oe worden alle wenschen vervuld? ONS INDISCH HOEKJE, :ra fattd-- m Juiuêouw JijdscfwifÜest van allerlei aard „MljNHARDTJES1 EEN KORTE TOELICHTING OP DE PACH1WET. Prijs t 0.25 - Bureau Alkm. Courant. N.V. Boek- en Hande.'s rukkerij v h He; m. Cosler l Zn. ONZE STADSRUBRIEK ALKMAARSCHE COURANT Vier brieven: van een hard werkende, een sportieve, een 8mulgrage en «en IJdele vrouw VIERDE BLAD. Het rijk „Goa" (Zd. Celebes) heeft aan de Oost-Indische Compagnie en het Ne- derlandsch gezag heel veel moeite veroor zaakt! In 1905 is het voor goed onderwor pen. De vorst vluchtte, de Rijksgrooten onderwierpen zich en de rijkssieraden werden als bewijs hiervan ingeleverd. Ze werden in musea bewaard. Die rijkssieraden hebben voor den be stuurder groote beteekenis. Ze zijn de dragers van de macht, verleenen hem, die ze bezit die macht of zijn hem daarbij be hulpzaam. Wanneer iemand de macht in handen wenscht te krijgen, dan wordt hij eventueel daarbij geholpen door het bezit dier voorwerpen. Deze zijn natuurlijk hei lig in de oogen der menschen. Zij zijn van zeer uiteenloopenden aard, bestaan uit wapens, beeldjes, ketens, borden, een plukje haar enz. Die van den Sultan van Djocja (Java) wiens vertegenwoordigers de huwelijksfeesten bijwoonden, bestaan uit een zilveren pauw, een dito hert, een lantaren, poederdoos, enz. Hiernaast vindt U enkele rijkssieraden van den Sultan van Bima (Soembawa) af gebeeld. Ze bestaan uit zilveren en gouden voorwerpen als krissen (steekwapen), gouden kronen, zilveren kandelaars, thee ketels, enz. enz. Wanneer een Soembawaneesch echtpaar op bezoek gaat, een feest, een trouwpartij, bij wil wonen, dient het paard als vervoer middel: de bewoner van Soembawa, dit paardeneiland, loopt niet! Moeder de vrouw neemt dan plaats op den rug van het paard achter den echtgenoot. Kussens dienen voor zitplaats. Het is een leuk ge zicht de kittige, mooie paardjes met hun eigenaardige last ,in dribbeldraf langs de wegen te zien gaan! De droge koeien ontvangen momenteel alleen hooi en kuilgras en krijgen dan zelfs wat overmaat aan eiwitten I De dieren wel ke tot 15 1. melk geven krijgen hetzelfde rantsoen. De meer produceerende koeien ontvangen krachtvoeder dat als volgt is samenge steld: 20 maismeel 20 roggemeel 10 vet rijk zetmeel*10 suikerpulp. Koeien welke 20 1. melk geven krijgen per dag 1% kg. van het genoemde meng sel en 1 kg. lijnkoek. De koeien met 25 1. melk ontvangen 2 kg. meel en 2 kg. lijn koek. Naast het kuilgras worden mineralen ge voederd. De toediening van lijnkoek is wet ruim berekend om het vee sneller over de gevolgen van het mond- en klauwzeer heen te helpen. Over het verloop van de stalperiode zul len t. z. t. resultaten worden medegedeeld. De Rijkslandbouwconsulént voor Noordholland, G. LIENESCH. verdrijft U snel en zeker met Koker 12 stuks 50 ct. Proeldoosje 2 stuks 10 ct. HET PROEFBEDRIJF „ACHTERGEEST" TE SINT-PANCRAS IN 1938. Hoewel de graslandgebruiker, die ver trouwd is met de nieuwere gebruiks- methoden, zich nu al gaat bezig houden met plannen voor het kamende jaar, is er ook nog tijd om aandacht te schenken aan hetgeen dit jaar is gepasseerd. Van ons demonstratiebedrijt zijn gegevens verzameld uit de weide-periode, die hier onder worden medegedeeld. Hoewel niet te klagen viel over de pro ductiviteit in de geheele periode, mag niet onvermeld blijven dat de droge Augustus maand ook hier schadelijk is geweest voor de melkopbrengsten. Daarnaast heeft het veebeslag in zeer ernstige mate geleden door de tweede mond- en klauwzeer- epidemie. Geen enkel dier bleef vrij van deze aantasting. Vanaf begin October tot kort -voer de staltijd heeft de „ziekte zich laten gelden en het behoeft geen betoog dat momenteel nog nadeelige gevolgen op treden. Bij de toediening van krachtvoeder is er dan ook op gerekend dat extra ge voederd moet worden om de dieren in de gewenschte conditie te krijgen. Hoewel nu al enkele jaren een behoor lijk intensieve bemesting is toegediend, bleek het voor 1938 noodzakelijk de stikstof- bemesting nog iets op te voeren, waardoor in het afgeloopen seizoen in totaal 80 balen van 100 K.G. kalkammonsalpeter zijn ver bruikt (anders gemiddeld 70 balen). Dank zij deze hulpmeststof was het nu ook mo gelijk de zware veebezetting aan te houden en, wat belangrijker is, over voldoende gras te beschikken. Bij het uitbreken van het mond- en klauwzeer moest, noodgedwon gen, wat extra gevoederd worden. Het is vanzelfsprekend, dat dit zoo rationeel mo gelijk is geschied. In de maand Augustus is nog pl.m. 10.000 K.G. hooi van prima kwa liteit gewonnen en nog 30.000 K.G. kuil gras. Teneinde het verloop van het bedrijf in groote lijnen nog eens te laten zien, volgen hier enkele gegevens over de proefjaren: Gegevens in verband met de melkopb rengsten gedurende de weide perioden. Aantal melkkoeien Begin Weidegang Melkproductie vóór 1 Mei Melkproductie 1 Mei1 Nov. Totale melkproductie tot 1 Nov. 1935 27 23 April 1476 L. 52.975 L. 54.451 L. 1936 28 2 April 3991 L. 60.752 L. 64.743 L. 1937 33 13 April 6992 L. 76.800 L. 83.792 L. HociDroductie 60000 K G- 96 000 KG" 51'600 K G" KuUgras 100 M3- 120 M3" 85 M3" Behalve deze opbrengst is er nog 10.000 K.G. hooi uit 1937. 1938 36 21 April 4557 L. 76.888 L. 81.445 L. 58.300 K.G. 100 M3. Ondanks de iets grootere veedichtheid is de totale melkproductie toch iets lager. Zooals reeds werd opgemerkt was de mond en klauwzeer-aantasting dezen keer ook van ernstigen aard. Eén van de beste melk koeien is de gevolgen van de ziekte ook niet te boven gekomen, Werden m 1937 in de maand October nog ruim lO.OOO 1. melk gewonnen, dit bedroeg in 1938 slechts 6700 11 M»»,! Al het gewonnen kuilgras is geensileerd volgens de A. I. V. methode. De nu geopen- Hooi-analysen. de silo levert een uitstekend product. De zuurgraad komt overeen met een van 3.7 Het kuilgras is nagenoeog reukloos en de dieren nemen het graag op. De ensilage is zoo goed gelukt dat er totaal geen afval is! Een aandachtig lezer zal ook onmerken dat de totale hooimassa in den loop der ja ren niet is vergroot. Dit is echter wel het geval met de kwaliteit. Onderstaande ana- lyse-cijfers mogen dit duidelijk maken: Jaar droge stof. 1935 83,3 1936 81,2 1937 83,3 1938 80,6 ruw eiwit 11,4 11, 12,7 11,6 v erteerb. ruw eiwit. 6,8 7,5 8.3 8.4 zetmeel- acht. stof 32.6 33.1 41.7 34.2 ruwe celstof 30.5 27.6 34,8 27,3 asch- bestandd. 7,2 8, 8,8 7,5 Dit zijn gemiddelde cijfers van 3 tot 5 analysen per jaar! Mede oP 3r°nd van de opgedane ervaringen meen ik hieruit le mogen concludeeren, dat er op het punt van betere hooiwinning nog wel wat valt te doen. En wat meer zegt, de mogelijkhe den om beter hooi te winnen zyn zeer goed voor iederen boer te verwezenlijken! Tengevolge van de goede Kwaliteit hoo en het prima kuilgras is het volgens het oordeel van den Rijksveeteeltconsulent mo gelijk, het vee in goede conditie te houden met 10 kg. hooi en 20 kg. kuilgras bij een melkgift van 15 1, per dag! Om duidelijk te maken wat goed hooi beteekent dient men te weten, dat zgn. ge middelde kwaliteit hooi niet meer dan 5 verteerbaar ruw eiwit bevat in de droge stof! Omdat in de zgn. ruwvoeders zooveel eiwit beschikbaar is, moet het krachtvoe der eiwitarm gemaakt worden. Verkrijgbaar aan ons bureau: Uiteengezet door een ter zake kundig Jurist, met eenige modellen van brieven en een Verzoekschrift aan de Pachtkamer benevens eene eenvoudige uiteenzetting van hetgeen verpachter en pachter te doen staat met het oog op de over gangsbepalingen der pachtwet (loopende contracten.) Zich aansluitend bij den officieelen tekst der wet (art. 60) wijst deze druk erop, dat inzending van over eenkomsten bij de Pachtkamer onnoodig is, indien zij zijn goedgekeurd door een Erkend Pachtbureau. Onmisbaar voor ieder, die iets met de pachtwet te maken heelt. Pachtcontracten A 15 ct. idem B 7Vs ct. Voordam 9 Alkmaar. BIOSCOOP IN DE WILD-WEST. bevat voortdurend berichten, die andere bladen pas den volgenden dag hebben. Dat komt, omdat de de EENIGE STADSKRANT is' Verschenen is het Kerstnummer van Het Kind, veertiendaagsch blad voor ouders en opvoeders onder rpdactie ^an den heer D. L. Daalder. Het bijzonder fraaie num mer, dat een gekleurde reproductie van Baroccio „De geboorte van den Heiland" bevat, opent met het bekende gedicht van Joost van den Vondel „O Kerstnacht, schooner dan de dagen". Mevr. J. M. Sel- legerElout beschrijft December als de maand der feesten en dr. W. Schollenberg- Van Huffel geeft een beschouwing over Kerstliederen. Er is een gevoelige schets „De Vrucht" en een beschrijving van een Kerstmisviering in de Wildernis. Mien Labberton maakte een Kerstge dicht „Langs de Kribbe" dat door Eveline Sypkens op muziek gezet is. ft A. Gerrit sen schrijft „Over enkele Verbeeldingen van Maria en kindeke Jezus". Een uitvoerige beschouwing wordt ge houden over „Het Kerstfeest in de huiska mer". De post is me altijd goed gezind, ze brengt me stapels brieven van mijn vriendinnen. Soms vragen ze me raad, soms ook vertellen ze me over hun moeilijkheden met hun inkoopen, over hun strubbelingen met de slanke lijn, over het veran deren van al te modieuse en al te gewaagde kleeren van een vorig seizoen, die nu allang vervelend en •ouderwetsch zijn geworden, en over hun wenschen om met weinig geld heel veel en heel mooi te koopen. En 't is allergrappigst om al die hemelsbreed verschillende brieven te lezen, van de dikke smulgrage mevrouw, van de ijdele, uitgaande dame, van de degelijke hardwer kende moeder of van 't onverschil lige sportieve jonge meisje. Wat een wenschen, wat een eischen, en toch slagen ze allemaal op een of andere manier naar hun zin. De volgende fragmenten uit hun brieven laten U zien, hoe ze dat klaarspelen: Beste Madeleine, 'k Ben weer bezweken voor de verleiding van chocolade en marse- pain, van banket en Sinterklaas. We kregen een groot pak gestuurd van thuis en ik kón 't niet laten om er eens een paar avonden lekker achter heen te zitten. Nu je weet, hoe slecht ik er tegen kan. De ge volgen zijn dan ook niet uitgeble ven en ik ben weer ton-rond ge worden. Nu wacht ik maar tot na Kerstmis met de vermageringskuur want ik ken me zelf maar al te goed en nu we met Kerstmis uit logeeren gaan zal ik toch wel weer smullen van al de heerlijkheden die oom en tante ons altijd voorzetten. Maar om wee, de kleeren: overal barst ik uit en ik wil er, vooral als ik uit logeeren ga, toch niet al te dik en plomp uitzien. Dus moest er een nieuwe jurk aangeschaft wor den. Strepen in de lengte, die an ders zoo slank maken, staan me niet, daarvoor ben ik te lang. Maar nu heb ik mijn naaister een donker blauw zijden jurkje laten maken, een z.g. robe-manteau (fig. 1). De japon sluit over elkaar met een rij knoopen, de rok heeft een klokken de slip, die erg elegant valt, als ik loop en me slank mr.akt. Dan is er een heel fijn stiksel in de breedte, dat mijn lengte wat breekt en een aardige garneering op de mouwen. Overdag draag ik de japon vaak met een crêpe-georgette driehoek- shawltje, je weet wel, die kun je op 't oogenblik in prachtige kleuren krijgen. En bij avond speld ik twee donkerblauwe bloemen in de hals afsluiting en heb er donkerroode schoenen en tasch bij. De jurk maakt me zoo slank, dat ik gerust kan smullen, zonder uit gelachen te worden met uitroepen als:. „Hoe durf je, zóó dik en dan zóóveel eten!" De degelijke hardwer kende moeder, met een zuinige beurs, schrijft: Van 't jaar moet ik een mantel hebben, een heele uitgave, die me bar slecht van pas komt, we hadden al zoo'n duur jaar met de ziekte van de kinderen en onze verhui zing. Nu is 't de kunst om zoo min mogelijk geld uit te geven en toch geen prul te koopen, want dan zit ik volgend jaar weer met dezelfde moeilijkheid, 'k Zag een aardig, iets klokkend model (fig. 5), van onde ren met glad bont afgezet en een shawl-kraag met bont op de slip. De kleur is donkerbruin, wat vind je er van? 't Lijkt mij heel geschikt, want me, een hoogen kraag en zak ken of manchetten van bont, toover ik er een volgend jaar een heel andere mantel van. Ik gebruik dar. den bontrand onderaan. En nu 't j o n g e meisje: Je weet, schrijft ze, hoe weinig ik om echte mooie kleeren geef. 'k Voel me verreweg het gelukkigst in een sportpak, een trui of een blouse en rok. Maar 'k moet toch iets hebben voor de Kerstdagen en Nieuwjaar om visites mee te maken of mee uit te gaan. Ik kocht nu een donker wijnrood jurkje met een los jasje (fig. 2), in dezelfde tint, dat met persianer is afgezet en ook nog een zwart hoedje met een roode veer. Wat zeg je van mijn durf? Japonnen met losse jasjes schijnen veel meer in de mode te zijn, dan mijn geliefde blouses en rokken, dus ben ik maar gezwicht en als 't me verveelt kan ik er dat altijd nog van maken. En dan ten slotte de ver woede bridge-speelster. Wat een puzzle om niet eeuwig en altijd in dezelfde jurk te ver schijnen. We bridgen wel 5 keer per week en dikwijls met dezelfde menschen, je kunt die toch niet al tijd tegen dezelfde jurk aan laten kijken. En vooral 's avonds wordt er veel toilet gemaakt. Ik word steeds slimmer in 't be denken van combinaties.: Zoo heb ik nu een kanten blouse met een iets klokkende velours rok (fig. 3), er een groote fluweelen strik in de taille voor 's middc.gs. 't Zelfde rokje draag ik ook wel met een hoog-sluitende wit satijnen blouse en voor den avond heb ik een heel elegant geheel van een lange wijd vallende zijden rok (fig. 4), dezelf de kanten blouse en twee groote cyclamen-roode fluweelen rozen. Bij de lange rok heb ik ook nog een brocaat jakje, waardoor ik dan weer een geheel ander avondtoilet krijg. Dus heb ik telkens een an dere japon, zonder te groote kos ten te vervallen. Zoo schrijven mijn vier vriendin nen en zijn allen op hun manier blij, dat ze met de feestdagen in iets nieuws kunnen verschijnen. MADELEINE. Mien Labberton schrijft een gevoelig verhaaltje „Naar Bethlehem" en J. F. Ja- cobse Arriens bespreekt ten slotte de be teekenis van het Kerstfeest. Natuurlijk zijn ook de bijlagen Bezige Handen en De Merel ditmaal geheel aan het Kerstfeest gewijd. Het zeer goed verzorgde tijdschrift geeft in zijn geheel een indruk wekten de betee kenis van het vredes-feest voornamelijk voor het kind heeft. Horecaf, het officieel orgaan van den Ned. Bond van werkgevers in het Hotel-, Restaurant- en Café-bedrijf, komt even eens met een bijzonder Kerstnummer uit waarin voor het heden en het verleden nuttige wenken worden gegeven. „In weer en wind". Wij ontvingen de December-aflevering van het tijdschrift „In weer tn wind", on der redactie van Rinke Tolman en dr. J. S. van Schaick, een uitgave van W. L. en J. Brusse. Het tijdschrift bevat weer een aanta1 interessante artikelen, alle met fraaie foto's verlucht. We noemen: „Zwerf tocht door Noord-Nederland", door Rinke Tolman (met tal van schitterende foto's) „Vogelleven in den winter" door Jan P. Strijbos. A. Hallema vervolgt zijn artikel uit de vorige aflevering over Petrus Camper, P. v. d. Lijn schrijft over „Geologische in drukken van Zwitserland", W. H. Dingel- dein over Bruno Liljefors, den bekenden dierenschilder.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 15