"AKKERTJE 8 ^Binnenland @©e Rudiopcoqcamma o®o©s©©® Rechtszaken De uitlevering var vluchtelingen. „Terugleiding" zegt de minister. In het belang der openbare orde zou het nood» zakelijk zijn. De tankschepen in het ijs bij Hindeloopen. Eén vaartuig gezonken Visschersschuit gezonken Twee personen aan boord. Voorstel van wethouder de Miranda. Commissie van onderzoek uit den raad. Verduistering van f 25000 Kassier gearresteerd. Neem dadelijk 'n als de Griep U grijpt! Alkmaarsche Politierechter Eenigen tijd geleden heeft het Tweede Kamerlid mevrouw Maekay—Katz (c.h.) betreffende de terugleiding naar Duitachland van Duitsch-joodsche vluch telingen, die zonder verlof na een be paalden datum Nederland zijn binnen gekomen, de volgende vragen gesteld: Heeft de minister zich vooraf verzekerd, dat deze maatregel niet tengevolge zal heb ben, dat voor verreweg de meesten dezer vluchtelingen levensgevaar aanwezig zal zijn? Zoo neen, dreigt de minister dan niet daarmede in strijd te komen met de toezegging der regeering, dat het asyl- recht in zooverre gehandhaafd zou wor den, dat diegenen, voor wie levens gevaar aanwezig zou zijn, niet terug gezonden zouden worden? Wat is „direct levensgevaar?" Thans heeft de minister van justitie als Volgt geantwoord: „In den laatsten tijd zijn in sommige groote steden, met name in Amsterdam, regelmatig Duitsche vreemdelingen, tot een aanzienlijk aantal, aangetroffen, die deels afkomstig uit ver van onze grens verwijderde streken in Duitsch land kort te voren zonder verlof op heimelijke wijze Nederland waren bin nengekomen. Mede gelet op het groote aantal der reeds verleende toelatingen heeft de regeering daarom in het belang der openbare orde moeten bepalen, dat bij verdere dergelijke binnenkomst te rugleiding dient plaats te hebben, met dien verstande, dat in bijzondere ge vallen, met name wanneer onmiddellijk levensgevaar aanwezig moet worden geacht, van dien maatregel wordt af gezien. Gelet op het hiervoren medegedeelde, in het bijzonder op het gemaakte voorbehoud, bestaat voor de tot uitdrukking gebrachte vrees geen aanleiding. Veeleer heeft de ge nomen maatregel tot strekking om zoo goed mogelijk te verzekeren, dat asylverleening op geordende en verantwoorde wijze geschiedt." Omtrent de positie van de drie benzineschepen, die nabij Hindeloo pen in het ijs vastzitten, wordt nader gemeld, dat van de kust af thans nog maar twee schepen, de Leonide 7 en de Shell 6 zijn waar te nemen. Zij zijn ongeveer een kilometer in noor delijke richting afgedreven en tevens een kilometer dichter bij de kust gekomen Van de Leonide I, die geladen is met 80.000 liter benzine, gasoline en petroleum, is niets meer te zien. Waarschijnlijk is het vaartuig ge heel door het ijs ingesloten en zoo doende aan het oog onttrokken. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat het schip is gezonken. Het ligt in de bedoeling, zoodra de weersomstandigheden zulks toelaten, op nieuw met een sleepboot uit te varen om de schepen te bergen. Voorshands is dit onmogelijk door den zuidwesten wind, welke de vaargeuil tusschen Stavoren en Kornwederzand met ijsbergen heeft gevuld. Het convooi was bestemd voor Gro ningen. Als voorzorgsmaatregel in verband met ontploffingsgevaar wordt de geheele kust strook tusschen Stavoren en Kornwerder- zand door politie bewaakt, teneinde dege nen, die eventueel over het ijs de schepen zouden willen naderen, daarvan te weer houden. Op vele plaatsen maakt het kruien, waardoor scheuren en wakken ontstaan, dit echter reeds onmogelijk. Aan den Dollarddijk bij Termunten zat reeds eenige dagen in het ijs vastgevroren een visschersschuit met een garnalendro- gery aan boord van den visscher P. J. Bakker. Zondagavond hebben twee zoons van visscher Bakker, die op den Dollarddijk woont, zich aan boord van de schuit begeven. Zij hadden opdracht van hun vader, om, zoodra het vaartuig losraakte, dit aan den wal te meeren. Gisterochtend ontdekten de ouders, dat de schuit was verdwenen. Van de jongens was evenmin een spoor te ontdekken. Men heeft hiervan onmiddellijk de poli- iie in kennis gesteld. Het vermoeden be stond, dat de schuit was afgedreven in de richting Emden (Duitschland), zoodat het onderzoek zich in deze richting uitstrekte. Er is echter geen spoor van de schuit en haar bemanning gevonden, zoodat men vreest, dat het vaartuigje is gezonken, waarbij de jongens zijn omgekomen. Naar wij vernemen, heeft in een gis teren gehouden vergadering van het Amsterdamsche college van B. en W. wethouder de Miranda een voorstel aanhangig gemaakt om den raad uit te noodigen uit zijn midden een commissie te benoemen, welke tot taak zal heb' ben te onderzoeken de wijze, waarop en de omstandigheden waaronder in de laatste jaren gronden in erfpacht zijn uitgegeven of verkocht. De recherche te Zutfen heeft gist- ren aldaar aangehouden den kassier K. van de firma B., die verdacht wordt van verduistering van hem toever trouwde gelden voor zoover tot giste ren kon worden nagegaan ten bedrage van ongeveer 25000 gulden. De boeken en bescheiden zijn in beslag genomen. K. is in het politiebureau inge sloten en zal ter beschikking van de justi tie worden gesteld. DE ZEEMEEUW OP WEG NAAR DE IJSELSTROOM. De sleepboot Zeemeeuw, die de vorige week den tocht ondernomen heeft van Kampen naar Urk, is thans gehuurd door den heer Kamper, schipper van de IJse stroom. De motorsleepboot Zeemeeuw, is gister morgen van Kampen vertrokken naar de IJselstroom. Zij heeft vastgemaakt aan den kop van den dijk te Urk. De kapitein van de IJselstroom, die zich aan boord van de Zeemeeuw bevindt is op Urk aangekomen. Vandaag zal men trach ten de IJselstroom uit het ijs naar Urk te brengen. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL. Gisteravond is op de Fransche Ka onder de gemeente Bergambacht de vijftienjarige wielrijder Duhen, die op weg was naar Haastrecht, waar hij woonachtig is, door een hem achterop rijdende personenauto, be stuurd door iemand uit Schoonhoven, aan gereden. De jongen werd tegen den weg ge smakt en was op slag dood. Het stoffelijk overschot en de auto zijn door de politie in beslag genomen. PAARD GESCHROKKEN EN OP HOL GESLAGEN. Voerman ernstig gewond. De 27-jarige brandstoffenventer R. Trinks uit Steenwijkerwold bevond zich gisteren met paard en wagen te Steenwijk. Het paard schrok voor een vrachtauto en sloeg op hol. Trinks sprong van den wagen en greep het beest bij den bek. Hij werd echter over een grooten afstand meege sleurd en kwam te vallen, waarbij hij on der de wielen van het voertuig terecht kwam. Met ernstige inwendige kneuzingen is de man naar het ziekenhuis te Meppel ver voerd. Zijn toestand is zeer ernstig. AUTO-ONGELUK DOOR ONNADENKENDHEID. Trailer midden op den weg stilgezet. Gisteravond is op den Nieuwen Rijks weg OudenrijnVianen onder de ge meente Jutphaas opnieuw een auto- ongeluk voorgevallen, dat te wijten is aan de onnadenkendheid van een trailer±chauffeur, die zijn wagen mid den op den weg, inplaats van aan den kant stil zette. De trailer, welke uit Oud-Vossemeer kwam, reed in de richting Oudenrijn. De chauffeur bemerkte op een gegeven oogen- blik, dat het water van de radiator kookte. Ten einde dit bij te vullen, hield hij stil, midden op den weg. Een achterop rijdende vrachtauto, bestuurd door den heer S. uit Veenendaal, reed, doordat de bestuurder den stilstaanden trailer - vermoedelijk door dat 't achterlicht niet brandde - niet op merkte, met een hevigen slag tegen den zwaren wagen op, waardoor de vrachtauto geheel werd vernield. De cab:ne werd vol komen in elkaar gedrukt. De bestuurder kwam er goed af, maar zijn naast hem zittende zoon was zoodanig tusschen de wrakstukken bekneld, dat zeven man noodig waren om hem uit zijn benarde po sitie te verlossen. Vermoedelijk heeft de ongeman het rechteronderbeen gebroken en inwendige kneuzingen bekomen. Met een juist uit Schoonhoven komende zieken auto is de jongeman overgebracht naar het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht. De trailer heeft zijn weg kunnen ver volgen. ERNSTIGE AANRIJDING. Gistermiddag om 6 uur ontstond op de van Alkemadelaan te Den Haag een bot sing tusschen de 19-jarige wielrijdster P. H. en den 50-jarigen G. van W., die 'n auto besturder, beiden uit Den Haag. De geneeskundige dienst vervoerde het meisje, dat een zware hersenschudding had gekregen, naar het ziekenhuis Bronovo. STATION TE UTRECHT KRIJGT MODERNEN BOVENBOUW. Naar wij van de directie der Nederland- sche spoorwegen vernemen, kan thans als vaststaand worden aangenomen, dat de herbouw van de boven-verdieping van het Utrechtsche centraal station in modernen stijl zal geschieden, zoodat een harmonieus geheel zal worden verkregen. 1 of 2 „Akkertjes", direct genomen, stuiten dien aanval. Die nare hoofd pijn, dat grieperige, rillerige gevoel en die opkomende koorts verdwijnen. Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. KOMT DR. DE VLUGT TERUG? Voor zitting van den Amsterdamschen raad van a.s. Woensdag. De Amsterdamsche burgemeester, thans met verlof, heeft in zijn vacantie-oord ken nis genomen van de aanleiding tot het hou den van de raadsvergadering op a.s. Woens dag. Dr. de Vlugt, die volkomen op de hoogte is met de briefwisseling, ontstaan naar aan leiding van het schrijven van den hoofd ambtenaar, architect G. J. Roes, overweegt thans, aldus het Hbld., zijn vacantie te onder breken, teneinde de a.s. raadszitting te kunnen bijwonen. INFANTERIE TE AMERSFOORT VIERT FEEST. 125-jarig bestaan der regimenten. De infanteriecorpsen, te Amersfoort in garnizoen, het 5e, 16e, 18e en 21ste regiment infanterie, hebben gistermorgen de 2-daag- sche viering van hun 125-jarig bestaan in gezet. Na een inspectie door den comman dant van het veldleger luit.-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorts, op het ter rein voor de kazerne aan den Leusderweg en een défilé voor dezen militairen gezags drager voor de Nieuwe Kerk, werden het 5e en het 21ste regiment infanterie ge schenken aangeboden. Kolonel Bourree, commandant van de vrijwillige burgerwacht Amsterdam, of freerde namens dit corps een groote en 4 kleine paradetrommen, overste Govers na mens de res.-officieren van het regiment 6 klaroenen en vanen, de adj.-onderofficie ren van de militaire administratie, M. A. Zwagerman namens de onderofficieren van het regiment een teekening van een mo numentale bank, die binnenkort gereed zal komen en de korporaal H. Focke namen3 de korporaals en soldaten een gedicht in oorkondevorm van Clinge Doorenbos, be trekking hebbende op het 5e regiment in fanterie. Het 21ste regiment infanterie ont ving van de vrouwen der onderofficieren met een toespraak van mevrouw S. Schui temakerBijleveld 6 klaroens en vanen en van de jongere onderofficieren marsch- muziek ten geschenke. Aan het einde van den morgen werd voor het divisiebureau gedefileerd voor den divisie-commandant generaal-majoor A. R. van den Bent. Des middags werd een drukbezochte re ceptie gehouden in de Schermzaal van de infanteriekazerne. Ross Country. In het kader van de festiviteiten ter ge legenheid van het 125-jarig bestaan van het le regt. huzaren is gistermiddag onder groote belangstelling in de omgeving van het „Hazenwater" een cross-country ge houden, waaraan ook Z. K. H. prins Bern- hard op „Bunny" deelnam. Omstreeks half drie verscheen prinses Juliana aan den start. Met groote belang stelling volgde H. K. H. het nemen van de hindernissen. Een loting tusschen den prins en luite nant Simons wees laatstgenoemde als winnaar van den tweeden prijs aan. Te ruim half vier reikte H. K. H. prinses Juliana de prijzen uit. Den eersten prij3 behaalde luit. Gruppelaar. KRUIEND IJS BIJ HOORN. Het ijs in het IJselmeer bij Hoorn kruit geweldig, zoodat de verkeersweg Hoorn Schellinkhout (de dijk langs de voor malige Zuiderzee) is moeten worden af gezet, zoodat het verkeer gestremd is. GOEDE VANGST VAN DE POLITIE TE MONSTER. In samenwerking met de rijkspolitie heeft de gemeentepolitie van Monster (Z.H.) een drietal personen, de gebroeders van der H. woonachtig te Monster, aangehouden. Bij de arrestatie trachtte een der mannen te vluchten. Na een waarschuwingsschot uit een politierevolver bleef hij echter staan. Bij fouilleering werden voorwerpen, welke van diefstal afkomstig waren, op hem bevonden. Bij hun verhoor legde het drietal een be kentenis af, waaruit bleek, dat zij een tuin derswoning hadden geplunderd. Het verdere onderzoek door de nolit;e wees uit, dat de gebroeders zich ook aan diefstal van konij nen hadden schuldig gemaakt. De Monster- sche politie meent met de insluiting van deze drie per-.onen een goeden slag te heb ben geslagen, dar zij hoogstwaarschijnlijk O nog meer misdrijven te Monster en in de omgeving de hand hebben gehad. Woensdag II Januari. HILVERSUM, 1875 en 301,5 M. (VARA-uitz.) 8.— Orgels;iel. (8.16 Ber.) 8.30 Gr.pl. 9.30 Keukenpr. 10.Morgenwijding. 10.20 Progr. voor arbeiders in de Continubedr. 11.40 De regeeringsplannen met de werkloozo jeugd, causerie. 12,— Gr.pl. (12.15 Ber.) 12.30 Orgelspel. I.—1.45 VARA-orkest. 2.— Voor de vrouw. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Gr.pl. 6.— De Ramblers. (6.28 Ber.) 6.40 Causerie: Crisisbeleid in Zwe den, causerie. 7.— VAR A-kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Vocaal con cert. (7.30 VPRO: Causerie „Ons werk en ons geloof"). 8.— Herh. SOS- en 8.03 ANF-ber., VARA- Varia. 8.15 Voor schakers. 8.16 VARA-orkest. 9.— Cabaretprogr. (opn.) 10.— ANP-ber. 10.05 Viool en piano, 10.40 Gr.pl. 11.Het Hastings schaaktournooi, causerie. II,15 Zang en piano. 11.3012. Gramofoonplaten. HILVERSUM, 415,5 M. (NCRV- uitz.) 8,Schriftlezing, meditatie. 8 15 Gr.pl. (9.309.40 Gelukwen- schen). 10,30 Morgendienst. 11.— Gr.pl. 11,15 Zang met pianobegelei ding en gr.pl. 12.Ber. 12.15 So listenconcert. 1.Gr.pl. 1.30 Het All Round Sextet en gr.pl. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzame laars. 3.Verv. concert en gr.pl. 4 Gr.pl. 4.45 Geiukwenschen. 5. Voor de kinderen. 5.45 Gr.pl. 6. Land- en tuinbouwuitz. 6.20 Gr.pl,, ber. (6.30 Onderwijsfonds voor de scheepvaart: Taalles en causerie over het Binnenaanvaringsregl.) 7.Ber. 7.15 Muz. causerie. 7.45 Causerie over leerbewerking. 8. ANP- en herh. SOS-ber. 8.15 Pro- paganda-Ketting-Avond. 10.ANP- ANP-ber., act. halfuur. 10.30 Leden van het NCRV-orkest. 10.45 Gym nastiekles. 11.Het NCRV-orkest. 11.25 Gr.pl. 11.5012.Schriftle zing. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Viool- voordr. 11.50 Het Arthur Dulay kwintet. 12.20 Zang en piano. 12.50 Gr.pl. 1.05 Hoorber. (Opn.) 1.20 Grpl. 2.— Deel. 2.2Q—320 Het Whi- nyates strijkkwartet en soliste. 3.25 Uit Parijs: Derveaux-orkest. 4.05 Doedelzakvoordr. 4.205.10 Vesper. 5.20 Gr.pl. 5.40 Jack Payne met zijn Band. 6.20 Ber, 6.40 Rep. 6.55 Gr.pl. met toelichting. 7.20 Het Ystalyfera Town Prize Orkest en het Ystalyfera Public Prize Orkest, mmv solist. 8.05 Act. progr. 8.35 BBC-Symph.-orkest mmv. solisten en het BBC-koor. (9.059.25 Ber.) 10.40 Het Leslie Bridgewater Harp Kwintet. 11.20 Oscar Rabin and his Romany Dance Band. 11,50—12.20 Jazzmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 9.05 en 10— Grpl. 11.20 Het Derveaux- orkest. 12.30 Zang. 1.10 't Andolfi- orkest. 2.35 en 3.30 Gr.pl. 3.50 Zang. 4.05 Ccllovoordr, 5.05 Pianovoordr. 5 25 Het Cantrelle-orkest. 6.35 Viool en piano. 6.50 Gr.pl. 7.50 Koorcon- eert. 8.35 Pianovoordr. 8.50 Orgel spel. 9.20 Variété-progr. 10.50 Gr.pl 11.20—11.35 Gr.pl. KEULEN, 456 M. 5.50 Het Rheini- sche Landesorkest. 7,50 Gr.pl. U.20 Fabrieksorkest, 12.35 Sted. Orkest van Bunzlau. 1.30 Populair concert. 2.40 Gr.pl. 3.20 Leo Eysoldt's orkest, het OmroepschrammelensembJe en solisten. 5.55 De Krefelder Mannen- zangvereen. 6.35 Gr.pl. 7.30 Bern- hard Ette's orkest. 8.30 Volksmu ziek. 9.35 Het Omroeporkest en solist. 10.20—11.20 Omroep-Amus,- orkest, mandoline-orkest en solis ten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Het Om- roepdansorkest, 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Het Borovsky-trio. 6.50 Gr.pl. 7.20 Het Omroepdansorkest. 8.20 en 9.20 Het Belgisch Nat, Orkest en solisten. 10.30 Folkloristisch progr. 10.5011.20 Jazzmuziek (gr.pl.) 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Het José Schnyders-orkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 en 6.— Paul Godwin en zijn orkest. 6.35 Gr.pl. 7.05 Zang. 7.35 Gr.pl. 8.20 Sarba-orkest en solist. 9.05 en 9.45 Omroeporkest. 10.30—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Weensch Symph.-orkest m. m. v. solist. 8.20 Hoorber. 9.20 Ber. 9.50 Viool en viola. 10.05 Ber. 10.20 11.20 Zie Keulen. GEMEENTELIJKE RADJODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 9.20, Parijs R. 9.20—9.30, Parijs PTT Nord 9.30— 9.50, Luxemburg 9.5010.20, Radio PTT Nord 10.20—12.35, Brussel VI. 12.35—14.20, Lond. Reg. 14.20—16.20 Radio PTT Nord 16.20—16.45, Keu len 16.45—17.20, Brussel Fr. 17.20 18.35, Keulen 18.35—21.20, Praag 21.20—22.20, Brussel VI. 22.20—22.50 Weenen 22.50—23,20, Danmarks R. 23.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010,35, London Reg. 10.3513.20, Droitwich 13.2014. Brussel Fr. 14.—14.20, Droitwich 14.2020.05, Lond. Reg. 20.05 20.35, Droitwich 20.3524. Lijn 5: Diversen. WONING AFGEBRAND TE RIJSOORD. In den afgeloopen nacht is, waarschijnlijk tengevolge van kortsluiting, brand ontstaan in de woning, bewoond door de familie Rijsdijk te Rijsoord, gemeente Ridderkerk. De bewoners werden om twee uur opge schrikt door een knal en ontdekten, dat er brand was uitgebroken. De man had nog gelegenheid zijn tweejarig kind uit een aan grenzende kamer te redden en zich met zijn vrouw in nachtgewaad naar buiten te be geven. De brandspuiten uit Rijsoord en Oosten- dam konden niets uitrichten. De woning brandde geheel af. Van den inboedel kon niets worden gered. De verzekering dekt de schade. AUTODIEVEN AANGEHOUDEN. Gestolen auto's over de grens gebracht. De Amsterdamsche politie heeft een tweetal mannen, een 25-jarigen chauffeur en een 33-jarigen koopman, die worden ver dacht van autodiefstal, aangehouden. De beide mannen zouden te Brussel een auto hebben gestolen, en ermede over de grens zijn gereden, om den wagen hier te lande te verkoopen. Vermoedelijk maakt dit twee tal deel uit van een combinatie van perso nen, die er hun bedrijf van maken op deze wijze auto's over de grens te brengen en van de hand te doen. De politie stelt een onderzoek in naar de andere leden van deze bende om aldus meer licht in dezen „autohandel" te bren gen. NESTKASTJES VOOR NUTTIGF. VOGELS. De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen vestigt de aandacht op de wenschelijkheid, dat in bosschen, parken en tuinen nestkastjes worden aangebracht voor nuttige insectenetende vogels. Hier door kan men het aantal nuttige vogels sterk vermeerderen. Niet alle vogelsoorten maken van deze kunstmatige broedgele- genheid gebruik, maar verscheidene onzer nuttigste soorten als meezen, spechten en uilen doen dat juist wel. Het is thans de beste tijc, om nestkastjes te bestellen of te vervaardigen,-daar zij in Februari, uiterlijk Maart moeten wor den geplaatst om voor het komende broedseizoen nog van nut te kunnen zijn. Een volledige handleiding voor het ver vaardigen van nestkasten en de behande ling ervan vindt men in Mededeeling No. 1 van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen „Bescherming van nuttige vogels welke bij dien Dienst verkrijgbaar is a 0.2o. Deze mededeeling bevat o a raadgevingen over de soorten van nest kasten, het aantal en de plaats, waar deze onder verchillende omstandigheden moe ten worden aangebracht. Op verzoek kunnen adressen worden verstrekt, waar goede nestkasten verkrijg baar zijn. In deze mededeeling worden ook andere wijzen van vogelbescherming behandeld, t.w. het aanleggen van vogelboschjes en drinkbakken, wintervoeding en het aan brengen van nestgelegenheid voor ooie vaars. De „Tromp" vertrokken. - Gistermid dag is een van de nieuwste aanwinsten van de Nederlandsche ooroglsvloot de flottielje leider „Tromp" voor een voorjaarsreis uit de haven van de werf Wilton-Feijenoord te Schiedam vertrokken. Het ligt in de bedoe ling een reis naar de Middellandsche Zee te maken. Zitting van Maandag 9 Januari 1939. Het gehaktmolen-tempo van de Maandag- sche zitting van den Alkmaarschen politie rechter werd even onderbroken door de ver schijning van een in het zwart gestoken juf frouw uit Opperdoes, wier vinnig gezicht en harde stem den ingewijden al dadelijk waar schuwden: er komt wat. De juffrouw zou een buurvrouw aldus hebben uitgescholden: „leelyke Roomsche hufter, waarvoor zij naar de kerk gaat be grijp ik niet. Zoo'n vreeselijk mensch". Er waren nog meer woorden gevallen bij den twist, welke natuurlijk, gelijk bijna alle burentwisten, met de kinderen begonnen was, maar dit was wel het kenmerkendste van het geanimeerde debat. De juffrouw in het zwart was fel veront waardigd, dat men haar zoo had beticht. Haar buurvrouw was bij haar gekomen om haar uit te schelden en haar heele familie uit te maken voor schurken. Het was wèl een hartige discussie geworden en de zwarte juffrouw had het wèl onbegrijpelijk gevon den, dat de buurvrouw, zoo'n vreeselijk mensch, naar de kerk ging, maar van die Roomsche hufter, dat was een „ronde" leugen. De beleedigde buurvrouw vertelde heel kalm, dat haar 2-jarig kind met een roodge- slagen armpje was thuis gekomen. Andere kinderen vertelden, dat verdachte het kind had geslagen en toen getuige om ophelde ring en rekenschap was uitgegaan, kreeg ze den wind van voren. De verdachte juffrouw wiegelde ondertusschen van nog steeds stij gende verontwaardiging van het eene been op het andere en mompelde ach en o en sprak zachtjes met een langen uithaal van „ronde" leugens. Een andere getuige, ook een juffrouw, bevestigde volkomen het verhaal van de an dere getuige, zoodat verdachte dus „hing", zooals men dat in vaktermen noemt. Deze laatste echter barstte toen eerst goed los en riep met luider stemme, dat alles „persoonlijke naat" was en dat het „open bare leugens" waren, wat de getuigen be weerden.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6