stompetoren egmond aan zee heiloo NIEUWE NIEDORP DERDE BLAD. 2 Kerstavond Woensdagavond hield de afd. van den Boerinnenbond een kerstavond in café Kam steeg. Het zag er leuk uit, de groote zaal met den kerstboom, op de tafels al de door de vrouwen meegebrachte kaarsen, de één in een al mooiere versiering dan de andere. Bij het kaarslicht wenschte de presidente, mevr Klerk, allen welkom en daarna klonk het „Stille nacht, heilige nacht". De juryleden, mevr. Posch en mevr. Heringa, keurden de kerstkaarsen en kenden den len pr. toe aan mevr. Langhorst, 2en pr. mevr. Kalverboer 3en pr. mevr. de Geus. Vervolgens deelde de voorzitster mede, dat van den heer Wonder het verzoek was gekomen, om gezamelijk met de afd. van den H. M. v. L. en L. en M een spreker, den heer Zuidervliet uit Zaan dam, uit te noodigen met het onderwerp „Trust- en kortelvorming". Het bestuur wenscht daar geen gehoor aan te geven Ieder lid kan uit vrije beweging gaan, dan behoeft de kas van de afdeeling niet aange sproken te worden. De cursus ziekenverple. ging thuis vangt den 19 Jan. aan bij Kam steeg. Leidster is Zr. Tiemstra te Gr. Scher mer en de cursus is van 79 uur. De presi dente vroeg, of de dames nog ongebruikte schaatsen hadden liggen. Er zijn nog vele kinderen, die er geen bezitten. De heer Langhorst wilde ze onder die kinderen ver- deelen en ze na gebruik weer in ontvangst nemen, om ze een volgend jaar weer be schikbaar te stellen. Twee paar zijn 's mid dags reeds binnengekomen. Het koortje, on der leiding van mevr. Kruimel, zong een zestal kerstliederen. Het bleeek, dat men er sinds verleden jaar bijzonder op vooruitge gaan was. Eenige leden speelden een tooneel- stukje en mevr. KalverboerKoelma las „Wat het kind miste", een gevoelige schets van Mien Labberton, echt duidelijk voor. Het was doodstil in de zaal. Zij, zoowel als de anderen, kregen een luid applaus. In de pauze werden versnaperingen rond gedeeld en groote hilariteit ontstond, toen ieder uit een groote grabbelmand een pakje nemen mocht. De presidente bracht alle medewerkers een hartelijk woord van dank en sloot deze gezellige bijeenkcmst. IJsbaan-botsing. Woensdagavond botste de jeugdige mej. Janny Vader, in dienst bij de fam. J. Blauw, op het ijs tijdens het schaatsenrijden zoo hevig tegen een ander op, dat ze met een hersenschudding werd opgenomen. Dr. He ringa verleende medische hulp. B-steun kleine tuinders. De ministers van sociale zaken en eco nomische zaken hebben bepaald, dat de kleine tuinders, die onder de groepen B en C vallen, voor het jaar 1938 nog in aanmer king kunnen komen voor extra-hulp (B- steun). Vanwege het departement van eco nomische zaken wordt hiervoor beschik baar gesteld 0.90 per B-tuinder en 1.75 per C-tuinder. De B-tuinders moeten, evenals de B-boe- ren worden gerangschikt bij de ondersteun de of in werkverschaffing geplaatste werk- looze arbeiders, terwijl de C-tuinders een afzonderlijke groep vormen. Dientengevol ge moet ook het bedrag van 0.90 per B- tuinder gevoegd worden bij het bedrag, dat tesamen voor werkloozen, B-boeren en B- tulnders in 1938 voor extra-hulp mag wor den uitgegeven. Het bedrag van 1.75 per C-tuinder mag uitsluitend voor de C-tuin ders worden aangewend. Gemeenteleverantie 1939. De leverantie voor de gemeente is voor het jaar 1939 door B. en W. opgedragen aan J. Bas voor het smidswerk, C. de Groot, Noorderstraat 1 voor schoonmaak artikelen enz. en aan mej. A. Conijn, Voor straat voor handwerkbenoodigdheden r.d. Een welkome gave. Het Gasthuisfonds heeft deze week in ruim 150 gezinnen totaal 500 K.G. rundvet uitgedeeld, bedoeld als Kerstgave, maar in deze koude dagen wel een bijzonder welkome gave. Examen Oranje-Kruis. De leden der Egmondzeeër Reddings brigade, die daarvoor opgeleid waren door dokter C. Belonje, met assistentie van zuster A. J. de Grood, hebben Woensdag avond het examen afgelegd voor het een heidsdiploma van Het Oranje-Kruis. Het examen werd afgenomen door dokter A. K. Dijkhuizen, geneesheer-directeur van Het Centraal ziekenhuis te Alkmaar. Het resultaat van het gehouden examen was, dat alle elf exan inandi geslaagd zijn, waarvan zelfs 7 zeer goed. Dit is dus voor docenten en leerlinger wel een buitenge woon fraai resultaat. Na afloop van het examen hebben dokter Dijkhuizen en Je heer J. H. van den Berg, voorzitter der Egmondzeeër Reddingsbrigade, docenten en leerlingen toegesproken om hen te com plimenteeren met het behaalde mooie succes. Het diploma, dat 3 jaar geldig is, werd behaald door de volgende dames en heeren: mej. B. Visser J.dr., mej. B. Viser H.dr., de heeren A. Blok, Leend. Zwaan, Engel Zwart, Alb. Dekker, Marinus Dekker, Simon Visser, Nic. de Graaff, Piet Zwart en Gerrit Smit. Levering schoolmeubelen. De levering van de schoolmeubelen voor de nieuwe openbare lagere school is door het gemeentebestuur, in overleg me den inspecteur van het lager onderwijs, opgedragen aan de firma N V. Rademak^r en Zoon te Winschoten. Geld voor de visschers. Voor het overmaken van het loon der visschers, die in Duitschland op de trawlers varen, is een nieuwe regeling getroffen. Ten einde de overmaking te bespoedigen, zal voortaan dit loon niet meer overge maakt worden via de arbeidsbemiddeling te Veisen en die der gemeente van inwo ning, doch zal het loon rechtstreeks per postwissel aan de vrouwen der visschers worden overgemaakt. Kerstgave voor de armen van Heiloo. Mevrouw A. van Foreest-Beets, Nljen- bu,r* te Heilo° (giro 57736) schrijft ons: Met groote blijdschap kan ik mededeelen dat reeds velen gehoor hebben gegeven aan mijn oproep voor een extra-Kerstgave. Daar de nood groot is blijven alle verdere gaven altijd welkom. De verantwoording van Heiloo is als volgt: N. N. N. N. Jac. D. N. N. N. N. N. N. Z. J. B. N. N. N. N. C. G. T. G. J. I. V. M. G. B. K. J. K. V. D. N. N. Totaal f f f f f f f f f f f f f f t f f 25.— 10.— 25.— 10.— 1.— 10.— 10.— 2.50 5.— 10.— 1.— 1.— 10.— 1.— 5.— 2 2.50 2.50 10.— 143.50 De firma S. gaf 5 H.L. eierkolen Gemeentebegrooting 1939. Verschenen is de gemeentebegrooting 1939, welke door den Raad in comité is behandeld. Veel is er niet dat de bijzondere aan dacht vraagt. Het valt op over welk een betrekkelijk gering bedrag het gemeente bestuur de vrije beschikking heeft. Publieke werken, werkverschaffing of (en) steunverleening, onderwijs, wegen en verlichting vragen een belangrijke som. Nog steeds blijft het afschuiven van over heidszorg op de gemeenten. De gemeente mag hiervoor een bedrag van 45.000 offeren, terwijl een ontvangst hier tegen over staat van 10.000. Werkverschaffing, steun .aan de kleine boeren en tuinders en Burg. Armbestuur vragen het niet geringe bedrag van 100.000. Gemakkelijk de taak van het gemeentebestuur aller minst. Aan belasting wordt geraamd ruim 152.000. Gelukkig behoeft men niet met belastingverhooging te komen (deze trouwens hoog genoeg) doch de bestaande belastingen blijven gehandhaafd. De dienst 1939 begint met een nadeelig saldo van 43206.26, doch men denkt dit bedrag te verlagen met „leentje buur" te spelen bij den kapitaaldienst tot een bedrag van 18000. De post voor het b\rgerlijk arm bestuur is dit jaar lager geraamd dan in 1938. Dit houdt niet in dat aldus de voorzitter van het B. A. men minder denkt te geven, doch de steun voor kleine boeren en tuinders valt er dit jaar buiten. Het bekende „blauwe potlood" is aan het bezuinigen geslagen. Een kopje thee op de raadsvergaderingen is geschrapt en even eens de presentiegelden voor de diverse raadscommissie^. Een meevaller is de uit keering uit het wegenfonds (voor de aan gelegde wegen) a 11700, aan rente en af lossing bouwterrein wordt begroot 20367.75 (vorig jaar 21391.38) Bij de uitgaven treffen we aan: rente van geldleeningen 40298.28 vvorig jaar 38075.17), aflossing van geldleeningen 57800 i.v. j. 50090), straatverlichting 6025 (v. j. 5610), kosten gemeente reiniging 2500 (v. j. 2300), subs. burg. armbestuur 26000 (v. j. 30500), kosten werkverschaffing 28860 (v. j. 3900) steun aan werkloozen 3c500 (v. j 69945), subsidie werkloozenkassen ƒ2500 v. j. idem). Met genoegen vernemen we dat B. en W. er in zijn geslaagd alle sub sidies welke dit jaar zijn gegeven, te handhaven. Echter zal er van verhooging geen sprake zijn. De gewone dienst sluit in ontvangsten en in uUgaven op een bedrag van 370872.49, onvoorziene uitgaven 2079.13. De kapitaaldienst smit op een bedrag van 405692.65. Hierin is opgenomen, in ontvangsten en in uitgaven een bedrag van 340.000. Noch op den gewonen dienst, noch op den kapitaaldienst komt een bedrag voor voor doortrekking van de rioleering. Dit wil echter niet zeggen dat het niet door gaat. Qemeentecaden Woensdagmiddag vergaderde de raad voltallig onder leiding van burgemeester Pluister. Medegedeeld werd, dat de werkverschaf- fingsloonen van 25 cent zijn verhoogd op 26 cent per uur en de uren van regenverlet van 21 op 22 ct. Ingekomen was een verzoek van de drie Nederlandsche Landarbeidersbonden om ook in de loopende trekkingsperiode de aan geslotenen bij een werkloozenkas in de werkverschaffing te plaatsene subsidiair toe slagen op de kasuitkeeringen te verstrekken, zoodat zij niet minder zullen ontvangen dan de werkloozen-steuntrekkenden. Alzoo werd besloten. B. en W. kwamen met het voorstel om aan de vereeniging ,IJs- en Volksvermaak een perceel land in den Kost verloren polder, groot pl.m. lYi H.A. ter beschikking te stel len voor het maken yan een ijsbaan, voor een tijdsverloop van 30 jaar tegen een vergoe ding per jaar en per H.A. van 25 van den huurprijs, welke gemiddeld voor de bij de gemeenteboerderij behoorende landerijen wordt verkregen en met dit voorbehoud, dat, indien de gemeente te eeniger tijd om welke reden ook weder de algeheele vrije beschik king over het land wenscht te verkrijgen, ten behoeve der vereeniging een door des kundigen te bepalen schadevergoeding zal worden vastgesteld. De voorzitter noemde dit een zeer belang rijk voorstel voor N. Niedorp en lichtte toe, dat volgend jaar de gemeente-boerderij op nieuw moet worden verhuurd. De volgende huurder dient er by zijn huurprijs rekening mede te houden, dat be doeld gedeelte des winters pLm. 2% maand onder water komt te staan. De huurprijs is voor IJs- en Volksvermaak zeer billijk ge steld, omdat men deze vereeniging niet te zwaar wil belasten. Met algemeene stemmen werd het voor stel aanvaard. In den loop van den zomer zal het werk aanvangen, zoodat N. Niedorp een volgenden winter de beschikking heeft over een nieuwe ijsbaan, welke noodig zal zijn als van de Rijd geen gebruik meer zal kunnen worden gemaakt, zoodra de kanali satie wordt uitgevoerd. Besloten werd tot het aangaan van een annuïteitsleening ten behoeve van de uit breiding der begraafplaats tot een maximum bedrag van 6000 tegen een rentevoet van ten hoogste 4 af te lossen in 50 jaren. De voorzitter verklaarde, dat ook een nieuwe verordening op de begrafenisrechten zal worden aangeboden. De begraafplaats moet zich zelf bedruipen. De grafrechten zullen evenwel dan moeten worden ver hoogd, omdat men dan een beteren toestand krijgt, terwijl de tegenwoordige grafrechten uiterst laag zyn, n.L f 7.50 voor 30 jaren. Met het werk zal spoedig worden aange vangen. Een kleine wijziging werd aangebracht in het ambtenarenreglement. De pensioensgrondslagen van de beide secretarie-ambtenaren, mr. C. J. v. d. Molen en L. Bakker, worden ingaande 1 Jan. a.s. vastgesteld op 650 en f 550. Geroyeerd werden de erfpachts&kten be treffende 2 perceelen in de Slijksteeg van A. Kraver en H. Vrede, beiden wegens af braak en van het perceel aan de Zaagmolens haven (voormalige autogarage van de Ban- ne) wegens schenking. Het college van B. en W. stelden voor van de directie van den Wieringermeerpolder te pachten voor onbepaalden tijd 9 H.A. land, liggende aan den Alkmaarschen weg, zulks ten 'behoeve van tuinders in deze gemeente. Deze perceelen zullen worden onderver huurd aan eenige tuinders in deze gemeente. Aan 4 tuinders zal ieder 1 H.A. worden toe gewezen, aan 1 tuinder 2 H.A. en aan 1 tuin- dere 3 H.A. Allen gaan met dit voorstel accoord, waar bij de voorzitter den wensch uitspreekt, dat het genomen besluit in het belang van de betrokken tuinders moge zijn. In de Commissie voor Landschouw der ge- meentelanderijen werden benoemd de hee ren D. Wit, J. de Boer en G. Gayaard. De heer D. v. d. Stok werd met algemeene stemmen herbenoemd tot weesmeester. Tot regentes en regent der Algemeene Armenadniinistratie werden herbenoemd mevr. M. KooySpaan en de heer G. Gayaard, welke laatste zijn benoeming aan vaardde. Bij de rondvraag informeerde de heer Wit nog of de brandkranen met zulk vrie zend weer wel goed in orde waren, zulks ter voorkoming van teleurstelling bij even- tueelen brand. De voorzitter verklaarde, dat alle brand kranen volgens de voorschriften van het P.W.N. waren verzorgd met stroo en zout, zoodat hij hieromtrent gerust was. £and- w J-uinêouw PROVINCIALE VEILINGSBOND VOOR NOORDHOLLAND. Bovengenoemde bond hield Woensdag middag zijn algemeene jaarvergadering in ,,'t Gulden Vlies". De voorzitter, de heer J. A. Nijssen uit Santpoort, hield een korte openingsrede, waarin hij opmerkte, dat er niet veel re sultaten zijn te vermelden, terwijl men weinig plannen voor de toekomst heeft. De houding van den Tuinbond is van sterk actief veranderd en dreigt passief te wor den, d. w. z. alleen maar ingesteld op af weer van moeilijkheden en gevaren. Daar in schuilt echter een gevaar voor de alge meene levenshouding onder tuinders per soonlijk en ook voor de gezamenlijke tuin ders in de organisatie. Het afgeloopen boekjaar was voor den tuinbond nog niet bevredigend en er valt weer veel leed en tegenslag te vermelden. Hiervoor verwees voorzitter naar het jaarverslag van den secretaris. Het blijkt wel duidelijk, dat wij met den tuinbond, het negende jaar na de aankon diging van de crisis nog diep in de put zitten. Het is een gewijzigde toestand geworden. Het platteland dreigt weg te zinken. De heffing per H. A. op vroege aardap pelen drukt voor 1938 dubbel zwaar. De omzet der aangesloten veilingen in 1937 is iets gestegen, vergeleken bij 1936. Bij een terugblik bestormen ons sombere gedachten en het zal de tuinders moeite kosten om den moed te vinden met de wei nige vooruitzichten, steeds maar door te werken in hun bedrijven, in de hoop, dat bedrijf voor de toekomst staande te hou den. Het is daarom,, dat de voorz. nog eens onder aller aandacht brengt dat alle denk beelden en pogingen tot verbetering van den toestand moeten samenkomen in de provinicale organisatie en langs dien weg bij de centrale organisatie in Den Haag. De voorzitter zeide, dat het tot allen moet doordringen, dat de belangstelling niet moet vergroeien naar de crisis-organisatie en de sociale instanties voor den steun. De veilinpsorganisatie moet in het leven blij ven. Georganiseerde onderwerpen, welke den tuinbond betreffen is bet»r dan indi- vidueele actie, aangezien de adressen van de hoofdorganisatie een beter gehoor vin den. Dat bevordert ook het organisatie leven. De band van de veilingen met den prov. bond moet nauwer worden aange haald. Tenslotte sprak de voorzitter over den toestand der kleinere tuinbouwbedrijven, die als oneconomisch worden aangemerkt, en nu in den kleine tuinderssteun een wel kome handreiking hebben gekregen. Voor de geboden hulp moeten wij dankbaar zijn. doch tevens blijven strijden voor een zoo- danigen bedrijfssteun, dat daarmede de 100 richtprijs en risico-dekking worden bereikt. Het jaarverslag over 1937-1938, dat wij dezer dagen reeds publiceerden, werd vast gesteld. Uit de rekening en verantwoording over het boekjaar 1937-1938 bleek dat de exploi tatie-rekening over dat tijdvax een nadee lig saldo bedroeg van 933.42 De balans van de prov. commissie sloot op een eind cijfer van 97108.02. De rekeningen van de Voorbeeldbedrijven gaven de volgende ver liescijfers aan: Heemskerk 1398.24; Broek op Langendijk 1261.33 en Bovenkarspel 1171.31. Deze rekeningen werden op deze cijfers vastgesteld. Het bestuur stelde voor, de contributie wederom te bepalen op 1/30 pet. doch dit percentage niet alleen te berekenen van den veilingsomzet, maar ook van het be drag, dat als steun wordt uitgekeerd, mei een minimum van f 10. De vergadering ging hiermede accoord. De begrooting 1938-1939, welke vervol gens behandeld werd, sloot op een totaal van 4931, met een nadeelig saldo van 365 en werd aldus vastgesteld. Bij de gehouden bestuursver kiezing werd de heer J. A. Woelders herkozen. In de plaats van den heer J. Ootjers, die zich niet meer beschikbaar stelde, stelde het bestuur de heer J. K. Kliffen, Noord- scharwoude, candidaat. Deze beide heeren werden met algemeene stemmen herkozen Op voorstel van het bestuur besloot de vergadering, den heer J. Ootjers, die vanaf de oprichting groote verdiensten heeft ge had voor de organisatie als eere-lid te be noemen, en de bestaande band niet heele maal te verbreken. De vergadering ging hiermede accoord. De voorz. sprak den heer Ootjers toe, hem feliciteerende met deze benoeming en dan kende voor alles, wat hij in zijn bestuurs lidmaatschap heeft gedaan voor de organi satie. De heer Ootjers beantwoordde deze woorden en dankte de vergadering voor de hem bewezen eer. De heer dr. S. Leefmans, gaf hierna een zeer uitvoerig overzicht van den stand der onderzoekingen inzake de bestrijding der draaihartigheid in de kool. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Roosje, Bovenkarspel, zeide de voorzitter te meenen, dat de veilingen wel aan de voorzetting van het onderzoek zullen medewerken. Wij zijn de heer Leef mans veel dank verschuldigd, vooral voor de wijze, waarop hij het onderzoek heeft gedaan. Ir. Rietzema, rijkstuinbouwconsulent, bracht den heer Leefmans hulde voor zijn arbeid. Het bestuur vraagt de machtiging om met de betreffende organisaties van Han delaren en de prov. Veilingsorganisatie van Zuidholland een overeenkomst aan te gaan om gezamenlijk het misbruik van veiling fust te bestrijden. Het misbruik van veilingsfust neemt hand over hand toe en berokkent aan de veilingen, die veel fust in omloop hebben groote schade en ongerief. De Zuidholland- sche Veilingsorganisatie heeft dit jaar reeds in samenwerking met de kooplieden organisaties maatregelen tegen het fust- misbruik genomen. Na een korte opmerking door den heer Van der Deure, uit Zwaag, word dit voor stel aangenomen. De Centrale Veilingsvereeniging War- menhuizen en omstreken te Warmenhuizen stelde voor, dat de prov. :ommissie de door haar gevoerde actie tot afschaffing van de teeltheffing op de vroege aardap pelen ook voor de teelt 1939 zal voortzet ten. De C. V. W. acht het een onrechtvaar dige behandeling van de telers van vroege aardappelen, dat deze een heffing moeten opbrengen terwijl zulk een heffing van geen enkel ander tuinbouwproduct betaald behoeft te worden. Bovendien vestigt de C. V. W. de aandacht op de onbillijkheid van de heffing naar de oppervlakte voor degenen, die tengevolge van de ongunstige weersomstandigheden een geringe hoeveel heid hebben geoogst. Het bestuur kan zich met dit voorstel volkomen vereenigen en is gaarne bereid, de actie tot afschaffing van de teeltheffing op vroege aardappelen voort te zetten. De Noordermarktbond te Noordschar- woude stelde voor, te bevorderen dat de eventueele heffing op vroege aardappelen niet hooger gesteld wordt dan 30.per H. A. Over dit onderwerp voerden vele spre kers het woord. De heer Molenaar, War menhuizen, verdedigde het voorstel zijner vereeniging met klem, de heer De Wijs, Obdam, steunde het voorstel van den Noordermarktbond met dien verstande, dat de heffing per kilogram zou moeten wor den geheven en niet, volgens de oppervlak te. Zoo zetten voor- en tegenstanders hun meening uiteen, waarbij meermalen de vrees tot uitdrukking kwam, dat bij alge heele afschaffing der heffing de mooie aardappelregeling in gevaar kwam. Toen de voorzitter echter mededeelde dat volgens de meening van het bestuur en ook van den voorzitter van het Centraal Bureau dit niet het geval zou zijn en da: het Centraal Bureau zich geheel aan de zijde van de prov. commissie stelt, bleken allen voor opheffing der heffing te zijn Het prae-advies werd met algemeene stem men aangenomen. De Noordermarktbond trok het voorstel in. De Noordermarktbond te Noordschar- woude verzocht de Prov. Commissie mid delen te beramen om te komen tot een beteren afzet van de pootaardappelen. Het verloop van den afzet is van zoodanigen aard geweest, dat men niet anders kan zeggen, dan dat het op een mislukking is ultgeloopen. Kan hierin geen verbetering worden aangebracht dool' een meer gecen- traliseerden verkoop? Kan er niet iets gedaan worden t. a. v. de landbouwaardap- pelen, die toch zeer zeker profijt trekken van den gestelden garantieprijs? Het N. M. B.-bestuur onderschat de moeilijk heden niet. Het bestuur is gaarne bereid te over wegen, welke stappen kunnen worden gedaan om te bereiken, dat de nadeelige gevolgen van de regeling voor den tuinbouw worden opgeheven. Hoewel de tuinders voor het onverkocht gebleven gedeelte den garantieprijs ont vangen, blijft het toch een ongunstige om standigheid, dat juist de tuinbouwaardappe- len steeds voor een groot gedeelte onver kocht blijven, daar het afzetgebied voor de tuinbouwpootaardappelen daardoor op den duur verloren zou kunnen gaan, hetgeen met het oog op de toekomst niet gewenscht is. Of de gecentraliseerde verkoop de op lossing van het vraagstuk zal bevorderen, meent het bestuur te moeten betwijfelen. Na een korte bespreking kon de vergade ring met het prae-advies van het bestuur accoord gaan. Uit de gevoerde besprekingen bleek wel, dat de pootaardappelkwestie niet zoo eenvoudig is. De heer Valstar (regee- ringscommissaris) zeide dat het gewenscht was, hiervoor een landelijke regeling te maken Men zou voor vreemde dingen kunnen komen te staan. De r.k. markt vereen'ging „St. Jozef" te Medemblik stelde voor, te bevorderen, dat voor de berekening v. d. eventueelen steun op late bloemkool maandelijksche perioden worden vastgesteld, in verband met de wisselvallige uitkomsten tengevolge van weersomstandigheden, waardoor onbillijk heden zouden unnen ontstaan en dat zou schade beteekenen voor de tuinders. Aangenomen. Daarna sluiting. DE KEURING DER TUINBOUW PRODUCTEN. Wel degelijk aan de veiling en niet aan de controleurs. Naar wij vernemen, heeft het dag. be stuur van de Langendijker Groentencen- trale een onderhoud gehad met de direc teuren van de Ned. Groenten en Fruitcen- trale en van het U.C.B. in verband met de klachten, welke op de buitengewone alge meene vergadering van deze veilingsver eeniging zijn naar voren gekomen over de keuring van de tuinbouwproducten door de controleurs van het U.C.B. In deze bespreking is tot uiting gekomen, dat de directeuren dezer instellingen het betreurden, dat het zoo ver is gekomen, daar het in het geheel niet in de bedoeling lag, de keuring op deze wijze te doen ge schieden. Wanneer de veiling de zaken zelf goed behartigt, hebben de controleurs slechts toezicht uit te oefenen, om te voorkomen, dat er iets verladen zal worden, dat niet in orde zou zyn. In zoo'n geval zal hjj zich tot den keurmeester of den veilingleider moeten wenden. De keuring dient door keurmeester of veilingleider te geschieden. De keuring van de producten is geheel aan de veilingen en niet, zooals sommigen mee nen, aan de controleurs. Alleen de uien kan door de controleurs van het U.C.B. worden gekeurd. De zienswijze van het dag. be stuur der L.G.C. bleek de juiste te zyn. Het is zoo, dat wanneer de keuring goed is, er niet naar kleinigheden moet worden gezocht. Dat is niet de bedoeling van de controle en dit behoeven de aanvoerders dus ook niet te aanvaarden. In het onderhoud hebben de H.H. direc teuren ook nog toegezegd, dat zooveel mo gelijk getracht zal worden, dat er niet meer dan een controleur op een veiling zal zijn. Zij hebben bovendien gevraagd, of het bestuur er voor kan zorgen, dat iets derge lijks niet meer voorkomt. Zij zouden er prijs op stellen, wanneer er weer eens iets zou voorvallen, daarvan direct op de hoog te te worden gesteld. Het dag. bestuur der veiling heeft, met een woord van dank voor de prettige sa menwerking, welke heeft plaats gehad, alle medewerking toegezegd. KENNEMERLAND. We zullen deze keer ons overzicht moeten indeelen naar vóór de ingevallen vorst en daarna. En 't lijkt ons gewenscht om met het eerstgenoemde te beginnen. Wat de aanvoer betreft, deze was nog groot genoeg (behalve die producten die schaarscli zijn) en de prijzen waren middel matig. Sla en spinazie worden nog regel matig aangevoerd en de prijzen zyn nog vrij hoog. Sla maakte een prijs van 3 4.10 per 100 krop en spinazie 0.501.15 per kistje. Andijvie werd vlug verhandeld tegen prijzen van 7—9.15 per 100 K.G. en dat moet noodig zoo zijn. Bospeen was trots de vry groote aanvoer nog al te plaatsen, doch de prijzen 4.508 per 100 bos, zyn aan den lagen kant. Waschpeen en breekpeen werd voor prijzen van resp. 3—-ƒ 5.50 en 1.60—2.10 per 100 K.G. ver kocht en de prijzen kunnen er voor door Bos- groente als Selderie en peterselie werd voor een prijsje van 23 per 100 bos verhan deld. Soepknollen waren andermaal duur; de prijzen 4.50—6.20 per 100, zijn hoog. Uien belieft men niet en alleen een klein kwantum werd voor 3—3.80 per 100 K.G. verkocht. Witlof, wat steeds ruimer werd aangevoerd, gold een prijsje van 811.50 per 100 K.G. Prei had weinig belangstelling en besomde 1.50—4 per 100 K.G. Boere- kool had bitter weinig belangstelling en gold 2f 4 Per 100 K.G. De diverse koolsoorten hadden weinig belangstelling. Roode kool gold 1 1.80, gele f 1.503 en groene kool (die prijs was vrij goed) 2—4 per 100 K.G. Spruiten waren andermaal duur en bij een vlotten handel waren de prijzen 8.5018.50 per 100 K.G. Deze week wer den vrij beduidende kwantums fruit aange boden en als altijd duur. Appelen golden f 1127, peren 1622 en druiven 2638, per 100 K.G. Na de ingevallen vorst was de aanvoer beperkt tot grove groenten als kool, spruiten en niet te ver geten boerekool. En groot was de aanvoer allerminst. Wat de prijzen betreft, deze gingen voor boerekool met 200 pet. in de hoogte en voor koolsoorten was er verhooging van 20 tot 30 pet. Er was in eens goede vraag naar bieten, wortelen en uien. Men kan veilig aannemen, dat ook daarvoor de prijzen met 2C tot 25 pet. naar boven gingen. Alleen de prijzen van spruiten bleven zooals ze waren, doch de prijs was dan ook aan den hoogen kant.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9