KIORTH QTATE ^Binnenland HQNIG's KEUKENSTROOP^^w^/ De nieuwe veiligheidswet. Inwerkingtreding op t Jan. a.s. Kerstcongres der S.D.A.P. te Amsterdam. Kerstrede van ir. J. W. Albarda. De geïsoleerde eilanden. Ameland heeft tekort aan levensmiddelen. Branden. 1 AMERICAN WCICARETTES TWEEDE BLAD. Op 1 Jan. a.s. treedt in werking de wet van 5 Juli 1934, staatsblad 352 (vei ligheidswet 1934), waardoor de eerste veiligheidswet, van 1895, komt te ver vallen. Behalve voor de fabrieken of werk plaatsen, die reeds onder de eerste veilig heidswet gebracht waren, geldt de nieuwe wet tevens voor de (thans onder „fabrieken of werkplaatsen" gerangschikte) radiozend- en distributiestations, projecteer-cellen van bioscopen, alle bouwwerken, grind- en zandzuigers, baggermolens en pompstations. Voorts kunnen thans ook voorschriften b« algemeenen maatregel van bestuur wor den vastgesteld met betrekking tot: a. landbouw-, tuinbouw-, boschbouw-, veehouderij- en veenderij-ondernemingen (de veenderijen behoorden in de oude wet tot de fabrieken of werkplaatsen); b. vervoer te water met (en bij het laden en lossen van) schepen, niet zijnde zeesche pen; c. andere bedrijven dan de bovenge noemde. Voorts houdt de wet in: d. een verbod van het gebruik van lood houdende stoffen bij schilderen van bin nenwerk; e. een verbod tot vervaardiging, verkoop verhuur, e.d. van nader aan te wijzen ge vaarlijke werktuigen, toestellen, gereed schappen en vaten; f. de mogelijkheid voorschriften te geven voor constructie, beproeving en herbeproe ving van toestellen en vaten, die gevaar voor ontploffing opleveren; g. bepalingen omtrent veiligheidscom missies. Nog niet in werking getreden is dat deel der wet, hierboven vermeld onder a, b, c, d, e en f, behalve voor veenderijen. Bedrijven zonder personeel De wet definieert het begrip „arbeid' zoodanig, dat de werkzaamheden van het hoofd der onderneming en diens echtge noote hieronder niet vallen. Dit heeft in de practijk tot gevolg, dat het deel der wet telijke voorschriften, welke met betrekking tot „arbeid" gegeven zijn, niet meer zal gelden voor bedrijven, waarin enkel de patroon (al of niet tezamen met zyn vrouw) werkt. Eigen kinderen zijn even wel als personeel te beschouwen. De voor schriften met betrekking tot de inrichting, waarin gewerkt wordt (bijv. hoogte werk lokalen, vrije luchtruim te, dagverlichting, electrische installatie, privaten, kleedka mers e.d.), gelden echter óók voor bedrij ven zonder personeel. Inhoud der regeling. De inhoud der regeling voor fabrieken of werkplaatsen en veenderijen is practisch ongeveer dezelfde gebleven. De voorschrif ten zijn vervat in het „veiligheidsbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1938", In het „veiligheidsbesluit voor veenderijen 1938" en in het „electrotechnisch veilig heidsbesluit 1938". Welke besluiten de verschillende veiligheidsvoorschriften uitvoerig aangeven. Evenals onder de oude veiligheidswet kunnen ook thans de districtshoofden na dere eischen stellen betreffende de wijze van uitvoering der verschillende beveili gingen en der andere veiligheidsvoorschrif ten. Bovendien komt deze bevoegdheid thans ook toe aan andere, door den minis ter van sociale zaken aangewezen ambte naren. Het recht van beroep is ongewijzigd ge handhaafd. De wet opent thans de mogelijkheid vei ligheidscommissies in te stellen of te erken nen voor een bepaalde onderneming of een groep van ondernemingen. Toezicht. Het toezicht is, voor wat betreft de thans geldende bepalingen, gelijk gebleven. Voor zooveel de z.g. binnenvaart betreft, zal dit toezicht t.z.t. kunnen worden opge dragen aan de ambtenaren der haven arbeidsinspectie en voor zooveel betreft na der aan te wijzen soorten van arbeid of werktuigen, toestellen, vaten ,of gereed schappen aan andere dan de voornoemde ambtenaren. Aansprakelijkheid. Vroeger was den werkgever niet het z.g. recht van verschooning toegekend. Thans is dit wel het geval. Hij wordt, evenals het opzichthoudend personeel, geacht aan zijn verplichting te hebben voldaan, indien hij aantoont, dat hij de noodige bevelen heeft gegeven, de noodige maatregelen heeft ge nomen, de noodige middelen heeft ver schaft en het redelijkerwijze te vorderen toezicht heeft gehouden om de naleving der wet te verzekeren. Overigens is dé aanspra kelijkheid van den werkgever geheel de zelfde gebleven. Als noodzakelijk gevolg van dit recht van verschooning heeft de wet moeten invoe ren de aansprakelijkheid van het opzicht houdend personeel (werkmeesters, bazen, e.d.), welke geheel gelijk is aan die van' den werkgever. Geheel nieuw is de aansprakelijk heid van den arbeider. De arbeider is thans verplicht, voor zoover hij rede lijkerwijze kan worden geacht met dat voorschrift of den eisch bekend te zijn, dit voorschrift of dien eisch na te leven of de op grond daarvan verstrekte en voor hem bestemde beveiligingsmidde len aan te wenden. Dit treedt reeds 1 Januari 1939 in wer king voor zooveel betreft verschillende veiligheidsvoorschriften in fabrieken of ■werkplaatsen, bijv. voor het gebruik van veiligheidsbrillen, gas- en stofmasker, be- drijfskleeding en diverse beveiligingsmid delen. Artikel 17 (veiligheidsbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1938" en artikel 26 „veiligheidsbesluit voor veenderijen 1938" "ommen de gevallen op, waarin de arbeider aansprakelijk is. Strafbepalingen. De strafmaxima zyn verhoogd. Thans kan geldboete van ten hoogste 300 of hechtenis van ten hoogste drie maanden worden opgelegd, en in geval van herha ling binnen twee jaren na de vorige ver oordeeling, kunnen de vermelde maxima zelfs worden verdubbeld. Vrijstellingen. De mogelijkheid van vrijstelling van verschillende maatregelen is geopend. Deze wordt door den minister van sociale zaken verleend. De wet is voorts niet van toepassing op militairen dienst, op werkzaamheden van gevangenen en verpleegden en personeel in gevangenissen, tuchtscholen, rijksopvoe' dingsgestichten en -werkinrichtingen, steenhouwwerk, caissonarbeid, havenarbeid (voor zooveel de stuwadoorswet van toe passing is), mijnen en zeeschepen. Ir. J. W. Albarda Overeenkomstig de traditie uit de dagen van wijlen mr. P. J. Troelstra heeft de fe deratie Amsterdam der S.D.A.P. ook dit jaar op den eersten Kerstdag in de groote zaal van het Concertgebouw een bijeen komst belegd, waarin de voorzitter der soc.-dem. Tweede Kamerfractie, ir. J. W. Albarda, een kerstrede heeft gehouden. Hij herinnerde aan het lot der honderd duizenden werkloozen in deze dagen van felle koude. Na acht jaar crisis en werk loosheid past schaamte voor hen, die de maatregelen hebben nagela ten, waardoor de crisis ver minderd, het leed verzacht had kunnen worden. Erger nog zijn buiten onze landsgren zen de honderd duizenden eraan toe, die om ras en geloof vervolgd worden, gemarteld en uitge schud. In den witten Kerstnacht dondert het ge schut en ontploffen de bommen van Fran co, die door sommigen nog wordt gevierd als de kampioen van het christendom en die het Kerstfeest uitzocht voor het inzet ten van een nieuw offensief met nieuwe bombardementen van vrouwen en kinde ren. En in het Verre Oosten verdedigt het Chineesche volk een eeuwenoude bescha ving tegen de Japansche horden. De hoop, die men een jaar geleden nog op ontspanning had, is vervlogen. Geen jaar heeft zoo groote spanningen gekend als 1938. Spr. herinnerde aan Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije, aan de conferentie van München, waar de oorlog niet werd afge wend, maar verschoven. De begeerten van het Derde Rijk zijn niet bevredigd, maar aangewakkerd. Het wil Memel en de Oekraine, en Italië, dat niet wil achterblij ven, bedreigt Frankrijk en wil Tunis en Corsica. Vele ernstige menschen noemen het vroe ge voorjaar van 1939 als het tijdstip, waar op het oorlogsgeweld zal losbarsten. De fascistische staten voelen zich de sterksten en voor hen geldt slechts het recht van den sterkste. Zal de democratie opnieuw terugwijken en willig voldoen aan de eischen der fascis tische machthebbers? Geheel Europa zou dan aan hen worden uitgeleverd. Daar tegenover bestaat slechts één middel: samenwerking van alle staten, die hun vrijheid liefhebbén, want Vrijheids liefde is een groote kracht. Terugkeer naar de collectieve veiligheid is het gebod van dit gevaarlijke oogenblik. Wie collectieve veiligheid verlangt, predikt niet den oorlog, maar den vrede. Alleen de fascistische regeeringen zien in den oor log een edel bedrijf. Het is kenmerkend, dat in Duitschland aan de predikanten ver boden is over den vrede te spreken. Slechts vrees voor hun eigen ondergang weer houdt de fascistische regeeringen van oor log. Dictators moeten hun eigen onderdrukt en weerloos volk onder de wapenen roe pen. Groot zijn de spanningen in de fas cistische landen. Spr. zou vreezen het Duit- sche volk onrecht te doen, door het in zijn geheel verantwoordelijk te stellen voor de schanddaden, tegen de Joden bedreven. Vele hebben het moeten aanzien met tra nen van machtelooze woede én schaamte. De zaak voor den vrede is in gevaar, maar zy is niet hopeloos. Door krachtig en moedig optreden kan zij gered worden. Een volk, dat zijn vrijheid wil bewaren, moet sterk zijn tegenover het buitenlandsche zoo wel als tegenover het binnenlandsche ge vaar. Als de heer Mussert de macht in handen kreeg, zou er weinig anders gebeu ren dan wanneer Hitier ons land veroverde, aan wien Mussert het wel spoedig zou uit leveren. Op de vraag, of ons land tegen het binnenlandsche fascisme is opgewas sen, zou spreker antwoorden: Ja, dubbel en dwars. Ondanks alle verdeeldheid wordt het ge- heele Nederlandsche volk vereenigd door zijn ingeboren vrijheidszin. Toch wordt het nationaal-socialisme een gevaar door zijn geestelijke besmetting, waarmee het zwak ken en wanhopigen aantast. Het Derde Rijk werd uit massale werkloosheid gebo ren, Oostenrijk en Sudeten-Duitschland gingen er door verloren. Om deze werkloos heid te bestrijden, heeft de S.D.A.P. het Plan van den Arbeid ingediend, dat niet het gewenschte succes had. Nu worden de beginselen ervan stuk voor stuk overgenomen, door hen, die het hebben bestreden. De uitvoering van groote werken is vervat in het door de regeering aanvaarde plan-Westhoff. Nog is er geen reden tot juichen, want groot zijn de tegen stellingen in het kabinet Colijn, waar de katholieken, die vóór de plannen zijn, voortdurend offers brengen aan de coalitie, Het voortduren van de crisis is de zware schuld der katholieken, die zich hebben verbonden met de anti-revolutionnaire te genstanders der plannen. Met vertrouwen gaat de partij de ver kiezingen van 1939 tegemoet. Zij is geen party van belangen-socialisten, maar van beginsel-socialisten, die in moeilijke om' standigheden standvastig en trouw zijn ge bleven. De sociaal-democratie heeft de ar beidersklasse van Nederland opgericht uit haar onderworpenheid: thans, nu do vrij heid in gevaar is, verstaat deze nieuwe jon ge kracht haar plicht om de vryheid tot het uiterste te verdedigen en te beveiligen 60 passagiers en 3000 kilogram post van en naar de Wadden eilanden vervoerd. Bestuurd door den gezagvoerder von Weyrother, heeft het K.L.M.-toestel Koe tilang Zaterdagmiddag een drietal vlucb ten van Eelde naar de Waddeneilanden Schiermonnikoog en Ameland gemaakt. Bij de eerste vlucht zaten in het toestel drie passagiers en 1250 kilogram post, nl, 850 kg. voor Schiermonnikoog en 400 kg. voor Ameland. Van Ameland werden op de terugreis naar Eelde 12 passagiers meegenomen waarvan drie bestemd voor Amsterdam en 9 voor Groningen. Vervolgens werd een tweede vlucht gemaakt naar Schier monnikoog met 9 passagiers, terwijl zeven mee werden teruggenomen. Nadat de gezagvoerder de inzittenden op Eelde had afgezet, vloog hij met het toestel naar den Helder, naar de Kooy, waar 12 passagiers en 800 kilogram post van de na haar mislukten tocht terugge keerde torpedoboot werden opgenomen Hiermede werd naar Eelde teruggekeerd, waar nog één passagier aan boord kwam. Opnieuw steeg het toestel op, thans weer naar Ameland, waar passagiers en post werden afgezet. De terugreis naar Eelde werd aanvaard met twintig passagiers onder wie kleine kinderen. Negen reizigers waren gestemd voor Amsterdam en elf voor Groningen. Laat in den middag is de Koetilang naar Schiphol teruggekeerd met aan boord 12 passagies en 300 kilogram post. Totaal zijn per K.L.M.vliegtuig Zaterdag naar en van de eilanden veivoerd 60 pas sagiers en 3000 kilogram post Tekort aan levensmiddelen. De torpedoboot Z 5, welke Vrijdag uit Den Helder was vertrokken mat post, reizigers en goederen voor Ameland, en, toen bleek, dat men den Amelandschen wal niet kon bereiken, den nacht op de Noord zee bleef kruisen, heeft Zaterdag een nieuwe poging ondernomen om aan land te komen, doch ook nu klaagde men daarin niet tengevolge van de groote massa's ys in zee. Om negen uur keerde de oorlogs bodem naar Den Helder terug. Met he. vliegtuig Koetilang zijn nu wel iswaar post en een deel van de reizigers naar het eiland gebracht, maar levens middelen zijn niet meegekomen en juist deze beginnen schaarsch te worden. Sui ker, zout, vet en margarine zijn op het eiland niet meer te krijgen. Verscheidene bakkers hebben geen meel meer. Ook de voorraad kruideniers- en grutterswaren begint ernstig af te nemen. Een aantal zakenlieden heeft, gezien de zen toestand, een telegram gezonden aan den minister van algemeene zaken, met het verzoek maatregelen te treffen voor den aanvoer van levensmiddelen en grond stoffen. Ook Texel is thans geïsoleerd. Ook Texel is thans geïsoleerd. Zaterdag ochtend moest een boot met 200 passagiers naar Den Helder terugkeeren. VREUGDE EN DROEFHEID OP URK. Tragisch ongeval by landing van vliegtuig op Urk. Toen Zaterdagmorgen het langver wachte K.L.M.-toestel met post en levensmiddelen or> Urk kwam landen, is de vreugde over de verlossing van het eiland uit zijn isolement bedorven door een tragisch ongeval. Bij het neerstrijken op het ijs is de 10- jarige Gerrit Snoek, die met een veertigtal andere belangstellenden stond te kijken, door den staartsteun van het vliegtuig ge raakt. Hij viel bewusteloos neer, waarop de op het landingsterrein aanwezige bur gemeester van Urk, de heer Keyzer, on middellijk medische hulp liet ontbieden. Toen de geneesheer arriveerde, bleek het knaapje echter reeds te zijn overleden. De machine werd bestuurd door den ervaren gezagvoerder P. Both, die van het ongeval niets gemerkt heeft. Het terrein was met twee vlaggen afgezet, wat blijk baar niet voldoende was om deze afzetting uit de lucht te kunnen waarnemen. De directie der K.L.M. heeft de ouders van het slachtoffer haar deelneming met het ongeval betuigd. VERDUISTERING VAN 8000 GULDEN. Als verdacht van oplichting en verduis tering, in dienstbetrekking gepleegd, is te Rotterdam in bewaring gesteld de 41-jarige vertegenwoordiger G. B. aldaar. Hij is vertegenwoordiger van een bier- handel te Hontenisse voor Rotterdam, Schiedam en den Haag. Hij is ook belast met het innen van. kwitanties. Toen er in het afdragen van geld aan zijn firma lang durige stagnatie kwam, werd een onder zoek ingesteld, waarbij bleek, dat de ad ministratie geheel in de war was. B. heeft gelden achtergehouden en het eene gat telkens met het andere gestopt tot de zaak spaak liep. Er kon worden vastgesteld, dat hij in het laatste jaar acht duizend gulden heeft verduisterd. FELLE BRAND TE ROTTERDAM. In den nacht van Zaterdag op Zondag is om half twee brand uitgebroken op de tweede verdieping van pand 50 aan de 2e Lombardstraat te Rotterdam, bewoond dooi de familie J. J. Delil. De brand is vermoe delijk te wijten aan het feit, dat er vuur uit de kachel is gevallen. De bewoners hebben zich in allerijl in veiligheid moeten stellen, daar het vuur in razende snelheid om zich heen greep, zoodat ook weldra de zolderverdieping in lichter laaie stond. Het sloeg over naar het belendende pand waarin is ondergebracht het pakhuis van den heer W. Mannee. Hierin lagen groote voorraden grondnoten opgeslagen, die een gretige prooi voor het vuur vormden. Na uitbreiding van de gebruikte blusschings middelen, kreeg met het vuur onder de knie. De zolderverdieping en de tweede étage van pand 50 zyn uitgebrand. De bewoner was niet verzekerd. Het pakhuis en de voorraden van den heer Mannee hebben veel brand- en waterschade opgeloopen Hier was alles verzekerd. DE BRAND BIJ DE FIRMA HEYM TE ROTTERDAM. Eigenaar in arrest gesteld. In verband met den brand in de meubel fabriek der firma Heym in de Hudsonstraat te Rotterdam, welke Vrijdagavond heeft gewoed, is de eigenaar, die reeds eerder door de politie aan een verhoor was onder worpen, opnieuw op het bureau Ooster- vanstraat ontboden, daar men uit zijn ant woorden reden meende te hebben hem in verzekerde bewaring te stellen. In den loop van Zaterdag :s hij overge bracht naar het huis van bewaring. FELLE BRAND TE WINSCHOTEN. Zevenhonderd kippen en twee auto's een prooi der vlammen. Gistermiddag heeft een felle brand gewoed in het woonhuis van den etaleur Brinkman en het aangrenzende pakhuis van den kip penkoopman H. Beerkma aan het Omsnij dingskanaal te Winschoten. De brandweer kon niet verhinderen, dat het geheele pakhuis een prooi der vlammen werd, terwijl het woonhuis gedeeltelijk werd vernield. De inboedel is voor een deel ge red. Zevenhonderd kippen kwamen in de vlammen om, terwijl twee auto's zyn ver brand. De oorzaak van den brand is onbekend De schade wordt door verzekering gedekt. By den brand is de 60-jarige brandwacht R. Boelsen zóó ongelukkig komen te vallen dat hy een been brak. BRAND TE NIJMEGEN. Zondagmiddag is te Nijmegen een uit twee verdiepingen bestaande boschwach- terswoning, staande op de terreinen van de Heiliglandstichting door een feilen brand geheel vernield. NABIJ OOSTMAHORN DRIE SCHEPEN IN NOOD. Gebrek aan levensmiddelen. Volgens een op het reddingsstation te Oostmahorn ontvangen bericht, afgezonden door de kustwacht te Rottumeroog, bevon den zich gister in de nabijheid van dit eiland drie vaartuigen, die in het ys be kneld waren, in een moeilijke positie. Een dezer vaartuigen, een te Leer in Duitsch land thuis behoorende schelpenzuiger, be varen door schipper Houwing, had de vlag geheschen. De beide andere schepen be hooren thuis in de provincie Groningen. De motorreddingboot Insulinde van de Noord-Zuidhollandsche reddingmaatschap pij, is van Oostmahorn ter assistentie uit gevaren. Wegens het vele drijfys op de wadden moet de reddingboot den geheelen nacht buitengaats blijven om vandaag by het aanbreken van den dag te trachten de vaartuigen te bereiken. Aangezien deze schepen reeds gedurende de geheele win terperiode geen verbinding met de kust hebben gehad, vreest men dat er een ern stig gebrek aan voedsel en drinkwater zal zyn. De Insulinde heeft dan ook levensmidde len voor de bemanningen der schepen en voor de bevolking van Rottumeroog, waar de levensmiddelen begonnen op te raken, aan boord. De reddingboot heeft ook een kleine vlet meegenomen om eventueel de in nood verkeerende schepen over het ijs te kunnen bereiken. De Insulinde was eenige dagen in het ys bekneld geweest en kon gisterochtend daaruit vrijgemaakt worden. INVOERBEPERKINGEN. Paarden en slachtpaarden. De beperking van den invoer van paar den en slachtpaarden werd bij koninklijk besluit van 27 October 1938 met ingang van 1 November voor het tijdvak van een jaar verlengd. Thans is een wetsvoorstel ten aanzien van het in genoemd besluit bepaalde ingediend. Voor de contingenteering van paarden werden als basis-tijdvak in plaats van de jaren 1931, 1932 en 1933 de jaren 1936 en 1937 vastgesteld. Het percentage werd verlaagd van 100 tot 50 naar het aantal stuks. Voor de contingenteering van slacht paarden bleven basistijdvak en percen tage ongewijzigd (respectievelijk de jaren 1931 en 1932 en 20 van het aantal stuks). T Tricotgoederen. Ingediend is een wetsontwerp tot be krachtiging van het K. B. van 26 October 1938 waarbij de beperking van den invoer van tricotgoederen met ingang van 1 No vember 1938 voor het tijdvak van een jaar ongewijzigd werd verlengd. Brood en deeg. Ten slotte is nog ingediend een wets ontwerp tot bekrachtiging van het ko- ninklyk besluit van 15 October 1938, tot regeling van den invoer van alle brood en aHe deeg. De beperking van dezen invoer werd by dat koninklijk besluit met ingang van 1 Novpniber 1938 ongewijzigd een jaar verlengd. In elk opzicht superieur? 20 voor 25 cent. EMIGRATIE-MOGELIJKHEDEN. Verhooging steun aan stichtingen voor landverhuizing. Het j.s wenschelijk gebleken aldus zegt de regeering in een nota aan de Tweede Kamer in de daarvoor in aanmerking komende overzeesche immigratielanden ter plaatse een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden, welke deze landen bieden voor Nederlandsche emigranten, en naar de voorwaarden, waaronder een eventueele emigratie zou kunnen ge schieden. Teneinde de stichting Landver huizing Nederland, welke zich met bedoeld onderzoek zal belasten, financieel daartoe in staat te stellen, zal voor 1938 een extra subsidie van 10.500 noodig zyn. Verder is een regeling getroffen voor de vertegenwoordiging van genoemde stich ting in Argentinië. De voor 1938 hieruit voortvloeiende kosten bedragen 2460. Ten slotte zullen nog extra uitgaven noodig zyn in verband met de emigratie naar ZuidAfrika. Deze emigratie, welke grootendeels wordt geleid door de Neder- landschZuid-Afrikaansche vereeniging, dreigt namelijk te worden bemoeilijkt, doordat genoemde vereeniging tengevolge van financieele moeilijkheden genoodzaakt zal zyn, haar arbeid ten boehoeve van bedoelde emigratie stop te zetten. Aange zien de voortzetting van dezen arbeid als een algemeen belang is te beschouwen, zoo lang emigratie naar Z.-Afrika op eenigg- zins uitgebreide schaal mogelijk is, acht de minister het gewenscht, dat hier van rijks wege financieele hulp wordt verleend. Het ligt in de bedoeling deze hulpverleening té doen geschieden door middel van de stich ting Landverhuizing Nederland, aan welke voor dit doel een extra subsidie van ten hoogste 8000 zal worden toegekend. Op grond van het vorenstaande zal het subsidie aan meergenoemde stichting moe ten worden verhoogd met 20.960. HUISHOUDELIJK WERK VOOR DE VLUCHTELINGEN. Een transport der zg. illegale vluchte lingen de Duitschers, die langs stille we gen onze grënzen passeerden Is gisteren wederom in gemeente-autobussen overge bracht naar het kamp te Reuver bij Venlo en opgenomen in een kloosterschool van het Heilige Hart. Voorloopig worden de vluchtelingen in alle drie kampen te Veenhuizen, Hoek van Holland en te Reuver, beziggehouden met werkzaamheden van huishoudelyken aard. Zy moeten de localiteiten schoonhouden, aardappels schillen, allerlei andere werkjes doen. Binnenkort zal echter ook andere ar beid door de vluchtelingen worden ver richt. Er zyn nog slechts een zeer klein aantal plaatsen in de drie kampen over. Deze zul len wellicht worden gevuld door vluchte lingen, die om de een of andere reden on mogelijk naar hun land kunnen terugkee ren. Voor de verdere vluchtelingen, die zonder voorkennis langs heimelijke wegen ons land binnen zyn gekomen, zal de maat regel, gelden, die dezer dagen werd geno men, n.1. terugzending naar het land van waar zij zyn gekomen. Intusschen trachten nog steeds allerlei menschen onze grenzen te passeeren en zij worden hierbij veelal geholpen door particulieren, iie hen met auto's aan de grens opwachten. DE BOOTVERBINDING MET TERSCHELLING. De bootverbinding met Terschelling, welke tot dusverre normaal verloopen is, heeft gister moeilijkheden opgeleverd. Wel had de boot, die des ochtends om half negen van het eiland was vertrokken, een vlotte reis, doch de boot in omgekeerde richting, die om elf uur Harlingen had verlaten, is in het ijs vastgeraakt en later naar haar punt van uit gang teruggekeerd. Vanmiddag zal van Harlingen uit opnieuw een poging worden gedaan het eiland te be reiken. Het vertrek voor de boot naar Har lingen is vastgesteld om tien uur. DIEFSTAL MET GEWELDPLEGING. Een onwillige schuldenaar. J. J. de V. fe Groningen, die aan J. T. aldaar een auto had verkocht, kon het grootste gedeelte van het geld niet los krijgen, omdat T. niet tevreden was over de hoedanigheden van den wagen. Do V. nam een vriend, den caféhouder W. D., den arm en het gelukte hun Zaterdag avond op een slinksche manier T. in het café van D. te lokken, waarbij ook de hulp was ingeroepen van den chauffeur H. K. Toen de kooper van de auto in het cai kwam, werd hij plotseling bedreigd me een mes en de woorden: „Als je niet be taalt steken we je dood." Hieiop werde hem de kleeren van het lijf gerukt e zijn horloge en portemonnaie ontn°']rieJ De aangevallene ging op de vlucht e stelde de recherche van een en ander kennis. De daders zijn later gearresteerd, worden ter beschikking van den offici van justitie gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6