DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. FRANCO VOOR BARCELONA. BEZORGDHEID IN EUROPA. Ho. 20 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Dinsdag 24 Januari 1939 141e Jaargang Stad onder het bereik van het rechtsche geschut. Staat van oorlog in Valencia. Pe algemeene toestand. Zal Frankrijk Marokko bezetten? Chamberlain over de vrij- willigersdiensten. Bij de opening van de recruteeringscampagne De gemeenschappelijke Poolsch—Hongaarsche grens. Een welwillende houding van Polen. Koude en storm in Amerika. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De rechtsche troepen bevonden zich gisteravond op 4 K.M. afstand van Manresa. De Pico del Coll is door hen bezet. Langs de kust en in het gebied van San Saturnino rukken de troepen van Franco snel op. In het Noorden hebben zij Fora en Biosco bezet. Barcelona zou gisteravond onder het bereik der rechtsche artillerie komen. Gistermiddag hebben zes vliegtuigen van Franco wederom de havenzone van Bar celona gebombardeerd. Een uur later werd de aanval herhaald, terwijl de zone te half vijf voor de derde maal gebombardeerd werd. In het geheel zijn gisteren 25 menschen gedood en een honderdtal gewond. Er werden opnieuw eenige Britsche sche pen getroffen. Het s.s. „Dover Abbey" werd door een voltreffer geraakt en ernstig be schadigd. De „Thorpe Bay" is eveneens ge troffen, van dit schip is de halve brug weg geslagen. De „African Mariner" is vermoe delijk gezonken en de „Huntress" heeft 14 gaten in den steven. Op de „African Mari ner" en de „Thorpe Bay" zijn de tweede stuurman om het leven gekomen. Een an der Britsch schip, de „Stanbrook" is zeven mijl uit de kust aangevallen en schijnt ook getroffen te zijn. De rechtschen beschikken over ongeveer twintig welbewapende divisies. De republi- keinsche troepen, die in goede orde terug trekken, hebben blijkbaar gebrek aan wa penen, doch niettemin zijn zij tot een zeke ren tegenstand in staat. Het gaat er thans om of de troepen van Franco nog kracht genoeg hebben om de laatste linie te ne men of dat zij een rustpoos moeten houden en zich moeten voorbereiden op een beleg van Barcelona. De „Times" verneemt uit Burgos, dat de vijfde divisie der Navarreezen Maandag avond van den top van den Vertice Mente- ras, den „Leugenberg", welke den grooten weg van Villa Franca naar Panades be- heerscht, de witte huizen van Barcelona aanschouwde, die op een afstand van 15 mijl in het licht van de ondergaande zon schitterde. Zij zag den hoogen berg Tibida- do, welke de grens vormt van de kustvlak te, waarop Barcelona is gebouwd. Het ha vendistrict van Barcelona werd aan haar oog onttrokken door den heuvel van Mont- juich, op den top waarvan het grimmige Het front van Catalonië op Maandag 23 Januari en dit front vergeleken op de kaart van Nederland (jn dezelfde schaal). De beteekenis van afstanden komt in deze kaartvergelijking heel goed tot uiting. gevangenisfort is gelegen, waar twee jaar geleden generaal Goded, de leider van de nationalistische opstandelingen in Katalo- nië, werd gefusilleerd. De Navarreezen barstten in gejuich uit toen zij Barcelona aan hun voeten zagen liggen. Onder uiterst gunstige weersomstan digheden rukten zij in alle sectoren van het front verder op en de druk op Barcelona neemt snel toe. In Barcelona. Uit Barcelona meldt Reuter, dat de stad gisteren denzelfden aanblik bood als Madrid, toen de vijanden destijds de poorten der stad naderden. Met koortsachtige haast wordt gewerkt aan de militaire versterkingen der stad. Het zakenleven ligt geheel stil en bur gers van alle leeftijden arbeiden aan de verdedigingswerken. Alleen een officieel nieuwsblad is gister ochtend verschenen. Hierin werd het com muniqué gepubliceerd, waarin de regeering verklaart besloten te hebben in Barcelona te blijven en de stad te verdedigen, hoewel een aantal ondergeschikte departementen naar elders is vervoerd en de burgers systematisch worden geëvacueerd. Bezorgdheid over loop der zaken inDuUschland De bladen van tal van landen bevatten de laatste dagen uitgebreide artikelen, waarin de huidige situatie in Duitschland wordt besproken. Algemeen vreest men voor een inflatie, terwijl de corresponden ten van de buitenlandsche bladen te Berlijn den nadruk leggen op de opvatting in Duitschland zelf, dat het eveneens in die richting zal gaan. De Duitschers, zoo schrijft de correspon dent van de „Daily Tel.", verliezen hun vertrouwen in de stabiliteit van de Mark; de effectenbeurs liet Zaterdag belangrijke stijgingen in aandeelen en belangrijke dalingen voor obligaties zien, men vreest ever.eens voor voedselschaarschte, hetgeen onrust onder de bevolking veroorzaakt. In de Ruhrindustrie zouden de arbeiders ge klaagd hebben over het feit, dat er geen voldoende voedsel in de winkels voor hen te koop was. De correspondent van Reuter te Berlijn geeft eveneens een zeer uitvoerige uiteen zetting over de situatie in Duitschland: er zijn thans twee jaren van de vier van het Vierjarenplan om en in die twee jaren is ontzettend veel gepubliceerd door Gör.ng en zijn medewerkers, maar of het plan tnislukt of succes heeft, hiervan kan de gemiddelde Duitscher zich moeilijk een voorstelling vormen. Funk beperkt het Plan niet tot vier jaren, hij beschouwt he als een nationale taak van het volk. Gezegd wordt, dat Duitschland thans voor 83 zelf in zijn voedselvoorziening kan voorzien, maar de huisvrouw en de deskundigen zijn het er over eens, dat de vetvoorziening een ernstig vraagstuk is. Alleen aardappelen krijgt de Duitschei hoe langer hoe meer. De vorige maand is een campagne inge zet om elke Duitsche kip 140 eieren per jaar te doen leggen in plaats van 80 a 90 op het oogenblik, maar de kippenhouders moeten bezuinigen op het voeder of ge bruik maken van afval. Niettegenstaande de pogingen om de landbouwproductie op te voeren is er een vlucht van het land naar de industrieele centra door het Vierjarenplan. De Hitier- jugend, de Arbeidsdienst en het verplichte werkjaar voor meisjes worden alle ingezet om het landbouwprobleem op te lossen. In 1932 was Duitschland bijna geheel afhankelijk van andere landen wat betreft zijn textielgrondstoffen; vooral in deze industrie zijn de kunstmatige grondstoffen op den voorgrond getreden, maar het grootste nadeel er van is, dat zij niet tegen vocht bestand zijn. Zij zien er goed uit en het aantal keurige overjassen in de straten van Berlijn is opvallend, maar zij kunnen niet tegen den regen. Door de jongste onderzoekingen moet men er evenwel in geslaagd zijn dit euvel te verhelpen en een grondstof te leveren, die bepaalde voor- deelen boven natuurlijke wol heeft. Op ander industrieel gebied heeft men echter niet zulke snelle vorderingen ge maakt. De productiecijfers stijgen o.a. van steenkool, hoewel de toeneming in 1938 is verminderd. De export is eveneens achter- uitgeloopen, maar het binnenlandsche ge bruik bereikt niet de verwachtingen. Reus achtige hoeveelheden steenkool zijn noo- dig voor de productie van olie. De staalproductie wordt voor 1938 op 23.3 mtillioen ton geschat, dat is dus meer dan een totaal van 21 millioen ton, welk cijfer de industrie zelf in 1940 hoopte te bereiken. Duitschland verbruikt thans de meeste aluminium per hoofd der bevol king, nl. 4 1b. tegen 2 lb. in Engeland. In het kort, alle Duitsche exportmogelijk heden worden geëxploiteerd tot het uiterste; een van de grootste behoeften van het Vierjarenplan is arbeidskracht. Duitschland heeft thans 500.000. buitenlan ders aan het werk; een 10-urige arbeidsdag dreigt te worden ingevoerd; de leertijd Alle bars, café's en restaurants zijn geslo ten, terwijl de hotels slechts officieelen personen, militairen en vluchtelingen op doortocht onderdak mogen verschaffen. De Britsche diplomatieke vertegenwoor diger te Barcelona heeft de laatste hand gelegd aan de voorbereiding der evacuatie van het personeel en van de Britsche on derdanen ongeveer 200 personen in dien de noodzakelijkheid zich mocht voor doen. De kruiser „Devonshire" en de torpe- dobootjager „Greyhound" bevinden zich in de nabijheid om de Engelschen eventueel aan boord te nemen. De dertig Amerikanen die zich te Barce lona bevinden, hebben opdracht gesregen zich gereed te maken om te vertrekken. Een Amerikaansche torpedojager, welke voor de kust ligt, heeft draadloos opdracht gekregen naar Caldetas te stoomen om hen aan boord te nemen. De Zweedsche regeering heeft den Zweedschen gezant en het personeel van het gezantschap vergunning gegeven de stad te verlaten „in geval van ernstig ge vaar". De proclamatie van den staat van oorlog in de geheele centrale zone is op de belang rijkste punten van Valencia aangeplakt. De proclamatie houdt in dat het hoogste gezag in deze zone wordt opgedragen aan gene raal Miaja, als onmiddellijk vertegenwoor diger der regeering. Sedert het uitbreken der vijandelijkhe den heeft het republikeinsche Spanje ge leefd onder den alarmtoestand, die iedere maand door het parlement moest worden goedgekeurd. Deze alarmtoestand is de tweede fase in het kader der voorzorgs maatregelen en biedt de mogelijkheid dat het burgerlijke gezag toonaangevend blijft voor ieder gebied, dat niet noodzakelijk door het leger beheerscht moet worden. De staat van oorlog is de laatste fase, waarin de grondwet voorziet. Hij maakt het moge lijk dat alle diensten, in het bijzonder die van burgerlijke en militaire voorraden, oorlogsindustrie enz*, onder één leiding ge bracht worden. Miaja heeft zich reeds Maandagochtend vroeg in verbinding gesteld met de provin ciale gouverneurs en andere militaire en burgerlijke autoriteiten, met het oog op het in werking doen treden van den staat van oorlog. Aangezien de autoriteiten van Barcelona om militaire redenen bevel hebben gege ven tot ontruiming van 't vliegveld Prat de Llabreyat, deelt de Air France mede, dat vcorloopig geen tusschenlandingen in Bar celona zullen worden gemaakt. De Iersche terroristen. - Te Man chester zijn gister 2 jonge vrouwen voor den politierechter verschenen, in wier woning een voorraad ontplofbare stoffen en een tijd- boom zijn aangetroffen. De rechter heeft haar voorloopig 48 uur arrest opgelegd, tot de politie nader onderzoek zal hebben ver richt. wordt verkort; de pensioengerechtigde leeftijd wordt verhoogd. Een leger van 300.000 man werkt aan de Westelijke for tificaties, terwijl het aantal tewerkgestel- den in de bewapeningsindustrie reusach tig is. Eden heeft gisteren in zijn kiesdistrict bij Coventry een rede gehouden, waarin hij onder meer gezegd heeft, dat Engeland en Frankrijk de beste bijdrage tot den vrede kunnen leveren, door te toonen dat zij stellig besloten zijn hun belangen in de Middellandsche Zee en elders te verdedi gen. Hoe eerder de wereld begrijpt, dat de democratische staten niet in verwarring gebracht of overdonderd Worden, des te beter is dat voor alle belanghebbenden, zei Edën. Frankrijk en Engeland hebben in Spanje maar één belang, dat echter zeer gewichtig is: dat de politieke onafhanke lijkheid en de territoriale onschendbaar heid van Spanje geëerbiedigd blijven, dat geen buitenlandsche mogendheid zich in het land vestigt en dat Spanje vrij blijft, over zijn lot te beschikken. De Spaansche politieke vrijheid, aldus Eden, is in deze dagen van duikbooten er. vliegtuigen zelfs nog belangrijker voor Engeland en Frank rijk dan 100 jaar geleden. Sprekende over Franco's meerderheid op het gebied der luchtmacht zeide Eden, dat ieder weet, wie deze wapenen levert en blijft leveren, daarmede de overeen komsten en verdragen openlijk schenden de, ook de verdragen met Engeland. Hoe kan, aldus Eden, iemand ontkennen, dat, wanneer Franco wint, dit een buitenland sche overwinning is? De waarheid is, dat zekere staten, die niet-inmenging beloofd hebben, intervenieeren in een mate, die zij voldoende achten of Franco de over winning te bezorgen. Zij zeggen, dat, in dien Frankrijk durft over te gaan tot een fractie van de inmenging, die zij begaan, zij den toestand opnieuw zullen bestudeeren. Hoe kan. aldus Eden, een dictatuur van dien aard een basis voor werkelijke vriendschap beteekenen? Er heerscht mogen wij de verschil lende berichten gelooven in een groot deel van Europa bezorgdheid. Parijs is niet gerust over een mogelijke neder laag van de Spaansche regeering, Rome schijnt militaire maatregelen voor te bereiden en Duitschland wil de volgende maand voorjaarsmanoeuvres houden... Bijna de geheele Fransche pers ziet de mogelijkheid onder het oog van moeilijk heden, welke zich zouden kunnen voordoen, wanneer Mussolini zou dralen met de ten uitvoerlegging van zijn tegenover Chamber- lain afgelegde belofte, dat de Italianen zich na een overwinning van Franco uit Spanje zullen terugtrekken. Inmenging door Frankrijk op dit oogen blik zou een verhoogde Italiaansche inmen- Minister-president Chamberlain heeft gisteravond een radiorede over den vrij willigen nationalen dienst gehouden. Hij zeide onder meer: „Ik spreek hier over een plan, dat ons voor den oorlog voorbereid moet maken. Dat wil niet zeggen, dat ik oorlog verwacht. Ge weet, dat ik alles gedaan heb en alles zal blijven doen om den vrede voor ons en voor anderen te behouden. Wij zullen nooit een oor log beginnen. Maar we zouden kunnen worden betrokken in een oorlog, die door anderen begonnen is, of we zouden zelf kunnen worden aangevallen, als de regeering van een ander land zou den ken, dat we ons niet met succes konden verdedigen. Hoe beter wij zijn voorbe reid op verdediging, des te onwaar schijnlijker wordt het, dat een aanvaller zich waagt aan een avontuur, dat zoo weinig belooft. In de tweede plaats wil ik zeggen, dat de moderne oorlog niet gelijk is aan vroe gere oorlogen. De ontwikkeling der lucht vloten heeft ons beroofd van de veiligheid, die wij als eilandbewoners bezaten, en even als in de landen van het continent zullen burgers evenzeer slachtoffers van aanvallen zijn als soldaten, matrozen en vliegers. Zij zullen waarschijnlijk de eerste slachtoffers zijn. Daarom moeten wij, als wij de burger bevolking in oorlogstijd wenschen te be schermen, de noodige organisatie in vredes tijd voorbereiden. Sterker nog: wij moeten in vredestijd oefenen, want daarvoor zal geen tijd meer zijn, als de oorlog begonnen is. Ge zult dan ook zien, dat ons plan voor de veiligheid even noodzakelijk is als slag schepen of kanonnen of vliegtuigen, hoewel het niet meer dan dat oorlogsmateriaal be- teekent, dat er spoedig een oorlog zal komen of dat het te eeniger tijd tot een botsing zal komen". De minister sprak daarna over de bro chure, die deze week aan alle Engelsche huizen bezorgd zal worden, en zeide, dat zij een beschrijving bevat van de vele vormen van dienst, die noodig zullen zijn voor de veiligheid van het publiek, wanneer het land in een ooilog gewikkeld zou worden. „Wat wij van u, die reeds vrijwilliger zijt, maar nog niet actief deelneemt, vragen aldus vervolgde Chamberlain is, dat gij een dezer vormen van diqnst kiest en zonder verwijl met de oefening begint". De minister zeide er den nadruk op te willen leggen, dat de regeering oproept tot vrijwilligen dienst. „Er zijn er aldus zei de hij die van meening zijn, dat gedwon gen dienst veel doeltreffender zou zijn. Maar dwang is niet in overeenstemming met het democratische stelsel, waaronder wij leven, of met de vrijheid, naar welker behoud wij altijd gestreefd hebben. Wij vertrouwen, dat wij alle vrijwilligers, die wij wenschen, zullen krijgen zonder dat wij onze toevlucht tot dwang nemen. Velen van u hebben gevraagd hoe zij in dezen tijd konden helpen. Ik geloof, dat de meesten de behoefte gevoelen het land een offer te brengen of een dienst te bewijzen. Onze voorstellen geven u daartoe de gelegenheid. Het staat thans aan u de wereld te toonen, waartoe een vrij volk bereid is bij de verde diging van zijn vrijheden en zijn idealen. Ik ben er stellig van overtuigd, dat gij op mijn oproep het antwoord zult geven, dat ik vraag." ging te weeg brengen, hetgeen in de ongun stige omstandigheden zou leiden tot een dunning der Fransche garnizoenen en in het ongunstigste geval tot de vorming van een derde front in Spanje. De „Temps" schrijft in een hoofdartikel, dat Frankrijk eventueel zekere posities zou moeten innemen, waarin compensaties lig gen. Er wordt gedacht aan Minorca en Spaansch Marokko. In Marokko staan thans meer dan 50.000 man Fransche en inheemsche troepen ter beschikking van den sultan en generaal Nogues. Deze troepen behooren tot alle wapens. O.m. zyn er drie regimenten van het vreemdelingenlegioen bij. De meeste Noorsche troepen uit Spaansch- Marokko worden reeds in Spanje gebruikt, zoodat de bezetting van het gebied van den sultan en de nieuwe bevestiging van zijn gezag aldaar een betrekkelijk gemakkelijke zaak zou zijn. Roept Rome 200.000 man onder de wapenen? Te Rome is onthuld, dat militaire stappen worden genomen om het hoofd te bieden aan een crisis, welke zich zou kunnen voor doen aan het einde van de campagne in Catalonië. Er zouden o.m. bijna 200.000 re servisten onder de wapenen worden ge roepen, aldus de „Daily Herald". Voorjaarsmanoeuvres in Duitschland. Duitschland treft voorbereidingen, die herinneren aan die gedurende de crisis in Tsjecho-Slowakije. Te Berlijn is, eveneens volgens de „Daily Herald", bekend geworden, dat het Duitsche leger 15 Februari zijn „voorjaarsmanoeuvres" zal beginnen. Voor den eersten keer zijn voor deze manoeuvres reservisten onder de wape nen geroepen. Het is voorts bekend, dat transport ondernemingen een groot gedeelte van hun materiaal tegen begin Februari voor militair gebruik moeten gereed hebben. Het officieuze Poolsche Telegraafagent- schap meldt uit Warschau: In de zitting van gisteren heeft de voor zitter van den Sejm de vergadering mede gedeeld, dat de minister van buitenlandsche zaken, Beek, een antwoord heeft gezonden op de interpellatie van afgevaardigde Dud- zir.ski betreffende de gemeenschappelijke grens tusschen Polen en Hongarije en de gebeurtenissen in sub-Karpatisch Roethenië. Het antwoord van Beek luidt: De Poolsche regeering draagt kennis van de aspiraties der Hongaarsche regeering, strekkende tot het terugkrij gen van sub-Karpatisch Roethenië, en aldus een gemeenschappelijke grens met Polen tot stand te brengen. Zoolang de Hongaarsche regeering actief dit pro bleem te berde brengt, zal zij altijd kunnen rekenen op een welwillende houding van de Poolsche regeering ten aanzien van die eischen. Onder de huidige omstandigheden formu leert de Poolsche regeering geen enkelen territorialen eisch jegens Tsjecho-Slowakije. De regeering slaat de ontwikkeling der ge beurtenissen ten Zuiden van de Karpathen gade en wanneer de daar bestaande toe stand, in welk opzicht ook, de belangen mocht bedreigen van Polen, zou de regee ring gepaste maatregelen nemen om die be dreiging op te heffen. In de oostelijke staten van Amerika is het zeer koud en woeden hevige stormen. Er zijn reeds zes personen om het leven ge komen. Op de wegen naar het Noorden, welke bedekt zijn met sneeuw, doen zich vele verkeersongelukken voor. Te New York vriest het minstens 13 graden. Op Mount Washington (bij Boston) is de temperatuur gedaald tot 37 graden. De wind heeft een snelheid van 190 K.M. per uur. De in de havens van nieuw-Engeland aankomende schepen zijn met ijs bedekt. Zie verder Buitenland pag. 3, 2e blad.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1