter bijwoning sche singelgrachten en die beweerden, dat ren prijs geleverd kan worden, tengevolge waarvan zij twee mud in plaats van 1 y, mud kunnen krijgen. DE BANEN OP DE SINGELGRACHTEN. Er wordt gedaan, wat kan. Er zijn menschen bij ons geweest, die klaagden over de banen op de Alkmaar van de jaarlyksche vergadering met lunch, op welke bijeenkomst zooals gewoonlijk door een deskundig spreker een voor het bedrijfsleven interessant onderwerp werd ingeleid. Deze keer was het prof. Roels uit Utrecht, die tot onderwerp had .gekozen „Psychologie in de reclame". Ondanks den sneeuwval en het oogen- schijnlijk minder aanlokkelijke onderwerp waren toch nog een zeventigtal heeren om 12 uur samengekomen in de societeitszaaL waar zij door den heer mr. A. M. Ledeboer, voorzitter van de sociëteit „De Club", in haar lokaal werden welkom geheeten en daarna een half uurtje gezellig kennis maakten. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den burgemeester en den ge meente-secretaris van Alkmaar. Alvorens de lunch een aanvang nam, heette de voorzitter van de K. v. K., de heer Arntz, allen welkom. Hun aanwezig heid was voor spr. het bewijs, dat bijeen komsten als deze voldoen aan een behoefte. Dank bracht spr. aan het bestuur der socië teit, dat de lokaliteiten hiervoor ook thans weder had beschikbaar gesteld. Psychologie in de reclame. Na de lunch was aanstonds het woord aan prof. Roels. Na een korte inleiding schetste hij het doel van reclame als „het scheppen van een gunstigen waardeerings- toestand rondom een artikel, teneinde het publiek te brengen tot een bepaalde wijze van bevrediging van die behoeften, welke het, economisch gesproken, in staat is te be vredigen". Ten aanzien van het begrip „pu bliek", zei spr., dat, hoezeer de menschen ook individueel mogen verschillen, onder dezelfde uiterlijke en innerlijke omstan digheden de neiging bestaat zich op gelijke wijze te gedragen. Met tal van voorbeel den toonde spr. dit aan, om daaruit de voor de reclame gewichtige conclusie te trek ken, dat de gedragingen van het publiek kunnen worden voorspeld, ondanks het feit, dat de menschen in aanleg, ontwikkeling en levensomstandigheden zoozeer uiteen- loopen. Wat het begrip „behoefte" betreft, wees spr. erop, dat de behoefte de sterkste drijf veer is, zoowel in het leven van het indi vidu als bij de bepaling der gedragingen van het publiek. Waar het nu de taak der reclame is het publiek zóó te beïnvloe den, dat het zijn behoeften op een bepaal de wijze gaat bevredigen, is het middel bij uitstek daartoe de door het publiek gevoel de behoeften in nóg sterkere, zoogenaamd vitale of levensbehoeften in te bouwen en op deze laatsten appèl te doen. Na met voorbeelden te hebben aangegeven hoe dit kan geschieden, betoogde spr., dat, naar mate de behoefte waarop men appèlleert, sterker is, het minder noodig is in de recla me te redeneeren. Redeneeringen in de re clame dienen trouwens meestal niet om tot bevrediging van behoeften te wekken, maar nagenoeg uitsluitend om het feit, dat men tot aankoop van een artikel overgaat, voor zichzelf te rechtvaardigen. Men moet hierbij het verstandelijk peil en het be- grips- en oordeelsvermogen van het publiek niet te hoog aanslaan. Uitvoerig stond spr. stil bij het gebruik van aanschouwelijk materiaal in de recla me, dat wordt begrepen ook door hen, die de kunst van lezen niet of niet goed ver staan. Het aanschouwelijk materiaal, d.w. z. de illustratie, waarvan men zich bedient, heeft twee bestanddeelen, n.L de personen en het artikel. De blik richt zich veel vaker op geïllustreerde annonces waarin perso nen zijn afgebeeld, dan op die, waarin voorwerpen zyn geteekend en ook wordt naar de eerste langer gekeken. De functie van een illustratie in de advertentie is ge heel anders dan in een verhaal: zij moet den inhoud van den tekst zoo kort mogelijk aan het publiek overbrengen, terwijl de illustratie bij het verhaal bekendheid met den inhoud veronderstelt. Een illustratie, die een artikel in gebruik te zien geeft, heeft de voorkeur. Tenslotte behandelde spr. nog een twee tal hulpmiddelen, waarvan men zich in de reclame bedient om het publiek tot koopen te brengen: de suggestie en het autoriteits argument. Wat het eerste betreft, komt het erop aan recht op het doel afgaande voor stellingen te wekken. Het andere is in de reclame een der sterkste argumenten. In verband hiermede we.es spr. er op, dat - het voor heel veel mannen voldoende is te we ten, dat een of andere autoriteit een be paalde soort hoed of das of sokken draagt, om onvoorwaardelijk te vertrouwen in hun deugdelijkheid en elegance. En by vrou wen is dit in nog veel sterkere mate het geval. In het algemeen zei spr., dat de reclame ten zeerste is gebaat met een nauwkeurig en systematisch onderzoek der gedragingen van het publiek, dat als kooper van artike len in aanmerking komt. Na de met een dankbaar applaus beloon de rede sprak de heer Arntz een woord van dank tot den geleerden spreker, die in zijn rede zooveel bijzonderheden had verteld, dat zij naar spr.'s meening niet alleen hen, die by den handel zijn betrokken, zou ih- teresseeren, maar ook de aanwezige gasten, die niet dagelijks adverteeren. Hierop werden door enkele aanwezigen nog vragen gesteld, die door den inleider werden beantwoord. er door de Alkmaarsche IJsclub niets ge daan werd, om dé banen sneeuwvrij te maken. Welnu, wij hebben geïnformeerd bij het bestuur dier club en Wij hebben daarna gezien, wat er gebeurde. De Alkmaarsche IJsclub heeft Woensdag 14 baanvegers in dienst genomen, die den geheelen dag hard gewerkt hebben. Donderdag waren er 20 bezig, om den stryd tegen de sneeuw aan te binden en ook vandaag zijn er weer 20 aan het werk. Alle baanvegers vatten hun werk serieus op en dat het sneeuwvrij ma ken van de baan zoo langzaam gaat, komt, omdat de sneeuw vastzit aan het ijs. Na tuurlijk zou de Alkmaarsche ijsclub méér kunnen doen, als zij méér baanvegers aan het werk zette, dus als zij over méér financiën beschikte. Maar het bestuur der ijsclub zit niet in ruime kasmiddelen, om dat slechts een zeer klein percentage Alk- maarders lid is van de club. En nu vraagt die zelfde Alkmaarsche IJsclub: Wilt ge schaatsenrijden? Goed! Wilt ge naar hartelust schaatsenrijden en geen last van de sneeuw hebben, heb er dan tenminste iets voor over en wordt lid. En hoe meer leden, hoe méér baanvegers te werk kunnen worden gesteld! En nu hebben vanmorgen eenige heeren ons ook opgebeld over iets anders. Zij stel den zich zelf beschikbaar, om een uur te vegen, als zij maar bezems hadden. Welnu, laten deze heeren (en vele an deren) zich dan melden bij den heer Teerink, Ridderstraat alhier. Vele handen maken het werk licht! De staatsraad in buitengewonen dienst, de commissaris der koningin in Fries land, mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten heeft hedén aan het be stuur van den Friesch'en IJsbond mede gedeeld, dat, nu de tewerkstelling van werkloozen van overheidswege op de ijsbanen voorshands moeilijkheden op levert, Hare Majesteit de koningin ter aanmoediging van het particuliere initia tief om de tot stand koming van ijsbanen te bevorderen, uit Hare particuliere middelen een bedrag van vijf tot hoog stens tienduizend gulden beschikbaar heeft gesteld. Daaraan is de voorwaar de verbonden, dat de tewerkgestelden geen minder loon zullen ontvangen dan in de officieele werkverschaffing geldt en bovendien mogen houden hetgeen hun eventueel door schaatsenrijders wordt geschonken als zoogenaamde baancenten. Friesland wordt dus geholpen en kan een koninklijk voorbeeld volgen. Het zal dit voorbeeld volgen en de ijsclubs aldaar kun nen ervan verzekerd zijn, dat er genoeg geld zal binnen komen, om de banen sneeuwvrij te maken. En hier? Noordholland is ook een waterrijk land, dus ook een ijs-rijk land. En Noordholland weet ook, wat ijstoeristne be teekent. El ders zal men lezen, dat de IJ.H.N. voor a.s. Maandag, 2en Kerstdag, een dorpentocht heeft uitgeschreven en reeds hedenmiddag kwamen de eerste inschrijvingen binnen uitEnschedé! Maar ook Noordholland kampt met de sneeuw. En ook de Noordhollandsche ijs- clubs zitten met geldgebrek. Moge het koninklijke voorbeeld ook hier nagevolgd worden. En mogen nu de Noord hollandsche schaatsenrijders hun steentje bijdragen, door vrijwillige bijdragen te storten bij de penningmeesters van de ijs- clubs! Zij zullen er zelf persoonlijk van kunnen profiteeren. Lezers, doet het nu, opdat alle banen met Kerstmis en gedurende de kerstvacantie sneeuwvrij zijn. KRANSLEGGING OP HET GRAF VAN ENGELSCH VLIEGEROFFICIER. Onlangs ontving de burgemeester van Egmondbinnen van 't Engelsche Consulaat te A'dam met het beleefde vei zoek of deze genegen was, namens de familie, een krans te willen leggen op het graf van de kort geleden zoo noodlottig omgekomen jeugdi gen Engelschen vlieger-officier Douglas Aubrey Hamilton. Het spreekt vanzelf dat dit vriendelijke verzoek om namens vader, moeder en zyn zusje een laatsten groet /an liefde te bewijzen aan hun kind en broer met innige deelneming werd ingjwilligd; en waaraan gistermiddag tegen het vallen van de avondschemering op plechtige, eenvoudige wijze werd voldaan. Het sneeuwde zachtjes en rondom het antieke kerkje, met het daaromheen in witte weelde gelegen kleine karkhof, hing een stille en een stemmingsvolle vrede van den vroegen winteravond. De in rouw gekleede deputatie schreed eerbiedig langs de onbewegelijk wit be sneeuwde boomen van de smalle laan, die tot het kerkhof toegang geeft, langzaam, twee aan twéé, door de sneeuw heen naar het eenzame graf van den jongen officier. Voorop ging de oude gemeenteveldwach ter, J. Kramer in tenu, in zijn kleumende handen dragende een groenen krans van hulst, bijeengebonden door rosetten van fijn lichtgetint groen mos, waaraan een kaartje was gehecht, waarop eenige door de ouders van den overledene zelf gekozen woorden van liefde en geloof geschreven stonden: „Bimbo" In ever loving and fond remembrance from Mother, Daddy and „Betty". „God rese his soule". „Bimbo". (Och, we kunnen 't ons zoo goed inden ken, met welke gemengde gevoelens van bittere droefheid, liefde en GoJsvertrou- wen, deze woorden zijn geschreven). Achter den kransdrager kwamen: Burge meester G. C? Bos, wethouder J. de Waard, Doctor S. Moons, de gemeente-ontvanger D. Portegies, het oude-hoofd der school, J. Verheggen en de ambtenaar ter secretarie, J. J. van Don. Alvorens den krans op den ondergesneeuw- den grafheuvel neer te leggen, hield burge meester G. C. Bos een korten toespraak, die met ontbloot hoofd werd aangehoord. Het waren eenige gevoelvolle woorden aan hem, die in dienst van het vaderland zyn leven heeft gegeven. Na lange dagen en lange nachten van hoop en twijfel, kwam eindelijk vanuit ons dorpje tot vader, moe der en zusje 't alles wegscheurende bericht: „Uw dierbaar kind, en lieve broer is niet meer, is zonder afscheidsgroet hier in de vreemde voor altijd heengegaan". Wij hebben allen diep medegeleefd met 't groote verdriet, dat vader, moeder en een zusje hebben geleden en voldoen daarom zoo gaarne aan hun innigsten wensch om wijl zij zelf daartoe niet bij machte zijn, ofschoon zij 't toch zoo gaarne, gaarne zouden willen een allerlaatsten groet, een groot blijk van liefde te betoonen, aan hun dierbare afgestorvene, die ver van hen van daan in vreemde aarde rust. Moge ik eindigen met de woorden van Uw ouders: ,God rese his soule". Hierna werden door de n Benedictijner pater Dom. Nieuwenhuys O. S. B., nog eenige foto's genomen, die ter aandenken aan de ouders zullen worden toegezonden. Gisteren behaalde mej. T. Louwaars alhier het diploma van de School voor Maatschap pelijk Werk te Amsterdam. Verkrijgbaar aan ons bureau Uiteengezet door een ter zake kundig Jurist, met eenige modellen van brieven en een Verzoekschrift aan de Pachtkamer benevens eene eenvoudige uiteenzetting van hetgeen verpachter en pachter te doen staat met het oog op de over gangsbepalingen der pachtwet (loopende contracten.) Zich aansluitend bij den officieelen tekst der wet (art. 60,) wijst deze druk erop, dat inzending van over eenkomsten bij de Pachtkamer onnoodig is, indien zij-zijn goedgekeurd door een Erkend Pachtbureau. Onmisbaar voor ieder, die iets met de pachtwet te maken heeit. Pachtcontracten A 15 ct. idem B 7Vs ct. Voor dam 9 Alkmaar. 'n Beetje te vroeg Integendeel, want als u nu niet onmiddellijk voor 'n lietsachterlicht zorgt, dan zou 't beslist géén goed begin worden, (Evenmin trouwens als voor den automobilist, die z'n verlichting niet in orde brengt.) TWEEDE HANDSCH-GOEDEREN? Vraag er Aanbod. 35 cent per 5 regels contani. WOENSDAGS er. ZATERDAGS. Een DAGBLAD wordt werh'lifk gelezen t Dat moei ioeh afdoend •oor V wezen l Wat hebt g* aan een blad, Dat „oud-nieuw" eteeds bevat? Dat geen serieus mensch ooit zal lezen Voor het geheele land: Zwakke tot matige zuidoostelijke tot oostelijke wind; nevelig tot gedeeltelijk bewolkt; tijdelijk nog be trokken; weinig of geen sneeuw; strenge tot matige vorst. In den toestand komt weinig verandering. Het gebied van hoogen luchtdruk in noord- Rusland breidt zich over het Oostzeegebied uit, wat aanleiding zal geven tot verster king der continentale luchtstrooming in onze omgeving. De depressie, die hier de sneeuw gebracht heeft, is naar zuid-Frank- ryk getrokken, len westen van Portugal kwam een belangrijk gebied van hoogen luchtdruk tot ontwikkeling, dat zich over het westelijke Middellandsche Zeegebied begint uit te breiden. Ook op IJsland stijgt de luchtdruk. De oceaan-depressies blijven op grooten afstand. Aan den ingang van het Kanaal in Bretagne en in de Golf van Biscaye stormt het uit noord. Deze lucht stroomt uit het noorden en verjoeg in het westen van Schotland, in het oosten van Engeland en in Bretagne de vorst. In Scan dinavië nam de vorst af, in centraal- Europa toe. Lichte vorst wordt alleen ge vonden in het westelijk Oostzeegebied, kt Hongarye, in zuidoost-Eneeland en Ier;and en in een smalle strook langs de kust van de Golf van Biscaye en langs de Pyreneeën en de Middellandsche zee-kust. Zeer strenge vorst heerscht in zuid-Duitschland, noord- Frankrijk en in België en verder in de Baltische staten. Als laagste morgentempe- ratuur wordt gemeld min 19 graden Celsius te Neurenberg en te Riga. Ook in het wes telijk deel van IJsland begon het te vriezen. De Duitsche vliegtuigopstijgingen melden ongekend lage atmosfeertemperaturen. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 16.20 tot 7.39 uur licht op. JüutuBeckfUea DE KAASMARKT. ALKMAAR, 23 Dec. 1938. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 17 stapels Kleine fabrieks- kaas 22.50; 2 stapels Kleine boerenkaas 21. Totaal 19 stapels, wegende 35000 K.G. Ales niet rijksmerk. Handel matig. DE GRAANMARKT. ALKMAAR, 23 Dec. 1938. Op de hïf8en gehouden Graanmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 1 H.L. Gerst chev. 8.50; 88 H.L. Haver 6.75; 14 H.L. boonen w.o.: bruine 3232.50, citroen 2224 witte 2930 en tuinboonen 1015; 2 H.L. Karwijzaad, geen noteering, mosterdzaad 25; 33 H.L. erwten, w.o. groote groene 17, grauwe 32 en vale erwten 18.50 19. In totaal aangevoerd 138 H.L. Alles per 100 K.G. Handel stug. DE AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 23 Dec. 1938. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen als volgt: Zeeuwsche: Bintjes 2.50 2.75, Bevelanders 2.752.90, bonte en blauwe 3.504, eigenheimers 2.75 2.90 en poters 2.102.40; Friesche bintjes 2.502.75; NoordholL eigenh. 2.252.50; NoordholL Bevelanders 2.502.75; Andijker bonte en blauwe 3.253.50; Duinzandaardappelen 3.75 4.25; Anna Paulowna zandaardappélen 3.503.75; Drentsche zandaardappelen 2.502.75. Alles per H.L. Aanvoer 191000 K.G. LEEUWARDEN, 23 Dec. 1938. (Veemarkt) 18 Enters 120220; 52 Twenters 220 345; 240 Vette koeien 130280, 4067 cent per K.G.; 369 M°lk- en kalfkoeien 120—300; 56 Pinken f 95—190; 273 Graskalveren 24—100; 552 Nuchtere kal veren 4—8; 470 Vette schapen 11— f 20; 154 Weide schapen 10—14; 377 Lammeren 814; 3'*5 Vette varkens ƒ40 145, 4250 cent per K.G.; 31 Magere varkens 2245 cent per K.G.; 92 Kleine biggen 613; 18 Paarden, prijs niet ge noteerd. Totaal aanvoer 1377 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Dec. 1938. (Langendyker Groen ten veiling) 1425 K.G. Roode kool 2.50—3.60; 5250 K.G. Gele kool 2.40—3.20; 4250 K.G. D. witte kool 2.20—2.60; 11900 K.G. Uien 4.70-/5.90, grove uien f 5.305.80, drielingen 2.90— 3, nep 5.10 en stek 2.402.50. NOORDSCHARWOUDE, 23 Dec. 1938. (Noordermarktbond). 23800 K.G. Roode kool 1.603.70; 8400 K.G. Gele kool 2— 3.30; 7200 K.G. D. witte kool 1.402.30; 6800 K.G. Uien 4.505.80, grove uien f 4.50—5.80. WARMENHUIZEN, 22 Dec. 1938. 23500 K.G. Roode kool f 1.80—3.60; 7700 K.G. Gele kool 1.70—3; 4400 K.G. D. witte kool 1.70—2.40; 1900 K.G. Uien: drie lingen 3.10, uien 5.505.60 en grove uien 5.30. DE EXPORT VAN EIEREN. In de week van 13 t/m 19 Dec. 1938 zyn voor uitvoer goedgekeurd: Kipeieren: Naar Duitschland: 6.830.880 Versche HolL Naar Engeland: 14.645.920 Versche HolL, 2.376.600 HolL Koelhuiseieren en 570.960 HolL Geconserveerde. Naar an dere landen: 669.666 Versche HolL Versche Holl. eenrteieren: Naar Duitsch land 870.720, naar Engeland 1.275.480 en naar andere landen 6000 stuks. Totaal aanvoer 27.246.226 stuks eieren.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 3