De schoolkwestie te Schoorl. Provinciaal nieuws De brief van den burgemeester en het verweerschrift daartegen. „De houding van den burgemeester bevreemdend." OUDKARSPEL NOORDSCHARWOUDE ZIJPE BiROEK OP LANGENDIJK DERDE BLAD. Volledigheidshalve meenen wij goed te doen in aansluiting op hetgeen wij hebben gemeld t. a. v. de Schoorlsche schoolkwestie, nog op te nemen het door den burgemeester van Schoorl aan Gede puteerde Staten gezonden adres ter zake van de stichting van een centrale school in de buurtschap Bregtdorp te Schoorl, alsmede het naar aanleiding daarvan door beide, wethouders en drie raadsleden aan Ged. Staten gezonden verweerschrift. Het adres van den burgemeester luidt als volgt: Als burgemeester der gemeente Schoorl kan ik mij niet vereenigen met het raads besluit van 21 Dec. j.1., waarbij voor de stichting eener nieuwe openbare lagere school nabij het dorp Schoorl dezer ge meente een crediet van 29.000 werd verleend, zij het ook op andere gronden dan de raadsleden C. M. Winder en D. Duin Wzn. in hun aan uw collego gericht bezwaarschrift deden. Er volkomen mede instemmende, dat het schoolgebouw te Schoorl uit den tijd is en zeer ongunstig ligt, ben ik van ordeel, dat voor bovengenoemd bedrag, of weinig méér, eene centrale openbare lagere school nabij het gemeentelijk gymnastiekgebouw in de buurtschap Bregtdorp midden der langgestrekte gemeente kan worden gesticht waardoor eene concentratie wordt verkregen, welke uit ideëel en financieel oogpunt aan de gemeenschap ten goede zal komen, en wel: ideëel: éénheid van onderwijs en saamhoorigheid der leer lingen, de burgers der toekomst; finan cieel: eene jaarlijksche besparing van des tijds geraamd 425.—, ongeacht de jaarwedde enz. van één hoofd der school. Indien in 1933/1934 geen gehoor was gegeven aan den tegenstand uit het noor delijk deel der gemeente, waardoor de lagere school in het dorp Groet zijnde een oud gebouw met 3 lokalen, waarvan 2 in gebruik (tweemansschool) instand bleef, dc. was voor weinig geld, n.1. 27.930.terwijl de opbrengst der be staande gebouwen op 11.500.was ge schat een uitstekende oplossing ver kregen, daar immers ook op de ééne r.k. bijzondere lagere school in de buurtschap Catrijp, welke binnenkort 4 lokalen voor 130 leerlingen zal tellen, sedert ruim 20 jaren leerlingen uit alle deelen der gemeente gaan, waardoor éénheid in het onderwijs en saamhoorigheid onder de ouders en leerlingen wordt bevorderd en verkregen! De stichting eener centrale openbare lagere school zal ook thans nog dezelfde voordeelen afwerpen, immers, de 66 leer lingen uit het noorden, welke in het dorp Groet school gaan, worden dan met de 85 leerlingen uit het zuiden, die met de 15 leerlingen der onlangs opgeheven open bare lagere school in de buurtschap Schoorldam, gemeente Warmenhuizen, de school in het dorp Schoorl bezoeken, ver- eenigd in een in het midden der gemeente naast het gymnastieklokaal gelegen nieuw gebouw, dat 4 lokalen telt, centraal ver warmd. Daardoor wordt één hoofd der school overbodig, alsmede minstens ééne schoon maakster, terwijl uit den aard der zaak het onderhoud en de verwarming van één nieuw schoolgebouw ieder jaar besparing geeft; het gymnastiekgebouw kan ook aan de centrale verwarming verbonden wor den, hetgeen wederom versobering brengt. Ik moge opmerken, dat het totaal aan tal leer'ingen, thans 166 bedragende, sedert de laatste 5 jaren vrijwel ongewij zigd is gebleven, zelfs verminderd zoude zijn, indien niet sedert September j.1. er 15 leerlingen uit Schoorldam het onderwijs te Schoorl volgden, terwijl de toename mét 10 leerlingen te Groet grootendeels te danken is aan verhuizing binnen de ge meente, zoodat de school te Schoorl nu 100 en die te Groet 66 leerlingen telt; het aan tal inwoners nam in die 5 jaren echter met 135 toe. Voorts kan ik verklaren, dat het mee- rendeel der leerlingen sedert jaren per rijwiel de school bezoekt, hetgeen mede bevorderd is door de wekelijksche lessen in het gymnastiekgebouw, terwijl van eenig ongeval tot dusverre niet is geble ken; volgens de bij mijnen brief van 14 Augustus 1933, no. 1445, gevoegde kaart dezer gemeente bedragen de grootste af standen naar het centrale punt Breetdorp, van Camperduin (Noorden): 4 K.M., van Schoorldam (Oosten): 2.5 K.M. en van Aagtdorp (Zuiden): 4 K.M.; een dubbe sluit ik bij. De financieele toestand dezer gemeen e is slecht, ondanks uiterste versobering harer uitgaven, zoodat hare noodly- dendheid dit jaar slechts voorkomen kon worden door ingevolge uw ad vies de uit de overdracht van het Ge meentelijk Electriciteitsbedrijf aan he Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noordhol land beschikbaar gebleven gelden e bezigen tot dekking van het tekort op dienstjaar 1937 (en vorige) tot een be drag van 16.000.—, terwijl de be volking, op enkele uitzonderingen na. -o de „kleine luyden" met geringe draag kracht behoort, en de belastingen tot be maximum worden geheven. Waar tot den aanbouw van een 4de .o- kaal bij de centrale bijzondere lageie school te Catrijp met hoofdenkamer enz. en centrale verwarming, wegens uitbrei ding van het aantal leerlingen, moest worden besloten, waartoe de raad in zijne vergadering van 21 December j.1. een crediet van 17.000.toestond, zal in de komende 25 jaren wegens rente en af lossing een belangrijk offer aan de ge meentekas worden opgelegd, waartoe dek king thans uiterst moeilijk te vinden zal zijn, terwijl het te verwachten is, dat bin nenkort duizenden guldens zullen worden aangevraagd ter verbetering van de ver ouderde openbare lagere school in het dorp Groet, welke, evenals die in het dorp Schoorl, dringend restauratie behoeft, zij heeft o.a. geene plafonds in de lokalen.) Hoewel wetende, dat de tegenwoordige gemeenteraad, evenmin als zijn voorgan ger, in meerderheid niet tot de vereeni ging der beide openbare scholen kan be sluiten, zoo zoude ik mij, na rijp beraad, niet verantwoord achten, indien ik ge dachtig aan het beproefde „Regeeren is vooruitzien", verzuimen zoude uwe welwillende aandacht op liet vorenstaande te vestigen, in het volle vertrouwen, dat uw college eene juiste oplossing zal wil len bevorderen, waarbij zoowel eene goe^e behartiging van het openbaar onderwijs, als eene doelmatige besteding van de te voteeren geleden wordt verkregen! Het spreekt van zelve, dat ik, desver- langd, gaarne bereid ben een en ander nader toe te lichten. De burgemeester van Schoorl, VAN FRIDAGH. Het adres van de wethouders en drie raadsleden. Het door de wethouders en drie raads leden aan Ged. Staten gezonden adres luidt als volgt: Mijne Heeren, Het is naar aanleiding van een schrij ven aan het college van den Weled. Geb. Heer S. G. L. F. baron van Fridagh, Burge meester van Schoorl, dd. 9 Januari 1939, in zake de stichting van een openbare lagere school te Schoorl, dat ondergeteekenden, Wethouders en Raadsleden van deze ge meente, zich met den meesten eerbied tot uw college wenden. Sedert geruimen tijd was, zoowel in het college van B. en W. als in den raad, de wenschelijkheid naar voren gekomen, om op een rustig punt in ons dorp een nieuwe school te bouwen, zulks ter vervanging van het oude gebouw met zijn talrijke en groote gebreken. In het college van B. en W. was over deze zaak steeds de grootste eenstemmigheid. Wel meende de voorzitter, dat het jammer was, dat eenige jaren geleden niet was overge gaan tot de stichting van een centrale school, welke de beide bestaande gebouwen dan zou vervangen, doch hij was het met de beide wethouders ééns, dat dit buitengewoon veel bezwaren bij de gemeentenaren zou hebben ondervonden. Trouwens, er zou geen denken aan zijn, dat ook nu in den raad voor een centrale school een meerderheid zou zijn te vinden. Dus kon hij medegaan met de idee, om aan den Molenweg een nieuwe school voor het zuidelijk deel van Schoorl te bou wen. Ook de raad ging in zijn vergadering van 6 Juli '38 in principe mede met dat idee, en droeg B. en W. op om met plannen te komen. Inmiddels werd aan deze opdracht gevolg gegeven, de plannen werden voorge legd aan en goedgekeurd door het bouw kundig schooltoezicht in 's-Gravenhage, en op 21 December 1938 had de raad over deze plannen te beslissen. Ze werden met 4 tegen 2 stemmen aanvaard en dit raadsbesluit werd uw geacht college ter goedkeuring voorgelegd. Nadien hebben de twee tegen stemmende raadsleden een bezwaarschrift bij uw college ingediend, waarvan een af schrift door u werd gezonden aan B. en W. van Schoorl om bericht en raad. Per 2 Januari 1.1. werd door dit college een brief aan u gericht, met welks inhoud wij ons zeer goed kunnen vereenigen, 't Was toen nog weer de burgemeester van Schoorl, die den toon van het verweer voor dezen brief mede aangaf. Zelfs toen dus nog was in het college de meest mogelijke eenstem migheid ten gunste van de nieuwe school. Uitdrukkelijk leggen we vast, dat nooit of te nimmer door den burgemeester, noch in het college van B. en W., noch in den raad is gezegd, dat hij een minderheid vormde, welke niet kon meegaan met den nieuw bouw aan den Molenweg. U begrijpt, hoe bevreemdend het ons heeft aangedaan, toen we kennis namen van het bezwaarschrift, door den burgemeester aan u gezonden. Zelfs erkent hij in dit adres, dat de tegenwoordige gemeenteraad nimmer zou besluiten om twee scholen op te heffen om daarvoor in de plaats één nieuwe cen trale school te bouwen. Zelfs is het hem bekend, dat de bevolking van het dorp zulk een plan zéér onwelgeval lig zou zijn. Tevens is het hem bekend, dat in de buurtschap Groet en omgeving reeds in 1933/34 een vereeniging is opgericht om een bijzondere neutrale school te stichten, indien de o.l. school te Groet zou worden opge heven. Mede zijn de getallen voor nieuw bouw van een 4 lokalige school, in zijn adres genoemd, in het geheel niet juist, terwijl op de o.l. school te Schoorl geen 100, doch 109 leerlingen ter schole gaan. Het leerlingen aantal wees in den laatsten tijd zelfs op voor uitgang, zonder daarbij de kinderen van Schoorldam in aanmerking te nemen. Mijne heeren, de 5 onderteekenaren van dit verweerschrift hebben wel degelijk en heusch niet in mindere mate dan onze burge meester een open oog voor de idiëele toe standen, alsmede voor den financiëelen toe stand van SchoorL Als in iedere andere ge meente is soberheid geboden ook voor onze gemeente; waar echter de begrooting 1939 sluitende kon worden gemaakt, kunnen we voorzien, dat ook volgende jaren de moge lijkheid daarvoor openstaat. We hebben gestreefd om in het belang van een dorp als Schoorl, met zijn vreemdelin genverkeer, althans te stichten: één inrich ting van openbaar onderwijs, welke in vele jaren kan voldoen aan redelijke eischen. Ook bij ons ondergeteekenden beteekent „regeeren vooruit zien". We worden daarin gesteund door de openbare meening, als ook door de vele ouders van schoolgaande kin deren. We kunnen dan ook in geen enkel opzicht de meening van onzen burgemees ter deelen, en zouden uw geëerd college wil len verzoeken, beleefd doch dringend, om het raadsbesluit van 21 December 1938 goed te keuren. En mocht u ertoe willen overgaan, om de partijen te hooren, dan zijn wij gaarne be reid om ons standpunt nader te verdedigen. Inmiddels Hoogachtend, Wethouders: w.g.Fl. SCHERMER. A. BIJL. Raadsleden: w.g. C. BLOM. C. KAANDORP. A. GUTTER. Baggeren en diepspitten. De minister van sociale zaken heeft be richt gezonden, dat de werkverschaffings objecten baggeren en diepspitten zijn goed gekeurd. Het werk zal worden uitgevoerd in ac- coordloon, zoodat bij flink werken 26 cents per uur kan worden verdiend. De algemeene controle is aan de Ned. Heidemaatschappij, terwijl de dagelijksche leiding aan het personeel van de gemeente is opgedragen. Met deze werkverschaffingobjecten zal Maandag 23 Januari worden aangevangen. Bij het baggeren zullen de tuinbouwers moeten bijdragen: 30% van het loon, re genverlet en baggermateriaal, benevens de volle kosten van sociale lasten en van het toezicht, terwijl, in tegenstelling met vori ge jaren, ook de huur van baggerschuiten nu voor rekening van de tuinbouwers komt. Bij het diepspitten zullen de bijdragen: 15 van het loon, regenverlet en tevens de volle kosten van sociale lasten en toe zicht. Uitslag verkooping. Ten overstaan van notaris mr. C. J. de Lange te Alkmaar werd in Het Huis de Brederode alhier een openbare vrijwillige verkooping gehouden van onroerende goe deren, eigendom van den heer C. Butter alhier. Het woonhuis, de koolschuur, koeboet, erven en plantenbaan waren reeds uit de hand verkocht aan. den heer M. Hart. De werf, welke naast het huis is gelegen, werd opgehouden op 145. Akker bouwland, groot 6 snees, een van 6 snees en een van 13 snees, een akker aan den Winterweg, groot 10 snees en een akker aan den Winterweg, groot 8 snees. Kooper de heer K. Jongert te Haarlem, voor gemid deld 29.75 per snees. Akker bouwland aan de Laansloot, groot 24 snees en een akker aan de Laansloot, groot 26)4 snees, opgehouden op 36 per snees. Drie akkers aan de Kortsloot, resp. 20, 21 en 24 snees; kooper de heer S. de Vet voor resp. 31, 31 en 34 per snees. Twee akkers aan de Kerkmeerringsloot, resp. 21 en 20 snees: Kooper de heer K. Kroon voor 50 en 45 per snees. Een akker aan de Kerkmeerringsloot, groot 24 snees: Kooper de heer K. Kroon voor 51 per snees. Akker aan de Kerkmeerringsloot, groot 15 snees: Kooper de heer E. Vlug voor 31 per snees. Een akker in de Kerkmeer, groot 20 snees: Kooper de heer J. van Hout voor 51 per snees. Een akker aan de Kerkmeerringsloot, groot 20 snees: Kooper de heer J. van Hout voor 36 per snees. Een akker aan de Dergmeer-ringsloot, groot 11 snees en twee akkers aan de Zijp- kesloot, groot 21 en 15 snees werden ge kocht door den heer W. van Hout, voor 37 per snees. Een stuk laag land, groot 54 are, werd gekocht door den heer Kleibroek voor 205 in totaal. Vergadering werkgeversvereeniging. In hotel Concordia werd Woensdag avond een vergadering gehouden door de Centrale Werkgeversvereeniging Langen- dijk en Omstreken, waarvoor zeer weinig belangstelling bestond van den Langendijk. Uit den omtrek waren een aantal personen aanwezig. Medegedeeld werd, dat iemand lid der vereeniging kon worden, als hij minstens 6 weken een arbeider in dienst heeft. De contributie bedraagt 1 per jaar. De heer de Veer uit Schagen hield een korte inleiding, waarin hij de noodzakelijk heid van organisatie van de werkgevers in het licht stelde. Als aangeslotene bij een crisisinstelling zijn alle land- en tuinbou wers gedwongen, zich bij de arbitrale uit spraak neer te leggen. De stichting van een alg. werkgeversvereeniging is niet goed mogelijk, daar de r.k. en chr. organisaties zich ook belasten met het afsluiten van ar beidscontracten. Deze organisaties hebben nu besloten samenwerking te zoeken met de overige organisaties. Het is daarom ge- wenscht, dat de centr. werkgeversvereeni ging zich in verbinding stelt met de stands organisaties welke hier bestaan. Na eenige besprekingen sprak de heer C. Borst uit Oudkarspel een opwekking uit, om naast behalve van de veilingorganisaties, lid te worden van een standsorganisatie, daar deze zich ook bezig houden met het af sluiten van arbeidscontracten. Verscheidene sprekers voerden nog het woord, waarin duidelijk tot uiting kwam, dat de loonen niet te hoog worden gevon den, doch zeer moeilijk zijn uit te betalen, gezien de slechte uitkomsten der bedrijven. Sommige sprekers vonden het gcwenscht, dat alleen werkgevers over de arbeidscon tracten oordeelen, hetgeen niet het geval zou zijn, als men ze afsloot door middel der standsorganisaties. Anderen bepleitten de aansluiting bij een slandsorganisatie, evenals de spreker dit zou toejuichen. Men moet zich volgens den heer de Veer aansluiten in zoo groot moge lijk verband. Daatoe lijken de tuinders- standsorganisatie de beste. Na nog veel discussie, waarbij weinig nieuwe gezichtspunten naar voren kwamen en het bijna alleen ging over het wel of niet aansluiten bij een standsorganisatie, besloot men, het contract op te zeggen en met de overige organisaties in contact te treden, om vóór Donderdag 26 Januari, als een con ferentie met de Landarbeidersorganisaties zal plaats vinden, overleg te plegen over de voor te stellen loonen. SUZANNA, DE BEROEMDE HARD DRAVER UIT NOORDHOLLAND, VAN DEN HEER PAARLBERG TE ZIJPE. De heer D. de Boer te Schermerhom, stammende uit een geslacht van hoefsme den en zelf ook dit vak beoefenende, schreef in „De Drafsport" het volgende aardige ar tikel over de beroemde harddraver Suzan- na van den heer Paarlberg te Zijpe. In de zeventiger jaren dan, woonde te Zijpe op een boerderij de heer Paarlberg, een groot liefhebber van paarden en be kend om zijn tact om met de lastigste die ren om te gaan. Hij kocht in den zomer van 1870 een aar dig paard van doortrekkende zigeuners, dat volgens deze lieden van een „goede komaf" zou zijn. Ja, deze paardenhandelaren bij uitstek beweerden zelfs dat het paard uit een grafelijken stal stamde en nu drachtig was van een zeer beroemden Hongaarschen hengst. De buren van Paarlberg raadden hem den koop erg af, want, nietwaar, zigeu ners waren niet te vertrouwen, doch de fokker meende dat hij voor zijn geld niet bekocht was en liet het paard eerst eenigen tijd rust houden om wat op verhaal te ko men, daar het paard door de zigeuners na tuurlijk niet met de noodige zorg was be handeld. Na eenigen tijd bleek dat het paard zien- deroogen bijkwam en zich ontpopte als een zeer vlugge, mooie merrie. Ook de bewe ring van de zigeuners dat het paard drach tig was, bleek waar te zijn, want op een goeden dag werd er een klein bruin merrie- veulentje geboren. Het beestje was even als de moeder levendig en zeer kwiek en sprong al op jeugdigen leeftijd over hooge hekken. De moeder ondertusschen, won eenige kleine draverijtjes en ook de kleine, die zeer voorspoedig opgroeide, deed weldra met succes mee. Later zou dit paard de zoo beroemde Suzanna worden, snel als bijna geen draver in Nederland. Het was buitengewoon jammer dat de stamboom van Suzanna niet meer uit te zoeken viel, daar de zigeuners nooit meer iets van zich lieten hooren. Evenwel, het paard moet van eerste klas se bloed geweest zijn, getuige toch de prachtige resultaten, die het in zijn leven op de diverse draverijen behaalde. Het dier werd beslagen met gewoon boe- renwegbeslag, d.w.z. met voor en achter ijzers van ongeveer vier ons (precies pas) door den heer de Boer te Alkmaar (de fa milie de Boer bestond uit vader en vier zoons, destijds woonachtig te Alkmaar. Be verwijk, Uitgeest, Assendelft en Zaandam). Suzanna draafde zonder schoenen of ga- machen en was desondanks zoo vast als een rots voor de sjees. Op de boerderij deed zij alle gewone werk. Zij werd op de drave rijen gereden door een zekeren pikeur Lam pen en in latere jaren door den bekenden Jan Koster. Naderhand werd Suzanna wel wat ver drongen op de banen door den bekenden draver Willem III, den beroemden zwarten hengst van den heer Brommer, eveneens uit Zijpe. Deze hengst toonde veel meer dan Suzanna en dit werd door den heer Brommer in het bijzijn van Paarlberg wel eens naar voren gebracht, waardoor een zekere rivaliteit ontstond. Eens kwam tijdens een gesprek in een café dit onderwerp weer naar voren en men vroeg zich af welk paard nu toch wel het snelste zou zijn. Paarlberg, 'een man van weinig woorden, stond van zijn stoel op en sprak heel kalm: „Ik wil te allen tijde met Suzanna tegen Willem III rijden, maar dan van brug tot brug". Hij bedoel de hiermee van Burgerbrug tot Sint Maar tensbrug, een afstand van ongeveer vier kilometer. Dit voorstel werd door den heer Brom mer dadelijk aangenomen en een hooge in zet bepaald Den volgenden dag waren de beide dra vers op het appèl. Willem II, 'n geweldige verschijning. Suzanna veel kleiner en nieti ger. Nu konden de favorieten eindelijk hun krachten eens meten. Er was veel publiek en de meesten waren de meening toege daan, dat Willem III zeker als overwinnaar uit den strijd zou komen. Een, twee drie. Daar gingen de paarden. Twee kilo meter lang bleven zij naast elkaar, doch toen maakte langzaam maar zeker Suzanna zich los van Willem III en won op schitte rende wijze deze match. Willem III was toen zes jaar en Suzanna had den al niet meer jeugdigen leeftijd van 20 jaren be reikt. Twee jaar later stierf zij. Vermeldenswaard is nog wel, dat de heer Paarlberg zoo'n liefde voor paarden bezat, dat hij, volgens zijn laatsten wensch, op zijn grafsteen een paardenkop heeft gebeiteld gekregen. Opnieuw mond- en klauwzeer. De hevige mond- en klauwzeer- periode in deze gemeente is nog slechts een paar maanden achter den rug en nu doet zich weer een geval van deze ge vreesde veeziekte voor, namelijk onder het vee van den heer P. K. F. te Burger- brug. Het is te hopen, dat het bij dit gaval mag blijven. i Bestuursvergadering L. G. C. Vergadering van het bestuur der Lan- gendijker Groenten Centrale op Woensdag middag in het betaalkantoor. De voorzitter, de heer H. Schelhaas, bur gemeester van Broek op Langendijk, opende de vergadering. Hij wierp een terugblik in het afgeloopen jaar en concludeerde dat dit niet heeft gebracht wat gehoopt was. De totale opbrengst der producten is wel iets hooger geweest, doch van een loonend be drijf kon niet worden gesproken. De op brengst van de geveilde artikelen was 1.565.161.26. In totaal is, met inbegrip van den tuinbouwsteun, 1.760.372.56 ont vangen door de tuinders. Het vorig jaar was de veilingsomzet 1.341.263.28 en de totale ontvangst der tuinders 1.656.383.60, dus een vooruitgang van 104.000. Ten aan zien van de export naar Duitschland deed spr. een beroep op de Nederlandsche bur gers, vooral op de tuinders, om zooveel mo gelijk Duitsche artikelen te koopen, omdat daardoor de export bevorderd kan worden. Voorts dient in ons land rekening te worden gehouden met de groote centralisatie, welke in het buitenland geschiedt. Ook hier zal het tot centralisatie van den uitvoer dienen te komen. De handel in teeltvergunningen keurde de voorzitter ten sterkste af. Medegedeeld werd, dat de omzet in de maand November f 103.750.38 en in Dec. 90.259.99 is geweest. Aan minimumprijzen van doorgedraaide producten is uitbetaald 83.252.08 aan groenten en 38.625.10 aan goedgekeurde pootaardappelen. De veilingleider, de heer S. de Boer, deel de mede, dat bij het onderhoud met de directeuren van het U.C.B. en de Ned. Groenten en Fruitcentrale is komen vast te staan, dat de keuring aan de veiling is, maar dat de controleurs van U.C.B. en N.G.F.C. de eindbeslissing hebben bij een keuring. De heer W. Muller becritiseerde den dub belen keur van de uien, welke in de vorst periode aanleiding gaf tot goedkeuring aan de veiling, maar afkeuring aan de boot. Hierover werd nog het een en ander ge zegd. De veilingleider zeide, dat men deze dubbele keuring niet zal kunnen missen. In de vorstperiode was het juist afspraak tus- schen U.C.B. en handel, om streng toe te zien, dat geen bevroren uien werd uitge voerd. Dat is in het belang van den tuin bouw. Men besloot de laatste nog niet hersteldc- ligkap van een nieuwe bedekking te voor zien. Men zal hierover in contact treden met den aannemer, die de overkapping on derhanden heeft. Wil hij het niet voor den zelfden prijs doen als deze kap, dan zal opnieuw een inschrijving worden gehouden. Van het Werkfonds was bericht ontvan gen, dat het aangevraagde werk, de aanleg van het auto-laadt^rrein is ingeschreven als Werkfondswerk 2050. Het verzoek van den kring van corres pondenten van den plantenziektenkundigen dienst om een subsidie werd ingewilligd. Men besloot 20 te geven. Als toelichting heeft het dag. bestuur aan den minister van economische zaken een brief gezonden, naar aanleiding van het op de buitengewone alg. verg. verzonden tele gram. Daarin wordt gevraagd, om de van 14 November tot 31 December als afwijkend geveilde kool wel onder den tuinbouwsteun te willen opnemen, daar deze kool als goede kool in de schuur is gelegd. De voorzitter hoopte, dat hierop een gun stig antwoord zal worden ontvangen. De commissies voor de vaste lasten heb ben veel onkosten, daar er veel werk is aan de gevallen, welke behandeld moeten wor den. Het bestuur stelde voor, van deze kos ten 30 pCt. voor rekening van de veiling te nemen. Nadat de heer A. Hoogland een voorstel had gedaan, om, ter besparing van reiskos ten één persoon aan te wijzen, die voor alle commissies op reis zou gaan, welk voorstel niet uitvoerbaar werd geacht, werd het voorstel van het bestuur aangenomen. De voorzitter las de circulaire voor, welke aan de tuinders is gezonden ter bevordering van een meer geregelden aanvoer. Blijkens een door den voorzitter opgemaakte statis tiek is het een fabeltje, dat op de tusschen- dagen lagere prijzen worden besteed dan op de z.g. goede dagen. Een geregelden aan voer zal voor den afzet van de tuinbouw producten bevorderlijk zijn. De heer A. Hoogland stelde voor, op de algemeene vergadering van het Centraal Bureau voor de Veilingen in Nederland de gevoerde steunpolitiek te bespreken. Hij vond het beter, dat de minimumprijzen in overeenstemming werden gebracht met den kostprijs. Dan hebben de tuinders het geld direct tot hun beschikking. De heer S. de Boer merkte op, dat hier over al eens meerdere malen is gesproken. De minister wil er echter niet aan, daar hii uitbreiding van bepaalde cultures, welke goede prijzen noteer en, vreest.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9