et raadsel Jiealdorp JeuiMeiott De Algemeene Landsdrukkerij bestaat 125 jaar. Riverside Drive. Binnenland 1814 20 Januari 1939 Schriftelijk beantwoorde vragen. Lithausche varkens. „Het hart van Spanje" BROS ALS BESCHUIT Beide beenen afgereden. GEMENGD NIEUWS. Een warme, dikke jas en een dikke shawl zijn goed voor rheumatische pijnen. van TWEEDE BLAD. De Algemeene Landsdrukkerij viert vandaag een bijzonder jubileum. Op 20 Januari 1814 werd het souvèreine besluit afgekondigd, waarbij besloten werd tot oprichting van de Algemeene Landsdrukkerij, welke in den loop van haar 125-jarig bestaan zulk een voorname plaats is gaan innemen in het officiëele leven in den lande. Oudste staatsbedrijf. Wij mogen spreken van het oudste Staatsbedrijf in ons land, want daarmede bedoelen wij niet zoozeer de Algemeene Landsdrukkerij zooals zij bij de wet van 21 December. 1914 met ingang van. 1 Januari 1915 werd aangewezen als zelf standig staatsbedrijf in den zin der bé- drijvenwet van 16 Februari 1912, doch dan denken wij vooral aan de functie, welke zij als Staatsdrukkerij nu reeds 125 jaar lang vervuld heeft. Niettegenstaande de vele wijzigingen van intern organisatorischen, technischen, comptabelen en juridischen aard, heeft zij in den tijd van haar bestaan onveranderlijk voldaan aan het doei, waar toe zij in het leven werd geroepen en werd bestemd. Bij gelegenheid van dit jubileum schrijft de heer H. J. Offerhaus, die een speciale studie van de geschiedenis der Landsdruk kerij gemaakt heeft, o.m. het volgende: In 1814 werd bij souvereiu besluit van den lateren koning Willem I besloten tot „oprichting en daarstelling van eene Alge meene 's Landsdrukkerij op welke, bèhal- Ven de Nederlandsche Staatscourant en het Staatsblad der Vereenigde Nederlan den .alles, wat door de onderscheidene departementen tot het algemeen bestuur behoorende, zal worden noodig geoordeeld gedrukt zal worden." In zekeren zin zouden wij met eenig recht kunnen spreken van een „her-op richting", aangezien reeds onder de repu bliek vanaf 1577 de levering van het „Rijksdrukwerk" werd opgedragen aan een particulier drukker met den titel van ,,'s Landsdrukker". Reeds in het laatste kwart van den 16den eeuw kan men der halve spreken van ,,'s Lands-drükkérs". Zy leverden het drukwerk aan de Staten van Holland en eveneens aan de Staten- Generaal, In het revolutiejaar 1795 werd de orangistische landsdrukker Scheltus, wiëns familie reeds meer dan 100 jaren voor het land gewerkt had, op zijde geschoven. „De provinciale representanten var. Holland" wenschten één eigen provinciale drukkerij op te richten. Daartoe onderhandelden zij met den patriottischen drukker Plaat uit Haarlem. Zijn drukkerij werd de provin ciale drukkerij van Holland, waarvan hij zelf directeur werd. Bij een dccreèt van 22 Februari 1798 werd deze drukkerij tot „Nationale- of Staatsdrukkerij" verklaard. Bij de inlij ving bij het Fransche keizerrijk hief men de drukkerij, die onder Lodewijk Napoleon van 's-Gravenhage naar Amsterdam was overgebracht, op. Op 20 Januai 1814 volgde de hier boven genoemde oprichting van een „algemeene 's landsdrukkerij." Het gebouw. De Landsdukkerrij werd op 1 Maart gevestigd in een gebouw aan de Gasuary- straat, tot dien gebruikt voor de militaire veldbakkerij. Het bedrijf, technisch nog zeer on volkomen ingericht (een tweede- handsch inventaris van een drukkery) had toch terstond reeds een vry aan zienlijken omvang, wanneer wij in aanmerking nemen, dat een 70-tal werklieden (zetters, drukkers, binders en jongens) te werk werd gesteld. De totale jaarbegrooting, salarissen, loonen, papier en aanschaffing nieuw materiaal, beliep een bedrag van bedrag ^an 75.116.hetwelk echter de eerste jaren reeds werd overschreden tot ruim 100.000. •Thans vinden wij cijfers van 1.750.000. jaarlijks met een kapitaalsinventatie van ongeveer 1.000.000. Na eenige verbouwingen nam de Alge meene Landsdrukkerij in 1828 haar intrek op den Fluweelen Burgwal. De gestadige uitbreiding en toeneming van werk, de hoogere eischen, die gesteld wetden aan de snelheid en fraaiheid bij de uitvoering der orders, de steeds voort schrijdende technische verbeteringen, be nevens de aanzienlijke uitbreiding van personeel, deden in den loop van de vori ge eeuw, omstreeks 1900, de behoefte gevoelen aan een modem en ruim gebouw, dat naar de eischen van het bedrijf moest zijn ingericht. Het is een der grootste verdiensten geweest van den directeur H. C. van Woerden, dat onder zijn bestuur een nieuw gebouw verrees op de plaats van het oude. Zonder onderbreking van den dienst kwam in den loop van dë jaren 1906 tot 1910 de verbouwing tot stand en kon het nieuwe gebouw op 2 November 1910 offi cieel in gebruik worden genomen. In deze nieuwe lokaliteit, hetwelk voor die jaren mocht gelden als een voorbeeld van een modern fabrieksgebouw, vond en vindt de Algemeene Landsdrukkerij de waardige behuizing, die een zoo omvang rijk en modern bedrijf als eisch voor zijn bestaan mag stellen. Sedert 13 Augustus 1928 wordt de Alge meene Landsdrukkerij geleld door den directeur L. B. Korthuis. Ontwikkeling. In 1814 begonnen onder ongunstige omstandigheden in een onoogelijk gebouw, met slechts een l'2-tai;höuteh handpersen VérderOnVbïlèdig 'hf»atteriaal, werkende' bij olie- en kaarslicht, door pl.m;-'70 man personeel, is de Algemeene Landsdrukkerij thans ui .gegroeid tot èen der grootste en béste geoutilleerde drukkerijen in Neder land, gehuisvest in een ruim en hecht ge bouw, haar stand én behoefte geheel waardig. Het jubileum van de Landsdrukkerij is vandaag niet-officieel gevierd, omdat in 1928 nog dé 100-jarige vestiging in het gebouw aan den Fluweelen Eurgwal is herdacht. Toch heeft de minister van bin- nenlandsche zaken, vergezeld van dén chef van de afdeeling A. S. C„ den heer L. L. Franx, heden een bezoek gébracht aan de Landsdrukkerij, om de directie met het jubileum geluk te wenschen. Binnenkort Zal een uitgebreid boekwerk over de Landsdrukkerij worden uitgegeven. Op de vragen van den heer Weitkamp (r.k.) betreffende Tiet conserveren van Lithausche varkens in met een Neder- landsch merk voorziene bussen heeft de minister van economische zaken als volgt geantwoord: Door de N.V. Pasman's exportslachterijen en fabrieken te Steenwjjk worden in entre pot Lithausche varkens verwerkt tot vleesch- waren in blik, voorzien van het fabrieks merk „Pasman Steenw(jk Holland", alsmede de aanduiding „Gefabriceerd in Holland (prepared in Holland)". De minister is niet bereid te bevorderen, dat deze aanduiding aan bedoelde vleesch- waren wordt onthouden, aangezien de aan het product hier te lande toegevoegde waar de relatief zeer hoog is en de grondstof een ingrijpende verandering ondergaat, zoodat de aanduiding „gefabriceerd in Holland (prepared in Holland)" gemotiveerd en in overeenstemming met de werkelijkheid is. Op de vragen van den heer Joekes betref fende het verbieden door den burgemeester van Laren (N.H.) van de vertooning van de film „Het hart van Spanje", heeft de mi nister van binnenlandsche zaken geant woord, dat het standpnt van den burge meester o.a. zijn grond heeft gevonden in de omstandigheid, dat de openbare aankondi ging voor deze film in voor politieke tegen standers prikkelende bewoordingen was ge steld. In verband hiermede bestond te Laren vrees voor verstoring van de openbare orde als gevolg van de vertooning van de film. De minister beantwoordde tenslotte ont kennend de vraag of de burgemeester de grenzen zijner bevoegdheid heeft over schreden. volle melk chocolade BIJ UWEN WINKELIER OF IN ONZE VERKOOPFIIIALEN EN DEPOTS* Bij het zandafgravingswerk in den pol der Lutjeswaard is gistermiddag bij Hoor naar een ernstig ongeluk gebeurd. De 24-jarige J. de Krey wilde op een rijdenden zand trein, stappen, doch kwam te vallen. Hij geraakte onder den trein, waarbij zijn beide beenen werden afgereden. Een geneesheer uit GiesenNieuwkerk verleende de eerste hulp, waarna de onge lukkige per ambulance-auto naar het zie kenhuis te Gorcum werd overgebracht. Zijn toestand is ernstig. DOODELIJK ONGELUK IN HET DUISTER. Behalve eenige ongelukjes van on- beteekenenden aard is er tijdens de groote verduisteringsöefening in Zuid holland te Rotterdam een ernstig on geluk gebeurd, dat den 16-jarigen messroombediande K, Franssen het leven heeft gekost. F., die thuis behoorde aan boord van het Deensche s.s. „Nancy", keerde omstreeks kwart voor tien van den wal terug- aan boord en is toen door de duisternis misleid, in de Maashaven geraakt. Een bij de oefening betrokken brand weerman en een burger zijn den jongen direct nagesprongen, doch toen zij hem op haalden waren de levensgeesten reeds ge weken. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis aan den Cóólsingel vervoerd. AANTAL MOTORRIJTUIGEN IN ALLE CATEGORIEëN GESTEGEN. Dezer dagen verschijnt de statistiek der motorrijtuigen, bewerkt door het Centraal bureau voor de statistiek, wélk den omvang en de samenstelling van het Nederlandsche motorrytuigenpark op 1 Augustus 1938 weergeeft, In de inleiding tot deze statistiek, welke in vergelijking met haar voorgangsters belang rijke wijzigingen vertoont, is er naar ge streefd, den samenhang te belichten, welke tusschen de ontwikkeling van het Neder landsche park van motorrijtuigen en het verkeer zelve valt waar te nemen. Voorts zijn enkele nieuwe tabellen opge nomen, waarin het aantal motorrijtuigen per 1.000 inwoners, volgens de economisch- geografische indeeling van Nederland is ver meld. - Wat den inhoud der statistiek der motorrijtuigen betreft, kan worden ver meld, dat in het tijdvak 1 Augustus 19371 Augustus 1938 het aantal motor rijtuigen in alle categorieën is toege nomen. De sterkste toeneming vertoonen wel de motorrijwielen, die van 48.974 op 1 Augus tus 1937 tot 55.140 op 1 Augustus 1938 toe namen, welke toeneming voornamelijk voor rekening van de lichte motorrijwielen komt. Het aantal motordriewielers steeg in ge noemd tijdvak van 5.110 tot 5.161, het aantal autobussen van 3.841 tot 4.088, en het aantal vrachtauto's van 49.156 tot 50.998. Zijn in de groep der personenauto's vooral de lichte automobielen toegenomen, bij de autobussen en de vrachtwagens zijn het juist de zwaar dere gewichtsklassen, die verhoudingsgewijs de sterkste vermeerdering vertoonen. Ook het aantal aanhangwagens is in meer genoemd tijdvak belangrijk vermeerderd, terwijl bovendien blijkt, dat verhoudingsge wijs de vracht-auto-met-aanhangwagen een steeds belangrijker plaats in het Nederland sche wagenpark gaat innemen: op 1 Augus tus 1938 was 14,24 procent van de in het rijk aanwezige vrachtauto's van een aan hangwagen voorzien, tegen 10,85 procent op 1 Augustus 1933. Voor meer gedetailleerde gegevens wordt verwezen naar bovengenoemde statistiek. ZANDZUIGER TEGEN SPOORBRUG GEVAREN, Gistermiddag is een zandzuiger uit Arn hem, kapitein K. Broek, tegen de spoor brug over den IJsel te Zutfen gevaren. De stuurhut werd vernield. De schipper, die het ongeluk zag aankomen, wist zich tijdig uit de stuurhut te verwijderen. De matroos Goossen, die op het dek stond, kreeg lichte verwondingen. Nadat hij door een dokter verbonden was, kon hij aan boord terügkeeren. De brug heeft geen schade gekregen. WETTELIJKE REGELING VAN DE PRIJZEN VOOR SCHOENREPARATIES? Men schrijft ons: Gezien den noodtoestand in het schoen reparatiebedrijf, welke van dien aard is, dat vrijwel de meerderheid der beoefenaars gebukt gaat onder een ondragelijken schul denlast en de bedrijfsuitkomsten zoodanig zijn, dat binnen afzienbaren tijd alle schoenreparateurs noodlijdend zullen zijn, heeft de economische schoenmakersdistri butie- en productie-organisatie het noodig geoordeeld tegen een dergelijken onge- wenschten gang van zaken krachtig te gaan optreden. De economische schoenmakers-distribu tie- en productie-organisatie is van meening dat een wettelijke regeling van minimum prijzen voor schoenreparaties dringend noodig is, gelijk reeds voor veie andere be drijven bestaan, heeft ter verkrijging hier van x*en-landelijke actie ingerzet. Teneinde dep minister van economische zaken van de urgentie eener wettelijke prijsregeling voor genoemd bedrijf te over tuigen, heeft de Esdepo een petionnement- op touw gezet. Lijsten hiervoor zijn reeds in circulatie gebracht, zoodat iedere schoen reparateur hier zijn handteekening op kan plaatsen. Aangezien de groote meerderheid van schoenreparateurs buiten organisatorisch verband staat, kunnen zy door deze petitie uitdrukking geven aan hun verlangen tot wettelijke bescherming van de schoen-re paratie-prijzen. Voorts is het de bedoeling van de Esdepo den minister van economische zaken te verzoeken zich bereid te verklaren, de door de meerderheid van schoenreparateurs overeengekomen minimum-prijzen voor schoenreparatie, zijnde 1.50 voor heeren en 1 voor dameszolen en hakken, alge meen verbindend te verklaren. De boterheffing. - De heffing en de steunuitkeering op boter zyn behoudens tus- schentijdsche wijziging voor de week van 19 tot 26 Januari vastgesteld op 60 cent per K.G. Biggenmerken. - In de week van 2 tot 7 Januari zijn 42.476 (v.j. 36.117) biggen merken aangebracht. Dan denkt U dat U het gevonden hebt. Maar als het zoo eenvoudig was, zou men U in de apotheek immers geen fleschje meegeven, maar een warme jas! Want U kunt niet zooveel aantrekken of U hebt het toch weer zoo te pakken, omdat een rheu- matieklijder door de by rheumatische aandoeningen optredende storing in de huidfunctie overgevoelig is voor koude, vocht, etc. Wees verstandig en neem serieus de bestrijding van de oorzaak ter hand, die ligt in het onvoldoende werken van de afvoerorganen, als lever, nieren en ingewanden, waardoor afvalstoffen, ge legenheid krygen zich op te hoopen. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met Kruschen'Salts, dat Uw organis me reinigt van het overtollige urinezuur, dat Uw pijnen veroorzaakt. En als U Kruschen trouw blijft, zullen Uw pijnen geleidelijk verdwijnen, om nooit terug te keeren. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten k 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Sterfgevallen tengevolge van het mond en klawzeer. - Het aantal sterfgevallen ten gevolge van mond- en klauwzeer heeft in de week 8 tot en met 14 Januari 1939 bedragen: 16 runderen, 38 kalveren en 5 varkens en biggen. Nagekomen sterfgevallen van de gemeen ten Appingedam en Ede over September tot en met December 1938: 73 runderen, 89 kal veren en 22 varkens en biggen. Sedert de week 1926 September 1937 zijn aan mond- en klauwzeer bezweken: 5994 runderen, 6668 kalveren, 4787 varkens an biggen, 386 schapen en 85 geiten. Veertigjarig regeeringsjubileum van de koningin. - De Huldigingscommissie 1938 Amsterdam, welke de feestelijkheden in de hoofdstad heeft georganiseerd bij het 40- jarig regeeringsjubileum van H.M. de konin gin, heeft besloten ter blijvende herinnering aan deze voor het geheele Nederlandsche volk onvergetelijke gebeurtenis, een tweetal gebrandschilderde gedenkramen aan te bieden aan de Ned. herv. gemeente, ter plaatsing in de Nieuwe kerk te Amsterdam. Ongeval in het Bosbad te 'a-Graven- hage. - Gisteravond is in het Bosbad te Den Haag de heer T. vermoedelijk tengevolge van een hartverlamming gezonken, alhoewel het slachtoffer vrywel dadelijk aan de oppervlakte werd gebracht en onder leiding van den behandelenden geneesheer lang durige kunstmatige ademhaling is toege past, gelukt het niet de levensgeesten weder op te wekken. Kinderlijkje gevonden. - Gisteravond is op het zandterrein bij het Westerscheldo- plein te Amsterdam het lijk gevonden van een pasgeboren kind van het mannelijke ge slacht. Het lijkje was in kranten gewikkeld. Kinderlijkje gevonden te Zeist. - Op nieuw is te Zeist een kinderlijkje gevonden, de politie staat voor een raadsel, daar geen enkel gegeven is verkregen, dat zou kunhtn leiden tot het opsporen van de herkomst Een jaar geleden werden kort na elkaar ook twee lijkjes gevonden, waarvan men zich kort na de geboorte had ontdaan. Om trent de daders is nadien nog niets gebleken, al werd door de politie een minutieus on derzoek ingesteld. Ditmaal werd het lijkje zonder eenig om hulsel in de Biltsche Grift gevonden op een plaats, die slechts met moeite is te bereiken, zoc*-4- liet wri el-'ers in bet water zal zijn gedeponeerd en mogelijk is afgedreven naar de plaats waar het gevonden werd. Het lijkje bleek een kind van het vrou welijk geslacht en kort na de geboorte over leden, al of niet in het water, waar het mo gelijk al een tijd onder het ijs heeft gezeten. MODERNE MACHINES VOOR UW DRUKWERK! BIJ COSTER. Naar het Engelsch van Stanley Hart Page 5) „Is ze vanavond hier in dit vertrek ge weest?" vroeg hij, zonder op ie zien. Garrison keek den inspecteur naar mijn meening argwanend aan. „Ik zou niet graag zien, dat zy hierin betrokken werd", zei hij bruusk. „Het lot heeft u de controle over de fei ten ontnomen", antwoordde de inspecteur, „Wilt u mijn vraag beantwoorden, mijn heer Garrison?" „Pardon, natuurlijk wil ik antwoorden. Mervouw Abbington en ik zijn, kort. voor dat miss Venora doodgeschoten werd, hier geweest". „Is ze hier heelemaal geen oogenblik al leen geweest?" „Heelemaal niet. Ze kwam hier met mij en ging met me weg". „Hebt u er iets tegen, me te vertellen, wat u hier gedaan hebt?" „Volstrekt niet. Ik heb voor mevrouw Abbington enkele effecten verhandeld. We spraken daarover. Zoodra ik naar alles had uitgêlegd, zijn we weèr naar'het gezelschap teruggekeerd". Gerrity stond op. Hij liep het vertrek een keer met gebogen hoofd en gefronste wenk brauwen rond. Eindelijk bleef hij voor Garrison staan. „Mijnheer Garrison, denkt u, dat het schot, dat miss Venora doodde, hier van uit dit vertrek is afgevuurd?" „Ik bén er zeker van, dat het in dit ver trek gelost is", antwoordde Garrison met nadruk. „Ik zou zelfs zeggen, dat het vlaK langs mijn hoofd was afgevuurd". „Hebt u niet omgekeken, om te zien, wie het afgevuurd had?" „Ja, dat weet ik zeker. Het was wel een heele verwarring, maar ik geloof toch, dat ik me omgedraaid heb. Maar toen ik miss Venora zag vallen, vergat ik de 'rest to taal". „Weet u zeker, dat u niemand gezien hebt?" „Beslist zeker". Inspecteur Gerrity deed snel een stap naar de tafel toe. „Hebt u dit wel eens eerder gezien?" yroeg hy barsch, den zakdoek wegtrekkend van het pistool met parelmoeren kolf. Garrison rekte zyn hals uit om beter te kunnen zien. Dan stond hij op en kwam naar de tafel toe, Hij speelde tooneel, maar hij deed het uitstekend. Naar zijn verbaas de gelaatsuitdrukking 'te oordeelen, zou ik gezworen hebben, dat hy het pistool nog nimmer gezien had. „Waar komt dat vandaan?'" vroeg hij onzeker. „Daar van den vloer bij het raam. Ach ter het gordijn gevonden. Kijkt u eens naar den kolf, mijnheer. Garrison, daar staat een naam ingegraveerd". Garrison boog zich dieper over het wa pen heen en deed plotseling een stap terug „Conniè!" riep hij uit. „Een der patronen is afgeschoten", zei Gerrity. „Maar ze was hier niet in de kamer!" riep Garrison uit. „Ik weet zeker, dat ze hier niet geweest is! Ik heb haar bij de an deren achtergelaten: ze kan hier niet bin nengekomen zijn", „Och, voor het oogenblik is het naar mijn meening genoeg", zei Gerrity, op een wijze, dieden bankier wel razend moest maken. „Of mijnheer Hand moest nog iets te vragen hebben. Is dat soms het geval, Hand?" „Een enkele vraag", zei Hand meteen. „Wilt u even in dien hoek gaan staan, waar u met miss Venora gesproken hebt, mijnheer Garrison?" Garrison week een stap achteruit „Lie ver niet!" „Het is jammer, dat de doode niet weg gebracht is", zei Hand. „Maar deze gele genheid komt misschien niet terug. Ik zou graag hebben, dat u ons toonde, hoe u en miss Venora precies -stonden, toen het schot werd afgevuurd", Garrison haalde diep adem en liep naar den hoek. „Ik stond precies hier", zei hij. zijn oogen niet naar den grond richtend. „Miss Venora stond tegen dien stoelrug ge leund". Garrison stond nu z&owat twee voet van den wand, waarin zich de vensters bevon den met zijn rug ernaartoe. Het dichtsbij- zijnde venster was ongeveer drie voet rechts van hem verwijderd. Miss Venora moest met haar rug naar den zijmuur gestaan hebben, ongeveer vier voet er van daan. „Bent u al eerder op den avond in dien hoek geweest?" vroeg Hand. „Hoezoo? Neen", antwoordde Garrison traag. „Neen, ik weet wel zeker, dat ik er niet geweest ben, voordat Miss Venora en ik hier samen kwamen. Ze deed mijnheer Flount na en wilde daarbij liever niet ge zien worden". „Weet u zeker, dat u niet met uw elle boog op die boekenplank hebt geluend?" „Laat eens kijken. Ik weet zeker, dat ik stond, waar ik nu sta. Maarja, u hebt toch gelijk! Ik moest opeens hard lachen om een gezegde van haar en heb toen ach teruit tegen de boekenkast geleund. Ik heb mijn arm werkelijk op die plank gesteund! Maar hoe kunt u weten „Het is een geluk, dat uw personeel niet al te netjes op deze kamer is. Boven op die boekenkast ligt een flinke laag stof. Daar aan is te zien, dat dit boek, wat er boven op ligt, verschoven is. Kykt u maar, de plek waar dat boek lag, is de eenige plek, die stofvrij is. En uw rechtermouw zit aan den elleboog vol stof, zoodat ik veronder stel, dat u daarmee in aanraking met dat stof bent geweest en tijdens het lossen van het schot op dien bovenkant leunde". „Ik geloof, dat het schot juist werd af gevuurd, toen ik op die kast .eunde". „Wilt u die zelfde houding nog even aan nemen? Maar ik zou graag hebben, dat de inspecteur, mijn bewijsmateriaal eerst even bekeek". Gerrity kwam grommend naar de boe kenkast toe, bekeek die nauwkeurig en daarna de mouw van Garrison. „Misschien heb je gelyk. Ga verder Hand". „Goed zoo, mijnheer Garrison", wendde deze zich tot den bankier. „Leg nu uw elleboog op die boekenkast. Neemt u, zoo mogelijk, dezelf de houding aan, als toen het schot werd afgevuurd". „Ik geloof, dat ik zoo stond", zei. Garrl* son. „Dan staat u met uw lichaam naar het midden van de kamer toe", merkte Hand op. „Keek u ook die richting uit?" „Neen. Ik weet zeker, dat ik naar mte® Venora keek. Over mijn schouder heen. Zóó! Ik zag dat ze een schok kreeg, maar besefte nog niet, dat ze getroffen was. keek haastig rond. Toen hoorde ik haar zuchten. Ik keerde me nog niet op tijd offlt om haar op den grond te zien vallen. Het was verschrikkelijk. Afgrijselijk!" Hand zei, dat Garrison daar niet langer behoefde te blijven staan en met een zucht van verlichting ging deze weer op *Un stoel zitten". „Kunt u ons mededeelen, of miss Venora Vijanden had?" vroeg Hand verder. „Kent u iemand, die reden had, haar naar het le ven te staan?" (Wordt vervolgd)-

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6