Iet postwezen DOOI DE EEUWEN HEEN Spoet JUdÜsaakm ^Boeken fxuuU en.J-uütbouw De Rallye-Monte-Carlo in cijfers. 118 Equipes starten! EEN BELANGWEKKENDE HISTORIE UIT ALKMAAR'S VERLEDEN DE SCHAGENSCHE POST. :r" DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN VBIJDAG 6 JANUARI 1939. Automoblisme. 118 equipes hebben voor de Ralley- Monte-Carlo ingeschreven, behoorende tot 17 verschillende naties. Engeland bracht daarvan met 38 het grootste aantal, dan volgt Frankrijk met 28 en het kleine Holland komt vlak daarna met 27 equipes. Voor Holland zijn er 2 deelnemers meer dan verleden jaar en dit is tevens het grootste aantal Neder landsche inschrijvers ooit bereikt. De vele sucessen verleden jaar door Hollandsche deelnemers behaald (BakkerSchutTon-— Barendregt op Ford wonnen den hoofdprijs, terwijl vele andere prijzen door Nederland- sche equipes behaald werden) zullen daar aan niet vreemd zijn, maar buitendien wordt de Nederlandsche deelname ieder jaar belangrijker. Gedurende de laatste jaren komt ons kleine land steeds met zijn aantal deelnemers op de derde plaats, achter Enge land en Frankrijk; thans staat het slechts met één enkele inschrijving beneden dit laatste land. De overige landen brachten: Polen (5), Duitschland (5), Hongarije (3), Zweden (2), Italië (2), Tsjecho-Slowakije (2), Griekenland (2) en verder België, Por tugal, Zwitserland, Roemenië, Joego-Slavië en Noorwegen elk 1. Deze 118 equipes zullen op 40 verschillen de merken aan de Rallye deelnemen. Het best' vertegenwoordigde merk is Ford met 26 wagens, die uit alle startplaatsen, behalve Umea, zullen vertrekken. Dat een zoo over wegend groot aantal deelnemers een Ford gekozen hebben voor dit Kampioenschap van het Groot Toerisme zal voor een deel ook wel het gevolg zijn van de successen verleden jaar door Fordrijders behaald, die, behalve het winnen van den hoofdprijs en den Damesprijs, ook de beste prestaties leverden vanuit Athene, Palermo, Tallinn, Stavanger en Amsterdam. Fiat volgt met 15 wagens, Lancia met 6 en S. S. Jaguar met 5; Vauxhall en D K W ieder 4; Hotchkiss, Railton, BMW, Lagonda. Humber en Chevrolet elk 3; Citroen, Lea Francis, Hollman, Delahaye, Wolseley, Aero en Buick ieder 2. Verder brengen nog 20 merken ieder één wagen in den strijd. Athene brengt het grootste aantal deel nemers aan den start, n.1. 38, doch het is mo gelijk dat hierin nog wijziging komt, omdat 16 van hen voor twee startplaatsen inge schreven hebben. De uiteindelijke keuze tus- schen deze startplaatsen zal bepaald worden door de weersomstandigheden op het oogen- blik van hun vertrek van huis. In ieder geval komt Amsterdam met 25 deelnemers aan den start op de tweede plaats. Ook in dit opzicht speelt ons land van jaar tot jaar een belangrijker rol in de Rallye-Monte-Carlo. Waren het vroeger uit sluitend Nederlanders die uit Amsterdam vertrokken, thans hebben buitendien 7 Fransche, 2 Engelsche en 1 Belgische equipe ons land als startplaats gekozen. De 27 Nederlandsche equipes vertrekkén als volgt: uit Amsterdam 15, uit Tallinn 4, uit Athene 3, uit Palermo 3 en uit Stavan ger 2. Gatsonides kampt met groote moeilijkheden. Gatsonides en Barendregt, die met Ford op weg zyn hun startplaats Athene voor den sterrit naar Monte Carlo, te bereiken, heb ben met groote moeilijkheden te kampen. Onze landgenooten kozen hun weg via Monte Carlo en reeds tusschen Grenoble en Monte Carlo konden zij door de spiegelgladde wegen het vereischte gemiddelde van 50 K.M. niet halen. Van Monte Carlo ging het naar Ita lië, waarbij men de Palermoroute koos, om die te verkennen. De route in Italië viel mee, want hier was veel sneeuw op de wegen ge ruimd. Maar in Joego-Slavië werd het moei lijker. Op verscheidene plaatsen lag de sneeuw een meter hoog en over het alge meen bleek, dat er zeer weinig geruimd was. Vier maal zat de wagen van onze landgenooten vast, doch ten slotte slaagden zij er in de Hongaarsche grens te bereiken. Het gemiddelde van 40 K.M., hetwelk in den rit is voorgeschreven, konden deze rijders op dit gedeelte niet halen. Op de Hongaar sche wegen lag weinig sneeuw, doch daaren tegen was het wegdek spiegelglad, waardoor Gatsonides en zijn medebestuurder weer voor nieuwe moeilijkheden werden geplaatst Van Boedapest gaat de reis naar Belgrado en dan, indien het mogelijk is, via Sofia naar Athene. uit Waterpolo. D. A. W. I—H. V. G. B. H 1—6. Woensdagavond was H. V. G. B. II Haarlem de gast van D. A. W. Om half negen blies scheidsrechter Janus Jr. de zeventallen te water en reeds na 20 seconden nam H. V. G. B. de leiding, doordat de links-voor ongedekt gelaten werd. Dit slechte dekken werd D. A. W. in dezen wedstrijd noodlottig. Onophoudelijk lagen er een of meer Haarlemmers vrij, zelfs toen D. A. W. een numerieke meer derheid had, toen een der H. V. G. B.-ers het water voor een overtreding moest ver laten, kon D. A. W. dit niet in een doelpunt tot uitdrukking brengen. Integendeel, door het vrijlaten van den middenvoor was het H. V. G. B. die den voorsprong kon ver- grooten. Zoo ging de rust in met 14. Dick Imhülsen scoorde voor D. A. W. met een prachtig schot vanaf het midden, het eenige tegenpunt. Na de rust zette D. A. W. onmiddellijk een krachtig offensief in maar door zwak schieten bleven doelpunten uit. In deze pe riode miste men het krachtige schot van Soecker, welke speler door ongesteldheid verstek moest laten gaan. Het tempo begon daarna bij D. A. W. te zakken waardoor H. V. G. B. nog tweemaal kon doelpunten. Schaken HET TORNOOI TE HASTINGS. Spanning op haar hoogtepunt. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de achtste, tevens voorlaatste ronde, van het tornooi te Hastings waren van dien aard, dat de spanning haar hoogtepunt heeft bereikt. Szabo en Landau speelden remise, zoodat de Hongaar met een halve punt voorsprong op onzen landgenoot de laatste ronde ingaat. Euwe won en Pirc won, zoodat de stand aan den kop is ge worden: 1. Szabo 6A punt; 2. Landau 6 punten; 3. Euwe 5 ]A punt; 4. Pirc 5 punten. Wie ten slotte het tornooi zal winnen, wie den tweeden en den derden prijs zal behalen, dit alles wordt in de negende ron de beslist. In de laatste ronde speelt Lan dau met wit tegen Pirc, Szabo komt uit tegen Sir G. A. Thomas, waarbij de Hon gaar de zwarte stukken heeft, terwijl Euwe met zwart tegen Klein speelt. Het meest voor de hand liggend resultaat is, dat Lan dau remise met Pirc maakt, Szabo van Sir George wint en Euwe, mits op aanval spe lend, eveneens een winstpunt behaalt. Dan zou Szabo het tornooi winnen met TA Pt-> Landau en Euwe zouden de tweede plaats deelen met 6y2 pt., terwijl Pirc de vierde plaats bezet. Maar voorspellen is ook bij het schaakspel zeer moeilijk. De uitslagen van de partijen der achtste ronde luiden:: PircTylor 1—0; Szabo-Landau 'A-Vz', GolombekSir G. A. Thomas 'A-A; Euwe Milner Barry 10; KleinSergeant 10. Zevende ronde: Milner BarryKlein A—A- De stand in de hoofdgroep luidt: 1. Szabo 634 pt.; 2. Landau 6 pt.; 3. d r. Euwe 51/2 pt.; 4. Pirc 5 pt.; 5. Klein 4A pL; 6. Go lombek 4 pt.; 7. Milner Barry 3A pt.; 8. Sir G. A. Thomas 2'A pt.; 9. Sergeant U/2 pt.; 10. Tylor 1 punt. Men lette eens op het onderlinge verschil tusschen nummer 1 tot en met 7: steeds daalt de score met een halve punt. De verdere uitslagen luiden: premier reserves a: v. Schel tin ga Prins afgebroken in betere stelling voor wit; premier reserves b: KittoMorrison gelijken stand; Jackson—v. 10; v. SetersWinser afgebroken in Doesburgh AA: major a: mej. HeemskerkBaemish 10; Taylormevr. Roodzant AVzl eerste klasse a: F. A. D a m e nG. W. G. Vernon AA- VARKENSMESTER HIELD 56 VARKENS TEVEEL. Tweeduizend gulden boete geëischt. De Haarlemsche rechtbank behandelde gistermiddag een zaak tegen den 52-jari- gen varkensmester en -handelaar P. F. te Zaandam, die door den kantonrechter al daar was veroordeeld tot 10 boete, omdat hij op zijn land in den Oostzanerpolder honderd varkens had gehouden, hoewel hij van de crisis-organisatie een toewijzing had van twee-en-veertig varkens. Als han delaar mocht hij evenwel een onbeperkt aantal dieren niet langer dan veertien da gen in zijn bezit houden. In Mei j.1. hadden controleurs van den centralen crisis-controledienst geconsta teerd, dat verd. honderd varkens hield en hij was zoo eerlijk om direct te erken nen, dat de dieren alle langer dan veertien dagen in zijn bezit waren. De ambtenaar van het O. M. te Zaan dam, achtte de overtreding zoo ernstig, dat hij de honderd varkens in beslag liet nemen en terstond onderhands verkoopen. De op brengst was door dezen geforceerden ver koop ongeveer vijf a zeshonderd gulden lager dan normaal. De verdediger, mr. J. Duys, vond de ge forceerde verkoop zeer ongewoon. Hij vroeg zich af, of men de varkens niet in het bezit van verd. had kunnen laten, tot dat een beslissing van den kantonrechter was gevallen, dan wel de dieren tijdelijk ergens anders had kunnen overbrengen. De officier van justitie vroeg vernieti ging van het vonnis van den kantonrechter en veroordeeling van P. V. tot een geld boete van 2.000 subs. vier maanden hech tenis. De verdediger bestreed de juistheid van dén onderhandschen verkoop. Deze beweringen zijn volkomen onjuist te achten en mede daarom meen ik dit open baar te moeten maken. Daarmede is de Malva niet veroordeeld; het lijkt my goed toe op meerdere plaatsen de Malva te beproeven, maar dan op kleine per- ceelen. Naar mijn meening verdient beproe ving als stoppelgewas de voorkeur. Men zaaie dan op tijd, d.w.z. niet later dan 10 Augustus, en geve een extra zware stikstof bemesting. Voor 2 A are land kan men vol staan met 1 ons zaad, hetwelk men het beste kan uitzaaien op 40 c.M. rijenafstand. Het schijnt van groot belang te zijn ondiep te zaaien (niet meer dan 1 c.M. in den grond). Zoolang het gewas den bodem niet bedekt, is het zaak veel te schoffelen. Deze periode, afhankelijk van de weergesteldheid, vraagt wel wat extra arbeid. Tot slot wil ik mededeelen dat mij één proefje bekend is, waarbij de Malva zich wel behoorlijk ontwikkeld heeft, maar het vee er zeer onbehoorlijk tegenover stond. Op de be wuste boerderij wenschte geen der 24 melk koeien de „Voedermalva" in verschen toe stand op te nemen. Meerdere mededeelingen kunnen wij nog niet doen; we hopen het komende seizoen gecontroleerde gegevens te verzamelen. WARMENHUIZEN. Maandomzet veiling. Dec. 1938 Dec. 1937 Roode kool 1.550.225 kg. 843.800 k.g. Gele kool 461.175 260.500 D. witte kool 586.550 333.975 Gewone witte kool 30.000 407.650 Savoye kool 2.200 1.400 Uien 66.475 74.200 Nep 125 Peen 9.625 14.850 Andijvie 1.600 st. 12.525 st. Spruitkool 60 kg. Aardappelen 800 3.250 k.g. Bieten 425 De omzet bedroeg in December 1938 49.621.62 tegen 53.818.02 in Dec. 1937. De totale omzet over het kalenderjaar 1938 bedroeg 571.742,53 tegen in 1937 403.535,64. VOEDERMALVA EN NOG WAT. De Rijkslandbouwconsulent voor Noord holland schrijft oiis: Van verschillende zijden ontvang ik ver zoeken om nadere inlichtingen over de waar de van zgn. „Voedermalva" als groenvoeder- gewas. Dit artikel is afkomstig uit Duitsch-* land en wordt daar nog maar slechts korten tijd beproefd. In ons land moeten wij de „Voedermalva" als een nieuw artikel bekij ken en er daarom voorzichtig mee zijn bij den uitzaai. Er schijnt door handelaren in dit artikel beweerd te zijn, dat door de Rijkslandbouw- voorlichtingensdienst voor Noordholland is gezegd, dat de „Voedermalva" bijzonder gunstige eigenschappen heeft en wel wat be treft de opbrengst als de groenvoeder- waarde. William Faulkner. Het licht in Augustus. Uitgave N. V. v. h. Van Staal Co. te Rot terdam. Dit boek begint met een inleiding van Theun de Vries, die den schrijver ken schetst als een der knapste vertegenwoor digers van het literair realisme in Amerika. Het is de geschiedenis van een jonge vrouw die door de Zuidelijke gedeelten van de Vereenigde Staten zwerft op zoek naar den vader van haar nog ongeboren kind. Zij vindt in het stadje Jefferson een man, die denzelfden naam draagt als de gezochte. Haar komst in het stadje valt sa men met allerlei tragische en bijzondere gebeurtenissen. Er is een vrouw vermoord door een man, die negerbloed in de aderen blijkt te hebben en dat alleen is al voldoen de om een medogenlooze jacht op den misdadiger te ontketenen, die tensotte door het volk gevonden en gelyncht wordt. Het boek is in de inleiding een kroniek van Amerika's kracht en Amerika's schan de genoemd. Het schildert gave, krachtige Amerikaansche figuren, maar ook toestan den, welke met onze hedendaagsche be schaving niet in overeenstemming zijn te brengen. Mevr. mr. I. E. PrinsWillekes Macdonald heeft van den Amerikaanschen roman een keurige Hollandsche vertaling gegeven. Marten Gumpert schreef Dunant en zijn boek verscheen bij De Nederlandsche Uit geverij te Baarn. Het is de roman van het Roode Kruis, door Bas van Deilën in het Hollandsch overgebracht, de geschiedenis van Henry Dunant den rijken bankiers zoon uit Genève, die door de ellende wel ke hij in den slag van Solferino aanschouw de zoo getroffen werd, dat hij den oorlog wilde „vërmenschelijken". Hij offerde er zijn kapitaal aan en bereikte zijn doel door de stichting van het Roode Kruis in 1864. Dunant was de eerste winnaar van den Nobel-vredesprijs, maar het is niet alleen over hem en zijn wonderlijke le vensgeschiedenis, dat dit boek verhaalt, het geeft tevens een beeld van allerlei toestan den in de negentiende eeuw en van veler lei bekende personen, welke daarin naar voren traden. Terecht is dit werk door Thomas Mann gekenschetst als het boek van een grootsche periode, die rijk was aan illusies en verwachtingen en die in ellende en vernietiging eindigde. Het Derde Uur. Door Geoffrey House hold en uitgegeven bij H. P. Leopold's Uit geversmaatschappij N. V. is weer een werx van een geheel andere strekking en een geheel ander gehalte. De binnenzijde van den omslag belooft spanning, humor, lief de, idealen en politiek en het is niet ieder een gegeven deze bestanddeelen zoo door elkaar te mengen en te schudden, dat er een cocktail uit ontstaat waarvan men werkelijk kan genieten. Toch is Household daarin uitstekend geslaagd. Zyn mensche- lijke figuren zijn stuk voor stuk persoon lijkheden en zij vinden elkaar juist omdat ze zoo geheel anders zijn dan de doorsnee menschen waarvan er dertien in een dozijn gaan. Aan spanning ontbreekt het in dit boek niet want een groot deel der historie speelt zich af in de woeste bergstreken van Zuid-Amerika. Er komen zelfs roovers en verborgen goudstaven in voor, maar ten slotte krygt het verhaal een eenigszins zon derling einde omdat allen die in dezen ro man op den voorgrond traden uit alle we- relddeelen waar zij verblijf hielden bijeen komen om de Orde van het Derde Uur te stichten, een soort belangengemeenschap waaraan zy voortaan hun tyd en hun krach ten zullen wijden. Dank zy het weer opgegraven goud be hoeft men zich daarby niet over de benoo- digde financiën te bekommeren. Het be langrijkste van dit werk is wel de teeke- ning van diverse krachtige persoonlijkhe den en de gesprekken welke de schrijver hen laat voeren. Tarjei Vesaas. Het Groote Spel. Uitgave H. P. Leopold's Uitgeversmaatschappij N. V. te 's Gravenhage. Van een Amerikaansche roman naar een Noorschen is een groote stap. Het Groote Spel is een geschiedenis waarin de polsslag van den tyd lang zoo snel niet klopt dan in het hierboven be sproken boek van Faulkner. Het is de geschiedenis van een boerderij en haar bewoners waarbij de schrijver de figuren ziet door de oogen van een kleinen jongen. Hij is het eigenlijk, die zijn stil len, werkenden vader beschrijft, zijn be drijvige moeder, zijn altijd van geluk stra lende tante Anna, zijn broertjes, die allen wèer geheel verschillend van anderen zijn. En daarbij geeft hy een beeld van het zware boerenwerk, dat dag aan dag door deze eenvoudigen verricht wordt, van hun zorgen en van hun gelukkige oogenblik- ken. Dood en geboorte zyn de voornaam ste gebeurtenissen welke de eenvoudige boerenbevolking hier uit haar evenwicht kunnen brengen, maar die door deze boeren al? vanzelfsprekend aanvaard worden. Een roman van het Noorsche land met een gave beschrijving van zijn stoere be woners. Een van de goede Hollandsche jeugdboe ken, dat zoo geschreven is, dat het voor ouderen even interessant is, misschien nog wel interessanter, is De Bikkel van Diet Kramer, waarvan de zesde druk by de Uitgevers-Maatschappij Holland te Am sterdam is verschenen. Bij een zesden druk behoeven wij een werk als dit niet meer aan te prijzen. Men kent de keurige tee- kening van een groep gymnasiasten in hun omgeving van school en huis. Men herinnert zich wel de vriendschap welke dit kleine groepje jonge menschen bijeen houdt, hun toekomstverlangens overeenkomende met hun zeer verschillen de levensbeschouwingen, talenten en ka rakters en als het middelpunt van dit groepje Inger Horstink, het zelfstandige meisje, die om haar schijnbare onbewogen heid zoo hard als een bikkel genoemd wordt, maar in wier kleine hartje toch ook plaats blijkt voor alles wat in het jeugd leven zijn groote beteekenis heeft. De Bikkel is een goed boek met een zeer scherpe weergave van karakteristieke fi guren. KALENDERS. Door de directie van Bad-Ems worden weder kleine zakalmanakjes verspreid, ter aanbeveling van hare bekende producten als Emser-Water, Emser-Pastilles en Em- ser—Zout. De bronnen te BadEms, waaruit de hierboven genoemde artikelen afkomstig zijn, waren reeds in den Romeinschen tijd bekend om hunne geneeskrachtige eigen schappen. Door al de eeuwen heen worden heden ten dage nog steeds de goede kwali teiten door de medische faculteit erkend. is. Georganiseerd vervoer. Pas 22 October 1678 werd de eerste po ging tot georganiseerd vervoer te land in de vroedschap behandeld, toen een veizoe van „Hillebrant en Lambertus Schagen omme acte te mogen hebben van met u>t- sluytinge van vanouds postmeesteren dezer stad een posterije op te moghen richte werd gelezen. Zaterdag 29 Oct. d.a.v. werd hierover ge delibereerd en 3 December van hetzelfde jaar „het verzoek van L. en H. Schagen omme altijd een posterye op te rechten voort by provisie toegestaan onder het re glement der heeren van de vroedschappen heden voorgelezen". Het consent of octrooi luidde als volgt: Posterye. „Wij Burgemeesteren en Regeerders der Stadt Alkmaar, doen cond en certifi- ceeren bij dezen, dat wij tot gerieft en Accomodatie zoo van onse goede Ingese- tenen als Elders trafiqueren de perso nen ten verzoeke van Hillebrand en Lam bertus Schagen deselven gelijk ook de Selver de scendenten, met uytsluytinge van alle andere postmeesteren bij provi sie en tot ons medeseggen toe hebben toegestaan, omme binnen Onse Stadt, een posterye te moogen opsetten en vervol gens haar tot postmeesters van dien in en aan te stellen authoriserende deselve, om me onder een redelijk loon van hier te moogen bestellen, en doen bestellen, geleyk ook herrewaarts over uyt andere provintiën, steeden en Landschappen, te mogen brengen brieven, Pakken en Pacquetten doch geene Grooter als de Selven op haare paerden en in de valie- sen connen insluyten en verbergen, en dit sonder prejuditie van onze Schip pers, Booden en andere Suppoosten reets aangestelt ofte noch aan te stellen die wij te samen en ieder van dien in haare re spectieve functien en bedieningen con- serveeren, en ons Ingesetenen en alle an deren de vrij heit laten, omme haare Brie ven, packen en pacquetten, aen haer ofte de postmeester te moogen bestellenals in haar reguard, niet derogueerende: Ende alsoo wij het opregten van deze posteryen en aenstellen van postmees ters, ten dienste van het gemeen, groote- leyx vermeenen te Importeeren, soo ver soeken wij alle Hooge en Lage Staatsper- soonen, soo Ambassadeurs, Envoyees, Re sidenten en Agenten, bij andere princen en potentaten resideerenden, als meede de Governeurs Commandeurs van plaat sen, onder haar Edele Groot Moogenden als de Heeren Staten Generaal, behoo rende gelyk andere mindere, Officiers, en vervolgens en yeder dien het aangaan magh, dese postmeesters ofte gemagtigden de posthoorn dragende, aen wie dese onse opene Letteren, zullen worden vertoond, Alomme de vreye passagie te vergunnen en behulpsame hand te bieden, omme in haare door togten, geene Empeswemen- ten te Leyden, geleyck wij onze voerluy- den gelasten, haar desgeloont werdende, meede ten dienst te wesen". Hiermede was dus het begin van een ge organiseerd brievenvervoer van en naar Alkmaar en omgeving gemaakt. Dagelijks kon men nu brieven verzenden over Haarlem en ook naar de richting Hoorn. Schagen's Postkantoor stond op de Mient. De heeren Schagen, vader en zoon, lieten het hierbij niet, zooals blijkt uit een ver zoek aan de Vroedschap, hetwelk 22 Juni 1679 werd behandeld en waarvan wij lezen: „Bij de postmeester Hilbrant Schagen brie ven van Recommandatie verzocht zijnde aan de Regeering van Amsterdam omme brieven te moogen gaaren aan het Raat- huys aldaar omme daarin te doen bestellen brieven op Alkmaar die na acht uur 's avonds bestelt worden. Is dit versoek toe gestaan en geconsenteerd geworden". Het garen (verzamelen) bestond toen in het ophangen of plaatsen van een kastje, waarop de naam van den schipper of bode en de woonplaats werden vermeld. 31 October 1682 werd gelezen een „Re- quest gepresenteerd bij de voerluyden al hier omme op te regten een postwagen tus schen Haarlem ende Alkmaar mits genie tende eens voor al tot een subsidie van dese Stadt de somme van twee hondert gul den". Dit subsidie was bedoeld voor dek king der eerste kosten. 9 November werd dit toegestaan met be paling van de vracht op „5 schellingen voor yder mensch met 1 schelling tot passagie geit", terwijl het aantal voerlui op „ses" zou blyven. De „seste incomende" voerman was ge houden 25 te storten in het veer, maar luidde het besluit verder, „te stymulee- ren dat deze postwagen niet sal vermo gen mede te nemen enige brieven anders als de soodanige die seer presseeren en waervan blijcken sal dat recgt aen de post meester is betaalt". Hoewel het subsidie eens en vooral ge vraagd was, werd een verzoek daartoe meerdere jaren herhaald. Zoo was er in September 1685 weer een „request van voerluyden alhier versoeckende 200 gl. sub sidie; de brieven te mogen bestellen scnder uytkeeringe aan de postmeesters; dat (n)ie mand binnen de stad ofte jurisdictie van dien meer als een chees, kar of paert mag laeten te huur gaen en dat de Huysluyden (boeren) op geen vracgt en mogen rijden". 7 Dec. 1685 werd voor het laatst gepas seerde jaar 100 subs. gevraagd met de stellige belofte, dat zulks voor de laatste maal zou zijn Hoewel de notulen hierover niets melden, vermoeden wij, dat voor het bestellen der brieven zonder vergoeding aan de post meesters geen toestemming is verkregen, want een verzoek van den schipper van Schoorl en Camp om op Alkmaar te mogen veeren werd toegestaan onder beding, dat o.a. geen brieven mochten worden vervoerd op een boete van 3. Een in het archief aanwezig schrijven wijst erop, dat de door Hillebrandt Schagen streeks 1700 is overleden. Wy laten dit vol gen, omdat er uit blijkt, dat de door hem georganiseerde rit ook door anderen werd gewaardeerd. „Edele Wel.Achtb. Heeren. Wij sijn met UEd. wel achtb. intuitie vervath inderselver missive van -den 25en dezer maants volkomen overeenkomende, dat de bewuste postrye opgerigt door Hil- brandt Schagen en desselfs Zoon. van hier over UEd. achtb. Stadt naar het suy- der quartier seer dienstigh is, en daarom Gecontinueert dient te werden, alsmede dat ten aansien van de selvige Postrye geen verdelinge plaats behoorde te heb ben, maar gelaten aan de erfgen. van de voorsz. Hilbrandt Schagen; de inberate Subsidie weten wij wel, dat bij UEd. achtb. na welgevallen hen werden gege ven maar bij ons ongewoon sijnde, soo sullen Wij ert tendien opsigtenLaten bij 't oude gebruyck, ende ondertussen met verpl. erpect verblijven Edele Wel Ach tb. Heeren UEd. achtb. goede vrienden ende nageburen Burgerm. ende Regeerd's. der Stadt Hoorn Ter Ord. van de selve Jelmer Hinloopen. In het voorgaande is meerdere malen sprake geweest van de „Schagensche post". De familie Schagen blijkt een zèer belangrijke rol te hebben gespeeld in het postwezen in onze stad en om geving en het is dus begrijpelijk, dat wy wel iets meer willen weten van deze postfamilie. Hier mogen dan verschillende bizon- derheden volgens over deze personen. Hillebrand Schagen. 1678-1693? Hillebrand Gerritz. Schagen gehuwd met Geertruyd Veltman, had volgens testamen ten voor den Notaris Heimenbergh te Alk maar vijf kinderen. Een zoon, Lambertus, met wien hij „de Posterye" waarnam en vier dochters: Catharina, Hillegonda, Jan- netta en Agatha. Hij testeerde 2 maal, n.m. 22 December 1684 en 1693 voor Not. H. Het voor ons voornaamste deel uit elk der testamenten volgt hier: „Wanneer de Testateur voor syn huys- vrou mogt comen te overlijden soo heeft hij geordonneert dat syn oudste dochter juff. Catharina Schagen en by desselfs overlij den juff. Jannette, haar zuster, sullen be dienen de Posterye bij de Agtb. Heeren Burgemeesteren van Alkmaar en andere naburige gemeenten aan hem testateur en sijn voorn, soon mitsgaders hunne descen denten vergunt en toegestaan, midts sy van hare voors. bewindt ende administratie aan de voornoemde hare moeder en broeder alle ses maenden zal moeten doen behoorlijk be wijs ende reekeninge en de penningen bijt slot van de selve rekeningen bevonden sul len worden suyver overschot van de Poste rye". Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9