ET POSTWEZEN DOOI DE EEUWEN HEEN ZBxiUettlMtd Sport VRAAG EN AANBOD Fascisme versus Heiligen Stoel. Inzake huwelijkswetgeving en Jodenvraagstuk. Restauratie van het Rijksdaggebouw. De Kroll-opera wordt afgebroken Franco verovert Fores. Italiaansche reserves in den strijd? Men moet leeren slapen Een slaapinstituut in Stuttgart geopend. De Hittegolf in Australië. Hevige boschbranden. De Luipaard doodgeschoten Nieuws in 't kort. Overal rheumatische pijnen. Denkt U er aan Uw voor ZATERDAG op te geven? Alléén 2de handsch goederen. 35 cent per vijf regels, uitsluitend contont DE POST EN DE OVERHEID. 1 DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 13 JANUARI 1939. De Romeinsche correspondent van de Temps vestigt de aandacht op de tegenstel ling tusschen art. 34 uit het in 1929 tusschen Italië en den Heiligen Stoel gesloten con cordaat, dat aan het huwelijkssacrament bur gerlijk effect verleende, en het eerste artikel van het regeeringsbesluit van 10 November, krachtens hetwelk het huwelijk van arische burgers met personen van ander ras ver boden en een in strijd hiermee voltrokken echt van nul en geener waarde is. Men weet, dat de kerk niet met het ras, slechts met het gelóóf der a.s. echtelieden rekening houdt en onderscheid maakt tusschen katholieken eener- en niet-christenen of christenen van andere gezindte anderzijds. Ingeval een katho liek en een bekeerde Jodin voor den priester verschijnen mag deze hen volgens het katho lieke recht in den echt vereenigen, maar dien niet den burgerlijken stand meedeelen. Voor den staat blijft zoo'n verbond ongeldig. De bepalingen van dat decreet worden niet dikwijls toegepast; maar eenige tientallen op de ongeveer 300.000 jaarlijksche huwelijken vallen eronder. Daaromtrent heeft de paus twee brieven geschreven, een aan den koning-keizer, een aan den duce. Victor Emmanuel haastte zich te antwoorden met kracht te willen mee werken tot het vinden van een schikking, Mussolini antwoordde niet. De toestand is dus ongewijzigd gebleven. Daarom sprak de paus in zijn Kerstrede tot de kardinalen van bittere droefheid om de wond, het concor daat ten aanzien van het huwelijkssacrament toegebracht. Maar de correspondent gelooft niet, dat het op dezen grond tot een eigenlijk geschil tusschen beide machten zal komen. Op de katholieke bladen na bewaart de pers er het stilzwijgen over. Aan den anderen kant kan de kerk zekere aspecten van het rassen vraagstuk niet verwerpen gelijk bevordering van het kindertal, gezondheid, sport en bij stand voor moeder en kind. Naar „B. Z. am Mittag" meldt, zal waar schijnlijk nog vroeg in dit jaar met de restauratie van het oude Rijksdaggebouw begonnen worden. De bij den brand van Februari 1933 verwoeste vergaderzaal zal aanzienlijk worden uitgebreid, om plaats te maken voor de afgevaardigden, wier aantal, door de inlijving van Oostenrijk en het Sudetengebied, tot bijna 300 is ge stegen. Bovendien zal een nieuwe ver gaderzaal en een speciale ontvangkamer voor Hitier gemaakt worden. De vóór het gebouw liggende „Königsplatz" wordt verbouwd tot een groot paradeterrein, en het standbeeld van Bismarck wordt naar den dierentuin verplaatst. De Kroll-opera, waarin de rijksdag voorloopig was onder gebracht, zal in de komende jaren worden afgebroken. Het offensief van de troepen van Franco duurt voort en de regeerings- legers zijn thans vrijwel overal in de minderheid gekomen. Wel doen de laat- sten herhaaldelijk tegenaanvallen, maar het ontbreekt hun aan de noodige kracht, om het offensief van den tegen stander te stuiten. Mag men de regeeringsberichten ge- looven, dan dankt Franco zijn succes sen hoofdzakelijk aan het inzetten van nieuwe Italiaansche reserves. Franco meldt thans de verovering van Fores, op 54 K.M. ten oosten van Lerida BIJ UWEN WINKELIER OF IN ONZE VERKOOPFILIALEN EN DEPÖTS gelegen, terwijl uit Lerida zelf gemeld wordt, dat de rechtervleugel van Franco's leger oprukt naar Valls en Reus. In het midden van het front zijn Franco's troepen verder opgerukt en hebben zij Barbara, Pira en Prenafeta veroverd, welke plaatsen rond Montblanch zijn gelegen. In een door Radio-Nacional omgeroepen officieele mededeeling van het rechtsche hoofdkwartier, aldus meldt Havas uit Bur gos, wordt gezegd, dat de zegevierende op- marsch in Catalonië gisteren is voortgezet, en dat de rechtschen Agramunt hebben be zet. In den sector van het Urgelkanaal be zetten zij Preixana. Ten», Zuiden van bet kanaal bedraagt de opmarsch 7 K.M. van het punt van uitgang af. De troepen ver overden de dorpen Laguardia, Barbara en de meer oostelijk gelegen stellingen, die den weg naar Valls beheerschen. In den kustsector bezetten zij het belangrijkste knooppunt van wegen Falset en het dorp Marsa. Zij maakten bovendien een ontzag lijke hoeveelheid materiaal en wapens buit. In Estramadura hebben de rechtschen hun stellingen verbeterd. De Havascorrespondent te Sarragossa meldt nog, dat de regeeringstroepen zich na den val van Falset in wanorde terugtrek ken naar Argenta, ten oosten van Falset. De druk der rechtsche troepen was, naar hij verklaart, overal aan het Catalaansche front heviger dan ooit. De legerkorpsen van Maestrazzo en Aragon hebben hun linies over een front van meer dan 40 K.M. leng te, vier tot 8 K.M. vooruitgeschoven. Tot nu toe werd de slapeloosheid ten deele voor een ziekteverschijnsel gehou den. Een Duitsch geneesheer echter, dr. Brenninger, is er van overtuigd, dat sla pen evengoed kan worden aangeleerd als bijv. lezen of schrijven. Om zijn bewering waar te maken, heeft hij dezer dagen te Stuttgart een slaapinstituut geopend. De lessen beginnen des avonds om tien uur in volslagen donker. Een slechte leer ling is hij, die den ganschen nacht geen oog dicht doet; goede leerlingen sluimeren weldra in, om eerst tegen den volgenden morgen om een uur of acht te ontwaken. Volgens de grondstelling van dr. Bren ninger is slapen slechts een kwestie van zelfbeheersching. Daarom heeft hij uit zijn instituut alle soorten van geneesmiddelen verbannen, zelfs duldt hij er geen z.g.n. vervelende lectuur, die toch als een goed slaapmiddel bekend staat. Van koude afwasschingen des morgens en waterku ren wil hij ook niets weten. De eenige raad, door dezen dokter aan zijn leerlingen gegeven is deze: „Gij moet denken, dat alles op de wereld volmaakt in orde is en dat al uw medemenschen toonbeelden van menschlievendheid zijn". Men denke niet, dat de Duitsche dokter zijn instituut in een verlaten oord geves tigd heeft of midden in een rustig park, het bevindt zich in een der drukke stads wijken, waar het zelfs 's nachts niet geheel stil wordt. De leerlingen moeten wennen aan alles, wat tot het dagelijksche leven behoort, dus ook aan het lawaai, is de stelling van dr. Brenninger. Eiken morgen komt Brenninger zijn pa tiënten bezoeken, om precies te vernemen, hoe de nacht is geweest. Zij, die goed heb ben kunnen slapen, moeten voor de vol gende nachten bepaalde moeilijkheden zien te overwinnen. Men laat dan b.v. op hun kamer het waterleidingkraantje loo- pen, plaatst op de tafel een hardtikkende wekker enz. enz. 600 vacantiegangers uit Warburton bevinden zich op de rotsen langs de rivier, daar hevige branden de stad in sluiten. Gister zijn de boschbranden met volle hevigheid opgelaaid, daar het weer zelfs nog warmer is dan reeds het geval was. Er waaien krachtige winden en de toestand op sommige plaatsen is ernstig. Te Erica woeden verschrikkelijke bran den. Men verkeert in groote zorgen over 25 Grieken die vermist worden. Er is ook geen nieuws meer ontvangen van een aantal moeders met kinderen, die getelefoneerd hadden uit Timberhill te zijn vertrokken. De branden zijn het hevigst in de distric ten waar hout wordt gekapt. Te Melbourne heeft de thermometer 114 graden fahenheit gewezen in de schaduw. Naar het Duitsche nieuwsbureau nog meldt, werd de stad Kalgoorlie in West- Australië Donderdag geteisterd door een hevigen regenstorm. De schade wordt ge raamd op 50.000 pond sterling. Ook boven Port Hedland (West-Austra- lië) heeft een hevige wervelstorm gewoed, welke alle verbindingen tusschen de stad en de buitenwereld heeft verbroken. Men vreest, dat ten gevolge van het noodweer groote verwoestingen zijn aangericht. In Nieuw-Zuid-Wales waar ontzettende hitte heerscht, zijn de laatste paar dagen 21 personen door den bliksem getroffen en gedood. Het is niet mogen gelukken den uit den dierentuin van den heer Whitley te Paign- ton ontsnapten luipaard levend te vangen. Bij het aanbreken van den dag begaven de jagers zich vol verwachting naar de kooi met de valdeur, maar de luipaard had onraad geroken en ondanks het groote stuk vleesch de verzoeking weerstaan. Spoedig kwamen berichten van de aan den tuin grenzende boerderij, waar het dier in den vorigen nacht een bezoeek had gebracht en zes schapen in hun schaapskooi had overvallen en gedood en gedeeltelijk opgepeuzeld. Hierdoor kwam tevens vast te staan, dat het dier dus kans had gezien den tuin ondanks de pl.m. 3 M. hooge schutting te verlaten en nu wilde de politie niet langer van genade hooren en een groep jagers en met revolvers gewapende agenten begon het kreupelhout waarheen het spoor van de boerderij weer liep syste matisch te doorzoeken. Dit werk heeft volle drie uur geduurd, ofschoon het terrein niet grooter is dan een paar H.A. Het dier had zich zoo goed in het dichte struikgewas ver borgen, dat het eerste wat men van hem te zien kreeg zijn staart was, die juist boven de takken uitstak. Vijf seconden later stond majoor York, een bekend jager op grof wild op vijf meter voor den luipaard, die nu het gevaar inzag en zich gereed maakte voor den sprong, die hem buiten de keten van zijn be lagers moest brenen. De majoor legde aan en ofschoon hij voor zekerheid tweemaal geschoten heeft, bleek spoedig dat het eerste schot het dier recht door het oog in de her sens getroffen had en dus onmiddellijk doo- delijk geweest was. De eigenaar heeft den koenen jager de huid van den luipaard als aandenken aan het avontuur aangeboden en geheel Engeland heeft twee dagen zoozeer met den luipaard meegeleefd, dat de fortuinlijke schutter voor de radio is gekomen, waar hij een kort relaas van de laatste oogenblikken van het prach tige, wilde dier heeft gegeven. De toestand van den oppasser, die bij de ontsnapping van het dier gewond was, en die eerst niet tot bijzondere zorg aanleiding scheen te geven, was gisteren minder goed. De man heeft een ernstige vleeschwond in het gelaat, die echter niet gevaarlijk be hoeft te zijn. Hij is echter zoo vreeselijk ge schrokken, toen hij het dier op zich af voel de springen, dat hij gisteren bewusteloos is geraakt en hooge koortsen gekregen heeft. Zeven dooden bij brand in Chili. - Te Puerto Monte (Am.) is in een der buiten wijken een geheel huizenblok in brand ge raakt. Hierbij is een hotel volkomen afgebrand. Uit het puin heeft men de lijken gehaald van zeven personen. Opzienbarende arrestatie. - Een lid van de politieke politie in Denemarken, die een diensttijd van meer dan twintig jaren had, is gearresteerd. Hij wordt er van beschuldigd inlichtingen omtrent geheime staatsdocu menten te hebben verstrekt aan de Deen- sche nationaal-socialistische partij. Dit is reeds de tweede politieman, die ge arresteerd wordt in verband met de activiteit der Deensche nationaal-socialisten. National Tidende meldt, dat de politie bij onlangs verrichtte huiszoekingen heeft vast- esteld, dat een zaak in radiotoestellen, welke in het centrum van Kopenhagen was ge vestigd, een der belangrijkste spionnage- centra in Denemarken was, hetwelk was ge sticht door twee Duitschers, die vier jaren geleden in het land waren gekomen. Jeugdige autobandieten. - De politie te Parijs heeft gisternacht een jongen van 17 jaar gearresteerd, die de namen noemde van drie medeplichtigen, die eergisteren in Seine- et-Oise een overval hadden gepleegd. Deze drie individuen werden te Garches inge rekend. In den nacht van Dinsdag op Woens dag hebben verscheidene autobandieten twee auto's aangehouden, welker eigenaars zij plunderden. Zij slaagden er ook in politie- versperringen te forceeren, hoewel op hen werd geschoten. Hun wagen werd Woens dagochtend teruggevonden in het bosch van St. Germain. Er bevond zich een man in, die door revolverschoten was gedood. De politie zette direct een klopjacht in, waar aan door meer dan 100 gendarmen met zij- spanwagens werd deelgenomen. Dit onder zoek heeft den geheelen nacht geduurd en leidde tot arrestaties, welke een einde zullen maken aan de overvallen. Cedillo doodgeschoten. - De beruchte Mexicaansche opstandelingenleider Satur- nino Cedillo is gedood in de bergstreken van den staat San Luis Potosi. Cedillo was vroeger divisie-generaal in het Mexicaansche leger. Met een kleine groep aanhangers is hij bijna een half jaar in open lijken opstand tegen de regeering van Car- denas. Met den dood van Cedillo is thans alle op positie tegen de bestaande regeering uitge roeid. Waarschijnlijk zal het lijk van Cedillo naar Mexico-City gebracht worden en aan zijn verwanten ter beschikking wor den gesteld voor de teraardebestelling. Influenza-epidemie te Tokio. - De hevi ge koudegolf, die sedert den eersten dag van het nieuwe jaar te Tokio heeft geheerscht, heeft een influenza-epidemie veroorzaakt, die meer dan veertig dooden per dag heeft gekost. Volgens het departement tot bestrij ding van epidemiën zijn te Tokio op nieuw jaarsdag 23 influenza-patiënten gestorven en heeft het aantal dooden gedurende een volle week 298 bedragen, hetgeen een toename met dertig procent beteekent ten opzichte van dezelfde periode van verleden jaar. Spionne gearresteerd- - De politie te Genève heeft gisteren mevrouw Dolly Rochat, de echtgenoote van den detective Rochat, gearresteerd. Zij wordt evenals haar echtgenoot beschuldigd van spionnage ten gunste van een totalitaire mogendheid. Dammen. VOORWAARTS—BURGERBRUG. Dezer dagen vond te Alkmaar een vriendschappelijke ontmoeting plaats tus schen de damclubs „Voorwaarts" Alkmaar en „D. V. T. O. uit Burgerbrug. Na een spannenden en sportieven strijd slaagden de dammers uit Burgerbrug er in de gastheeren te kloppen met 1723. Bei de clubs telden eenige invallers. A.s. Dinsdag wordt dezelfde ontmoeting gespeeld, nu achter met hoogeren inzet. Dan gaat het n.1. voor de Uitenbogaard- bekercompetitie. Daar beide clubs nog on geslagen zijn in deze competitie, mogen we zeker een feilen strijd verwachten. Moge de beste winnen. Automobilisme. AUTOMOBIELKAART VAN NEDERLAND DER K.N.A.C. Zuid-Nederland. Konden wij nog geen maand geleden de verschijning aankondigen van de nieuwe K.N.A.C.-autokaart van Noord-Nederland, thans is ook het Zuidelijke gedeelte van deze kaart vernieuwd, zoodat de uit drie bladen bestaande kaart van Nederland nu geheel aan het nieuwe wegennet is aange past. En niet alleen staan hier de nieuwe wegen op aangegeven, maar ook de wegen in aanleg en die welke zijn geprojecteerd. Ook in de jaren, die voor ons liggen, zal de K.N.A.C.-autokaart van Nederland dus steeds een betrouwbare wegwijzer zijn. Voorts bevat de kaart tot in bijzonderhe den al die gegevens, welke van onschatbare waarde zijn voor den autotoerist. Helder zijn de kleuren van de kaart, de schaal is zeer duidelijk en wat van groot belang is, is het feit, dat zelfs de kleinste details uitste kend leesbaar zijn. Afstandstabellen, plaats naamregisters en plattegronden der voor naamste steden met aanwijzing der door gangswegen zijn eenige bijlagen, welke de kaart zoo handig maken. Zooals gezegd is met de verschijning van dit derde en laatste blad de geheele kaart der K.N.A.C. volkomen vernieuwd. Elk blad kost voor leden der K.N.A.C. 1, voor niet-leden 2. Kruschen maakte een ander mensch van hem. Rheumatische pijn is verraderlijk; zij treedt zonder waarschuwing op. Het komt in een arm of been en langzamerhand breidt het zich uit over het geheele lichaam, tenzij er iets gedaan wordt om het tegen te houden. Kies dan het juiste middel, evenals deze man, die ons schrijft: „Ongeveer 10 maan den geleden leed ik vreeselijke rheumati sche pijnen. Mijn geheele lichaam deed pijn en soms kon ik niet eens naar mijn werk gaan. Men raadde mij Kruschen aan. Ik nam het en het gevolg was, dat de pijnen langzamerhand verdwenen. Ik ga sindsdien onafgebroken naar mijn werk, dank zij Kruschen, en voel mij een ander mensch." A. R. Kruschen Salts spoort uw afvoerorganen, lever, nieren en ingewanden aan tot krachtige, geregelde werking, waardoor Uw organisme gezuiverd wordt van schadelijke afvalstoffen zooals urinezuur, dat de oorzaak kan zijn van Uw rheumati sche pijn. Neem iederen morgen „de kleine dagelijksche dosis" en Uw pijnen zullen spoedig verminderen om tenslotte geheel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. BERGEN (6 t/m 11 Januari). Getrouwd: Klaas Koorn te Schoorl en Alida Kool Overleden: Johanna Christina Maria Oranje, oud 54 jaar. Elisabeth de Vries, oud 79 jaar, weduwe van Christiaan Frede- rik Meijer. 4. Hervatten wij thans weer den draad van het verhaal over het eigenlijke postwezen. Meerdere malen was getracht de Poste rijen te doen overgaan aan de Staten. Den Haag ging hierin voor. De stad gaf de Pos- terijen aan den Prins en deze aan de Staten om uit de winsten 's landskas te steunen. Alkmaar volgde hierin op 7 Juli 1747, toen door den Prins „aan haar Edele Groot Mog. bekent gemaakt en voorgedragen werd, da de heeren Ged. der steeden Alkmaar, Hoorn, Enckhuisen, Rotterdam en Brielle hem dezen morgen waaren koomen besoe- ken en uit naam en op speciale last der Heeren haare Principaalen aan Sijne Hoog heid geoffereert en overgedragen hadden de Posterye binnen haare steeden die in het toekoomende sullen koomen vacant te val len. Haare Ed. Gr. Mog. hebben (daarna) haare uiterste vergenoeginge betuigt over het effect dat de vorige delibiratien en lof felijke voorbeelden die daarin gegeven waaren gehad hadde". Het zou echter nog geruimen tijd duren alvorens de Staten definitief de Posterijen overnamen. Toen in 1749 een begin was gemaakt met het overgaan der particuliere postdiensten naar de Staten van Holland en Westfries land, werd in 1751 een onderzoek ingesteld om te weten wat er precies aan postdienst in de verschillende plaatsen was. Ook Alkmaar kreeg van de door de Sta ten aangewezen Commissie bezoek en deze rapporteerde in 1752: „Binnen de stad Alkmaar bevind sig het Hoofd Comptoir voor de Posterye van Hoorn en Enckhuisen en heeft vervolgens sijn correspondentie en Ritten gefixeerd tot Haarlem en Leyden, waarmeede daagelijks alle Brieven over die Plaatsen, gelijk ook Amsterdam dan verder gaan. Deese Post vertrekt alle avond om half vijf en komt aan 's middags om half een uure. Het Rit van deeze versendinge is be steed volgens een schriftelijk contract, in gegaan den 20 April 1751 aan Maarten Dood voor drie jaaren, jaarlijks voor een somme van neegen honderd vijftig guldens, en be taalt dit comptoir nog aan dat van Haarlem voor het transport der Maale na Leyden drie honderd vijftig gulden 's jaarlijks. De Brieven voor Amsterdam, werden even buiten Haarlem afgegeeven aan de Nagtpost van den Haag derwaarts, en wer den aldaar op het binnenlandsche Comp toir afgehaald door een Commis. die se bestelt en vervolgens dagelijks uit de Cas ten haalt (die aan dit Comptoir binnen Amsterdam gepermitteert is op diverse plaatse uit te hangen) en op gelijke wijze terug send, hebbende sy voor salaris een halve stuyver van ieder Brief, hetwelk van de revenuen afgetrokken synde, brengt geen andere last op het Comptoir, als voor het uithaalen der Brieven van de Casten in het jaar f 6-6-0; voorts word betaald aan den Posthouder Croes tot Haarlem voor het verwisselen der Haagsche en Amsterdam- sche sakken jaarlijks 15-15-0 en aan den Commis Verstraaten tot Alphen voor het verwisselen der Paquetten jaarlijks sestien guldens, vervolgens is er nog een dagelijks Rit op Hoorn en Enckhuisen, werwaarts de Brieven vertrekken 's middags om half een en koomen aan om vier uuren, de onkosten van die Rit zijn uitgedrukt bij de Postery van Hoorn. Het Comptoir wordt gehouden ten Huise van Agatha van Hoolwerf, wed. Lenting (in de Langestraat) sonder eenige Bedien- dens om het waar te neemen, geschiedende sulks door haar selfs, sij gebruikt alleen een bestelster genaamt Lijsbeth van den Berg, die daarvoor heeft Sestig guldens 's jaars". Aan materiaal was naar schatting een bedrag van 50 aanwezig. Vele jaren vanaf 1717 had deze vrouw het kantoor waargenomen, zij was 65 jaar en kon volgens de commissie voor 350 per jaar met in rekening brengen van klei ne onkosten nodig voor lak, touw, pennen, papier, valiesen enz. het kantoor blijven waarnemen als hoofdcommies. (De rang van Directeur bestond niet in de voorge stelde regeling). De voor het Noorderkwartier aangewe zen Commissarissen der Posterijen Smitten en van Collen deelden in een commissaris sen vergadering mede, dat Jan Schagen te Beverwijk vroeg 200, J. Enneman te Hoorn geh. met Geertrude van Hoolwerf nam genoegen met het aangeboden bedrag, maar Agatha van Hoolwerf, onze kantoor houdster, schreef 19 April 1752 dat zy meer verwachtte omdat: „de moeytens aan dit Comptoir gehegt, als moetende dagelijks corresponderen, met alle Steeden in Holland, Utregt en een gedeelte van Gelderland, en steden van de Generaliteyt daarenboven ten respecte van het comptoir int beste der stad wonende daar my niets voor toegelegt werd", Zij vroeg of daaronder ook begrepen was „ligtloon (lichten der bussen) van het Ant werps kantoor, bestelloon der brieven in Alkmaar, meerder gezonden brieven aan den Haagh en 's Hertogenbos, bewaren van Sakken te Amsterdam en Haarlem, Poort en Nieuwjaarsgelden te Haarlem en Ley den, kosten in Alphen, Segel, Secretaris- en bodegeld voor de ordonnantie en Rekening der stadsbrieven". Dit bleek echter niet zoo te zijn, want als onkosten werden later opgegeven voor Alkmaar en Beverwijk en de ritten Hoorn- Alkmaar, Hoorn-Enkhuizen en Alkmaar- Haarlem de volgende bedragen: Agatha van Hoolwerf (Alkmaar) (salaris) 350. Lijsbet v. d. Berg (Alkmaar) bestelster 60. Buslichten Amsterdam 6.60 Posthouder Croes te Haarlem 15.15 Aug. Verstraten te Alphen (posthouder) 16. Rit Hoorn-Alkmaar 650. Rit Hoorn-Enkhuizen 450. Rit Alkmaar-Haarlem 950. Jan Schagen, Beverwijk (posthouder) 290. Per jaar 2697.21 Bij deze uitgaaf kwam voor dit rayon nog een bedrag van 8 x 336-2-6 wegens levenslange schadeloosstelling voor de be zitters of eigenaars der diensten, zoodat bij een bruto opbrengst van 4000.zooals door de Commissie was geschat, er een te kort ontstond. De acht belanghebbende bij de posterijen in Alkmaar, Beverwijk en Hoorn waren: Agatha van Hoolwerf 65 jaar Dirck van Hoolwerf 58 jaar Geertrude van Hoolwerf 57 jaar James Hendrik Swintown 42 jaar David Schagen 55 jaar Jan Schagen 52 jaar Pieter Schagen 50 jaar Jacob Cuyper geboren 1751. (Zy waren de erven Schagen.) Als aannemer van den rit Alkmaar HoornEnkhuizen trad op Sybert Lange- dijk, terwijl Cornelis Schuurman den rit AlkmaarHaarlem verzorgde. In de voorwaarden voor de aanneming kwam o.a. de bepaling voor, dat het loon der postillons zoodanig moest zijn, dat „de occasie worde weggenomen van de Postil lon te doen omsien na middelen om onbe tamelijke profijten te maaken". Bij voortduring was men er op uit den dienst goed te doen werken door het invoe ren, goed behandelen van staten e.d. Zoo werd 27 December 1752 gerapporteerd, dat deze in Alkmaar naar behooren werden in gevuld en dat „langs dese werd soo werd vertrouwd dat men in 't kort tot een wel geschikte en behoorlijke regie van het Postweesen sQude kunnen raaken, en dat voor de Heeren Commissarissen ook Een Claarder toesigt sal verschaffen". 17 Februari 1753 verzocht Cornelis Schuurman f 1200 voor zijn rit, welke tot dien tijd 950 opbracht. Hem werd bij nieuw contract 20 April 1753 1050 's jaars toegelegd. Commiezen, in dien tyd aangesteld, moes ten zyn van „de waare Christelijke religie". De bepaling, dat brieven met geld moesten worden aangeteekend, bestond toen reeds, zooals blijkt uit een model uit dien tijd hetwelk luidde: Ik ondergeschreeven bekenne ontvangen te hebben van hetComptoir van gerecommandeerte daarvan quitteerende bij deesen actens den (Wordt vervolgd.)'

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9