Ayeada Oud parid ingestort. De belasting op gebouwde eigendommen. Twee menschen door een wonder aan den dood ontsnapt. Het rumoer in Nederland. Van Geelkerken spreekt. Zoo j ntst verschenen Rath &Doodelieefver EERSTE BLAD. Alkmaar, Vrijdag. Het Noord-Hollandsch Dagblad publi ceert in zijn nummer van gister ons artikel over het geschil tusschen de gemeente en den heer I. Prins over diens aanslag in de belasting op de gebouwde eigendommen. Het blad gevoelt blijkbaar behoefte den r. k. wethouder van financiën in bescher ming te nemen en suggereert, dat wij de wenschelijkheid hebben betoogd om de be zitters van bebouwde eigendommen in Alkmaar meer belasting te laten betalen. Wij hebben slechts medegedeeld, dat het gemeentebestuur in zyn verweer tegen den heer Prins die juist tegen zijn aanslag in verzet was gekomen, omdat hij van oor deel is, dat Alkmaar te veel heft heeft aangevoerd, dat de gemeente uit dien hoof de nog 100.000 minder haalt, dan ze krachtens de wet zou mogen heffen. Wij hebben ons in dit geschil aan de zij de van den heer Prins geschaard en op grond van het feit, dat de Alkmaarsche be grooting in hoogere instantie aan een nauwkeurig onderzoek wordt onderworpen, als onze overtuiging uitgesproken, dat het verweer van het gemeentbestuur ten eene- male onjuist moest zijn. Wij kunnen niet aannemen, dat men zoowel in Haarlem als in Den Haag een blunder zou hebben gemaakt. In plaats van nu, evenals wij deden, het college te verwijten, dat het ten onrechte tegenover hooge belastinginstanties be weert, dat Alkmaar uit de belasting nog 100.000 meer kan heffen, komt 't N. H. D. met de ontstellende mededeeling, dat deze bewering het college van B. en W. niet be kend is, maar dat het wel mogelijk is, dat een ambtenaar, hetzij om de gemeente te gen den heer Prins te verdedigen, hetzij door een andere instantie om een opgave van den belastingtoestand gevraagd, mede gedeeld heeft, dat de gemeente nog 100.000 te laag is met haar heffing. Wij kunnen ons voorstellen, dat het col lege met deze verdediging door het r. k. orgaan allesbehalve is ingenomen, want dit zou dan toch beteekenen, dat B. en W. het aan een ambtenaar hebben overgelaten, zonder hun voorkennis, dergelijke enormi teiten tegenover belastingautoriteiten te de- biteeren, op gevaar af, dat het rijk zal eischen, dat voortaan die 100.000 meer geheven zullen worden. En dit alleen maar om in 'n belastingge schil met een burger aan het langste eind te kunnen trekken. Gezien de relatie van ons zusterorgaan met den r. k. wethouder van financiën moeten wij echter aannemen, dat inder daad de gemeenteontvanger de gewraakte bewering in het namens B. en W. inge diende verweer zonder voorkennis van B. en W. heeft geschreven. Wanneer dit het geval is, wordt het o. L hoog tijd, dat de raad het college duidelijk maakt, dat het wenschelijk is dit noodlottige verweer met den meesten spoed te herroepen. De dwaze bewering dat wij door onze publicatie voor de bezitters van gebouwde eigendommen in Alkmaar het gevaar in het leven hebben geroepen, dat zy straks 100.000 meer krijgen op te brengen, laten wij voor wat zij is. Niet wy, maar de Alkmaarsche gemeen te-ontvanger heeft, namens B. en W. deze suggestie bij de belastingautoriteiten ge daan, zoodat deze ze niet van ons hebben vernomen. Om de door ons genoemde redenen blij ven wy van oordeel, dat die bewering absurd is en wij zien alsnog met belangstel ling de beslissing in dit geschil tegemoet. Op de Bierkade no. 7 staat een mooi, oud pand waar jarenlang tot een twintig jaar geleden de bierbrouwerij van den heer Witte was gevestigd. Een fraaie gevelversiering, met het wapen van Alkmaar, herinnert nog aan de vroegere bestemming en aan de dakgoot leest men in groote Romeinsche letters het jaar van stichting: 1716. Dit mooie groote cn oude pand was ver huurd aan de firma Haijtema, die er graan, vermoedelijk regeeringsgraan, had opgeslagen. Het was in meer dan mans' hooge stapels op de eerst en tweede ver dieping opgeslagen en een gedeelte ervan bevindt zich nog op den zolder. Dergelijke gebouwen zien er met hun oude zware eiken balken oersterk uit, maar de tand des tijds knaagt ook aan het eikenhout en de belasting kan te zwaar worden. Aan den rechtervoorkant beneden zetelt de firma Jacob Lewis, waarvan de heer Kemp de nog overgebleven firmant is. Wanneer hij gister tien minuten later van zijn kantoor was gegaan zou er heelemaal geen firmant meer zijn aangezien er van het kantoor en deszelfs inventaris niets meer te zien is dan een verwarde hoop steenblok ken en graanzakken. Ongeveer half vijf gistermiddag kwam de arbeider Leertouwer met een zak graan op zijn rug van de eerste verdieping naar beneden. Op het moment, dat hij zich op de trap be vond, zonk die onder hem weg, de zolder stortte in, een hoeveelheid zak ken graan tot een gewicht van vele duizenden kilo's kwam naar beneden De buitenmuur aan de zijde van een naastgelegen steeg werd ingedrukt, zoo dat een groot deel van den zijkant open ligt. Ook de voorgevel werd beschadigd en het is een geluk dat er op dat oogenblik niemand passeerde omdat er geweldige steenklompen over den stoep rolden. Wie nog meer van geluk mag spreken is de arbeider Leertouwer, die toevallig aan den kant van het kan toor was welke het minste door de instorting heeft geleden. Toch zat hij tot den hals toe in het graan en hij verklaarde ons zoo verbijsterd te zijn geweest, dat hij niet meer wis. hoe hij zich uit deze ruïne gered had. De heer Kemp was, zooals gezegd, juist naar huis gegaan. Hij heeft in dit oude pand, zonder dat hij het zelf wist, maandenlang onder de bedrei ging van een vreeselijken dood ge werkt. Terwijl hij daar onbewust van eenig gevaar resideerde, werkte de zoldering onder den enormen druk van het graan en kon ieder oogenblik een instorting volgen. Wij zijn vanmorgen in het pand ge weest en hebben op de oude zolders daar boven geconstateerd hoeveel duizenden kilo's graan daar nog liggen opgestapeld. Wat op de eerste verdieping gebeurd is, kan ook op de tweede geschieden en men zal thans wel zoo verstandig zijn het ge- heele pand zoo spoedig mogelijk te ont ruimen. Hedenmorgen waren arbeiders bezig het neergestorte graan voorzichtig naar Nieuwe aanslag. - Gisterochtend is in Engeland een bom gevonden bij een paal van het electriciteitsnet naby Windle in Lancashire. De bom was verbonden aan een wekker, welke afgesteld was op zes uur. Het uurwerk was evenwel te kwart over vijf stil blijven staan. f Voorloopig geen wijziging der Ameri- kaansclie neutraliteitswetten. - De senaats commissie voor de buitenlandsche betrek kingen de Ver. Staten heeft besloten de be handeling vah hangende voorstellen tot her ziening of verbreeding van de tegenwoordige neutraliteitswetten, voor onbepaalden tijd uit te stellen. Roosevelt wü niewe belastingen invoe ren. - Roosevelt heeft een speciale belasting- boodschap tot het congres gericht, waarin hij er op aandringt, dat de particuliere in komens en alle regeeringssalarissen en alle in de toekomst door de regeering uit te geven obligaties onderworpen worden aan de algemeene inkomstenbelastingwetten van de federale- en staatsregeeringen. Fede rale belastingambtenaren ramen, dat een dergelijke matregel tot een jaarlijksche ver meerdering van 300 millioen dollar zou leiden. De „Seydlitz" van stapel geloopen. - In tegenwoordigheid van den Duitschen opper bevelhebber der marine, admiraal-generaal Rader, is gisteren te Bremen de nieuwe Duit- sche kruiser „Seydlitz" van stapel geloopen. De nieuwe kruiser zal acht stukken van 20,3 c.M. voeren, welke worden opgesteld in vier dubbeltorens. Het schip is van dezelfde klasse als de zware kruisers „Admiral Hip per", Blücher, en Prinz Eugen. Bioscoop 2000 voet onder den grond. - Een mijnbouwmaatschappij te Oberhausen in Beieren (D.) beweert in het bezit te zijn van de „diepste" bioscoopzaal ter wereld. Een verlaten mijnschacht, tweeduizend voet onder de oppervlakte van de aarde, is ver bouwd tot een bioscoop met zitplaatsen voor honderd mijnwerkers. In de schafttijden be geven de mijnwerkers zich naar deze film zaal, waar populaire films, nationaal-socia- listische propagandafilmpjes en opnamen over het mijnwezen vertoond worden. Ook voor bezoekers is deze bioscoop toegankelijk. Violist wil lijfwacht aanschaffen. - De violist Mischa Elman, die in de Ver. Staten een tournee onderneemt over 25 steden, en de opbrengst van zijn concerten ter beschik king stelt voor de hulpverleening aan Joodsche vluchtelingen, deelde gisteren mede, dat hij zich een lijfwacht zal moeten aanschaffen, teneinde zeker te zyn van be scherming, indien hy overvallen wordt. Hij heeft n.1. een brief ontvangen waarin hij met een dergelijk vooruitzicht bedreigd wordt in verband met het doel van zijn tournee. Laguardia en de oneenigheid in de arbeidersorganisaties. - Fiorello H. Aguardia, de burgemeester van New-York, heeft gis teren een ernstig beroep gedaan op de Amerikaansche vakorganisatie, haar on eenigheid in eigen boezem tot oplossing te brengen, teneinde hiermede een eersten stap te leveren naar het herstel van de welvaart in de Vereenigde Staten. Uit Detroit wordt vernomen, dat Homer Martin, voorzitter van de United Automobile Workers, gisteren mededeeling heeft gekregen van Harry Bennett, personeelsdirecteur van de Ford- Motor Company, dat het z.g. Liberty Legion of America, de speciale vakorganisatie bij de Ford-maatschappij, wordt ontbonden. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 8 uur, tot en met Woensdag, hoofdnummer De „big" van het vreemdelingenlegioen (hum.); hoofdrol Fer- nandeL Toegang boven 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 8 uur, tot en met Zondag, hoofdnummer Rose Marie (rom.); hoofdrol len Jeannette MacDonald en Nelson Eddy. Maandag en Dinsdag: Muiterij op de Bounty (rom.-sens.); hoofdrollen Clark Gable en Franchot Tone. Woensdag en Donderdag: Marquerite Gauthier (rom.); hoofdrollen Greta Garbo en Robert Taylor. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De Wildzang (rom.); hoof drollen Herbert Mars hall, Gail Patrick, Arthur Treacher e.a. Toegang voor eiken leeftijd. (Geprolon geerd). Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, tot en met Woensdag, 7.45 uur, hoofdnummer Veldslag in New York (sens.); hoofdrollen Victor McLaglen, Brian Donlevy, Louise Hovick; vooraf Gevaar in de tunnel (sens.) Toegang boven 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 21 Januari. 8 uur, dancing Harmonie, feestavond Alkm. Roei- en Zeilvereeniging. Zondag 22 Januari. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, optreden Wiener Sangerknaben. buiten te werken waar het op vracht auto's werd geladen. Het was een uiterst gevaarlijk werkje want overal waren de muren gescheurd en aan de zijde van de steeg dreigden de steenbrokken telkens weer naar beneden te komen. Aan de andere zijde van deze steeg be vindt zich eveneens een pand van den heer Witte, dat aan een filiaal van „De Oranjeboom" verhuurd is, maar geen schade heeft bekomen. Voor den eigenaar van het vernielde gebouw, den heer Witte, die wel tegen brand, maar niet tegen onvoorziene ge beurtenissen als deze was verzekerd, is deze instorting een groote schadepost. De politie heeft gister dadelijk de om geving afgezet en de bouwpolitie zorgde er voor dat daar waar dat het dringendst noodzakelijk was, balken en stutten ge plaatst werden om de meest bedreigde punten van het pand zoo krachtig moge lijk te ondersteunen. Naar wij vernemen had de vloer die onder het graan is ingestort een gewicht van 35000 ton te dragen. Daarboven ligt thans nog een hoeveelheid die.niet minder zal bedragen. Eenerzijds is de éigenaar natuurlijk verantwoordelijk voor den staat waarin hij het perceel verhuurt, maar anderzijds is het de vraag of men een oud perceel zoo enorm mag belasten, dat dergelijke onge lukken niet kunnen uitblijven. Maar dat is de juridische zijde van het vraagstuk, die men wel elders zal uit zoeken. Men zal thans allereerst maatregelen nemen Om de oude karakteristieke gevel die hier zoo voortreffelijk in het stadsbeeld past, zoo goed mogelijk te restaureeren. STEIGERPAAL OP HET HOOFD GEKREGEN. De 70-jarige oud-brugwachter C. W. al hier stond hedenmorgen te kijken naar het wegnemen van een steiger van een perceel naast dat van den heer Scheepmaker. Plotseling sloeg een der steigerpalen om en trof den ouden man zoodanig aan het hoofd dat hij een ernstige en bloedende verwonding opliep. Nadat den man door den heer Stoutjes- dijk de eerste hulp was verleend is hij op advies van den directeur van den G. G. D. naar het Centraal ziekenhuis overgebracht. BENOEMD. Bij K.B. van 18 Januari 1939 is benoemd met ingang van 16 Maart 1939 tot direc teur van het huis van bewaring te 'sGravenhage, de heer H. Bischoff, adjunci- direeteur bij de strafgevangenis te Am sterdam, vroeger directeur van het huis van bewaring alhier. DRANKBESTRIJDING. Niemand zal willen beweren, dat de ver schillende onthoudersvereenigingen hier ter stede te weinig actie ontplooien ter propa geering van hetgeen zij zich als doel stellen: een drankvrije samenleving. En waar deze organisaties voor de algemeene propaganda vereenigd zijn in het Alkmaarsche Drank- weer-comité, staat wel vast, dat zij alle lagen der bevolking kunnen bereiken. De propaganda wordt, zooals men weet, op ver schillende wijze gevoerd: door het voorbeeld der onthouding, door het gesproken woord, door film, door tooneelspel en door zang. Gisteravond heeft bovengenoemd comité op een propagandavergadering de beide laatst genoemde middelen toegepast. De zaal van 't Gulden Vlies was behoorlijk bezet, toen de heer N. de Waard, de vice-voorzitter van het A.D.C. de voorzitter, de heer W. Hoek Gz., was in zijn kwaliteit als tooneel- speler onder handen van den grimeur een kort openingswoord sprak, waarin hij o.a. den heer Vrij herdacht, het pas overleden hoofdbestuurslid van de I.O.G.T. Spreker bracht dankbare hulde aan de nagedachtenis van dezen strijder voor geheelonthouding en de aanwezigen eerden hem door staande een oogenblik stilte te betrachten. Gegeven werd „Tine", van A. C. C. de Vletter, een spel in vier bedrijven, waarin natuurlijk de drank een rol speelde en PAS OP! Pas op! Pas op! Ze geven weer Hun acte-de-présence, Ze komen ongevraagd te gast En grypen dan hun kansen. Dat onverwacht bezoek zal geen Minuutje vreugd verwekken: We zien ze liever nü dan straks En-bloc maar weer vertrekken Pas op! Pas op! Ze zijn brutaal En vliegen by U binnen, Terwijl zij zich meteen alweer Op nieuwen prooi bezinnen. En als die in hun klauwen is, Dan zijn ze pas tevreden; Ze glijden en ze stuiven rond, Van boven naar beneden Pas op! Pas op! Ze zoeken U In deze natte dagen En kunnen U zoo klein ze zijn Hardnekkig blijven plagen! Hoe gastvrij U ook moge zyn, Dit zijn géén grage gasten: Ze brengen één ding voor U mee: Een groote portie... lasten! Pas op! Pas op! Ze dolen rond Tot hun privé-genoegen; U vraagt zich af: wat dóen ze hier? En dan nog wel in „ploegen"?! U wilt ze kwijt... Maar hoe? Ja [hoe? Hoe kunt U ze bedillen? 't Is griep-tijd! En de griep grijpt [weer! Pas óp voorgriep- [bacillen! PHILIA. (Nadruk verboden). geen fraaie! Het wel zeer onwaarschijnlijke stuk werd door de verschillende dilettanten op behoorlijke wijze ten tooneele gebracht. Van hen blonken de heeren Hoek en F, Scheppers en mej. D. Poestkoke het meest uit. Vooral zij hebben een groot aandeel ge had in het succes. Na de pauze trad voor het eerst op het een 4-tal maanden geleden opgerichte gemengde zangkoor D.O.V. (Door Onthouding Ver eenigd.) Voor hetgeen de directeur, de heer P. A. Blaauw, in dien korten tijd met dit koor (waarbij zeker nog wel plaats is voor eenige heeren) heeft weten te bereiken, kan men groot respect hebben. Het blijkt wel, dat hij ook cp de uitspraak let. Deze was ten minste in alle vier nummers goed. De avond werd besloten met de opvoering van de klucht in één bedrijf „Een angstvolle nacht", van J. J. Rentmeester, een aardig, vlot stuk, waarom hartelijk is gelachen. In de geheel gevulde Harmoniezaal trad gisteravond in een onder leiding van mr, N. van Leeuwen belegde vergadering, ais spreker op de heer Van Geelkerken, secre taris der N.S.B., die betoogde, dat men in Nederland thans geen gezellige dagen be leeft. Er is allerlei rumoer. Spr. wees op het rumoer bij de Amsterdamsché burger wacht, op dat van de affaire Holzmann, als mede op dat rondom den Amsterdamschen wethouder De Miranda. Ook besprak hij het rumoer over de Joodsche vluchtelin gen, waarbij hij als zijn overtuiging uit sprak, dat Nederland, dat thans de Joden binnenhaalt, de kans beloopt, dat over een paar jaar Duitschland vraagt, hen niet zoo hard te behandelen, omdat dan wel zal blij ken, dat men in Nederland anders over de Joden denkt als thans. Dan zal men begrij pen, waarom men ze in Duitschland niet langer wil hebben. Uitvoerig stond spr. stil bij het aan de ketting leggen der N.S.B.-pers wegens het publiceeren van beleedigende artikelen te gen minister Goseling, den Centralen Raad van Beroep en van mr. Seiffort van Woel- deren, en dat alleen, aldus spr., omdat wij licht willen in de zaak Oss. Het huidige parlementaire stelsel, dat berust op de verdeeldheid in ons volk, met als eenig sterkte de R.K. Staatsparty, willen wij treffen. Het is de R.K. Staatsparty, die de persen van de N.S.B. op slot doet, om dat de Staatspartij stilte wenscht, daarby gesteund door Colijn. Oss laat ons zien, wat mogelijk is, wanneer straks de R.K. Staats partij niet meer met de andere christelijke partijen, maar alleen regeert. Straks mogen Nederlanders in het buiten land geen lid meer zijn van ae N.S.B. wordt de N.S.B. verboden, als het geld uit het buitenland krijgt en aanneemt. Het nieuwe wetsontwerp tast dermate het recht op vergaderen aan, dat rechercheurs bevoegdheid krijgen, zelfs besloten verga deringen met meer dan tien personen, bij te wonen. Wanneer die wet tot stand komf, dan kan men wel uitrekenen, hoe lang de N.S.B. nog leeft. De R.K. Staatspartij kent maar één be lang dat van de R.K. Staatsparty. Pater van Heugten schreef in „Boekenschouw", dat hij liever wenschte, dat zijn rechterhand zou verdorren, dan dat hij die zou strek ken voor het: „Heil Mussert", ook al bracht het nationaal-socialisme het paradijs. De N.S.B. gaat tegen de parlementaire democratie te keer, omdat deze vloekt met den aard van ons volk en een onwaarachtig beeld geeft van het Nederlandsche leven, om dat het uitgaat van de veronderstelling, dat ons volk in kleuren is verdeeld. De N.S.B. wil de geldbezitters dwingen, het op gepotte goud in nieuwe industrieën te be leggen; ze is voor het plan-Smit van Land bouw en Maatschappij, omdat daardoor 90.000 menschen bij den landbouw en de veeteelt kunnen worden ingeschakeld. De Nederlandsche regeering had moeten belet ten, dat dag aan dag Duitschland de huid wordt vol gescholden, omdat Adolf Hitier duizenden arbeiders arbeid en brood geeft die hier, wanneer hij ze terugstuurt, den dood in de pot vinden. De Duitschers zyn onze beste klanten en als men ze eiken dag uitscheldt, zullen zij tegen ons zeggen- „Vreet je eigen portie op". Het onwaarachtige, parlementaire demo cratische stelsel wordt niet oud omdat er in het Nederlandsche volk veel mee ver anderd is dan men denkt. Van de aan Een serie boeken, zeven in geul. U kont se gratis «P U* 8em»k lezen" ze rijn te verkrijgen bij Uw behanger zoolang als U ze noodig hebt. Als U er kennis van genomen hebt, dan zult U gewonnen zijn voor het voorstel, om eens wat te ver. anderen in Uw huis. Want het rijn de nieuwe stalenboeken van RAD. Serie 16: Rustige Wand behangsels; Serie 47, 48 en 49: de drie parallel- boeken der lage prijzen; Serie 50: de Keurverzameling; Serie 51: de architectenserieSerie 52Bijzondere Wandbekleedingen. Verander eens wat, kies nieuw R&D behang voor huis- of slaapkamer! Neem eens een lichter behang! Om de kosten hoeft U het niet te laten! DE UITGEVER staande verkiezingen verwacht de N.S.B. niet veel, omdat het Nederlandsche volk nog niet geleerd heeft, dat het in plaats van naar buiten, naar binnen moet kijken. De parlementaire democratie wil u en mij, die bij elkander behooren, uit elkander jagen, naar parlementair gebruik. Het nationaal-socialisme eischt van man en vrouw, dat zij erkennen, als Nederlan ders te behooren tot één volksgemeenschap. Wij zijn niet minder dan de Duitschers en de Italianen, wij kunnen het ook, mits wij er stuk voor stuk maar in gelooven. Zeven jaar lang waarschuwen wy reeds ons volk. De N.S.B. wil, dat wy offers brengen. Zij wil een Kamer met vertegenwoordigers van industrieele werknemers en werkge vers, van boeren en boerenarbeiders, die de regeering adviseert en daarnaast een Ka mer, samengesteld uit de Kerkgenootschap pen, die eveneens de regeering adviseert. De gemeenten moeten worden bestuurd door deskundigen, die kunnen oordeelen. De Raad van State moet benoemd worden door de Koningin en de Rechterlijke macht moet niet naar kleur worden samengesteld, maar door onafhankelijke rechters, be noembaar tot hun 60ste of 65ste jaar. Dit alles kan, als gij er stuk voor stuk in ge looft. Wie in zichzelf gelooft, moet komen tot het nationaal-socialisme, omdat dit de vaderlandsche traditie doet herleven en vreugde in en na den arbeid geeft. Onder applaus der vergadering verzeker de spr. nog, dat het geld voor de nieuwe persen voor 't Nationaal Dagblad toestroomt en dat de N.S.B. de toekomst moedig tege moet gaat. Hierna werd gepauzeerd, waarna vragen werden beantwoord. CAUSERIE OVER JOURNALISTIEK. Gistermiddag sprak in het Gulden Vlies voor de afdeeling Alkmaar der Nederland sche Vereeniging van Huisvrouwen, de heer S. H. A. M. Zoetmulder, hoofdredacteur vah het „Eindhovensch dagblad". Het onder werp, dat hij behandelde luidde: „Wezen en verschijningsvorm der journalistiek en de daarmee samenhangende problemen". Mevr. van SonsbeekBaning, de presi dente der afdeeling, opende, heette allen welkom en wees op het belang van de krant en de pers in het algemeen voor het leven van ons volk. De heer Zoetmulder zeide, dat de journa listiek de eeuwen door de belangstelling van de menschen gehad heeft. Schopenhauer zeide bijv.: „de krant is de secondewijzer van de eeuwigheid", maar Herder: „journa listiek is één groote nationale vergiftiging". Ook Bismarck was weinig over de pers te spreken. Al lang heeft de journalistiek dus haar in vloed ten goede en ten kwade uitgeoefend. Zoo heeft byv. Randolph Hearst den Spaansch-Amerikaanschen oorlog ontketend. Het publiek is over het algemeen on kundig van wat er achter de schermen ge beurt. De begrippen pers en journalistiek dekken elkaar niet. De pers is de samenvatting van het redactioneele, technische en administra tieve gedeelte. Het komt meermalen voor, dat de commercieele belangen de redactio neele belangen overheerschen. Oorspronke lijk had de „journalist" geen vrijheid en mocht dan ook feitelijk dien naam niet hebben. Werkelijke journalistiek kan in dictatuur- landen niet bestaan, verlengstukken van de overheid niet in de democratische staten. Ministeries van pers en propaganda zijn de verschijnselen, die in dictatoriaal geregeerde landen zonder persvrijheid waar te nemen zijn. De taak van de krant is: nieuws geven# zoo volledig en aantrekkelijk mogelijk. De vrijheid van drukpers heeft niet alleen een ideëelen, ook een commercieelen kant: de vrijheid van drukpers kwam nadat de belasting voor de „courantiers" opgeheven was pas goed tot haar recht. Vóór dezen tijd lazen de „gewone" men schen geen kranten en hoorden de nieuwtjes alleen door oververtellen. Van 't buiten- landsch nieuws drong nauwelijks iets door. Hoe anders is 't nu! Enkele uren nadat een belangrijke gebeurtenis heeft plaats ge had, is zij over de heele wereld bekend, een halve dag later geeft de krant haar eigen of de publieke opinie weer. Verbazend snel werkt deze moderne be richtendienst. Verschillende malen wordt de eigen berichtgeving der journalisten echter door de confectieberichtgeving van het A. N. P. verdrongen. Den journalist wordt soms verweten, te snel zijn oordeel te moeten vormen. Het is echter voor den journalist niet altijd nood zakelijk zoo diep te graven. Een algemeene ontwikkeling en een sy stematische werkwijze voor den journalist is noodzakelijk. Het is in overeenstemming met onzen volksaard, een snel oordeel dikwijls als „ondegelijk" te veroordeelen.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2