PUROL OUDKARSPEL AKERSLOOT CASTRICUM CASTRICUM NOORDSCHARWOUDE NIEUWE NIEDORP HEILOO SCHERMERHORN KOEDIJK ZUIDSCHARWOUDE Kerstfeestvieringen in onze omgeving. t noordscharwoude. DERDE BLAD. jhMicaties HINDERWET. Bij besluit van 24 December is aan: I. de N. V. Houthandel voorheen Bier drager, alhier, vergunning verleend tot het uitbreiden van de machinale houtbe werkingsinrichting, door bij- en verplaatsen van diverse electromotoren, zoodat in totaal zullen worden gebezigd J electromo toren, resp. van 30, 24, 2 x 7^, 3 x 5 en 2 x 2 P. K., benevens door stichting van een verbrandingsoven in het perceel Friescheweg nr. 16, alhier. II. den heer Th. Hulskamp, alhier, ver gunning verleend tot het oprichten van een banketbakkerij, waarin gebezigd zullen worden een gasoven en een electromotor van 1 P. K. voor het aandrijven van een mengmachine en een amandeiwrijfmachine in het perceel Houttil nr. 13, ilhier. Alkmaar, 27 December 1938. Burgemeester en wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Durgemeester A. KOELMA, secretaris. Obdam. - Vrijdagmiddag had de IJs club wedstrijden in het hardrijden met hin dernissen georganiseerd. De uitslag hiervan luidde: Voor dames: 1. Leen Jonker; 2. Nel Jonker en 3. Marie Mak. Voor heeren: 1. Hein Lohman, 2. Pe Bak ker; 3. Piet Bakker en 4. Cor Potveer. Tweeden Kerstdag werd er schoonrijden voor paren gehouden. Prijswinnaars werden 1. Teun SchoonLeen Jonker; 2. Gerrit Hol lenbergMarie Mak; 3. Cor Jonkermej Mak; 4. Antoon SteltenpoolMarie Stade gaard. Koedijk. - De door de ijsclub uitgeschre ven wedstrijd op 26 December had voor het ringsteken den volgenden uitslag: 1. J Sjerps en echtgenoote; 2. W. IJfs en Lena Hartland; 3. F. Schaak met Lieze Hart. Hardprikken voor dames: mevr. A. Visser —Van der Oord; 2. mevr. WonderBierste ker; 3. mej. M. Zeeuw. Wieringerwaard. - Zaterdagmiddag wer den alhier op het ijs kinderwedstrijden ge houden, waarvan de uitslag was als volgt: Jongens 2e klasse: 1. C. Verblauw; 2. H. Oostindie; 3. B. Wispelweij en D. Jimmink Jongens 3e kL: 1. C. Leeuw; 2. Joop Maly; 3. J. Slagter. Jongens 10 en 11 jaar: 1. G. Biemold; 2. C. Mosk; 3. J. Koomen; 4. J. v. d. Oord; 5. J. Kromkamp. Jongens 12 en 13' jaar: 1. P. Blaauboer; 2. Dik Saai; 3. H. Lak. Meisjes 2e kL: 1. Annie Wink; 2. KL Reitsma; 3. Trien Schouten. Meisjes 3e kL: L Bets Kromkamp; 2. Dina Hoogeveen; 3. Marie Hoogeveen. Meisjes 10 en 11 jaar: 1. Gre SaaL 2. Corrie Bobeldijk; 3. Annie Wardenaar. Meisjes 12 en 13 jaar: 1. Feentje de Vries; 2. Nel Mul; 3. Trui Wit. Noordse ha rwoude. - De K.J.C.-afdeeling hield een wedstrijd op de Preekersloot. De uitslag was: Hardrijden: 1. G. Spanjaart, Oudkarspel; 2. K. Schoffelen, N.-Scharwoude. Hardrijden met hindernissen, le afd.: 1. C. Duijn, Zuid-Scharwoude; 2. G. Spanjaart, OudkarspeL 2e Afd.: 1. Jb. Kos, N.-Scharwoude; 2. K. Schrijver, N.-Scharwoude. 3e Afd.: 1. K. Schuffelen, N.-Scharwoude; 2. C. Hoogeboom, Z.-Scharwoude. Zuidscharwoude. - Zaterdagmiddag hield de ijsclub „Ons Genoegen" haar eersten wedstrijd voor kinderen. De uitslag was als volgt: Meisjes van 1011 jaar: 1. N. van Kleef; 2. Koeman; 3. Tr. van Kleef. Jongens van 1011 jaar: 1. A. Kramer; 2. J. van Kleef; 3. J. Kos Wz. Meisjes 1213 jaar: 1. M. Kostelijk; 2. Tr. Kos Wd.; 3. T. Jonker. Jongens van 1213 jaar: 1. C. Beker; 2. C. Duijs; 3. G. Hoogeboom; 4. A. Stoop. Oudkarspel. - De uitslagen van de Na tionale proef wedstrijden, welke Tweeden Kerstdag op het Waardje werden gehouden, luidden als volgt: Jongens 15 tot 17 jaar: 500 M.: 1. D. Hart, Krommenie, 60.2 sec.; 2. N. Ligthart, Warmenhuizen, 1 min. 10.6 sec. 1500 M.: 1. B. Spanjaart, OudkarspeL 3 min. 34 sec.; 2. N. Ligthart, Warmenhuizen, 3 min. 51.6 sec. 18 en 19 jaar: 500 M.: 1. M. Strijbis, Harenkarspel, 58 sec.; 2. M. Jonker, Warmenhuizen, 59.8 sec.; 3. P. Smit, Noordscharwoude, 60.6 sec. 1500 M.: 1. M. Strijbis, Harenkarspel, 3 min. 12.4 sec.; 2. P. Smit, Noordscharwoude, 3 min. 20.6 sec.; 3. C. Spaans, Wieringerwaard, 3 min. 23.4 sec. 20 jaar en ouder: 500 M.: 1. S. H. van Hoorn, Zaandijk, 56 sec.; 2. P. van Exter, Bergen, 58,2 sec.; 3. M. Dekker, Warmenhuizen, 58.6 sec. 1500 M.: 1. S. H. van Hoorn, Zaandijk, 3 min. 7.8 sec.; 2. J. Mulder, Heerhugowaard, 3 min. 11.2 sec.; 3. P. van Exter, Bergen, 3 min. 12.2 sec. De baan was niet in al te beste conditie; dit zal de gemaakte tijden niet ten goede ge komen zijn. De heer A. Timmerman, voorzitter van Volharding, heeft na afloop de prijzen uitge reikt. Zuidscharwoude. - Tweeden Kerstdag hield de IJsclub een wedstrijd op de Voor burggracht. De uitslag was als volgt: Jongens 14 en 15 jaar: 1. N. Kramer Kz.; 2. A. Twisker Jbz. 1620 jaar: 1. J. Dirks Hz.; 2. L. Kostelijk Kz. en 3. P. Mettes. Heiloo. - Op de mooie ijsbaan van de „ÏJbsaan Heiloo" is het met de Kerstdagen druk geweest. Zondagmiddag waren er over over de dui zend bezoekers(sters) en Maandag was het 's middags ook heel druk, doch 's avonds was het bezoek niet zoo groot. De geheele week is er bij kunstlicht gereden en vooral Vrijdag en Zaterdag was het druk. Een gedeelte der baan is ingericht voor ijs-hockey-spel. Oterleek. - Zondagmiddag had de IJsclub Oterleek een wedstrijd uitgeschreven in hardprikken voor dames. De uitslag was: 1. mevr. Moeijes—Evers; 2. mevr. de Vries— Paarlberg; 3. mej. N. Groot; 4. mej. M. Ooms; 5. mevr. V. d. VeerBak. Vrijdagmiddag kwam de gemeente raad in spoedeischende vergadering bijeen De voorzitter lichtte het voorstel van B en W., om mej. T. Heuvel als onderwijzere: aan de O.L. school te ontslaan met ingang van 1 Januari 1939, omdat zij boventallige leerkracht is, toe. Dit ontslag zal moeten worden gegeven, omdat het gemiddeld aantal leerlingen is gedaald tot 125 en er 131 vereischt zijn voor een vierde leer kracht. Na een conferentie met den inspec teur van hot L.O. en het hoofd der school heeft men zich tot den minister van Onder wijs gewend met het verzoek, art. 56 twee de lid van de L.O.-wet toe te passen. „Wij hebben hier maar 6 leerlingen minder dan het vereischte aantaL zoodat van een bij zonder geval kan worden gesproken, vol gens B. en W." De voorzitter deelde nog mede, dat de onderwijzeres, die tot 1 April haar volle salaris als wachtgeld zal ontvangen, zich bereid verklaard heeft tot aan dien datum wanneer zij althans niet in een andere be trekking wordt benoemd onderwijs te blij ven geven, zoodat tot 1 April het onderwijs er niet onder behoeft te lijden. B. en W, hebben dit aanvaard. De voorztiter dankte de onderwijzeres hartelijk. Nu blijft zij als kweekeling met akte aan de school verbonden. Nu de leer lingenschaal niet gewijzigd is, hebben B en W. alles geprobeerd om de onderwijzeres te behouden. Er waren echter nog nrim 600 andere verzoeken op het departement, waarvan vele veel dichter bij het vereisch te aantal leerlingen waren dan Oudkarspel. De heer de Boer vond het een mooi ge baar van de onderwijzeres. Hij betreurde het zeer, dat het onderwijs slechter zal moeten worden. Ook de andere raadsleden waardeerden de houding der onderwijzeres zeer. Het voorstel van B. en W. werd hierna aangenomen. De heer Borst vroeg in de rondvraag, of er iets te doen was voor de arme menschen in de gemeente. Kan men, nu de brandstof- fentoeslag niet verhoogd wordt, plaatselijk niet iets doen. De voorzitter deelde mede, dat aan den heer Borst was geantwoord, dat hij ver wachtte, in aanmerking genomen hetgeen in de Tweede Kamer over deze materie was gezegd, dat er geen kans was, dat men succes zou hebben met een verzoek om ver- hoognig van den bijslag. Misschien kan, bij aanhouden van de vorst, in het nieuwe jaar iets via M.H. worden gedaan. De heer de Boer keurde dit goed, doch zou toch wel willen, dat het adressen re gende bij den minister. De voorzitter merkte op, dat ook van particuliere zijde reeds iets wordt gedaan. De heer Borst zeide nog, dat men in deze streek zeer lage loonen verdient, hetgeen bij de beoordeeling van deze zaak van be lang is. Nadat nog eenige heeren over de wen- schelijkheid van het verstrekken van brandstoffen spraken, waarbij de heer de Boer opmerkte, dat er wel 100 armen zijn, die er voor in aanmerking komen en de hr. Bakker de aandacht vestigde op de vele arme gezinnen, die het M.H. behalve de werkloozen te verzorgen heeft, sloot de voorzitter de vergadering met de beste wenschen voor een prettig Kerstfeest en een gelukkig Nieuwjaar. Weth. Bakker dankte voor deze wenschen en wenschte den burgemeester namens den raad ook alle goeds. Vrijdag vergaderde de raad. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten goed gekeurd terug ontvangen de z.g. diepspit- regeling baggerregeling, draineeren van bouwland en verbetering van slooten. Dal Ged. Staten geen bezwaar hebben, dat de opbrengst van den verkoop van het G.E.B. wordt belegd zooals in het raadsbesluit van 14 Oct. 1938 is aangegeven. Dat de verkoop som van het G.E.B., zijnde 44172, in de door de gemeente gewenschte termijnuitkeerin- gen zal plaats hebben, alsmede dat de on- derhandsche verhuring van bouwland is goedgekeurd. Bij Kon. Besl. goedgekeurd de wijziging van de verordening op de heffing van besmettelijke ziektegelden in deze ge meente. Bij Kon. Besl. is goedgekeurd het besluit van den raad dezer gemeente, dat paarden in gemengd gebruik ingevolge de pers.bel. teruggebracht is van 6 op 2 in hoofdsom. Schrijven van den minister van sociale zaken dat in deze gemeente, althans voorloopig, niet meer wordt gerouleerd, mits de benoo- digde gelden beschikbaar zijn. Ingekomen een adres van de gezamenlijke landarbei derorganisaties terzake werkverschaffing en steunverleening tijdens de trekperiode der werkl.kassen. Hieraan zal tegemoetgekomen worden. Adres van den landarb.bond Utrecht afd. Akersloot betreffende het verstrekken van een brandstoffenbijslag. Dit is bij schrij ven van den minister niet toegestaan. Voorstel B. en W. tot wijziging en aanvul ling van de verordening regelende bezoldi ging personeel in dienst der gemeente Aker sloot. In verband met de uitgebreide werk zaamheden wat betreft de werkverschaffing, steunverleening, spaarregeling, steun aan kleine boeren en tuinders, B. steun en distri butie van boter, vet en vleesch stelden B. en W. voor aan den heer P. v. d. Esch, die hoofdzakelijk deze werkzaamheden verricht, een salaris te geven van minimum 25 en maximum f 40 per maand. De voorzitter zeide, dat dit niet is een vaste betrekking, maar dat dit gaat op arbeidscontract. Aldus besloten. Alsnu werd besloten tot wijziging van het ambtenarenreglement en het arbeidsover- eenkomstenbesluit. Voorstel B. en W. tot wyziging van de in structie gemeentewerkman. De voorzitter deelde mede, dat, nu het G.E. B. aan het P.E.N. is overgegaan, nu nog wel eens werkzaamheden moeten gebeuren aan de straatverlichting en zouden deze aan den gemeentewerkman willen opdragen. Aldus besloten. Winterhanden Wintervoeten Winter teenen Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drogist Voorstel B. en W. tot het aangaan van een kasgeldleening groot 15.000. Deze leening, aldus de voorzitter, kan worden aangegaan bij de Incassobank te Amsterdam tegen 5/8 voorloopig drie maanden. Met alge meene stemmen besloten. Voorloopige vaststelling rekening G.E.B lste halfjaar 1938. In totaal heeft de verkoop opgebracht van het G.E.B. met rer.te, aanleg van netuitbreiding enz. de som van 59351,82 Deze rekening werd alzoo voorloopig vast gesteld. Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van den heer P Schouten. Op de voordracht van het Burger! Armbestuur kwamen voor de heeren Schouten en Th. Schut Cz. Benoemd de heer P. Schouten. Aan den heer A. v. d. lest werd op diens verzoek ontheffing verleend van het betalen aan schoolgeld over 1938/39 Aan den heer B. Kerssens werd een ver goeding verleend van 24 per jaar voor het hebben van een telefonische aansluiting voor brandmelding. De voorzitter deed mededeeling van het plan van kadeverbetering van den Westwou derpolder, Klaas Hoorn en Kijfpolder en den Hempolder. Dit plan is volledig uitgewerkt, wij hebben daarbij de medewerking gehad van Ged. Staten, die het maken van het plan zullen bekostigen, waarvoor wij zeer erken telijk zijn. Wij hebben 6 Dec. j.L bespreking gehad met de besturen der polders en inge nieur Bieseveld van de Unie van Water schappen, waarbij de volledige uitvoering in die bijeenkomst is medegedeeld. De kos ten bedragen 83.000, 50.000 als arbeids- loonen en 33.000 als kapitaalsuitgaven. Wij zyn zoover gevorderd, dat de minister van sociale zaken bereid is voor dit werkobject 50.000 te verleerien, de provincie 50 in de kapitaalsuitgaven en het Werkfonds 16.000, dat de polders in 40 jaren kunnen aflossen. De polderlasten zullen alsdan f per H.A. hooger worden. De hoogte der kaden wordt voor den Wouderpolder 75 c.M. boven A.P., voor de andere polders 40 c.M. boven A.P. Het werk zal aanvangen 1 April 1939 en duren tot 1 Dec. 1939 en er zuilen gedurende 36 weken 134 man geplaatst kunnen worden. Woens dag a.s. is er weer een gecombineerde ver gadering met de ingelanden der polders en ik verwacht, dat wij wel tot overeenstem ming zullen komen. 12 Jaren geleden, aldus de voorzitter, ben ik al met dit plan begon nen, maar toen kon ik geen medewerking krijgen, nu als werkobject in dezen tijd gaat dit vlotter en ik denk web dat de uitvoering zal slagen. Rondvraag. De heer Schouten zou, als er sneeuw lag, de A wat vroeger willen zien werken. De voorzitter: Dit zal ook wel gebeuren, maar nu waren er bijzondere omstandigheden aan wezig. Hierna sluiting en de raad ging in geheime zitting over. Jkownciaal Tlieuws De vorst en de gastoevoer, Er zyn klachten over de te weinige gastoevoer. Vooral de menschen die met gas verwarmen worden hierdoor gedu peerd. Naar aanleiding hiervan, hebben wij de meening gevraagd van den heer v. d. Hoeve, directeur van het gemeentelijke gasbedrijf. Deze zeide ons het volgende: Het vriest 14 graden, en het is nu één uur, Ne derland is op zoo'n vorst niet ingesteld, dat er te weinig gas toevloeit, is niet de schuld van het bedrijf, doch het is meestal zoo dat de kamer(s) wel verwarmd worden, maar de plaatsen, waar b.v. de gasmeters staan, zooals keukens en portalen, daar komt nimmer eenige warmte. Hierdoor komt het, dat de toevoer stagneert. Het zou goed zyn dat de menschen dit eens be dachten, het staat gelijk met het bevriezen van de waterleiding en deze wordt wel ver zorgd. Het gaat niet op het bedrijf daar de schuld van te geven. Onze monteurs kijken alles kosteloos na, tot zelfs in den nacht als bet moet. O.a. verstrekken wij oude gas stellen met een vuursteen om in de keu kens enz. te branden, zoodat na korten tijd weer de normale gasdruk ontstaat. Vooral het platteland zal hiermee sukkelen omdat de huizen niet zoo ingebouwd zyn als in de stad en de buizen niet zoo diep liggen, maar voor alles, het is de schuld van de te strenge vorst. Mijn collega's in de om liggende dorpen zullen wel met hetzelfde euvel te doen hebben, zoodat deze waar schuwing voor de lezers in de provincie wel van belang is, omdat ze zelf anders de dupe worden. Woonvertrekken niet hooger dan 2.50 M. Ged. Staten hebben het college van B. en W. kenbaar gemaakt, dat met het oog op de grootere kosten voor woningbouw de woonvertrekken niet hooger behoeven te zijn dan 2.50 M. Daar de raad aangenomen had de woon vertrekken op 2.70 M. te stellen, heeft het college van B. en W. den raad voorgesteld, de bouwverordening, in den geest als het college van Ged. Staten dit wenscht, te wyzigen, zoodat de bouwexploitatie hier door beduidend kleiner wordt, speciaal wat den bouw van arbeiderswoningen betreft. 240 pakketten uitgereikt. Algem. Ned. Geheelonth. Bond. De Algem. Ned. Geheelonth. Bond vergaderde ten huize van den heer G. Engel te Zuidscharwoude. Besloten werd 25 zangbundels van den bond te bestellen. Het jaarfeest zal gehouden worden op 25 Maart. Op deze bijeenkomst zal de film „Gevangene no. 31" vertoond worden, 's Middags zal er een filmvoorstelling voor kinderen plaats vinden. De heeren J. Meeldijk en S. v. d. Veer zullen de boeken van den penningmeester nakijken Voor de nieuwjaarspropaganda gaven zich een aantal leden op. Optreden Daan Pool. Ondanks het slechte weer waren nog velen opgekomen om Daan Pool met zijn wakker troepje te zien op zijn 20-jarig jubileum-torrnée. Het optreden van Daan en zijn mede werkers is altijd beschaafd. Bovendien is veel zorg besteed aan de aankleed ing zoo wel van de optredenden als van het too- neel. Dit alles was in een woord keurig. Na de pauze is voorgedragen het te Winkel verboden gedicht „De Keerzijde". Zeer te waardeeren was hier zeker de houding van den heer Daan Pool, door in een ernstig woord vooraf het publiek met aan drang te verzoeken niet op bizondere wijze uiting te geven aan hun eventueele instemming met deze voordracht, aan welk verzoek correct door de aanwezigen werd voldaan. De heer Kossen heeft de aanwezigen door Daan te laten komen een genotvollen avond bezorgd, en zij toonden dir door een warm applaus, dat zijn hoogtepunt be reikte toen namens de zaal-directie aan het einde van den avond bij monde van den heer Rougoor bloemen werden aan geboden. Een gezellig bal besloot den avond. Jubileum koorzanger en organist. Op den 2en Kerstdag herdacht de heer B. Kuijper het tweevoudig jubileum als koorzanger en organist van de parochie van „St. Willibrordus". Het 40-jarig jubi leum werd in de parochiekerk met grooten luister gevierd. Het fanfarecorps „St. Cae- cilia" bracht den jubilaris een serenade. Van vele zyden waren gelukwenschen en bloemen gezonden, terwijl de receptie druk was bezocht. g. Uurloon werkverschaffin Bij beschikking van den minister sociale zaken is het uurloon voor de we v verschaffing g. bracht van 25 op 26 en f en het regenverlet van 20 op 21 cent Verkoopinjr By den alhier gehouden verkoop Va huis en erven van de erven van wijlen dn heer D. Plugboer werd eigenaar de heer P. Ruiter te Ursem voor 1460. Kerstgave Aan 74 gezinnen werd door de Com' missie voor voeding, kleeding en dekkinë een Kerstgave uitgereikt met een mini mum gave van 2 K.G. en een maximum van 8 K.G. rundvet en margarine. Uitvoering „De Roos". Zondagavond werd door de tooneelver- eeniging „De Roos" een openbare uitvoering gegeven in het lokaal van den heer Jb Groot onder leiding van den heer G. Koop man. Opgevoerd werd „In den nacht van 23 April", comedie in 3 bedrijven (4 tafereelen) door Johan van Doorn. Wat wij in den regel van „De Roos" te zien krijgen, is altijd goed verzorgd. Ook het spel van dezen avond was van dien aard. Er was een lach en een traan, zoodat „De Koos" weer met vol doening op dezen goed geslaagden avond kan terugzien. Onze plaatsgenoot, de heer Hartland, zorgde tusschen de bedrijven en tydens het bal voor uitmuntende muziek. Begin van brand. Zondag, eersten Kerstdag, ontdekte de heer A. T., toen hy 's avonds thuis kwam, dat in zijn woning een begin van brand was ontstaan, waarschijnlijk tengevolge van kortsluiting. Doordat men er spoedig bU was kon de brand met een paar em mers water gebluscht worden. Bijna brand. Zaterdagmiddag bemerkten een paar voorbijgangers, dat er by mevr. de wed. W. iets brandde. Zy gingen vlug naar de woning en stelden de bewoners in kennis van hetgeen zy gezien hadden. By onderzoek bleek, dat een theemuts op de theepot in brand was geraakt. Men slaagde er in het brandje spoedig te blus- schen. In vele gemeenten rondom Alkmaar zijn kerstfeesten gevierd, waarbij natuurlijk de kerstboomen en de kinderen een belangrijke rol hebben gespeeld. Wy laten de verslagen der diverse kerstvieringen in omliggende gemeenten hieronder volgen. HEILOO. Op den tweeden Kerstdag had in het witte kerkje de samenkomst plaats van de kinderen van de ZondagsschooL Het mooie kerkgebouw, waarin de kerstboom, met zijn twinkelende lichtjes, een voorname plaats in nam, was tot de uiterste hoeken gevuld. De kinderen hebben gezongen en ds. Bloemhoff deed dezen keer geen kerstver haal, doch om beurten vertelden de kinde ren het oude kerstverhaal vanaf de uitvaar diging van keizer Augustus, de geboorte van den kleinen Jezus en de Engelenzang, 'n verhaal dat altijd nieuw blijft. De kinderen waren goed onderlegd en de ouders luister den met belangsteling. Kerstfeest Ned. Ev. Gem. In het mooie kerkgebouw van de Ned. Ev Gemeente was eveneens de kerstboom op gesteld. De leidster en leider van de Zon dagsschool (mej. La Mair en de heer Westrienen Jr.) hadden eer van hun werk Het goed bezette kerkgebouw heeft met intense belangstelling geluisterd naar de kerstliturgie door ds. A. C. van Uchelen. Het was een samenspraak tusschen leider, jongens en meisjes (afwisselend) en een ge zang van alle kinderen en het volk. De kerstliederen werden besloten met Gezang 119 4 en Gezang 232 4. HENSBROEK. Het kerstfeest met de kinderen van de Zondagschool werd tweeden Kerstdag in de N. H. kerk gevierd. Om half 7 kwamen de kinderen onder de tonen van het kerkorgel binnen en schaarden zich om den kerst' boom, die schitterde door de tallooze licht- es. Onder leiding van den heer E. Boot werden door de kinderen verscheidene mooie kerstliedjes gezongen. Ook werden en toe versnaperingen uitgedeeld. Door mevr. Rijks werd een kerstverhaal verteld, wat door de kleinen met aandacht werd ge volgd. Aan het einde werd aan alle kinderen nog een aardig cadeau uitgereikt. Tot slot dankte ds. Rijks allen die hadden medegewerkt om dit mooie kinderfeest weer zoo goed te doen slagen in het bizonder hen die door het teekenen op lijsten mogelijk hebben gemaakt dat weer met zoo milde hand kon worden gegeven. KOEDIJK. Maandag werd in het kerkgebouw het kerstfeest gevierd onder leiding van den consulent ds. Rasch, met een welkom aan en ouders. Hierop zong de ge meente psalm 100. vers 1, 2 en 4, waarna een gebed werd uitgesproken. Onder leiding van mej. Jansonius is een kerstlied gezongen. Daarna volgde de kerstvertellingen De geboorte van het Christuskind", en '„Naar het klooster met het gouden dak", door ds. Rasch. De kerstliederen werden gezongen Ondanks het feit, dat er in dezen tyd veel onder leiding van mej. Jansonius Na dank offers gevraagd worden, is het de ponds actiecommissie gelukt. Met behulp van de inwoners is aan 240 gezinnen en behoef- tigen een kerstpakket uitgereikt. Dit is 30 pakketten minder dan verleden jaar. Niet temin is het voor het comité een voldoening dat dit resultaat is bereikt. gebed zong de gemeente gezang 180 vers 1 waarna de gemeenteleden vertrokken. De kinderen ondingen mooie geschenken en gingen voldaan huiswaarts. Het kerkgebouw der Ned. herv. kerk was flink bezet Zondagmiddag (len Kerst dag) toen de Kerstfeestviering van de leer lingen der Zondagsschool plaats vond. Het feest stond onder leiding van ds. Bloemhoff die een inleiding hield over het Kerstfeest en verder een prachtig Kerst verhaal voordroeg. Door de meisjesclub en de Zondagsschool werden eenige Kerstliederen gezongen en door laatstgenoemde nog een Kerstcantate. Aan het einde vond tenslotte de traditio- neele uitreiking der cadeautjes plaats. Ook te Oudkarspel werd het Kerstfeest onder leiding van ds. Bloemhoff gehouden dat eveneens uitstekend slaagde. STOMPETOREN. Maandag (tweeden Kerstdag) vierden de kinderen van de Zondagsschool hun kerst feest. De dames hadden de leiding daarvan opgedragen aan den heer R. Noorman te Alkmaar, die met mej. Regeer ook de Zon dagsschoollessen geeft. De blyde kinder gezichtjes voor den grooten kerstboom, om ringd door ouders en belangstellenden, luis terden vol aandacht naar het door den heer Noorman voorgedragen verhaal en zongen een aardige kerstcantate, inhoudende het geboorteverhaal van Jezus. De grootste kin deren wisselden den zang met eenige voor gedragen zinnen af, zoodat een aardig ge heel gevormd werd. Ds. Heep dankte allen die tot het welslagen van het feest hadden bijgedragen. De heer Noorman wekte de scheidende leerlingen op, de catechisatie te bezoeken. Beladen met een cadeautje en versnaperingen gingen de kinderen huis waarts. WARMENHUIZEN. Zondag len Kerstdag had in de Ned. herv. kerk het jaarlyksche kerstfeest plaats voor de kinderen van de Zondagsschool. De consulent, ds. Boeke uit Schoorl, hield voor de kinderen een kerstvertelling over „Een schip in het ijs". Aandachtig heeft de jeugd dit verhaal gevolgd. Verder hebben de kinderen enkele kerst liederen gezongen onder leiding van mej. A. de Moor en bijgeleid door orgelspel, ge- gegeven door den heer Jn. Vlam. Mej. de Moor had de kerstliedjes goed ingestudeerd met de kinderen en alles verliep in de beste orde. De uitdeel ing der kerstgeschenken berustte in handen van mej. J. Gutker, welke met al mag het een uitstekend geslaagd kerstfeest genoemd worden en aan allen, die tot dit welslagen hebben medegewerkt, komt een woord van dank toe. ZUIDSCHARWOUDE. In de Ned. Herv. kerk alhier werd twee den Kerstdag het kerstfeest der Ned. Herv. Zondagsschool gehouden onder leiding van ds Rasch uit Egmond. Voor deze 15e Kerstfeestviering van de Zondagsschool bes'ond veel belangstelling- Ds. Rasch vertelde het kerstverhaal en een kerstvertelling waar met aandacht naar werd geluisterd. De kinderen hebben ver schillende kerstliederen gezongen. Dank werd betuigd aan de vrouwenclub „Onder Ons" voor het vervaardigen van diverse kleedingstukken, welke aan de kinderen werden uitgereikt. Het was een zeer goed kerstfeest. Te Broek op Langendijk werd het kerst feest in de Doopsgez. kerk op den eersten Kerstdag gehouden. Ook hier was weer een goede belangstelling, De kinderen kregen alle een cadeautje mee naar huis. Dit fees stond onder leiding van ds. Oosterbaan.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10