DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTïEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HF.RMS. COSTER ZüON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3320, redactie 3330. No. 305 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK Rusland en Duitschland In den strijd tegen God. Beschouwing van de „Osservatore". Het geval Wang-Tsjing-Wei. Min of meer tegenstrijdige ver klaringen van maarschalk Tsjang Kai Sjek. Onrust te Nagyusrany. Woensdag 28 December 1938 Het einde van het Jodenvraagstuk. Uitlatingen van het „Schwarze Korps". Het overlijden van Vandervelde. Condoleance van Spaak Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang De successen van Franco in Catalonië. 800 K.M.2 terreinwinst. Ontvoering na twee jaren opgehelderd. Een mooi heerschap. De aigemeene toestand. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE De „Osservatore Romano" constateert met bitteren smart, dat zoowel in Rus land als in Duitschland door de mili tante godloozen krachtige pogingen werden ondernomen om het religieuse volksgevoel op den vooravond van Kerstmis te verstikken. Het blad schrijft, dat in Rusland het god loozendom geen „Ersatz" heeft kunnen vinden voor den godsdienst, dien het be strijdt. In het „Reich" is dit echter anders. „Voor de nationaal-socialistische wereld" zegt het blad, „transformeert de niet min der hardnekkige negatie van het Christen dom zich in dit neo-paganistisch en panthe istisch mysticisme, dat beweert tegen het atheïsme te protesteeren en zich zelfs op werpt als verdediger van geloof en gods dienst tegen het materialistische bolsjewis me en aldus het recht op dankbaarheid op- eischt van hen, die het vervolgt. Dit werk van vernietiging van den gods dienst is des te gevaarlijker, omdat het tot dwaling kan voeren en nog meer mislei dend kan zijn dan het openlijk geprocla meerde atheïsme". Het is voldoende, om de nazipers door te lezen, om de poging op te merken, welke de laatste dagen gedaan is, teneinde het karakter van het Kerstfeest te vervalschen door profane denkbeelden in de plaats te stellen van de Christelijke beteekenis de zer feestviering". Het Vaticaansch orgaan vergelijkt de ïovjettistische opvattingen en die Van het nationaal-socialisme met elkaar en ver klaart: „De uitersten raken elkaar bij de vernietiging van deze moreele geloofsop vatting, van deze denkbeelden en zeden van Christelijken inslag, die in strijd zijn met hun gemeenschappelijke doelein den, welke hierin bestaan, dat alle glorie aan God ontzegd wordt om haar te geven aan den mensch. Laten wü de oogen eens wenden naar de verschillende deelen der wereld, en meer speciaal daarheen, waar men den Heer op afschuwelijke wijze loochent. Er is geen vrede onder de volken, de klassen der maatschappij en de menschen, noch in de gewetens, want er is geen vrede met de ge rechtigheid, de liefde en de menschelijke solidariteit". In de wekelijksche bijeenkomst ter her denking van Soen Jat Sen in het hoofd gebouw van de Kwo Min Tang heeft Tsjang Kai Sjek de geruchten over on- eenigheid met Wang Tsjing Wei met stelligheid tegengesproken. De generalissimus zeide, volgens het Chi- neesche Persbureau, dat Wang Tsjing Wei, toen hij op weg was van Tsjoeng King naar Koen Ming plotseling de symptomen van een hartaanval bemerkte en derhalve direct doorreisde naar Hanoi, om zich daar on der doktersbehandeling te stellen. Tsjang Kai Sjek zeide, dat hij zulks uitsluitend om persoonlijke redenen had gedaan. Na de verklaring van Konoye van 12 dezer waren de Japanners echter begonnen, talrijke on gegronde geruchten te verspreiden. De oprechtheid van Wang Tsjing Wei in het openbare en particuliere leven, aldus Tsjang Kai Sjek, is echter algemeen be kend. Persoonlijk ben ik hem den grootsten dank verschuldigd. Zou Wang Tsjing Wei er ten aanzien van de nationale politiek een afwijkende meening op na houaen, dan nog kan er, gezien zijn nauwe vriend schapsbanden met alle leden van de cen trale regeering en vooral zijn persoonlijke hechte vriendschap met mij, niets zijn, dat niet openhartig kan worden Esproken. Zou hij er inderdaad een andere meenrng op na houden, dan zou hij deze niet a"de dan in het openbaar met de andere ld der regeeringspartij of in besloten ki g kunnen bespreken. Wanneer zich, aldus de maarschalk een nieuw gezichtspunt voordoet ten aanzien van de belangrijkste vraag: Vrede cf oor log, waarbij het gaat om leven of dood van ons land, is het onmoge lyk, dat een lid van de regeeringspartij of ik persoonlijk hier niet vooraf van hoor. De trouw van Wang Tsjing Wei aan partij en staat, aldus besl Tsang Kai Sjek, heeft zich van den fan- vang af geopenbaard. Ik vertrouw daarom, dat ons volk geen woord zal geiooven van de kwaadwillige geruchten, die onze tegen stander verspreid heeft. Boodschap van Tsjang Kai Sjek. In een boodschap, welke volgens welin gelichte kringen direct tot de Chineezen te Hongkong is gericht, heeft Tsjang Kai Sjek vei klaard, dat Wang Tsjing Wei alle ver klaringen kan afleggen, welke hij wil, maar dat zij niet uit naam van de Chineesche re geering of de Kwo Min Tang worden af gelegd. Deze uitlating wordt als een formeele bevestiging beschouwd van een breuk tus schen den maarschalk en Wang Tsjing Wei. Het vertrek van den president van den uit voerenden Yoean en vice-president van de Kwo Min Tang van Tsjoeng King naar Ha noi zou feitelijk een vlucht zijn geweest, waarvan de regeering niet afwist. De geruchten over onderhandelingen tusschen Chineezen en Japanners worden ongegrond genoemd. Het Hongaarsche Telegraafagentschap bericht, dat de Slowaaksche bevolking van het door Slowakije aan Hongarije afgestane dorp Nagyusrany zich op 25 December na de Nachtmis voor het post huis der gendarmerie heeft verzameld en geëischt, dat het dorp aan Tsjecho-Slo- wakije zou worden teruggeschonken. De gendarmen verspreidden de menigte, welke een dreigende houding had aangeno men. Den volgenden ochtend verzamelden de Slowaken, thans gewapend met stokken en messen, ?ich wederom voor het posthuis. De dreigende houding van de menigte nood zaakte de politie van de vuurwapenen ge bruik te maken. Een betooger werd gedood en verscheidenen gewond. In welingelichte kringen is men van mee ning, dat deze betooging een gevolg is van opruiing, welke wordt geleid uit de stad Nitra. Slowaaksche lezing van het incident. De Slowaaksche radio-omroep heeft over de incidenten het volgende medegedeeld: ,Onze Slowaaksche broeders te Surany zongen na de nachtmis het Slowaaksche volkslied, toen Hongaarsche gendarmes in de lucht begonnen te schieten en met de ge weerkolven op de menigte insloegen, waar door vele personen gewond werden. Een Slowaak werd door een bajonetsteek ernstig gewond. Zondagochtend verzamelden zich bij het uitgaan van de mis Hongaarsch-ge- zinde elementen voor de kerk, die op uit- dagenden toon tot de Slowaken zeiden: Zingt het Slowaaksche volkslied eens nu wij er bij zijn". De Slowaken hieven inder daad hun volkslied aan, doch toen verdwe nen de provocateurs en een oogenblik later sprongen veertien Hongaarsche gendarmes te voorschijn, die op de menigte schoten. Een meisje van zeventien jaar werd doodelijk in het hart getroffen. Zes personen werden gewond". Het „Schwarze Korps", het orgaan van de S.S., heeft aangekondigd, dat binnenkort een einde zal worden ge maakt aan het Jodenvraagstuk in Duitschland. In verband hiermede merkt het or gaan op, dat er een opmerkenswaar dige parallel te trekken is tusschen de Joodsche taktiek en de katachtige voorzichtigheid van het clericalisme. Deze beide groepen hebben niets gemeen met den adelaar, doch gelijken meer op een aal. De clerikale aal is evenwel nog moeilijker te vangen dan de Joodsche. De Jesuiten worden vervolgens „geestelijke slangen zonder ruggegraat" genoemd, wel ke door den staat niet kunnen worden ge voed. Deze bedreigingen schijnen een bevestï ging van geruchten, welke te Berlijn de ronde hebben gedaan over een hervatting van den strijd tegen het „clericalisme" en over de financieele maatregelen tegen de kerk. Gisterochtend heeft de minister-pre sident, Spaak, zich naar de woning van Vandervelde begeven om namens de regeering een co.ndoleance-bezoek af te leggen bij de weduwe van den over ledene. De begrafenis. Het bureau van den algemeenen raad van de Belgische socialistische partij is gis ter bijeengekomen om de begrafenis van Vandervelde te regelen. Bij testament heeft de overledene bepaald, dat aan de begra fenis geen officieel karakter mag worden gegeven. Donderdagochtend zal het stoffelijk over schot van het sterfhuis in de Wetstraat worden overgebracht naar het Volkshuis te Brussel, waar de groote zaal zai worden ingericht als rouwkamer. Bij de begrafenis, Vrijdagmiddag 13 uur, zal alleen de Brouckere, voorzitter van de socialistische arbeiders internationale, als persoonlijk vriend van den overledene het woord voeren. Voor het vertrek uit het Volkshuis zal 'n Vlaamsch koor toepasselijke gezangen ten gehoore brengen, terwijl op het kerkhof een Waalsch koor een koraal zal zingen. De Belgische arbeiderspartij zal verder op den laatsten Zondag van Januari eer. groote vergadering organiseeren ter her denking van den overleden leider. De resultaten, die de troepen van Franco in de eerste vier dagen van hun offensief hebben behaald, zijn de volgende: 600 vierkante Kilometer ter reinwinst behaald, vijftien dorpen be zet, meer dan zeven-en-twintig 'kilome ter doorgedrongen in de flank van den tegenstander, dertig vijandelijke vlieg tuigen neergehaald. Verder hebben de nationalisten bijna 4000 krijgsgevange nen gemaakt. Begunstigd door goed weer, maakt het Franco-offensief aan het Catalaansche front goeden voortgang. Het belangrijkste resultaat van de operaties van heden is de inneming van Aspe ten zuiden van Lerida, waardoor strategisch belangrijke stellin gen werden bezet. De nationalistische troe pen zijn langs den straatweg tusschen Le rida en Cogull voorbij Aspe opgetrokken Het offensief wordt op drie verschillende punten met eenzelfde intensiteit voortge zet. Ten noorden van Lerida hebben de na tionalisten zeer belangrijke verbindings centra en verscheidene electrische centrales bezet. In het zuiden is door de inneming van Aspe de weg naar Borjas Blancas vrij ge worden. In den derden sector, aan de Ebro, zui vert de cavalerie thans het gebied tusschen Almatret, Fayon en Ribarroja van de laat ste vijandelijke troepen. De nationalisten hebben aan den bene denloop van de Segre tot nu toe 600 vier kante kilometer bezet. Verder hebben zij het vijftiende legercorps van den vijand uit al zijn stellingen géworpen. Er werden eenige honderden gevangenen gemaakt. Bijna alle troepen, die tegenover dé na tionalisten staan, zijn in de laatste dagen in allerijl van de beneden-Ebro naar hie: getransporteerd. Twee jaren lang is de Fransehe politie, naar wij in één der Engelsche bladen lezen, bezig geweest met een raadsel achtige ontvoering tot klaarheid te bren gen. Het mysterie vond eindelijk op den vooravond van Kerstmis zijn ontknoo ping in de arrestatie van een zekeren Jean Charpentier. Dit heerschap, een 38-jarige oplichter, was reeds in Juni van dit jaar bij verstek tot 20 jaien dwangarbeid veroordeeld wegens frau- Alkmaar, 28 Dec. 1938. De Parijsche bladen bevatten gisteren sensationeele berichten over een Italiaan- sche troepenconcentratie in Abessinië aan de grens van Fransch Somaliland. Een op- marsch naar Djiboeti zou in voorbereiding zijn. Luidsprekers op het Italiaansche ge deelte van den spoorweg DjiboetiAddis Abeba zouden drie maal per dag de mede- deeling uitzenden, dat binnenkort een op- marsch te verwachten is. Pertinax meldt in ,,L' Ordre" positief, dat 400 Italiaansche soldaten zich reeds op Fransch gebied bevinden in Somaliland tusschen Djiboeti en de Abessinische grens. Andere berichten spreken van de koorts achtige haast, waarmee wegen op het Ita- liaansch gebied in de richting van Fransch Somaliland zouden worden aangelegd. Pertinax schreef voorts o.m. het vol gende: De Italiaansche propaganda heeft se dert eenige dagen onder de inboorlingen bevolking een heftige wending genomen. De autoriteiten herhalen tegenover ieder een, dat de opmars naar Djiboeti slechts een kwestie van tijd is en dat de Fran- schen in zee zullen worden geworpen. Luid sprekers, op verschillende punten opge steld, in het bijzonder op de stations van de Fransch-Abessinische maatschappij (van de spoorweg Djiboeti—Addis Abeba), brullen drie keer per dag dergelijke frazen uit. Men maakt melding van troepenbewegin gen. De Italiaansche militaire autoriteiten zenden bijvoorbeeld Ascari's naar het wes ten van Abessinië om contingenten Galla's af te lossen, die naar het oosten worden ge dirigeerd. Van Assab af, de haven van Ita- liaansch Erythrea, worden zulke breede en stevige wegen naar de grens van het Fransehe gebied aangelegd, dat zij in het geheel niet voor het normale handelsver keer schijnen te moeten dienen, maar voor militaire transporten". De schrijver wijst er weliswaar op, dat een groot woestijngebied de Fransehe kolo nie van het bewoonbare gedeelte van Abes sinië scheidt, maar hij dringt er toch bij de regeering op aan om militaire en vcoral vlootmaatregelen te nemen, waardoor zoo noodig de verbinding van Italië met Ery- Ihrea en Abessinië afgesneden zou kunnen worden. Met dit alles wordt in verband gebracht het bericht, dat Chamberlain en Halifax op hun reis naar Rome eerst Parijs zullen aan doen om met Daladier en Bonnet bespre kingen te voeren. In Fransehe diplomatieke kringen wor den deze berichten formeel tegengesproken. Bonnet heeft nog Maandag den Engel- schen ambassadeur het Fransehe standpunt ten aanzien der Fransch-Italiaansche be trekkingen uiteengezet, doch bij dit onder houd heeft men geen enkel oogenblik ge sproken over een directe gedachtenwisse- ling tusschen de vertegenwoordigers der beide regeeringen vóór de reis der Britsche staatslieden naar Rome. In „gezaghebbende kringen" te Parijs, die geen berichten hebben ontvangen over concentratie van Italiaansche troepen bij de grensch van Fransch Somaliland, waar omtrent geruchten de ronde hebben ge daan, doet men opmerken, dat het grens gebied aan de Abessinische zijde over een oppervlakte met een straal van ongeveer 200 kilometer is verstoken van waterbron nen, hetgeen troepenbewegingen uiterst moeilijk maakt. Deze kringen deelen voorts mee, dat 18 maanden geleden eenige Italiaansche mo biele afdeelingen enkele bronnen hebben bezet in een gebied, waar de grens tusschen de Fransehe kolonie en het Abessinische rijk nooit nauwkeurig is afgebakend. De bronnen waren overigens nooit door Fran sehe troepen bezet geweest. De grens voor het gebied in kwestie is aangegeven op een kaart uit 1897, waartegen sedert een aantal jaren van weerszoden bezwaar wordt ge maakt. Er is dus iprake van een grensafba- keningsvraagstuk, dat in geen enkel ver band staat met de verspreide geruchten. Men overweegt, trouwens een geografische missie ter plaatse het vraagstuk te doen bestudeeren. Wat is nu juist van al deze verwarde berichten? Het is moeilijk te zeggen al is de mogelijkheid, dat onder de gegeven omstandigheden te eeniger tijd een actie van Italië tegen Djiboeti plaats vindt, lang niet uitgesloten. Het is wél zaak de ontwikkeling der ge beurtenissen in Oost-Afrika nauwkeurig gade te slaan. Als het zoover komt, dat Mussolini Dji boeti met wapengeweld in bezit wil nemen dan zal zeer veel van de houding van En geland afhangen. Chamberlain heeft in het Lagerhuis géén definitieve hulp toegezegd in alle gevallen wanneer Fransch grondge bied werd aangevallen. Als Tunis aangevallen wordt, is het Britsch-Italiaansche accoord geschonden en is de vrije doorvaart voor Engelsche sche pen naar het oostelijk deel van de Middel- landsche zee niet verzekerd. Maar als Dji boeti wordt aangevallen? duleus bankroet. Hij bleek de man te zijn, die zich had schuldig gemaakt aan de ge heimzinnige ontvoering. Toen de politie Charpentier's huis, de villa „Florida" te Nice, doorzocht, trof ze daar namelijk tot haar groote verrassing een vreemde oude dame aan. Nog grooter was haar verbazing, toen deze dame zich ontpopte als niemand meer of minder dan de 74-jarige rijke gravin de Mesnager de But, de bewuste ontvoerde. Uit haar mond vernam men, dat zij haar ontvoerder alleen bij den naam „Lucien" kende. De politie wist, dat „Lucien Jean" de schuilnaam was, waaronder de schurk Char pentier zijn wandaden pleegde. Op Kerstmis 1936 had hy de gravin uit haar kasteel in Bretagne, het Chateau de Verleon, ontvoerd en uit papieren, in de villa „Florida" te Nice gevonden, bleek, dat Char pentier op haar kosten had geleefd en wel uit de opbrengst van een fonds, dat de over leden echtgenoot der gravin haar had nage laten. Hij had eenige van haar eigendommen ver kocht en hield er een stel renpaarden op na. Het heerschap had overigens de gravin, naar deze aan de politie verklaarde, behoor lijk verzorgd, daar hij haar noodig had om de chèques te teekenen, teneinde haar geld te innen. Twee vrouwen werden nog behalve Char- peptier gearresteerd, die, naar zij verklaar den, voor de gravin moesten zorgen. Eén harer zou een tante van den ontvoerder zyn. De andere, een zekere Madeleine David, een vroegere hotelcaissière, zeide in den waan te verkeeren, dat Charpentier een neef van de gravin was. Zij verklaarde, dat hy haar (Madeleine) als gezelschapsdame voor de gravin geëngageerd had en dat zij met laatstgenoemde alle provincies van Frankrijk doorreisd had, vóór zij zich in Nice geves tigd hadden. Einde van een merkwaardig leven. - Naar Engelsche bladen melden, is de abt van Buckfast Abbey, Dom Anscar Vonier, een Duitscher van geboorte, op 63-jarigen leeftijd overleden. Deze merkwaardige Benedictijner mon nik werd reeds op 31-jarigen leeftijd tot de abtswaardigheid verheven, nadat hij bij een schipbreuk aan de Spaansche kust was ge red. Driehonderd personen kwamen bij deze ramp om het leven en onder hen bevond zich ook de voorganger van den thans over leden abt. Beschikkende over een bedrag van 1 pond sterling, begon Dom Vonier aan den herbouw van de tegenwoordige abdij, die op de oude fundeeringen werd opgetrokken. Deze onder neming zou niet minder dan 25 jaren duren en zou in normale omstandigheden 120.000 pond sterling gekost hebben, Aanvankelijk had hij slechts één metselaar tot zijn beschikking, een kloosterbroeder, Petrus geheeten. Deze bekwaamde vijf an dere monniken in het vak en nooit hebben meer dan zes monniken aan den bouw ge werkt. Gasvergiftiging in een ziekenhuis. - In het ziekenhuis van de Barmhartige Broeders te Praag zijn drie verpleegden door vergif tiging door lichtgas om het leven gekomen. 23 andere zieken en twee leden van het ver plegend personeel verkeeren in levensge vaar. Tunnelinstorting op Korea. - Een te Antos op Korea in aanbouw zijnde spoorweg tunnel is Maandag ingestort. Veertig werklieden geraakten bedolven. 22 Hunner heeft men kunnen uitgraven, van wie er 14 ernstig gewond en 8 overleden waren. Gevreesd wordt, dat de overige 18 niet meer in leven zijn. Brand in historisch slot. - In den Kerst nacht is in het historische slot in Nieswiec (Polen), van ouds behoorend aan de vorsten Radziwill, door onbekende oorzaak brand uitgebroken. Ondanks de hulp van mili tairen, ging een vleugel van het slot met waardevolle historische kunstvoorwerpen, o.a. de koningszaal, in vlammen op. De familie van vorst Radziwill bevond zich, toen de brand uitbrak, met haar gasten in de omliggende bosschen om te jagen. Bijna 100 arbeiders begraven. - Een lawine heeft een in aanbouw zijnd water krachtstation te Sjiadani, in de prefectuur Toyama (Japan), bedolven, tengevolge waar van 93 van de 125 arbeiders werden begra ven. Van 39 arbeiders wist men hedenmiddag om 4 uur, dat zij om het leven waren ge komen. Verder waren 11 arbeiders min of meer zwaar gewond, terwijl omtrent het lot van 43 anderen nog niets bekend is. ZIJ, DIE ZICH MET 1 JANUARI A.S. VOOR MINSTENS DRIE MAANDEN ABONNjSEREN OP DIT BLAD ONTVAN GEN DE TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1