ABDIJSIROOP E TRAGEDIE MAYERLING ^Binnenland DIE HOEST ÜieuiUeUm SSLZ!"be!lui'v*" is morgen over De „aanslagen" op Duitsche gezantschapsgebouwen. En wat er van over bleef. Tragisch ongeluk ie Rotterdam. Door tram meegesleurd. VAN Vragen over Zondagsdienst Lidmaatschap Indische ambtenarenbond. Justitie treedt op tegen „Nationale Dagblad". Engelsche beschouwing over de positie van ons land. AKKER'S Qh VeJtstètüte De Regeeringspersdienst meldt: in ver band met overdreven berichten over aanslagen" welke tegen Duitsche diplo matieke en consulaire gebouwen hier te lande zouden zijn gepleegd, wordt hier het voorloopig resultaat medegedeeld van het onderzoek, dat door de justitie naar de ge melde feiten wordt ingesteld. Het gaatje te Den Haag. Er is niet geschoten door een ruit van het Duitsche gezantschapsgebouw, doch van een belendend perceel, ge deeltelijk bij het gezantschap in ge bruik en van buiten als zoodanig niet herkenbaar. Er bevond zich tijdens het schieten, dat laat in den avond of des nachts moet heb ben plaats gehad, niemand in bedoeld ge deelte van het huis, waarin de kogel gevonden is. Deze zou, waren er wel iemand in geweest was, geen deol getroffen kun nen hebben, daar hij, een baan van onder naar boven volgende, door het allerbovenste gedeelte van het raam 3.65 M. boven den vloer) is gegaan en na blijkbaar afgestuit te zijn tegen een houten beschot, hetwelk het bovenraam afdekt, omlaag is gevallen. Het projectiel had zoo weinig kracht, dat het nauwelijks sporen op het be schot heeft achtergelaten. Steentje uit katapult. Ten aanzien van het in Amsterdam ge beurde kan worden medegedeeld dat niet het Duitsche consulaatsgebouw, doch de elders gelegen particuliere woning van den kanselier getroffen is. Na deskundig onder zoek is gebleken dat noch een kogel, noch eenig metaalspoor op de ruit te ontdekken viel en dat, mede in verband met de rich ting van inslag die neerwaarts, niet op waarts was naar met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid moet worden aangenomen, dat het gat veroorzaakt is door een met kracht tegen de ruit ge slingerd kiezelsteentje, afgeschoten uit een jongens-katapult. In dit verband kan nog worden medegedeeld dat de politie den laatsten tijd klachten ontving over baldadig heid van jongens die in dat stadsge deelte met katapulten ruiten ver nielden. Gisteren is op den Stationsweg te Rotter dam een even merkwaardig als gruwelijk ongeluk gebeurd, waarbij de 53-jarige hoofdonderwijzer H. C. P. Minderhoed, hoofd van de lagere school aan de Zwarte- walstraat aldaar levensgevaarlijk is ge-' wond. De hoofdonderwijzer, die onwel was, is zonder dat hij zulks blijkbaar heeft opge merkt ,gaan staan tusschen den motor wagen en den bijwagen van een tramslei van lijn 3. Het personeel van de tram heeft evenmin iets gemerkt en toen het tijd was, hebben zoowel de conducteur van den motorwagen als die van den bijwagen het sein tot vertrek gegeven. Toen de tram zich in beweging zette, is de heer M. door den bijwagen gegrepen. Hij is echter filet onder den wagen geraakt maar voor de baanschuiver blijven liggen. Ook toen heeft niemand iets van het ongeluk gezien. Eerst ter hoogte van de caféteria bemerkte een voorbijganger dat er een man voor de baanschuiver lag, het geen wil zeggen, dat de heer M. door alle bochten op het Stationsplein en den Stationsweg over driehonderd tot vierhonderd meter is meegesleurd. Toen men den bestuurder op het ongeluk attent maakte, heeft men natuurlijk direct gestopt. D Uit de memoires van de moeder van .Maria Vetséra, over den liefdesroman van Kroonprins Rudoli. 17) De barones, die ontzettend verlangde om meer te weten te komen van het nood lot dat haar kind getroffen had, zou zich aan iedere voorwaarde onderworpen heb ben. Zij stemde toen toe, waarop graaf Stockau haar het schrijven overhandigde. Alleen het adres was door den kroonprins geschreven en de brief was met zijn zegel dichtgelakt. Er bevonden zich echter drie afscheidsbrieven van haar dochter in, ge dateerd op 29 Januari. Na het lezen van de brieven, verzegelde de barones ze weer met het verzoek, dat alleen Zijne Maesteit de zegels mocht verbreken, waarop zij na korten tijd door graaf Stockau terug ge bracht werden. Van vorst Hohenlohe kreeg Zij een foto van Mayerling, die de kroon prins haar door middel van de keizerin had laten sturen: in zijn afscheidsbrief schreef hij: „men moet de barones op die twee gesloten vensters attent maken". Het was echter niet mogelijk, den heer M. onder de baanschuiver weg tc halen, zoodat de wagen moest worden opgevij zeld. Toen dit was gebeurd, heeft men den zwaar gewonden r.ian opgenomen. Per auto van den geneeskundigen dienst is hij overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar hij in deern is- wekkénden toestand is opgenomen. Hij had o.m. beide armen gebroken, ernstige verwondingen over het gehee.a lichaam opgeloopen, ernstige inwendige kneuzin gen bekomen cn bovendien een hersen schudding gekregen. TUSSCHEN AUTO EN HEK BEKNELD GERAAKT. In zieken uis overleden. In de IJsbrechtumsstraat te Wymbritse- radeel stom. gistermiddag orr.sireeks half één de groentenhandelaai P. Postma uit Nijland met zijn groentenauto aan den kant vari dén weg voor de Ned. hervormde kerk. Hij was bezig met het afwegen van groenten. Op dat tijdstip naderde een zeswielige vrachtauto uit Zuidschar- woude. Door de gladheid van den weg kwam deze wagen te slippen en reed eerst tegen het hek van de kerk, dat werd ingedrukt en daarna tegen een aan de ovei zijde staanden boom. Het achtergedeelte van de auto drukte de groentenauto tegen het hek, zoodat P. bekneld raakte. Hij liep zeer ernstige verwondingen op en werd op advies van den geneesheer Donkersloot uit Sneek naar het St. Ati- toniusziekenhuis aldaar overgebracht waar hij kort na aankomst overleed. De groentenauto werd vernield, de an dere wagen werd nagenoeg niet bescha digd, terwijl de chauffeur ongedeerd bleef. DOOR AUTO AANGEREDEN EN ERNSTIG GEWOND. Gistermiddag is op den rijksweg onder Drempt (Gld.) de 37-jarige mevrouw Volk ,die op de fiets zonder richting aan te geven, wilde oversteken, door een haar achterop komende personenauto aangere den en tegen dén grond geworpen. Met een zware hoofdwonde is zij, na door een dok ter te zijn behandeld ,in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. Bij de aanrijding kantelde de auto en kwam op de tramrails te liggen, waardoor het tramverkeer op de lijn Doetinchem Doesburg geruimen tijd gestagneerd was. De bestuurder van de auto, die alleen in den wagen zat, 'bleef zonder letsel. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gistermiddag heeft te den Haag de 29- jarige H. V. wonehde in de Nieuwe Park laan die 'een auto bestuurde, den Haagschen medicus dr. M. M; Wolff, een bekenden röntgenoloog, op den hoek van de Laan van Meerdervoort eh de Tasmanstraat aangereden. Dr. Wolff is ter plaatse na het ongeval Overleden. MET HET HOOFD OP IJZEREN PAAL GEVALLEN. Kort daarop overleden. Gisteravond werd op den Ouden Rijks weg nabij Léwedorp (Zeel.) het lijk ge vonden van een man. Deze man was ver moedelijk, komende uit de richting 's Heerenhoek mét zijn rijwiel geslipt, daarbij met het hoofd tegen een ijzeren paal gevallen en zoo ongelukkig terecht gekomen, dat hij na enkele minuten over leed. Een onderzoek wees uit, dat dè ongeluk kige, de 33-jarige gehuwde commissionair in aardappelen, M. van Hekke uit 's Heer Arendskerke was. Hij laat een vrouw met vier kinderen achter. Het lijk is ter schou wing naar het lijkenhuisje te 's Heer- Arendskerke overgebracht. SIERADEN UIT INBOEDEL VERDWENEN. Een buitenlander had in een opslag plaats te Amsterdam zijn inboedel in be waring geven. Daarbij bevond zich ook een schoenendoos, waarin sieraden waren ver pakt. Dezer dagen is hij tot de ontdekking gekomen, dat de doos was geopend. Éen aantal sieraden ter waarde van vierhon derd gulden was er uit verdwenen. „De barones, tot in het diepst van haar ziel getroffen, door het plotselinge en vree- selijke einde van haar zoo innig geliefde dochter, vond de gedachte, dat het haar dochter geweest kon zijn, die eindelijk den doorslag tot het besluit van den prins ge geven kon hebben, verschrikkelijk. In haar hart weet zij echter, dat een dergelijk on heil niet van haar kind kon uitgaan. De barones is alleen vrijwillig den dood met hem ingegaan, zij heeft niet het eerst de gedachte geopperd, noch daartoe den door slag gegeven. De ontmoeting met dit we zentje heeft de geest van Rudolf niet voor de wereld mogen behouden. Toen zij zag, dat het haar niet beschoren was, de on heilsmachten te bedwingen, ging zij hem vrijwillig en moedig voor in den dood. Haar edele geest vond daarin haar laatste en grootste geluk en haar nabestaanden kun nen daaruit troost putten. De gedachten, welke den kroonprins be zield mogen hebben, zijn een door de eeuwigheid verzegeld gesloten boek. Geen sterveling zal het ooit vergund zijn, dit raadsel te ontwarren. De ongelukkige, die thans op het kerkhof van Heiligenkreuz rust heeft zwaar gezondigd tegen Goddelijk en menschelijk recht, maar zij heeft er ook zwaar voor geboet, waardoor haar schuld haar vergeven zij. Haar nagedachtenis is heilig door de woorden waarmee ze van haar moeder en bloedverwanten afscheid heeft gènomen: „Lieve Moeder, vergeef mij, wat ik ge daan heb. Ik kon de liefde niet weerstaan In overeenstemming met hem, wil ik naast Het Tweede Kamerlid Roos jen (a.r.) heeft den minister van binnenlandsche zaken de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat aan het personeel van het bureel brievenpost, afdeeling expeditie bin nen- en buitenland, te Amsterdam C.S., op Zondag 1 Januari 1939 extra-dienst is opgelegd? Indien ja, is de minister dan niet van oordeel, dat deze maatregel in strijd is met de verklaring in de Memorie van Antwoord van 9 November 1938 (begrooting van het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie voor het dienstjaar 1939), waarin gezegd wordt dat door de bedrijfsleiding gestreefd zal wordei naar verdere beper king van den Zondagsdienst? Het Tweede Kamerlid Stokvis (s.d.) heeft den minister van koloniën de volgende vragen gesteld: Kan de minis'er mededeelen of het juist is, dat wordt overwogen, of het lidmaat schap van de vereeniging van inlandsche bestuursambtenaren nog wel geoorloofd kan Blijven in verband met de houding van haar voorzitter, het lid van den Volksraad den heer Soetardjo welke houding niet zou strooken met de loyai'teit, welke van de leiding van deze groep wordt verwacht? Indien inderdaad zoodanige stap in over weging is of wordt voorbereid, zou de mi nister dan willen mededeelen, welke feiten hier toe hebben geleid en dan tevens het eigen standpunt te dien aanzien willen ken baar maken? Gistermiddag is de rechter-commi3- saris te 's-Gravenhage, jhr. mr. van Meeuwe, in tegenwoordigheid van den substituut-officier van justitie, mr. Hoekstra ter drukkerij van het „Natio nale DagbL.d" in de Keizerstraat te Leiden geweest, waar zij onderdeelen van de persen in beslag hebben geno men teneinde het drukken van het „Nationale Dagblad" te beletten. Een deskundige op het gebied van druk persen heeft de rotatiepers onklaar ge maakt door het in beslagnemen van een inktbak. Men was nog bezig met het druk ken van de editie van gisteren, doch de op laag was grootendeels gereed, toen men het drukken moest staken. De justitie en politie werd geen enkele moeilijkheid in den weg gelegd. Op de pers, waarvan de inktbak in beslag is ge nomen, wordt ook Volk en Vaderland ge drukt. Beleediging. Naar ons medegedeeld wordt vindt dit justitueel ingrijpen zijn oorzaak in een drietal artikelen, welke in het Nationale Dagblad" verschenen zijn op 23 en 29 December en oi 4 Januari en welke be- leedigend geacht worden voor den minis ter van justitie en voor de katholieke geestelijkheid, Voor de artikelen, verschenen in de nummers van 23 December en van 29 December, heeft mr. M. M. Rost van Ton ningen zich aansprakelijk gesteld. Wat betreft de aansprakelijkheid van het derde beleedigend geachte artikel, dat op 4 Januari gepubliceerd is, is het onder zoek nog gaande. DE BEBOUWING VAN HET MIDDEN-D AMTERREIN. Het huis 1845. Nu de voordracht van B. en W. omtrent de bebouwing van het midden-Damterrein te Amsterdam is gepubliceerd, deelt de verzekeringsmaatschappij „De Nederlanden van 1845" eenige nadere bijzonderheden mede omtrent het voor deze plaats gedach te bouwwerk, dat ontworpen is door den architect Dudok. Vooral vorm en kleur van het gebouw vereischen een korte toelichting. De vorm werd bepaald door het doel en mede door de situatie. De opgave is een kantoorgebouw te stichten met winkels op den beganen grond, de groote zalen op de hem begraven worden op het kerkhof van Alland. Ik ben gelukkiger in den dood, dan in mijn leven. Uw Maria". Haar zuster schreef zij: „Wij gaan beiden gelukkig in het onze kere hiernamaals. Denk af en toe eens aan mij. Wordt gelukkig en trouw alleen uit liefde.Ik kon het niet'doen, en daar ik de liefde niet kon weerstaan, ga ik met hem mee. Je Mary". Als postcriptum voegde zij er nog aan toe: „Beween mij niet. Ik ben gelukkig en ga uit vrijen wil. Het is hierbuiten prach tig. Men denkt aan Scharzau. Denk aan de levenslijn in mijn hand. Nogmaals leef wel!" „Daarna verzocht zij haar bloedverwan ten nog, ieder jaar op 13 Januari een gar denia op haar graf te laten leggen of te brengen, evenals op den dag van haar dood en zij besloot met de woorden: „Als laatste verzoek van een stervende, vraag ik Ma ma, ook verder voor de familie van mijn kamermeisje te zorgen, zoodat zij niet door mijn schuld behoeven te lijden". Aan het vertrouwen in het voortbestaan van de ziel in het hiernamaals gaf zij uit drukking in de roerende afscheidswoor den aan haar broeder. Zij schreef hem: „Leef gelukkig. In de andere wereld zal ik over je waken, omdat ik zooveel van je houd. Je trouwe zuster". Op denzelfden dag toen 't lichaam van haar dochter zoo onverschillig begraven werd, kreeg de barones door een vertrou- eerste verdieping en reeksen kantoorver- trekken op de overige verdiepingen. Die elementen komen in het ontwerp duidelijk tot hun recht. De kantoorramen zijn niet rhythmisch gegroepeerd maar eenvoudig naast elkaar gesteld, omdat de groepeering der correspondeerende kantoorvertrekken niet vaststaat maar aansluiten moet aan n variabele behoefte (verplaatsbare tusschen- wanden). De situatie vereischt hier een gebouw als pleinafsluiting, de „Pleinand" is als zooda nig ondergeschikt aan het tegenover gele gen paleis, dat door zijn karakter en zijn architecturale beteekenis het plein in zijn statigheid beheerscht. Daarom is het kan toorgebouw plastisch eenvoudig en uiterst rustig van silhouet. In de vlakke gevels spreken alleen de bovenomschreven ele menten en het trappenhuis, alsmede de log gia onder de kap en de balcons voor de groote zaal en voor de trapbordessen. Voor een gebouw, gelegen aan een plein, waar alle nationale feesten gevierd zullen wor den, zijn deze secundaire elementen alles zins gemotiveerd. De kleur is, in verband met de situatie van buitengewoon belang: Het is de bedoe ling de gevels te bekleeden met zandsteen (soortgelijk materiaal als van het paleis) en de flauw-hellende daken te dekken met koper. De zandsteenen gevels zullen op den duur vuil en veel donkerder worden en dan zullen de eenvoudige, dofvergulde hekwer ken der balcons stemmige verlevendiging brengen. Als in vroeger eeuwen krijgt het gebouw een naam: „Het huis 1845". Deze zal in luchtig geconstrueerd leterornament boven het dak prijken. De loggia en het trappenhuis zullen 's avonds verlicht blij ven en tot verlevendiging van den Dam bijdragen. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Het bestuur van bovengenoemd fonds deelt ons mede, dat de ontvangsten in Dec. 10.417.28 hebben bedragen, zijnde 6.704.38 uit periodieke bijdragen en 3.712.90 uit losse giften. De uitkeeringen over hetzelfde tijdvak bedroegen 19.519.85. Onder leiding van de commissie van samenwerking werd ten behoeve van de zelfde gevallen bijeengebracht 29.720.17 zoodat in die maand aan aanvragers, ver deeld over 104 gemeenten, een bedrag van 49.240.02 kon worden uitgekeerd. Uit het bovenstaande blijkt, hoe dringend versterking van de geldmiddelen noodig is. Het gironummer van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden te 's-Gravenhage is 2 7 2 7 2 7. OPBRENGSTEN P.T.T. TOT EN MET NOVEMBER 1938. Van Januari tot en met November 1938 brachten de posterijen 31.127.473 op, dit is 313.018 minder dan over dezelfde période in 1937. De afd. telegrafie bracht op 3.500.456 105.521 minder), de afd. telefonie' 25.848.729 1.850.654 méér) en de afd. postcheque- en girodienst 7.194.006 14.277 méér). Totaal 67.670.664, d.i. 1.446.392 meer dan over dezelfde periode in 1937. In een commentaar op de Duitsche campagne, die thans tegen Nederland ge voerd wordt, schrijft de diplomatieke correspondent van Reuter, dat officieele kringen in Londen niet verontrust zijn. Ofschoon geruchten over „de volgende beweging van Hitier" wijd verspreid zijn, waarbij afwisselend Roemenië, Polen, het Memelgebied, Dantzig, Nederland en België worden genoemd, keurt de Britsche mee ning het af, wanneer de zenuwspanning vergroot wordt door officieele bekendheid te geven aan ieder schrikaanjagend be richt. De politiek, die tengevolge heeft, dat geheel Europa op heete kolen wordt gehouden, wordt betreurd, of nu het resultaat is een in het geheim voorbereide militaire actie in de eene richting, dan wel een openlijke economische druk in een andere richting. De positie van Engeland ten op zichte van Nederland is niet gedefi nieerd in formeele verdragen, gelijk wensman een b' xlschap van den keizer dat zij hem een laatste genoegen zou doen, door zich tijdens de begrafenis-plechtighe den van den kroonprins strikt afzijdig te houden. Denzelfden avond verscheen graaf Taaffe nogmaals om het verzoek te herha len. De barones zeide dat het voor haar zeer moeilijk was, weer weg te reizen, maar voor den wensch van Zijne Majesteit zou zij haar eigen gevoelens opzij te zetten en naar Salzburg gaan. Graaf Taaffe zei haar meteen, gedurende acht dagen niets aan het graf op het kerkhof te Heiligen kreuz te doen, aangezien de streek door tslloozs journalisten onveilig werd fje~ maakt. In den loop van het gesprek had graaf u. i- v barones toestemming gegeven, het lichaam van haar dochter te zijner tijd naar n andere plaats te doen overbrengen. In Maart kwam er zelfs wederom een ver trouwenspersoon van het Hof, die aan drong op de overbrenging van het lijk. De barones bleef echter bij haar besluit, dat het llchaam. dat op zoo wreede wijze op het kerkhof gekomen was er nu niet meer vandaan zou gaan, maar aan de zorgen van het kloosterkerkhof 20u blijven toever trouwd, tot aan het Goddelijk gerecht. Het was hierbij n0g een zeer pijnlijke kwestie IZfmen haar namens graaf Taaffe aanbood, om haar de kosten die de overbrenging van het lyk zouden meebrengen, te vergoeden, alsof dit een mits Ge Uw kind vanavond nor AKKER's Abdijsiroop geeft. Gedu. rende den nacht gaat de heilzame werking der krulden door en maken zij de verkoudheid los, terwijl 4» hoeststlllende kracht der „codeïne" zorgt, dat Uw kind rustig slaapt en niet wakker blijft door benauwende hoestprikkellng. De slijm komt löt en de hoest verdwijnt, dat is de verrassende dubbele werking van Abdijsiroop, welke uit kruiden-ex., tracten en „codeïne" bestaat. Zorgt dat U altUd Abdijsiroop in huls hebt. „Een lepel Abdijsiroop aan Uw kind vóór het naar school gaan. werkt als een Jaeschuttend schild". «CONITUM tegen hoest, griep, bronchitis, asthmn Flacon 90 ct„ f 1.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar dat met België het geval is. Aan den anderen kant brengen de historische banden tusschen Engeland en Neder land, tezamen met de aardrijkskundige ligging van Nederland, de belangen van de beide landen nauw tot elkander. In officieele kringen heeft men geen bevestiging gekregen van den gemeldon hevigen Duitschen economischen druk op Nederland. Men acht het in hooge mate onwaarschijnlijk dat eenigerlei militaire actie aan dit front geriskeerd zou worden. BIO-VACANTIEOORD. OPBRENGST KERSTCOLLECTE Het bestuur van de stichting „Bio- vacantieoord" „Russenduin" te Bergen aan Zee, deelt mede, dat de kerstcollecte dezen keer nog meer dan anders een buitenge woon succes is geworden. In totaal bracht de kerstcollecte op 42.525.80, dit is circa 5000.meer dan de kerstcollecte van het daaraan voorafgegane jaar. De opbrengst be droeg toen 37.568.69. Dit resultaat is te meer merkwaardig, omdat de feestdagen samenvielen met de Zondagen, terwijl bovendien, zooals be kend, felle koude heerschte. Het bestuur heeft er daarom behoefte aan om oprechte waardeering uit te spre ken jegens allen, die dit prachtige resul taat, dat voor- honderd procent ten goed» komt aan het arme kind, mogelijk hebben gemaakt. OMVANG VAN HET CADEAUSTELSEL IN 1938. Geen teruggang. Door het nationaal comité tot beteugeling van het cadeaustelsel is opnieuw een onder zoek naar den omvang en wijze van toepas sing van .het cadeaustelsel gedaan. Hierdoor is komen vast te staan, dat in Nederland in 1938 meer dan 400 verschil lende artikelen door middel van het cadeau stelsel als z.g. cadeau-artikelen aan het pu bliek werden aangeboden. Het uitvoerige materiaal door genoemd comité in samenwerking met een aantal Kamers van Koophandel en vele organisa ties op het gebied van handel en nijverheid bijeengebracht, is inmiddels ter kennis name verstrekt aan de regeering. Het onderzoek heeft aangetoond, dat in het afgeloopen jaar het cadeaustelsel, wat veelzijdigheid van toepassing en verschei denheid van beschikbaar gestelde cadeau artikelen aangaat, niet den minsten terug gang vertoont. Gezien het aantal firma's, dat na de afwijzende houding van de regee ring ten opzichte van de invoering van de wettelijke maatregelen inmiddels tot toepassing van het cadeaustelsel heeft beslo ten, is voor 1939 een nieuwe uitbreiding van dit verkoopsysteem te verwachten, oVer welk vooruitzicht men zich in de handels kringen, welke van het cadeaustelsel hebben te lijden, ernstig ongerust maakt. De sensatiepers heeft geen oogenblik ge aarzeld het bericht in de wereld te zenden, dat de barones voor een groote som geld afstand van het lichaam van haar dochter had gedaan, een geldsom, die in het mil- lioen bedroeg, hoewel er heelemaal geen grond was, zelfs maar aan aan te nemen, dat men de barones dit voorstel gedaan zou hebben. Deze smart kon niet, door welke geldsom ook, gelenigd worden. De barones kan verschillende getuigen oproepen, dat alle geruchten, hierover geheel uit de lucht gegrepen zijn en op onwaarheid berusten1'. Het gedenkschrift van Helena Vetsera eindigt met de volgende aangrijpende woor den: „Slechts eenige dagen voor de tragedie. Vrijdag, den 25sten Januari, heeft zij een graduale, het laatste lied, wat zij geleerd had, in de Hofkerk van St. Augustinus ge repeteerd, waarbij z« zich aldoor bezig hield met de vraag, of haar stem sterk ge noeg zou zijn, om bij het altaar goed ver staan te worden. Het was ook reeds allee voorbereid, dat zij op 2 Februari, bij de Heilige Mis, in het koor zelf mocht mee zingen. Zij heeft nooit gedacht, dat zij op dezen dag reeds voorgoed in de aarde van het kleine kerkhof te Heiligenkreuz zou rusten. Vrede zij haar nagedachtenis!" EINDE.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6