Jbiiwettiand &euil£eton HONIG's KEUKEHSTROOPtóA^i^^/ ALINE ESTER'S Noodwetje inzake de autobussen. Memorie van antwoord Ernstige stagnatie in het spoorwegverkeer. Verkeer tusschen Haarlem en Leiden tijdelijk gestremd. Aan de lus, TWEEDE BLAD. •V. Aan de memorie van antwoord betref fende dit wetje wordt het volgende ont leend. Met de meening, dat, indien op 15 Fe bruari a.s. het reglement autovervoer per sonen zijn geldigheid zou verliezen en geen andere regeling daarvoor in de plaats zou z'j-i getreden, daarmede geen onherstelr baar onheil zou zijn aangericht, kan de mi nister zich in geenen deele vereenigen. Naar zijn meening zal het vrije spel der maatschappelijke krachten aanstonds tot een chaos op vervoergebied leiden„; welke voor alle het personenvervoer verzorgende bedrijven, welke op den voet der wette lijke voorschriften worden uitgeoefend, zeer ernstige nadeelen zou meebrengen. De tusschen de Nederlandsche spoorwegen en een aantal autobusdienstondernejners verkregen samenwerking zal naar het oordeel van den minister bezwaarlijk stand kunnen houden, indien door onge breidelde concurrentie van ondernemers, die aan die samenwerking geen deel heb ben,de grondslag van die samenwerking kan worden ondermijnd. Dat de ondernemers van wilde bus diensten door handhaving van het vergun ningsstelsel in de onmogelijkheid zullen geraken om hun bedrijf voort te ietten, dient geheel voor hun eigen rekening te komen, daar zij tegen dén uitgesproken wil, zoowel van wetgever als van régee- r'. g, met gebruikmaking van een onvol komenheid der voorschrifteh, tegen béter weten in hun diensten hebben opgezet. Strafbaarstelling van de personen, die vervoeren in dienst van een naamlooze vennootschap, rechtspersoonlijkheid bezit tende vereeniging of stichting, welke een middel tot vervoer van personen of 'goede- ren exploiteert, kan reeds hierom niet in aanmerking komen, omdat niet in' dienst der rechtspersoon staande personen, b.v. een gedelegeerd commissaris, straffeloos zouden kunnen vervoeren, evenals aan deelhouders van een besloten vennoot schap, die zelf de leiding van het bedrijf voeren. y Dat niet de chauffeurs moeten worden gestraft in plaats van de voor het vervoer verantwoordelijke feitelijke bestuurders, wordt door den minister beaamd. Ook een bepaling, waarbij strafbaar worden gesteld zij, die rechtens of feitelijk het bestuur voeren, acht de minister niet onbedenkelijk. Een amendement. De heer Diepenhorst c.s. heeft op het „Noodwetje" een amendement ingediend om de strafbepaling aan te vullen als volgt: Indien overtreding van Voorschriften krachtens paragraaf 47 dezer'wet gegevetf voorzoover uitdrukkelijk als strafbaar feit in den zin van deze afdeeling aangeduid, geschiedt door of vanwege een naamlooze ennootschap, een coöperatieve of andere rechtspersoonlijkheid bezittende vereeni ging of een stichting, wordt de strafver volging ingesteld en de straf uitgesproken tegen de leden van het bestuur of hen, die feitelijk de leiding hebben. Geen straf wordt uitgesproken tegen hem, van wien blijkt, dat de overtreding buiten zijn toe doen is gepleegd. BRAND TE BEUSICHEM. Gisteravond omstreeks tien uur is de Beusichem brand uitgebroken in het achter gedeelte van een dubbel pand, bewoond door de gezinnen Vos en Smit. Leden van een muziekgezelschap, die huiswaarts keerden, ontdekten den brand en met moeite konden de bewoners, die reeds te bed lagen, worden gewekt. In allerijl ver lieten zij in nachtgewaad de woning. De brandweer kon den brand tot het achterhuis beperken. De oorzaak van den brand is onbekend. Vanmorgen tegen acht uur is nabij Voorhout de geleidingsdraad van den electrischen trein gebroken. Dientengevolge is het verkeer tus schen Haarlem en Leiden over beide sporen gestremd geweest tot ongeveer half tien vanmorgen. Naar de plaats van de storing was on middellijk materiaal gezonden om de ge broken draden te herstellen. Gedurende de storing werd de reizigers geadviseerd, via Utrecht te re.zen. HET „BIO-VACANTIE-OORD" REKENT OP U! Bio-bussen in de bioscopen. Men schrijft ons: Onder alle acties voor liefdadige doel einden, welke het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf in den loop der jaren heeft ondernomen, is er maar één, waarbij een beroep wordt, gedaan op het publiek, n.1. de collecte voor het Bio-Vacantieoord Rus senduin te Bergen aan Zee. De naam is reeds in breeden kring po pulair geworden en het sympathieke doel, dat wordt beoogd, kent bijna iedereen. Zij, die er niet mede op de hoogte zijn, mogen er nog eens op gewezen worden, dat het Bio-Vacantie-oord een tehuis is midden in de duinen by Bergen aan Zee, waar per jaar circa 900 kinderen geduren de eenigen tijd worden opgenomen, om door krachtige voeding, door zon en zee lucht en een opgewekte sfeer wederom ge zond en sterk te worden gemaakt en ge heel',fit aan het gezin te worden terugge geven. Welke kinderen? Wij kunnen er niet ge noeg op wijzen, dat niet voor uitzending In aanmerking kómen kinderen van bioscoop personeel, zooals blijkbaar nog door velen wordt verondersteld. Naar het Bio-Vacantieoord worden uit sluitend uitgezonden zwakke kinderen uit de meest behoeftige gezinnen uit ons land. zoowel uit de groote stad als uit het dorp, ongeacht de gezindten, waartoe zij behoo- ren. Voorwaar een zware, maar ook mooie en dankbare taak. De kinderen worden geheel voor reke ning van de Stichting „Bio-Vacantieoord" uitgezonden en in bijna alle gevallen door deze stichting van kleertjes voorzien. Het stemt tot diepe dankbaarheid, dat hierdoor in menig noodlijdend gezin vreug de en verlichting kon worden gebracht en in tal van gevallen de gezondheid van dikwijls prae-tuberculeuze kinderen kon worden behouden. Dat alles kpst echter veel geldt Zooals bekehd, is hef Bio-Vacantieoord wat. uiter lijk en innerlijk betreft een modelinrich ting. Geen moeite wordt gespaard, om deze zoo mogelijk steeds beter aan haar doel te doen beantwoorden. Zoo zal in het komen de jaar worden begonnen met den bouw van een groote glazen lighal, waardoor bereikt zal worden, dat de kinderen bij slecht weer en by felle koude ten volle van hun verblijf in het Bio-Vacantieoord zullen kunnen profiteeren. Het bestuur van de stichting Bio-Vacan tieoord vraagt u mede te helpen dit prach tige doel te verwezenlijken. U hebt daarbij de prettige zekerheid, dat het bestuur erin geslaagd is zijn taak zoo te volbrengen, dat de opbrengsten der collecten voor 100 pCt. ten goede komen aan het Bio-Vacantieoord. De wijding en de gezellige sfeer, welke van de a.s. feestdagen uitgaan, sporen u vanzelf aan goed te doen. De bittere koude alom, dwingt u er als het ware toe. Wat is het niet heerlijk, wanneer u in het werk van de stichting Bio-Vacantieoord rechtstreeks resultaat ziet van uw goede gave; wanneer u weet, dat zeer vele klein tjes juist in deze dagen van wollen kleer tjes worden voorzien; dat de gezondheid blijft behouden van honderden, die mede behooren aan de toekomst van ons land; dat de armsten onder de armen geholpen worden en vreugde wordt verspreid temid den van veel leed en duisternis. U zult de Bio-bus in de bioscoop daar om niet aan u voorbij laten gaan. Integendeel, u zult thans meer geven dan ooit! Uw gave is voor het arme Nederlandsche kind! Is een gave wel ooit beter besteed? CENSUUR IN R.K. LEESZALEN. „Het Volk" in het vergiftkastje. Bij de behandeling van de gemeentebe- grooting voor 1939 is het te Nijmegen tot een scherp debat gekomen, naar aanleiding van bezwaren, die door den heer Beukema (s.d.) ontwikkeld werden tegen den maat regel door het bestuur van de Openbare Leeszaal op R.K. grondslag genomen, ten aanzien van het dagblad „Het Volk". Het bestuur heeft n.1. om redenen van princi- pieelen aard besloten, dat dit blad niet openlijk ter lezing mag worden gelegd, maai- dat het voor eventueele gegadigden na aanvraag ter inzage kan worden ver strekt. De heer Beukema zeide, dat hier machtsmisbruik in het spel is om een poli tieke minderheid te onderdrukken. Wan neer de katholieken de vrije meeningsuiting op deze wijze betwisten, zal spr.'s fractie tegen den betreffenden post stemmen. De heer mr. Bijvoet (r.k.) antwoordde, dat er geen sprake van is, dat de katholie ken hier een machtspositie willen innemen, maar de fractie van de R.K. Staatsparty heeft principieele bezwaren tegen het open lijk ter lezing leggen van „Het Volk", dit in verband met den inhoud van bepaalde rubrieken, met name de Medische Kroniek. De heer Doek (r.k.) vindt het persoonlijk onaangenaam, wanneer in een openbare leeszaal een blad aanwezig is, dat niet openlijk ter lezing wordt gelegd. Men zou het dan beter maar heelemaal moeten we ren. Maar spr. vraagt zich af of de censuur niet moet worden uitgebreid tot andere bladen, zooals het „Algemeen Handels blad", de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" en „De Telegraaf", want spr. is van mee ning, dat ook in deze bladen artikelen en advertenties voorkomen, die in strijd zijn met de katholieke beginselen. De heer Rotteveel (a.r.) is van oordeel, dat, wanneer men een blad op principieele gronden niet openlijk ter lezing wil leggen, men met het beginsel schippert, indien men het wel na aanvrage ter lezing verstrekt. De heer mr. Beets (v.b.) heeft nu ook al het „Algemeen Handelsblad" en de „Nieu we Rotterdamsche Courant" hooren noe men. Men zou de „Standaard'1 er desnoods ook bij kunnen noemen. Maar het betreft hier een openbare leeszaal en spr. vraagt zich af of men door deze wijze van censuur niet veel te ver gaat. Weth. van Westreenen (c.h.) heeft nu al twaalf jaren over „Het Volk" in de lees zaal hooren debatteeren, B. en W. kunnen geen voorwaarden stellèn van wat al dan niet ter lezing moet wgrden gelegd, maar de wereldbeschouwingen van katholieken en sociaal-democraten loopen nu eenmaal uiteen. Wat de opmerking van den heer Doek betreft, spr. heeft 'de laatste weken het „Algemeen Handelsblad" nauwkeurig gelezen, maar er niets in kunnen vinden, dat aanstoot zou kunnen geven. In scherpe bewoordirtgen keerde hierna de heer Beukema (s.d.) zich tegen mr. Bij voet. Het argument van de Medische Kro niek is gezocht; veeleer zitten er politieke motieven achter de beslissing. De heer mr. Bijvoet (r.k.) ontkende, dat er politieke bedoelingen zijn. De post werd ten slotte goedgekeurd met de stemmen der sociaal-democraten tegen. DE RADIO-ONTVANGST EN DE GOLFLENGTEN IN NEDERLAND. In verband met de nog steeds onvol doende ontvangst van de Nederlandsche omroepzenders door de Nederlandsche luisteraars, worden door de Nozema voort durend de mogelijkheden onderzocht om in dezen toestand verandering te brengen. Deze mogelijkheden worden onderzocht in tweeërlei richting. Éenerzyds worden pogingen aangewend om door het ter be schikking krijgen van meer voor uitzend- doeleinden geschikte golflengten, een ver betering in den toestand te brengen en anderzijds wordt onderzocht of wellicht door het op andere wijze combineeren van de golven, welke voor den Nederlandschen omroep thans beschikbaar zijn, wellicht een toestand kan worden verkregen, wel ke, hoewel verre van ideaal, toch in ieder geval beschouwd kan worden als zijnde over het geheele land de beste oplossing. In verband hiermede heeft de raad van beheer der Nozema nu overwogen, op welke wijze het beste aan alle factoren recht zou kunnen wedervaren. Hoewel de Nozema zich er van bewust is, dat de oplossing geenszins ideaal te noe men is, meent zij, dat de Nederlandsche luisteraar in het algemeen het beste ge diend zal zijn, wanneer voorloopig de 415,5 M. golf apart gebruikt wordt en de 1875 M. golf met die van 301,5 M. gecom bineerd wordt. In overleg met de omroepvereenigingen is daarom besloten deze combinatie in te voeren althans voor den termijn van 1 Januari tot 1 April 1939. Alsdan zullen A.V.R.O. en V.A.R.A. werken op de com binatie 1875/301,5 en K.R.O. en N.C.R.V. op den 415.5 M. zender. NEDERLANDSCHE TUINBOUWRAAD. In de dezer dagen onder leiding van den heer Jac. Smits gehouden vergadering van het Centraal bestuur van den Nederland schen Tuinbouwraad werden de heeren T. Kralt en H. J. Arentshorst geïnstalleerd, die de plaats innamen van de heeren J. v. d. Meer en A. Verduyn Jr. Door den heer D. Admiraal werd gewezen op de wenschelijkheid om den bloemenwin keliers het recht te geven op den eersten kerstdag bestellingen te bezorgen. Besloten werd om na eerst kennis geno men te hebben van een door de Algemeen» vereeniging van bloembollencultuur te ver zenden adres zoo mogelijk adhaesie te be tuigen aan een daarin vervat verzoek om bij executorialen verkoop van gronden tegen te gaan, dat de opstand ook wordt verkocht. Besloten werd aan het departement van defensie te verzoeken de gronden by de reeds gebouwde en nog te bouwen kazernes onder leiding van een tuinarchitect te doen be planten met Nederlandsche boomkweekerij- producten. GAS VER STIKKING TE NIJMEGEN. Moeder en zoon om het leven gekomen. Te Nijmegen zyn gisternacht twee per sonen door gasverstikking om het lever, gekomen. Omstreeks half twaalf bemerkten buren, dat het huis van de weduwe Mastenbroek in de Bottelstraat gesloten bleef. Toen men geen gehoor kreeg, waarschuwde men de politie, die een smid ontbood om de deur open te steken. Eenige personen, die met de familie goed bekend waren, gingen hierop naar binnen. Een sterke gaslucht kwam hen tegemoet. Zy vonden in de slaapkamer die aan de keuken grenst, de vrouw en haar 32-jarigen achterlijken zoon Willem, dood op bed liggen... De bovenburen, een dochter van de vrouw en haar man, hebben niets van de gaslucht bemerkt. De gasontsnapping was veroorzaakt door het afknappen van een gasbuis. Deze buis lag in de Kloostestraat op oude fundamen ten en is blijkbaar by het verzakken van een muurtje doorgebroken. Het uitstoomen- de gas is terecht gekomen in een gewelf van een gewelf van een vroeger pand en daar door naar de woning van de weduwe Mas tenbroek geleid. DE GEÏSOLEERDE WADDENEILANDEN. Naar wij vernemen zyn by de K. L. M. verscheidene aanvragen ontvangen van personen, die per vliegtuig naar de thans van de buitenwereld afgesneden eilanden Ameland en Schiermonnikoog wenschen te worden gebracht, terwijl zich ook op deze eilanden menschen bevinden, die de Kerst dagen op het vasteland willen doorbrengen. De K. L. M. overweegt thans, indien de vorst aanhoudt in de komende dagen, één of meer passagiersvluchten naar en van ge noemde eilanden uit te voeren. Het is niet uitgesloten, dat reeds heden een machine naar de Waddeneilanden zal gaan, doch dit hangt in de eerste plaats van de weersomstandigheden af, alsmede van het beschikbare materiaal doornat geregend, koud en rillerig van wachten op overvolle trams. Wie i. r» 1 medepa isagier? RHEUMATIEK1 Onzi m baar, nu nog voor U, doch binnenkort en U hem voelen. En hoe! Hij bezorgt U vreeselykste pijnen, ondermijnt Uw zondheid en berooft U van Uw leven vreugde. Geef hem geen kans! Verh»« hem met het eenig juiste middel Kruschen Salts. Eiken morgen „de kleine, dagelHt sehe dosis" en hij heeft op U geen J i' Kruschcn Salts, uitsluitend verkrygba bij alle apothekers en drogisten a f n arT 0.75 en 1.60 (extra groot pak). WERKLOOSHEID TOEGENOMEN. Toch lager dan in dezelfde we.ir der laatste jaren. ui directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid' deling deelt mede, dat blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek v«rt strekte voorloopige gegevens in de week 5 t/m 10 December 1938 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 568.669 personen (onder wie 74.863 landarbeiders). Van de 493.806 verzekerden, buiten de landarbeiders, was het werkloosheidsper centage 25,2 (in de vorige verslagweek, 21 t/m 26 November, was dit percentage 23,9). Voor de 568.669 verzekerden, met inbe grip van de landarbeiders, was het werk loosheidspercentage 24,9. In de overeenkomstige verslagweek van December was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zyn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten): 1932 30,7 (30,7), 1933 35,2 (32,1), 1934 304 (30 6), 1935 34,0 34,2), 1936 31,7 31,6), 1937 28,3 (28,8), 1938 24,9 (25,2). Op 10 December waren by de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 390.831 werkzoekenden, van wie 372.309 werkloos waren (n.L 357.590 mannen en 14.719 vrouwen). Blijkens mededeeling van het werkfonds waren op 24 November 12.831 arbeiders direct en indirect werkzaam by werken, die met behulp van dit fonds worden uitgevoerd. Voorts waren, ruw geraamd, 800 arbeiders werkzaam in fabrieken, enz. voor de levering van materialen e.d., als gevolg van de financiering der bijkomende kosten uit het werkfonds voor werkverschaffingg- werken. VERVROEGDE WINKELSLUITING OP OUDEJAAR. Het feit, dat 31 December dit jaar op Zaterdag valt, heeft het bondsbestuur-vap den algemeenen Nederlandschen Bond van Hendels- en Kantoorbedienden aanleiding gegeven zich te richten tot de hoofdbesturen der drie middenstandsbonden, de besturen der drie bonden van verbruikscoöperaties en het bestuur van de Vereeniging van Grootwerkgevers in het Winkel- en maga- zynbedryf en het bestuur van de Vereeni ging van Werkgevers in het Groot-levens- middelenbedryf, met het verzoek te willen bevorderen, dat op Oudejaarsavond de winkels zóó vroegtijdig gesloten worden, ldat het personeel daardoor gelegenheid krijgt dezen avond in den kring der familie door te brengen. Tevens doet het bondsbestuur een beroep op het publiek, om zijn medewerking tot het welslagen van dit doel te willen verleenen. DE VERKOOP DER WELDADIGHEIDS POSTZEGELS. Nu de Kerstdagen naderen, wekken wy ieder nog eens op, de fraaie postzegels en prentbriefkaarten te koopen. Men verfraait hierdoor niet el* leen zijn correspondentie, maar doet tevens een belangrijk bedrag toekomen aan het Nederlandsche misdeelde, verwaarloosde en zieke kind. I Uit het Engelsch ROMAN (door W. A. C. 58) Hier stond de laatste kans voor hem. Hij twijfelde geen oogenblik. Gelukkig wist hij precies hoe met paarden om te gaan en kende hy hun eigenaardigheden. Heel rus tig klom hij over het hek, om het dier niet te laten schrikken en had toen het geluk zijn manen te kunnen grijpen. Hij sprong op den ongezaldelden rug en rende weg als een nomade. „Houd je goed, Poppie, houd je goed", zei hy met zachte stem en bracht het dier in de richting, waar het huis scheen te zijn. De heg, die de stoeterij van het park scheidde, was niet heel hoog. De torenklok sloeg op dat oogenblik half drie. Dit maak te David bijna krankzinnig en met een wil den schreeuw bracht hij, zich voorover bui gende, het paard vóór de heg Het prach tige dier gehoorzaamde aan den druk zij ner beenen en vloog over de hindernis. Da vid verloor bijna zijn evenwicht, maar her stelde zich en galoppeerde voort. Hij moest en zou op tijd komen! Op dezen afstand kon hij de greppel, die een hindernis zou vormen, nog niet zien. Celestine keerde terug van de galerij voor het zangkoor, om te zeggen, dat allen weg waren, behalve de heer Whitmore, de bruidsmeisjes en de pages. Laline en Molly verlieten de kamer, ge volgd door de kamenier, die den sleep droeg, en gingen naar de hall. Molly kuste Laline, die doodsbleek was, „Lieve Laline, je bent zoo è>eeldig mooi! Je moet je goed houden", fluisterde ze. En terwijl de klok half drie sloeg, begon men den stoet te formeeren. Molly bezat organisatietalent en zorgde spoedig dat iedereen op zijn plaats stond. De meisjes hadden meer zelfvertrouwen en voelden zich gewichter dan de twee kleine jonge tjes. „Ik ben in den afgeloopen winter twee maal bruidsmeisje geweest, dus ik weet precies hoe het gaat", zei freule Betty met een air van gezag. „Jonker, onthoud nu goed wat u moet doen", zei de kinderjuffrouw van Molly's heel klein zoontje. „U moet netjes den sleep ophouden kijk, zóó". De stoet zette zich in beweging. Laline met haar arm in dien van den heer Whit more. Een gefluister van bewondering van ie toeschouwers werd hoorbaar toen de stoet door de kruisgangen schreed; en werkelijk, een lieflijker bruid had er nooit bestaan. „Zilver en goud en wit!" fluisterde een der pachtersvrouwen. „Is ze niet volmaakt mooi?" „Wat zal kapitein Lumley gelukkig zijn!" zuchtte een andere in verrukking. De stoet beréikte de deur en verdween in de kapel. Jack trad zijn bruid tegemoet en Molly liep voorbij de bruidsmeisjes om haar plaats in de kerkbank tegenover den preekstoel, naast mevrouw Greening in te nemen. Het orgel hield op met spelen en na een oogenblik stilte nam de geestelijke het woord. Laline was zich nu bijna van niets meer bewust. Vaag hoorde ze den klank der plechtige woorden, maar de beteekenis er van ontging haar; zij schenen haar slechts vreeselijk en dreigend toe. Ze wist, dat ze aanstonds rechtop zou moeten staan' en de woorden, die haar werden voorgezegd, her halen. Wilde gedachten doorkruisten haar brein. Zou ze gaan gillen en zeggen, dat ze dit niet langer kon verdragen? David David! Haar dierbare, werke lijke echtgenoot. Waar was hy dan toch? Maar wat was dat? Een geluid als van een galoppeerend paard op de steenen van de kruisgangen? Een verward gemompel van stemmen buiten werd hoorbaar boven den rustigen klank van de stem van den priester. Dat was onbetamelijk en daarom sprak hy luider. .„Laat daarom hy, die een rechtmati ge reden kan aanvoeren, waarom zij niet vereenigd mogen worden, thans spre ken HOOFDSTUK XXXIII. David galoppeerde met een halsbrekende snelheid voort, recht op de kapel af. En toen hij naderbij kwam, kon hij den bruids stoet het huis zien verlaten. Het paard weigerde de greppel te nemen en maakte kort keert, waardoor het niet veel scheelde, of de ruiter was gevallen maar wanhoop verleent kracht en behen digheid en David bracht het paard op een ander punt weer vóór de hindernis, juist daar, waar hy den toegang van den rozen tuin naar de kruisgangen kon zien. En dit maal bracht het prachtige dier hem er vei lig over. 't Geluid van paardenhoeven kon op het zachte grasveld niet worden gehoord en niemand besefte, dat er een woeste ruiter in aantocht was. De pachtboeren stonden met den rug van het park afgekeerd en al ler oogen waren op de bruid gevestigd. Eerst toen de berijder van het ongezadelde paard, die gek'eed was in een grijs flanel len pak en geen hoed meer op had, binnen de kruisgangen kwam en over de stèenen kletterde, schrokken de menschen gewel dig. Een paar vrouwen begonnen te gil len. David was als de jonge Lochinvar niets weerhield hem. Hij sprong zóó snel van het paard, dat niemand het hem kon beletten juist bij de deur van de kapel, die hij met groote stappen binnenging. Met het paard, dat steiger-Ie en geheel met schuim bedekt was, bemoeide hy zich niet. De tuinman greep het en leidde 't weg. Toen drongen de toeschouwers naar vo ren, om zoo dicht mogelijk by de deur te komen, teneinde getuige te zijn van wat al len voelden, dat een drama zou worden. „Ik verbied, dat dit huwelijk wordt vol trokken zei David met vaste, krachtige stem, toen hij de treden van den kansel had bereikt. „Mij is een reden en een recht matig letsel bekend, waarom net niet mag plaats hebben". De gasten in de banken rekten opgewonden hun hals om te zien en de xleinste page begon te huilen, 't Vas een m al verwar- ring. Laline wist niets van alles, wat er gebeurde, want toen ze David's stem, die als uit de verte tot haar scheen te komen, oorde, had ze een gil gegeven en was be wusteloos in Jack's armen gevallen. De kinderjuffrouwen en gouvernantes, die in de meer achterwaarts gelegen ban- Wt.ren zo° verstanlig dadelijk naar de aan hun zorg toevertrouwde kin deren te gaan. De kleintjes werden mei spoca rvaar het huis teruggebracht. Mevrouw Greening en Molly liepen snel naar Laline en terwijl Molly haar krach teloos neerhangende hand wreef, wendde mevrouw Greening zich tot David, die be wegingsloos als een bronzen beeld een eind boven haar uitstak. „Hoe durft u deze bruiloft verstoren, majoor Lamont!" De bisschop, die den zegen had moeten uitspreken, kwam naar voren. „De gemeente gelieve dit Godshuis te verlaten", zei hy, zyn oude, nagere hand opheffende. „En laat deze man, die ons komen storen, zeggen wat hij te zeggen heeft". De gasten maakten plaats voor Jack, die Laline door de zijbeuk der kapel en ver der door de kruisgangen naar Je hall droeg. Jack liep voort totdat hij het bewuste- looze meisje op het bed in haar eigen ka mer had neergelegd. Celestine was uit de hall reeds daarheen teruggekeerd. Ze kon by de plechtigheid, die ze nu voelde, dat een misdaad was, nie tegenwoordig zijn. Ze had de rustverstoring en het leven, dat de paardenhoeven maakten, gehoord en hield haar hand tegen haar hart, ,oen Jack de kamer binnenkwam. „Mijn troetelkindje!" riep ze wanhopig uit „en wat is er gebeurd?" „Breng gauw het fleschje met reukzou hier", beval Molly, die het hoofd niet ver loor op vastberaden toon. „Is ze dood?" vroeg Jack n doodsanga Iedereen wijdde zyn zorgen aan het arm meisje en toen het na eenige minuten oogen opende, ging Jack weer terug naa de kapel. (Slot volgt).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6