ET POSTWEZEN VRAAG EN AANBOD 1001 DE EEOWEN HEEN WOENSDAGS en ZATERDAGS 35 cent per vijf regels, De Alkmaarsche Courant DE POST EN DE OVERHEID. (Wordt vervolgd.) TWEEDE BLAD. Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant. (Dinsdags en Vrijdags inzenden). Burgemeester uit de omgeving biedt te koop aan: Terraplane '34/'35, two- seater met dicky. Brieven onder letter V 547 bureau van dit blad. Te koop: prima Naaimachines m. gar. vanaf 4.50, moderne Singernaai- machine z. g. a. n. (nergens zoo goed koop), prima in valide wagentje. DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop uit netten inboedel: prima Litsjumeau 12.50, beste toonbank met granietblad, pracht mahonie schrijfbureau, pracht veerenbed. DEKKER, Spoorstr. 5 en Laat 56. Als nieuw: Damesrijwielen 11.00, 13.50, 16.00, Heereniijw. 9.00, 12.50, 14.00 enz., pracht kinderf. 2 remmen 9.00. NIEROP, Heerenstr. 10. Tel. 3827. Te koop: 2 zoo goed als nieuwe ver plaatsbare Rijwielrekken, waarin plaats voor 52 rijwielen. Electr. Wagenmakerij „DE VALK", Friescheweg 4, Alkmaar. Tel. 3939. 2 goed onderhouden zeil jachtjes, 12 en 16 M2. zeil. Wintsrprijzen. C. N. P. VADER, Tel. 4177, le Kanaal straat 1. Te koop: wegens overcompleet, 1 el. motor 5 P.K., compleet, 1 drijfas met poelies. Adres Fa. H. W. HOLSMULLER, Voordam. Z. g. a. n. thermometers vanaf 30 ct koortsmeters 60 ct. De Hygiënische Artikelenwinkel „HYGïENA", Fnid- sen 91. Telef. 2052. Crisis-publicatie. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedena tureerd in het tijdvak van 9 tot en met 14 Januari 1939, zal bedragen 1.45 per 100 kg. voor groene erwten, welke door handelaren zijn gedenatureerd en voldoen aan het standaardmonster van kwaliteits klasse C, en 0.95 per 100 kg. voor voeder- erwten wplke zijn gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. De steunvergoeding voor eldboonen van den oogst 1938, welke in genoemd tijdvak door telers of handelaren zijn gedenatu reerd en voldoen aan de kwaliteitseischen zal 2.40 per 100 kg. bedragen. 's-Gravenhage, 13 Januari 1939. WIJZIGINGEN TELEGRAAF- EN TELEFOONWET. Strenger maatregelen tegen geheime zenders. Gebruikers van clandestiene radio zenders kunnen thans gestraft worden met een gevangenisstraf van ten hoog ste zes maanden of een geldboete van ten hoogste 5000. Indien nog geen twee jaren zijn verloopen sedert een vroegere veroordeeling wegens hetzelfde misdrijf onherroepelijk is gewor den, kunnen deze straffen verdubbeld wor den. Het vervaardigen, verspreiden of ter verspreiding in voorraad hebben van lijs ten der aangeslotenen bij den rijks- of een gemeentetelefoondienst of van andere ge gevens betreffende den dienst zoomede in gebruik zijnde drukwerken, formulieren en bescheiden is, zonder toestemming van den staat of de betreffende gemeente, verboden. De wet schrijft voor dat bij algemeenen maatregel van bestuur voorschriften zul len worden gegeven ter voorkoming en op heffing van storingen in de radio-ontvangst van de luisteraars, veroorzaakt door elec- trische inrichtingen. In aansluiting aan dit bericht zij opge merkt, dat volgens de vroegere bepalingen de maximumboete 1000, bedroeg en dat geen gevangenis- doch wel hechtenisstraf kon worden opgelegd, welke laatste situatie evenwel de mogelijkheid van inbeslagne ming van toestellen e. d. belemmerde. De onlangs in werking getreden wetswijziging vereenvoudigt derhalve in geval van op legging van gevangenisstraf de mogelijk heid van inbeslagneming. DE ONREGELMATIGE ONDERWIJZERS BENOEMING TE COEVORDEN. Te Coevorden is sedert eenige weken een kwestie over een onderwijzersbenoeming aanhangig die tot een conflict heeft geleid tusschen den burgemeester en een meer derheid van den raad. Bij een vacature aan de Parkschool te Coevorden benoemde de merderheid van den raad een onderwijzer, die reeds eenige jaren met een tijdelijke aanstelling te Coevorden werkzaam -is. doch die niet op de voordracht stond. Derhalve verklaarde de burgemeester deze benoe ming ongeldig en in een bewogen raads zitting werd alsnog een der op de voor dracht staande onderwijzers benoemd. Negen raadsleden van verschillende frac ties hebben thans besloten, een beroep te gen het optreden van den burgemeester bij de Kroon in te dienen. De bond van Ne derlandsche onderwijzers stelt een onder zoek in of het juridisch mogelijk is, beroep aan te teekenen tegen de wijze, waarop de voordracht tot stand is gekomen. STEIGER BIJ HET AFBREKEN LOSGERAAKT. Twee arbeiders van 10 meter hoogte neergestort. Bij het afbreken van een steiger op de terreinen van de papierfabrieken van de firma van Gelder en Zonen te Velsen door arbeiders in dienst van de Wormerveersche Aanneming-Mij., welke firma het metsel werk voor een nieuw ketelhuis had vol tooid, is gistermiddag een ernstig ongeluk gebeurd. Eenige ladders van den steiger, waar op vier arbeiders stonden, bleken te zijn losgeraakt. Twee der mannen kon den zich tijdig in veiligheid stellen. De andere twee, Boer en Kwaad geheeten en wonende te Velsen, stortten van een hoogte van tien meter omlaag. Ernstig gewond zijn de slachtoffers, nadat zij ter plaatse waren verbonden, naar het Antonius-ziekenhuïs te IJmuidèn overge bracht. heel veel met windbuksen en zonder dat er opzet in het spel is, raken zij gemakkelijk een anders eigendom. Sterfgevallen tengevolge van mond- en klauwzeer. - Het aantal sterfgevallen ten gevolge van mond- en klauwzeer heeft in de week 1 tot en met 7 Januari 1939 bedragen: 21 runderen, 39 kalveren en 4 varkens en biggen. Sedert de week 1926 September 1937 zijn in totaal aan mond- en klauwzeer be zweken: 5884 runderen, 6502 kalveren, 4756 varkens en biggen, 386 schapen en 85 geiten £uchtuaatt OOK GAATJES IN RUITEN TE ROTTERDAM. Spelen met windbuksen de oorzaak. Naar eerst thans wordt medegedeeld is ook in het Duitsche consulaatgebouw te Rotterdam ongeveer half November een gaatje in een der ramen aangetroffen. Het gat is gevonden in de bovenruit van een der vensters op de eerste verdieping aan de achterzijde. Bij het onderzoek, door de politie in gesteld, is gebleken, dat de ramen van Nederlandsche omwonenden beschadi gingen van denzelfden aard vertöonen. Daar de gaten, die moeten gemaakt zijn door kogels uit een windbuks, overal voor kwamen in ramen aan de achterzijde, moet uit de zich daar bevindende tuinen gemikt zijn. De politie, die een onderzoek heeft inge steld, heeft niemand kunnen ontdekken en denkt aan kwajongens. Jongens opereeren FRANCO WEIGERT K.L.M.-VERGUNNING OM OVER RECHTS SPANJE TE VLIEGEN. Nederlandsche luchtlijn naar Lissabon onmogelijk gemaakt. De K. L. M. zal aan haar voornemen om met ingang van den zomerdienst een nieuwe luchtlijn te openen van Am sterdam via Londen naar Lissabon, als eerste etappe voor een latere uitbreiding van dit traject tot een transatlantische luchtlijn naar West-Indië, in het aan staande voorjaar geen gevolg kunnen geven, door de weigering van generaal Franco, Nederlandschen vliegtuigen toe te staan onder rechtsch bewind staand Spaansch grondgebied te vliegen. Naar aanleiding van een bericht, waarin werd gemeld, dat de Franco-regeering aan de Engelsche luchtvaartmaatschappij „British Airways" geen toestemming geeft om voor het traject LondenLissabon, deel uit makende van den luchtdienst via Bathurst naar Zuid-Amerika, welke genoemde maat schappij op 2 Januari j.1. had willen openen, over het rechtsche gebied te vliegen, heeft het A. N. P. te bevoegder plaatse geïnfor meerd naar de houding van het Franco bewind ten opzichte van de plannen der K. L. M. tot opening van een dienst Am sterdamLondonLissabon. Hoewel Nederland met de Franco-regee ring officieuze betrekkingen onderhoudt, verklaart deze, toch geen toestemming te kunnen verleenenaangezien zij meent dat onder de tegenwoordige omstandigheden aan buitenlandsche maatschappijen een dergelijke vergunning niet kan worden verleend. Hierbij zij aangeteekend, dat momenteel twee buiten!ar.dsche luchtvaartmaatschap pijen luchtlijnen op rechtsch-Spanje on derhouden, n.1. de Deutsche Lufthansa en de Italiaansohe A. L. A. Littoria, die o.a. Sala- manca, Burgos en Lissabon aandoen. Lis sabon is reeds opgenomen in den Duitschen transatlantischen luchtpostdienst via Bat hurst in Britsch-Gambie naar Zuid- Amerika te openen via Dakar in Fransch Senegal, dat ook uitgangspunt is van den Fransehen transatlantischen dienst, zoodat door de weigering der Franco-regeering alleen de Engelscheri in hun plannen voor een verbinding met Zuid-Amerika gedu peerd worden. In het algemeene berust de regeling van het internationale luchtverkeer op een aantal conventies, die gebaseerd zijn op het beginsel der reciprociteit. Aangezien zich echter in het rechtsche Spanje geen Spaan- sche luchtvaartmaatschappijen bevinden, die dinensten op het buitenland onder houden, en het Franco-bewind bovendien niet internationaal is erkend, kan dit be ginsel geen oplossing brengen voor de moei lijkheden, waarvoor de Britsche en de Ne derlandsche luchtvaart zich thans geplaatst zien. Zelfs indien de vliegtuigen van Londen rechtstreeks en geheel over zee naar Lissa bon zouden vliegen, daarbij door een omweg Spaansch gebied vermijdend, zou men nog zekerheid moeten hebben dat men zonder moeilijkheden in Spanje zou kunnen landen, aangezien men in geval van nood niet naar het 1600 K.M. verwijderde uitgangspunt terug kan vliegen. ONZE POSTVLUCHTEN. Op de uitreis bereikten de Reiger Ban- doeng, de Uil Jodhpur en de Nandoe Alexandrië. Op de thuisreis landden de Zilverreiger te Bagdad en de Buizerd te Medan. IJ s s p o r t. OOSTHUIZEN AANGESLOTEN BIJ DEN IJ. H. N. Vrijdagavond werd te Oosthuizen een vergadering gehouden, waar behalve het bestuur der ijsclub ook eenige leden van het dagelij ksch bestuur van den IJ. H. N. tegenwoordig waren. De plaatselijke ijs- club besloot na ampele bespreking zich aan te sluiten bij den IJsbond Hollands Noor derkwartier. Schaken. SIMULTAAN SEANCE DR. EUWE. Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van de schaakclub Schaakmat te Noord- scharwoude werd in hotel Concordia een simultaan-seance gegeven door den oud wereldkampioen en kampioen van Neder land, de heer dr. Max Euwe. In de feestelijk versierde zaal werden eenige rijen tafels geplaatst, waarop zich een dertigtal schaakborden bevonden. Dr. Euwe werd door dokter Wilmink de zaal binnengeleid. Zijn komst werd met luid applaus begroet. De voorzitter van Schaakmat, de heer K. de Vries, hield een korte begroetings rede, waarin hij den schaakmeester dankte voor de bereidwilligheid, om hier te komen schaken en hem huldigde voor zijn prach tige prestaties, welke den groei van de schaakclub hebben bevorderd. Na een kort antwoord van Ir. Euwe werd de simultaan-seance begonnen. Er werd aan 33 borden gespeeld, waarvan zes door dr. Euwe met zwart werden gespeeld. Aan de rest der borden had dr. Euwe de witte stukken. Er werd ingespannen gewerkt. De leden van Schaakmat trachtten met alle macht, den grootmeester schaakmat te zetten, doch het mocht geen hunner gelukken. Slechts een, de heer H. Hart, bracht het tot remise. Aan het einde van de seance was de stand dan ook 32 yt in het voordeel van dr. Euwe. Tafeltennis. LUTO IN DE COMPETITIE. Na een gedwongen rustperiode van een maand, dit in verband met de achter ons liggende feestdagen, heeft Luto versche nen Donderdagavond in haar clublokaal weer haar eersten thuiswedstrijd gespeeld tegen Barna uit Haarlem. En met succes. In tegenstelling met onze laatste thuis wedstrijd, toen Luto slechts 1 van de 6 maximaal te bepalen punten veroverde, slaagde zij er Donderdagavond in 5 punten binnen te halen. De bovenaangehaalde rustperiode scheen Luto (uitgezonderd het le team) dus geen kwaad te hebben gedaan. En het eene punt dat verloren ging was o. i. niet noodig geweest. Doch beginnen we met Luto I dat moest spelen tegen Barna I en genoegen moest nemen met een gelijk spel 55. Alle drie spelers zijn in dezen* wedstrijd onder de maat gebleven. Bleek dit reeds tijdens de enkelspelen, bij het dubbelspel trad het evenwel heel duidelijk aan het licht. Er werd met genoeg ambitie ge speeld, maar het lukte schijnbaar niet, Brandsede Lange, wat toch inderdaad een uitstekend op elkaar ingesteld dubbel is, gingen kansloos tegen de Haarlemmers ten onder. En dat tegen tegenstanders die toch zeker als zwakker aangemerkt moe ten worden. Dit was dubbel jammer, om dat hun daarmede tevens de volle winst ontviel. Maar lui de volgende week tegen Shot beter. Neen, dan deed Luto het beter. Zij za gen kans Barna II met een 82 nederlaag naar huis te sturen. Als we daarnaast zien dat de uitwedstrijd tegen dezelfde tegenstanders op 31 October verloren werd met 37, dan valt de vooruitgang van dat team wel zeer sterk op. En dat terwijl de thuisclub nog met een invaller uitkwam voor Kwadijk. Zijn plaatsver vanger Poeze bleek evenwel z'n plaats alleszins waard te zijn. Een debuut met 2 overwinningen uit 3 wedstrijden doet het beste verwachten voor de toekomst. De beste van de drie was echter Jansen van Jorksveld. Hij zag kans al z'n drie partijen te winnen, plus het dubbel met z'n partner Lamar. Vooral de partij van Jansen v. Jorksveld tegen Zijlstra was van uitstekend gehalte. In de beslissende 3e set stond eerstgenoemde met 1620 ach ter, doch desondanks zag hij kans de set én daarmede de partij met 2220 te winnen. Dat verraad de goede vechter, taai volhouden tot het einde. Ook Lamar, hoe wel minder goed gedisponeerd, heeft uitstekend gespeeld, zorgde voor 2 ge wonnen partijen plus het dubbelspel. Wat het dames-team betreft, zij gingen eveneens op den goeden weg voort. Met 91 ging Barna III kansloos ten onder. Ook dit ondanks een invalster voor mej. N. Raat, waarvoor mevr. Reuling inviel. Ook h:':r was van verzwakking geen sprake. Een debuut met 3 overwinningen spreekt genoegzaam voor zichzelf. De dames hebben nu precies de helft van de competitie afgesloten met een totaal van 8 punten uit 5 wedstrijden met een score van 3911. Voorwaar een schitterend resultaat. Hier volgen nog de gedetailleerde uit slagen Luto I Barna I J. BrandseBerkemeijer 10 J. BrandseJansen 10 J. Brandse—de Jong 01 H. de LangeBerkenmeijer 10 H. de LangeJansen 10 H. de Lange—de Jong 01 A. BruinBerkemeijer 10 A. Bruin—Jansen A. Bruinde Jong ^—1 Branse-de Lange Berkemeijer-Jansen 01 Totaal 55 Luto II Barna II Jansen v. JorksveldEdam 10 Jansen v. JorksveldJansen 10 Jansen v. Jorksveld—Zijlstra 10 LamarEdam 1—0 LamarJansen 1—0 LamarZijlstra 01 PoezeEdam 10 PoezeJansen 0—1 PoezeZijlstra 10 Jansen v. Jorksveld-Lamar— Edam-Zijlstra 10 Totaal 8—2 Luto I damesBarna III dames. Mej. M. PieMej. Schipper 01 Mej. M. PieMej. v. Biezen 10 Mej. M. PieMej. Pieters 10 Mej. L. ReulingMej. Schipper 10 Mej. L. ReulingMej. Pieters 10 Mevr. ReulingMej. Schipper 10 Mevr. ReulingMej .v. Biezen 10 Mevr. ReulingMej. Pieters 10 Mej. M. Pie-L. Reuling Mej. Schipper-v. Biezen 10 Totaal 91 Donderdag 19 Januari speelt Luto I thuis tegen Shot I en Luto II tegen Shot III. Het damesteam is vrij. is het EENIGE DAGBLAD met een jKIGEN STADSKARAKTER. Dat is d« GROOTSTE WAARDE voor den adverteerder' Tel. 3320. Met Amsterdam was men nog niet geheel klaar en berekende dat, wanneer daar een generaal Postcomptoir zou zijn, er f 3UU Kon worden geprofiteerd, omdat dan de „bes e ster zijnde een mensch van in de tagentig jare" overbodig zou worden. Eén klacht hadden de commissarissen over den dienst in Alkmaar n.1. „dat aan het Huys alwaar het Postcomptoir binnen A1«m®®r werd gehouden, geen de minsten kenteex - nen daarvan te voorschijn quainen en werd gelast een behoorlijk Post Bord uy hangen". 25 October 1753 werd het voor een goede uitvoering van den dienst noodig 6®ac Postillons van Uniform te voorzien bestaan de uit rok en broek en posthoorn. In ver schillende plaatsen werd hiertoe mede ge werkt en wel zoodanig, dat bepaald wer dat zonder voorafbekomen orders geen nieu- we dingen mochten worden aangescha J November 1753. De porten moesten ook worden bekeken en de opgaaf van Alkmaar luidde: „Lijst der Brievenporten soo als die ge- schreeven worden aan het Postcomptoir te Alkmaar: Heusden 6 st., Langstraat 6, Dor drecht 4, Gouda 4, Delft, Leiden, Rotter dam en den Haag 3, terwijl brieven van Amsterdam, Haarlem en Beverwijk 2 stuy- ver per stuk opbrachten. „Van Brieven uit andere Provinciën en van buiten's Lands wordt", zoo lezen wy, „nadat ze verre van daan komen en toege- reekent zijn boven het buytenport betaald twee stuyvers voor ieder enkele". „Voor ieder enkele" beteekent dat ook toen met het gewicht der brieven werd re kening gehouden en „de enkele" wel gelijk zal zijn geweest aan 15 gram. 1754 liet Alkmaar den behoorlijk geklee- den Postillon zien. De uniform netjes voor geschreven zag er als volgt uit: Rok van blauw laken met roode voering van baai, met opslagen en kraag om den hals van rood laken en met platte koperen knoopen. Op den rug het Wapen van de Provincie „het velt van geel laken en de Leeuw van rood laaken met een onder uithangende Posthoorn van rood laaken". De broeken moesten zijn van geel leder en voor rekening van de aannemers. Dit was echter nog niet voldoende, want kort nadat de uniform er was, werd ge last, dat elk Hoofdcommies aan de Postil lons een posthoorn moest bezorgen. Bij komen en gaan moest daarop worden ge blazen. De opbrengst der posterijen voor de sta ten van Holland en Westfriesland viel nog al mee. Bijna 76.000 gulden van Juni 1752 Juli 1753 werd aan winst geboekt. De rekening van Alkmaar over dit tijd vak was: Ontvangsten Uitgaven Alkmaar 1916 - 17 - 9 ƒ2016 - 15 - Hoorn 385 - 6 - 9 336 - 2 -6 Beverwijk S 336 - 2 - 6 336 - 2 -6 Over het tijdvak Juni 1753Juli 1754 lie pen de ontvangsten terug, zoodat een on derzoek werd ingesteld naar de oorzaken hiervan. Het resultaat van dit onderzoek blijkt uit het tijdvak Juni 1754Juli 1755 (dus weer een jaar later): Ontvangsten Uitgaven Alkmaar f 1980 - 6 - 9 1980 - 7 - 3 Hoorn 438 - 4 - 6 336 - 2 - 6 Beverwijk i 684 - 19 7>$ i 336 - 2 - G Wat was dus de oorzaak van het terug- loopen? De commissaris Schellinger en de ont vanger le Jeune controleerden den nachtrit naar Den Helder (men ziet hieruit, dat nachtvervoer bij de post niet een nieuwtje is) te Egmond aan den Hoef waar de ver wisseling plaats vond. Het bleek den Hee- ren dat de postillons meermalen te laat wa ren door ophouden onder weg om smokkel- brieven te bestellen. Bij navraag in den Hoef werden zij gewaar, dat ook brieven voor Alkmaar werden gesmokkeld en wel met de schuit van de Hoever schipper. Al leen de brieven voor Egmond aan den Hoef leverden den postillons 50 per jaar op. In Hoorn was het niet veel beter. De moeder van den Commies Enemagtijenijen recht van schuitbrieven op Amsterdam bij acte van 1724. Dat de zoon dus niet veel moeite deed om den statendienst op te voeren spreekt haast van zelf. Spoedig werden maatregelen genomen om aan dezen toestand een eind- te maken en zoo men ziet met gunstig gevolg. De Rekenkamer deelde aan de Staten mede, dat het is voorgekomen „de betaling der dedommagementen van Eenige Portio- narissen, voordat de orders van de Reeken kamer bekent sijn geweest, op den ouden voet van op sommige attestatien de Nita twee Persoonen te stellen". Dit mocht niet, maar men kon niets meer veranderen aangezien de Alkmaarsche Ge meente-secretaris, mr. Gerrit van Maanen Stuurman (ben. 8/9/1749 begr. 1/2/1772) (zie Bruinvis „De Regeering van Alkmaar tot 1795") bezwaar maakte „de voorige at- testatiën de Nita te veranderen". De porten werden onderling verrekend en de Commissarissen bemerkten spoedig dat 's Bosch meer kreeg dan noodig was. Alk- Geertruude van Hoolwerf, dochter van Hillegonda Schagen. maar droeg bij in het vervoer tot Drunen, terwijl 's Bosch de kosten droeg naar Dru nen. Het verschil was enorm en de heeren maakten er, na lang tegensputteren van 's Bosch, een eind aan. 2 Augustus 1755 overleed de Wed. Leu- ting, die vele jaren het kantoor in de Lan- gestraat te Alkmaar had waargenomen. In haar plaats werd aangesteld Dr. David Schagen als Hoofdcommies. Deze had zelf gevraagd voor 350 de betrekking te mo gen waarnemen en behoefde geen borgtocht te stellen, omdat hij een der z.g. uitgekoch te personen was. In verband met de hiervoor genoemde overtreding van briefvervoer, werden de posthouders van de ritten Amsterdam- Haarlem-Alkmaar-Hoorn-Enkhuizen ont slagen. Ingaande 1 April 1756 kwamen deze in handen van Jan Schijff te Amsterdam voor 2400 per jaar. Deze Schijff bediende 8 ritten en bezat hiervoor 50 paarden.. Voor deze 8 ritten werd hem 13.500 uitgekeerd. 16 Juni 1756 werd gerapporteerd, dat op den rit Haarlemden Helder een karretje werd gebruikt om de post te laden, welke te zwaar en te omvangrijk was om per paard te worden vervoerd. De aannemer spaarde hierdoor het gebruik van meerdere paarden uit. Het kwam uit, omdat door onvoorzichtig heid een deel der post verbrandde en een ander deel bij de blussching verstrooid raakte. De posthouder, Scheepmaker te Bever wijk, werd ontslagen en het gebruik van een krfT verboden. Er is echter niets ver anderlijker dan een mensch, want 1 Sep tember van het zelfde jaar werd toegestaan, een overdekte kar (met een slot er op) te gebruiken. Zoodat ook Alkmaar toen de eerste postkar zag binnen rollen. Jan Schagen te Beverwijk overleed in 1757 en zijn vrouw bleef het kantoor waar nemen, alleen voor expeditie van brieven. De verrekening van haar kantoor moest echter over Alkmaar loopen en aangezien haar dit geen voordeel opleverde kreeg zy, Appolonia Keiler, in Juni 1758 een vergoe ding boven hetgeen haar was toegezegd van 30 per jaar, ingaande 1 Januari 1758. David Schagen beklaagde zich bij Com missarissen, dat de burgemeester van Enk huizen weigerde te teekenen voor aange- teekende stukken welke over Alkmaar kwamen. Toen besloten de Commissarissen „dan de stukken terugzenden en niet afge ven". 22 December 1759 werd in de Staten van Holland besloten, op voorstel van den afge vaardigde van Dordrecht e.a. „het advies van de Commissarissen inzake het verzoek van David Schagen om zijn portie in de af koopsom over te dragen op zijn kleindoch ter Hillegonda Maria Schagen van der Goes, te copiëeren, opdat het met de prin cipalen kon worden besproken. Het advies was gunstig. Want, terwijl op grond van de stukken en het verzoek zoo als het was gedaan, afwijzend moest wor den beschikt, gaf men in overweging, „aan den suppliant eenige gratie te bewijzen door het toeleggen aan Hillegonda Schagen- v. d. Goes van zoodanige somme als UEd. Groot. Mog. sullen goet vinden". Het was gebaseerd op de volgende over wegingen. David S. was reeds oud toen de Posterjj overging, en de kleindochter toen reeds geboren en, „dat haar situatie soo- danig is, dat sy bij het ontvallen van haa- ren grootvader in een deplorabele toestand soude weesen". 8 Juli 1760 werd 336 per jaar aan H. S.- v. d. G. toegelegd ingaande 1/1/1760, zonder consequentie.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7