Vraag en Aanbod PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN. fBitutmlaud Woensdags 35 cent per vijf regels, uitsluitend a contant. Thans 7000 vluchtelingen toegelaten. Voortaan toelating een uitzondering Vragen aan ministers. De vliegveldkwestie. Filmvertooning verboden. Doodelijk ongeval in autogarage. Twee slachtoifers. De wilde autobusdiensien in het gelijk gesteld. Alléén tweede handsch goederen. (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). Branden. Echtelijk drama. TWEEDE BLAD. Op de vragen van het Tweede Kamer lid Albarda (s.d.a.p.) betreffende snel lere afdoening van verzoeken om toe lating van Duitsche vluchtelingen hier te lande en het aantal toegelaten vluch telingen heeft de minister van justitie het volgende geantwoord: Verzoeken tot toelating van vluchtelingen, welke blijkens de daarin vervatte gegevens voor een gunstige beslissing in aanmerking komen, plegen zeer spoedig te worden afge daan. In noodgevallen heeft de behandeling veelal telefonisch plaats. Wanneer in bepaal de gevallen een nader onderzoek noodig blykt, vordert de afdoening uiteraard eeni- gen tijd. De behandeling van verzoeken pleegt echter ernstig te worden bemoeilijkt door honderden telegrafische, telefonische, schriftelijke en mondelinge verzoeken om en aansporingen tot snelle behandeling. Ver geten wordt, dat al deze pogingen om de behandeling te versnellen, verwarrend wer ken op de zeer omvangrijke administratie en dat ook de behandeling van deze herhaal de verzoeken weer onevenredig veel tijd kost. Dank zij de toegepaste werkmethode is het mogelijk geweest op korten ter mijn groote aantallen vluchtelingen zaken te behandelen. Voor verzoeken om opname van vluchte lingen in gezinnen wordt het systeem ge volgd, dat ondergeteekende, eventueel in overleg met de betrokken coimté's, beslist, of in beginsel toestemming kan worden ver leend; bij een beslissing in gunstigen zin stelt het hoofd van plaatselijke politie daar na, voor zoover noodig, nog eeen summier onderzoek in met name naar de betrouw baarheid en bestaansmiddelen van den aan vrager. Het percentage der gevallen, waarin de mi nister in verband met het politieonderzoek op zijn aanvankelijke beslissing moest terug komen, is gering. Voor wat betreft de op name van vluchtelingen van middelbaren leeftijd in kampementen en van kinderen in koloniehuizen blijft een nader onderzoek na de beslissing van den minister steeds achter wege. Ongeacht eenige gevallen, die aanleiding geven tot een speciaal onderzoek, is het tempo, waarin door het departement ten deze is gewerkt, zeer hoog, zulks in tegen stelling met het kennelijk buiten hun toe doen trage tempo, waarin de vluchtelin gen, die toestemming daartoe hebben ver kregen, ons land plegen binnen te komen. Door het vorenstaande zal het zonder meer duidelijk zijn, dat het niet doenlijk is, per dag en datum op te geven hoeveel vluch telingen metterdaad zijn toegelaten in den zin van „binnengekomen". Het aantal gevallen, waarin door den minister sinds 7 November 1938 toe stemming is verleend tot toelating in ons land van vluchtelingen voor opname in gezinnen, kampen en koloniehuizen, zal zeer binnenkort zijn gestegen tot 7000. Op deze wijze is in de daarvoor het meest in aanmerking komende gevallen, binnen de grenzen van hetgeen voor ons land mogelijk is, hulp verleend geworden. De grenzen weer dicht. Verdere toelating van de groote aan tallen vluchtelingen (voor de toelating van kinderen bestaat nog eenige ruim te) acht de regeering niet verantwoord. Na afwikkkeling van de nog in behan deling zijnde verzoeken zal zij er tot haar leedwezen toe moeten overgaan, terug te keeren tot het stelsel, dat slechts in zeer bijzondere omstandigheden toe stemming tot binnenkomst hier te lande wordt gegeven. Waar na boven genoemden datum eenige honderdtallen vreemdelingen (deze getallen zijn niet in het cijfer van 7000 begrepen) ons land zonder de vereischte toestemming heimelijk zijn weten binnen te komen, zijn nadere maatregelen tot het tegengaan van zoodanige verdere binnenkomst moeten worden genomen. Het Tweede Kamerlid Krijger (r. k.) heeft aan den minister van defensie de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid mede te deelen of waar is dat plannen in voorbereiding zijn voor het aanleggen van een militair vlieg veld in de omgeving van Katwijk, welke plannen direct in verband zouden staan met het voornemen van de regeering om Schiphol in te richten tot centraal vlieg veld? Is de minister, gelet op de in de verga dering van de Tweede Kamer van 20 De cember j.1. gehouden beraadslagingen be reid voor de uitvoering van het in de vo rige vraag bedoelde plan zich tot niets te binden, vóórdat de volksvertegenwoordi ging van die plannen kennis heeft kunnen nemen en gelegenheid heeft gehad zich er over uit te spreken, in verband met defini tieve plannen van de regeering ter oplos sing van het vliegveldvraagstuk voor de internationale luchtvaart? Het Tweede Kamerlid „nekes (v. d.) heeft aan den minister van binnen- landsche zaken de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de bur gemeester van Laren (N.-H.) de vertooning van de door de centrale commissie voor de keuring van films toegelaten film „Het hart van Spanje" heeft verboden? Is het j'uist, dat dit verbod is uitgevaar digd op grond dat genoemde burgemeester de film te eenzijdig en revolutionnair acht te? Is de minister niet van oordeel dat een burgemeester niet bevoegd is de vertoo ning van een door de centrale commissie toegelaten film te verbieden op een ande ren grond dan dat daardoor de openbare orde in zijn gemeente dreigt verstoord te worden? Indien de tweede vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan niet van meening, dat de burgemeester van Laden de grenzen zijner bevoegdheid heeft overschreden? Indien de tweede vraag ontkennend wordt beantwoord, bestaat er dan reden, en zoo ja welke, om aan te lemen, dat in Laren de openbare orde verstoord dreigt te worden door de vertooning van een film die in tal van andere gemeenten zon der incidenten wordt vertoond? INVOERRECHTEN VOOR BOTER IN BELGIE VERHOOGD. Wy vernemen van bevoegde zijde, dat de Belgische regeering het globale invoer contingent voor boter voor deze maand weder verhoogd heeft thans met 200.000 K.g. en gebracht heeft op een totaal van 550.000 K.g. Het aandeel van Nederland hierin be draagt 27 procent. De betreffende hoe veelheid moet uiterlijk 31 December 1938 in België worden ingevoerd. Hedennacht zijn twee chauffeurs-mon teur, in dienst van de autogarage „Fa voriet" te Amsterdam, eigenaar de heer van Wijnbergen, gelegen in de Van Osta- destraat aldaar, tijdens het verrichten van werkzaamhedene aan een auto in die garage om het leven gekomen. Het stoffelijk overschot van de slachtoffers is door den'G.G. dienst naar het Wilhel- minagasthuis overgebracht. Omtrent het verloop van dit ernstig on geval vernamen wij het volgende. Het zal omstreeks half één geweest zijn, toen een chauffeur van de „Favoriet" na een rit terugkeerde. Het viel den man op, dat er in de garage op dat oogenblik geen licht brandde. Hy opende daarop de deur en ging naar binnen, waar een zware lucht van ben zinedampen en verbrande olie hem tegemoet kwam. Midden in de garage stond een auto, waarvan de koplichten brandde. Vóór deze auto was een looplamp op standaard opge steld, die evenwel niet brandde. De chauf feur probeerde het electrische licht in de ga rage te ontsteken, doch dit weigerde, ver moedelijk doordat de stoppen waren doorge slagen. Hem wachtte evenwel een nog ern stiger ontdekking. Twee van zijn collega's, de 32-jarige chauffeur-monteur K. *J. en de 30-jarige chauffeur-monteur M. G., die bezig geweest waren deze auto te repareeren, la gen bewusteloos en gaven geen teekenen van leven. Een hunner lag bij de looplamp vóór den wagen, de andere op een treeplank. De verschrikte chauffeur riep aanstonds om hulp en men bracht de slachtoffers naar buiten, terwijl men onverwijl den genees kundigen dienst opbelde. Spoedig verscheen de auto met dr. Jacobs, die onmiddellijk met behulp van zuurstofapparaten trachtte de levensgeesten op te wekken, evenwel tever geefs. Tot op dit oogenblik is de juiste oorzaak van dit doodelijk ongeval nog niet bekend. Vermoedelijk zijn de slachtoffers door de benzine en oliedampen bedwelmd geraakt, maar het is niet uitgesloten, dat ook de loop lamp hier een rol heeft gespeeld en zij door den electrischen stroom cm het leven zijn gekomen. Beide mannen waren gehuwd. Arresten van het Amsterdamsche gerechtshof. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gister belangrijke beslissingen gegeven inzake de wilde autobuskwestie. De autobussen zijn in tegenstelling met de beslissingen van de Amsterdam sche rechtbank en den president van die rechtbank in het gelijk gesteld. Het hof achtte de onrechtmatige daad van de zijde van de autobussen niet aanwezig, zoodat geen gronden voor een «erbod /an de diensten aanwezig waren naar het oordeel van het ge rechtshof. De tram en de spoorwegen werden niet ontv.nkelijk in hun vor deringen verklaard. De viei autobussen, die thans in de civiele procedures als overwinnaars uit het strijdperk zijn gekomen kunnen dus weer gaan rijden. Ook de andere wilde busondernemingen, die in de toekomst in hooger beroep zullen gaan, zullen een zelfde beslissing mogen verwachten. Het gerechtshof vernietigde in zijn ar resten drie uitspraken van den president in kort geding en één uitspraak van de rechtbank in hoofdzaak. In het proces tusschen de Gooische tram en de Gooi Express had de Gotische tram in eerste instantie van de rechtbank ge lijk gekregen. Op de thans ook door den Hoogen Raad aanvaarde motiveering ver klaarde het Kof ook artikel 2 van het R.A.P. onverbindend, zoodat het vonnis van de rechtbank werd vernietigd en de oorspronkelijke eischeres, nl. de Gooische Tramwegmaatschappij, werd niet ontvan kelijk verklaard in haar vordering tot stop zetting van de Gooi Express. Eischeres werd veroordeeld tot 450 proceskosten. Vervolgens sprak het Hof een drietal arresten uit in de hooger beroepen van de korte gedingen, aanhangig gemaakt door de spoorwegen tegen de Lindbergh Tou ringcar, die een dienst onderhield tusschen Amsterdam en Arnhem, de N.V. Avanti (AmsterdamHilversum) en de N.V. Autoverhuurcentrale Amsterdamden Haag). Deze drie diensten waren door den president van de rechtbank in kort geding stopgezet op vordering der Spoorwegen. Ook deze vonnissen werden door het hof vernietigd en de Spoorwegen werden veroordeeld in de proces-kosten begroot op 1250. Nader vernemen wy, dat de Gooi- Express overweegt een schadevergoedings actie tegen de Gooische Tramwegen in te stellen. Te koop: een paar Batavier IJlst- cfVi a n i opn 2e LANDDWARSSTRAAT 14. Te koop: een haardkachel, wijnrood, een petroleumkachel, Albums Ver kade, Groote Rivieren, Artis en een glazen lump, prijs billijk. Adres: TROELSTRAKADE 60, Alkmaar. Te koop voor /spotprijs: Org. Ruiter Damesschaatsen, compleet (schoon- rijders rond) met damesschaatsen- schoenen maat 37, alles tesamen 4. Rochdalestraat 18. Ook Zondag. Te koop: kunstschaatsen (z. g. a. n.) op schoenen. STRAATWEG 108, Almaar. Te koop: een paar prachtige z. g. a. n. Friesche doorloopers. OVERDIEPAD 4. Een pai r schoonrljdersschaatsen te koop merk Nooitgedagt, z. g. a. n. met garnituur. GEEST No. 29. Hotel of café nikkelen koffieketel, cafékachel, Jaarsma haard (spotprijs), 2 fauteuils, 4 stoelen 10, elec. wasch- machine met wringer. DE STER, Zaaimarkt 48. Te koop: zeer billijk een voorruitver- warmer, merk Melas, zoo goed als nieuw. LAAT 25. Te koop: een paar' beste schaatsen merk Nooitgedagt. Sen' Adres G. C. GROEI', Landstraat 60 Pracht Ulster te kocp, als nieuw Doublé face. VERDRONKENOORD 95. Te koop een paar Noorsche schaatsen met schoenen by K. BOOT Jzn Molenweg 210, Sch.x>rL Te koop aangeb. wegens overcompleet een mooie Engelsche leeslamp met aangeb. toekenstandaard, een modern wandelwagentje (v. Delft) en een Broekenpers. Adr. tt bevr. b. v. d. bL Te koop: Singcr naaimachine (salon meubel) als nieuw, voor elk aanne melijk bod, mooi karpet 7, vast kleed 5. Te koop gevr.: inboedels, piano's enz. Dekker, Spoorstraat 5. Te koop: 1 paar schoonrijdersschaat- sen met montuur merk Nooitgedagt prijs 6. JO DE WIT, Zilverstr. 1, Alkmaar. Te koop: Handnaaimachine met gar, voor 4.50, prima Gaskacheltje Warmwaterstoof 1, pracht Veeren bed (kootje), Brandkasten. DEKKER, Spoorstraat 5 en Laat 56. Te koop: 1 paar Hoekstra schaatsen met schoenen, maat 40, voor dame. GUURTJESLAAN 3, Bergen N.H. GROOTE BOERDERIJ VERWOEST. Door het te fel stoken van de kachel i3 gistermiddag brand ontstarn in de kapitale boerderij van den heer F. H. Nauta te Eexta, gemeente Scheemda (Gron.) De brandweer kon niet verhinderen, dat de boerderij en de aangrenzende 'rchuur voor het grootste gedeelte verwoest werdnn. Alleen het voor huis kon gedeeltelijk behouden blijven. Van den inboedel kon weinig gered worden. Het vee kon in veiligheid gebracht worden. VOORRADEN VAN MEUBELFABRIEK VERBRAND. DE TOESTAND OP URK. Verschillende bakkers kunnen niet meer werje^n. De heeren Ockers en van der Wiel, die Donderdag per motorfiets over het Ijs naar Kampen zijn vertrokken, hebben hun voer tuig wegens een defect op den kop van den dijk, ongeveer zeven K.M. van Urk, neerge zet, waarna zy te voet den tocht voortzet ten. Gister hebben enkele bakkers wegens gistgebrek niet kunnen bakken en hebben de meeste andere Vakkers hun laatste gist verbruikt. Vandaag zullen dan ook slechts een paar bakkers brood kunnen bakken. Een en ander is het gevolg van het feit, dat men erop gerekend had, dat de gist per vliegtuig zou worden aangevoerd. Het toe stel, dat voor den tocht naar Urk door de K.L.M. was gereed gehouden, de P.H.O.T.O. kon echter tengevolge van den mist om Urk en op Schiphol niet vertrekken. Men hoopt nu. dat dit vandaag mogelijk zal zijn. De vlucht zal alleen worden uitgevoerd, indien de weersomstandigheden van dien aard zijn, dat het toestel nog denzelfden dag naar Schiphol kan terugkeeren, aange zien men niet op het eiland kan overnach ten, omdat dan de motoren zouden bevrie zen. Op Urk wordt men thans ongeduldig. Men eischt, dat in elk teval maatregelen zullen worden genomen voor het overbrengen van gist en de post, hetzij per ijsvlet of auto, temeer daar het ijs ♦usschen Kampen en Urk sterk genoeg blijkt te zijn. Gister zijn zelfs sleden met 500 K.G. levensmiddelen aangekomen. HET CENT»AT. «TATION TE UTRECHT. Directie overweegt herbouw van bovenverdieping in nieuwen stijl. Naar wij vernemen overweegt de direc tie van de Nederlandsche Spoorwegen den herbouw van de bovenverdieping van het Centraal Station te Utrecht, in aanpassing aan den gemoderniseerden onderbouw. 33. Pam schrok geweldig toen hij die monsters gewaar werd. Hij vloog de ladder weer op en kon zich op het nippertje in veiligheid brengen. Bijna had een der slan gen hem nog te pakken gekregen. 34. Hevig geschrokken rent hij weg alsof de slangen hem nog op de hielen zitten. Omkijken durft hij niet. Steeds maar verder loopt hij. Om ruim vijf uur gistermiddag is door tot nog toe niet vastgestelde oorzaak brand uitgebroken in de meubelfabriek van de firma van der Heym aan de Hudsonstraat te Rotterdam. Deze meubelfabriek is onderge bracht in vier dubbele landen, die aanvan kelijk als woonhuizen waren ingericht. Tus schen de vier panden bevinden zich muren met deuren, die echter niet brandvrij zjjn. Het personeel van de fabriek, ongeveer 45 man, heeft de fabri-k om vier uur verlaten, behalve een hoofdbaas, die de fabriek eeni- gen tyd later heeft eesloten. Om even vijf uur bemerkte de bewoner van de eerste étage van pand 69, de heer B. Leenes, dat er rook door den muur kwam. Aanvankelijk dacht hij, dat er een schoorsteenbrand bij hem zelf was en toen dat niet het geval bleek, is hy by de buren op de bel-étage gaan kijken. 'Jcer. ook daar niets aan de hand was, alarmeerde hij politie en brand weer. Met zeer veel ma'eriaal werd het vuur aangetast, zoodat he' na een paar uren was bedwongen. Op de zolders waren de voorraden, voor namelijk triplex, npf «slagen. Aangezien er in de laatste week door de gladheid eenige vertraging was opgetreden in de expeditie, stonden er op de tweede verdieping een aantal dressoirs en eenige volledige slaapkamer-ameublementen ge reed om verzonden te worden. Deze zijn door het water ernstig beschadigd. Alles was verzekerd. Veel waterschade liep ook pand 69 op. De families Velthuyzen, Leenes en Verschoor, die resp. de beneden, eerste en tweede ver dieping bewonen, hebben hun apartemen- tén moeten ontruimen in verband met het brandgevaar. Zij slaagden er in een gedeelte van het huisraad in veiligheid te brengen hij kennissen in de buurt. De twee eerst genoemde families waren niet, de familie Verschoor wèl verzekerd. De Rotterdamsche brandweer heeft bij dezen brand gebruik gemaakt van eenige nieuwe installaties, tweetakt motoren van P.K., die een dynamo aandrijven, waardoor genoeg stroom wordt opgewekt om vier groote zoeklichten in werking te stellen. By elk zoeklicht is een kabel van 40 m. lengte, zoodat men uitstekend met de lichten kan manoeuv-e»ren. Bij dezen brand hebben de nieuwe installaties uitstekend voldaan. SCHEEPSONGELUKKEN OP DE WESTERSCHELDE. Italiaansch stoomschip gebroken. Het Italiaansche vrachtschip Atlantide, dat van Antwerpen kwam, is gisteravond op de Westerschelde ter hoogte van het Nauw van Bath omhoog gevaren. Een later bericht meldde, dat het schip gebroken is De Belgische sleepboot Max, die in de na bijheid kruiste, heeft de bemanning aan boord genomen. De Atlantidè behoorde vroeger onder den naam „Sommelsdijk" tot de Nederlandsche koopvaardijvloot. Zij is in 1909 gebouwd en heeft een inhoud van bruto 6300 en netto 3986 ton. Met het lossen van de lading zal spoedig een aanvang worden gemaakt. Later is ook het Deensche stoomschip Gunhild in de onmiddellijke nabijheid van de Atlantide omhoog gevaren. STAGNATIE IN HET SCHEEPVAARTVERKEER. De Hembrug zit vast De vorst heeft gister op het eind van den avond haar greep gezet op de Hembrug. Men heeft de brug nog met handkracht bediend, maar van op tijd openen en slui ten kwam niets terecht. Omstreeks tien uur passeerde nog een reeks schepen, welke een tijd lang had lig gen wachten. Om kwart voor elf heeft men nogmaals geprobeerd de brug te openen. Deze ging niet verder dan twee graden open. Met heel veel moeite heeft men haar weer kunnen sluiten. Het treinverkeer* ondervond slechts weinig vertraging. Na dien is de brug niet meer open geweest. Te middernacht lagen vijf schepen, die uit de Amsterdamsche haven waren ver trokken vóór de brug, aan de andere zyde lag een vijftal binnenkomende schepen, terwyl er nog negen binnenkomende in het Noordzeekanaal onderweg waren. Ook de Velserbrug ondervond hinder van de vorst; de opening ging ook hier met moeilijkheden en vertraging gepaard. Niettemin kon men haar nog in bedrijf houden. Vrouw gewond. Man levensge vaarlijk in ziekenhuis opgenomen. Gisteravond heeft zich in een wo ning aan de Paul Krugerstraat te Rotterdam een echtelijk drama afge speeld. De man, die levensgevaarlijk en de vrouw, die ernstig werd gewond, zijn in het ziekenhuis opgenomen. De 42-jarige J. E. en zjjn echtgenoote de 30-jarige A. E.K. waren te zamen in de huiskamer, terwijl de twee kinderen, jongens van acht en negen jaar, buiten aan het spelen waren. Er ontstond ruzie over den inhoud van een brief, welke de vrouw bezig was aan familie te schrijven. De man wond zich zoodanig op, dat hy een hamer greep en hiermede de vrouw op het hoofd sloeg. Hevig bloedend wist de vrouw de wo ning te ontvluchten, bij buren zocht zij onderdak. Haar toestand maakte het noodzakelijk, dat de G. G. D. werd ge waarschuwd. Ook de politie werd van het gebeurde in kennis gesteld. Toen de politie in de woning ging kijken, vond men den man bloedend op den grond liggen. Met een mesje had hy zich aan de polsen ernstig gewond. In bewusteloozen toe stand werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd. Voor zijn leven wordt gevreesd. De vrouw werd ter plaatse verbonden. Ook voor haar bleek opneming in het ziekenhuis noodzakelijk. Haar toestand is echter niet levensge vaarlijk. Dè kinderen zijn bij familieleden onder gebracht. ONTSPORING TE ROTTERDAM. Gistermorgen is op de Ceintuurbaan te Rotterdam een gedeelte van goederentrein 30CJ door het breken van een koppeling van het voorste gedeelte losgeraakt en achtergebleven. Ongeveer 25 wagons zijn daarop vlak bij het viaduct over de Rot terdamsche Schie tot stilstand gekomen. Een losse Jumbo-locomotief is toen uitge zonden om de wagens op te halen, maar tengevolge van de gladheid is deze loco motief, die slechts een matige vaart had, toch doorgegleden en op den eersten wa gen geloopen. Deze werd omhoog getild en ingedrukt. Behalve deze wagon, die zeer zwaar gehavend is, werden ook eenige andere wagons nog min of meer ernstig beschadigd. De totale materieele schade M al met al nog vrij aanzienlijk. De wagons zijn in de rails blijven staan, behalve de vijfde wagon, die met twee wielen uit de rails is gelicht. Persoonlijke ongelukken zijn bij deze botsing niet gebeurd.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6