Agenda De kazernebouw in Alkmaar. !Bucqtcli'ike. Stand. JUMicaties "alkmaar. HEERHUGOWAARD EGMOND AAN ZEE Behandeling voor den Raad van State. De burgemeester spreekt. EERSTE BLAD. Alkmaar, Woensdag. GEMEENTERAAD. Het ligt in de bedoeling van den burge meester Donderdag 19 Januari 1939 een raadsvergadering te beleggen. EEN VINGER ERNSTIG VERWOND. Terwijl het oudste meisje van de familie Elzinga te Heerhugowaard met een z.g. zaagmes aan het broodsnijden was, greep haar zevenjarig zusje spelenderwijs naar het mes. Zij verwondde zich hierbij zoodanig aan een der vingers, dat over brenging naar het ziekenhuis te Alkmaar noodzakelijk werd geacht. Na verbonden te zijn kon de kleine weder huiswaarts worden vervoerd. STOEP BESCHADIGD. Gistermorgen is door een vrachtauto een stoep aangereden van een perceel in de Hekelstraat. De stoep werd ernstig be schadigd. Daar voor deze straat een rijverbod bestaat, is. door de politie tegen den autobestuurder procesverbaal opge maakt. EX-NOTARIS WEGENS VERDUISTERING VEROORDEELD. Clemente straf opgelegd. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft vanmorgen arrest gewezen in de strafzaak tegen den ex-notaris van H., vroeger praktijk uitoefenende te Hoorn, die een belangrijk bedrag ten nadeele van een cliënt had verduisterd. Dé rechtbank te Alkmaar had hem tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het gerechtshof verminderde vandaag, in verband met den hoogen leeftijd van verdachte, de straf tot zes maanden en bracht de geheele preventieve hech tenis, die eveneens zes maanden bedraagt, in mindering, zoodat verdachte onmiddel lijk in vrijheid werd gesteld. Als verdediger was opgetreden mr. H. Jüdell te Alkmaar. DE STADSKLOKKEN. Wij hebben den laatsten tijd meermalen de vraag gesteld wat er toch aan onze stads- uurwerken hapert. Thans is het weer de klok van den Accijnstoren die hopeloos in de war schijnt. Aan den eenen kant van den toren was het vanmorgen kwart voor acht en aan den anderen kant acht uur. Men vraagt ons hoe het mogelijk is, dat eenzelfde klok ver schillende tijden kan aanwijzen. Misschien is het antwoord heel eenvoudig, maar wij willen het raadseltje toch liever aan onzen stadsuurwerkmaker ter oplossing overdra gen. Een lezer vestigt er onze aandacht op, dat van het uurwerk van de Groote kerk de wijzerplaat die naar de zijde van de Berger- brug gekeerd is des avonds wel verlichte cijfers heeft, behalve de elf en de twaalf. Waar dit juist twee cijfers betreft, die in den avond van bijzondere beteekenis zijn, zouden wij hen, die met de verlichting der wijzerplaten belast zijn, in overweging wil len geven eens een kleine reparatie te verrichten. In Alkmaar wil men nu eenmaal graag op de hoogte van zijn tijd blijven. EgN ADRES AAN B. EN W. Onderstaand adres is verzonden aan B. en W. der gemeente Alkmaar door het P.A.S.: M. H. Met voldoening heeft het P.A.S.-bestuur kunnen constateeren, dat wat betreft crisis- steun, z.g. B-steun, spoed is betracht, met de uitgifte van de aangevraagde dekens. Het verwondert het P.A.S. bestuur juist daarom, dat er niet meer spoed wordt betracht wat betreft de uitgifte van kleeding en schoeisel. Men moet bedenken, dat in bijna alle arbeidersgezinnen groot gebrek heerscht aan kleeding en schoeisel. Het P.A.S.-bestuur verzoekt daarom Uw college al het moge lijke te doen, en het daarheen te leiden, dat het aangevraagde zoo spoedig mogelijk wcrdt verstrek*. DIERENBESCHERMING. Aan het bureau is gisteravond een foxhond gebracht, waarvan de eigenaar zich kan aanmelden. Eergisteren is bij een bewoner in de Landstraat een bouvier komen aanloopen. De eigenaar kan zich eveneens aan het bureau van politie melden tot terugbe- koming van den hond. HOOFDPRIJS VACANTIEKOLONIES. De hoofdprijs voor de verloting van de vacantiekolonies, 'n fiets, was in de etalage van het Alkmaarsch Warenhuis tentoon gesteld. Twee meisjes, die samen het gelukkige lot hadden, hebben de fiets in ontvangst genomen, waarbij per abuis ook de standaard was meegegeven. Deze standaard is het eigendom van mevr. Dik op het Ritsevoort en waar de namen der win naressen niet bekend zijn, verzoekt de secretaresse der afdeeling haar vriendelijk den standaard terug te bezorgen aan het adres Ritsevoort 17. WEER EEN ZEEHOND. Het strand in Egmond blijkt momen teel een groote aantrekkingskracht te be zitten voor zeehonden, hoewel het er allerminst veilig blijkt te zijn! Thans wist de visscher Jan Stam een zeehond te vangen, het derde exemplaar in enkele weken tijds. GESLAAGD. Mej. R. Hoogland, alhier, slaagde voor het diploma boekhouden van de Ver. van Leeraren in de handelswetenschappen. Voor het te Amsterdam gehouden boek- houdexamen Mercurius slaagde onze stadgenoot de heer J. Winter. Geslaagd is voor het te Amsterdam ge houden examen boekhouden (Mercurius- diploma) de heer KI. Koenot, alhier. Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Diplo matieke zending (rom.-sens.); hoofdrollen Merle Oberon, Brian Aherne e.a. Toegang boven 18 jaar. Roxy-theater, 7.45 uur, Sneeuwwitje (de eer ste geteekende hoofdfilm, Nederlandsche taal). Vooraf: De piloot verdween (uit het vliegèrsleven); hoofdrol Robert Armstrong. Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer Mannequin (rom.); hoofdrollen Joan Craw- ford en Spencer Tracy. Toegang boven 18 jaar. Woensdag II Januari. 7.30 uur, De Unie, psychometrische expe rimenten door mevr. TimmermansDupois. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, voorstelling telepathie, helderziendheid, fakirisme. Donderdag 12 Januari. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, Vereen, van Huisvr., causerie over het belastingbiljet. 8 uur, café Populair aan de Laat, rede Co Beuzemaker over den nationalen en internationalen toestand. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, voorstelling telepathie, helderziendheid, fakirisme. DE MAGISCHE KRACHTEN IN DEN MENSCH EN HUNNE ONTWIKKELING. Dit was het onderwerp van de voor dracht, welke de heer Ko Borsten uit Bloemendaal Maandagavond hield in de Vrijm. Loge, daartoe uitgenoodigd door de Blavatsky-Loge der Theosofische Ver- eeniging. Spreker nam aan, dat zijn talrijke toe hoorders bekend zijn met en sympathiek staan tegenover het eerste der drie doel einden der Vereeniging: het vormen van een kern der Algemeene Broederschap der menschheid, zonder onderscheid van ras, geloof, geslacht, kaste of kleur; veronder stelde bekendheid met de Wetten van Reïncarnatie en Karma, en bepaalde zich verder tot 't laatste doeleinde: 't onderzoe ken van de onverklaarde wetten der Na tuur en de latente krachten in den mensch. Ten tijde dat de Vereeniging werd ge sticht (1875), toen de vrouw in het alge meen hoegenaamd niet meetelde, was het klaarblijkelijk de opgaaf voor een der stichters, mevrouw Blavatsky, door bui tengewone psychische vermogens daartoe in staat, een bres te slaan in den ontzag lijken dam van materialistisch denken, door de wereld te plaatsen voor een gan- sche reeks van door haar „getooverde" supernormale verschijnselen, waardoor zij in het brandpunt der wereldbelangstelling kwam te staan. De theosofische idealen zijn in hooge mate ethisch. Het bezit van occulte vermo gens is op zich zelf geen graadmeter voor zedelijke grootheid, en het verwerven er van wordt nooit aangemoedigd. Deze ver mogens moeten voor allen in den loop der evolutie noodwendig komen. Ter verhoogijng van het geluk in onze ge zinnen, voor ónze vrienden en geliefden, voor de menschen met wie wij dagelijks op kantoor en fabriek of achter de toonbank in aanraking komen, is het van het. groot ste belang, onszelf te kennen. En hoe weinig kennen wij ons zelf! In ons innerlijk leven onderscheiden we de twee groote afdeelingen van gevoelens en gedachten. Daarachter staat de mensche- lijke geest, standvastig en onsterfelijk. Voor het zich bewust worden van zijn diepsten aard is het leeren concentreeren van het rustelooze, vlinderachtige denken, voorwaarde. Dit is moeilijk. In de Bhaga- vad Gita acht Ardjuna het moeilijker te beteugelen dan de wind. Beginnen wij met al onze handelingen, ook de simpelste, be wust en met aandacht te verrichten, dan krijgt de menschelijke geest in ons die zich bij het aanhooren van schoone mu ziek, het bewonderen van kunstwerken of in de wijde natuur zelve, zich zoo aan ons mededeelt, dat wij ons opgeheven voelen meer vat op het denkvermogen. In ons gevoel leven we grootendeels. Alle vreugde en genieting, ook alle dishar monie van kwetsing, wraak, angst en ja- jouzie, huizen in het gevoel. In ons gevoel lijden we ons leven af; vele uren worden verhunkerd, vele uren verlangd. Toch is dit gevoel iets, dat geleid moet worden. Indien dit onder rede gebracht kon wor den, was er niet zooveel verdriet. Hierop wezen reeds Socrates en Plato, en de slaaf Epictetus, die heerschte, zegt het ons nog in een fijn werkje dat we van hem bezit ten. Het gevoel behoort tot het vergankelijke, in ons is het standvastige, die groote kracht, die bergen verzet, door Michel An- gelo aangeroepen in dagen van onvrucht bare eenzaamheid, door mystici van alle tijden beleden. Deze genius in ons, zich openbarend in den hoogeren wil, roept het denkvermogen tot zijn ware bestemming: het vermogen tot verbeelden. Theosofie leert, dat op ijlere gebieden van stof alle gedachten tot reëele beelden worden van bepaalden vorm, kleur en levensduur. De getrainde verbeeldingskracht is een machtig middel om onszelf en zelfs om standigheden te veranderen en de bron van leven binnen ons rijkelijker te doen vloeien. Spreker ging na den onmiskenbaren in vloed, dien dit alles heeft op de stem, den blik, het gebaar en den gang van den mensch en besluit zijn inspireerend, moei lijk weer te geven betoog in de hoop, en kele zijner toehoorders aangespoord te heb ben zich te oefenen in de Koninklijke kunst zichzelf te zijn door beïnvloeding van den geest. GEBOREN: Theodora J., d. van Simon Doorn en P. J. Slenters. Antonius B. C., z. van Jurianus A. A. op de Weegh en A. A. Melker. Johanna H. H,, d. van Pieter S. Krom en J. W. Grondsma. OVERLEDEN: Cornelis Heerschap, wed. van J. Kuiper, 79 jaar. Klaas de Geus, geh. met A. Meijer, 60 jaar. Aaltje Meijer, gehuwd met Dirk Beenders, 72 jaar. Nicolaas van der Veer, wed. v. M. Pater, 84 jaar. Iepen gemerkt. Door het polderbestuur zijn op de buurt talrijke iepenboomen gemerkt Van af den Basserweg tot aan het gemeentehuis zal de boomenrij om den ander één uitge dund worden. BENOEMING LID GEMEENTERAAD. De voorzitter van het Centraal stembureau brengt ter algemeene kennis, dat het besluit, waarbij hij den heer N. Schats te Alkmaar heeft benoemd verklaard tot lid van den gemeenteraad in plaats van den heer H. Koot, die zijn benoeming niet heeft aange nomen, voor een ieder ter gemeente-secre tarie ter inzage is nedergelegd. Alkmaar, 10 Januari 1939. De Voorzitter van het Centraal stembureau, F. H. VAN KINSCHOT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS var. ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar nr. 1650 is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 15 December 1938, waar bij is vastgesteld een Verordening tot wijzi ging der Radioverordening. Deze verordening is heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter gemeente-secre tarie ter lezing gelegd. Zij is aldaar tevens in afdruk, tegen betaling der kosten verkrijg baar. Alkmaar, 11 Januari 1939. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Loop der bevolking. De bevolking der gemeente bestond op 1 Januari 1938 uit 1579 mannen en 1439 vrouwen, totaal 3018 zielen. In den loop van 1938 vestigden zich 64 mannen en 88 vrouwen, er werden geboren in de ge meente 22 jongens en 28 meisjes en buiten de gemeente 3 jongens en 1 meisje. In to taal vermeerderde zoodoende de bevolking met 89 mannen en 117 vrouwen of totaal 206 zielen. Er vertrokken 52 mannen en 92 vrouwen, terwijl 20 mannen en 12 vrouwen overleden. Daardoor verminderde de be volking met 72 mannen en 104 vrouwen of totaal 176 zielen. De bevolking bestond dus op 1 Janu ari 1939 uit 1596 mannen en 1452 vrou wen of totaal 3048 zielen, een vooruitgang dus met 30 inwoners. Het mannenoverschot van 140 vermeer derde nog met 4. Er werden 25 huwelijken gesloten (vorig jaar 27). Het geboortecijfer steeg L o. v. 1937 van 45 tot 50, het sterfstecyfer steeg van 24 tot 32. Het vestigingscijfer daalde van 194 tot 152, terwijl het aantal vertrok ken personen daalde van 171 tot 144. Kindserkenningen hadden in 1938 niet plaats. Biljarten. BILJARTSEANCE TE EGMOND-BINNEN. De bekende Alkmaarsche biljarter Hoogland speelde Zondag in café Swart een partij tegen den heer G. v. d. Molen van Egmond aan den Hoef. De Alkmaar der won de partij over 500 punten in 28 beurten; gemiddeld 17.9, hoogste serie 62. De heer v. d. Molen maakte 117 punten; gemiddeld 4.2, hoogste serie 25 punten. Na afloop van de partij liet de heer Hoogland nog eenige interessante kunst- stooten zien. Zooals bekend heeft Alkmaar besloten een offer van bijna tweemaal honderddui zend gulden te brengen ten einde hier de legering van het 2e regiment Luchtdoel artillerie te verkrijgen. Er was voor de vestiging van nieuwe re gimenten een concurrentiestrijd tusschen diverse gemeenten met het gevolg, dat men als 't ware tegen elkaar opbood bij het op voordeelige wijze beschikbaar stellen van gronden voor kazernebouw en excercitie- terrein. Natuurlijk is het besluit van vestiging niet alleen afhankelijk van een voordeelig grondaanbod, maar allereerst van de ge schiktheid van plaats en streek om er een garnizoen met een bepaalde oorlogstaak te vestigen en ofschoon men wel ver wachtte, dat in dat geval het regiment, on danks elk gemeentelijk aanbod, wel in Alk maar zou worden gelegerd, is het begrij pelijk, dat de Raad het daarop niet durfde laten aankomen en dus het voor de ge meente kostbare besluit heeft genomen. Anderzijds is het begrijpelijk, dat men aan Defensie, waar men voor zeer groote uitgaven zit, van een gemeentelijk aanbod in de grondkosten een dankbaar gebruik maakt. Inmiddels is het steeds duidelijker ge worden, dat het 2e regiment Luchtdoelar tillerie wel voor Alkmaar bestemd is en met het oog daarop hebben Ged. Staten het voor Alkmaar kostbare raadsbesluit voor den tijd van twee maanden verdaagd in de hoop, dat er gedurende dien tijd een voor de gemeente gunstiger regeling met het Departement van Defensie is te treffen Dit bleek niet het geval, waarop Ged. Sta ten het Alkmaarsche raadsbesluit hebben vernietigd. Wanneer de gemeente daartegen niet in beroep ging bij de Kroon, dan was het voorstel tot aanbod van grond voor kazer nebouw en oefenterreinen automatisch van de baan. Evenwel is bekend, dat er thans overleg wordt gepleegd tusschen den minis ter van Financiën en den minister van De fensie over de mogelijkheid van maatrege len tot beperking van de kosten, welke door de beschikbaarstelling van een terrein ten laste van de gemeente Alkmaar zullen komen. De gemeente achtte het ongewenscht dat het voorstel van de baan geraakte en is dus in beroep gegaan. Zou er dan door de ge meente met hoogere instanties nader over leg moeten worden gepleegd, dan* zou dat tijdens de beroepsprocedure moeten ge schieden. In verband daarmede is men begonnen in November een adres aan H.M. de konin gin te richten met het verzoek om, met ver nietiging van de beslissing van Ged. Staten van 12 Oct. j.1., alsnog aan de bovenge noemde raadsbesluiten goedkeuring te ver- leenen. Het eigenaardige feit doet zich dus voor, dat Alkmaar pleit voor goedkeuring van een kostbaar raadsbesluit, waarvan men zelf hoopt, dat het nimmer in al haar roya liteit door het Departement van Defensie aanvaard zal worden. De kwestie voor den Raad van State. Als gevolg van het adres aan H.M. de ko ningin is de kwestie hedenmorgen in Den Haag voor den Raad van State behandeld en de burgemeester heeft daarbij het standpunt van Alkmaar verdedigd. Wij ontvingen hedenmorgen van het Stadhuis het volgende verslag van de door Jhr. mr. Van Kinschot daar naar voren ge brachte motiveering. Rede van den burgemeester. De burgemeester heeft eerst in het kort het verloop van zaken gemotiveerd en zeide daarna: Dat de Raad tegen het besluit in beroep is gegaan, is niet omdat de overweging van Ged. Staten bij den raad bezwaar heeft ont moet, maar uitsluitend, om te verhoeden dat de weg om aan de met het rijk gesloten overeenkomst uitvoering te verzekeren, zou worden afgesloten. Eigenlijk richt zich het bezwaar van den Raad derhalve in wezen niet tegen het standpunt van Ged. Staten, wagrtoe ook overigens al weinig aanleiding zou bestaan nu blijkt, dat dit College tegen de Raads besluiten op zichzelf, indien geen goedkoo- pere oplossing wordt gevonden, geen be denking heeft. Dat die oplossing mogelijk is, stellen Ged. Staten niet. Ook de gemeente is dit niet bekend. En de ter inzage liggende stukken, gewisseld tusschen de Min. van Financiën en Defen sie, verspreiden daarover geen licht. .Intusschen zal het gemeentebestuur van Alkmaar nu toch wel moeten ingaan op den inhoud van die stukken. Formeel heeft het daartoe het recht, omdat Ged. Staten zich in hun besluit op het overleg tusschen de ministers beroepen. Maar ook materieel zijn deze stukken voor de gemeente Alk maar van de hoogste waarde, omdat eerst daaruit aan de gemeente Alkmaar is kun nen blijken, hoe de beide Ministers dit vraagstuk beoordeelen. De briefwisseling stélt in het licht, dat de minister van financiën het billijk acht, dat de gemeente Alkmaar van het rijk een zoodanige tegemoetkoming ontvangt voor de beschikbaarstelling van het terrein, dat voor de gemeentelijke financiën geen on heilen zijn te vreezen. De minister van defensie is van oordeel, dat de financieele positie van de gemeente Alkmaar door de vestiging van het garni zoen zal worden versterkt in plaats van be nadeeld, zoodat er naar de meening van dezen minister geen aanleiding is, een te gemoetkoming in de kosten van het terrein voor rekening van het Dep. van Defensie te nemen. Het kost de gemeente Alkmaar uiteraard eenige moeite, ten aanzien van dit geschil punt stelling te nemen. Aan de eene zijde zal elke verlichting van lasten haar welkom zijn. Aan de an dere zijde hecht zij te zeer aan de vestiging van het 2e Regiment Luchtdoelartillerie, dan dat zij niet ook nu zou willen handha ven haar standpunt, dat zij bereid is, daar voor het in het raadsbesluit van 19 Mei '38 genoemde offer te brengen. De gemeente is daarbij uitgegaan van dezelfde overwegin gen, die de minister van defensie in den brief van 17 Nov. 1938 laat gelden, t.w., dat de vestiging van dit garnizoen ook eco nomisch zoodanige directe en indirecte voordeelen biedt, dat de gemeente zich dit offer redelijkerwijs mag getroosten, een zienswijze, die blijkbaar ook door Ged. Sta ten wordt gedeeld. Inderdaad is dit offer voor een gemeente als Alkmaar niet gering. Het is intusschen in dit verband wel van belang, eens te ver melden, hoe de gedragslijn in vroegere tij den is geweest, ook in tijden toen de stad veel kleiner was dan tegenwoordig en de financieele omstandigheden eveneens slechts beperkte mogelijkheden boden. Wat Alkmaar vroeger offerde. In 1866 besloot de raad tot de beschik baarstelling van grond en tot stichting van een gebouw voor de toen te Alkmaar ge vestigde Rijks hoogere burgerschool. De waarde van een en ander werd naar den toestand in 1922 bij de inwerkingtreding van de toen in de Middelbaaronderwijswet aangebrachte wijziging van rijkswege ge schat op 323.720. In 1882 droeg de gemeente zonder ver goeding over aan het rijk den grond, waar op een cellulaire gevangenis werd gesticht. In 1890 stond de gemeente kosteloos aan het Rijk af den grond, benoodigd voor de stichting van een nieuw gebouw voor de Arrondissements-rechtbank en een Huis van Bewaring. In 1892 stelde de raad ter beschikking van het rijk den grond, benoodigd voor de Cadettenschool, ter waarde van 28.300, alsmede een bijdrage in de stichtingskosten van 110.000, in totaal derhalve 138.300. Uit lateren tijd zijn van belang de vol gende besluiten: In 1913 heeft de gemeente aan het rijk kosteloos de beschikking gegeven over den grond, benoodigd voor de stichting van een Rijkstuinbouwwinterschool en voor een proeftuin voor die school, terwijl de ge meente eveneens het gebouw heeft gesticht en kosteloos aan het rijk in gebruik gege ven. Zoo ook werd in 1927 ten behoeve van het Rijk gesticht een gebouw voor de Rijks kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen, waarvan het Rijk eveneens zonder vergoeding gebruik maakt. Deze gebouwen met terreinen vorderden van de gemeente een uitgave van respec tievelijk rond 50.000 en 94.000. De gemeente heeft blijkbaar ook in het verleden haar taak aldus begrepen, dat zij het Rijk bij de vestiging van belangrijke inrichtingen mag en moet tegemoetkomen. En steeds heeft zij daarbij mogen rekenen op den steun der hoogere instanties. De gedragslijn wordt voortgezet. Zij zou deze gedragslijn thans wenschen voort te zc.ten. En nu met te meer reden, omdat de beteekenis van bijna geen enkele inrichting waarvoor de gemeente in het verleden een evenzeer belangrijk offer bracht, in economisch opzicht kan worden vergeleken met die van de vestiging van heeff^T" Vaiï PLm- 800 man' Natuurlijk heeft de gemeente de vestiging van die andere inrichtingen, gelijk reeds gebleken is eveneens zeer op prijs gesteld, maar voor al wanneer men let op de wel zeer groote bediagen, die de gemeente met medewer king van Ged. Staten vroeger aan riiks merf'moete k"°Ste dan zal t0egren' dat het offer, dat de raad thans bereid is voor de vestiging van het 2e Regiment Luchtdoelartillerie te brengen, ook vergelijkenderwijs niet geacht kan worden te overschrijden een redelijken door de tot dusver reeds sedert lange jareï gevolgde gedragslijn geijkten norm En al is de raad er zich van bewust, dat deze tijden wel buitengewoon moeilijk zijn, de raad meent, dat deze aangelegenheid niet onder den druk van den toestand van dit oogenblik mag worden beoordeeld, doch dat, zoo ooit, hier geldt het gouverner c'est prévoir. Men zou wel geheel en al moeten twijfelen aan de toekomst van de gemeente Alkmaar, wanneer men van oor deel zou zijn, dat zij zich in een zoo be langrijke aangelegenheid afzijdig zou moeten houden. Voor een dergelijk pessi misme bestaat geen grond. Alkmaar is een in bevolking vooruitgaande gemeente. Door haar geografische ligging is zij voorbe stemd, ook in de toekomst het centrum te blijven van een dichtbevolkt deel van een der belangrijkste provincies. Zijn de tijden voor dat deel van de provincie, waarop het economisch leven van Alkmaar voor een groot deel is gebaseerd, thans verre van gunstig, men behoeft toch niet te veronder stellen, dat de vroegere welvaart thans on herroepelijk is verdwenen. Bij belangrijke beslissingen moet elke overheid, ook de ge meentelijke, een risico weten te nemen. Maar te meer geldt dit, wanneer dit risico, ook blijkens de ervaringen in andere ge-* meenten, de gemeente niet alleen niet aan avonturen bloot stelt, doch haar bevolking een nieuwe bestaansmogelijkheid verze kert waarvan de beteekenis voor een stad als Alkmaar hoog moet worden aangesla gen. Zelfs dus al zou men de ongunst der tijden ten volle willen laten wegen, dan nog staat men hier voor een beslissing, die deze lichtzijde heeft, dat zij naast het offer tastbare voordeelen in het vooruitzicht stelt, die dat offer voor de bevolking com- penseeren. Over de voordeelen van anderen dan materieelen aard behoef ik hier niet uit te weiden. Zij spelen in dit geschil geen rol, al ligt het voor de hand, dat men deze aan gelegenheid veel te beperkt zou zien, indien men de beteekenis van de vestiging van het garnizoen enkel uit materieel oogpunt zou willen waardeeren. Het geschil heeft daar op echter geen betrekking. Maar toch meen ik als vertegenwoordiger der gemeente te moeten constateeren, dat deze factor voor de gemeente eveneens heeft gewogen. Op grond van verschillende overwegin gen heeft de gemeente er prijs op gesteld, hier de uitdrukkelijke verklaring af te leg gen, dat zy noch in absoluten, noch in rela tieven zin het offer dat zy wenscht te bren- gen voor de veshging van het 2e Regiment Luchtdoelartillerie te zwaar acht, zoodat zij met klem erop aandringt, dat met vernie- tiging van het besluit van Ged. Staten van 12 October 1938 alsnog goedkeuring worde ïnóle aan de raad—-"sluiten van 19 Mei IDoo.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2