JCeck School SooneeC Rechtszaken {Luchtvaart Spoct Adel in livrei. Jubileumuitvoering door „De Maskerspelers". De sterrit naar Morite Carlo De Ned. deelnemers nog zonder strafpunten. DERDE BLAD. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 22 JANARI 1939. ALKMAAR. Groote Kerk, 10 uur, ds. Nijdam, pred evangelist te Wieringerwerf (voor ds. Warners). Kapelkerk, 10 uur, ds. Klein Wassink; heden Vrijdagavond, geen bijbelcursus van ds. Klein Wassink; 5 uur, ds. van Dop. Rem. Geref. Gemeente, 10.30 uur, mevr, Grootsche huldiging. De tooneelgroep „De Maskerspelers" gaat moedig voort op den weg, welke zij in de 25 thans achter haar liggende jaren bewan- A. v. d. Burg—Bos, prop. der Broederschap, delt: het dilettanten-tooneel op hoogen peil seling arm is geworden, doch door de toe Ev. Luth. Kerk (Oudegracht), 10.30 uur, te brengen. lage van Peggy's opvoeding haar gewone In de voorbije wintermaanden hebben en- leven kan blijven leven. Men mocht dus dan dat: zij had tal van kleine trekjes in haar rol gelegd, tal van die handigheidjes ingestudeerd, zoodat deze rol werkelijk gaaf gespeeld werd. Om die Peggy draait het heele stuk, dat wij hier niet nader uiteen behoeven te zetten, omdat de inhoud bekend genoeg verondersteld geacht mag worden. Voor degenen, die den inhoud niet ken nen, mogen de volgende regels dienen: Peggy is, zonder dat zij het weet, een rijke wees, die opgevoed zal worden door haar tante, die door een bankfaillissement plot- Zooals onderstaande cijfers laten zien, heb ben de Haarlemmers van de 6 wedstrijden, die er tot nu toe zijn gespeeld er reeds 4 ge wonnen. De cijfers hiervan luiden als volgt: 1932 1933 1934 1935 1936 1938 Alkmaar 12363 12476 Haarlem 12994 12606 ds. v. d. Woude (bevestiging kerkeraads- leden); 5 uur, ds. Stegenga Jr., van Am sterdam. Doopsgez. kerk, 10.30 uur, ds Kuiper, Geref. Kerk, 10 en 5 uur, ds. von Meyen- feldt. Herst. Apost. Gem., Toussaintstraat, 10 en 4.30 uur en Woensdagavond, 8 u., dienst. Consistoriekamer Groote Kerk, Woens dagavond, 8.15 uur, bijbellezing, ds. v. d Dop; Donderdagavond, 8 uur, bijbelle Zing, ds. Warners. Vry Ev. Gem., Geesterweg la, voorm. 10.15 uur en 's av. 7 uur, ds. Ruys; Onder werp: „Een crisis"; Woensdag, nam. 2.30 u., kindersamenkomst. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, in gebouw Waakt en Bidt, 3 uur jongeliedensamen- komst; Woensdagavond, 8 uur, evangelisa tiesamenkomst, de heer Joh. v. Oostveen; Maandagavond 8 uur, bijbelbespreking broeders, Houtweg 8. Leger des Heïls (stichter William Booth), Limmerhoek no. 40; Zaterdagavond, 8 uur, openluchtsamenkomst op de Steenenbrug; Zondag, 10 uur, heiligingsdienst, 8 uur, openbare verlossingssamenkomst, tevens Vaarwel-samenkomst; Dinsdagavond, 7.30 uur, straatzang; Donderdagavond, 8 uur, welkom der nieuwe officieren. Ned. Leger des Heils (Hekelstraat no. 9), heden, Vrijdagavond, 8 uur, wijdings- dienst; Zaterdagavond, 8.30 uur, open luchtsamenkomst op het Vlaanderhof; Zondagmorgen, 10 uur, heiligingsdienst, 5 uur, kindersamenkomst, 7.30 uur, openbare verlossingssamenkomst; Maandagavond, 8 uur, vrouwenbond; Dinsdagavond, 8 uur, verblijdingssamenkomst; Donderdagav., 8 uur, mannenbond. Alle diensten staan on der leiding van k.-luitenant P. Elzinga. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, av. 7 uur, ds. Hanneman. BARSINGERHORN, geen dienst. BARSINGERHORN, Doopsgezinde Ge meente, 10.30 uur, ds. Smidts, van Den Hel der. BERGEN, 10.30 uur, ds. v. d. Kieboom. Ger. kerk, 10 en 5 uur, ds. van Minnen. Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, de heer M. C. Koole, cand. te Amsterdam. BROEK OP LANGENDIJK, (Doopsgez. gemeente), 9.45 uur, ds. mr. J. A. Ooster- baan. BURGERBRUG, geen dienst. DIRKSHORN, geen dienst. DRIEHUIZEN, 10 uur, ds. -lOysen. EENIGENBURG, 10 uur, ds. v. Wichen. EGMOND AAN ZEE, 10 uur, ds. Roobol. EGMONDBINNEN, 10 uur, ds. Rasch. GROOTSCHERMER, 10 uur, ds. Brinke rink. HEILOO, 10 uur, ds. Bloemhoff, tekst 1 Math. 11 3, onderwerp: „De twijfel Nederl. Herv. Evang. Vereeniging, a. d. Kerklaan, voorm. 10 uur, ds. Kalkman, van Amsterdam. HEERHUGOWAARD, 10 uur, ds. Krop; 1 uur, Zondagsschool. KOEDIJK, 9.30 uur, ds. v. d. Kieboom (bevestiging kerkeraadsleden). LIMMEN, 2 uur, ds. Bloemhoff. NOORDSCHARWOUDE, geen dienst. NIEUWE NIEDORP, 10 uur, ds. Van der Heide. OUDESLUIS, geen dienst. OOSTGRAFTDIJK, geen dienst. OUDE NIEDORP, geen dienst. OUDORP, 10 uur, ds. Boerendonk. OTERLEEK, 10 uur, ds. Heep. OUDKARSPEL, 10 uur, ds. van Dop. PETTEN, geen dienst. SCHAGEN, geref. kerk, 9.30 uur (H. Avondm.) en 5 uur (Dankzegging), ds. van Leer, van Texel. SCHAGEN, 10 uur, ds. P. H. Kapteijn. ST. MAARTENSBUG, 10 uur, ds. Van Beek. SCHAGERBRUG, 10 uur, ds. Witkop. SCHERMERHORN, geen dienst wegens vacature te Oudorp. STOMPETOREN, geen dienst wegens va caturebeurt. Evangelisatie, 10 uur, de heer A. van Ginkel, van Bloemendaal. UITGEEST, Evangelisatie Sedeur10 u., de heer R. van Tuinen; 11.40 uur, Zondags school. URSEM, 7 uur, ds. de Pree. VEENHUIZEN, geen dienst. WESTGRAFTDIJK, av. 7 u., ds. Loysen. WINKEL, 10 uur, ds. de Leeuw (bevesti ging kerkeraadsleden). ZUIDSCHARWOUDE, geen dienst. ZUIDSCHERMER, geen dienst. 12299 11992 12871 13284 13257 13440 12963 11602 Hoogste korpsgooiers Alkmaar resp.: 1932 L. D. Boom 580; 1933 G. J. Genefaas 565; 1934 C. A. Witte 581; 1935 J. de Bakker 565; 1936 A. Köllmann 605; 1938 A. Köllmann 612. Hoogste korpsgooiers Haarlem resp.: 1932 N. P. Visser 608; 1933 v. d. Storm 556; 1934 kele honderden genoten van het schitterend veronderstellen, dat Peggy welkom zou ««f6 L' opgevoerde „Kinderen van ons volk" door de tooneelclub Rhetorica te Zaandam, „De wrekende God" door het Zeister Tooneel en „Liefdescapriolen" door de Kon. Letterlie vende Vereen. „J. J. Cremer", opvoeringen, waarvoor wij onze bewondering en hulde niet onder stoelen en banken gestoken heb ben en die onze verwachtingen, voor wat nu „ons eigen volk" zóu presteeren, hóóg gespannen hielden. Zonder de minste over drijving kunnen wij hier verklaren, dat zelfs die verwachtingen nog verre overtroffen zijn. De opvoering van „Adel in Livrei" is een evenement geweest voor de Bergensche tooneelgroep, dat zeker in artistieke waarde niet onderdoet voor die stukken, waarin haar zusterverenigingen uit Zaandam, Zeist en Haarlem, elkaar zoo fel den eereprijs hebben betwist. Ook nu weer troffen de tot de fijn ste details verzorgde ensceneering, de groot eenheid, het geheel zich geven van spelers en speelsters, het diep-inleven in de uit te beelden karakters. Het dunkt ons niet noodzakelijk op het stuk zelf in te gaan, maar wel nog eenige aandacht te wijden aan de opvoering er van. Het moet voor amateur-tooneelisten een zware opgave geweest zijn een „sym- phonie van leugens" van een dergelijke kwaliteit zonder al te groote onwaarachtig heden voor het publiek te doen leven en een groote prestatie, wanneer men erin slaagt. Dit laatste is hier het geval geweest en een welgemeend compliment aan het adres, zeker vooreerst van den regisseur, den heer G. Kooijman, doch daarom niet minder van de Maskerspelers zelve, is dan ook zeer op z'n plaats. De rollen werden gespeeld met een élan en een gemak, die respect afdwon gen. De keuze van spelers was ook, in ver band met de uiteenloopende typen, zeer goed. Men denke slechts aan de alles op z'n kop willende zetten fantast, Marcel, en Al- fred den vertegenwoordiger van den gehee len mensch met zijn eerst kwade, doch later edele eigenschappen; Bolhuis het type van den parvenu .terwijl in Maud de fijngevoe ligheid en schoonheid van de liefde zich openbaart. Schijnbaar zegeviert in deze. leugensymphonie de lage practijk welke zegt „dat het beter is belangen dan genegen heden te scheppen", maar uiteindelijk over wint de liefde, want zonder die liefde waren burchtgraaf en slagersdochter verloren ge weest. De schrijver Henk Bakker toont ons in dit stuk de kleinheid en laagheid, de listig heden en het zelfbedrog der menschen ter wille van het standsverschil, maar daar boven stelt hij het geloof in de waarde van den arbeid. Prijsuitreiking en huldiging. zijn geweest, doch zulks is juist niet het KeteUaPPer 669> 1938 N- Visser 565. geval: Peggy is een wildebras, hoort niet thuis in de „beschaafde" kringen en is de wanhoop der familie. Die tante (mej. C. de Jager) eischt veel van de vertolkster en hoewel mej. de Jager haar verdienstelijk speelde, had zij o. i. toch meer hautain moeten zijn, meer. ongenaakbaar en trotsch. Hetzelfde zou den we willen zeggen van mej. I. Vennik, die de rol van Ellis speelde. Wanneer wij ons herinneren, hoe zij den vorigen keer speelde, dan zouden we willen zeggen, dat deze rol haar niet geheel lag. 't Spel was een beetje zat, zonder echter onvoldoende te zijn. Wanneer beide speelsters zich had den aangepast bij het spel van den heer Jb. v. d. Kommer Jr. (Alaric, de zoon des huizes), had dit ongetwijfeld het geheel ten goede gekomen. Want v. d. Kommer speelde deze rol van een fat, een nietsnut, buitengewoon vlot en aannemelijk, waar toe ook zijn stemverbuiging meehielp. De heer A. Greeuw Jr. was de vrouwen veroveraar Brent en ook hier ontbrak iets aan het geheel. De rol moest „jeugdig" gehouden worden (waarvoor men niet „jong" behoeft te zijn!), en het jeugdige kwam slechts zoo nu en dan voor den dag. En dan Jerry (de heer N. Waal)! Deze rol werd zeer prettig gespeeld, maar de vertolker voelde haar aan en had dus niet veel moeite met zijn spel. Mogen wij tenslotte den heer Roest noe men, die een voortreffelijken buttler speelde, en mevr. Roest, die het kleine rolletje van kamermeisje zeer goed ver zorgde. Dan rest nog de rol van Hawkes, den notaris (C. Vennik); ook al een kleine rol, maar zeer voldoende weergegeven door den regisseur. Men ziet, wij hebben nogal eenige op merkingen gemaakt. Dat wil echter heele- maal niet zeggen, dat de uitvoering ons niet voldeed. Integendeel, er was zeer veel te genieten, ook in het spel van hen, wie de opmerkingen gelden. En dit vooral, waar het stuk werkelijk veel eischt van spelers en regisseur. De tooneelaankleeding (Groothuizen) was goed, de grime Ridderickhoff) had wel iets beter gekund. GEMEENTEN GECOMBINEERD. De gemeenten Zuidscharwoude (vacant Na afloop maakte de jury, bestaande uit mevr. Joh. v. d. VeenWilson, de heeren D. L. Daalder, Eli Prins en G. Kooijman, den uitslag bekend van de aan dit jubileum ver bonden tooneelwedstrijd. Alvorens hiertoe over te gaan, uitte de presidente, mevr. v. d. VeenWilson, haar bewondering voor het werk door de Mas kerspelers in deze periode verricht. Zij prees vooral hun verrichtingen van dezen avond en wenschte hen in de nog komende jaren succes toe tot vreugde van de spelers, tot tevredenheid van de donateurs en tot sieraad van het Nederlandsch dilettantisme. Bij de beoordeeling was de jury uitgegaan naar het toekennen van punten voor spel, uitspraak, kleeding, kapwerk, grime, samen spel en regie. De uitslag luidt als volgt: le prijs: kleine gouden medaille plus 150 Kon. Letterlievende Ver. „J. J. Cremer", Haarlem; 2e prijs: verguld zilveren medaille plus 125 Het Zeister Tooneel; 3e prijs: zilveren medaille plus 100 Too neelclub „Rhetorica", Zaandam. Publiekprijs: Tooneelclub „Rhetorica", Zaandam. Eereprijzen voor de beste regie, samen spel, uitspraa en tooneelaankleeding Kon. Letterlievende Ver. „J. J. Cremer", Haarlem. Van de gelegenheid tot complimenteeren werd door velen gebruik gemaakt. Volstaan wij met het vermelden van de namen dezer personen en de vereeniging of 't lichaam, dat zij vertegenwoordigden. Burgemeester mr. H. D. A. van Reenen namens het gemeente bestuur van Bergen; de heer P. Blankendaal namens het huldiigngscomité van de dona teurs, tevens namens Bergen's Harmonie; de heer Henk Bakker namens de Kon. Letter lievende Ver. „J. J. Cremer"; de heer H. van Wermeskerken namens het Zeister Tooneel. Vermelden wij tenslotte nog, dat de Mas- ERNSTIG GEVAL VAN DIEREN MISHANDELING. Toepassing van middeleeuwsche methode. Een boer uit Zegveld had zich gister middag voor het Amsterdamsche gerechts hof te verantwoorden wegens een ernstig geval van dierenmishandeling, des te ernstiger omdat dergelijke mishandelingen, in de streek waar verwachte woont, he- haaldelijk schijnen voor te komen. De waakhond van den boer, een trouw en mooi dier, had één gebrek, hij toonde te veel belangstelling voor de schapen. Hij joeg achter de beesten aan en zoo nu en dan pleegde hij thuis te komen met een bek vol schapenwol. De man, die thans in het verdachtenbankje zit, was bang, dat het beest öf zijn eigen schapen óf die van zijn buurman zou dood bijten. Om aan deze liefhebberij een einde te maken gebruikte hij een afschuwelijke middel. Hij duwde een gloeiende kool, gewikkeld in natte séhapenwol, in den bek van het dier, wiens snuit hij dicht hield. De vreeselijke pijn, de reuk en de smaak van de schroeiende wol zouden den hond volgens het in die streek heerschende volksgeloof afkeerig van schapen maken. De boer vond het pijnigen van den hond blijkbaar niet zoo erg, minder was hij te spreken over het vonnis van den politie rechter, die hem tot drie maanden gevan genisstraf had veroordeeld, temeer daar dit nog een maand hooger was dan de eisch van den officier van justitie. In hooger beroep vorderde de procu reur-generaal mr. dr. D. Reilingh een ge vangenisstraf van zes maanden. Arrest 2 Februari. kerspelers van vrienden en bewonderaars sedertT928T"en Koedijk (vacant sedert 1924) I een schat van bloemen mochten ontvangen, zijn met ingang van 1 dezer gecombineerd. terwijl andere door het zenden van geluks- ONZE POSTVLUCHTEN. Op de uitreis bereikte de Emoe Singa pore, de Oehoe Basra en de Gier Napels. Op de thuisreis landde de Reiger te Medan, de Pelikaan te Jodhpur. De Valk vloog wegens mist niet verder dan Parijs. In deze combinatie zal een predikant van Vrijzinnige richting beroepen worden. GESTADIGE RECLAME BRENGT VERKOOPEN. „Het gezond verstand zegt U, dat het niet zoo zeer belangrijk is, h o e U Uw reclame-boodschap inkleedt, maar hoe vaakU haar plaatst." Aldus een reclame-specialist, sprekend voor een winkeliersvergadering. Inderdaad, de juiste tekst en vorm geving van Uw advertentie kunnen Uw resultaten met tientallen procen- grammen van hun waardeering blijk gaven. 'T ONTLUIKENDE ROOSJE. Opvoering van Peggy, mijn kind. De Heilooër rederijkerskamer 't Ontlui kende Roosje heeft met veel succes haar tweede uitvoering in dit seizoen gegeven. De keuze was dezen keer gevallen op het bekende blijspel „Peggy, m'n kind", een 1wat het gegeven betreft eenvoudig stuk, dat echter vrij lastig te spelen is en dat bovendien vrij riskant is, want met de rol van Peggy valt of staat het stuk. Kegelen. STEDENWEDSTRIJD ALKMAAR- HAARLEM. A.s. Zondagmiddag wordt in 't Gebouw de Unie alhier de 2de ronde verkegeld van de jaarlijksch terugkeerende stedenontmoeting AlkmaarHaarlem. Deze wedstrijd, waar aan van iederen pond 25 kegelaars deel nemen, die ieder 4 x 10 ballen zullen gooien, waarvan de eerste helft op 8 dezer in Haar lem is gehouden, heeft den Haarlemman een veilige voorsprong van ruim 500 houten op- En om nu maar met de deur in huis te vallen, deze Heiloo'sche Peggy heeft het stuk gedragen! Het is mej. J. Vennik, die geleverd, zoodat het voor onze stadgenooten ten verhoogen. De regelmaat waarmee I een verbluffend gemak en met een een moeilijke opgave blijft om alsnog de U in couranten adverteert zal echter verrassende charme de hoofdrol vertolkt overwinning uit het vuur te sleepen. Echter altüd tti s t e factor heeft. En nu bedoelen wij hiermee niet, op eigen banen is de kans o.i. nog niet uit atijd de voornaamste 1 5??zü haar rol bcheerschte; het was méér gesloten, blijven. J Reeds meer dan 48 uren zitten de deelnemers aan den Sterrit naar Monte Carlo onafgebroken achter het stuur en niettemin hebben de meesten van hen pas de helft van den afstand, die hen scheidt van de startplaats tot Monte Carlo, in de wielen. De elf Nederland- sche equipes, welke in den strijd zijn, bevinden zich volgens de verschillende berichten, welke ons, mede door be middeling van de K.N.A.C., gisteravond bereikten, in goede conditie en allen zijn nog vrij van strafpunten. De groote vraag van dit jaar was: zouden de Athenerijders doorkomen? Volgens de traditie moest deze keer n.1. de Atheneroute onberijdbaar zijn, althans zoo vele moeilijk heden bieden, dat het voorgeschreven ge middelde van 40 K.M. op den Balkan niet zou kunnen worden gehaald. In 1937 was de route onberijdbaar, in 1938 kwamen de deelnemers er door, in 1939 moest de route dus weer dicht liggen Maar de feiten wezen anders uit. Aan vankelijk zag de situatie er hopeloos uit. Hadden de equipes GatsonidesBarendregt en CorneliusBuyze, die naar Athene over land waren gekomen, niet met schier on overkomelijke moeilijkheden te kampen ge had, zoo, dat zij op sommige etappes slechts gemiddelden van 10 of 20 K.M. konden be reiken? Dat was ruim tien dagen geleden. Veel is er sedert dien veranderd. De etap pes SofiaBelgrado en BelgradoBoeda pest waren wel niet eenvoudig, maar de goede rijders storen zich nu eenmaal niet aan wat modder, veel regen en natte we gen. Onderhoud met Gatsonides. Donderdagavond heeft een speciale A.N. P.-verslaggever te Boedapest een onderhoud gehad met Gatsonides, die talrijke bijzon derheden over den tocht van Athene naar Boedapest wist mede te deelen. Gatsonides, de metgezel van Barendregt, begon met te vertellen, dat de drie Neder- landsche equipes CorneliusBuyze, dr. Sprenger van Eykir. A. Paulen en zij zelf, te Athene allerhartelijkst door den heer C. baron van Breugel Douglas, den Ned. ge zant, werden ontvangen. Alle Neder landers ontvingen een invitatie voor een bijeenkomst in zijn woning, terwijl de ge zant en zijn echtgenoote Dinsdagavond bij den start aanwezig waren om ons een goede reis toe te wenschen. De moeilijkheden be gonnen pas te Sofia op de route naar Bel grado. De wegen waren daar zeer slecht, maar voor ons, die de ontzaglijke moeilijk heden van de heenreis naar Athene onder vonden hadden, toch eigenlijk maar een grapje. Hadden wij op den heenweg 36 uren over de 420 K.M. gedaan, nu deden wij er nog geen zes uur over. In Belgrado, zoo vertelde Gatsonides verder, is iets heel geks gebeurd. Er waren vanmorgen groote fees ten in de Joegoslavische hoofdstad en het gevolg was, dat het gedeelte, waar de con trole voor de Rallye zou plaats vinden, reeds vroeg was afgezet. De Nederlandsche teams, die vóór hun tijd te Belgrado waren aangekomen konden nog juist hun papie ren in orde laten maken en direct daarna werden de verschillende straten in de omge ving afgezet. Vele deelnemers moeten hier door gedupeerd zijn, maar of zij strafpun ten hebben gekregen, is mij niet bekend. Ongetwijfeld zullen zij door een en ander vertraging hebben ondervonden en bij een Rallye is dat nooit erg aangenaam. De route tusschen Belgrado en Boedapest was ook volkomen veranderd, deelde Gat sonides verder mede. Op den heenweg vroor het 15 graden Celsius en lag er over al veel sneeuw. Nu was het modder gewor den, terwijl de temperatuur zoodanig geste gen is, dat het hier te Boedapest wel zomer lijkt. Over de 390 K.M. van Belgrado naar Boedapest hebben wij niet lang gedaan en zoo kwam het, dat Barendregt en ik niet minder dan 4 uren te vroeg de Hongaar- sche hoofdstad binnenreden. En niet zonder trots vertelde onze land genoot, dat hij én te Belgrado én te Boeda pest de eerste 'der deelnemers was ge weest, die bij de controle was aangekomen. Vanavond door naar Weenen, zoo besloot Gatsonides zijn mededeelingen, 270 K.M. langs goede wegen. Maar er zal wel mist langs de Donau zijn. Palermorijders te Ljubljana De Palermorijders zijn in goede conditie te Lljubljana aangekomen. De drie Neder landsche equipes MutsaertsKouwenberg met Ford, mr. SandersSmits met Ford en ZeehuisenJacobs met Fiat kwamen zich op tijd aan de controle melden. Van Padua tot Ljubljana had men uit stekend weer gehad. De zeven teams, welke zich op het oogen- blik, uit Palermo komende, nog in den strijd bevinden, vertrokken vervolgens naar Weenen, op 400 K.M. afstand gelegen. Om streeks middernacht werden zij aan de con trole in de Donaustad verwacht. Tusschen Napels en Rome heeft, naar thans geble ken is, ook de Franschman J. Cellier de Buriane met Minerva, den strijd opgege ven. Naar de Limburgsche grens. De Tallinn-, de Umea- en de Stavanger- riiders snorren, op het moment, dat wij dit schrijven, over de Duitsche autostrada's naar de Limburgsche grens, waar zij zich hedenmorgen op tijd aan de controle te Venlo moeten melden. De equipe van der HoekTon met Ford kwam op tijd te Odense aan, waarna de tocht naar Hamburg en vervolgens naar Hannover werd voortgezet. De Tallinnrijders zijn in den loop van den avond te Berlijn aangekomen. De etappe WarschauBerlijn over 560 K.M. was niet eenvoudig geweest en voor zoover wij Don derdagavond konden nagaan, waren de vier Nederlandsche equipes op tijd in de Duitsche hoofdstad aangekomen. Er heerschte hier een drukte van belang. De Joegoslavische deelnemer, E. Bellen met Ford, was het eerst te Berlijn aangekomen en met korte tusschenpoozen arriveerden de andere teams. De teams uit de drie noordelijke start plaatsen werden tusschen 6 en 9 uur he denmorgen te Venlo verwacht. De con trole te Venlo gaat eerst om 10.28 uur open, doch de situatie is wel zoo, dat verschei dene rijders vroeger in het Limburgsche stadje zullen aankomen. Hopelijk zal de mist geen spelbreker in deze zijn. GrenobleMonte Carlo valt mee. Een vertegenwoordiger van de Konink lijke Nederlandsche Automobielclub deelde gisteravond te Monte Carlo aan het A.N.P. mede, dat de situatie op het traject Greno bleMonte Carlo, welke etappe de deelne mers Zaterdagmorgen en -middag moeten rijden, sterk gewijzigd is. Er waait op het oogenblik een sterke zuidenwind en de re gen stroomt neer. De wegen op deze etappe zijn het best te vergelijken met een gladde asphaltoppervlakte. De deelnemers der Rallye zouden dus Zaterdagmorgen geen andere moeilijkheden te overwinnen heb ben, althans als de weersomstandigheden zoo blijven, dan die, welke een geacciden teerd terrein met vele bochten in de route kunnen bieden. Normaliter zal men dus het voorgeschreven gemiddelde van 50 K.M. kunnen halen. Op den weg naar den Col de Leque ligt veel los grint, waarvoor men gewaarschuwd zij. En dan moeten de tijdcontroles op de vijf gedeelten natuurlijk in het oog worden gehouden. De algemeene indruk te Monte Carlo is, dat de Rallye dit jaar niet zwaar der, eigenlijk minder zwaar dan vorige ja ren is. De Atheneroute heeft tot nu toe (con trole Belgrado) twee uitvallers opgeleverd en drie deelnemers met strafpunten, de Stavanger- en Umearoutes zijn twee deel nemers kwijt geraakt, en tot Padua was er slechts één equipe, die de reis van Palermo af, niet heeft kunnen volbrengen. Tot cp dit oogenblik waren de Tallinnrijders nog alle zonder strafpunten. Vijf uitvallers en drie deelnemers met strafpunten zijn cijfers, die voor een Sterrit buitengewoon laag zijn te noemen. Op het oogenblik schijnt de zon te Monte Carlo en het organisatiecomité is druk in de weer om Zaterdagmiddag voor een goe de ontvangst zorg te dragen. De rit door Italië. Mr. L. Lamberts Hurrelbrinck schrijft: Neen Mutsaerts, die zoo veel Rallyes vanuit het Noorden heeft gereden, kan zich maar niet wennen aan de Italiaan- sche mentaliteit. In de Ford Garage te Palermo aan gekomen herkende men ons onmiddel lijk van verleden jaar en eigenaar en monteurs lieten hun werk in den steek om ons met uitgestoken handen te be groeten. Er behoefde niet veel aan den wagen ge daan te worden: wasschen, doorsmeren en olie ververschen, dat was alles, maar dit laatste had veel voeten in de aarde. Van de Mobiloil-bons, die ons vanuit Holland ver strekt waren, wist men in Palermo niets en toen het hoofdkantoor der Maatschappij was opgebeld, vertelde men daar dat het Zaterdag was en dat wij dus tot Maandag moesten wachten. In de garage vernamen wij, dat er ook reeds een andere Hollandsche Ford was aangekomen en dat de ploeg in hotel Ex celsior woonde. Dat moesten dus Sanders DuboisSmits zijn en 's avonds kregen wij dan ook contact met dit gezelschap. Zondag arriveerde de derde Hollandsche ploeg Zee huizenJacobs, maar verder bemerkten wij van de andere ploegen niets. De automo bielclub was op Zondag gesloten, alleen een portier was aanwezig, die ons ook al ter stond herkende en ons met uitbundige har telijkheid begroette, maar de brieven die er voor ons waren kon hij ons niet geven; die waren achter slot. Maandagmorgen kregen wij dan einde lijk Contact met enkele bestuursleden van de club, maar die wisten ons weinig nieuws over de Rallye te vertellen. Er zouden er 10 uit Palermo starten, zeide men ons, maar toen Mutsaerts opmerkte dat sommige ploegen ook voor Athene ingeschreven had den, ging hun een licht op en zeiden zij, dat het aantal dan wellicht kleiner zou zijn. Hoe groot het in werkelijkheid zou zijn en welke deelnemers er ten slotte uit Palermo zouden starten, daarvan wist niemand iets. Dank zij de medewerking van de K.N.A. C., die voor ons toestemming had gevraagd om Maandagmiddag in plaats van Dinsdag morgen onze papieren in orde te laten ma ken en de wagen te doen controleeren, kon met één en ander onmiddellijk begonnen worden. Het invullen der papieren liep vlot van stapel, maar toen het moment daar was dat er met den wagen begonnen zou worden, kregen wij de mededeeling, dat wij nog wat geduld moesten hebben. De presi dent van de club was Zondag naar Taor- mina, een badplaats aan het andere eind van Sicilië vertrokken ep nog niét terugge keerd, terwijl de verf waarmede verschil lende deelen van den wagen, die onderweg niet verwisseld mogen worden, gemerkt worden, achter slot en grendel zat. Het schijnt dat men daar op die Automobielclub in Palermo zwaar met sloten en grendels werkt. Enfin, we begrepen dat de president dien dag wel niet zou terugkeeren om voor ons de verfkwast te laten hanteeren en be sloten dus om iqaar eerst die kwestie

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 11