1 i PELS' SAILOR Aqwda KIJXEN.sKOOPELCLOECK |i Stad m Omgeving. i| Weec&eeicht Brandstoffen en dekens voor de meest behoeftigen A. B. v. V. 2.50 D. S. -2500 v. D. 100 KERSFEESTVIERINGEN. p. Lr.fL f 3.35. Telef. 2585. De start van den dorpen tocht. Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. Alkmaar, Dinsdag. De Kerstdagen zijn achter den rug, de vorst heeft ons verlaten en wy hopen haar althans met het oog op de vele behoef tigen hier ter stede dezen winter niet meer terug te zien. En daarom is voor ons het tydstip aan gebroken onze inzameling te beëindigen. Natuurlijk zullen er nog wel arme ge zinnen zijn, die een extra gave in den vorm van brandstoffen of wollen dekens, heel best kunnen gebruiken, maar die zullen er altijd blijven en wij mogen thans dankbaar constateeren, dat althans de meest noodlijdenden en behoeftigen ge holpen konden worden. Wellicht, dat zij die met de armenzorg hier ter stede belast zijn, nog eens extra aandacht willen schenken aan die gezinnen welke wy omdat ook onze gelden beperkt waren niet meer konden bereiken. Wanneer wy zeggen dat onze gelden be perkt waren, dan bedoelen wy daarmede geenszins, dat onze stadgenooten en ook streekgenooten zich niet offervaardig be toond hebben. Integendeel, gezien het resultaat van onze inzameling, kunnen wij niet anders zeggen dan dat het onze verwachtingen verre overtroffen heeft. Er is spontaan en gul geofferd en er is in vyf dagen zooveel bijeengebracht, dat geen arm gezin met de Kerstdagen in de kou heeft gezeten. Wij konden meer dan 600 gezinnen van brandstof voorzien en wij hebben voor de allerbehoeftigste ge zinnen meer dan honderd wollen dekens laten bezorgen. Daarnaast heeft ook de gemeentelijke dienst van den zoogenaamden B.-steun op groote schaal wollen dekens aan inge schreven werkloozen kunnen verstrekken en het zijn dergelijke geschenken die het meeste nut verschaffen omdat zij in elk tijdperk van vorst en kou weer opnieuw kunnen dienst doen. Wy hebben van diverse zijden dankbe tuigingen voor onze actie ontvangen met verzoe.c deze te willen publiceeren. Wy kunnen daaraan niet voldoen, maar dan ken in het algemeen de inzenders voor hun vriendelijke woorden. Deze brieven zyn het bewys, dat onze actie niet alleen ge waardeerd is, maar ook zeer noodig is ge weest. Wanneer wy bedenken hoe goed en hoe snel deze act.' is verloopen, dan moeten wij daarvoor zeer zeker een woord van hartelijken dank brengen aan den Armen raad, die ons de adressen bezorgd heeft waar wy onze kerstgave konden be zorgen. Wij hebben de dames en heeren van den Armenraad, die de lijsten moesten samen stellen en daarby met ons tempo van distribueering rekening moesten houden, heel wat extra werk bezorgd en wij kun nen hier slechts onze groote waardeering uitspreken over de wijze waarop ons die hl'."? zoo spontaan en zoo vlug is geb -n. Mochten nog enkele giften nakomen dan zullen wij die zonder meer vermelden. Hier volet ten slotte de laatste verant woording met een resultaat van 1145.77 H, dus met een totaal dat in onze stad alleen door de inzameling voor de buitenlandsche vluchtelingen overtrof fen is gewerden. Onze verantwoording van 24 December was totaal f 1043.27 '/i S. 100 N. N. 1.00 Karperton Kaasfabriek 10.00 J. T. ft 1-00 C. A. 2.50 K. B. 5.00 N. N. 10.00 G. R. 100 N. N. 10.00 Mevr. D. D. H. 2.50 P. i.oo N. N. 100 L. D. 2.50 J. v. R. 2.00 Mevr. Fijn—de Vries 1.00 M. W. ft 5.00 N. 5.00 Mr. J. K. 5.00 G. J. R. S. 2.00 S. en N. h 2.00 A. B. 10° Mevr. P. v. S. 2.50 Totaal f 1145.77 y, LAAT DE KINDERKENS TOT MIJ KOMEN. Op tweeden Kerstdag, 's avonds half vijf, vierde de Alkmaarsche Zondagsschool „Laat de kinderkens tot mij komen", haar Kerst feest in de Kapelkerk. Toen de voorzitter, de heer Chr. Knaap, het podium beklom, was de kerk geheel met kinderen, ouders en belangstellenden gevuld. Na het zingen van Ps. 150 vs. 1 en gebed heette bovengenoem de allen namens Zondagsschoolbestuur en personeel hartelijk welkom, legde de sym bolische beteekenis van den kerstboom uit en sprak den wensch. uit, dat onder Gods ze gen ook dit kerstfeest mocht slagen. De heer ds. C. v. Dop vertelde het ge, boorteverhaal van den Heere Jezus en stelde zoo af en toe vragen, die door de kinderen vlot beantwoord werden. Ds heer H. Wolzak Mz., de veteraan onder het Zondagsschool- personeel, vertelde op kinderlijke wijze een kerstverhaal, waarvan de strekking was: „Liefde tot den Heiland, Wiens geboorte we op Kerstmis gedenken, wekt ook liefde tot den naaste, 't Een en ander werd afgewis seld door Kerstliederen, die van tevoren waren ingestudeerd en door den heer Pieket Weeserik op 't kerkorgel werden begeleid. Vervolgens reikte do voorzitter onder een afscheidswoord aan 24 leerlingen, die de Zondagsschool verlieten, een Bijbeltje uit, als een gids op hun levensreis en ten ge- bruike op de catechisatie. In zijn slotwoord bedankte bovengenoem de H. H. kerkvoogden voor het afstaan van het kerkgebouw en allen, die op eenigerlei wijze aan de voorbereiding en het welslagen van dit kerstfeest hadden medegewerkt. „Bovenal danken we God, die ons in staat gesteld heeft een jaar te arbeiden aan het geestelijk heil van vele Alkmaarsche kinde ren. Zondag 8 Januari hopen we weer ons Zondagsschoolwerk te beginnen. Mogen vele ouders hun kinderen weer aan onze zorgen toevertrouwen". Ds. van Dop ging daarna voor in dankgebed. Thans volgde de traditioneele uitdeeUng van geschenken. Met gretige handen werden de Kerstpakket ten door de kinderen in ontvangst genomen Dankbaar en voldaan verlieten ouders en kinderen na het zingen van Ps. 72 vs. 1 het kerkgebouw. In de consistore-kamer der kerk ver- eenigde zich het uitgebreide Zondagsschool- personeel. De voorzitter richtte toen nog enkele woorden van dank tot diverse per sonen, in 't bijzonder tot den secretaris, den heer C. Ellen, die met zyn echtgenoote zeer veel werk verzet heeft en sprak een woord van afscheid tot mej. N. Bak, die Alkmaar gaat verlaten. Hij wenschte haar Gods zegen toe in haar nieuwen werkkring. Zegene God den arbeid der Zondagsschool, die al sinds 1851 onder de jeugd verricht wordt. KERSTFEEST DER ZONDAGSSCHOOL „DE EVANGELISCHE UNIE". Het Kerstfeest met de kinderen van bo vengenoemde Zondagsschool, in de Kapel- kerk gehouden, is uitstekend geslaagd. Als altijd hadden vele ouderen zich met de jongeren opgemaakt om dit altoos schoone feest mede te vieren, zoodat de kerk tot de laatste plaats bezet was. Nadat de gemeente Gez. 229 1 en 7 ge zongen, had, opende ds. Klein Wassinkmet gebed de bijeenkomst en vertelde op boeiende wijze het aloude Kerstverhaal dat door allen met aandacht werd gevolgd. Mej. G. Porte hield een mooie Kerstver telling, terwijl het een en ander afgewis seld werd door kinderzang, welke onder leiding stond van ds. Klein Wassink, met pianobegeleiding van mej. B. v. d. Worp. Aan degenen, die de Zondagsschool gingen verlaten, werd door dominee een kerkboekje uitgereikt, waarbij spr. aan spoorde tot getrouw bezoek der catechisa tie. Hierna volgde nog kinderzang, waarna de predikant aan allen, die op eenigerlei wijze hadden medegewerkt om dit schoone feest te doen slagen, dank bracht. Voor de kin deren volgde nu het glanspunt van den avond: de uitdeeling der cadeautjes, die als altijd de kindermondjes danig in beweging bracht. Met het gemeenschappelijk zingen van Gez. 180 1 ,,'k Wil U, God, mijn dank betalen", werd de avond gesloten en gingen ouderen zoowel als jongeren, dank baar en voldaan, met iets van het Licht, dat in den Kerstnacht scheen en waarvan het licht van den boom een afstraling was. in hunne harten huiswaarts. KERSTFEESTVIERINGEN IN ONZE GEMEENTE. De Evang. gemeente, Geesterweg la, vier de 2en Kerstdag een welgeslaagd Kerst feest. De beide ruime lokalen waren meer dan vol, toen ds. Ruys opende met gebed Verschillende Kerstliederen werden daarna gezongen, waarna ds. Ruys een toespraak hield over Joh. 3 vs. 16. De ontstoken Kerstboom werd in z'n zin nebeeldige beteekenis toegelicht. Daarna werd 't „Eere zij God" staande door allen gezongen. De heer A. Visser (IJmuiden) hield een toespraak, evenzoo br. W. Moolenaar. Alle aanwezigen werden getracteerd op versnaperingen, 't Glanspunt van den avond was de uitdeeling der Kerstpakket ten, bevattende nuttige kleedingstukken, worsten en vet. Hedenavond is 't feest voor kinderen, ouders en belangstellenden om 6.30 uur. Woensdag om 6.30 uur evenzoo te Koe dijk in de zaal van den heer J. Groot. Spre kers zijn de heer W. Akse, de heer Ar.de- weg Jr. (Alkmaar) en mevr. v. 't Woud. de Oude Jenever reeds door Uw Groot vader gedronken en thans door zijn klein zoon geprefereerd. Tentoonstelling. Tot en met 28 Dec. var 102 en 2—5 uur tentoonstelling schilderijen in perceel Oude' gracht 243. Kunstzaal Boendermaker te Bergen, eiken dag 104 uur, werken van Kees Boender' maker. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 8 uur, tot en met Woensdag, hoofdnummer Levensspiegel (rom.); hoofdrollen Paula Wcssely en Peter Petersen. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer Drie kameraden (real.); hoofdrollen Êobert Taylor, Margaret Sullivan, Franchot Tone e.a. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, 8 uur, Sneeuwwitje (de eer ste geteekende hoofdfilm, Nederlandsche taal). Toegang boven 14 jaar. (Geprolon geerd). Woensdagmiddag, half drie, matinee. Roxy-theatei, 7.45 uur, hoofdnummer Daar waar myn Sarie woon'... (hum.); hoofdrollen Gracie Fields, Victor Mc Laglen Toegang boven 18 jaar. Woensdag- en Donderdagmiddag, half 3, matinee. Woensdag 28 December. 8.15 uur, Harmonie, voordracht dr. van Amerongen over Dicken's Kerstzang. Honderden hadden zich aan den Eilands- wal opgesteld om van den start der deelnemers aan den dorpentocht getuige te zijn. Uit alle oorden van ons land waren ze komen opdagen. Amsterdam had zelfs een extra trein met 250 deelnemers gebracht. In de meest bonte kleeding verschenen de deelnemers, meest mannen, doch ook het aantal dames was niet gering, op het ijs. Daar was een bekend jurist, die dezen zwaren tocht als een baantje ryden had opgevat; in een colbertcostuum, met deuk- hoedje en bril op. Die zal er wel komen, was de ironische opmerking van velen, maar desondanks heeft hij den tocht volbracht. Daar waren de echte ryders met de be kende Noren onder hun voeten, in het passende ijscostuum, hun wandelschoenen op den rug, maar er waren er ook die zich over de wollen onderkleeding gewone trainingpakken of hockey-costumes had den aangetrokken; er waren er die op Kerstmannetjes geleken en er waren er ook in costumes welke een groote verschei denheid van kleuren demonstreerden. Tevens waren er groepen die gezworen hadden by elkander te zullen blijven en die in rugzakken zich van alle mogelijke levensmiddelen hadden voorzien. Dit wa ren waarlijk nog niet de onverstandigsten, want zij die gedacht hadden .in Edam een heerlijk bord erwtensoep of broodjes met vleesch te kunnen bemachtigen, moesten tot hun schrik ervaren, dat zij dit niet konden bekomen zonder een uur tijdver lies. Dit kwam voornamelijk door het feit, da. de bonte stoet ongeveer gelijktijdig Edam kwamen binnen wandelen. Een groot deel van de deelnemers was dan ook zoo verstandig in Edam niet te pleisteren en zich voor de voeding maar tevreden te stellen met de chocolade en korstjes, die zij van de koek en zoopjes konden be komen. Waar de stoet echter passeerde, overal klonk de lach over de zonderlir wijze waarop velen waren uitgedoscht, doch geen van hen trok zich daar iets van aan, denkende dat het beter is dat men om hem lacht dan dat men om hem huilt. Op het ijs let men bovendien niet op conventie, daar zijn allen sportbroeders en -zusters en bovendien gevoelden zij zich Jan Cou rage op het ijs en staat in hun oogen Jan Salie aan den kant. VAN HOOIZOLDER GEVALLEN. Zaterdagmiddag, bij het voederen der koeien, viel de heer N. Veld te Bergen, van den hooizolder. De ongelukkige werd met een gescheur- den schedel opgenomen en naar het St. Elisabeth-ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Zijn toestand baart geen zorgen. EEN BINNENBRANDJE. De bewoners niet thuis. Gisteravond tegen 6 uur bemerkten bu ren van den heer P. van Haneghem, dat uit diens woning een brandlucht tot hen doordrong. Omdat de familie van H. niet thuis was, werd de politie gewaarschuwd, die aanstonds verscheen met een paar snelblusch-apparaten. Het bleek dat in de achterkamer een droogrekje by de kachel stond en dat de daarop hangende klee dingstukken vlam hadden gevat. De politie brak de tuindeur open en ving direct met het blusschingswerk aan, zoodat, toen de inmiddels gealarmeerde brandweer ver scheen, het vuur met de Total-apparaat en een aantal emmers water reeds gebluscht was. GASVERSTIKKING. Heel gezin bedwelmd. Zondagmorgen werd een geneesheer ge roepen bij den heer v. d. V. aan den Lim- merhoek, waar alle vier gezinsleden bewus teloos waren door gasverstikking. Gelukkig konden allen nog weer worden bijgebracht. Reeds eenigen tijd geleden had de heer v. d. V. herhaaldelijk 'n gaslucht waargeno men in zyn woning. Om ongevallen te voorkomen werden de gaskranen in huis vernieuwd, maar gelijk uit het bovenstaan de blijkt, heeft deze maatregel niet gebaat By onderzoek bleek de gaskraan een lek vóór de hoofdkraan te hebben. NOTARIS F. W. A. VAN RIET Te Bergen overleed Zaterdagmiddag, na een korte ongesteldheid, notaris F. W A. van Riet. Notaris van Riet had zich reeds enkele dagen niet wel gevoeld, doch bevond1 zich Zaterdagmorgen vrij fit. Zaterdagmiddag zeide hij echter tegen zijn vrouw, dat hi, zich zeer onwel gevoelde en tien minuten daarna had hij het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. In Bergen, waar notaris van Riet als vraagbaak voor velen, een zeer geziene persoonlijkheid was, heeft men met groote deernis van dit overlijden kennis genomen Notaris van Riet werd in 1883 te Deurne geboren en volgde in 1921 zijn schoon vader, der. heer L. Top, ten wienö kantore hij als candidaat-notaris werkzaam was, als notaris op. In Bergen heeft hij vele jaren deel uit gemaakt van de vereeniging „Hulp in Nood". Van de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer was hij eenige jaren penningmeester. Ook by be langrijke gebeurtenissen in de gemeente nam hij daadwerkelijk deel o.a. als voor zitter van het huldigingscomité by het afscheid van den heer J. van Reenen als burgemeester. De heer van Riet was ook bestuurslid van den ring Alkmaar van de Broeder schap van notarissen, die in hem een ge zaghebbend ;n nauwgezet collega verliest Het stoffelijk overschot vanoiaris van Riet wordt Woensdag, na aankomst van den trein van 2.14 te Westerveld ter aarde besteld. WERK GEGUND. De rijkswaterstaat, in de directie Noord holland, heeft thans bestek no. 37, waarvan 16 Dec. de aanbesteding plaats vond, gegund aan den laagsten inschrijver P. Daalder's Aannemersbedrijf N. V. te Alkmaar voor 39446. Dit bestek bevat het onderhoud van de werken tot verdediging óer Noordzeekust in de provincie Noordholland, ingevolge de wet van 15 Juli 1898, gedurende 1939, 1940 en 1941. De raming bedroeg f 45000. HET IJS WORDT OPENGEBROKEN. De vereeniging „IJsstrijd" te Alkmaar heeft, in verband met den ingevallen dooi, in overleg en met medewerking van den Rijks-Waterstaat besloten, het Groot Noordhollandsch kanaal van Amsterdam naar Den Helder open te breken door r lid del van den ijsbreker „De ysbe^r" uit Amsterdam. „De ijsbeer" vertrekt reeds heden middag. Handel en scheepvaart mogen deze te Alkmaar gevestigde vereeniging zeker dankbaar zijn. Het openbreken van een groot kanaal is, vooral nu er overal om ijsbrekers gevraagd wordt, een zeer kost bare geschiedenis en het is ook daarom te hopen, dat vele belanghebbenden alsnog het nut van deze vereeniging inzien en zich daarbij als leden zullen aansluiten. DE VOORDRACHT VAN DR. VAN AMERONGEN. Wij verwijzen belangstellenden op ver zoek gaarne naar de elders in dit nummer voorkomende mededeelingen over den voor drachtavond van dr. van Amerongen, opdat men bij de plaatsbespreking daarmee reke ning kan houden. GESLAAGD. Voor het op 24 Dec. te Utrecht gehouden examen afgenomen door de Ned. Ver. van leeraren in stenografie „Groote" en machine- schrijven, slaagden de dames: J. Blok, Broek op Langendijk, practjjk- diploma machineschrijven. D. A. Deutekom, Noordscharwoude; C. Glas, Noordscharwoude; W. N. Mallekote, Noordscharwoude; A. A. Voorthuysen, Alk maar; allen voor het examen steno-typiste. D. M. van Woerden, Alkmaar; M. Slot, Broek op Langendijk; J. C. Faber, Alkmaar en de heeren W. Bakker, Alkmaar; P. P. M. Hoenderkamp, Heiloo; allen praetijkdiploma machineschrijven. EEN ARME MAN VERLIEST ZIJN BEDRIJFSKAPITAAL. In het laatst van de vorige week verloor de heer H. Scholtens, Heerenweg 170, zijn geldbeurs met een inhoud van pLm. 45. De anme man, die met ondergoederen leurt en daarmede tracht zijn schamel broodje te ver dienen, is hierdoor van zijn bedrijfskapi- taaltje beroofd. Aangifte bij de politie te Akersloot en Heiloo, heeft tot heden geen resultaat opgeleverd. Het is te hopen dat dorp- en streekge nooten dezen armen man in zyn verlies wat tegemoet zullen komen. ONS NIEUWE FEUILLETON. Wij beginnen heden een nieuw feuil leton, dat betrekkelijk kort zal zijn, maar van historische beteekenis is. Het licht namelijk den sluier op over de gebeurte nissen welke zich in den nacht van 30 Januari 1887 in het slot Mayerling in Oostenrijk hebben afgespeeld, waar kroonpnns Rudolf van Oostenrijk en zijn geliefde, barones Maria Vetsera een einde aan hun leven hebben gemaakt. Keizer Franz Jozef heeft destijds maat regelen genomen dat niemand, die iets van he. daar voorgevallene afwist, daarover ecmge mededeelingen aan derden zou verstrekken. Voor de kuststrook: Lichte tot matige dooi; wisselende bewolking; geen neerslag van beteekenis; matige, tijdelijk krachtige noordwestelijke wind. Voor het binnenland: Des nachts tempera tuur om het vriespunt; overdag lichte tot matige dooi; wisselend bewolkt met plaatse lijk nevel in den nacht en den ochtend; geen neerslag van beteekenis; meest matige noordwestelijke wind. Waarschuwingen voor het verkeer: Ge waarschuwd wordt tegen het gevaar van plaatselijk gladde wegen in het zuidoosten des lands. Het gebied van hoogen luchtdruk over Finland neemt thans snel af, onder invloed van een depressie, waarvan het centrum voor de Noorsche kust 'ligt, cn waarvan een uitlooper nog naar het zuiden reikt Aan den achterkant van deze storing dringen warmere westelijke winden west-Europa binnen, welke hedenmorgen de vorst uit onze omgeving verdreven. Ook in Engeland steeg de temperatuur aanmerkelijk, de vorst is daar ook geheel verdwenen. In het Rhonedal, zuid-Duitsch- land en plaatselyk in Spanje komt nog strenge vorst voor. z z LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 16.22 tot 7.40 uur licht op. r- bestond evenwel een manuscript van baronesse Helena Vetsera, de moeder van Maria, dat, op het punt gepubliceerd te worden, plotseling is verdwenen. Het is uit dit, door een toevallige om standigheid teruggevonden boek, dat in dit feuilleton diverse mededeelingen worden gedaan. Na dit feuilleton, dat van bijzondere historische beteekenis is, zullen wij een spannende „detective" laten volgen. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van Politie, Kerkplein en aldaar te bevragen op alle Woensdagen en Zaterdagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als ge vonden gedeponeerd op 12- tot en met 17 December 1938: Houder voor muziekstukken, hondenhals band met penning, bruine handschoen, rekenboekje, R.K. kerkboekje, portemon- naie, dameshandschoen, blauw werkgoed, 1 paar kiyderwanten en een gymnastiek schoen. Aanwezig cn te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 12- tot en met 17 December 1938: Dashouder, J. Pijnenburg, St. Joseph- straat 3; kinderportemonnaie met inhoud, J. Blom, Dykgraafstraat 44; matrozenfrok, Donkersloot, Bergen, Princeslaan 40; porte- monnaie met inhoud, W. Rivière, Luttik* Oudorp 31; zakkam, G. Kleibroke, Visschers- laan 1; 2 autosleutels, H. W. Oudhoof, Cla- rissenbuurt 23; 2 weldadigheidspostzegels, B. Bruinvis, Metiusstraat 4; ledige portemon- naie, D. Broers, Wilhelminalaan 7; 1 Paar wollen wanten, J. Smit, Boomkampstraat 8, 1 glacé-dameshandschoen, G. Winkel, Ki0* heimstraat 41; sleuteltje, C. Morauw, Heilig land 2; vulpenhouder, F. Stokman, Wog- numsche buurt; bruin dekzeil, C. A. Bos, p. a. de Winter, Laat 111; lederen voetbal, Jb. Berkhout, Van Leeuwenhoekstraat 18, Kip, Rozendaal, Noorderkade 9; padvinders- riem, C. Ket, Groot-Nieuwland 42; dames handschoen. Korn, St. Annastraat 17; direc- toir, Heldeiman, Koningsweg 4: bruine handschoen, K. Delwel, Kweerenpad 1 r i

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2