AMSTERDAMSCHE BEURS LAATSTE BERICHTEN. !Bucqedi{Ae Stand Opsporingsonderzoek naar de uitgifte van erfpacht gronden. Een aanklacht tegen „De Telegraaf". Onjuiste beschuldigingen. 5*- &A» TWEEDE BLAD. De rijks-recherche is op last van de justitie te Amsterdam reeds geruimen tijd bezig met het instellen van een on derzoek naar de omstandigheden, waar onder in de hoofdstad erfpachtsgronden worden uitgegeven. Dit onderzoek wordt ingesteld op grond van geruchten als zouden bij de uitgifte van deze erfpachtsgronden onregelmatigheden hebben plaats gehad. Het onderzoek is nog in vollen gang en in dit stadium kon de justitie geen nadere inlichtingen verstrek ken. De Amsterdamsche wethouder S. R. de Miranda heeft ons het volgende communiqué ter publicatie verstrekt: In „De Telegraaf' van hedenochtend wordt in een artikel over onregelmatig heden bij de uitgifte van bouwgrond te Amsterdam medegedeeld, dat door de rijksrecherche in opdracht var. de justi- tieautoriteiten te Amsterdam, een breed opgezet onderzoek daarnaar wordt in gesteld. In dit artikel wordt verder vermeld, dat, zooals de zaken thans staan, de verdenking zich concentreert op twee figuren Eén der beiden is de wethouder S. Rodriguez de Miranda. Deze zou, buiten den dienst van publieke werken om, grond hebben toegewezen aan den autohandelaar T. Fuldauer, die deze terreinen weer met een winst van 10.000 aan de bona fide bouwers Venemans, Kop en Vetter te Amsterdam zou hebben verkocht. Vervolgens wordt gemeld, dat de transactie tot stand kwam door bemid deling var. mr A Rodriguez de Miranda, zoon van den wethouder, die evenals de heer Fuldauer, een winst van 5000. zou hebben gemaakt. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Vrydag 6 Januari 1939. Vorigi koers STAATSLEEN1NGEN. 3—3y, NederL 1938 3 Ned -Indië 1937 5)4 DuitsChL '30 m. verkl. BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank134'/< Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Lever Bros NederL Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Generaal Motors Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned Ind. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika JavaChinaJapan fijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific Canadian Pac. lijn 101 145'/, 159V, 133 39»/. 903/, U0</8 344 2171/, 399/i6 §26'/, 5813/] 6 6'/, 38'/, 32716 13i3/i4 52s/.6 47i6 457 196 210'/, 90'/, 59 153 316 328'/, 72 32'/, 117.6 109/16 225 156»/, 129»/, 150 109'/, 31/* U61/, 88 122'/, 116'/, 204'/, 261 237'/, 31»/, 16 16'%6 741/, 4'/, §Noteering per 50. x) ex-coupon tExclaim. *Exdividend. Prolongatie vorige koers )4, heden y, pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers heden New-York 1.847,, 1.84 Londen 8.54 8.54 y, Berlijn 73.92 73.76 Parijs 4.83 X 4.84 Brussel (Belga) 31.02)4 31.02 Zürich 41.56)4 41.55 Kopenhagen 38.12)4 38.15 Stockholm 43.97)4 44.— Oslo 42.92)4 42.95 /ONGECORRIGEERD). Men neemt aan, zoo luidt het bericht verder, dat mr. de Miranda zijn vader heeft overgehaald op onregelmatige wijze in te grijpen om hem dit voordeel te verschaffen. Tenslotte wordt in dit bericht vermeld dat de verhouding tusschen den wethou der en hoofdambtenaren van publieke werken zoodanig zou zijn geschokt, dat ieder mondeling verkeer tusschen beide partijen is afgebroken en alles schrifte lijk wordt afgedaan Naar aanleiding van dit bericht zij het volgende medegedeeld: 1. Tot vandaag is den wethouder van een justitioneel onderzoek niets ge bleken 2. noch door den wethouder noch door den dienst van publieke werken is den heer Fuldauer grond toegewezen De uitgifte an bedoelde terreinen geschied de op normale wijze tegen den normalen canon aan de bonafide bouwers Vene mans c.s.; 3. nimmer heeft tusschen den wethou der en zijn zoon eenige bespreking plaats gevonden omtrent uitgifte van grond; 4. de verhouding tusschen den wethou der en de hoofdambtenaren is volkomen normaal. De directeur van publieke wer ken, zoomede de hoofdambtenaren, ple' gen dagelijks met den wethouder mon deling overleg. De wethouder heeft naar aanleiding van bovenbedoeld artikel bij de justitie een klacht ingediend tegen de hoofd redactie van „De Telegraaf". Verklaring van de sociaal-demo cratische raadsfractie. Naar aanleiding van de beschuldi gingen van „De Telegraaf" tegen wethouder de Miranda en het raadslid Gulden, deelt het bureau van de sociaal-democratische raadsfractie, dat vanmorgen heeft vergaderd, ons het volgende mede: Zooals ook uit de publicatie van „De Tele graaf" blijkt, zijn de beschuldigingen van de Miranda tegen Gulden voor het eerst in de fractievergadering op 14 November j.1. ter sprake gekomen. Naar aanleiding van de toenmondeling door de Miranda gedane mededeelingen, is hem gevraagd deze be schuldigingen voor de fractieleden op schrift te willen stellen. Tevens is aan Gulden ge vraagd om hierop schriftelijk te willen ant woorden. Beide nota's zijn aan de leden van de fractie verstrekt en het lag reeds in hel voornemen de geheele kwestie in de eerste fractievergadering van het nieuwe jaar grondig te behandelen. Deze behandeling zal nog hedenavond plaats vinden. De fractie zal zich uiteraard tevens bezighouden met hetgeen „De Telegraaf" ook met betrekking tot de beweerde relaties met den heer Ful dauer heeft gemeld, en waarvan aan de frac tie niets bekend was. Het bureau van de fractie heeft inmiddels ter publicatie verstrekt de schriftelijk gefor muleerde beschuldigingen van de Miranda tegen Gulden benevens hetgeen Gulden op deze beschuldigingen heeft geantwoord. De beschuldigingen van de Miranda Volgens in de fractievergaderingen van 14 dezer gemaakte afspraak laat ik hieron der een samenvatting volgen van de door mij gemaakte bezwaren tegen het optreden van Gulden. 1. Handel in erfpacht. Een dergenen, wien een deel van den grond op Bosch en Lommer tegen verlaag den prijs is toegewezen, is Elderenbosch met wien Gulden als architect regelmatig samenwerkt. Voor mij staat vast, dat Elde renbosch zijn terreinen heeft overgedragen aan Versteyne en Wijers, waarvoor mij een bedrag van 500 per perceel genoemd is Zooals bekend is, werd op de canon een reductie gegeven om de huren de eerstvol gende 5 jaren zoo laag mogelijk te houden. Ik ben van oordeel, dat deze zeer afkeu renswaardige transactie niet zonder mede weten van Gulden is tot stand gekomen; of daarbij de bekende manipulaties hebben plaats gevonden, teneinde de zaak formeel te dekken, heeft geen beteekenis. In elk geval had Gulden, die zoo vaak voor andere zaken mij weet te vinden, zijn wethouder daarvan op de hoogte moeten stellen, zoodat deze dit niet uit den mond van anderen behoefde te vernemen. Deze handel in erf pacht waarvan het gevolg is, dat Gulden in feite thans als architect van den kooper op treedt, vindt in den raad scherpe afkeuring. Wanneer direct of indirect de naam van een sociaal-democraat daaraan verbonden is, zal bij openbaarmaking van een derge lijk geval, de positie van de sociaal-demo cratie in onze stad belangrijke schade wor den toegebracht. 2. Bouwen van groote complexen in Bosch en Lommer. Geruimen tijd geleden heeft de bouwer Borst met wien Gulden als architect eveneens regelmatig samenwerkt, grond gevraagd voor 1000 woningen. In vergaderingen, waar de voorbereidin gen tot den bouw plaats hadden, had deze aanvraag zeer de aandacht, omdat daaraan de naam Gulden verbonden was, die aldus een tiende deel van het architectenwerk van Bosch en Lommer tot zich trok. Een andere beteekenis werd aan deze aanvraag niet toegekend, terwijl de propa ganda voor het uitgeven van groote com plexen door Gulden gemaakt, in dat zelfde licht werd gezien. Van de besprekingen met Borst over een ander groot werk, maakte ik gebruik hem de vraag te stellen, wat hem had bewogen grond van 1000 woningen aan te vragen, terwijl tegen het toegewezen geringere aantal door hem bezwaren worden gemaakt laatite 2.45-3.00 100i%6 99'/. 26'/. 134'/. 144'/. 158 132'/. 387/g-9 907/g 1393/s-l 344'/. 216-V, 39 26»-a/16 57-V, 5'5/)B 37V, 31^6-2 "J-% 57,* 507,-7, 47, 448-50 195-0 207-9 88»/,-7, 587, 150 313 3 251/,-7 71 31% JH-7i« 107, 2227,-3 154'/. 149'/. 1081/* 37, 1157. 87'/. 121 115 2047,-5 26O1/2 237 30'/, 15'/w-i 16 72'/,* 4V, van zoodanigen aard, dat het nog twijfel achtig is, of door hem aan dezen bouw zou worden begonnen. Hij antwoordde hierop, dit te hebben ge daan op advies van Gulden, voor wien het slechts om het teekenloon ging. Door het antwoord van Borst is het dui delijk, dat in de sterke propaganda voor het uitgeven van groote blokken heelemaal niet de meening weergevend van den bou wer, een zuiver persoonlijk belangen-ele- ment zit, dat een raadslid sterk in opspraak brengt, en, als dat raadslid een sociaal democraat is, ook zijn partij. Zaak Egeman. Van alle grondspeculanten is Egeman wel de hardnekkigste, die door zijn verzet na vele jaren de goedkeuring van het uitbrei dingsplan van Watergraafsmeer in den weg heeft gestaan. In mijn nota als antwoord op den brief, welke door Matthijsen is rondgezonden, heb ik het standpunt van P.W. ontvouwd, waaruit blijkt, dat de ambténaren sterk het belang van de gemeente tegenover dat van den grondspeculant verdedigen. Voor Egeman treedt weliswaar de archi tect van Os op, doch achter dezen teekenaar van het voormalige bureau Gulden en Geld maker staat, zoo moest ik vernemen, in wer kelijkheid het raadslid Gulden." Het antwoord van Gulden 1. Handel in erfpachtsgrond. Aan mijn cliënt werden 12 perceelen op Bosch en Lommer toegewezen en de plan nen werden aan mij opgedragen. Een archi tect heeft met zijn principaal geen verdere verbinding, dan dat zijn plan door hem moet worden goedgekeurd. Of het goed wordt afgewerkt, op welke wijze het gefi nancierd wordt, gaat hem niet aan. In den regel komt de architect nadat de bouwvergunning is verleend en het hono rarium is betaald, met den bouwer niet verder in aanraking. Hij staat buiten elke verdere transactie. Een architect heeft met koop of verkoop van erfpacht niets te ma ken. Daar ik behalve architect -aadslid ben, heb ik toch zoodra ik bemerkte, dat andere belanghebbenden zich met dezen bouw be moeiden, inlichtingen gevraagd. Mijn opdrachtgever deelde mij mee, dat hij er bij geen hypotheekbank of anderen geldschieter in was geslaagd kapitaal te vinden, dat hij alléén het risico van 140.000 eigen kapitaal en in te steken, niet aandurfde. Daarom was hij gedwongen geweest het risico te verdeelen door zicii met een anderen bouwer te associeeren. Teneinde meer zekerheid te hebben heb ik de mede-participanten naar de zaak ge vraagd die mij dezelfde inlichtingen gaven. Het architecten-honorarium wordt be paald door de tabel, die is vastgesteld door den Bond van Nederlandsche Architecten. Ik ga daar noch onder, noch boven. Ik heb dit relaas nu medegedeeld, omdat de Miranda deze zaak tegen mij heeft willen uitspelen. Ik wensch er evenwel den nadruk op te leggen, dat ik als architect niet aansprake lijk gesteld kan worden voor daden van mijn principaal. 2. Zaak-Egeman. De vraag, of deze Egeman de hardnekkig ste van alle grondspeculanten is, laat ik thans rusten, evenals de vraag, of de amb tenaren een gemeentebelang behartigen door hem het bouwen onmogelijk te maken. Gesteld dat dit zoo is, zou ik dan een persoonlijk belang hebben gediend, wan neer ik het voor Egeman had opgenomen? De Miranda suggereert een bevestigende beantwoording van deze vraag door zijn mededeeling: Voor Egeman treedt weliswaar de archi tect van Os op, doch achter dezen teekenaar van het voormalige bureau Gulden en Geld maker staat, zoo moest ik vernemen, in werkelijkheid het raadslid Gulden". Dit is een pertinente leugen. Ik heb geen enkel belang bij de exploi tatie van Egeman's bouwterrein. Ik heb pogingen trouwens niet direct van Ege man uitgaande om mij hierbij belang te geven, steeds afgeslagen, evenals ik mij onthoud van contact met welken grond- speculant ook. Ik heb geen enkel zakelijk belang met van Os gemeen, evenmin als met eenig ander vroeger teekenaar van mijn bureau, die zich zelfstandig heeft gevestigd, Jans te Almelo, Roodenburg, Speyer, Beffie, van Dongen, allen te Amsterdam, Elte te Alkmaar en van Os. De laatste heeft mijn bureau in 1919 ver laten. Hij is sindsdien in Soerabaia gevestigd geweest en in April van dit jaar terug gekomen naar Amsterdam. Met van Os heb ik geen andere dan een goede persoonlijke verhouding, zooals ik met alle collega's heb, die vroeger bij mij hebben gewerkt Van Os is geen vooruitgeschoven post van mij. Ik ontken ook, met de meeste be slistheid, dat van Os of ik aanleiding ge geven zouden hebben tot booze vermoedens in deze. Als inderdaad de Miranda hieromtrent iets „moest vernemen", dan is dit een lasterlijk kletspraatje geweest. 3. Bouwen van groote complexen in Bosch en Lommer. Het bouwen van groote complexen, die een voortgezet bouwbedrijf van bijvoor beeld vier jaar mogelijk maakt, is ook een groot ondernemersbelang. Mijn principaal Borst heeft zeer deugdelijke gronden van eigenbelang, wanneer hij dit systeem graag aanvaardt. Het is ondenkbaar, dat hij ter motivee ring van zijn aanvraag om 1000 woningen in een vierjarenplan te bouwen zich zou beroepen op een „advies van Gulden, voor wien het slechts om het teektnloon ging". Borst gaf mij dan ook een geheel andere lezing van het gesprek, waarop de Miranda zich beroept, en wel een, die de aanneme lijkheid voor heeft. Reeds de commissie-Serrurier van 1897 bepleitte de noodzakelijkheid van het prijs geven van de versplinterde bouw bij stads uitbreiding. Reeds in 1911 toonde ik in den raad de noodzakelijkheid van massabouw aan. Hoe vaak hebben de oudere fractieleden niet den gek gestoken met mijn idee-fixe op di pimt. Ik heb het systeem niet uitgevonden. Op aesthetische gronden werd het ontwikkeld door den sociaal-democraat Walter Curt Behrens in zijn „Das einheitliche Block- front". Berlage heeft het overgenomen in zijn toelichting tot het uitbreidingsplan van 1917. Hii ging reeds tot de voorkeur voor het uitgeven van grond aan een bouwer „voor een afzonderlijk stadsgedeelte". De commissie in 1934 door de Nationale Woningraad benoemd, pleit krachtig voor den massabouw op econonjische en techni sche motieven en tegen den intermitteeren den bouw. Ook sociale overwegingen leidden tot haar conclusie. Hoofdzaak acht zij, dat door „een continubedrijf" wordt gewerkt „met een groote kern van blijvend perso neel, waardoor een goede organisatie kan worden opgezet". In 1935 drong ik er op aan den bouw van Bosch en Lommer in groote. eenheden te doen geschieden. P. W. heeft dit niet voorbereid. Veel moest onvoorbereid of slecht voorbereid worden begonnen, toen eenige weken geleden plot seling tot de uitgifte van grond werd be sloten. Dientengevolge stagneert zelfs de bouw. De directeur van P. W. verklaarde in de laatstgehouden commissievergadering, dat hij voorstander is van de uitgifte in groo te eenheden, wat ook reeds toegezegd was bij de eerste 500 woningen op Bosch en Lommer. De directeur kon daartoe ten aanzien van de 10.000 nu te bouwen woningen niet overgaan, omdat Bosch en Lommer, nu, na een paar jaar noodeloos talmen, halsover kop moest worden afgebouwd. DE MOORD TE AMSTERDAM. Aangehoudene in vrijheid gesteld Vanmorgen is te Amsterdam de sigaren winkelier B., die door de politie was gear resteerd, omdat hij verdacht werd betrokken te zijn bij den dubbelen moord, die Woens dag j.1. gepleegd is in het perceel Oude Doelenstraat 20, voor den officier van justitie geleid. De man is in vrijheid gesteld, daar zijn schuld niet gebleken is. Het onderzoek van de politie duurt nog voort. I1ET VLEESCHGEBRUIK VERMINDERT Dr. J. P. Bijl, directeur van het „Instituut voor Praeventieve Geneeskunde" te Leiden heeft een uitvoerig artikel geschreven over „de beteekenis van het vleesch voor de voeding". De Nederlandsche Slagershond stelt po gingen in het werk om door het voeren van propaganda voor het gebruik van meer vleesch de steeds ernstiger vormen aanne. mende daling in de vleeschconsumptie te' gen te gaan. Deze teruggang over 1938 be draagt, vergeleken bij 1932, niet minder dan plm. 10 K.G. per hoofd der bevolking. Om de beteekenis van dit cijfer duide lijk te maken wijst de bond er op, dat deze vermindering in het vleeschverbruik neer komt op een jaarlijksch verlies van afzet gebied van bijv. 100.000 runderen, 210.000 kalveren, 380.000 varkens, 8000 paarden en 66.000 schapen tezamen. DE PRIJSVRAAG „DE RONDE DOOR NEDERLAND". Te 's-Gravenhage is ten overstaan van notaris van Lier de trekking gehouden van de prijzen voor de prijsvraag „De ronde door Nederland", die in December ook in ons blad is verschenen. De hoofdprijs ter waarde van 100, uit geloofd door H. K. H. prinses Juliana, is ten deel gevallen aan: J. Veenendaal, te Amsterdam-Oost. De tweede prijs, een Philipsradio met automatische drukknopafstemming viel ten deel aan: A. van der Voet, te Sassenheim. Door de zorgen van de centrale propa- ganda-commissie zullen alle 400 prijzen in de erstvolgende 14 dagen aan de winnaars worden toegezonden. DE OPLEIDING VAN VERKEERS VLIEGERS. Naar wij vernemen, is ter voorziening in de leemte, ontstaan door het overlijden van den vliegtuigbestuurder der K.L.M., van der Sijde, die belast was met het geven van instructies aan in opleiding zijnde verkeers vliegers en aan de leerlingen van de rijks opleiding van verkeersvliegers, tijdelijk met het geven van instructie belast de Indië- gezagvoerder der K.L.M., K. Parmentier. Inmiddels zal echter een geheele veran dering worden gebracht in het tot nog toe gevolgde systeem, waarbij in hoofdzaak één vliegtuigbestuurder met de opleiding v/erd belast. Verschillende vliegtuigbestuurders, die de daarvoor noodige eigenschappen bezitten, zullen bekwaamd worden in het geven van instructie, zoowel aan leerlingen van de rijksopleiding als aan jonge verkeerspilo- ten, die nieuwe vliegtuigtypen moeten lee- ren besturen, op de verschillende vliegtuig typen. Zij zullen bij het werk als instructeur rouleeren en tusschen de perioden, waarin zij opleiding geven, normaal als vliegtuig bestuurder hun lijndiensten blijven ver lichten. Binnenkort zal men daardoor over een zestal instructeurs beschikken, welk aantal zoonoodig verder kan worden uitge breid. DOOR MACHINE GEGREPEN. Arbeider gedood. De 51-jarige pakhuisknecht S. T., werk zaam bij de kaasexporteurs gebrs S aan de Houtmarkt te Haarlem, was bezig een wastrommel, die met een electro-motor ge dreven wordt, te reinigen. Tei wijl de trommel draaide, boog hij zich voorover om een putje schoon te maken. Zijn kleeren kwamen in aanraking met de as van den motor en rolden zich op, waar door een strop ontstond. Vervolgens werd de arbeider met kracht tegen den trommel geslagen. Toen een collega later in de fabriek kwam, vond hy S. dood. De politie en arbeidsinspectie hebben een onderzoek ingesteld. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen achter. DE BESPREKING TE BERCHTESGADEN. Een inlichting van mevr. Tabouis. Mevrouw Tabouis schrijft in „L'Oeuvre" dat zij te middernacht uit jMihichen de vol gende byzonderheden heeft ontvangen: De Duitsche onderhandelaars zouden bij zonder voldaan zijn geweest over de Pool- sche besprekingen. Hitier zou de verzeke ring hebben gekregen, dat Polen zijn poli tieke orienteering op geen enkele wijze zou veranderen en dat de reis van Litwinof naar Warschau niet zou plaats vinden. Er zouden door Beek zeer belangrijke conces sies zijn gedaan met betrekking tot Dantzig. „Excelsior" over de Poolsche betrekkingen. Pays schrijft in de „Excelsior": Het is waarschijnlijk, dat Beek die meende voor hij naar Parijs ging, niet te Parijs te moe ten afstappen bij zijn onderhoud met Hitier niet geheel het bestaan van het Fransch—Poolsch verdrag zal hebben ver- geten. Natuurlijk zal Frankrijk er gehecht aan blijven in de mate, waarin Polen er zich getrouw aan betoont. i SMOKKELAARS IN GEVECHT MET DE POLITIE. Vanochtend is de politie te New York slaags geraakt met een bende smokkelaars in verdoovende middelen. -Een politieman werd door een schot gewond, zes smokke laars werden gearresteerd, n.1. drie inwo ners van Brooklyn en drie opvarenden van het Italiaansche vrachtschip „Ida". Het gevecht was het einde van onderzoek naar een swiokkelpartij van verdoovende middelen, dat drie en een halve maand heeft geduurd. 24 politiemannen namen aan het gevecht deel, waarin meer dan vijftig scho ten werden afgevuurd. 250 pond opium ter waarde van 50.000 dollar is in beslag ge nomen. VALSCHE MUNTER GEARRESTEERD. Te Brunoy (Fr.) is een zekere Levevre gearresteerd onder beschuldiging Fransche en Britsche bankbiljetten te hebben ver- valscht. De politie was den man reeds eenigen tijd op het spoor en heeft hem thans betrapt terwijl hij aan het werk was. De politie heeft vastgesteld, dat de val- sche munter voor een waarde van vier of vijf millioen franc valsche Britsche bank biljetten van 10 pond sterling heeft ver vaardigd en uitgegeven en voor een waarde van ongeveer tien millioen francs aan val sche Amerikaansche biljetten. HENSBROEK (December). Geboren: Agatha, d, v. P. Appelman en A. v. d. Eng. Catharina Divei'a, d. v. J. v. Baar en E. Brink. Geertje Pieter- tje, d. v. W. Zwagerman en G. Hagtingius. EGMOND-BINNEN (December). Geboren: Franciscus Anthonius, z. v. Hendrik Petrus Franse en Anna Humme. Petrus Johannes, z. v. Johannes Anthonius Ruiter en Elisabeth de Waard. Nelly Margrethe, d. v. Christiaan Jan Rasch en Jeanne Didiere Petronelle Graaff. Cor- nelis Maria, z. v. Matheus Stoker en Corne- lia Ursem. Alida, d. v. Cornelis Lute en Catharine Schuit. Getrouwd: Petrus de Goede te Bever wijk en Johanna Zentveld. Overleden: Maria Josephina Gerarda Boelen, oud 82 jaar, Jacobus de Waard, oud 87 jaar, echtgenoot van Margaretha Kareis. WARMENHUIZEN (December). Geboren: Petrus Gerardus, z. van Petrus Tesselaar en Adriana Cornelia van Rutten. Alida Afra, d. van Petrus Ligt- hart en Aafje Konijn. Nicolaas Theodo- rus, z. van Theodorus Smit en Trijntje Dekker. Rens Engel, z. van Gerrit Bier steker en Annaatje Paarlberg. Overleden Maartje Rozendaal, 82 jaren, weduwe van Cornelis Burger. OUDKARSPEL (December). Geboren: Wilhelmus Cornelis Nico laas, z. v. C. Kor ver en W. A. Schermer. Wilhelmus Maria, z. v. J. Blankendaal en L. D. Mooij. Alida Anna, d. v. A. Ooijevaar en M. Spaans. Getrouwd: Pieter Kramer en Aaltje Brouwer. Overleden: Hiltje Schuit, weduwe van J. van Twuijver, oud 69 jaar. An- tonia van den Dam, 71 jaar, weduwe van J. Kamper (overl. te Haarlem). Jacob Greeuw, oud 78 jaar, weduwn. van M. Mulder. Cornelia Visser, oud 43 jaar, echtgenoote van S. Wester (overleden te Alkmaar). BERGEN (28 Dec. t/m. 5 Jan.) Geboren: Simon Gerardus, z. v. Piet Winder en Guurtruida Schotten. Getrouwd: Johannes Rampen te Zij- pe en Johanna Maria Admiraal. O ve r 1 e d en: Frederik Bennik, 76 jaar, wedn. v. Anna Maria Haagmans. OUDORP (December). Geboren: Gijsbert, z. v. GijsbertSchot en Guurtje Bak. Alida Maria, d. v. Pe trus Commandeur en Maria Petronella Bar- bara van der Velden. Elisabeth Maria, d. v. Petrus Kunst en Catharina Zijp Mane Wilhelmina, d. v. Wilhelmus Maria Veldman en Alida Maria de Boer. Pe trus Wilhelmus, z. v. Simon Venneker en Catharina Hes. Getrouwd: ^an de Leeuw te Alkmaar en Maria Appel. Reijer Boeder te Haar lem en Hillegonda Met. Overleden: Trijntje Honig, oud 56 jaar, echtgenoote van Teunis Schermer- horn.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8