|i Stad m Omgeving, ij VROOLIJK KERSTFEEST! Geniet extra op deze mooie dagen het feest der feesten Geniet van Chief Whip de sigaret der sigaretten iff DE VRIES 1 1 pnu i i Brandstoffen en dekens Yoor de meest behoeftigen Felle brand in de hekelstraat. De brandweer verkeerd gealarmeerd Visschers in de kou. SOLIDITEIT, de GRONDSLAG onzer ZAAK VOOR ALLES. Rotterdam Tel. 44504 Alkmaar, Zaterdag. Wü zijn thans door de distributie van brandstoffen heengekomen en zü, die daaraan het allermeest behoefte hadden, hebben gister en heden reeds een wollen deken van onze inzameling ontvangen. Wü zijn daarmede heden doorgegaan en wü zullen er mee doorgaan zoolang onze lezers onze actie financieel blüven steunen. Hedenmorgen wü constateercn dat met grooten dank zün wü de f 1000 van onze inzameling gepasseerd. Velen hebben zich weer de moeite getroost persoonlük naar ons bureau te komen en op een enkele uitzondering na, heeft vrüwel ieder, die hier onze actie zag, daaraan financieclen steun toegezegd. Dat is toch het allerbeste bewüs, dat er, ondanks zooveel zelfverhcerlüking en egoïsme nog talloozen zün, wien het lot van hun naasten niet onverschillig blüft. Dank zü de vele spontane büdragen welke wü tot dusver hebben ontvangen, zal het in de Kerstdagen in honderden eenvoudige kamertjes niet koud zün. En in vele huisjes en kamerwoninkjes zün onze wollen dekens met groote vreugde en dankbaarheid in ontvangst genomen. Zieken en hulpbehoevenden en vooral kinderen zullen in de Kerst dagen een warm kamertje vinden en een bed waarin zü voor het eerst in dezen harren wintertüd een behoorlük dek zullen hebben. Dat alles stemt tot groote tevredenheid en wij hopen, dat men onze actie nog wil blijven steunen, omdat er nog zoovele arme gezinnen zün waar een wollen deken in dezen tüd het kostbaar ste en begeerlükste is dat men zich kan voorstellen. Dank zü zoo veler goede gaven kunnen wü heden de volgende verant woording publiceeren: Onze verantwoording van 23 December was totaal 872.12 V, S. S. n 5.00 E. S. n 2.50 Z. H. 2.50 de H. 5.00 N. N. 1.00 A. K. 1.00 D. HL 2.00 W. K. 2.50 N. N. 1.00 v. M. 2.50 N. N. ff 2.50 Fam. S. ft 3.00 Pers. K. C. N. H. 8.70 A. J. B. 2.50 N. N. 3.50 S. 2.50 A. v. d. L. via A.K.D.C. 2.50 C. J. B. 1.00 Mevr. A. 3.00 N. S. 2.50 H. A. W. 2.50 T. H. 2.50 J. H. M. 2.50 Ir. J. G. H. 5.00 Mej. N. de V. 2.50 R. E. 10.00 L. Z. en echtgenoote 5.00 K. 1.50 S. A. C. F. K.—C. - 1.50 S. M. 1.00 Rotaryclub 25.00 A. R. 2.00 M. 1.00 J. ML 10.00 N. N. R. 2.50 Fam. Asjes 2.50 T. en N. 1.00 Fam. J. n 1.50 Mej. R. P. J. 1.00 Wed. S. V. 1.50 Ons kaartpotje 2.50 J. H. S. 2.50 Voor de Kerstgave 5.00 T. S. 1.00 H. 5.40 N. N. 1.— Fam. v. B. L. 2.00 W. M. 1.00 Beambten A. IJ. 12.05 Thans heeft ook Alkmaar zijn win de en Totaal 1043.27 K Uitfluitend in metaatverpakhing. Blijft krqakverach- terbrand gehad en thans heeft ook Alkmaarsche brandweer zijn kunnen getoond in de meest moeilijke omstan digheden; zooveel graden onder nul de grachten en kanalen dichtgevro ren. Maar.... de brandweer had gezorgd voor bijten in het ijs, zoodat onmiddel- lyk water gegeven kon worden en bo vendien bleek de druk op de waterlei ding zoo groot, dat ook op deze wijze water gegeven kon worden. Het gebeuren in Utrecht heeft zich dus gelukkig hier niet herhaald! Óp den hoek van de smalle straten Fnid- sen en Hekelstraat staat de slagerswinkel van den heer J. de Wit. Daar is gister avond om ongeveer 8 uur brand ontstaan in een der kamers op de verdieping, welke boven de slagerij ligt. De brand werd ont dekt door voorbijgangers, die onmiddellijk de omwonenden waarschuwden. Deze bel den de politie op, met de mededeeling, dat er brand was uitgebroken in de „slager; van de Wit" en ziehier de begrijpelijke ver gissing: het brandalarm luidde: „groote uit slaande brand bij de Wit in de Magdalenen- straat". Buitengewoon snel was de brandweer ge reed om uit te rukken, maar alles werd ge dirigeerd naar de Magdalenenstraat. Na tuurlijk werd de vergissing snel ontdekt, doch intusschen waren een paar kostbare minuten verloren gegaan, minuten, welke fataal hadden kunnen worden, als de brand weer niet zoo goed georganiseerd was ge weest. Toen n.1. de brandweer in de Fnidsen ar riveerde, was de toestand daar hoogst kri tiek geworden. Uit alle ramen en uit het dak sloegen de vlammen uit en een ware vonkenzee steeg omhoog en daalde neer op de omliggende huizen in deze zeer dicht bebouwde buurt En reeds hadden de ko- zqnen en goten van den winkel der firma Albert Heijn vlam gevat, evenals de dak goten van de zaak van den heer Zonneveld, die tegenover de slagerij ligt. Commandant Ringers zorgde natuurlijk allereerst, dat het begin van brand van be doelde perceelen gebluscht werd, hetgeen vlug gebeurde, en daarna werd de slagerij zelf van alle kanten aangepakt. Met zes stralen werd water gegeven en hpewel het blusschingswerk moeilijk ging, omdat de waterstralen bijna recht omhoog gestuurd moesten worden, kon reeds na 5 minuten gezegd worden, dat de brand zich zou be perken tot de slagerij. Het vroor flink, maar de vlammen kre gen de overhand en veroorzaakten een groote hitte in de onmiddellyk omgeving. Ruiten van omliggende huizen sprongen stuk en vielen kletterend neer op straat. Kozijnen en deuren van andere panden werden geblakerd. En op straat en dak smolt de sneeuw Geleidelijk werd de vuurgloed minder. Spuitgasten hadden elkaar regelmatig af gelost, omdat hun handen koud werden, maar onverminderd en ongestoord duurde de aanval der brandweer, die na een half uurtje winnaar werd. Toen doofden de vlammen, toen ontwikkelden Zich rookwol ken, die de nauwe straten verduisterden. Maar toen ook gaf de brand zich over en had onZe brandweer een nieuwe overwin ning behaald. Nog lang duurde het nablusschen, maar dat was byzaak. Het was gisteravond bijna niet mogelijk, om de gevolgen van den brand te overzien, zoodat wy vanmorgen nog eens alles in oogenschouw hebben genomen. De slagers winkel zelf heeft van het vuur niet gele den, maar bekwam natuurlijk zeer groote waterschade. De vertrekken boven den winkel, alsmede de zolder zyn geheel uit gebrand en niets, maar dan ook niets was gered. De firma Albert Heijn heeft ook nog een niet onbelangrijke brandschade gekre gen: van het bovenhuis waren de raam kozijnen geheel verkoold en de ruiten ge sprongen, terwijl ook de dakgoten verkoold waren. Beneden zijn de groote spiegelrui ten gesprongen. De drukkerij en de woon vertrekken van den heer Sanders liepen vrij groote waterschade op. Tenslotte werd aan de groentezaak van den heer Zonneveld én een daarnaast gele gen pand, beide in de Fnidsen gelegen te genover den slagerswinkel, groote schade toegebracht. Ook hier waren de etalage ruiten en die van de woonvertrekken op de eerste verdieping gesprongen en waren verschillende kozijnen geblakerd. Voor zoover bekend waren alle gedu peerden verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. In de kamer, waar de brand het eerst ont dekt werd, brandde geen kachel. De belangstelling van de zijde van het publiek was zeer groot, doch de politie hield allen op een afstand, zoodat de brand weer ongehinderd kon werken. De burge meester was mede op het terrein van den brand aanwezig, evenals de heer Marga- dant, directeur van Gemeentewerken, en kele raadsleden en de commissaris van Po litie, de heer Walraven. UITDEELING BURGER IJSCLUB. De jaarlyksche uitdeeling van levensmid delen vanwege de Burger IJsclub zal plaats hebben op a.s. Donderdag van 7 tot 9 uur in de kolfbaan van het café Central. CHIEF WHIP Over boord geslagen en verdronken. Men schrijft ons uit Egmond aan Zee: Velen hebben het in deze dagen van felle koude zwaar te verantwoorden by '.e uitoefening van hun beroep. Bijzonder zwaar hebben het wel onze visschers. Zy oefenen een beroep uit, dat altyd al moei lijk er gevaarvol is, doordat zy op de wyde zee geheel afhankelijk zyn van de weers omstandigheden. Nu de yzige vorst alles aan dek doet bevriezen en met een centi- meterdikke ijskorst overdekt is het be staan van onze visschers wel uitermate kommervol en gevaarlijk. Een Egmonder omgekomen Hoe gevaarlijk het thans aan dek van den trawler is, bleek helaas maar al te duidelijk, toen de Duitsche trawler Glei- witz van de reederij Nordsee te Weser- münde op de Noordzee aan het visschen was. De 35-jarige Philippus Wijker uit Egmond aan Zee bevond zich aan dek, toen plotseling een stortzee over boord sloeg en hem meesleurde. Ondanks bovenmenschelijke pogingen om hem te redden, mocht het zijn kameraden niet gelukken hem weder bin nen boord te halen of zelfs maar zyn lijk te bergen. Er bleef den schipper niet anders over dan de reddingspogingen op te geven en by binnenkomst de vermissing aan zyn reedery te rapporteeren. Zoo kreeg de oude vader van Wijker, die met hem samenwoonde en wiens kostwin ner hy was, acht dagen na de vermissing daarvan schriftelijk bericht var, de reede ry. Wel byzonder tragisch is ,dat hij juist kort geleden aan zijn vader geschreven had, dat hy er over dacht het varen op een Duitschen trawler op te geven, waar hy sinds 3 maanden op voer, omdat hy in IJmuiden geen stee kon krygen Of zyn vader thans nog recht op uit- keering kan doen gelden, schijnt niet vast te staan, hoewel onze visschers ook in Duitschland volgens de sociale wetten een premie moeten betalen, volgens welke zij in ons land hun nabestaanden een blij vende wekelyksche uitkeering van Zee- Risico, volgens de Zee-Ongevallenwet, verzekeren. Zoo is de zee dan wéder één van Eg- monds visschers-zonen noodlottig gewor den en is weer een naam toegevoegd aan de lange lijst van Egmondsche visschers, die het zeegat uitvoergn, om nooit terug te keeren naar hun. vittf.hersdorp, waar een eenvoudig monument' by de begraafplaats staat, als teeken van rouw om hen, die hun graf in de golven vonden. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN PRENTBRIEFKAARTEN „VOOR HET KIND". Men schrijft ons: Zegt het U iets, dat sedert 1924 de opbrengst der Welda digheidszegels is gestegen van 56.000 tot 173.000, dat sedert 1926 de opbrengst der kinder- kaarten steeg van f 5000 tot 43.000, dat gedurende deze 15 jaren uit de op brengst van zegels en kaarten kon worden uitgekeerd aan instellingen ten bate van het misdeelde kind de kapitale som van 1750 x 1000 (een millioen zeven honderd vijftig duizend gulden), dat ook gij lezer daartoe hebt me degewerkt door telkens een of meer welda digheidszegels of prentbriefkaarten „Voor het Kind" te koopen. En wat zegt ge ervan, dat een groot aantal Nederlanders nog niet of niet in voldoende mate aan deze actie deelneemt, dat er een land op de wereld is, waar van het inwonertal ver blijft beneden het onze en dat ons met den verkoop van kin derzegels en -kaarten toch ver vooruit is, dat met name in Zwitserland alleen het vorig jaar de opbrengst frs. 1.072.000 beliep of 514.560 gulden, terwijl die ten onzent 238.000 bedroeg, dat men ook in Zwitserland iets afweet van crisis en werkloosheid. Welnu, als men dit alles weet, laat ons dan als goede Nederlanders ons aaneen sluiten en een poging ifragen, om dezen stand gelijk te maken. Hoe?? Zeg ied'ren dag: „Op eiken brief voor zaak of vrind, Plak ik een zegel „Voor het Kind". De stand in de hall van het postkantoor is dagelijks geopend van 95.30 uur. Het Comité voor den verkoop van Wel dadigheidspostzegels en Prentbriefkaarten „Voor het Kind" deelt mede, dat de voor raad prentbriefkaarten bijna is uitverkocht en niet meer kan worden aangevuld (de kaarten kunnen niet meer nagedrukt wor den). Men haaste zich dus, indien men nog kaarten wenscht. BEVROREN VINGERS. Dokter Lohman te Obdam heeft een twee tal personen met bevroren vingers ter be handeling gekregen. Genezing zal slechts op den langen duur plaats kunnen vinden. Het verdient aanbeveling by te strenge kou, zooals gedurende de laatste dagen, niet ondanks alles de kou te willen trotseeren, in dien men er in hevige mate door wordt over vallen, daar de gevolgen met levensgevaar gepaard kunnen gaan. BURGER IJSCLUB. De Burger IJsclub hield gisteravond een gecostumeerd ijsfeest op de Oudegracht. De belangstelling van de rijde der schaat senrijders was niet bijzonder groot, maar die van het publiek overtrof de verwach tingen. Er werd hartelijk gelachen om een paar komieken, die hopelooze pogingen deden, om te rijden. Er werd verder aan dacht besteed aan eenige aardige costuums. De uitslag was: le pr. G. Ket, 2e pr. D. Hoekmeyer, 3e pr. J. Schipper, 4e pr. N. Koelman, 5e pr. W. de Wit, 6e pr. J. de Groot, 7e pr. L. Jansen, 8e pr. W. Scholte. Mooiste costuums: mej. G. Sleutel en de heer W. Scholte. Groeppryzen: Vliegeniers „De Reiger", Snip en Snap, Roode, zwarte en witte pi- rotten. Extra-prijzen: Marketentster, jongste rydster en verkeersagent. De pryzen werden na afloop in het café Central, welwillend afgestaan door den eigenaar, uitgereikt. De heer Koorn heeft by die gelegenheid dank gebracht aan al len, die hadden meegewerkt, om de wed strijden te doen slagen, zooals de autoritei ten, Soli Deo Gloria, de baanvegers, enz. enz. Bij de baan was gecollecteerd en de op brengst (nog niet bekend) was zoodanig, dat velen een kerstverrassing zullen kun nen krygen. En daar was het om te doen! ERNSTIG ONGEVAL TE ZIJPE. De veehouder J. Vader te 't Zand in deze gemeente gleed Donderdagavond tydens zyn werkzaamheden uit en kwam daarby zoodanig te vallen, dat hy een zware her senschudding opliep. De patiënt kon wegens zyn gevaarlyken toestand niet worden vervoerd. Dokter Boerma te 't Zand ver leende geneeskundige hulp. De gevallene is voorzien van de H. H. Sacrementen der stervenden. VOOR DE WOONWAGENPAARDEN. Voor het Kerstfeest van de woonwagen- paarden is door de Dierenbescherming nog 1 ontvangen van mevrouw H.L. R. Bij den Inspecteur zyn nog binnen geko men 0.50 uit Elly's spaarpot, 1 van N., 1 van mevr. F., 2 van Jaap, 1 van mevr. O. en 2.50 uit IJmuiden. Het ziet gr inderdaad naar uit, dat ook de woonwagenpaarden een gezellig Kerst feest zullen vieren. IJSBAAN HEILOO. Deze baan, waar het ijs byzonder mooi is en vrij van barsten, is 's avonds tot 10 uur (ook de Kerstdagen) geopend. Muziek ver hoogt de gezelligheid. JUBILEUM SCHIETWEDSTRIJDEN B. V. L. Na de gehouden controle blykt de uit slag van de Geluksbaan, tydens de Jubi leum-schietwedstrijden van den B. V. L. hier ter stede, te luiden als volgt: Th. Voskuil, H. H. Waard 832; Th. v. Gijzen, Alkmaar 817; L. v. Duyn, Haarlem 801; H. Tiecke, Egmond 784; C. Bakker, Purmerend 780; J. Blauwhof, Heemstede 777; C. Wijn, Egmond 776 Mej. Duin, Haarlem 775; R. v. Mastrigt, Alkmaar 774; Th. v. d. Aakster, Alkmaar 768; H. v. d. Bosch, Hoorn 766; A. Boersen, Heiloo 764; C. Vrouwe, Alkmaar 763. Belanghebbenden wordt er aan herin nerd, dat op Woensdag 28 December a.s. de officieele prijsuitreiking plaats heeft in de dancing van den heer Th. van Gyzen te Alkmaar. 'rii KERSTMIS 1938. In' de kleine kaarselichtjes Dezen we een oud verhaal, 't Strekt tot rust en overdenking In z'n ongeschreven taal..., In de kleine kaarselichtjes Wordt de duisternis vetjaagd, Welke den beschavingsvoortg'ang Van het wereldryk belaagt, 't Kaarselicht verdringt d'ellende De problemen van den dag, Het verdrijft de moeilykheden: Onrust, smart en tegenslag. Uit die kleine fonkellichtjes Met hun blyen, frisschen gloed Treedt de kracht van de hernieuwing Ons op Kerstdag tegemoet Zy verwyderen de spanning Van het dagelyksch bestaan En ze wyzen ons de paden Tot een nieuwen opbouw aén. Door de kleine fonkellichtjes Wordt verdieping uitgebracht En het is juist deze wereld, Die daar al zoo lèng op wacht In die lichtjes staat geschreven Voor ons allen groot en klein Dat een evenwichtig leven Zonder vrede niet kan zyn..., (Nadruk verboden). PHILIA. Centrale Verwarming Alkmaar Tel. 3504 - 2 lijnen. DE NIEUWE CHEVROLET 1939. Dezer dagen, toen sneeuw en ys de wegen nog niet totaal ongeschikt maakten om „auto's aan den tand te voelen" hebben we op uitnoodiging var Jac. Mets Automo bielbedrijf een proefrit gemaakt met de Chevrolet 1939, het troetelkind van vele General Motor Dealers. Het meest opvallende nieuws dat Che vrolet dit jaar brengt is wel de zeer ge- perfectionneerde voorwielveering, die, zoo als men weet, onafhsnkelyk is. De 1939- wagen is n.1. uitgerust met de z.g. „Knee-action", die tot nu toe alleen gebezigd werd by de veel grootere broers van de General Motors. Het eigenaardige van deze voorveering is, dat de souplesse van dit systeem voor een groot gedeelte het comfort achter in den wagtn bepaalt. In de eerste plaats rechtstreeks en vervol gens, omdat soepeler voorveeren ook het gebruik van soepeler achterveeren moge lijk maken. Tenslote worden de feactiës, dezer extra soepele veering nog geabsor beerd door speciaal voor dit systeem ont worpen hydraulische schokbrekers. Elk dezer factoren draagt er het zijne toe bh, het comfort van den wagen aanmerkelijk te verhoogen, voornamelijk op slechte wegen. Meer ruimte. Het handrem-handle werd links onder het instrumen ten bord gemonteerd, waar door aanzienlijk meer beenruimte verkre gen werd in het voorcompartiment. Boven dien hebben de Chevrolet De Luxe series het versnellingshandle gemonteerd orider het stuurwiel. Dit systeem gecombineerd met de synchromesh-versnellingsbak, maakt het mogelijk zonder de minste in spanning te schakelen door eenvoudige verstelling van den-hefboom. In de geheel stalen carrosserie met kap uit één stuk zijn aile inzittenden besrhermd als door een pantser van staal. Alls ver bindingen zijn autogenisch en electrolytisch gelascht en wel over de volle lengte der naden, dus niet mét punten. Kap, vloer, wanden en deuren werden extra versterkt door middel van stalen traversen. Alle vensters zyn voorzien van veiligheidsglas, terwijl de uit twee deelen bestaande voor ruit zoodanig is gemonteerd, dat elke ge vaarlijke licht-weerkaartsing wordt voor komen. De uiterst betrouwbare, steeds gelijk en gelykmatig aangrijpende, hydraulische remmen, zyn wel de voornaamste veilig- heidsfactoren. Het interieur werd ruim en royaal be rekend, met veel beenruimte in het voor- en achtercompartiment, terwijl door de zeer laag geplaatste achteras tevens nog de hin- derlijke oneffenheid in den vloer 'vf id ver meden. De zittingen zyn byzonder comfor tabel en bekleed met uiterst duurzaam materiaal. Tenslotte draagt het Fisher tochtvrije ven- lilatie-systeem, waardoor de ventilatie bin nen in den wagen naar wensch kan worden geregeld, niet weinig bij tot hét algotneen comfort. Verder heeft de Chevrolet 1939 een sier- lijk uiterlijk. De sierlijkheid van een auto mobiel wordt door ieder beoordeeld vol gens zyn persoonlijken smaak. Er bestaan echter van die welgeslaagde concepties, die vrijwel de algemeene waardeering en be wondering hebben, wat dan natuurlijk wordt gedemonstreerd door de verkoops* cyfers. Dit nu is het geval met Chevrolet. De sierlijkheid van Chevrolet 1939 is reeds een waarde in zichzelf. Radiateur, spatbor den, koplampen, koffer, accessoires, alles werd berekend om met de carrosserie een volmaakt ensemble te vormen. De wagen is voorzien van koplampen met Rijkskeur, zoodat uit dien hoofde do toekomstige eigenaar zich geen zorgen be hoeft te maken. Daar bovendien de pryzen een aanmer- kelyke verlaging hebben ondergaan ten opzichte van het vorig jaar, twijfelen wu er niet aan, of deze wagen zal ook dit jaar haar weg op de Hollandsche markt we vinden. BANK VOOR 50 OPGELICHT. Bij de Landbouwbank te Alkmaar ver voegde zich dezer dagen iemand met een postcheque, uitgeschreven ten name v een groentenhandelaar van den Lan gen- dijk. Hij verzocht hierop een voorschot mogen ontvangen van f 25. Dit kon 8en^.. deelde de beambte hem mede, al wilde J 50 hebben. De cheque was n.L 300 groo De aanbieder ging hiermede accoord. Spoedig bleek échter, dat de cheque d eén onbevoegde was aangeboden, de handteékening, wélke op de cheque 6 steld was, valsch was, Aangifte-by de politie vplgde. By het o deproek is gebleken, dat degene die cbeqüe heeft afgegeven, een groothandel*" te Amsterdam, iemand opdracht had 8eg ven, den briéf te posten. Deze heeft brief weer aan een ander overgedrage- Hoe het verder verloopen is en hoe cheque in verkeerde handen terecht i® 8 komen, is nog niet vdfetgesteld. Zie vervolg Stadsnieuws pag. 1, 4c

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2