PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN. Ome. JCalcaim JLuHiopcogtamna oooooo«« f JjtQzzxmdeu Stukken, £attds en 'Jmn&oim EGMOND BINNEN SCHERMERHORN Glimlachje DERDE BLAD. Het door den heer Hoogland bedoelde on derwerp zal echter worden ter sprake ge bracht. De heer H. Glas bepleitte aandrang op de regeering uit te oefenen, dat zij zal trachten een betere exportmogelijkheid voor onze tuinbouwproducten te verkrijgen naar N. Amerika, nu de monopolie-heffingen op de appelen hier zijn verlaagd. De voorzitter zal een en ander bespreken. De heer C. Madderom vestigde er de aandacht op, dat in de Wieringermeer een 50-tal gemengde bedrijven zal worden ge sticht, met pl.m. 3 H.A. tuinbouw. De voorzitter vond het 't beste, dat ge gadigden voor dergelijke bedrijfjes zich tot de Wieringermeerdirectie te Alkmaar wend den. De heer Madderom zou het Centr. Bureau willen steunen in de actie, welke het, zooals blijkt uit het hoofdartikel in de Tuinderij, zal gaan voeren. De voorzitter zeide, dat hierover zeer zeker op de alg. verg. zal worden gesproken. De heer Duijf had gehoord, dat de man, die voor de tomaten in blik had gezorgd, 11% millioen zou hebben gekregen voor zijn bemoeiingen. De voorzitter vond dit zeer onwaarschijnlijk, vooral de mededee- ling, dat dit uit de 10 millioen voor den tuinbouw zou worden verstrekt. Het is on mogelijk. De heer S. de Boer stelde nog voor, aan het Centr. Bureau voor te stellen, maatrege len te treffen tegen den handel in teeltver gunningen. Dit voorstel werd aangenomen. Vergadering B.V.L. afdeeling Egmond. Woensdagavond vond de jaarlijksche groote vergadering plaats van de B.V.L., afd. Egmond (Egmond aan Zee, Egmond aan den Hoef en Egmond-Binnen), welke gehouden werd in de zaal van den heer P. Mooij te Egmond aan den Hoef. Zeer vele leden waren met hun dames tegenwoordig. De openingsrede werd gehou den door den voorzitter van de afd. Egmond, burgemeester G. C. Bos, die o.m. met eenige gevoelige woorden de onlangs te Sjanghai gestorven Overste van Houten herdacht. Tijdens de rede verzocht spr. ter nage dachtenis aan den overledene een oogenblik stilte. Hierna hield de voorzitter van de B.V.L., Verband Alkmaar, een opwekkingrede. Spr. constateerde dat de B.V.L. een instituut is dat nog geenszins gemist kan worden. Hij herinnerde hierbij aan de woelige dagen van Sept. j.L en aan de spanning in de politiek in de landen rondom Nederland. Dit krach tige opwekkingswoord van den heer Middel hof, werd met een even krachtig applaus beantwoord. Tenslotte nam de secretaris van de B.V.L., verband Alkmaar, de heer Ottenbros nog het woord. Deze herinnerd' aan het 20-jarig bestaan der B.V.L.; aan het défilé ter ge legenheid daarvan gehouden voor H. M. de koningin, waar niet minder dan 3000 B.V.L.-ers aan deelnamen. Hierna had de prijsuitreiking plaats. Van de Koningsschutters had H. A. de Goede de lste prijs en O. Huiberts de 2e pr. behaald. Eerstgenoemde had juist dit jaar voor het eerst de titel van Koningschutter weten te behalen. Voorzitter Middelhof reikte hem het daaraan verbonden eeré-teeken over. Drie leden hadden in het afgeloopen jaar het vereischte aantal punten voor den titel van scherpschutter weten te behalen, n.L de heeren P. van Dam, A. Halff en P. Wijker. De heer Ottenbros reikte genoemde heeren het daaraan verbonden brevet van scherp schutter uit. De twee jaar geleden door burgemeester G. C. Bos uitgeloofde wisselbeker viel ten deel aan H. Wijker. Als voorwaarde om dezen beker te kunnen behouden was ge steld, dat men twee jaren achtereen het hoogst aantal rozen zou moeten schieten. De heer Wijker wist, na verleden jaar het hoogste aantal geschoten te hebben, 'dit jaar met 40 rozen uit 60 schoten wederom het grootste aantal te behalen, evenals ver leden jaar dadelijk gevolgd door den heer de Goede met 39 rezen uit 60 schoten. De speciale prijs, uitgeloofd door burge meester G. C. Bos voor wie tijdens de 6 oefeningen het hoogst aantal punten wist te behalen, viel dit jaar den heer H. A. de Goede ten deel, met 576 punten van de 600. Verleden jaar was deze prijs behaald door H. Wijker met 571 punten. Het is in alle opzichten een gezellige en goed geslaagde avond geworden. Te waar- deeren viel dat de sprekers ieder voor zich redevoeringen hadden met elk een eigen inhoud en eigen onderwerp, waardoor voor komen werd, dat de aanwezigen telkens weer opnieuw, zij het met andere woorden, hetzelfde te hooren kregen, hetgeen de ver gadering meer aan belangwekkendheid deed winnen. De muziek van de gebr. Beentjes gaf aan het geheel een vroolijk verloop. Na afloop werd er nog eenigen tijd gedanst. Muziekuitvoering. Dinsdagavond gaf de muziekver. „De Lamoraal van Egmont" uit Egmond aan den Hoef in de zaal van den heer P. Mooij een uitvoering voor donateurs en belangstellen den. De vier nummers die ten gehoore werden gebracht werden onder leiding van den dirigent, den heer W. Wester van Egmond aan den Hoef, goed gespeeld. Depauzes wer den opgeluisterd docr het gezelschap Daan Pool. Propaganda-feestavond. Woensdag werd een groote propaganda- feestavond gehouden van de afdeelingen Schermerhorn, Grootschermer, Graft, Beem- ster, Akersloot, Oterleek en Ursem, behoo- rende tot de federatie Alkmaar van den Ned. Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf. De heer J. Roos, voorzitter van de afdee ling Schermerhorn, sprak tot de overvolle zaal een welkomstwoord en heette in het bijzonder welkom het Amsterdamsch Ca baret-gezelschap onder leiding van Jac. Presser en den bondsspreker de heer van der Ham. Vóór de pauze werden opgevoerd 13 tafereelen van de revue: „Eerst zaaien, dan maaien". In dit gedeelte kwamen mooie en afwis selende gedeelten voor, o.a. zang, accor- deonmuziek, sxylophoon, klokkenspel, enz., terwijl het laatste tafereel gewijd was aan den oprichter van den bond Hiemstra. In de pauze sprak de heer van der Ham. Spr. begon met den toestand van 40 jaar geleden, toen de arbeiders van Schermer horn voor 10 cent per uur werkten in Beemster. Vóór 1900 bestond geen organi satie. De grondslagen werden gelegd in Leeuwarden. Vóór dien tijd werd de melk verwerkt op de boerderij; later kwamen kleine kaasfabrieken en daarna de groote zuivelfabrieken. Er is geen macht ter we reld, welke den vooruitgang kan tegenhou den, al staat men er ook vijandig tegen over, zelfs geen brandstapels, gevangenis sen, concentratiekampen, terreur of ge weld. Uit deze maatschappij zal worden geboren een betere maatschappij, zonder oorlogen. De overwinning is in het belang van allen. Zoo werd eerst met het Plan van den Arbeid de spot gedreven, terwijl nu ir. Westhoff komt met 'n plan, minder uitge breid, doch waarbij nog wel het een en an der zal komen. De hervormingen kwamen naar gelang de organisatie groeide. In 1907 werd opge richt de bond van landarbeiders, in 1909 smolt deze samen met de arbeiders in het zuivelbedrijf en thans zijn hier ook bij ge organiseerd de tuin- en veenarbeiders. De ze telt bijna 30.000 leden met 800 afdee lingen en is in grootte de 3e bond aange sloten bij het N. V. V. In ons land zijn 250.000 arbeiders, welke georganiseerd kun nen zijn. Er is nog een geweldig stuk werk te doen. Voor de minderheid is in het be lang van allen reeds veel bereikt; wat is gedaan is gekomen door het werk van de georganiseerden en de politieke partijen. Na de pauze werden nog 10 tafereelen van de revue opgevoerd, waarvan het laat ste „De brug naar lotsverbetering". Tot slot werd door allen „De Internatianale" gezongen. De voorzitter de heer Roos sprak in zijn slotwoord zijn dank uit aan het gezelschap Presser, den propagandist van der Ham, de verschillende afdeelingen en het federatie bestuur van Alkmaar. Het geheel was een mooie avond. EEN GROOT STRIJDER VOOR INDIE. In het Januari-nummer van het maand blad der Kon. Ver. „Oost en West" lezen wij o.a. het volgende over den heer H. F. Tillema, den verzorger van ons wekelijk- sche hoekje: Onze arbeid voor Oost en West brengt ons uit den aard der zaak in aanraking met tal van menschen uit de Indische sfeer. Men kent dat wel, die sfeer waar ook hier in Holland de Indische tropenwarmte nog van uitstraalt. En waarvan een enkele keer wel eens iets afzonderlijks te vertellen valt, dat voor ons streven van groot belang is. Om dat er zoo'n aanstekelijke propaganda en zoo'n onverholen optimisme van uitgaat. Zoo kwamen we ook in contact met den heer Tillema. En zoo zaten we dienzelfden avond in Villa Semarang, te Bloemendaal, waar de heer Tillema ons al stond op te wachten. Voor ons werd het een hernieuwde kennis making. Want al hadden we den heer Til lema nooit persoonlijk ontmoet, we kenden hem al vele jarenlang. Want in onze Indi sche boekenkast stonden al die jaren op een eereplaats die vijf of zes dikke deelen van Kromoblanda. Die boeken van zijn hand waarin deze warme vriend van Indië \ertelt over „het wonen in Kromo's groote land". Daaruit hadden we den vroegeren Semarangschen fabrikant-apotheker leeren kennen als de groote practische strijder voor woningverbetering en voor hygiëne. Ook als de man die tegen geen enkele moei liikheid of hindernis opziet, doch ze altijd wist te overwinnen. Ras merkten we, dat de heer Tillema ons als het ware al zat óp te wachten, zooal: hij iedereen opwacht, die maar over Indië aan het Nederlandsche volk wil vertellen. En niet alleen opwacht, maar opzoekt ook. Want dat is niet alleen een tweede natuur, maar een levensdoel voor den heer Tillema geworden om zooveel mogelijk Nederlan ders te overtuigen van het groote belang van het samengaan tusschen Indië en Ne derland. Al verscheiden jaren heeft de heer Tillema daar te Bloemendaal een Indisch persbureau opgericht, dat geen ander doel nastreeft, dan Indië in Nederland bekend te maken. Hij doet dat zoo op zijn eigen houtje. En moederziel alleen. Maar een jonge kerel van dertig zal het dezen zeventigjarige niet verbeteren. In de eerste plaats omdat dit werk hem ligt. Omdat het werkelijk een levenswerk voor hem is. Een werk dat niet om loon geschiedt, noch om de eer, maar om het werk zelf. Uit roeping. En uit een groote liefde voor het land waar hij met zijn echtgenoote zoo vele jaren ver toefde. Bovendien ook omdat de heer Til lema geen vliegenreddende droomer en idealist is, maar mèt zijn idealen, een nuch ter en practisch zakenman, die met bei zijn beenen op den grond staat en die de ziel kundige zijde van de reclame in zijn be drijf in Indië heeft leeren kennen en heeft toegepast. Hij heeft daarin geleerd hoe men de massa moet bereiken en voor iets warm en wakker maken. Hij heeft het niet in de eerste plaats in de z.g. „groote" bladen en in de grootste steden gezocht. Daar hoort en ziet men toch nog wel geregeld een en ander van den Oost. Veeleer zocht en zoekt hij het in de groote massa, die in de provincie woont en die voor een groot deel van bijna alle nieuws over Indië verstoken was. Vooral in onze groote en belangrijke provincie plaatsen heeft hij dagblad- en tijdschrift redacteuren en -directeuren met inzicht en met vaderlandsliefde, weten te overtui gen, dat het niet alleen noodzakelijk en be langrijk is, om geregeld iets belangwek kends over Ned.-Indië te vertellen, maar dat het ook in hun eigen belang is. Omdat hun lezers wel degelijk gaarne geregeld iets over dat verre deel van het Nederland sche Rijk willen hooren. Mits het smakelijk wordt verteld en opgediend. En van dat smakelijk vertellen en opdienen, daar heeft de heer Tillema werkelijk de noodige kaas van gegeten. Met de allergrootste bewondering hebben wij daar dien avond in villa Semarang in Bloemendaal kunnen zien hoe de heer Til lema de kunst verstaat om met wat plaatjes en wat eenvoudige tekst, geregeld toege diend, iets van de sfeer van Indië tot de menschen in Holland te brengen. Maar het gold een ongelooflijke hoop arbeid. Schrij ven van den vroegen morgen tot den laten avond. Niet alleen zonder een cent vergoe ding, maar daarbij tevens al die kosten dragend die dit werk vanzelfsprekend meebrengt. Daarbij mag men niet uit het oog verliezen wat er aan foto- en cliché materiaal in den tegenwoordigen tijd noo- dig is om het lezend publiek te bereiken en zijn belangstelling te wekken. Maar het is gelukt. Volkomen gelukt. Want in den loop van eenige jaren heeft de heer Tillema nu vaste betrekkingen met ruim een twintigtal dag- en week-bladen en illustraties, die geregeld zijn plaatjes er pennevruchten publiceeren. Door zijr vruchtdragenden arbeid heeft hij nu he pleit gewonnen. Maar men vrage niet wa een arbeid en inspanning enwat eer, geld dat gekost heeft. Want de heer Tille ma bedient zijn bladen prompt en degelijk, zooals het behoort. Daartegenover stellen de bladen en illustraties van ganscher harte hun kostbare plaatsruimte beschikbaar en dat wil in dezen tijd heel wat zeggen. Indië moge er deze bladen en tijdschriften erken telijk en dankbaar voor zijn. Zooals ook wij in Oost en West het zijn. Tja, zegt de heer Tillema, men moet het de menschen gemakkelijk maken. Maar daardoor lezen dan ook honderdduizenden Nederlanders elke week een karakteristiek verhaaltje over Indië. Over Java, over de Bataklanden en de Bataks, over de Dajaks of over de sagowinning op de Molukken, maar altijd iets afwiselends en altijd iets belangwekkends. Jarenlang heeft de heer Tillema reizen door den archipel gemaakt, foto's en films opgenomen, boeken geschreven en nu geeft hij van zijn bijna encyclopaedische kennis van Indië dagelijks af aan het Nederland sche volk in al zijn geledingen. Wij durven met de hand op het hart te verklaren, dat wij niemand kennen, die in Zaterdag 20 Januari. HILVERSUM, 1875 en 301,5 M. (VARA-uitz.) 8.— Gr.pl. (8.16 Ber.) 10.VPRO-morgen wij ding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedr. 12.— Gr.pl. (12.15 Ber.) VARA- orkest. 2— Stad en platteland in België. 2.20—2.55 Pianovoordr. 3.— Rep. 3.30 Residentie-orkest en so liste (opn.) 4.30 Esperanto-uitz. 4.50 Verv. concert. 5.30 Filmland. 6. Orgelspel. 6.28 "Ber. 6.30 De Ram- blers. 7.— VARA-kalender. 7.05 Gr.pl. 7.10 Politiek radiojournaal. (7.30 VPRO: Bijbelvertellingen). 8.— Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber., VARA-Varia. 8.15 Voor schakers. 8.16 Orgelspel. 9.Korte toespraak hierna gr.pl. 9.15 En nuOké. 10.30 ANP-ber. 10.40 Gr.pl. 11.15 12.VARA-orkest. HILVERSUM, 415,5 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 Gr.pl. (8.15 Ber.) 10.— Gr.pl. 11.30 Godsd.. half uur. 12. Ber. 12.15 KRO-melodisten en so list. (1.—1.20 Gr.pl.) 2.— Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gr.pL 2.45 Kin deruur. 4.KRO-orkest. 4.30 KRO- boys en solist. (4.505.10 Gr.pl.) 5.30 Esperantonieuws. 5.45 KRO- Nachtegaaltjes. 6.15 Gr.pl. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Ber., gr.pl. 7.Ber. 7.15 Economi sche causerie. 7.35 Act. aetherflit- sen. 8.ANP-ber., mededeelingen. 8.15 Meditatie met muz. omlijsting. 8.35 Gr.pl. 8.45 KRO-orkest. (9.15— 9.35 Russisch koor en Balalaika orkest). 10.Gr.pl. 10.10 Russisch koor en Balalalaika-orkest. 10.30 ANP-ber. 10.40 Filmpraatje. 10.55 12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Piano voordr. 11.50 Luigi Voselli en zijn Hongaarsch orkest en soliste. 12.35 Zang. 12.50 Gr.pl. 1.20 Alfred van Dam en zijn orkest. 2.20 Gr.pL 2.40 Sportrep. 4.35 BBC-Schotsch- orkest. 5.20 Radio-film. 6.20 Ber. 6.50 Sportpr. 7.05 BBC-orkest. 7.50 Act. uitz. 8.20 Music-Hall-progr. 9.20 Ber. 9.45 Amer. overzicht. 10. BBC-Theater-orkest en solisten. 11.05 Deel. 11.20 H. Roy en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek gram of oonplaten) RADIO PARIS, 1648 M. 9.— en 10.Gr.pl. 10.05 Conservatorium- orkest. 12.05 Gr.pl. 12.30 Zang. 1.05 Van de Walle-orkest. 2.40 Gr.pL 2.50 Zang. 3.30 Gr.pL 3.35 Zang. 4. Gr.pl. 4.05 en 5.05 Zang. 5.20 Pas- deloup-orkest en solist. 7.20 Warms- orkest. 8.35 Zang. 8.50 Radiotooneel 9.30 Variété-progr. 10.25 Symph.- concert mmv. solist. 10.50 Gr.pL 11.20—12.50 Jo Bouillon en zijn orkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pL 6.20 H. Kalbes' orkest. 7.50 Danziger Lan- desorkest. 11.20 Sted. Orkest van Bielefeld. 12.35 Omroeporkest. 1.30 Gr.pL 2.50 Meisjeskoor. 3.20 Om roeporkest en -koor, Mengelbier- Trio en solist. 5.35 Gev. progr. 6.30 Winterhulp-progr. 7.30 L. Eysoldt met zijn orkest, instr. kwintet, so listen en sprekers. 9.35 Am.-orkest, soliste en pianoduo. 11.20 Populair concert en dansmuziek (gr.pl.) 1.20 —2.20 Gr.pL BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 en 1.30 Omroep orkest. 1.50 Gr.pL 2.25 Pianoduo en accordeon. 3.20 Conservatorium orkest van Gent en solisten. 6.20 José Schnyders' orkest en solist. 8.20 en 9.20 Omroeporkest. 10.30 Populair concert. 11.2012.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 en 1.30 Omroeporkest. 1.50 Gr.pL 2.55 Vioolvoordr. 3.20 Gr.pL met toelich ting. 4.20 Omroepdansorkest. 4.50 Gr.pL 5.35 en 5.55 Omroeporkest. 6.35 Gr.pL met toelichting. 7.35 Gr. pi. 8.20 Hérodiade, opera. (In de pauzes gr.pl., causerie en ber.) 11.5012.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Gev. concert. 9.20 Ber. 9.50 Pianoduetten. 10.05 Ber. 10.20— 11.20 Omroeporkest en solisten. GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.20, Radio PTTN 9.209.50, Luxemburg 9.50 10.Parijs R. 10.12.10, Radio PTTN 12.10—12.20, Brussel VL 12.20 —13.30, Keulen 13.30—14.50, Brus sel Fr. 14.50—15.20, Keulen 15.20— 17.20 Danmarks Radio 17.2017.35, Brussel Fr. 17.35—18.20, VL 18.20— 19.50, Keulen 19.50—24.—. Lijn 4: Brussel VL 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35 11.50, Droitwich 11.5014.40, Lond. Reg. 14.4016.15, Droitwich 16.15—23.05, Lond. Reg. 23.05—23.20 en Droitwich 23.2024. Lijn 5: Diversen. 77. Opgewonden vertelt hij Pam dat de roversbende vergadering houdt. Ze houden zich muisstil en komen te weten, dat de rovers van plan zijn om alle Kikkernaars gevangen te nemen. „Het wordt tijd dat ik mijn fluitje vind", fluistert Pam zijn vriendje in het oor. 78. Na een korte beraadslaging besluiten zij te wach ten tot de avond. Dan, als ze zich overtuigd hebben dat alle rovei'6 slapen, gaan zij voorzichtig verder. dezen tijd méér doet om Indië bekend te maken bij het Nederlandsche volk. En wan neer wij de eerepalm hadden uit te reiken op dit terrein, dan zou het zonder aarzelen zijn aan dezen oud-Semarangschen fabri kant-apotheker, die in ruime mate terug schenkt aan Indië en aan het Moederland, wat hij van beide genoten heeft. Maar dan komt mevr. Tillema-Weehuizen binnen om de thee te schenken. En natuurlijk praten we over Indië. En later bewonderen we in de huiskamer al die kostbare herinnerin gen aan het tropenland, het prachtige ameublement uit Japara's houtsnijwerk, het koper van Djokja, de prachtige gong en al die andere herinneringen en als we dan spreken over al die jaren van vroeger, die mevr. Tillema met haar man heeft meege- eefd en mee-gearbeid en waarin zij een root deel van die lasten, beslommeringen n moeilijkheden heeft meegedragen, dan beseffen we dat een goede tak van die eerepalm ook aan haar toekomt. Moge het den heer Tillema nog vele ja ren gegeven zijn dien arbeid met zijn jeug dige kracht en volharding voort te zetten, ten bate van het land, dat hem daarvoor zooveel verschuldigd is. DE OMZETBELASTING. Wil U mij een kleine plaatsruimte af staan in uw blad? Bij voorbaat mijn dank, De omzetbelasting is veranderd en men krijgt een belastingbiljet. Men krijgt een stuk thuis van minimum 12.50 en men gelieve dit te betalen. Het is wel mooi dat het in twee gedeelten betaald mag worden, als men maar zorgt dat het vóór 10 Dec! a.s. betaald is, al is men ver beneden den minimumomzet. Daar wordt niet naar gevraagd. Wordt het den kleinen zakenman nu niet te lastig gemaakt, waarvan er zoo velen op den rand var. den afgrond staan? En wordt hierdoor het grootbedrijf niet in de hand gewerkt en versterkt? Ik wil er de aandacht van de kleine middenstanders op vestigen, dat zij tegen deze betaling hun grieven kunnen inbren gen bij den inspecteur der belastingen. Met dank voor de plaatsing. Een kleine zakenman. IIEERHUGOWAARD (December). Geboren: Pieterneilie, d. v. Jac. de Krijger en N Ploeger. Johannes, z. v. Jc. Dekker en E. Tamis. Petrus Johannes, z. v. J. Pankras en Th. G. Verholt. Nico- laas, z. v. L. Verhulst en M. Leegwater. Jan, z. v. C. de Ruiter en A. Bakker. Ariën, z. v. Jac. Blokker en A. H. van Wel- senes. Gerrigje Elisabeth, d. v. G. Kooij en J. Zwep. Cornelia, d. v. J. van Stra len en A. Wijnker. Pieternelly, d v C Jonker en C. P. Oostmeijer. Petrus Ma ria. z. v. A. Vlaar en B. Biersteker Overleden: Elizabeth Groen, 79 jaar wed. van K. Komen. - jan Cornelis de Ruiter, 2 dagen, z. v. C. de Ruiter en A v Klaarbergen. Marijtje Middelbeek 88 j wed. van Jc. Leegwater. Dirk Glas 76 j., ongeh., z. v. P. Glas en A. Mulder KENNEMERLAND. Meer en meer blijkt wat een ravage de vorst onder de te veld staande groente heeft aangericht. Niet alleen de z.g. zachte groente is van het tooneel verdwenen, doch ook spruiten en boerekool, groenten die tegen een stootje kunnen, zien er miserabel uit, uitgezonderd kleine kwan- tums in beschutte tuinen. Boerenkool werd in kleine kwantums aangevoerd en de prijzen bewogen zich tusschen de 5 en 14 per 100 kg. Spruiten, vooral de partijtjes die waren schoongemaakt, waren duur, de prijzen liepen van 14 tot 26.50 per 100 kg. Witlof, dat weken aaneen op een lagen prijs stond, kwam naar voren met hoogere prijzen van 14 tot 22 per 100 kg. en 2e soort voor heen zoo goed als onverkoopbaar bracht nu een behoorlijken prijs op. Prei had ook meer belangstelling en de prijzen waren 6.50 a 10 per 100 kg. Kool had wel belangstelling, doch de prijzen waren niet zoo hoog als we hadden verwacht. Roode kool maakte een prijs van 2.10 a 3.30, gele kool 1.80 a 2.90 en groene kool 3.30 a 4:80 per 100 kg. Voor uien was veel vraag, de prijzen bewogen zich tus schen 2.80 a 5.10 per 100 kg. De aan voer van bosgroente was schaarsch, de prijzen waren hoog. De betrekkelijk kleine aanvoer »ran vruchten had aller belang stelling en als gevolg daarvan waren de prijzen hoog. Present van Engeland gold 26 a 35, Goudreinet 24 a 35, klei- peren 16 a 24.50, zoete appelen 14.50 a 23.50 en diverse soorten (2e kwaliteit) 11 a 13.50 per 100 kg. De overige aan voer onveranderde prijzen. •„Ja, mijn man houdt zooveel van wandelen, dat h(j zelfs tijdens zijn voetbad niet kar» stilzitten!" TWEEDE HANDSCH-GOEDEREN? WOENSDAGS er. ZATERDAGS. Vraag en Aanbod. 35 cent per 5 regels contant.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10