Agenda 'PzoaMciaal Wietms ftuajedijke Stand £xuuU en 'Juinêuxm Zal de gemeente een bedrag van f50.000 moeten betalen? HEERHUGOWAARD HEILOO BERGEN AKERSLOOT ZIJPE alkmaar. aardbeien. Lood der I r goede vergelyking is het noodig 1 EERSTE BLAD. Alkmaar, Donderdag. Onrechtmatige steunverleening? Naar wij vernemen zou het Rijk de gemeente aansprakelijk stellen, voor een bedrag van ongeveer 50.000, dat on rechtmatig in onze stad aan steun gelden zou zijn uitgegeven. Er zouden namelijk in verloop van jaren diverse personen voor steun dus ook Rijkssteun in aanmerking zijn gebracht, wien dezen steun niet mocht worden ge geven. Daartoe zouden b.v. behooren uit de gevangenis ontslagenen en anderen, die uiteraard niet voor steun in aanmerking kwamen maar die men tijdelijk te werk stelde om hen daarna in den steun te kun nen opnemen. Men heeft daardoor het Maatschappelijk Hulpbetoon dat geheel voor rekening der gemeente komt ontlast, maar het is be grijpelijk, dat het Rijk met een en ander niet accoord is gegaan. Men deelt ons mede, dat met hêt oog daarop Rijkscontroleurs geruimen tijd in Alkmaar vertoefd hebben, maar dat men, ondanks waarschuwingen van die zijde, op den ingeslagen weg is voortgegaan. Wanneer dat juist is en de gemeente aan onrechtvaardig betaalde steungelden dus een bedrag van ongeveer een halve ton aan het Rijk zal moeten restitueeren, zal de noodlijdendheid der gemeente wel onaf wendbaar zijn. Het vreemde in deze historie is, dat on rechtmatige steunverleening blijkbaar ja renlang heeft kunnen plaats vinden zonder dat B. en W. of de betrokken wethouder daaraan een einde hebben gemaakt, tenzij natuurlijk ook deze van meening waren, dat de opvattingen van den betrokken directeur bij diverse gevallen van steun regeling volkomen juist waren. Het is begrijpelijk, dat men bij de hooge lasten der gemeente de uitgaven van inwo ners die niet in eigen onderhoud kunnen voorzien, zooveel mogelijk op rekening van het Rijk tracht te schuiven. Het is eveneens volkomen juist, dat de financieele verhou ding tusschen Rijk en gemeenten voor de laatste een zeer ongunstige is en dat veel meer voor den steun van behoeftigen op Rijksrekening diende te komen. Maar het is daarnaast begrijpelijk, dat zoolang de financieele verhouding niet gewijzigd, ook het Rijk nauwkeurig contro leert wat te zijnen laste gebracht wordt, dat men vanuit Den Haag zoo nu en dan een waarschuwend woord laat hooren en dat men daar tenslotte weer opeischt, wat de gemeente onrechtmatig aan de schatkist heeft onttrokken. Men wijst ons er op, dat de verhouding tusschen Maatschappelijk Hulpbetoon dat nu een eigen directeur heeft gekregen eenerzijds en Arbeidsbeurs en steunver leening anderzijds veel te wenschen over laat. Met name zou het den directeur van M.H. groote moeite kosten bij de werkver schaffing ook plaats te vinden voor de door Maatschappelijk Hulpbetoon gesteunden, die geheel voor rekening der gemeente ko men. En waar het Rijk het overgroote deel van het werkverschaffingsloon voor zijn reke ning neemt, zou de gemeente hierdoor in financieel opzicht dus bijzonder ontlast kunnen worden. Over het algemeen zou men, nu er twee directeuren zijn, bij de steunverleening dus weer een anderen weg volgen waardoor meer dan absoluut noodzakelijk is ten laste der gemeente gebracht wordt. Naar verluidt zou de voor Alkmaar zoo belangrijke kwestie van de terugbetaling van een bedrag, dat de 50.000 zelfs zou overschrijden, op de vergadering welke de volgende week wordt gehouden, aan het oordeel van den Raad worden onderwor pen. HEDL.00 HEEFT 8000 INWONERS. Zonder dat er een haan naar kraaide heeft de gemeente Heiloo het 8000-tal in woners volgemaakt. Wel wisten we, dat ver moedelijk vóór 1 Januari de 8000 zou vol zijn, doch verder hoorden we niets, totdat heden de bevolking 8007 op 31 December aanwijst. Deze 8000 inwoners beteekenen ook nog iets anders. Op 1 Juli (een half jaar na 31 December) gaan de jaarwedden van den burgemeester, secretaris en ontvanger om hoog. Door den groei der gemeente wordi ook de raad uitgebreid van 11 tot 13 raads leden, doch dat komt eerst na de eerstvol gende 10-jaarlijksche volkstelling in 1940. (dus met de verkiezingen van 1943). Uit den loop der bevolking kan men even wel zien, dat een vermeerdering met 224 zielen minder is dan men in Heiloo de laat ste jaren gewoon is. GUNNING VELDWACHTERSWONING TE CASTRICUM. Het gemeentebestuur heeft thans na aanbesteding per 3 Januari, waarbij de gunning was aangehouden, het bouwen van een veldwachterswoning met bijbe- hoorende werken gegund aan de laagste inschrijvers, t. w. schilderwerk den heer Joh. Weda te Castricum en voor de ver dere werken aan gebr. Pilkes te Alkmaar. KAASMARKT TE HOORN. Op de kaasmarkt te Hoorn was heden aangevoerd: 1 stapel kleine boerenkaas, wegende 197 K.G. De handel was goed. Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Diplo matieke zending (rom.-sens.); hoofdrollen Merle Oberon, Brian Aherne e.a. Toegang boven 18 jaar. Roxy-theater, 7.45 uur, Sneeuwwitje (de eer ste geteekende hoofdfilm, Nederlandsche taal). Vooraf: De piloot verdween (uit het vliegersleven): hoofdrol Robert Armstrong. Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer Mannequin (rom.); hoofdrollen Joan CraW' ford en Spencer Tracy. Toegang boven 18 jaar. Donderdag 12 Januari. 8 uur, café Populair aan de Laat, rede Co Beuzemaker over den nationalen en internationalen toestand. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, voorstelling telepathie, helderziendheid, fakirisme. AANRIJDING. Gisteravond te omstreeks kwart over zeven reed de heer K. over het rijwielpad langs den Kennemersingel in de richting van den Kennemerstraatweg. Op het punt VarnebroekKennemersingel naderde vanaf het Varnebroek een vrachtauto. Door den bestuurder van de vrachtauto werd de wielrijder te laat opgemerkt, daar deze den voorrang had. De chauffeur trachtte door krachtig remmen nog een aanrijding te voorkomen, hetgeen hem echter niet gelukte. De wielrijder werd van achteren aangereden. Persoonlijke ongevallen vonden niet plaats. Het rijwiel werd evenwel ernstig beschadigd. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt. EEN STADGENOOT VOOR DE MICROFOON. Onze stadgenoot, de heer Joh. Rotgans, is uitgenoodigd om een zangrecital te ge ven voor de A.V.R.O.-microfoon. Zijn op treden zal plaats hebben op Maandag 23 Januari a.s. van 4.004.30 uur, gedu rende welke tijd hij een Hollandsch liede- renprogramma ten gehoore zal brengen. GESLAAGD. De heer B. Schurer alhier slaagde voor het Mercurius-diploma boekhouden. De heer J. W. Jansen, alhier, slaagde voor het examen Engelsche handelscor respondentie van de Ver. van Leeraren. Heden slaagde te Den Haag voor het voorloopig diploma voor machinist de heer C. F. Kohnert te Alkmaar. Voor het examen Nederlandsche Han delscorrespondentie van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen slaagde o.a. de heer M. J. Valentin. HET WAS GEEN INBRAAK. Men schrijft ons uit Heerhugowaard: De heer van Schaick, hoofd der r.-k. school aan het Kruis, deed Maandagmorgen de ontdekking dat minder gewenschte gasten de ketting met slot van een poortje dat toegang geeft tot een pleintje, waarop een lokaal voor handenarbeid is gevestigd, hadden verbroken. Ook de deur van het lokaal bleek gefor ceerd, doch ofschoon meerdere voorwerpen niet op hun plaats stonden, werd niets vermist. Aangifte bij de politie volgde, waarop deze, uitgaande van de gedachte, dat ver moedelijk bezoekers van het bal in het nabij gelegen café van den heer Schut de daders zouden kunnen zijn, in deze rich ting een onderzoek instelde. De neus van Hermandad bleek niet ver keerd te hebben geroken. Een jongen en een meisje hadden, om zelf bij zit" en die een mensch een oogen- blik versteld doen staan: Een fakir steekt een pen door beide wangen, zonder dat er bloed te voorschijn komt; hij laat zich een half uur in een kist opsluiten, die geheel met zaagsel wordt bedekt en komt er springlevend weer uit, hij wordt in trance gebracht en laat daarna een steen op zijn borst stuk slaan zender eenig letsel ervan te krijgen, eet vuur, loopt op glas en klimt op een ladder waarvan de sporten uit sabels bestaan. Miss Hamida verricht verschillende opdrachten, die buiten haar om zijn samengesteld; zij ziet niet alleen in het verleden maar ook in de toekomst. Vooral dit laatste was interessant, al ont breekt hiervoor uiteraard nu nog iedere controle. Diverse gebeurtenissen ook over de grens voorziet miss Hamida, waarvan er verschillende bij het publiek kennelijk in goede aarde vielen. Jean Janin, de telepatische tenor zingt en blijkt even eens verrassende prestaties te kunnen leve ren. Door gedachtenoverdracht wist miss Hamida hem te helpen aan de namen van door de zaal bedachte bekende tenoren. Uit hun repertoire zong Jamin dan een lied. Alleen vanavond nog is het drietal Hamida-Janin-Ramah in het Gulden Vlies te zien. Voor liefhebbers van occulte griezeligheden bestaat dus nog een laatste kans een interessante voorstelling mee te maken. zoo sterk leeft. Al zal de eerste vonk van het nat.-socialisme ook nog slechts als vonk aanwezig $n, dan wachten wij op het psychologisch moment waarop deze vonken zullen samen gebracht worden tot vuur en vlam. Spr. riep tot slot het beeld voor den geest van den ouden grijsaard met het tijdglas en de zeis (1938), 'den tijd die achter ons ligt en dat van het jonge kind (1939), den r.ieuwen tijd, die komen moet, waaraan hij, afgaande op het onbewust voelen van niet-Nederlanders buiten onze grenzen, de gedachte koppelde, dat de komst van het nationaal-socialisme zeer nabij is. Al kan de 4 of 8 ook niets ^oewel ais raadslid herkozen, zijn wet- beteekenen, het psychologisch moment hou(jerszetel aan den heer Tromp moest moet nog komen en zal ook komen, omdat ajstaan Oude garde. De heer G. Krom zal met de aanstaande verkiezingen zich niet meer candidaat stellen als lid voor den raad. Hiermede zal de laatste van het drie. manschap van SlootenKrom Wijnker, dat gezamenlijk jarenlang als „dagelijkseh college" van onze gemeente fungeerde, De verkiezingen van 1915 brachten den heer Krom voor het eerst rond het groene 'alReeds in 1919 werd hy als wethouder gekozen en hij bleef dit tot 1931, toen hij het bewustzijn onder ons volk, door de democratie verloochend te zijn, dag aan dag sterker wordt. Na het uitspreken van zijn rede gaf spr. gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan, gezien de groote opkomst, n slechts bescheiden gebruik werd gemaakt. Met het zingen van het „Wilhelmus werd de vergadering gesloten. Notariaat. Met de waarneming van het kantoor van wijlen notaris F. W. A. van Riet is be- last de heer mr. J. G. C. Zijnen. Wijkverpleging. Blijkens het jaarverslag over 1938 heeft de gemeentewijkverpleegster in het afge- loopen jaar bij 115 patiënten 'n totaal 3039 huisbezoeken gebracht. Als enquetrice werden in 15 gezinnen in totaal 305 bezoeken gebracht. de heer K. groote uit- elkaar Leve dingen te kunnen zeggen, de sombere klimatologische weersgesteldheid wat al te bar vindend om dit buiten te doen, inplaats van de sneeuw een in het lokaaltje zich bevindende bank opgezocht en „Mein Liebchen was willst du noch mehr?" Naar we vernamen is procesverbaal opgemaakt. Laten we hopen, dat de heeren met de ernstige gezichten in Alkmaar, als ze de jeugdige delinquenten voor zich zien ver schijnen, hun handen eens over de harten zullen halen. Openbare vergadering N.S.B. Woensdagavond hield de afd. Bergen van de N.S.B. in het Oranje-Hotel haar eerste openbare vergadering Waartoe als spreker was uitgenoodigd de heer A. ALCMARIA V. V. V. De tegen 20 Januari in „het Gulden Vlies" uitgeschreven algemeene vergade ring van Alcmaria V. V. V. zal, in verband met de reeds ingekomen amendementen op het voorgestelde nieuwe huishoudelijke reglement, worden uitgesteld. Deze vergadering zal nu 24 Januari a.s. in het gebouw „De Unie" worden ge houden. SLAGERIJ H. KAGER. De vroegere slagerij van den heer D. de Groot, Ritsevoort 9, is in handen overge gaan van den heer H. Kager, die de zaak hedenmiddag heropent. Zooals te doen gebruikelijk, is de heele zaak gerestau reerd en gemoderniseerd en al is men met dit alles nog niet geheel gereed, de winkel zelf is kant en klaar. Hygiëne in een slagerij allereerst noodzakelijk is num mer één, licht en lucht zijn andere facto ren, die in een slagerswinkel op den voor grond moeten treden, een koelcel behoort tot den vasten inventaris, zooals ook snij machines e. d. tot de moderne gereed schappen behooren. Dit alles vindt men hier in den kraak- helderen winkel, waar het publiek zijn keuze kan doen uit de vele vleesch- en worstsoorten. Ongetwijfeld zal deze zaak vanavond wel de aandacht trekken! HAMIDA-JAMIN-RAMAH. Tal van interessante experimenten. Gisteravond werd in het Gulden Vlies een voorstelling gegeven vanwege het theaterbureau Bouwmeester te Haarlem, waarbij optraden miss Hamida, telepaté en helderziende, Jean Janin, telepatisch tenor en Ramah, de bekende fakir die zich o.m. levend 'begraven laat. Dat er inderdaad krachten in den geest van bepaalde menschen zyn, die bizondere prestaties mogelijk maken, die moeilijk door het gezonde verstand verklaard kunnen worden, valt niet te ontkennen. Evenmin, dat veel dat als zoodanig wordt aangeprezen, op den keper beschouwd humbug blijkt te zijn. Wanneer we van deze beide stellingen uitgaan, dan kan de vraag gesteld worden: tot welke categorie behoort nu het werk van bovengenoemd drietal? En het ant woord hierop dat zal niemand, die de buitengewone prestaties, bijv. van miss Hamida gezien heeft, ontkennen moet luiden: tot de eerste. Wat hier gegeven woidt, kan niet als bedrog gekwalificeerd worden. Er gebeuren dingen, „waar je toch Vlekke, statenlid van Noordhclland Spr., door den heer van Leeuwen inge leid, zeide op deze vergadering te willen behandelen: de ontwikkeling der nationaal socialistische beweging, haar doelstelling en ten slotte hare bestrijding. Uitgaande van 't gezichtspunt, hetgeen binnen ons land geschiedt onmogelijk ge scheiden te kunnen houden -an wat buiten onze grenzen heeft plaats gehad, releveer de spr. de reactie welke zich had voor gedaan bij de opkomst van het nat.-soc. in Nederland, dat bijna algemeen deze nieuwe richtlijn in het politiek bestek als een vreemd gebaar, 'n Duitsch afgietsel be schouwde. De leuze: „Wij willen ons zelf zijn en blijven", welke door de overheersching van volksvreemde elementen in de laatste 40 jaren nooit bewaarheid is geworden, voerde de N.S.B. in die dagen aan als propagandamiddel om haar beginsel „so ciale rechtvaardigheid voor alle volksge- nooten" uit te dragen en kenbaar te maken. Zij wierp zich op als de tegenhan ger van de politieke partijen die geen kans zien 300.000 werkloozen in stand te hou den, en om het onderscheid, de schotjes geest en de tegenstellingen welke er onder ons volk leven, uit den weg te ruimen. Opvallend was het daarom, aldus spr., dat in 1933 men reeds alom de waarach tigheid van haar beginselen aanvoelde en dit in 1935, toen de partij zich in het staatsbestel deed gelden, uitte, door het uitbrengen van rond 8 der stemmen op 'n beweging welke nog slechts 2 jaren oud was. Diezelfde 8 riep echter den weerstand op, men voelde de vervloeking van hen die onze vlag door het slijk wilden halen, de waarachtigheid der idealen welke het leugenstelsel bedreigden. De strijd moest aangebonden worden, een beginselstrijd waarvoor de s.d.a.p. en r.k.s.p. zich als de voormannen opwierpen. Onze vrijheid komt in het gedrang, zoo riep men. Als antwoord op de vraag: „Wat hebben wij niet, wat men in Duitschland wel heeft?" voerde sp.aan het leger van daar werkenden, die als menschen, die werken kunnen en werken mogen, daarin hun grootste vrijheid hebben gevonden. De tegenstelling tusschen nationaal- socialisme en democratie, welke laatste in alle toonaarden wordt bezongen en als de heilpolitiek voor ons volk geldt, stelde spr. in het licht in een reeks van be schuldigingen aan het adres van de ver tegenwoordigers der politieke partijen die deze regeerings-opvatting huldigen, on derworpen aan de invloeden van marxis me, liberalisme en humanisme. Reeds meent men door de verafgoding van de democratie de zegepraal behaald te hebben en te kunnen beweren dat het nationaal-socialisme alle teekenen van ontbinding vertoont. Als dat zoo is, aldus spr., dan vind ik het zielig om een ster vende z'n laatste oogenblikken zoo te ver zwaren. Doch men vergist zich omdat men zich moet vergissen. Even onmogelijk als het is een strooming met grenspalen tegen te houden, is het marxisme weer leven in blazen in 'n wereld waar 't volksbewustzijn Naar we vernemen heeft Ruiter het bekende café met spanning „Genadeoord" van mevr. de wed. P. Dekker, gelegen bij de bedevaartsplaats, aangekocht. Hierdoor is de familie Ruiter eigenares geworden van een 3-tal zaken en eenige winkels aldaar. Loop der bevolking in 1938. Bevolking op 31 December 1937: 4094 m. en 3689 v. Totaal 7783. Geboren 91 m. en 84 v. Totaal 175. Ge vestigd 511 m. en 434 v. Totaal 945. Totaal 602 m. en 518 v. Totaal 1120. Overleden: 59 ,m. en 34 v. Totaal 93. Vertrokken: 389 m. en 414 v. Totaal 803. Totaal 448 m. en 448 v. Totaal 896. Vermeerdering 154 m. en 70 v. Totaal: 224. Bevolking op 31 December 1938: 4248 m. en 3759 v. Totaal: 8007. Uitvoering van „Harmonie." Woensdagavond gaf het gemengde koor „Harmonie", directeur de heer Nico Snel te Alkmaar, een uitvoering voor leden, donateurs en genoodigden. De Rustende Jager was behoorlijk bezet, toen de voorzitter, de heer Runia, op waardige wijze het lid mej. Nelly de Graaf herdacht. Onder ademlooze stilte zong het koor „Trouwzang" (treuizang) als een hulde aan de nagedachtenis van haar, die de lieveling was van ellen die met haar in aanraking kwamen. Na den ernst volgde het begin van den feestavond met een varieerend program. Het koor begon met „Bundeslied" van W. A. Mozart. Èn dadelijk kon men consta- teeren dat het koor een jaar van studie heeft benut, want men zong zuiver en vol toewijding. Onder de heeren zijn gc-ede krachten doch het koor heeft behoefde aan meer heeren en vooral jonge zangers. Het accordion-ensemble uit Schagen (allen leerlingen van den heer Snel) had reeds vóór den aanvang het pleit gewon nen en na de eerste nummers groeide het aplaus aan tot een ovatie. Het bestuur had voor eer. varieerend program gezorgd, de humoristen gebr. Kroon uit Alkmaar zorgden voor een liedje en een praatje en.voor een gullen lach. Een bal, met optreden der humoris ten en de band van onzen plaatsgenoot Jan Smit was het slot van den geslaagden avond. Loop der bevolking in 1938. Werkelijke bevolking op 1 Jan. 1938: 1102 m. en 977 vr. Totaal 2079. Geboorte 33 m. en 25 v. Totaal 58. Vestiging: 49 m. en 43 vr. Totaal 92. Geheele vermeerdering: 82 m. en 68 v. Totaal: 150. Vermindering sterfte: 10 m. en 10 v. Totaal 20. Vertrek: 46 m. en 41 v. Totaal: 87. Geheele vermin dering 56 m. en 51 v. Totaal: 107. Verschil tusschen de geheele vermeerdering en ver mindering: 26 m. en 17 v. Totaal: 41. Bevolking per 1 Jan. 1939: 1128 m en 994 v. Totaal 2122. In 1935 werd hij weer herkozen. De nog stoere oude heer zal in Mei zijn negenenzevenstigsten jaardag bereiken en behoort dus zeker tot de oudste wethou ders in den lande. GEBOREN: Pieter, z. van Arie Spel en C. Vogelpoel, Christina M., d. van Christiaan Wiedijk en M. C. Ringers. Jacobus J., z. van jacob J. Bakker en A. A. Melker. Henny C F., d. van Barteld Stuurop en K. A. Rood. GETROUWD: Hendrikus P. Bek en Cornelia A. Buys- man. Petrus A. Baars en Guurtje Renooij, Volgens mededeelingen in de pers is in Beverwijk een proefveld aangelegd ter be studeering van de aardbei Fragaria Trn. van het latijn fragrans in verband met de geur of welriekendheid. Dat een achteruitgang in de aardbeien teelt, zoowel in opbrengst als kwaliteit is waar te nemen, is nu niet bepaald iets bij zonders, het is in dit geval feitelijk vanzelf sprekend. De aardbei is namelijk een gewas dat voor de groote cultuur nimmer uit wordt gekweekt; maar steeds worden j(mge planten gebruikt, afkomstig van dezelfde moederplant. Het is alom wel bekend, hoe de aard beien worden voortgekweekt; maar dit nog even zeggen is misschien wel goed, omdat velen de natuur en haar onnoemelijk aantal eigenschappen niet of onvolledig opmerken, al behoeft men daartoe nu niet bepaald een natuurkundige of natuurkenner te zijn, want ook de leek op dit terrein heeft steeds en overal alle gelegenheid om het mooie der natuur te bekijken en nog wel zonder dat daar kosten mede gemoeid zijn. Uit de oksels der aardbeibladeren komen stengels, die over den grond op aarde lig gen, z.g. ranken. In de knoopen daarvan ontstaan knoppen en worteltjes en vormen zoo nieuwe plan tjes, die later zelfstandig worden; wanneer de stengel waar ze aan vast zitten, afrot. In de natuur, zooals mij dit door proeven bleek, vergroot en verplaatst zich een aard beioppervlakte a. h. w. vanzelf en wel naar de meest geschikte, groeiplaats. Eén der be wijzen, hoe de natuur zich in stand houdt. De jonge plantjes worden door den kweeker gebruikt om nieuwe velden aard beien uit te poten. Er is dus nimmer sprake van een nieuwe plant. Alléén een jonge plant. Inteelt moet dus op den duur het gevolg zijn, zooals dat blijkbaar nu ook geconstateerd wordt. Deze vegetatieve voortplanting of onge slachtelijke vermeerdering komt bij alle aardbeisoorten voor en is by de eene soort sterker levert dus meer planten dan bij de andere. Voortplanting van de aardbei langs ge- slachtelijken weg, dus uit zaad, heeft bij de kweekers van aardbeien niet plaats. De aardbei is feitelijk ook geen vrucht; maar een bol- of eivormige vergroeide bloembodem, waarop de vruchtjes zitten. De kleine gele pitjes op de buitenkant van de aardbei zijn de zaden, die evenals de bei zelf voor sommige ziekten bij menschen een nadeelige werking kunnen veroorzaken. Bij andere vruchten als pruim, kers, perzik, appels, peren enz. zitten de zaden dat zijn de pitten binnen in de vrucht. Om een vergelijking te kunnen krijgen tusschen verschillende aardbeivariaties, mede in verband met ziekten, grondsoort, omgeving, enz. enz. werden door mij des tijds verschillende soorten geplant, o.m. Mad. Moutot, Oberschlesien, Bredasche of Oranje, Rugen, Paules Schraepen, Moulin Rouge, Pine Apple, Aurora, Jucunda, Mad. Lefeber, Beverwijksche Export en Deutsch Evern. p der bevolking. alle soorten op één bed te poten, dezelfde ®V°Iking °P 31 December 1937: 2835 m. grond- bemesting enz. Anders is het resul- en 2540 v Totaal: 5375. Vermeerdering door taat nihil- Zoon' aanplanting wordt nog wel geboorte: 44 m. en 47 v. Totaal 91. Ver- eens nagelaten of niet voldoende aandacht T°?r/eStiging: 155 cn 177 v- ,aan geschonken' Het kan zeer goed moge- rotaal 332. Totale vermeerdering: 199 m. lljk z«n, dat een bepaalde soort het goed overlijden- I2° 42™ Vermindering door doet- b v- in Beverwijk, maar niet in andere overlyden. 32 m. en 27 v. Totaal 59. Ver- Plaatsen. Om een juist overzicht te krijgen ToTaak'413 T°ortJertrek:-199 en 214 v' Van,0nze lelijke aardbeiencultuur is het 241 v Totaak 479 v?™mdering: 231 m. en noodig, op meerdere plaatsen proefveldjes 7',, 72" Afnemmg der bevol- aan te leggen. klng:, 33 m- en 17 v. Totaal 49. Bevolking ïotaM.D532e6mber 19381 28°3 m' 2523 ST. PANCRAS Loop der bevolking. Op 1 Januari 1938 had de gemeente 1491 inwoners. Over 1938 zyn ingekomen 36 mannelijke en 34 vrouwelyke personen. Geboren wer- den 14 m. en 15 vr. personen. Dus bijgeko men 99 personen. Vertroken zyn 31 m. en 40 vr. personen en overleden 8 m en 7 vr. personen over 1938 af te schryven 86 personen Op 1Januari 1939 zyn er dus 99-86 sonen bijgekomen is 13. Het aantal inwoners'bedraagt dus per 1 Januari 1939. Dus per- 1504 Dit behoeven volstrekt geen groote op pervlakten te zijn, dit ter vermijding van onnoodige kosten. Iedere practische kwee ker weet wel, hoeveel invloed de grond soort en ook de bemesting op de cultuur hebben. Ook het publiek, dat de verscha lende artikelen koopt, merkt dat wel eens; want de smakelijkheid van sommige vruchten en ook de duurzaamheid hangt voor een zeer groot deel af van de grond soort, waarop is geteeld. Ook komt dit o.m. by verschillende groentensoorten tot uiting, vooral by peulvruchten. Alhoewel een en ander by kas-cultuur met zoó spreekt als voor den vollen of open grond, is het toch goed hierbij te denken; evenals rekening moet worden gehouden met de verkoopbaarheid der vruchten en het gebruik voor verschillende doeleinden, hetzy in bmnen- of buitenland, voor direct of later. Zoo zijn b.v. smaak en kleur van

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2