Agenda Weeeêericht Belangrijke vorderingen in Estramadura. Het opstandelingenoffensief in Catalonië. Chamberlain's a.s. reis. Italiaansche reacties op het oponthoud te Parijs. Nieuws in 't kort. Een wonderlijke voor stelling. Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. EERSTE BLAD. De troepen der Spaansche regeering melden belangrijke successen aan het Estramadura-front en het front van Toledo. Wat het eerste front betreft, de regee- ringstroepen melden van hier, dat zij Zaterdag een punt hebben bereikt op slechts ongeveer 90 mijl afstand van het Portugeesche grens. Zij hebben inmid dels nieuwe vorderingen gemaakt. In het officiëele communiqué der Spaan sche regeering wordt heden medegedeeld: Aan het front in Estramadura hebben de regeeringstroepen gister Coronada en Granja de Torre Hermosa veroverd. Tot hun be langrijke stellingen behooren La Morala, El Gamonal, Retamala, Cerrefoncillo en de hoogten van Sierras de Tejonera. Aan het oostelijk front hebben de opstan delingen Uldemolins, La Barca en Villa Neuva de Prades bezet. Volgens de verklaringen van verscheiden ontsnapten en gevangenen maken Italiaan- sche contingenten deel uit van de opstan dige divisies, o.m. de 84ste en 82ste. In de 62ste divisie strijden meer dan 300 Italianen mede, die onlangs in Spanje zijn aange komen. Aan het front van Estramadura zijn de regeeringstroepen de rivier de Zijar overgetrokken en de provincies Bada- jos en Peraleda en Sarcejo ingerukt. Een tweede afdeeling trok naar het Zuidwesten en heeft belangrijke hoogten nabij Siërra Toroza genomen. O.m. de dorpen Los prados, Casa de la Morillerai, Lomadel Barrero, de steden Oranje, Torre Hermos La Coroneda werd veroverd. De troepen, die Zuidelijker opereeren, hebben het belangrijke centrum Fuente Ovejuna bezet en het dorp Cuenca. Naar te Barcelona bekend werd, worden de verbindingen der opstandelingen met de bekende Pennaroya mijnen, die thans half omsingeld zijn, verbroken. Als de opmarsch voortduurt, zullen de vitale verbindingen der opstandelingen tusschen Noord en Zuid Spanje er door bedreigd worden. Gistermorgen hebben de regeeringstroepen den spoorweg van Belemez in de zóne van Fuente Ovejuna afgesneden. Een verder of fensief ten Westen van Villa Neuva de la Serena heeft het mogelijk gemaakt het dorp La Coronada, op 12 K.M. ten Oosten van Villa Nueva te bezetten. Successen in Toledo. In de provincie Toledo hebben de regeeringstroepen zich meester gemaakt van Casa de Calabazas, 5 K.M. ten Oos ten van Toledo, op den linkeroever van de Taag. De vijand moet de stellingen, welke hij op de lijn CastillejoToledo had bezet, ver laten. Van Casa de Calabazas beheersehen de regeeringstroepen den rechteroever van de Taag en de spoorlijnen naar Azucalca, welke zij met mitrailleurs bestoken, om de aan komst van versterkingen te verhinderen. Berichten der opstandelingen. Volgens de berichten van de zijde der op standelingen dringen de troepen door in de richting van Tarragona. Zij zouden zich thans hemelsbreed pl.m. 38 K.M. van deze plaats en 88 K.M. van Barcelona verwijderd zijn. De linie van de Segre hebben zij al dus hun berichten gepasseerd. Zij vestig den een bruggehoofd op den tegenoverlig- genden oever. O.m. Doncel, Ventoso, Butsed, Mongay, Bercere en Undemolins zouden zijn bezet, enkele dorpen in het dal van Lerida veroverd. Volgens deze berichten bevinden de regeeringstroepen zich in de „zak van Tortosa" in een moeilijke positie. Tegenaan vallen werden door de regeeringstroepen ge daan op Drapera en Siërra Mesequera. Zij werden volgens Salamanca afgeslagen. De opstandelingen verklaren van het begin van den aanval in Catalonië ongeveer 3100 K.M.2 terrein te hebben veroverd. De Jose Luis Diez. De officieren en de bemanning van de regeeringskruiser Jose Luis Diez zullen ge- Tepatrieërd worden. Hun wordt de keus ge laten of zij naar naar het regeeringsdeel of dat der opstandelingen van Spanje willen gaan. Valencia gebombardeerd. Vijf Italiaansche Savoia-vliegtuigen heb ben gisteren Valencia gebombardeerd. Er zijn 34 dooden en 48 gewonden. Ook Barcelona werd gebombardeerd. Een persoon werd gedood, 7 gewond. De regeering noodigt katholieken uit. De ambassadeur van Spanje te Washington heeft, volgens een bericht van Havas, mede gedeeld, dat hij verscheiden vooraanstaande Amerikaansche katholieken had uitgenoo- digd een bezoek aan het Spanje der regee ring te brengen om zelf te oordeelen over den tegenwoordigen toestand op kerkelijk gebied. Het staat wel vast, aldus meldt Reu ter uit Rome, dat Chamberlain en Hali- fax te Rome warm verwelkomd zullen worden door het Italiaansche volk, dat hoogelijk verheugd is over het herstel der vriendschap met Engeland. Vooraan in de gedachten der Italianen staat de kwestie der Italiaansche eischen tegen Frankrijk en veel vertrouwen wordt ge steld in de bekwaamheid van Chamber lain om den weg te bereiden voor een gunstige behandeling der eischen. Men heeft hier de opvatting, dat Cham berlain wel den ernst der Italiaansche aspi raties moet inzien en de noodzakelijkheid, dat daaraan in zekere mate wordt tegemoet gekomen, wanneer het pacificatiewerk, dat tc München begonnen werd, geconsolideerd wil worden. In de bladen van gisteren Alkmaar, Maandag. BAKFIETS TE WATER. Terwijl bakkef O. bezig was zijn klanten te bedienen, stond zijn bakfiets onbeheerd op de Noorderkade. De wind gaf het vehikel even een duwtje en toen reed de driewielige bakkerskar langzaam en plechtig te water. Eenige rollen beschuit dobberden weldra op de golfjes van het Noord-Hollandsch kanaal. De bakkersfiets kon met het grootste deel van den inhoud spoedig weer op het droge worden geheschen. AUTO IN DE NOORDERVAART. Zaterdagavond reed de heer K. uit Alk maar met zijn auto op den weg langs de Noordervaart, toen ongeveer ter hoogte van den Rustenburgèrweg een andere wagen vanaf een boerenerf den weg kwam oprijden. Om een botsing te voorkomen moest de heer K. zeer ver uithalen,, het geen, mede door den zeer gladden weg en den dito berm, tengevolge had, dat de auto van genoemden heer kantelde en op z'n zijde in de Noordervaart terecht kwam. De heer K. kon zich door het naar boven liggend portier bevrijden en kwam met den schrik vrij. De wagen werd eeni- gen tijd na het ongeval door een kraan wagen van de N. V. „Auto-Centrale" op het droge gebracht en naar de garage ge sleept. De wagen bekwam geen noemens waardige beschadiging. AUTO TEGEN EEN BOOM. Van Zaterdag op Zondagnacht kwam een auto, waarin eenige Marine-officieren gezeten waren, in de bocht van den Ken- nemersingel bij het Gerechtsgebouw met een der boomen in minder zachte aanra king, hetgeen tengevolge had dat de auto een Ford V 8 zoo gehavend werd, dat herstel vrijwel uitgesloten geacht kan worden. Wonder boven wonder kwamen de inzittenden er goed af. - De wagen is weggesleept door een kraanwagen van de „Auto-Centrale" alhier. EEN AANRIJDING MET ERNSTIGE GEVOLGEN. Zaterdagmorgen ongeveer half twaalf is de heer Kroonenbrug op de Laat, die op de fiets zat, aangereden door een slippende auto. De fiets werd in elkaar gereden en de berijder met een paar gebroken ribben naar zijn woning vervoerd. ER WORDT WEER GEWERKT OP HET VLIEGVELD VAN BERGEN. Zooals bekend werden op 10 November alle arbeiders, die bij den aanleg van het militaire vliegveld in Bergen werkzaam waren, ontslagen en werd de arbeid stop gezet. Naar wij vernemen, hebben deze arbei ders aanzegging gekregen morgen weer aan het werk te gaan. Deze tijding is in Bergen met voldoening vernomen, daar er voor deze gemeente niet minder dan 60 werklie den bij betrokken zijn. HET MONUMENT VAN DR. VAN DAM. Het zal waarschijnlijk niet velen zijn op gevallen, dat' het monument van Dr. van Dam op den hoek vap den Kennemerstraat- weg en de Prinses Julianalaan een veran dering heeft ondergaan. Den argelóozen voorbijganger valt dat niet pp, maar wie het monument van korten af stand bekijkt, zal tot de ontdekking komen, dat de bronzen plaquette een andere is ge worden. Er is door diverse stadgenooten geklaagd, dat de beeltenis van den overledene niet gelijkend was en deze is thans vervangen door een plaquette waarop Dr. van Dam zonder bril is afgebeeld, terwijl een tref fende gelijkenis met den bekenden Alk- maarschen chirurg is verkregen. De plaquette werd in gips vervaardigd door den heer G. H. Lückens te Hoorn, is daarna in brons gegoten en dezer dagen op het monument aangebracht. GESLAAGD. Te Bandoeng slaagde voor het examen Middelbaar Engelsch ónze oud-stadgenoot de heer A. G. A. ter Berg, leeraar aan de Middelbaar Technische school te Soerabaja. Geslaagd voor het examen boekhouden, afgenomen door de Vereen, van Leeraren in de Handelswetenschappen, slaagde de heer B. Schurer te Alkmaar. Verder slaagden voor dit examen de heeren T. Dil te Akersloot, G. Godijn en J. H. van Heems te Alkmaar. MAANDAGMARKT. Wederom was het varken het „zorgen- beest" van onze markt. Bij een voor de vraag te groote aanvoer was spoedig de markt zeer traag en verdween de openings- prijs van 23 y« ets. van het tooneel om op 22 Yi a 20 ct liet standpunt te vinden, waar na hij zich door steun van elders weer tot 23 ct. zag stijgen. Terecht is de algemeene roep: wordt het niet ten hoogste tijd, dat de regeering die het voer duur maakt, het eindproduct eens een beetje op peil houdt. De koeien waren dank zij de iets kleine aanvoer willig, zoo zelfs, dat men sprak van de eerste vlotte markt na 1 Sept. Voor een best beest kon boven 35 ets. betaald worden, terwijl er zeer weinig te koop was beneden 30 ct,, zelfs al was het nog maar matig bevleescht. De nuchtere kalveren werden matig vlot verhandeld met dalende prijzen, hoewel de betere kwaliteit, het Noordhollandsch blan ke vleeschkalf, wel waarde hield. In de graskalveren was weinig vraag, waardoor 21 ets. per pond vleeschgewicht de gang bare prijs werd. De aanvoer van schapen werd op den lagen prijs der laatste weken vlot opgeno men, hoewel de kwaliteit door de buiten gewoon slechte weersomstandigheden aan merkelijk geleden heeft. worden toespelingen gemaakt op de moge lijkheid van een eventueele conferentie van de vier mogendheden. Het feit, dat de Brit- sche ministers te Parijs hun reis zullen onderbreken, ziet men hier als een aanwij zing, dat Frankrijk, ofschoon het nog gekant is tegen Britsche bemiddeling, van gedachte veranderd is ten aanzien van het nut eener bespreking van zijn zaken te Rome. De commentaren van de Italiaansche bla den laten doorschemeren dat Italië zeer ge steld zou zijn op een Britsche bemiddeling, waarvan het in ieder geval meer zou ver wachten dan van directe onderhandelingen met Parijs. De Popoio d'Itaiia is van mee ning dat Chamberlain zeker niet besloten zou hebben Parijs aan te doen op den heen weg, wanneer hij hier niet van te voren over gesproken zou hebben met de Italiaan sche regeering, die een dergelijk oponthoud zeker goed zou keuren. De vreugde, waarmede men in de Italiaan sche pers het succes van het offensief van Franco begroet, doet het onwaarschijnlijk lijken, dat er eenige onmiddellijke verande ring zal komen in het Italiaansche stand punt ten aanzien van Spanje. Italië heeft de meening, dat het de uiterste concessie ge daan heeft met de terugtrekking der 10.000 vrijwilligers en dat het thans hoog tijd is de rechten der oorlogvoerenden toe te ken nen. Afgescheiden van deze beide kwesties verwacht men, dat men't geheele onderwerp der betrekkingen tusschen de as en de de mocratische mogendheden bespreken zal en men hoopt, dat een openhartige uitwisseling der Engelsche en Italiaansche denkbeelden er in zal slagen den toestand op te helderen in het licht van het nieuwe evenwicht, dat te Munchen geschapen is. Chamberlain wil niet praten over gebiedsafstand. Alexander Cadogan, een van de leidende ambtenaren van het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken, heeft gister namiddag aan den Franschen ambassadeur, Corbin, die hem in het Foreign office be zocht, formeel namens Chamberlain verze kerd, dat de minister-president zal weigeren tijdens zijn bezoek aan Rome te spreken over een afstand van Fransch gebied aan Italië en niet zal treden in een gedetail leerde bespreking over eventueele andere eischen. Deze verzekering werd gegeven na de bijeenkomst van den ministerraad in den ochtend, waarin de Italiaansche kwestie en het Verre Oosten besproken zijn. Onder die omstandigheden krijgen de aan Frankrijk gegeven verzekeringen een categorisch ka rakter. Men meent te weten, dat Cadogan den Franschen ambassadeur tevens heeft te kennen gegeven, dat Chamberlain, indien Mussolini het FranschItaliaansche vraag stuk ter sprake brengt, zich ertoe zal bepa len den Duce aan te raden tot Frankrijk te treden in een geest van verzoening. Van zijn kant zou hij den Duce met alle midde len trachten te overtuigen van de voordee- len om af te zien van een intimideerend op treden. Ongetwijfeld zal Chamberlain deze verzekeringen Maandag jegens Daladier herhalen. Boschbranden nabij Melbourne. - De Australische steden Erica en Walhalla zijn tengevolge van boschbranden, die buiten deze plaatsen woeden, geheel van de buiten wereld afgesloten. Te Dromena op 64 K.M. van Melbourne heeft het vuur 44 huizen, waarvan de waarde op 40.000 pond sterling geschat wordt, verwoest. Vier personen door lawine gedood. - Gisteren is in het gebied der Kreuzeck bij Klagenfurt (D.) een groep van zes personen door een lawine verrast en bedolven. Slechts twee hunner konden levend geborgen wor den. Ernstig mijnongeluk. - In de mijnen van Möler Gladbeck, bij Essen (D.), heeft zich een brand voorgedaan. Het vuur is nog niet gebluscht. Vijf mijnwerkers worden als verloren beschouwd. Door de hitte is het ber gingswerk uitermate moeilijk. Helsche machine ontploft. - Zaterdag-^ avond is een zware ontploffing ontstaan in de wijk Pandu te Boekarest (Roemenië). Brndweerlieden en politie ontdekten in het huisje, waar de ontploffing geschied was, een klandestien laboratorium, waar men waarschijnlijk een helsche machine vervaar digde. De ontploffing heeft de twee bewoners van het huisje overvallen tijdens het werk. De een, een leeraar aan het Dimitrescoe- lyceum, lag op den grond met vreeselijke verwondingen. Hij overleed later. De tweede slaagde er in, hoewel hü eveneens gewond was, te ontkomen. Lawine cischt zeven dooden. - De Petit Dauphinois" meldt uit Grenoble (Fr.), dat een lawine Zaterdag een groep skiërs, die uit Valloire in Savoie vertrokken waren voor een tocht naar den Col Ponsonniere, op de hellingen van Galibier bedolven heeft. De bergingsmanschappen, die sedert het aanbre ken van den dag gepoogd hebben de bedol ven skiërs op den Col La Ponsonniere te bergen, zijn er in geslaagd de lijken van vijf slachtoffers op te delven. De lijken der twee gidsen zijn nog niet gevonden. Er waren in het geheel zeven personen, die door de lawine werden overvallen. Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Diplo matieke zending (rom.-sens.); hoo'^S Merle Oberon, Brian Aherne e.a. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, Sneeuwwitje (de eer ste geteekende hoofdfilm, Nederlandsche taal). Vooraf: De piloot verdween (uit het vliegersleven); hoofdrol Robert Armstrong. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, 8 uur, tot en met Dinsdag, hoofdnummer Vervaagde sporen (rom.-sens.); hoofdrollen Frits van en Kristina Soederbaum. Toegang 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer Mannequin (rom.); hoofdrollen Joan Craw- ford en Spencer Tracy. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Maandag 9 Januari. 8.15 uur, vrijmetselaarsloge Nieuwesloot, voordracht K. Bosten voor de Blavatsky- loge. Woensdag 11 Januari. 7.30 uur, De Unie, psychometrische expe rimenten door mevr. TimmermansDupois. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, voorstelling telepathie, helderziendheid, fakirisme. Dongen boven COOP. CENTRALE LANDBOUWBANK IN LIQUIDATIE, ALKMAAR. Uit het overzicht van den stand dei- liquidatie van de Coöperatieve Landbouw- bank in liquidatie te Alkmaar over het laatste boekjaar blijkt, naar de Telg. meldt, dat de verlies- en winstrekening sluit met een nadeelig saldo van 169, zoodat het saldo nu nog 2073 bedraagt. De vorde ringen, op de balans voorkomende, zijn 1194 aan kas, postrekening en C. C. Boe renleenbank, 77 intrest en 1000 effecten. Promessen Centerbank. L. T. B. Exportver- eeniging en faillissement Centerbank zijn P. M. uitgetrokken. De nog te betalen on kosten paraiseeren met 197 op de balans. Het saldo L. T. B. Exportvereeniging te Hoogkarspel, na een faillissementsuitkee- ring van 95 resteert met 617, saldo L. T. B. Exportvereeniging te Hem en Ven huizen 6752, saldo faillissement Center bank 202.392. DE AANSTAANDE STATEN VERKIEZINGEN. Voor de eerstvolgende verkiezingen van leden der Provinciale Staten is vanwege de r.k. staatspartij (kieskring Zaandam) can- didaat gesteld de heer dr. J. A. J. Barn- hoorn, directeur der Willibrordusstichting te Heiloo en wethouder dier gemeente. Naar wij vernemen hebben reeds zeven tien r.k. kiesvereenigingen deze candidatuur overgenomen, AANSCHAFFING SCHOOLBOEKEN, LEER- EN HULPMIDDELEN R.K. MEISJESSCHOLEN. In bijlage nr. 202 schrijven B. en W.: Den lOen November ontvingen wij van uwe vergadering om bericht en raad twee adressen van het bestuur der R.K. Meisjes scholen alhier, verzoekende gelden uit de gemeentekas te willen verstrekken voor de aanschaffing van schoolboeken, leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de Julia- school (u.l.o.) en St. Josephschool (g.l.o.) Aan die uitnoodiging gevolg gevende, dee- len wij u mede, dat bovengenoemde aan schaffing naar onze meening voor vergoe ding ingevolge artikel 72 der Lager-Onder- wijswet 1920 in aanmerking komt. B. en W. stellen den raad vóór het desbe treffende besluit te nemen. Wij hebben dezer dagen de uitnoodiging gekregen om op een begrafenis te ver schijnen. Dat is niets bijzonders, en vooral niet voor een journalist, die uit hoofde van zijn beroep op zeer vele begrafenissen ver schijnt, ook zonder dat het hem gevraagd wordt. Maar de man, die de uitnoodiging stuur de, deelde mede, dat het zijn eigen begra fenis zou zijn en wij moeten eerlijk ver klaren, dat wij zoo'n invitatie niet dagelijks ontvangen. Er zit iets vreemds in een dergelijke uitnoodiging, maar het geval was nog veel raadselachtiger omdat de invitatie afkom stig was van een man, die in blakenden welstand verkeerde en alsof het zoo niets was liet weten, dat hij van plan was zich levend te laten begraven. Sinds Albrecht Beiling in 1425 in Schoonhoven op een dergelijke wijze ter aarde besteld is, schijnt zooiets in onze vaderlandsche geschiedenis niet meer te zijn voorgekomen en dat op zichzelf is natuurlijk voldoende om er meer dan gewone notitie van te nemen. Laten we de lezers maar dadelijk gerust stellen met de mededeeling, dat het ver zoek afkomstig was van het Concert - en Theaterbureau Theo Bouwmeester en dat alles dus niet zoo ernstig was als het er wel uitzag. Het ging om een mijnheer, die gewend was om levend begraven te worden, die dus net als een doodbidder met de begra fenissen zijn brood moet verdienen, met dit velschil natuurlijk, dat zoo'n aanspre ker daarbij altijd boven den grond blijft. Wij hebben deze begrafenis bijgewoond en, met alle ernst, welke bij een dergelijke plechtigheid past, naar het levende lijk gekeken, maar alvorens dat aan den schoot der aarde of beter gezegd aan den schoot van eenige zakken zaagsel werd toever trouwd hebben we kennis gemaakt mét de eenige vrouwelijke telepaath Miss Hamida. Miss Hamida is veel knapper dan zij er Voor het geheele land: Aanvankelijk krachtige, later tot matig afnemende zuide- lijke tot zuidwestelijke wind, aanvankelijk toenemende bewolking, met kans op «gen, later weer gedeeltelijk met wellicht enkele lichte regenbuitjes, iets minder zacht. Sinds Zaterdag is de toestand geheel ge. wyzigd. De oceaan-depressie breidde zich uit over de Noordzee. Tegelijkertijd hield het gebied van hooge luchtdruk over het zuiden van ons werelddeel stand. Een war me luchtstroom van zuidelijke breedte drong in centraal-Europa en het Oostzee gebied binnen en bracht allerwege een sterke stijging van temperatuur en een krachtig doorzettende dooi tot ver over de westelijke grenzen van Polen. Behoudensin een beperkt gebied in het centrum van het gebied van hooge luchtdruk in Zwitserland en het oosten van Frankrijk, is de vorst in centfaal-Europa geheel verdwenen. In het noorden van Scandinavië en in Finland blijft de vorst echter streng en plaatselijk zeer streng, terwijl ook alle stations op IJs land vorst melden. Op den oceaan is het weer thans tijdelijk zeer rustig. Een zwak ke depressie ligt voor de kust van Portugal Ten westen van de Azo:en is de luchtdruk hoog en bij New Foundland ligt een nog weinig actieve depressie. Over Groenland blijft de luchtdruk hoog. Het indringen der warme luchtmassa's ging overal gepaard met veel neerslag, na den inval van den dooi klaarde het weer veelal tijdelijk op en nam de regeninval weer af. De dooi is thans voor enkele dagen verzekerd en een terug keer der vorst is thans in zicht. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 16.34 tot 7.37 uur licht op. op de aanplakbiljetten uitziet en zij be schikt bovendien over bijzondere telepa thische gaven om van haar clairvoyance voorloopig nog maar te zwijgen. Over het algemeen hebben wij het niet erg op helderziende dames begrepen. Een mensch wil in stilte zoo wel eens iets denken en het is niet prettig en vooral niet wanneer het een dame betreft dat er dan dwars door je heen gekeken wordt. Maar laten we hier uitdrukkelijk constateeren, dat we ons Zaterdagmiddag met een gerust hart aan alle mogelijke experimenten konden wagen omdat allés wat we gedacht hebben alleen n.aar van complimenteusen aard was, zoowel voor de artisten van het Theaterbureau per soonlijk, als voor datgene wat zij ons ge demonstreerd hebben. Miss Hamida verdween bescheidelijk naar een nevenzaaltje om ens gelegenheid te geven diverse opdrachten samen te stel len en aan de hand van een onzer col lega's, wiens krachtigen wil haar schreden en daden richtte, heeft zij dat alles zonder fouten ten uitvoer gebracht, wat haar een zeer verdiend applausje deed verwerven. Er was nog een telephatische tenor bij het gezelschap betrokken, die liederen zingt van bekende filmartisten, welke door het publiek gedacht worden en langs tele- phatischen weg naar hem worden overge bracht. Wij hebben hem niet kunnen hooren omdat hij er niet was, maar de filmliede ren, die wij in de gedachte hadden, heeft hij misschien wel ergens anders gezongen omdat de telephatisché golven, hoewel even onzichtbaar als aethergolven, zich over buitengewoon groote afstanden kun nen verplaatsen. Wie er wel was, dat was de fakir Ra- mah, de man, die zich levend zou laten begraven en alleen de gedachte dat het een fakir was en de mededeeling van Miss Hamida, dat de man al tallooze malen ter aarde besteld was, zijn oorzaak geweest, dat wij de politie niet gewaarschuwd heb ben, maar in goed vertrouwen hebben af gewacht welke staaltjes van begrafenis techniek wij te aanschouwen zouden krijgen. Laten we hier verklaren, dat deze Ramah dingen kan doen, die geen onzer hem zal nadoen. Hij steekt een reusachtige speld, datee- rende uit den tijd toen de dames nog hoe den droegen, die daarmee aan het hoofd, of liever aan het haar vastgestoken wer den, in zijn wang. Hij doet zijn mond open om te laten zien, dat het er dwars door heen gegaan is en, alsof dat alles nog niet genoeg was, gaat de speld nog een wang verder en komt aan den anderen kant weer te voorschijn. Hij laat die priem er ijskoud, zooals men dat hier noemt weer uittrekken en het wonderlijkste is» dat er bijna geen wond te zien is en dat er ook vrijwel geen bloed te voorschijn is ge komen. Wie geen fakir van zijn beroep is moet zoo iets natuurlijk niet probeeren. °at is iets bijzonders, maar de heer Ramah heeft nog veel meer op zijn pro gramma. Hij werd op twee stoelen uitge strekt, het zich door door Miss Hamida in trance brengen en toen werd er een reus achtige Alkmaarsche steen op zijn borst gelegd, zooiets als een riooldeksel en een dei étsnwozigen rnocht ccn voorhamer zwaaien waarmee na twee slagen het steenen gevaarte in brokken was geslagen. De fakir was niet dood, zelfs niet ge wond en toch was nu het oogenblik aan gebroken, dat hij zou worden begraven.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2