AMSTERDAMSCHE BEURS Jlechtsïdken faovwciaal Tlieums Jieck <5L School GEMENGD NIEUWS. OUDORP HEERHUGOWAARD NOORDSOHARWOUDE BERKHOUT BROEK OP LANGENDIJK BOBELDIJK EGMOND BINNEN SCHOORL OUDE NIEDORP OBDAM ZUIDSCHARWOUDE KOEDIJK TWEEDE BLAD. 3 Wijziging der tariefmachtigingswet. - Heden is afgekondigd de wet tot wijziging van de tariefmachtigingswet 1934. Deze wet treedt op 7 Januari in werking. Westbroek heeft op 9 Januari een honderd-jarige. - Op 9 Januari a.s. hoopt de weduwe Johannes Erné, geboren Pieternella Verrips, in haar woning aan den Gageldijk te Westbroek, haar honderdsten geboortedag te vieren. Verlaging monopolieheffing op versche appelen. - Met ingang van 1 Februari a.s. zal de monopolieheffing op versche appelen worden verlaagd van 4 tot 2 cent per K G. bruto. Deze verlaagde heffing blijft van kracht tot 1 Juli en zal beperkt zijn tot bepaalde hoeveelheden uit de betrokken landen van herkomst. Aangezien de appelen- voorraad hier te lande gering is, is voor dit seizoen de hoeveelheid versche appelen, die uit de Vereenigde Staten van Amerika tegen de verlaagde monopolieheffing kan worden ingevoerd, nader vastgesteld op 20.000 ton. Biggenmerken. - Van bevoegde zijde vernemen wij, dat van 19 tot 24 December 1938 zijn aangebracht 27.173 biggenmerken, tegenover 33.298 in de overeenkomstige periode van het jaar 1937. Van 1 Januari tot 24 December 1938 zijn in totaal gemerkt 2.326.622 biggen, en in het zelfde tijdvak van 1937 1.960.318. IS COUPEEREN VAN PAARDEN STAARTEN DIERENMISHANDELING? Gistermiddag diende voor de rechtbank te Middelburg de zaak tegen den rijks dierenarts W. J. L. de G. uit Kruiningen, die geverbaliseerd is, omdat hij een paard zou hebben mishandeld, door den staart van het dier te coupeeren. Nu sedert eenigen tijd een strijd gaande is over de vraag of het coupeeren van een paardenstaart het dier pijn doei, beeft het bestuur van de vereeniging „Het Neder- landrch Trekpaarden Stamboek" zich er met kracht voor gespannen om principieel te doen uitmaken of er bij deze eenvoudige operatie sprake kan zijn van dierenmis handeling. Het bestuur is namelijk van meening, evenals de meeste andere deskundigen op dit gebied, dat zoowel met als zonder voorafgaande verdooving bij het coupseren van een staart er geen sprake van is, dat men het dier pijn veroorzaakt. Het wegnemen van eenige staartwervels door het doorknippen van het kraakbeen tusschen twee wervels en het met rood gloeiend ijzer dicht schroeien '-an de ont stane verwonding duurt samen nog geen halve minuut en noch oudere, noch jeug dige paarden reageeren van beteekenis op deze behandeling. De voorstanders ver wachten, dat door een verbod schade wordt toegebracht aan onzen export Wil men het vooraf verdooven voor schrijven, dan achten de fokkers dit best, al zien ook de deskeundigen, i.c. de dieren artsen, daarvan de noodzaak niet in. Ge heel verbieden en strafbaar stellen van het coupeeren achten zij echter funest en totaal onnoodig. Een vervolging werd uitgelokt en het resultaat was, dat de G. zich thans ter zake van dierenmishandeling te verantwoorden had. Vanwege het O. M. werd een viertal deskundigen gehoord en van de zijde van de verdediging een drietal deskundigen. Hierbij bleek dat er ook in de kringen van de deskundigen verschil van opvatting is over hgt al of niet pijnlijke, letsel ver oorzakende van het coupeeren van staar ten en of het doel ervan redelijk is De officier van justitie zeiae, dat het hier niet zoozeer de vraag is of pijn is veroorzaakt en letsel is toegebracht, maar of er een redelijk doel bestaat voor het coupee^en. In dit geval is het redelijk deel voorbij gestreefd. Spr. vroeg daarom ver oordeeling van verd. tot een gulden boete of een dag hechtenis. Uitspraak 20 Januari. weest. Van de jenever met asch had het meisje vrijwillig twee glaasjes gedronken. De officier van justitie verklaarde over tuigd te zijn, dat getuige weder onwaarheid had gesproken, zoodat een vervolging we gens meindeed zal worden ingesteld. Hij achtte het echter niet noodig deze zaak daarvoor aan te houden, omdat door de verklaringen van het meisje en haar broertje het bewijs was geleverd. Als ver dachten dit geval als aardigheid opvatten, dan noemde spr. dit een aardigheid van een walgelijk soort, waarvoor verdachten een gevangenisstraf verdienden. Hij eischte dan ook tegen elk hunner drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. DE RAMP VAN DE SCH. 102 VOOR DE ""VIEVENINGSCHE HAVEN. „De schipper heeft roekeloos gehandeld" zegt de raad. De raad voor de scheepvaart heeft gister middag uitspraak gedaan inzake het aan den grond loopen van den motorlogger „Maarten" Sch. 102 op de Nederlandsche kust bij de haven van Scheveningen op 9 October 1938, tengevolge waarvan het schip op de Noorderpier te pletter sloeg en vier leden der bemanning zijn verdronken. De raad kan zich in hoofdzaak met het betoog van den inspecteur-generaal voor de scheepvaart vereenigen en is van oor deel, dat de schipper van de „Maarten" Sch. 102 met het naar binnen gaan van de Scheveningsche haven had moeten wach ten tot de omstandigheden minder ongun stig waren. Het is onbegrijpelijk, dat deze schipper, die met de Scheveningsche haven van jongs af bekend is, juist het meest ongunstige oogenblik kiest om de toch al niet gemak kelijke manoeuvre van het naar binnen gaan te maken. Toen de schipper eenmaal besloot om naar binnen te gaan, heeft hij de moeilijkheden onderschat en niet met de noodige zeeman schap gemanoeuvreerd. Er zijn wellicht omstandigheden, die niet aan den schipper te wijten zijn. Zij nemen echter de tekortnomingen van den schipper niet weg. BADHOTEL TE WIJK AAN ZEE LEEGGESLOOPT. Zaak tegen badknecht terugge wezen naar rechter-commissaris. Een dertigjarige badknecht uit Wijk aan Zee was wegens grove oneerlijkheid in dienstbetrekking door zijn patroon op staanden voet ontslagen en in moeilijk heden geraakt. De man kwam op de onza lige gedachte, zich lood toe te eigenen uit het reeds enkele jaren buiten gebruik zijnde badhotel te Wijk aan Zee en hoorde te Haarlem veertien dagen geleden ter zake van looddiefstal een jaar gevange nisstraf tegen zich eischen. De verdediger, mr. Römelingh, pleitte clementie en wees er op, dat de misstap van verdachte zijn oorsprong heeft gevon den in zijn ontslag als badknecht en de moeilijkheden met zijn familie. De rechtbank wees de zaak terug naar den rechter-commissaris. SIGARETTENASCH IN JENEVER GEMENGD. Drie maanden geëischt. De arbeiders Geert L. en Cornelis W. uit Hijken, gemeente Beilen, moesten zich he den voor de rechtbank te Assen verant woorden, omdat zij op 12 Maart het 18-ja- rige meisje Jansje Kunstman uit Lievinge, bij Beilen, zouden hebben gedwongen be dwelmenden drank te gebruiken. Het meisje en haar broertje verklaarden dat het tegen haar wil gebeurd was. De derde getuige beweerde, dat het vrij willig gebeurd was. Deze verklaring werd op verzoek van den officier van justitie nauwkeurig schriftelijk vastgelegd en door den getuige ondertee kend, nadat hem nog ens uitdrukkelijk was gewezen op de gevolgen van een meineed. Verdachten verklaarden eveneens, dat er geen sprake van eenigen dwang was ge- KOLENDAMPVERGIFTIGING TE SPANBROEK. Toen de winkelier A. V. zich Donder dagmorgen bij 't gezin Brouwer vervoeg de, bleek alles nog gesloten te zijn. Dit bevreemdde V. en hij stelde onmiddellijk de familie hiermede in kenns. Toen deze zich toegang tot de woning verschafte, bleek, naar de N. H. Crt., meldt, dat beide echtelieden bewusteloos waren door ko lendampvergiftiging. Terstond werd medi sche hulp ingeroepen van dr. Grosveld. Na eenigen tijd kwam de vrouw tot bewust zijn, de heer B. kwam 's avonds pas bij Gelukkig dat de heer V. direct goed is opgetreden. VIJFTIEN JAAR N. A. C. O. Met een Fordbusje begonnen. Vandaag herdenkt de N. A. C. O., de be kende autobusonderneming, haar derde lustrum op feestelijke wijze, en zeer zeker is daar reden toe, want in den loop van deze vijftien jaar is de onderneming, welke met een of twee zeer primitieve Fordbusjes begon, uitgegroeid tot een bedrijf, dat 75 man personeel in dienst heeft en over niet minder dan 40 wagens beschikt. Aan de ge schiedenis van de N. A. C. O. zijn twee na men onverbrekelijk verbonden en wel die van De Raadt en Kistemaker, twee Berk- houter ingezetenen, die destijds den dienst Hoorn-Purmerend-Amsterdam hebben op gericht en daarmede den eersten stoot ga ven tot de oprichting van de tallooze auto buslijnen, welke thans de N. A. C. O. be strijkt. Van dien eersten dienst moet men zich niet al te veel voorstellen; driemaal per dag hobbelde het Fordje vice versa naar en van de hoofdstad, doch wie tegen woordig de groote comfortabele N. A. C. O. wagens ziet, welke om het uur een dienst op Amsterdam onderhouden, zal moeten getuigen, dat men in alle opzichten met zijn tijd mee is gegaan. Het hoofdkantoor van de onderneming is te Purmerend ge vestigd en van hieruit vertakken de N. A. C. O.-lijnen zich over de geheele middel moot der provincie, o.m. naar Alkmaar, Egmond, IJmuiden, Zaandam en Edam. Hiernaast mag er op gewezen worden, dat ook op touringcargebied de N. A. C. O. aangesloten bij de Cebuto een belang rijke plaats inneemt en dat tal van binnen- zoowel als buitenlandsche trips door haar worden verzorgd. Het jubileum zal, naar de N. H. Crt. mee deelt, herdacht worden in een feestelijke bijeenkomst, welke vanavond te 12 uur aanvangt in hotel Geel te Hoorn waar de wachtkamer van dé N. A. C. O. is geves tigd. Dat het uur van aanvang zoo laat is gekozen houdt verband met het feit, dat men 't geheele chauffeurscorps in de gele genheid wil stellen deze bijeenkomst bij te wonen. Schapen verscheurd. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn in de weide van den heer J. V. twee schapen door een onbekenden hond verscheurd. Vijftig jaren predikant. Vrijdag 13 dezer zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat ds. H. A. Ludwig, predikant te Tjalleberd c.a., zijn intrede deed in de gemeente Heerhugowaard. De heer Lud wig was vervolgens werkzaam te Zuid- scharwoude, Den Helder, Berkhout cn werd op 2 December 1899 bevestigd te Tjalleberd. Ds. Ludwig heeft te kennen gegeven zijn jubileum in stilte te willen herdenken. Het 5-jarig bestaan van Schaakmat Vrijdagavond hield de schaakvereeni ging Schaakmat in het lokaal van den heer G. Hop een algemeene leden ver gdering, waarop tevens het 5-jarig bestaan van de vereeniging werd herdacht. In zijn openingsrede herinnerde de voor zitter, de heer K. de Vries, aan hetgeen den loop van die vijf jaren is geschied. Be gonnen met een ledental van 12 telt de ver eeniging thans 42 leden. Hierover is het be stuur zeer verheugd. Deze goede gang van zaken bevordert een goede samenwerking. De geest in het bestuur is uitstekend. De vraag werd gesteld, of men niet kon overgaan tot de aanschaffing van vereeni gingsinsignes. Naar de kosten hiervan zal worden geïnformeerd. De jaarverslagen, welke hierna werden voorgelezen, werden vastgesteld. Aan de heeren dr. Wilmink en J. Deutekom werd dank betuigd voor hetgeen zij hebben gedaan voor de organisatie van de match tegen dr. Euwe. Voorgelezen werd een brief van den heer Witsmeer, waarin werd voorgesteld een be paald aantal personen uit de vier klassen van dezen wedstrijd uit te schakelen, omdat er 30 personen tegen dr. Euwe mogen uit komen. Het bestuur stelde voor, die dertig leden te laten spelen, welke het langst lid der vereeniging zijn. Dit voorstel werd aangeno men in dien zin, dat de jongste leden met z'n tweeën aan een bord zullen zitten. De rekening van den penningmeester, den heer D. Koorn, vermeldde, dat er een batig saldo van 59.78 was. De aftredende bestuursleden, de heeren K. Bierman, J. Deutekom en Wilmink, wer den met bijna algemeene stemmen her kozen. Bij de bespreking van de simultaan-seance met dr. Euwe deelde de voorzitter o.m. mede, dat twee leden ieder 10 beschikbaar hebben gesteld ter dekking van de onkosten van dien avond. Na nog eenige besprekingen bij de rond vraag werd de vergadering gesloten, waarna men nog langen tijd gezellig bijeen bleef De gong-wedstrijd slaagde uitstekend. Loop der bevolking over 1938 Geboren: 28 m .en 31 vr., samen 59; ge vestigd 87 m. en 82 vr., samen 169; totale vermeerdering 228. Overleden 18 m. en 22 vr., samen 40; vertrokken 84 m. en 98 vr samen 182, totale vermindering 222. Geheele vermeerdering dus 6 personen. Bevolking op 31 Dec. 1937: 1497 m. en 1449 vr., samen 2946 personen. Bevolking op 31 Dec. 1938: 1510 m. en 1442 vr., samen 2952 personen. 22 huwelijken werden voltrokken en 2 echtscheidingen ingeschreven. Levenloos aangegeven 'kinderen 1. Ziekenkas „Steunt elkander." Vrijdagavond hield de ziekenkas „Steunt elkander" de algemeene vergade ring in het lokaal van den heer C. Vijze laar. De opkomst was vrij groot, waarover de voorzitter, de heer P. Stammes, zijn verheuging uitsprak. Spr. ging in het kort na hetgeen in het afgeloopen jaar is ge daan door de vereeniging en wekte op haar te versterken door uitbreiding van het ledental. Er werd een circulaire van den bond voorgelezen, waarin werd aangedrongen het ledental der kassen te vergrooten. Het bestuur vroeg de meening van de vergadering over een te voeren leden actie. Na eenige besprekingen besloot men een huisbezoek-actie te voeren. In het jaarverslag van den secretaris, den heer H. Vinke, werd blijdschap uitge sproken over het gunstig financieel resul taat in het afgeloopen jaar. Het terug- loopen van het ledental werd betreurd. De secretaris vond h.-.t jammer, dat niet meer dere jongeren het nut van aansluiting bij de vereeniging inzien. Gememoreerd werd dat de vereeniging dit jaar het 40-jarig bestaan mag herdenken. Het ledental is van 224 tot 219 terugge- loopen. Aan ziekengeld is in het afgeloopen jaar 1794.63 uitgekeerd in 64 ziektege vallen met totaal 1833 ziektedagen. Als een bijzonderheid wordt nog vermeld dat de heer C. Balder reeds 25 jaren het beheer der financiën heeft gevoerd. Het jaarverslag werd aldus 'astgesteld. De penningmeester, de heer C. Balder, legde rekening ei. verantwoording van zijn gehouden beheer af. De ontvangsten waren 5791.12 K met inbegrip van het aan- vangsaldo van 2765.61 H- De uitgaven waren 2595.32)4, in kas alzoo 3195.80. De vooruitgang in 1938 was 430.19. Medegedeeld werd dat een bedrag van 281 is terugontvangen van de herver zekering voor langdurige ziektegevafïen. De heer J. Bobeldijk deelde mede, dat kas en boeken in orde waren bevonden. Den penningmeester werd décharge ver leend. De heer Verheus bracht een zeer uit voerig verslag uit van de bondsvergade ring. Tot afgevaardigde naar de bondsver gadering werd de heer Aid. Bakker ge kozen. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de aftredende heeren C. Balder en W. Giltjes herkozen. Beide heeren namen hun benoeming aan. Op voorstel van den heer J. de Bree be sloot men den penningmeester bij zijn 25- jarig jubileum een aandenken aan te bie den. De penningmeester maakte bezwaren De voorzitter sloot de vergadering met woorden van dank aan het adres van dr. Verdonk en de donateurs. A.R. Staten-Centrale Den Helder. Donderdag kwam de A.R.-Staten-centr. Den Helder in de consistoriekamer van de geref. kerk in algemeene jaarvergadering bijeen. Voorzitter was de heer S. Wagenaar te Broek op Langendijk. Uit het jaarverslag bleek, dat het leden tal is gestegen van 738 tot 769. De rekening van den penningmeester vermeldde een to taal aan ontvangsten van 398.22, uitgaven 87.53, alzoo een voordeelig saldo van 310.69 opleverende. Deze rekening werd aldus vastgesteld. Bij de gehouden be stuursverkiezing werden de heeren L. Doe- kens te Dirkshorn en J. Hooymeyer te Bree- zand herkozen. Voor de a.s. verkiezingen voor de Prov. Staten werden uit de be staande groslijst tot 1 en 2 verkozen resp. de heeren J. Wagenaar Cz. en Lever uit den Helder. De jubileerende kaasfabriek. Vandaag herdenkt de coöp. zuivelfabriek De Goede Verwachting te Bobeldijk haar 25-jarig bestaan, terwijl de heer K. Lake man, de tegenwoordige directeur, dan te vens zijn 25-jarig jubileum viert. De heer Lakeman was aanvankelijk secretaris: boekhouder, doch is eenige jaren geleden met algemeene stemmen tot directeur be noemd. Ook de kaasmaker, de heer Jn. Broertjes, viert heden zijn 25-jarig jubileum. Welis waar is hij eenigen tijd buiten betrekking geweest, door aansluiting bij de „Gestam" maar automatisch is hij later weer in func tie gekomen, zoodat hij toch alle kazen, welke gemaakt zijn, heeft verkocht. Een concer Onze oud-dorpsgenoot Theo Verheggen, organist aan de kathedraal te Thurles (Ierland) zal op Zondag 8 Januari a.s. des namiddags van 5.50 tot 6.20 een orgel concert geven, dat door de Iersche radio (Asthlone) zal worden uitgezonden. Voorboden der lente, In het weiland van den heer A. Kager aan de Idenslaan in deze gemeente loopen sedert enkele dagen twee schapen met drie lammeren. Bevordering ter secretarie. In verband met de door den raad in zijn vergadering van 21 December vastge stelde verordening is de heer J. N. M. L. Breed te Zijpe (N.-H.) door B. en W. be noemd tot 2en ambtenaar ter secretarie. Voorheen was hij leerling-ambtenaar. In Schoorl actief, In Schoorl is men nu ook actief met het opruimen van sneeuw en het zandstrooien langs de wegen. Hedenmorgen te zes uur was men druk bezig met zandstrooien, een uitkomst voor het personel van de Posterijen en de bezor gers van dagbladen. Deze maakten er dan ook dankbaar gebruik van en wisten nu zonder vallen en opstaan de vroege post auto te Schoorldam te bereiken. Loop der bevolking in 1938. Geboren 26 m., 21 v. Ingekomen 31 m„ 33 v. Totaal 57 m„ 54 v. Overreden 2 m„ v. Vertrokken 37 m., 44 v. Totaal 39 m., 47 v. Bevolking op 31 Depember 1937 739 m., 650 v. Meer ingekomen dan vertrokken 18 m„ 57 v. Bevolking op 31 Dcc. 1938 757 m., 657 v., of totaal 1414 inwoners. Loop der bevolking. Over 1938 bedroeg het aantal geboorten 57, overleden 16, levenloos aangegeven 1, ingekomen 94, vertrokken 91, 1 Jan. 1938 bedroeg het inwonerstal 1965; 1 Jan. 1937 was dit 2009; 8 huwelijken werden voltrok ken. tegen het besteden van gelden voor cadeaux. De vergadering bleef echter bij het ge nomen besluit. De voorzitter stelde voor ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan der vereeni ging in April a.s. een vergadering te hou den om dit te herdenken. Dit werd aange houden. Een ernstige val. Mevr. de B.de G. alhier is Donder dag tengevolge van de gladheid zoodanig op straat komen te vallen, dat zij een gekneus- den enkel opliep. Zi; zal genoodzaakt zijn, eenigen tijd rust te houden. Kookdemonstratie. Vrijdagavond werd door het gemeente- gasbedrijf uit Alkmaar een kook-demon- stratie gehouden in het lokaal van den heer Jb. Groot. De directeur van Alkmaar, opende met zijn genoegen uit te spreken over de op komst. Hij heette de aanwezigen welkom namens het gasbedrijf van Alkmaar en gaf een uiteenzetting van het overnemen van de omringende gasfabrieken. De expansie, welke Alkmaar zoekt, is niet goed alleen voor Alkmaar, maar ook voor hen, die van het gas gebruikmaken. Men zal laten zien, dat op gas koken niet duur is. Men zal les sen geven voor de deelnemers, die daar belang in stellen, niet alleen in de gewone keuken, maar ook voor de fijnere keuken. De lessen zijn gratis en op andere plaatsen is er veël belangstelling. Het doel is na drukkelijk het dienen van het publiek. De dame, die de demonstratie zal geven, hield een inleiding wat zij in Koedijk had onder vonden en gaf hierbij wenken hoe er soms met het gas wordt omgesprongen. Als men een beetje ruim met het gas omgaat, krijgt men een hooge rekening, maar als men er zuinig mee om gaat, een lage. Daarna ging men over om een cake te maken, waarvoor een recept aanwezig was. Ook ging men visch koken en een strijkijzer verwarmen In het gasfornuis, bessensapvla en vanillevla werden op het fornuis bereid, waarbij er op gewezen werd, hoe men het zuinigst met gas kan omgaan. Vervolgens ging men voor 4 personen een maaltijd bereiden op een tweevlams comfoor, vleesch, aardappelen en groente. In de pauze werd cake rondgedeeld en kon men zich opgeven voor den cursus. Ongeveer 40 personen gaven zich op. Het maal voor 4 personen kostte aan gas 0.03 cent. De directeur dankte de aanwezige dames voor haar tegenwoordigheid. Hierna werden de tentoongestelde voor werpen, die met gas gereed gemaakt kunnen worden, bezichtigd. Het was een leerzame avond. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 8 JANUARI 1939. (Verbeterde opgaven). KOEDIJK, 9.30 uur, ds. Bloemhoff. OUDKARSPEL, 10 uur, ds. Klein Was- sink (of plaatsvervanger). KERKVERKIEZING TE OUDORP. Tot kerkvoogden bij de Ned. herv. kerk te Oudorp zijn verkozen de heeren E. Schermerhorn en C. Blom. DS. CORN. VIS JZN. Ds. Corn. Vis Jzn., voorganger van de Doopsgezinde gemeente Midwolda c.a. (Midwolda, Beerta, Meeden en Winscho ten), die 13 Dec. 1936 zijn veertigjarig ambtsjubileum heeft herdacht, zal Zondag het predikambt wegens verkregen eervol emeritaat neerleggen. De heer Vis is, naar de N.H.Crt. meldt, in 1871 te Oudkarspel geboren. Zijn eerste standplaats was het Noordeinde van Graft. In 1899 vertrok hij naar Warga, waar hij tot 1906 bleef. Na vervolgens drie jaren de ge meente Noord- en Zuid-Zijpe te hebben ge- dind met als woonplaats Schagerbrug, aan vaardde de heer Vis in 1909 een benoe ming te Kampen, een gemeente, welke de zen beminnelijken voorganger 21 jaren heeft mogen bezitten. In 1930 werd hij in zijn huidige gemeente benoemd, welke hem thans noode laat vertrekken. De heer Vis heeft op velerlei terrein een vooraanstaan de plaats bekleed. Zijn onvermoeide werk lust heeft zich niet tot kerkelijke kringen beperkt, maar richtte zich ook op maat schappelijk en politiek terrein en hij liet ook op deze wijze de gemeenschap van zijn voortreffelijke eigenschappen profiteeren. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCBEDIET N.V. van Zaterdag 7 Januari 1939. Vorige laatste koers 2.45-3.00 STAATSLEENINGEN. 33)4 Nederl. 1938 100^/16 100% 3 Ned -Indië 1937 99V» 99% 5)4 üuitschl. '30 m. verkl. 26% 26 BANKINSTELLINGEN. Amsterd Bank134'/» 135% Handel Mij Cert. v. 250 144% 144% Koloniale Bank 158 1 595/s Ned. Ind Handelsbank 132% 131% INDUSTR. OND BINNENL. Alg Kunstzijde Unie 38is/16 38% Calvé Delft Cert. 90% 90 Lever Bros 1397/ifi 139?/s Nederl. bord344% 345 Philips Gloeil. Gem. Bezit 216% 215|-7J INDUSTR. OND. BU1TENL. Qnt, Am Smelting3939 Anaconda§263% 265/is Bethleh Steel 57%6 Cities Service 516/j6 67% Generaal Motors 371/» 37% Kennecott Copper 31^/ie 32% Republic Steel l'JI)/is 1818/i6*, Standard Brands 5%* 5s/s Steel comm50 51 U. S Leather4'/4 4% CULTUUR MAATSCH. H V Af49 451-1/, Java Cultuur 1957j 1961/» N-4 Ind Suiker Unie 208 210 Vereen Vorstenlanden 88ll/ie 91-% MIJNBOUW. Alg Explor. Mij.. 5S% 581/» Rediang Lebong 150 PETROLEUM. Dordtsche Petr. 313 Kon Petr. 326% Perlak .71 Phillips Oil3118% Shell (Jnion U% Tide Water RUBBERS. 10% Amsterd. Rubber 222% Deli Rat Rubber 153'/, Hessa Rubber 1293% Oostkust i 1493% Serbadiadi 108% Interc. Rubber 3% SCHEEPVAARTEN. Holland—Amerika lijn 115% Java—China—Japan lijn 87% Kon Ned Stoomboot. 121 Scheepvaart Unie 115 TABAKKEN. Deli Batavia 204% Oude Deli 260% Senembah 237 AMER. SPOORWEGEN. Atcbison Topeka 30'/, Southern Pacific 0 is»/„ Southern Railw. Cert.. 16 Canadian Pac. 4Vi 315 327-1/, 69%-70 31'6/j6 11*-»/» 10»/i6-l 2213/ .2 154 127 149 108% 3% U5% 88% 121»/. 115% 204 260 238% 30% 15»/s 15%-f 73 4%-'/i« üNoteering per 50. x) ex-coupon Exclaim. *Exdividend. Prolongatie vorige koers y3, heden X pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers heden New-York 1.84 1.83'/, Londen 8.54K 8.59 Berlijn 73.76 73.75 Parijs 4.84 4.84 y3 Brussel (Belga) 31.02 31.02 Zürich 41.55 41.58 Kopenhagen 38.15 38.35 Stockholm 44.— 44.17 y. Oslo 42.95 43.15 Praag 6.29#

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7