laatste berichten. Amsterdamsche beurs Jkovinciaal Tlieuws stompetoren heiloo x zuidscharwoude hoorn grootschermer oudkarspel broek op langendijk! brand in het gesticht „koningslust" te helden. principieele weigering van militairen dienst. Hechtenisstraf opgelegd van een week. de uitgifte van erfpachtsgrond te amsterdam. verduistering. de „sumatra" naar de middellandsche zee vertrokken. directeur van n. v. geeft eigen verduisteringen aan. verklaring van enkele raads leden. aanzienlijk bedrag verduisterd. vier britsche constabels voor den krijgsraad. chamberlain en halifax te genua ontvangen. een ontploffing te egmond aan den hoef. Glimlachje TWEEDE BLAD. Vanochtend is door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in het r. k. gestich. voor reclasseering „Koningslust" te Helden. De brand is ontstaan in de bij het kloos ter behoorende met graan gevulde stal lingen en schuren, terwijl ook de hoofd gebouwen met de kapel ernstig worden be dreigd. De brandweer uit Venlo is ter plaatse en bestrijdt het vuur met alle kracht. Beperkt tot opslagplaats. De brand in het gesticht „Koningslust", welke zich vanmorgen ernstig liet aanzien, is, dank zij het krachtig optreden van de brandweer uit Venlo, beperkt gebleven tot de opslagplaats van het gebouw. Het oude gedeelte van het gesticht heeft veel waterschade gekregen. De schade wordt door verzekering ge dekt. Vanmorgen diende voor het Amsterdam- sche kantongerecht een strafzaak tegen een man, verdacht van principieele dienstwei gering. De verdachte, die momenteel in preven tieve hechtenis verblijft, was niet versche nen. De ambtenaar van het O. M. eischte veer tien dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdach te bij verstek tot een week hechtenis. De raad bijeen; amendement-Jansma op het voorstel-Matthijsen. Voor de eerste maal in 1939 en vroeger dan aanvankelijk was voorzien, is heden middag de Amsterdamsche gemeente raad bijeengekomen in verband met de publicaties in een der dagbladen over de uitgifte van erfpachtsgronden in de hoofdstad. De agenda voor deze vergadering bevatte slechts enkele punten, n.1. onder het punt ingekomen stukken het verzoek van het rev. soc. raadslid C. Kitsz om te mogen interpelleeren naar aanleiding van de ge noemde dagbladberichten over de uitgifte OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Woensdag 11 Januari 1939. STAATSLEENINGEN. 3—3)4 Nederl. 1938 3 Ned-lndië 1937 5% DuitschL '30 m. verkl. BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Lever Bros Nederl Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Generaal Motors Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr Perlak Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert.. Union Pacific Canadian Pac. Vorige koers lOO'/is 99'/» 25% 13t% 141 156 129 37'%6 89 139% 340 210% 37»/» §25°/» 5c3/18 ®Vm 36% 30»/16 17»/» 5% 50»/» 4% 443 195% 209% 87 59% 149% 306% 318% 69% 301ö/16 10'%6 10%6 214% 147% 124% 145% 105 3%6 114 87 118 114% 203 255 231 29% 14% 15%6 72'/, 4% laatste 2.45-3.00 100%« 99 26%-% 135% 140% 156 127% 37% 135-6% 342 20%-% 37% 24ls/ic*f 55ü->%6 6 367IB 30% 17-7/is 57» 49H%e 4% 435-6% 195 207 853/4-6 58% 149 302 315%-$ 71-2 30% 10'/. 10%» -s 210»-11 147 123% 141 103-4 2I5/]6-3 113% 87 117 114% 203 25!'*"% 231 29% 14'/» 14% 73 4% §Noteering per 50. x) ex-coupon fExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers V,, heden V, pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers heden New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo 1.837» 8.58 V, 73.72 y, 4.85»/, 31.06 41.57 38.32K 44.20 *205 1.83»%, 8.59 75.— 4.85 y, 31.07 41.57 38.37 44.25 43.20 van gronden in erfpacht, en een voorstel van den heer J. W. Matthijsen, voorzitter der soc. dem. raadsfractie, tot het benoemen van een commissie uit den raad met op dracht, een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop de uitgifte van erfpachts gronden heeft plaats gehad, op welk voor stel mr. K. Jansma (lib.) een amendement heeft ingediend om deze commissie uit te breiden met drie personen buiten den raad. In zijn toelichting verklaart mr. Jansma het volgende: Teneinde aan de voorgestelde commissie nog meer het karakter van een eereraad te geven, acht ondergeteekende het gewenscht de commissie te versterken door de benoe ming van drie hoogstaande figuren buiten den raad, waarbij te denken ware aan de heeren: Gottfr. H. Crone, voorzitter van de Kamer van Koophandel, mr. J. Cruseman, oud-president van het gerechtshof en mr. L. J. A. Trip, president van de Nederland- sche Bank Mocht één hunner zich niet be schikbaar stellen, dan zou in overleg met hem een plaatsvervanger zijn te zoeken. Te Wierden zijn verduisteringen ontdekt, waarvan verdacht wordt een 42-jarige me- ter-opnemer en incasseerder van het gem.- electriciteitsbedrijf. Reeds vroeger heeft de politie op den man gelet, doch het gelukte niet hem van iets te beschuldigen, daar hij steeds geld scheen te kunnen krijgen, waarmede de ga ten in de tekorten konden worden gestopt. Thans echter bleef hij in gebreke, de ge- inde gelden af te dragen. Het betreft hier een bedrag van negenhonderd tot duizend gulden. De man is gehoord, doch daarna op vrije voeten gesteld. Het parket te Almelo stelt een onderzoek in. Vanmorgen om elf uur is de kruiser „Su- matra" voor zijn driemaandelijksche voor- jaarsreis uit Nieuwediep naar de Middel- landsche zee vertrokken. Bij de Haagsche politie heeft zich ge meld de 38-jarige directeur van een distil leerderij en stokerij. Hij deelde mede, gedurende de laatste 10 jaren zich te heb ben schuldig gemaakt aan verduisteringen tot een totaal bedrag van ruim 10.000 ten nadeele van de distilleerderij, een naamlooze vennootschap. Een betrekkelijk klein salaris en huise lijke omstandigheden hadden hem hiertoe genoopt. Het systeem van de verduisteringen was vrij eenvoudig: hij droeg minder af dan hij van debiteuren ontving en stopte het eene gaatje met het andere. Het merkwaardige is, dat zelfs een regelmatig accountants onderzoek de knoeierijen niet aan het licht gebracht had. Het verduisterde bedrag is van <*%n aard, dat de man, hoewel hij groot berouw toont en volledige medewerking verleent, waarschijnlijk in het huis van bewaring zal worden ingesloten. De leden van den Amsterdamschen ge meenteraad J. H. Crucq, dr. M. de Hartogh, G. A. Roobol, mej. mr. N. S. C. Tendeloo en A. Weiss hebben het volgende schrijven gericht aan dr. W. de Vlugt: Ondergeteekenden, leden van den ge meenteraad van Amsterdam, gelezen hebbende de publicaties in de dagbladen omtrent de correspondentie, ge voerd tusschen den wethouder S. R. de Miranda en de raadsfractie der S.D.A.P. betreffende het raadslid Z. Gulden, geven als hun meening te kennen, dat zij het onjuist achten, dat bedoelde wethouder zich met zijn blijkbaar ernstige bezwaren tegen de handelingen van een raadslid heeft gewend tot zijn fractie en niet tot het col lege van B. en W., dat, indien bedoelde wethouder laatstge noemden weg zou hebben ingeslagen, de leden van den raad zonder eenigen twijfel door het college van B. en W. zou zijn inge licht, waar zij recht op hebben, dat zij door de thans door den wethouder gevolgde gedragslijn ernstig zijn teleur gesteld, verzoeken den burgemeester van dit schrijven mededeeling te doen aan de leden van den raad. Maandag heeft de Haagsche politie den 36-jarigen H. C. A. C., beheerend vennoot van de „Maatschappij voor in courante fondsen", gevestigd aan het Noordeinde aldaar, die verdacht werd van verduistering ten nadeelen van een aantal cliënten, gearresteerd. Het verduisterde bedrag zou onge veer 15.000 beloopen. In den laatsten tijd had C. van zijn cliën ten geld ontvangen om diverse fondsen aan te koopen. Na eenigen tijd kwamen de cliënten om hun papieren te halen, doch werden door C. nu eens met dit dan weer met dat voorwendsel weggestuurd. In het begin gaf dit geen reden tot argwaan, aan gezien de orders betrekking hadden op den aankoop van incourante fondsen en de cliënten dus wisten dat zij niet onmiddel lijk na hun geld gestort te hebben hun pa pieren in ontvangst konden nemen. Toen het echter zoolang duurde volgden klachten bij de politie, die daarop een on derzoek instelde. Dit onderzoek bracht aan het licht, dat C. voor ruim 15.000 verduisterd zou heb ben. Dit geld behoorde toe aan 11 cliënten, in Den Haag en elders woonachtig. Bovendien wordt C. er van verdacht een Rotterdamsche effectenfirma te hebben op gelicht voor 2000. man zal ter beschikking van den offi cier yan justitie worden gesteld, Er is uitspraak gedaan in de zaak tegen vier Britsche constabels, die beschuldigd werden van moord op een Arabier. William Wood werd schuldig bevonden aan poging tot doodslag en is deswege vei- oordeeld tot drie jaren gevangenisstraf. P. Crossley en j. Crossley (dit zijn geen familieleden) werden wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel ieder veroor deeld tot een boete van vijftig pond sterling, welke binnen het jaar moet worden be taald. Chamberlain en Halifax zijn stipt op den vastgestelden tijd te Genua aangekomen. Zij zagen er zeer „fit" uit en glimlachten gelukkig toen zij uit den trein stapten voor de eerste officieele ontvangst in Italië. Britsch bezoekers van de Riviera en ter plaatse wonende Engelschen bevonden zich op het perron. Zij bereidden den minister president een hartelijke ontvangst en zon gen hem een „For he's e jolly good fellow" toe. Chamberlain en Halifax werden be groet door Sir Noel Charles, den eersten secretaris der Britsche ambassade en toen zij het perron hadden verlaten, werden zij voorgesteld aan de officieele personen te Genua. Het muziekcorps van een infanterieregi- ment speelde het Engelsche volkslied. In het polderhuis van den Bovenpol- der, welk huis wordt bewoond door J. Admiraal, heeft een ontploffing van een kachelbuis plaats gevonden. De oorzaak moet in de eerste plaats gezocht worden in een constructie-fout van het huis. De rookafvoer van de woonkamer was inder tijd bij den aanbouw van het huis verge ten. Om dit te herstellen heeft men de kachelpijp laten uitmonden in een op zol der gemetselde, kleine, van boven afge sloten schoorsteen. Van daaruit heeft men horizontaal over den zolder een pijp van potaarden buizen aangelegd, loopende naar de schoorsteen van de keuken. In den loop der jaren waren de potaarden buizen vol roetafval gekomen. Doordat zij nimmer schoon konden gemaakt worden, gebeurde het dezer dagen dat deze buizen sprongen. Gelukkig geschiedde het over dag, zoodat spoedig ingegrepen kon wor den. De brandweer uit Egmond aan den Hoef behoefde er niet aan te pas te komen. Landbouw en Maatschappij. Dinsdagavond hield de afdeeling van den Bond van Landbouw en Maatschappij hare jaarvergadering in café Renses. De voorzitter, de heer Jb. da Boer Cz., heette de aanwezigen welkom, speciaal den spreker, den heqr P. Bruin te Graft. Spr. deelde mee, dat de landdag dit jaar zal ge houden worden den 12den Juni. De secretaris, de heer Wonder, bracht het jaarverslag uit. Met de jeugdgroepen werd prettig samengewerkt. De penningmeester gaf een uiteenzetting. Er is 'n flink saldo en de vereeniging telt thans 68 betalende leden. In de plaats van de niet herkiesbare bestuursleden C. Groot en K. Kalis, werden de heeren J. J. Posch en J. Doornbos gekozen, die hunne benoe ming aanvaardden. Besloten werd dat de heer Zuidervliet, directeur der Han- delssschool te Zaandam, op deze 8 Februari een lezing zal houden over „Trust en Kartels". Het bestuur van den Bond van Boerinnen en andere Plattelands vrouwen had bericht gegeven, niet op de uitnoodiging, om gezamenlijk een spreker uit te noodigen, te kunnen ingaan. Hierover ontstond een discussie. De heer Doornbos verklaarde, dat de bond van L. en M. geen politieke partij was, zooals gevreesd werd. De heer v. d. Laan gaf een uiteenzetting van den gedachtengang van het bestuur van den Boerinnenbond. Men had reeds contact met het prov. bestuur gehad. Hij beval, daar z.i. in een vorige vergadering de heer de Lange een groote fout had begaan met zijn optreden, een afwachtende houding aan. De voorzitter was van oordeel, dat het geheele platteland belang had bij het streven van L. en M. De heer Bruin was van oordeel, dat men moest doorgaan, om den bond tot samenwerking te bewegen. De heer Wonder dacht, dat het uit den boezem van de bewuste afdeeling moest komen en niet alleen van het bestuur. De heer C. Groot Sz. vroeg naar de finan- cieele resultaten van L. en Maatschappij's drukkerij, waarop hij uitvoerige inlichtingen kreeg, waaruit bleek, dat het bedrijf flo reert. De heer Wonder was van oordeel, dat men het particuliere bedrijf schade toe brengt. Men was het daarmee eens. De heer Doornbos drong op betere samen werking met afdeelingen uit den omtrek aan. De heer C. Groot Jz. stelde voor den secretaris niet periodiek te laten aftreden, waarmee men accoord ging. De heer Doorn bos besprak een gezegde in het onderhoud met den heer Breure over een N. S. B.- boek, waarop de voorzitter hem van ant woord diende. In de vergadering werden sluitzegels verkocht, en men besloot 100 brochures te bestellen voor den verkoop. Daarna sprak de heer Bruin over: „De richtlijnen van L. èn M." Liefde voor dezen bond dwong den spr. om de gedachte, welke hem bezielt, uit te dragen, hetgeen hij den plicht van ieder lid achtte. Dit wordt nog niet beseft en vandaar de slecht bezochte vergaderingen. De jaarvergaderingen zijn geschikt, om eens een spreker uit een andere afdeeling te hooren. Iedere afdee ling heeft zijn propagandist. Het ware te wenschen, dat dit niet noodig was. Wij moeten zoeken naar een zuiver standpunt, dat ingenomen dient te worden. Spr. vroeg zich af, of de vrouwen van den Boerinnen- bond wel weten, wat L. en M. wil, en be twijfelde dit. Het is ook niet gemakkelijk, dit in woorden te brengen, daar het pro gramma zeer omvangrijk is. Uitvoerig ging spr. de oprichting van L. en M. na. Was de bond uit den nood van de boerenbevolking geboren, hij kan niet de ellende van het ge heele volk opheffen. Het is een toeval ge weest, dat juist de boerenbevolking het eerst de ideeën van den heer Smid ging uitdragen. Uit het verdrukte deel der be volking ontstonden reeds vroeger verschil lende partijen. Toen waren de arbeidsvoor waarden niet zoo verschillend. Een gezonde toestand kan volgens den heer Smid alleen geschapen worden uit een gezonden boeren stand, waaruit voortvloeit, dat hij naar een verhouding zocht, waarin iedere bevolkings groep gelijk bedeeld was, en hij belichaam de die in L. en M. Dit besef wordt levend, de bond groeit zeer snel. Wel wordt ge klaagd, dat nog niet veel is bereikt, maar men ziet het gestelde doel soms verkeerd. In brochures is het goed beschreven, deze moeten onder de menschen worden ge bracht. Spr. bracht het boekje „Volk en Trust" onder de aandacht van zijn gehoor. Wie dacht eenige jaren geleden aan trust- en kartelvorming? Het woord plattelandsbevolking wordt te eng opgevat. Ook den middenstand moet men bereiken. Wat zijn b.v. steden als Alkmaar, Purmerend, Hoorn enz. zonder het platte land? De band tusschen stad en dorp moet hechter worden. Men meent soms, dat L. en M. een poli tieke partij is. De heer Breure becriti- seerde de N. S. B., doch hij bedoelde, dat L. en M. tegenover alle politieke partyen staat. Spr. gelooft niet, dat de meening van één politieke partij aan alle menschen opge drongen kan worden. Zeer noodzakelijk is, dat het ledental van L. en M. in overeen stemming komt met den geest, die in den bond heerscht. Wij staan voor de verkiezin gen, het aantal stemmen op de candidaten van L. en M. moet stijgen, om tot meerdere macht te komen en invloed te kunnen uit oefenen. Daartoe moeten alle leden mee werken. Leden van alle godsdienstige ge zindten kunnen zonder bezwaar toetreden, een ieder is welkom, onverschillig van welke partij hij lid is. Spr. wekte op, in alle andere vergaderingen, onverschillig op welk gebied, zijn stem te laten hooien, daaruit komt succes voort. Hiervan gaf hij eenige voor beelden. Een maatschappij kan niet van de industrie bestaan, daar de benoodigde pro ducten uit de opbrengst van den bodem moeten komen. L.'en M. wenscht een ge zonden ruilhandel. Spr. besprak de redevoe ringen van ds. Eggink, die vooral op de cul- tureele waarden van L. en M. den nadruk heeft gelegd. Niet alleen de materieele kant moet in het oog gehouden worden. Na het beëindigen van deze rede, ontstond een geanimeerde gedachtenwisseling over het mensch waard igheidsgevoel in den boerenstand naar aanleiding van een vraag van den heer Wonder. De heer v. d. Laan sprak zijn meening uit over de coöperaties. Ook was hij het eens met de woorden van wijlen den heer D. de Boer Dz., omdat een vergadering met weinig bezoek niet minder belangrijk behoefde te zijn, als de kern van de afdeeling maar actief is. De heer Bruin beantwoordde de sprekers. Daarna dankte de voorzitter den spreker voor zijn lezing, en de afgetreden bestuursleden voor hun bijzondere verdiensten. Houtveiling. De houtveiling in het bosch van Na tuurmomenten stond in het teeken van veel vraag en hooge prijzen (voor zoover zwaar hout en rijshout). Het aunne hout had niet die groote belangstelling. Iepenziekte. Andermaal vallen aan den Heerenweg vele boomen ten offer aan de iepenziekte. Nu ze gerooid zijn kan men de ravage aan den weg zien. Jammer, doch niets aan »e doen. Beter was een geheel nieuw soort boomen, welke niet vatbaar zij n voor de ge vreesde ziekte, aan te planten. IJsclub „Ons Genoegen". Dinsdagavond vergaderde de ijsclub „Ons Genoegen" in het lokaal van den heer Joh. Jansen. De voorzitter, de heer S. de Boer Kz., her dacht met eenige waardeerende woorden het overleden bestuurslid, den heer A. Kist. Spr. had voor deze vergadering van de zij de der schaatsenrijders meer belangstelling verwacht. T.a.v. de laatste winterperiode gaf de heer Metselaar een uitvoerig verslag. Bij uitzon dering kon weer eens gebruik gemaakt wor den van het ijs op de Voorburggracht. Ge hoopt wordt, dat men zal medewerken het ledental van de vereeniging op te voeren. T.a.v. het jaarverslag deelde de voorzitter mede, dat den penningmeester een blijk van waardeering is aangeboden bij diens 2'5-jario ambtsjubileum. Door den Bond is den pen ningmeester een eere-penning overhandigd. De rekening van den penningmeester, den heer C. de Boer Cz., gaf aan, dat ontvangen 7 227 12 Ultgegeven f 334,07, batig saldo Het batig saldo, waarmee begonnen was in 1935, was 226,87. »eë°nnen was Opgewekt werd lid te worden van de ver zekering van den bond, men kan zich tegen valien verzeakeren.Per PerS°°n teg6n "SOnge" ,i1JndlleSlU,UrS7erkie2in« werden de hee- n Kleef en Jn. Schoenmaker he'-- Kozen. ïn de vacature-Kist werd de neer P. van der Welle gekozen. nnfhPt wrdC.Wam een bestuursvoorstel om het bestuur te machtigen bij kinderwed- stryden kinderen al of niet mee te laten doen, wier ouders geen lid van de ijsclub Het is teleurstellend voor het bestuur, dat de kinderen van menschen, die best lid van de ijsclub kunnen zyn, bij de wedstrijden voorop gaan. Van hen, die dit niet kunnen betalen, werkloozen en arbeiders, zal niet gevergd worden, dat zij lid worden. Degenen, die .wel voor het in aanmerking komen, zullen door een be stuurslid worden bezocht. Na eenige besprekingen besloot men het bestuursvoorstel aan te nemen. Bü de rondvraag bracht de voorzitter den heer en mevr. Jansen dank voor de gevoerde propaganda voor de ijsclub. Een der aanwezigen wilde trachten een overeenkomst te treffen met den polder Geestmerambacht, dat by ys gewaarschuwd wordt wanneer begonnen wordt met malen. Men wees er op, dat het zeer gevaarlijk is, dat gemalen wordt, wanneei ei ijs in de sloot ligt. Als het in de toekomst zal voor komen, zal men zich met het polderbestuur in verbinding stellen. Massale diefstal van rijwielplaatjes. Maandagmorgen, aldus de N. H. Crt., vermoedelijk na het speelkwartier, zyn van de rijwielen, welke dagelijks staan gestald in de bergplaatsen achter de verschillende scholen aan de Johan Messchaertstraat, niet minder dan 23 rijwielbelastingmerken ont vreemd, waarvan 15 bij de U. L. O.-school en de overige bij de gemeentescholen I en III Deze minder aangename ontdekking werd gedaan, toen de betrokken leerlingen zich omstreeks 12 uur per fiets naar huis wilden begeven; natuurlijk werd hierdoor een heele sensatie teweeg gebracht. Hoe brutaal dit staaltje op zich zelf ook is, staat hier weer tegenover, dat de z.g. fietshokken zich aan de achterzijde van het gebouwencomplex bevinden, waar niemand er het uitzicht op heeft, zoodat de dief in dit opzicht vrij spel heeft gehad. Het on derzoek heeft uitgewezen, dat in de mor genuren wel een ongeveer 30-jarig per soon, wiens signalement bij de politie be kend is, zich op verdachte wijze in de om geving der scholen heeft opgehouden. De nasporingen worden voortgezet. Een kerkinbraak. Na de tallooze kerkinbraken, welke den laatsten tijd in de omgeving zijn gepleegd en waarbij het tot heden nog nooit is ge lukt, de hand op de daders te leggen, heeft thans ook Hoorn en met name de Kapel aan de Eikstraat de twijfelachtige eer van dit bezoek gehad. Waarschijnlijk in den nacht van Zondag op Maandag heeft men zich toegang tot het gebouw verschaft door het indrukken van een glas- en lood raam aan de achterzijde. Waarschijnlijk met een breekijzer heeft men hierop een der aanwezige offerblokken opengebro ken, doch waar juist een week te voren de inhoud hier nog was uitgehaald, viel nu de buit niet mee. Deze bedroeg vermoedelijk slechts 1.502. Aangenomen wordt, zegt de N. H. Crt., dat de dader(s) aan de achterzijde via het ijs het kerkgebouw heeft of hebben be reikt. Uit het feit, dat in de kerk tal van afgebrande lucifers werden gevonden, zou men kunnen concludeeren, dat er in duis ter en zonder zaklantaarn is gewerkt. De politie stelt een onderzoek in. Geslaagd. Bij de gehouden examens, uitgaande van de Ver. van Leeraren in de Handels wetenschappen in Nederland, slaagde mej. A. Kreb alhier voor boekhouden. Vrouwen vredebond. De afd. Oudkarspel van den Alg. Ned. Vrouwenvredebond heeft een algmeene ledenvergadering gehouden in de consisto riekamer van de N. H. kerk. De voorzitster, mevr. Van Dort—Nieman deelde mede, dat ds. Westmeijse uit Rotter dam een spreekbeurt zal vervullen in Con- cordia, voor de beide vredesgroepen aan den Langendijk. In verband met de mededeeling, dat het hoofdbestuur een scholingscursus zal hou den, werd de wenschelijkheid naar voren gebracht, een lid van de afdeeling dezen cursus te doen bezoeken. Na eenige besprekingen besloot men een vredesvlag aan te schaffen. Van de gele genheid, om zich via de afdeeling op te ge ven als lid van de HIRO maakten ver scheidene dames gebruik. Ook besloot men nog leesmiddagen en -avonden te organiseeren. Tenslotte heeft een der dames, die drie maanden in het buitenland vertoefd heeft, een interessante lezing gehouden over al wat zij daar gezien en beleefd heeft. Opgelet! De gemeentepolitie is dezer dagen t>ij de ingezetenen rond geweest met de aan zegging, dat in het vervolg, nu de politie verordening in dien zin gewijzigd is, geen vuil meer in het water mag worden gewor pen. „Goed dat U komt, mama ik wou juist vragen, of ik de jam wel mag opeten!"

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8