Een eeuw geleden werd Cézanne geboren. Speet Rechtszaken tweede blad. De sterrit naar Monte Carlo De vorderingen der Nederlandsche teams. Paul Cézanne, de meester van Aix, de vernieuwer van de Fransche schilderkunst. In zijn jeugd beschouwd als een dwaas, op zijn ouden dag als meester gehuldigd. m 25.per jaar te verleenen. De voorzit ter had zich ontpopt als tegenstander van het geven van subsidie. De commissie, welke de begrooting heeft nagezien, stelde voor de subsidie aan de muziekvereenigingen te verhoogen van 30.tot 50.—, waardoor beide ver- eenigingen 25.zullen ontvangen. De voorzitter ried deze verhooging af, gezien de financiën. Vanuit de commissie werd echter gewe zen op de zeer gewaardeerde hulp bij diverse festiviteiten, waardoor een ver hoogde subsidie wel gerechtvaardigd was. Ook de voorzitter waardeerde deze me dewerking zeer, naar hij zeide. Doch de financiën laten het niet toe subsidies te verhoogen. Het voorstel der commissie werd met 5 tegen 2 stemmen, die van de beide wethouders, aangenomen. Bij den post subsidie aan het Maatsch. Hulpbetoon werd tevens de begrooting voor dien dienst behandeld. Deze sloot op een totaal bedrag van 9329.02, terwijl gerekend werd op een gemeentesubsidie van 7500. De commissie achtte het gewenscht, dat de menschen, die van M. H. steun ontvan gen, niet verplicht worden, dit zelf steeds te komen halen. De commissie wilde het doen gireeren. De voorzitter vond dit een zeer vreemd voorstel. De menschen behoeven zich niet te schamen over hun gang naar het M. H., evenals een werklooze zich niet behoeft te schamen over zijn steun ontvangen. Eenige leden voerden hierover nog het woord, waarna men van dit onderwerp afstapte. De commissie stelde voor, aan de kas- trekkers ook den kolenbijslag te verleenen. De voorzitter zeide, dat werkverschaf fing en steunverleening aan B. en W. zijn, doch de heer Kwadijk en de heer Van den Abeele stonden op het standpunt, dat de raad wel het recht had, deze menschen een toeslag te verleenen. In Oudkarspel wordt het al twee jaar gegeven, merkte de heer Kwadijk op. Waarom zou het hier niet mogen. De gemeente is niet nood lijdend. Ook weth. Schrijver meende dat de mogelijkheid bestond, een toeslag te ver leenen, doch de voorzitter vertelde, dat drie dagen geleden een controleur van Sociale Zaken nog gezegd had, dat het verboden was. De voorzitter deed nog eenige mededee- lingen over de pogingen, welke B. en W. gedaan hebben, om werkobjecten in de gemeente te krijgen. Men heeft geprobeerd de sloot langs de Spoorstraat in werkver- schaffingte mogen dempen, terwijl men tevens met de Banne in overleg is getre den over het uitdiepen van slooten, waar mee 12000.gemoeid zou zijn. De heer Van den Abeele was zeer ver heugd, deze mededeelingen te hebben vernomen. Het is de eerste keer dat B. en W. op een algemeene beschouwing ingaan. De begrooting van de gemeente-gasfa briek, welke hierna behandeld werd, leverde geen stof tot opmerkingen. Zij werd ongewijzigd vastgesteld. Besloten werd nieuwe W. C.'s aan te brengen in de O. L. School. De kosten worden geraamd op 350. Voorts besloot de raad toe te treden als lid van den voor- en nazorgdienst voor geesteszieken. Bij de rondvraag vroeg de heer Kwadijk namens de commissie, na de openbare vergadering nog in comité te willen ver gaderen over het rapport over de licht- bedrijven. De voorzitter gevoelde echter niets voor een comité-vergadering. Daar niemand der raadsleden er toe kon besluiten, deze zaak in het openbaar aan te snijden, sloot de voorzitter na nog een korte opmerking over een aan te leggen vluchtheuvel in den Nieuwen weg, de vergadering. Automobilisme De Sterrit naar Monte Carlo is in vollen gang. Reeds zijn de meeste deel nemers meer dan een etmaal onderweg en Centraal-Europa komt voor hen in zicht. Uit de berichten, welke ons, mede door bemiddeling van de K.N.A.C., in den loop van Woensdagavond bereik ten, blijkt in de eerste plaats, dat de Athenerijders, in tegenstelling met de verwachtingen, nog niet met groote moeilijkheden te kampen hebben ge had. Deze deelnemers vertrokken Dinsdag avond laat onder begunstiging van fraaie weersomstandigheden uit de Grieksche hoofdstad. Dit gunstige weer hield op de eerste etappe, welke naar Saloniki voerde, aan. De wegen waren sneeuwvrij. Toch was het voor vele deelnemers niet gemak kelijk de verschillende passen in Grieken land zonder vertraging te nemen. De Ne derlandsche equipe GatsonidesBarendregt met Ford profiteerde natuurlijk van het feit, dat zij op den heenweg over land was gekomen, zoodat zij nu alle eventueele moeilijkheden kon omzeilen. Alleen hieruit is het te verklaren, dat deze rijders nog ver voor hun tijd aan de controle te Saloniki aankwamen, als eerste equipe der 35 uit Athene gestarte teams. Ook de beide an dere Nederlandsche equipes, Cornelius— Buyze met D.K.W. en dr. Sprenger van Eykir. Paulen met Lancia bereikten zon der vertraging de controle te Saloniki. Op merkelijk was, dat enkele teams den weg kwijt raakten en slechts via een omweg Sa loniki konden bereiken. Reeds viel er een slachtoffer, n.L dr. P. K. H. Wessely (Duitschland) met Steyr, die den strijd staakte. De volgende controle is Sofia, op 330 K.M. van Saloniki gelegen, Rome gepasseerd. De acht Palermorijders, waaronder zich de Nederlandsche equipes MutsaertsKou- wenberg met Ford, mr. SandersSmits met Ford en ZeehuisenJacobs met Fiat be vinden, kwamen in den loop van Woensdag middag te Napels aan. De etappe tusschen Reggio en Napels, ongeveer 575 K.M. lang, voerde langs kronkelende bergwegen door Calabrie, maar hoewel de weersomstandig heden gunstig waren, stelde deze nachtrit hooge eischen aan de stuurkunde der rij ders. Van Napels ging het naar Rome, een afstand van 236 K.M. Veel moeilijkheden bood dit gedeelte niet en de drie Neder landsche teams, Mutsaerts, mr. Sanders en Zeehuisen passeerden resp. om 17.44 uur, 17.54 uur en 17.55 uur de controle in de Italiaansche hoofdstad. Onmiddellijk werd de reis naar het 500 K.M. verder gelegen Padua in het Noorden van Italië voortge zet. De eenling. Oorspronkelijk hadden zich voor Boeka rest als startplaats vijf deelnemers gemeld, waaronder de Nederlandsche teams Corne lius en Gatsonides. Naar bekend kozen onze landgénooten ten slotte Athene en dit voorbeeld werd nog door twee andere teams gevolgd met het resultaat, dat Dins dagavond 17 Januari zich slechts één deel nemer aan de controle te Boekarest meld de om de reis naar Monte Carlo te begin nen. Deze equipe bestond uit de beide Roe menen dr. E. T. Manicatide en I. Ciolaco met Fiat (kleine klasse). En nu bevindt zich dit team op weg naar Brussel, een afstand van 2500 K.M. en eerst in de Belgische hoofdstad hoopt de Roe meen nog andere tochtgenooten n.1. die uit Stavanger, Umea, Tallinn en Amsterdam komen, te ontmoeten. Ongeveer twintig maal moet hij een grens passeeren, zes maal (n.1. te Boekarest, Cluj, Kosice, Olomouc, Praag en Frankfort) zal hij zich bij een verplichte controle op tijd moeten melden. Als men bedenkt, dat gewoonlijk bij elke controle minstens vijf of zes officials druk in de weer zijn om de organisatie perfect te laten loopen, dan begrijpt men, dat het den Roemeenschen eenling wat zonderling te moede zal worden, als hij zich in die steden zal gaan melden. Voor de circa 40 officials valt slechts te hopen, dat de Roe meen er door heen komt en dat hij niet ergens in Roemenië of Tsjechoslowakije in de sneeuw blijft steken Tallinnrijders in Koningsbergen. In den loop van Woensdagavond zijn de Rallyerijders, die te Tallinn zijn gestart, te Koningsbergen aangekomen. Een speciale A.N.P.-verslaggever heeft in deze stad gelegenheid gevonden de Neder landsche deelnemers naar hun bevindingen te vragen. De metgezel van Bakker Schut, Piet Nortier, vertelde, dat het vertrek in de Est- landsch hoofdstad had plaats gevonden met drie graden dooi. Plasregens vielen neer op de met ijs bedekte wegen met het gevolg, dat de oppervlakte spiegelglad werd. De meest vreemdsoortige tooneelen speelden zich dan ook tusschen Tallinn en de Letlandsche grens af. Maar gelukkig is alles goed afgeloopen. Alleen heeft de equi pe StemerdinkKeizer bij Tallinn een aanrijding gehad met een vrachtauto. De Ford-Junior kwam er niet heelhuids af, want het linkerachterspatbord werd er vrij wel afgescheurd. Niettemin werd de tocht welgemoed voortgezet en kwam men op tijd aan de controle te Riga. Tusschen Estland en Let land is een stuk weg, dat onder „Niemands land" valt. Hier bleek de sneeuw decime ters hoog te liggen en aangezien er van verkeer in deze omgeving geen sprake was geweest, hadden de Rallyerijders de groot ste moeite er doorheen te komen. Bakker Schut en ik, aldus vertelde Nor- tier verder, kwamen ondanks dit alles nog anderhalf uur te vroeg te Riga aan. Er was een allerhartelijkste ontvangst van de auto mobielclub van Letland gearrangeerd. Van Riga naar Kaunas ging het veel beter. De wegen waren sneeuwvrij, doch met modder bedekt, maar een beetje modder hindert niet, vooral niet, als men het veel zwaar dere traject TallinnRiga achter den rug heeft. De meeste rijders waren te vroeg te Kaunas en hier kwam het tot een vermakelijk incident. Bakker Schut had er een behoorlijk gangetje in gehouden en wie „Bud" kent. weet wat dit beteekent. Eenige uren te vroeg kwamen wij te Kaunas aan tot groote consternatie van de officials, die daar niet op gerekend hadden. Enkele voegden ons toe: U bent veel te vroeg hier. Waarop wij antwoordden: Maar wij zijn er nog niet. Onzen wagen hadden wij n.1. enkele me ters voor de streep der controle geplaatst en de sportcommissaris der koninklijke Ne derlandsche automobielclub, van Wicke- voort Crommelin, had ons geleerd, dat men gerust enkele uren te vroeg hij een con trole kon aankomen, mits men den wagen maar een stuk vóór de streep zette. Ten slotte gaven de officials toe, dat wij er niet waren, met welke conclusie wij ons natuur lijk konden vereenigenDe wegen van Kaunas naar Koningsbergen waren, zoo vertelde Nortier ons nog, zeer slecht. Maar gelukkig lag er geen sneeuw. Van de Li- thausche grens tot Koningsbergen zelf ging het weer veel beter en alle Nederlandsche equipes kwamen op tijd des avonds aan de controle. En toen ging men den tweeden nacht in. welke algemeen door de Rallye-rijders als de zwaarste wordt beschouwd. De afstand van Koningsbergen naar Warschau is meer dan 300 K.M. en men vertelde ons hier, dat er nog al wat sneeuw onderweg te vinden zal zijn. De indruk, welken de Nederlandsche teams hier maken, is uitstekend. Vooral ons kranig damesteam, Jkvr. van Vredenburch mej. van Stockum staat in het middel punt aller belangstelling. Opmerkelijk is ook de prestatie van de equipe Kruitvan Kampen met de Fiat 500. Het tempo weet men prachtig te volgen en bovendien is het enkele malen gelukt geruimen tijd voor de opening der controle te arriveeren. Vooral de stuurmanskunst van Kruit, die vrijwel voortdurend rijdt, dient geroemd te worden. Van der Hoek—Ton te Oslo. Van Umea zijn Dinsdagavond twee equi pes gestart, n.L een Zweed en een Roe meen. Omtrent de Stavangerroute kan nog wor den gemeld dat de equipe van der Hoek Ton met Ford op tijd de controle te Oslo is gepasseerd. De weersomstandigheden zijn uitstekend en thans bevinden onze landgenooten zich op weg via Gothenburg naar Helsingborg, waar men Donderdag morgen vroeg hoopt aan te komen. Uit John O'Groats zijn 24 teams gestart. Een deelnemer, mr. Miller, wist niet op tijd de startplaats te bereiken. Toen besloot hij maar zich te Glasgow aan de controle te melden om vandaar uit den tocht te ma ken. Hierdoor reed hij ongeveer 600 K.M minder, waardoor zijn puntenaantal daalde van 496 tot 485. Dammen. OM DEN UITENBOG AARD -BEKER. De Alkmaarsche damclub .Voorwaarts speelde Dinsdag den belangrijken wedstrijd tegen haar zustervereeniging D.V.T.O. uit Burgerbrug voor den Uitenbogaard-beker- competitie. Daar het D.V.T.O. het vorige jaar gelukte den kampioenstitel te behalen, wisten de Alkmaarders, voor welk een zware opgaaf ze geplaatst zouden worden. Doch „Voorwaarts" speelde in grootschen vorm en wist de als „zeer sterk" bekend staande gasten met 2412 te kloppen. De goede verliezers hadden eenige inval lers, daarentegen was „Voorwaarts" au grand complét. „Voorwaarts"„D.V.T.O." N. OudA. Slijkerman Jr. afgebr. A. BurgertW. Jimmink 11 G. WoonijkB. Groot 20 Jb. HagensA. Slijkerman Sr. 02 P. J. SmolenaarsB. Dapper afgebr. K. A. JakschtooJ. Zoon 20 J. N. MooyJb. Jimmink 11 E. HofmanA. Buter 02 M. HemelsJ. Mosch 02 D. MareesP. Slijkerman Sr. 20 L. RavesteinG. Rademaker 20 J. W. van MontfoortJ. Breed 11 F. AppelP. Hoedjes 11 G. OudshoornA. Blokker 20 A. KoremanS. Hoek 20 P. de Wijn—P. de Wit 2—0 D. StamA. van Egmond 20 C. MasereeuwA. Mul 02 J. SchuitJ. Rijs 20 K. SlootenA. Ligthart 20 De beide afgebroken artitrage opgezonden. 24—12 partijen zijn ter Kegelen. DEZE WEEK DE BESLISSENDE STRIJD? Morgenavond zullen in de Unie eenige belangrijke wedstrijden voor de competitie van den Alkm. Kegelbond worden verke- geld. In de A-afd. Vijftallen zullen Z.E.K.Z.? I en Koekoek L elkandér weinig toegeven en hoewel we geneigd zijn reeds thans Koe koek de volle winst te voorspellen zou een overwinning van de Donderdagavond club ons toch evenmin verbazen. De Lange c.s. zullen zeker alles op alles zetten! Alcm. VictrixCubo wordt, zoo geen walk-over, dan toch een niet te moeilijke opgave voor de Alcmarianen, die bovendien nog een zeer redelijke kans hebben om met Koekoek een hartig woordje mee te spreken omtrent de bezetting van de le plaats in beider afdeeling. O.K.A. wordt de gelegenheid geboden de eerste winstpunten te behalen tegen Met z'n Tienen, of zouden de kampioenen van verleden jaar puntloos blijven? In de A-afd. Vijftallen krijgt Koekoek de kans om haar leidende positie te versterken door op de Lat te kloppen. VARKENSMESTER HIELD 56 VARKENS TEVEEL. Veroordeeld tot 100 boete of 90 dagen hechteins. Tweeduizend gulden boete subs. vier maanden hechtenis luidde veertien dagen geleden de eisch tegen den 52-jarigen var- kensmeester en -handelaar P. F. te Zaan dam, die terecht had gestaan, omdat hij op zijn land in den Oostzanerpolder honderd varkens had gehouden, hoewel hem door de crisisorganisatie slechts twee-en-veer tig waren toegewezen. Nadat de overtre ding geconstateerd was, waren alle varkens op last van den ambtenaar van het O. M. te Zaandam onmiddellijk verkocht. De op brengst was door dezen geforceerden ver koop ongeveer vijf- a zeshonderd gulden lager dan normaal. De rechtbank deed heden uitspraak en veroordeelde den varkensmester tot dui zend gulden boete, subsidiair negentig da gen hechtenis, met bevel tot teruggave van den in beslag genomen varkens, hetgeen dus neerkomt op teruggave van het geld, aangezien de varkens verkocht zijn. VERDOOVENDE MIDDELEN VERKOCHT. In den loop van het vorig jaar deed de Rotterdamsche politie een onderzoek in een apotheek in de Middellandstraat hoek Heem raadsingel te Rotterdam, omdat haar ter oore was gekomen, dat cliënten van deze apotheek verdoovende middelen konden koopen, ook zonder recept van den dokter. Voor de Rotterdamsche rechtbank had mej. G. B., apotheker-assistente en eigena resse van de bewuste apothgek, zich te ver antwoorden. Zjj veroordeelde de verdachte tot drie maanden gevangenisstraf. Van dit vonnis kwam verdachte in hooger beroep. Gister diende deze zaak voor het Haagsche gerechtshof. Ter zitting werden drie getuigen gehoord, terwijl de verdediger, mr. Oskam uit Rotter dam, nog twee getuigen had opgeroepen. De procureur-generaal vroeg bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Arrest volgt op 30 Jan. Honderd jaar geleden, n.1. op' 19 Jan. 1839, aanschouwde een der merkwaar digste Fransche schilders het levens licht. Het pad der kunst gaat niet over rozen, zelfs niet dat van een genie. De jonge Cézanne en ook de oude Cézan ne hebben het aan den lijve moeten ondervinden. In de eerste jaren van zijn werkzaamheid werden zijn schil dersproducten verworpen door de toon aangevende kunstcritici; in later jaren werd hij geduld, maar zijn liefste ver langen, in het „Louvre" te hangen", ging niet in vervulling. Het merkwaardige feit, dat staat aan het begin van Cézanne's leven en loopbaan is wel, dat hij allerminst stamde uit een kun stenaarsgeslacht en evenmin uit kunstzin nige ouders. Zijn vader is hoedenfabrikant, later bankier. De jonge Paul ontvangt een streng godsdienstige opvoe ding, die op zijn later leven een stempel heeft gedrukt. De diepe indrukken daarvan vindt men niet zoozeer te rug in zijn werk, als wel in zijn levenshouding. Op de colleges legt hij een merkwaardigen harts tocht voor de klassieken aan den dag. In het bijzonder voor de schrijvers Homerus en Virgilius. Uit dien tijd dateert ook de vriendschap met Emile Zola, een der merkwaardigste vriend schappen tusschen promi nente figuren uit de kunst wereld. Beiden zijn zij een voudige mannen, bezield door een alles verterende liefde voor de kunst. Emile Zola schrijft, en zijn eerste groote werk „Nana" maakt hem op slag beroemd. Zola accepteert dien roem; hij is niet langer de eenvoudige kameraad. Langzaamaan vol trekt zich de verwijdering tusschen de boezemvrien den, die zal eindigen in een absolute breuk. Want hoe is Zola veranderd na eenige jaren, de Zola, die eerst niet moe was geworden zijn vrienden en beken den toe te roepen: „Paul heeft het genie van een groot schilder" en die deze woor den nu intrekt door te zeggen: „Ach, waar om ben ik in deze omstandigheden geen beter profeet geweest!" Was Zola een lan ger leven beschoren geweest, wellicht zou hij nogmaals zijn woorden hebben herroe pen. Maar laten wij niet op de geschiedenis vooruit loopen en Cézannes ontwikkeling op den voet volgen. Van jurist tot miskend schilder. Va%er Cézanne wil zijn zoon een veilige toekomst verzekeren. Paul moet rechten studeeren. In 1860'61 volgt hij inderdaad de colleges der rechtskundige faculteit. In dezen tijd ontmoet hij Guillemet. Het gevolg is dat hem letterlijk alle lust om verder te studeeren ontzinkt. De grootste stap van zijn leven is gezet. Hij is besloten zijn leven te wijden aan de schilderkunst. Aan de Académie Suisse leert hij Guillau- min en Pisarro kennen. Door de lessen van dit instituut te volgen, wil hij zich voor bereiden voor het toelatingsexamen tot de Ecole des Beaux Arts. Wanneer hij dit examen voor den eersten keer aflegt, wordt hij afgewezen. De beroemde Salon weigert zijn schilderijen ter expositie. Waarlijk, de jonge Cézanne ondervindt weinig waardee ring voor zijn werken, met uitzondering dan van enkele jonge vrienden, onder wie Zola. Die weigering van de deftige Salon werkt hevig op de zenuwen van den zich toch al eenzaam voelenden jongen schilder. Van tijd tot tijd staat zijn omgeving bloot aan onge motiveerde aanvallen van woede. Te verlegen om een vrouwelijk model te vragen. In zichzelf gekeerd en verlegen was Cézanne; zoo verlegen, dat het vele jaren duurde, eer hij zijn schroom kon overwin nen en het waagde een vrouwelijk model te vragen voor hem te poseeren. Men treft de vrouwefiguren ook eerst later aan in zijn oeuvre. Daarentgen een groot aantal zelf portretten. Immers, wilde niemand meer poseeren na 115 poses was hij bij zijn kunsthandelaar Vollard nog slechts te vreden over diens gesteven hemd! dan schilderde hy zichzelf. In deze zelfportret ten kan men een stijgende lijn constateeren; de compositie wordt evenwichter en zuiver der. Maar bovendien waren er het gehoor zame huisraad en de blozende appelwangen. De levende bloemen verlepten te spoedig; daarom gebruikte Cézanne papieren mo dellen maar die „satansche dingen" had- den de onaangename gewoonte te ver- kleuren, te verschieten. Zyn moeilijke om gang met anderen, zijn eigenaardige ge woonten waren oorzaak, dat men hem in zijn omgeving voor lichtelijk krankzinnig hield Toen de groep der Impressionisten voor het eerst een tentoonstelling hield, was Cezanne - later de grootste onder hen en de vrienden waren zich intusschen wel bewust van zijn talent, zij wisten wien zij in hun midden hadden; van nabij namen zij de enorme vlucht waar, die Cézanne's kunst nam. Eerst is nog duidelijk de invloed van Delarcoix merkbaar; later weet de jonge schilder zich te ontworstelen aan de in vloeden der romantiek, ook aan die van Manet en Courbet. Pisarro leidde hem in tot het impressio nisme. Cézanne schilderde onvermoeid, maar al het werk, dat hij aan tentoonstel lingen zond, werd geweigerd, zoowel door de conservatieven als door de vooruitstre- venden. Pers en publiek waren vol hoon en verontwaardiging. Cézanne werd op er gerlijke wijze misverstaan. Dit bittere neemt echter niet weg, dat hij ver van de menschen, met hun wanbegrippen, zijn werk te Aix voortzet. Cézanne wordt beroemd. Ambroise Vollard, die eenigen tijd gele den zijn interessante „Mémoires" deed ver- Paul Cézanne. eenige, die nog niet had geëxposeerd. Zijn schijnen, was als kunstkenner en vriend de eerste, om door een expositie opnieuw te beproeven Cézanne den roem te bezorgen, dien hij verdiende. Het is verwonderlijk te zien, hoe kort hierna de situatie rondom den kunstenaar veranderen gaat. De eerst gehoonde, ge smade schilder schijnt plotseling in het be zit van een haast profetische kracht. Zijn kunst vindt zelfs navolging. De oogen der menschhheid gaan open voor de welhaast kinderlijke visie van den kunstenaar, voor deze onbevangenheid, voor dit ontraditio- neele werk. Plotseling is hij de grootmees ter van het Fransche doek en zijn naam gaat ver over de grenzen. Hij krijgt we reldvermaardheid. Hoe dwaas en hoe blind was de hem omringende massa, dat zij er meer dan twintig jaar voor noodig had om tot die erkenning te komen! Duidt het er niet op, dat inderdaad die eene kunste naar met zijn zelfverzekerden, onwrikba- ren wil meer was dan al die anderen te sa men marionetten, dansend om de tradi ties, waartegen immers een Zola zoo s*e*k gefulmineerd had? Cézanne is één dier weinige kunstenaars, by wie men in het rijpe werk geen ver wantschap met voorafgaande kunstgenera ties kan vaststellen. In dit opzicht is hij 'n soortgelijke figuur als onze Vincent van Gogh. Want ook voor hem was de idee, de streng persoonlijke idee hoofdzaak, de uit beelding daarvan was in overeenstemming daarmede streng persoonlijk en niet ge bonden aan enige traditie. Kleur en harmo nie zijn de factoren, ietwat ingehouden tin ten, op elkaar afgestemd. Het is zelfs mo gelijk, dat deze kleurharmonie zoo domi neert, dat men het schilderij zelf vergeet en alleen in verrukking staart naar het sa menstel van kleuren. De meester zelf scheen met deze plotse linge beroemdheid weinig ingenomen, ten minste hij leefde zijn eenvoudig leventje bij Aix en bekommerde zich weinig om het succes, dat zijn werken oogstten op de ten toonstellingen te Parijs. Het leven van Cé zanne werd steeds drukker, maar in zijn hart bleef hij dezelfde eenvoudige van geest. Het zijn sterke beenen, die de weel de kunnen dragen. In dat opzicht waren de beenen van Cézanne sterker dan die van Emile Zola. Wanneer Paul Cézanne in het najaar van 1906 in zijn geliefd Provence voorgoed de oogen sluit, wordt zijn geboor te- en sterfteplaats Aix een bedevaarts oord voor de jongere schilders. De Profeet van Aix, gelijk men hem gaarne noemde, was gestorven, maar in zijn werken had hij een welsprekende boodschap aan de vol gende kunstgeneratie van Frankrijk en van de wereld achtergelaten. Zijn leven onder streepte nog eens de waarde van het spreekwoord: eenvoud is het kenmerk van het ware. (Nadruk verboden)-

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8