AMSTERDAMSCHE BEURS KOU! PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN. LAATSTE BERICHTE M. Hket&ecickt £uchtuaact ultimatum gesteld aan machinefabriek te ulft. zilveren c.a.o. in de typografie. OBDAM GRAFT STOMPETOREN KOEDIJK OTERLEEK Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. De Nederlandsche r.k. en de Alg. Ned. Metaalbewerkersbond voeren sedert 3 Dec. j.L een actie bij de N.V. „Finus" te Ulft, fabriek van slagerij-, bakkerij-machines, weegw.erktuigen enz. om te komen tot ver hooging en regeling van het loon, doorbeta ling van de christelijke en katholieke feest dagen regeling van het klein verzuim als bedoeld in artikel 1638 c. en d. van het Burgerlijk Wetboek, regeling tot extra betaling van overwerk en een week vacan- tie met behoud van loon. De actie had geen resultaat. De directie wenschte, evenals in het verleden, de zaak met de arbeiders individueel te blijven regelen. Door middel van een motie heeft het personeel de directie bericht, dat het vasthoudt aan zijn verzoeken en de organisaties machtigen, met alle geoor loofde middelen, eventueeel met behulp van een ultimatum, de actie te doen slagen. Deze motie was voor de directie aanlei ding, haar arbeiders individueeel voor de keus te stellen, door middel van een schrif telijke verklaring af te zien van de bemid deling der organisaties of ontslag. Het personeel, in spoedvergadering bijeen onder leiding van de samenwerkende orga nisaties, beschouwt dit als een aanslag op de vereenigingsvrijheid en besloot met alge- meene stemmen de actie via de organisaties door te zetten. De besturen hebben nu aan de directie be richt: 1. Dat de gegeven ontslagen ingetrokken dienen te worden. 2. Dat uiterlijk 16 Januari a.s. overeen stemming bereikt moet zijn over de wen- schen van het personeel terzake de arbeids voorwaarde. 3. Dat, indien op genoemden datum geen overeenstemming bereikt is, op 17 Januari a.s. de arbeid zal worden neergelegd. Plechtige herdenking in het Koloniaal Instituut. Ter herdenking van het feit, dat op 1 Januari 1914 het eerste collectief contract in de typografie in werking trad en sinds dien 25 jaar onafgebroken een collectieve overeenkomst in dezen bedrijfstak van kracht is geweest, alsmede ter herdenking van 25 jaren bedrijfsrechtspraak van de centrale commissie in de typografie, heeft de centrale commissie voor het boekdruk- iONGECORiJGEïRD). kers-rasterdiepdrukbedrijf vanmiddag in de aula van het Koloniaal Instituut te Amster dam een openbare zitting gehouden. Deze plechtige herdenking werd door tal van hooge autoriteiten bijgewoond. Als vertegenwoordiger van de regeering en mede namens zijn ambtgenoot den mi nister van sociale' zaken die, evenals de ministers Colijn, de Wilde en Romme, we gens buitenlandsch verlof verhinderd was, werd de plechtigheid bijgewoond, door den minister van justitie, mr. C. M. J. F. Gose- ling. Prof. mr. Paul Scholten heeft in deze ge denkwaardige zitting een rede gehouden over: „De beteekenis van de collectieve ar beidsovereenkomst als rechtsinstituut". Hij wees op de beteekenis van de C.A.O. die de rechtspositie van den typograaf verzekert. De heer H. Diemer, voorzitter van het bureau der centrale commissie, gaf een kort overzicht van de geboortegeschiedenis van de collectieve arbeidsovereenkomst in de typografie. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Donderdag 12 Januari 1939. Vorige koers STAATSLEENINGEN, 33)4 Nederl. 3 Ned-indië 1937 5>3 DuitschL '30 m. verkl. 26%, BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank135Y4 Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Lever Bros Nederl. Ford 1938 iooy,6 99y4 1403/, 156 1271 37i/. 89 135'6/16 342 Philips Gloeil. Gem. Bezit 2OOV2 INDUSTR. OND. BU1TENL, 377/,, Am. Smelting Anaconda 0 §24ls/]6 Bethleh. Steel 55'%, Cities Service 0 Generaal Motors 0 367/16 Kennecott Copper 307» Standard Brands 57% Steel comm 49"/,, U. S. Leather 0 4% CULTUUR MAATSCH. H. V. A 435% Java Cultuur 195 Nel. Ind. Suiker Unie 207 Vereen. Vorstenlanden 857/8 MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. 0 58% Redjang Lebong 0 149 PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak 302 3l53/8 71 Vj Phillips Oil 305/8 t i Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot. Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembab AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific Canadian Pac. 103/4 10°/,, 2105/g 1493/, 123»/, 141 103% 2'%6 113% 87 117 1141/4 203 251 231 29% 14%« 14% 73% 43/, laatste 2.45-3.00 100%6 99 26% 134% 140 155% 127 37'/, 88 1365/,- 341 209 361!>/;C 241%0-f 553/,-% 518/i6 35'%6-6 2918/i6 17%6-i 53/, 49,-7/16 4 441 1947, 209 867/s-7 58% 149 304% 3l?%-8 307/,, 101%6-f 103/16 -i 212%-3 149% 104 3 113% 86 117 1133/, 203 249 230 28%6 143/4 14% 73 4% §Noteering per 50. x) ex-coupon tExclaim. *Exdividend. Prolongatie vorige koers heden y, pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers heden New-York 1.83»/», 1.83»/», 8.59*/, Londen 8.59 Berlijn 73.75 73.80 I Parijs 4.85 K 4.85 Brussel (Belga) 31.07 31.07 1 Zürich 41.57 41.57 Kopenhagen 38.37 38.37)4 1 Stockholm 44.25 44.25 Oslo 43.20 43.20 BIJ HET SCHOONMAKEN VAN ZIJN REVOLVER GEDOOD. Politie-agent het slachtoffer. Gisteravond is op het politiebureau te Soest een noodlottig ongeluk gebeurd, waarvan een agent van politie het slacht offer is geworden. Omstreeks half twaalf was de agent Jan sen op het politiebureau, waar hij alleen de wacht had. Hij hield zich onledig met het schoonmaken van zijn revolver. Teneinde door den loop te kunnen zien, richtte Jan sen het wapen, dat geladen bleek te zijn, naar zich toe, doch op hetzelfde oogcnolik knalde een schot. De kogel ging den man door de rechterborst en kwam aan de on derzijde van den rug uit het lichaam. Be halve een arrestant, die in een cel was op gesloten, bevond zich niemand op het bu reau. Jansen heeft nog getracht hij het te lefoontoestel te komen, doch dit is hem niet gelukt. Hij heeft toen een vijftal schoten gelost door de ramen en deur, teneinde de aandacht van omwonenden en voorbijgan gers te trekken. Dit is hem gelukt. De dienstdoende stationschef van de halte Soestdijk heeft de schoten gehoord. Hij kon echter niet weg, aangezien hij alleen was en een trein naderde. Hij heeft daarom het station Soest opgebeld met de mededee- ling, dat er onraad was op het politie bureau. De daar dienstdoende chef heeft den inspecteur van politie, den burgemees ter en een tweetal geneesheeren opgebeld, die spoedig ter plaatse waren. Het slachtoffer is terstond naar het zie kenhuis de Lichtenberg te Amersfoort ver voerd, waar hij tijdens de operatie is over leden. De ongelukkige was gehuwd en vader van één kind. GROOTE PARTIJ SIGAREN GESTOLEN. In den afgeloopen nacht is uit de sigaren fabriek „Denova", gevestigd aan den Ka- naalweg te Utrecht, een groote partij sigaren ontvreemd ter waarde van ruim duizend gulden. De daders, vermoedelijk zijn het er ver scheidene, hebben zich toegang tot de fa briek verschaft door het uitsnijden van een ruit aan den zijkant, welke grenst aan een boomgaard, gelegen tusschen de Byronstraat en den Kanaalweg. Ontvreemd zijn o.a. de volgende merken tegen de prijzen van 4, 5, 6, 8 en 10 cent: Twentsche Bank, Carnegie Unie, Carnegie, Gloria Carnegie. De mogelijkheid bestaat, dat deze partij sigaren bij particulieren of sigarenwinke liers tegen lageren prijs zullen worden aan geboden. DE GAATJES IN RUITEN VAN AMBTSWONINGEN GEVONDEN. Opgeblazen perscommentaren. Vrijdag j.1. heeft een kanselier van het Duitsche consulaat-generaal in Amsterdam, wonende aan het Valeriusterras, bij de justitie aangifte gedaan, dat een venster, aan de voorzijde van zijn woning doorboord was, vermoedelijk zoo zeide hij door een kogel. De politie stelde een onderzoek in en ontdekte inderdaad in het glas een gaatje, dat fan een kogel van zeer klein kaliber afkomstig zou kunnen zijn. Wat echter geenszins kwam vast te staan. Ook met een catapult of met een windbuks zou een der gelijk gaatje in het raam gemaakt kunnen zijn. Dinsdag werd te 's-Gravenhage 'n soort gelijke ontdekking gedaan. Hier werd een gaatje gevonden in het raam van de werk kamer van een legatiesecretaris van het Duitsche gezantschap, in diens woning op den Langen Vijverberg, naast het gebouw van het gezantschap. Hier werd in de ka mer een klein kogeltje gevonden. In beide gevallen zijn de gaatjes ontdekt, zonder dat tevoren iets was gemerkt van het ontstaan der gaatjes, noch door inwo- nenden noch door omwonenden. Het gebeurde heeft aanleiding gegeven tot berichten in Duitschland, dat aanslagen zouden zijn beoogd op diplomatieke en consulaire functionnarissen. Het zijn deze berichten, waarop de perscommentaren slaan, welke door het Deutsches Nachrich- ten-Büro zijn gemeld. Het justitioneel onderzoek in deze zaken is in vollen gang. De Duitsche pers: „Joden hebben het gedaan De „Berliner Börsenzeitung" schrijft: „Het is een uitgemaakte zaak, dat de schoten slechts door Joodsche of in Jood- schen dienst staande daders kunnen zijn gelost. Daarop wijst meer dan alleen het feit, dat de Duitsche diplomatieke en con sulaire vertegenwoordigingen in het bui tenland sinds weken systematisch overstelpt worden met Joodsche scheld- en dreigbrie ven. Het betreft hier een methodische en door een geheime regie geleide actie, welke en doel heeft om door het uitlokken van zacht uitgedrukt incidenten, op de wijze van de moordaanslagen in Davos en De bespreking op de Quai d'Orsay van (v. 1. n. r.) Bonnet, Chamberlain, Daladier en Halifax. Parijs, de intern, atmosfeer met nieuwe springstof te laden en de betrekkingen tus schen het Duitsche rijk en verschillende buitenlandsche staten zoo gevoelig mogelijk te verstoren. Het is aan geen twijfel onder hevig, dat het „wereld-Jodendom thans ook Nederland als terrein van actie voor zijn stook- en moordplannen heeft uitgezocht. Wij zijn ervan overtuigd, zoo besluit het blad, dat alle fatsoenlijke landen, zoodra zij zich slechts in vollen omvang het ge vaar van deze Joodsche kuiperijen bewust worden, zich met verontwaardiging zullen teweer stellen tegen het misbruik van hun gastvrijheid door het Joodsche emigranten gespuis en zijn Nederlandschen aanhang. Daar de tijd echter dringt, moet tot de Ne derlandsche regeering thans reeds het dringende verzoek gericht worden, terstond op te treden, d.w.z. niet slechts verdere aan slagen op Duitsche diplomaten in de prak tijk onmogelijk te maken, doch ook eens en voor altijd een eind te maken aan het geheele Jodengestook in Nederland. Doet zij dit niet, dan treft haar in de toekomst de geheel verantwoording voor alles wat nog gebeuren kan". De „Völkischer Beobachter" schrijft: „Men moet er in Nederland wel aan den ken, dat de schoten van de Joodsche mis- dadigerswereld op Duitsche diplomatieke vertegenwoordigers, het geheele Duitsche volk gelden, dat met de Nederlanders in vrede en vriendschap wil leven. Het Jo dendom evenwel moet zich ervoor hoeden zijn moordaanslagen van Davos en Parijs te herhalen". DE ONDERHANDELINGEN VAN RUBLEE MET SCHACHT. Aantal vragen gesteld. De Times meldt uit Berlijn: De eerste van een reeks besprekingen tusschen dr. Schacht, den president van de rijksbank, en den heer Rublee, den leider van het te Londen gevestigde bureau van de Conferentie van Evian, is Woensdagechtend te Berlijn ge houden. Des middags heeft dr. Schacht over de te berde gebrachte punten met zijn regeering overleg gepleegd. Hoewel geen officieele mededeeling is gedaan over de bijeenkomst, afgezien van een korte verklaring van Rublee, wordt ver nomen, dat een aantal bepaalde vragen waren gesteld aan dr. Schacht, met het doel na te gaan of er eenig vooruitzicht was op onderhandelingen, welke zouden kun nen leiden tot een uitvoerbaar plan, dat aanvaardbaar kan zijn voor vreemde landen en derhalve tot hoever de Duitsche regee ring bereid zou zijn te gaan ter vervulling van haar zoo dikwijls tot uitdrukking ge- brachten wensch de Joden kwijt te raken. Het vraagstuk der jonge Joden. Het verluidt, dat Rublee bijv. heeft ge vraagd of dr. Schacht zijn voorstel, dat jonge Joden in staat zouden worden gesteld in de volgende drie jaren uit Duitschland te emi- greeren, in concreten vorm kon gieten. Hoeveel jonge loontrekkende Joden zouden op grond van dit plan emigreeren en in welke groepen zouden zij worden verdeeld? Bovendien, veronderstellende, 'dat in het buitenland een leening zou worden uitge geven ter vergemakkelijking van de Jood sche emigratie en door andere landen ex portfaciliteiten zouden kunnen worden toe gestaan opdat Duitschland een nuttig ge bruik van de leening zou kunnen maken, welke faciliteiten zouden dan precies wor den gevraagd? Indien een land er bijvoorbeeld in zou toestemmen een bepaald aantal Joden op te nemen en een bepaald bedrag aan geld voor de leening zou bijdragen, welke con cessies aan den Duitschen exporthandel zouden dan van dat land worden geëischt, opdat de beleggers in dat land een terug betaling van hun kapitaal zouden zien? De derde aan dr. Schacht gestelde vraag was, naar verluidt, welken voor andere na ties bevredigenden waarborg de Duitsche regeering zou geven dat eenig plan, dat aanvaard wordt, harerzijds eerlijk zou wor den uitgevoerd en dat geen verdere vervol ging van de Joden in Duitschland zou plaats vinden in den tijd, dat het plan van kracht is. Bovendien, hoe zouden de Joden die in Duitschland blijven, worden behandeld en kunnen leven? Op deze vragen heeft dr. Schacht vol gens de Times geen direct antwoord kun nen geven. Het verluidt, dat hij vandaag overleg pleegt met veldmaarschalk Göring en andere leden der regeering en dat hij morgen zijn plan in een meer definitieven vorm kan voorleggen. Auto's 111 botsing. Woensdagochtend heeft ter hoogte van het huis van bakker Putter alhier een botsing plaats gehad tusschen de vracht auto van den heer Alb. Bas te Spanbroek en een transportauto, waarbij de auto van den heer Bas aan den voorkant zoo deer lijk gehavend werd, dat zij door een kraanwagen ter reparatie moest worden opgehaald. Den heer Bas schijnt geen enkele schuld te treffen, daar de tegenliggei wegens het voor hem versperd zijn van den weg had behooren te stoppen. Procesverbaal werd opgemaakt. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Een nieuw raadslid. De heer Th. v. d. Beidt heeft zijne be noeming tot lid van den gemeenteraad van Graft aangenomen, vacature P. Brouwer. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de he>r Arie Kooy, slaagde voor het Mercurius-examen boek houden te Amsterdam. Kookcursus. Gisteravond is door het gem. gasbedrijf van Alkmaar te Koedijk de eerste kook cursus gehouden, waaraan 32 dames heb ben deelgenomen. Loop der bevolking in 1938. Bevolking op 1 Januari 1938: 409 m. en 385 v. Totaal 794. Toename door vestiging: 44 m. en 39 v. Toename door geboorte 7 m. en 6 vr. Totaal 51 m. en 45 v. Verminde ring door vertrek: 39 m. go 46 v. Vermin dering door overlijden: 3 rir. en 2 v. Bevol king op 1 Januari 1939: 418 m. en 382 v. Totaal: 800. Voltrokken huwelijken: 5. ga/mum o»» Voor het geheele land: Iets kouder, meest zwaar bewolkt met nog eenigen regen, matige wind uit westelijke richtingen. Over geheel west-Europa ligt een uitge strekt depressie-systeem, het centrum hier van ligt op de Noordzee. Een secundaire storing lag hedenmorgen over België en trok noordwaarts over ons land. De hooge luchtdruk over IJsland nam wat in betee kenis af. Overigens is ook de luchtdruk in Finland, midden- en oost-Europa en op den Balkan betrekkelijk hoog. In onze omge ving, België, oost-Frankrijk en west- Duitschland is het weer somber en regen achtig, doch op dt Britsche eilanden en in west-Frankrijk is de lucht wat opgeklaard. In Denemarken, zuid-Zweden en zuid- Noorwegen valt ook veel neerslag, meest in den vorm van sneeuw. In oost-Europa en overigens Duitschland en Scandinavië heerscht rustig, meest zwaar bewolkt droog weer. De temperatuur daalde op de Britsche eilanden tot onder de normale, overigens is in west-Europa de temperatuur nog boven normaal. In noord-Scandinavië en Finland heerscht strenge vorst. De vorst beperkt zich tot Scandinavië, oost- en zuidoost-Europa en Zwitserland. Ook in Schotland ligt nog een gebied van lichte vorst. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 16.38 uur tot 7.36 uur licht op. KERKVERKIEZING TE GRAFT. Tot ouderling der N. H. gemeente te Graft is benoemd de heer C. de Jongh, tot diaken herkozen de heer C. Slooten Wzn„ tot kerkvoogd de heer D. C. Hendrikse. ONZE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen is het K. L. M.-vliegtuig de Nandoe met gezagvoerder Steinbeck van Schiphol naar Indië vertrokken. Meegenomen werd 200 K.g. vracht, 439)^ K.g. briefpost en 21 K.g. pakketpost. Voor deze reis hebben 12 passagiers ge boekt, respectievelijk voor de volgende trajecten: 1 Amsterdam—Lydda, 2 Amsterdam— Karachi, 3 AmsterdamCalcutta, 1 Am sterdam—Bangkok, 1 Amsterdam—Brisba- na, 1 Amsterdam—Sydney, 1 Alexandrië Palembang, 1 CalcuttaSingapore, 1 RangoonSingapore. Op de uitreis landde de Reiger te Ran goon, de Uil te Alexandrië en de Pelikaan te Singapore. Op de thuisreis bereikte de Zilverreiger Rangoon en de Torenvalk Athene. 63. Ingespannen was hij bezig zijn handen van de knel lende touwen te bevrijden, toen hij boven zijn hoofd geritsel hoorde. Opkijkend, zag hij éen papier, dat door een kleine opening werd gestoken. k4'i 1 H8j papier viel vlak voor zijn voeten neer Zich bukkend las Pam: „Moed houden, ik zal je heipen - kabouter Groenjas". Dus Groenjas was niet ontvlucht.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8