Iet postwezen DOOI DE EEUWEN HEEN QmeJCoCmim £ucfUoaact Jïidschctftm VRAAG EN AANBOD NIEUWE NIEDORP jBIROEK OP LANGENDIJK TEXEL GROOTSCHERMER BERGEN EGMOND AAN ZEE Het vliegongeval in Indië. WOENSDAGS en ZATERDAGS, 35 cent per vijf regels, Rheumatische pijnen DE POST EN DE OVERHEID. DERDE BLAD. Loop der bevolking in 1938. Aantal inwoners op 31 December 1937: 917 m., 804 vr., totaal 1721. Geboren: 24 m., 71 vr., totaal 45. Ingekomen personen: 52 m-, 36 vr., totaal 88. Totale vermeerdering: 76 m., 57 vr., 133. Overleden: 9 m., 7 vr., totaal 16. Vertrokken personen: 69 m., 54 vr., totaal 123. Totale vermindering: 78 m., 61 vr. 139. Aantal inwoners op 31 December 1938: 915 m., 800 vr., totaal 1715. Jaarvergadering tuinbouwvereeni- ging Groentecultuur. De Maandagmiddag in het lokaal van den heer C. Vijzelaar, alhier, gehouden algemeene jaarvergadering van de tuin- bouwvereeniging Groentecultuur was goed bezocht. De voorziter, de heer W. J. Balder, heeft in zijn openingswoord den gang van zaken in het afgeloopen jaar gememoreerd. T. a. v. de kool zeide spr., dat zij, die ver plicht waren hun producten voor 31 De cember van de hand te doen, er niet ge lukkig aan toe waren. Het zal noodzake lijk zijn, dat op deze voor 31 Dec. geveilde artikelen een extra steun wordt uitge keerd. De voorzitter behandelde vervolgens de ontwikkeling van den afzet van de pro ducten, waarbij steeds meer naar centra lisatie dient te worden gestreefd, al zal spr. een centrale verkoop slechts in het laatste geval prefereeren. Het streven naar centralisatie van den verkoop in verschillende landen dringt er echter toe. Het aan de organisaties overdragen van de uitvoering der crisismaatregelen zal ook zijn moeilijkheden meebrengen. Aan het jaarverslag van den secretaris zij ontleend, dat het ledental per 1 Jan. 1939 194 was. De mandenaankoop was een succes. Er werden in totaal 1375 manden gezamenlijk ingekocht. De rekening van den penningmeester, den heer C. Wit, vermeldde, dat ontvan gen was 572.29, uitgegeven 544.59. Met inbegrip van het saldo op de Boerenleen bank was het bezit der vereeniging 697.70 (v. j. 681.53). De rekening werd aldus vastgesteld. De heer G. Ven, voorzitter van de ijs- ■brekers-vereeniging, had eenige klachten over de medewerking van de leden. Zij, die geen of weinig kool meer hadden, tmeenden zich hieraan te moeten onttrek ken, hetgeen spr. niet kon goedkeuren. Ook over het ruim houden van het vaar water was spr. niet erg te spreken. Hij riep aller medewerking in, als het weer eens zoo ver zou komen, dat zijn vereeni ging moest optreden. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer H. de Graaf met 52 stemmen gekozen in de plaats van den heer Jb. Kostelijk, die niet herkiesbaar was. De heer Witteveen, onderwijzer aan de chr. lagere tuinbouwschool, deed een aan tal mededeelingen over het door den kring van correspondenten van den plan- tenziektenkundigen dienst verrichte werk. Spr. besprak ook nog de foto's van het Geestmerambacht in de groote bladen, waardoor een geheel verkeerden indruk werd gegeven van den toestand. De men- schen, die indertijd het land zoo hebben gemaakt, zijn noodgedwongen genoodzaakt geweest, het land zoo in te deelen, omdat het bij kleine stukjes te gelijk kon gebeu ren. Als het toen geschied zou zijn in één keer, zouden er wel andere plannen zijn gemaakt. Het toenemen van den tuinbouw in deze streek, en ook van den export van tuinbouwproducten is slechts langzaam gegaan. Over een door spr. aan den proefpolder Sn het Geestmerambacht gebracht bezoek deed hij verschillende mededeelingen over indeeling van en werkwijze in den polder. Sp.'s meening is, dat men, als het werk gedaan is, geen slechte akkers meer zal hebben. Het werk geschiedt zeer zorg vuldig. De voorzitter vestigde de aandacht op de chr. lagere tuinbouwschool te Broek op Langendijk. Hij ried aan, de kinderen als het maar eenigszins mogelijk is, naar deze school te zenden. Voorstellen voor de algemeene vergade ring van de L.G.C. had men niet. aar aanleiding van de vergadering van de L. G. C. werd gevraagd, of het onder zoek naar den grond van de 3ullewe:d reeds heeft plaats gehad. De heer Spaans ze:de, dat dit nog niet gebeurd was. Het zal echter wel geschieden. De heer Spaans maakte van de gelegen heid gebruik, de leden nogmaals op te wekken, den aanvoer op de veiling meer over de zes dagen van de week te ver- deelen, daar het zoo niét goed gaat. Maan dag was er maar een zeer ger.ng aantal aanvoerders waardoor vier vrachtauto's onverrichterzake van hier naar elders moesten om kool te laden. Dat mag eigen lijk niet voorkomen! Bij de rondvraag werden verschillende onderwerpen besproken, o.m. de kleine tuinderssteun, waaraan te weinig bekend heid was gegeven volgens sommigen, ter wijl anderen de schuld schoven op de tuinders zelf, daar zij zich hadden kunnen opgeven. Dan had de commissie wel uit gezocht, of men er voor in aanmerking kwam of niet. De toezegging van het werkfonds is nog niet ontvangen voor het parkeerterrein. Als het geld niet spoedig beschikbaar ge steld wordt, kan men wel geld van andere zijde krijgen, zeide de heer Spaans. Daarna sluiting. Ziekenfondsstrijd. De ziekenfondsenstrijd te Oosterend gaat nog steeds voort. Het onderlinge fonds heeft een eigen dokter aangesteld, die reeds ter plaatse is gearriveerd. Reeds meer dan 1000 leden zijn bij dit fonds aangesloten. Een weistandsgrens is niet vastgesteld, zoo dat ook meer gegoeden tot het fonds kun nen toetreden. Toch zijn nog een paar hon derd personen te Oosterend en omstreken lid van het Maatschappij Ziekenfonds te Texel. Nu zijn de bewoners van Oosterend, die over het algemeen niet zeer eendrachtig zijn en waar vooral de godsdienststrijd al tijd zeer hevig was, op dit punt zeer eens gezind, vele personen hebben hun eigen dokters-rekening betaald teneinde het on derling fonds niet te veel te belasten. Toen het fonds weigerde zich bij 't Maatschappij fonds aan te sluiten, mochten de Texelsche doktoren niet meer voor het fonds werken en werden d patiënten niet langer als fondspatiënten beschouwd. Het onderl. fonds nam toen het besluit om de dokterrekenin gen voor zijn rekening te nemen, doch dit vorderde nog al veel van de financiën van het fonds. De inwoners van Oosterend zijn zeer ver heugd, dat Oosterend een eigen geneesheer heeft, reeds langer dan zestig jaren is in dit dorp geen arts meer woonachtig geweest en moesten de doktoren van Den Burg daar de patiënten benandelen. Het gemeente bestuur heeft ongeveer 20 jaren geleden wel het besluit genomen daar een gemeente dokter aan te stellen, doch het was toen niet mogelijk daar één te krijgen. Crisia-ombUeati». INLEVERING VERSCH SPEK. De Nederlandsche Veehouderijcentrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tot nader aankondiging te IJmuiden voor haar rekening versch spek zal worden ingenomen bij de N.V. Vereenigde Ijsfa brieken „IJmuiden", koelhuis Frigo. De inlevering zal aldaar kunnen ge schieden des Dinsdags en des Donderdags van 912 uur en van 25 uur. 's-Gravenhage, 24 Januari 1939. Portefeuille gevonden. Aan de Zuidervaart is een portefeuille met bankpapier gevonden, de eigenaar heeft zich tot nu toe niet aangemeld. Loop der bevolking. Bij den aanvang van 1938 telde de ge meente 6582 zielen (2934 mannen en 3648 vrouwen). In den loop van het jaar vestig den zich in de gemeente 931 personen (342 m., 589 vr.) en vertrokken 784 personen (241 m., 543 vr.) Geboren zijn in de ge meente 117 personen (64 m., 53 vr.), over leden zijn 70 personen (34 m., 36 vr.) Als gevolg van een en ander bedraagt de bevolking op 1 Januari 1939 6776 personen, waarvan 3065 mannen en 3711 vrouwen. Het aantal mannen is derhalve met 131 toege nomen, het aantal vrouwen met 63. Erkend werden 3 personen, terwijl het aantal der levenloos aangegevenen 3 be draagt. In 1938 werden 38 huwelijken voltrokken en 1 vonnis van echtscheiding ingeschreven. De fancy-fair der B. S. V. Bergen. Zaterdag en Zondag heeft de Berger Sportvereeniging in De Rustende Jager een fancy-fair gehouden, welke druk is bezocht en zeker een succes mag genoemd worden. Nadat de voorzitter der vereeniging, de hr. Taapken, Zaterdagavond om 8 uur de aan wezigen, onder welke zich o.m. de burge meester bevond, had verwelkomd, gaf hij het woord aan den beschermheer der ver eeniging de hr. E. J. Voute. In een geestige toespraak memoreerde deze, dat de ver eeniging van een couveuse-kindje was op gegroeid tot een krachtigen jongeman. Spr. wenschte de vereeniging veel succes en verklaarde vervolgens de fancy-fair voor geopend. Aan mevrouw Voute werd door een adspirant namens het bestuur bloemen aangeboden. Reeds terstond heerschte er 'n gezellige drukte om de verschillende stands. Zeer druk was het bij de schiettent. Ook de vroolijke keuken vond veel aftrek en onop houdelijk rinkelden de scherven. Ook aan de pyramidetent werd druk gegooid. De z.g. prijzentent gaf een mooi overzicht van de fraaie prijzen, welke voor de verloting werden beschikbaar gesteld. De Sonny- Band zorgde voor luchtige en vlotte mu ziek, waarbij nu en dan geanimeerd werd gedanst. Nog drukker was het op den Zondag avond. Het was toen zeer vol. In den op het tooneel ingerichten Keg's theetuin was geen plaatsje onbezet. Er heerschte een ge zellig geroezemoes in de zaal. Wanneer de muziek zweeg, brachten eenige medewer kers bij het rad van avontuur luidkeels hun loten aan den man, waarin zij goed slaag den. Tot 2 uur 's nachts werd geanimeerd en geestdriftig feestgevierd. Ongetwijfeld zal de vereeniging hierop met voldoening terugzien. Biljarten. De biljartwedstrijd tusschen Egmond aan Zee en Egmond aan den Hoef, gehou den in Het Witte Huis, is in 25 partijen ge wonnen door Egmond aan Zee met 1379 punten, tegen Egmond aan den Hoef 1132. De uitgeloofde prijzen voor de hoogste serie werden gewonnen door de heeren Clausing te Egmond aan Zee en Strooker te Egmond aan den Hoef. Werkverschaffing. De werkverschaffing te Egmond aan Zee is dit jaar met volle kracht begonnen. Daar er veel werk te verzetten is, zijn niet minder dan 85 werkloozen tegelijk tewerk gesteld. TIJGERS OP DEN WEG. Avontuur van drie automobilisten. Wij lezen in de Deli Crt. van 14 Januari: Gisteravond om acht uur keerden de heer en mevrouw L. uit Siantar (Sumatra) met een kennis per auto van Prapat naar Siantar terug. Nabij kilometerpaal 35 van Siantar, dus 313 kilometer van Prapat af, met matige vaart rijdende, ontmoette men plotseling middën op den weg twee vrijwel volwassen koningstijgers. Een tijger sprong onmiddellijk bij het ver schijnen der auto naar links in het struik gewas, doch de tweede tijger liep nog onge veer twintig meter voor de auto in het felle licht der koplampen uit, alvorens ook hij naar links uitweek en den Talud beklom. Voor de drie inzittenden van de auto was het een spannend avontuur, dat echter ge lukkig slechts kort duurde en goed afliep. Nader vernemen wij nog, dat in die om geving wel eens meer tijgers waargenome zyn, doch in elk geval behoort hun verschij ning in het openbaar tot de hooge uitzonde ringen. ROOFMOORD IN MIDDEN-JAVA. Chinees dood gevonden. Naar Aneta/A.N.P. uit Djombang (Java) meldt, werd in een goot van de Desa Band- jardowo het lijk van een Chinees gevonden. Het slachtoffer bleek bij onderzoek de zes tigjarige goudverkooper Lo Tiang Gwan e zijn. Daar de sieraden, die hij bij zich moest hebben, vermist worden, heeft men waar schijnlijk met roofmoord te doen. De doo e vertoont hoofdwonden, die met een scherp voorwerp werden toegebracht. Van den dader heeft men nog geen spoor. De bestuurder van de C 10, het Fokker-jachtvliegtuig, dat 'bij Ban- doeng is neergestort, was de reserve luitenant F. Korff. Deze is bij den val om het leven gekomen. De tweede inzittende, de sergeant-monteur den Hollander heeft zich, zooals gemeld, met een parachute kunnen redden. Nader vernemen wij nog dat wijlen de heer F. Korff te Soesterberg is opgeleid tot reserve-officier waarnemer. Hij is daarna naar Indië vertrokken doch niet in militair dienstverband. Dit verband heeft hij eerst in Indië wederom aangegaan. ENORME SNELHEID VAN VLIEGTUIG. Meer dan 800 kilometer in duik vlucht. Alle snelheidsrecords zijn gisteren aan zienlijk overtroffen door een Curtiss- Hawk-jachtvliegtuig, dat in een duikvlucht een uursnelheid van meer dan 820 kilo meter heeft bereikt. Het vliegtuig honderd van dit type worden voor de Fransche regeering ge bouwd maakte een proefvlucht. De snelheid was zoo groot, dat de meter haar niet meer kon aanwijzen. De deskundigen zijn van meening, dat het toestel misschien zelfs snelheden van meer dan 960 kilometer zal kunnen be reiken. De bestuurder verklaarde geen onaangename gewaarwordingen te hebben ondervonden. Het Januarinummer van „Het Landhuis", waarin opgenomen het tijdschrift „Buiten", ziet er keurig uit en uitvoeriger dan tot nog toe het geval was. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat het voortaan maandelijks in- plaats van om de veertien dagen zal ver schijnen. Deze maatregel is ingevoerd, om te voor komen, dat vele opgenomen artikelen moe ten worden afgebroken. Het tijdschrift, uitgave van de firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem, is er o. i. waardevoller door geworden. Het 56 pagina's groote Januarinummer, dat rijk geïllustreerd is behandelt onder werpen die in de belangstelling van de vrouw staan. Het Januari-nummer van „De Wan delaar". Bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren N.H. verscheen het Januari-nummer van „De Wandelaar", geïllustreerd maand blad gewijd aan natuurstudie. Enkele afbeeldingen in dit nummer spre ken van de witte wereld, die nog zoo kort achter ons ligt. Maar als de winter komt, kan de zomer niet meer verre zijn. Zoo ook in dit tijdschrift. Toen het zomer was zwierf L. van Schooten met zijn camera over de Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant. (Dinsdags en Vrijdags inzenden). Singer Inzak Naaimachine te koop: in pracht salonkast gebouwd, weinig ge bruikt, lage prijs. Te zien: FNIDSEN 29, Alkmaar. Te koop: wegens overcompleet, een goed onderhouden waschmachine met wringer en een damesfiets tegen zeer billijken prijs. Te bevragen ZOCHERSTRAAT 53, Alkmaar. Te koop gevraagd: heele en gedeelte lijke inboedels en alle voorkomende goederen. DEKKER, Spoorstraat 5 en Laat 56. Te koop: 2 oud-Hollandsche stoelen, 1 pracht bloemenbak, 1 mooie spiegel en een uitschuiftafel, alles prima. TURFMARKT la, Alkmaar. Z. g. a. n. Thermometers vanaf 30 ct., Koortsmeters vanaf 60 ct. De Hygiënische Artikelenwinkel „HYGIENA", Fnidsen 91. Telef. 2052. Te koop: goed onderhouden schrijf machine. Duidelijk schrift. Prijs 10. LYCEUMSTRAAT 30. Te koop gevraagd: Duitsche piano, goed werk, uitstekende staat. Br. lett. C 577 bureau van dit blad. Cylinderschryfbureau, groot formaat 140 x 80 x 108 c.M., massief eiken hout, als nieuw en goed onderhouden, voor billijken prijs. Brieven onder let ter F 580 bureau van dit blad. Te koop aangeboden: een zoo goed als nieuwe zwarte damesmantel en dito japon, kleermakerswerk. Adres te bevragen bureau van dit blad. Te koop: leeren damesjas, in zeer goe den staat. D.K.W., R.T. in prima staat. C. J. BEST, Nieuwpoortslaan 118, Alkmaar. Koopjes: 2 gebruikte Rijwielen, 1 Damesrijwiel met remnaaf en nieuwe banden 16.00, 1 Jongensrijwiel best 12.00. R. GEUS, Rijwielhandel, Koorstraat 13, Alkmaar. Kortenhoefsche plassen. De indrukken, die hij opdeed en de fotobuit, dien hij verwierf, vormen tezamen een goed begin van den elfden jaargang. Winterswijk is voor natuur vrienden en vooral voor de geologen onder hen een wonderbaarlijk stukje bodem. Hier treden fragmenten van het grondgebergte der aarde aan den dag, hier op den rand van het Munstersche bekken, waar de aardlagen in praehistorischen tijd zijn dooreen geschud, stuit men op kalk en zout, pyriet en steen kool. Het is P. van der Lijn, die in een hel der en bevattelijk geschreven artikel er in slaagt zelfs den leek in deze streek en in deze materie wegwijs te maken. Vele artikel tjes vonden nog plaats onder de rubriek „De korte wandeling". En nu hebben we slechts een zeer onvol ledige opsomming gegeven van datgene, wat dit fraaie maandblad bevat. Mogen wij ten overvloede nog eens wijzen op de keurige uitvoering, die bij elke nieuwe aflevering opvalt en waardoor dit tijdschrift een zeer vooraanstaande plaats inneemt in de rij der periodieken? Mijnhardtjes doen deze snel verdwijnen. 12 stuks 50 ct. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! DRUKKERIJ COSTER. 6. David Schagen was inmiddels overleden en Pieter Schagen, broeder van den over ledene, volgde hem op voor f 350 per jaar. „De gemelte waarneming" scheen hem „niet wel te sullen convenieeren op den ouden voet" en dus moesten de heeren van het Departement Amsterdam op onderzoek uit. Had David Schagen zijn kantoor in de Langestraat, „Pieter S. woonde aan een an der eijnde van de stad", Verdronkenoord z.z., rapporteerde men en in verband hier mede, zoo lezen wij: „is goed gevonden tot gerief en op ver soek van verscheijde Ingezetenen een Post- kas (brievenbus) bij of omtrent de kerk te hangen met de verijschte inscriptie, dat die twee maal daags soude werden uiitge- haalt". Het bezoek aan Alkmaar had ook nog an dere gevolgen, n.1. wijziging van bestellend personeel, zooals het verslag aangaf. „Gijsbertje van den Berg, het comptoir als bestelster nu veertig Jaaren hebbende gedient versoekende miets haar hooge jaa ren, die reets 77 sijn ontslagen te mogen jvorden en voorslaande in haar plaats te mogen succendeeren Klaas Boog, welke reets onder haar opzigt ses jaar lang de Be- stellinge heeft waargenomen". Den 10e Juli werd een en ander goed ge vonden en Klaas Boog aangesteld op et salaris van 5 per maand, nadat hij den eed op de instructie en den zuiveringseed zou hebben afgelegd. De aannemer der postritten, Schijff, kreeg moeilijkheden. Klachten over vertraging kwamen bij de Heeren van het Departe ment Amsterdam en Schijff verzocht voor den rit Alkmaar-Hoorn-Enkhuizen een an der te nemen voor 1763. Alkmaar en Hoorn beoogden om plaats- genooten te gebruiken voor deze ritten. Door samengaan met zijn broer Pieter en een neef Claes Schijff werd het iets beter, zoo luidde een bericht: De rit wordt nu tij delijk bediend, „maar de Postillons sijn soo te seggen maar kinderen en wordt ook maar door tamelijke paarden bediend". De hoofdcommies Pieter Schagen was een man van jaren en kon niet tusschen aankomst en vertrek van den postrit de aan gekomen post verwerken en dus werd in 1767 gelast aan alle kantoren om met in gang van 1 Januari 1768 brieven voor Hoorn en Enkhuizen in een pak of zak te sluiten en daarnevens te voegen een ad viesbrief direct aan Hoorn en in pak of zak voor Alkmaar te slüiten. In datzelfde jaar, op 11 September, kwam aan de orde, in de vergadering van Com missarissen der Posterijen, de resolutie van 13 September 1763, welke aangaf de ad viesbrieven 5 jaren te bewaren. Of Schagen geen bergplaats had, of dat er andere redenen voor hem waren is niet bekend, maar vast stond dat hij „alles ieds had weggedaan of verbrand tot het jaar 1765 incluys". Den Helder was in dien tijd een belang rijke plaats door de aankomst van schepen uit Oost- en West-Indië en er was voor de Alkmaarders dus groot belang bij de aan komende post. Deze moest, de meestbelanghebbenden bij de O.I. Comp. waren natuurlijk Amster dammers, eerst naar Amsterdam en ver traagde dus meer dan 24 uur. In 1768 werd besloten dat de commies te den Helder, Jacobus Hoogland, de brieven voor Alkmaar in den zak voor Beverwijk zou doen. De postillon uit den Helder kwam daar tusschen 78 uur aan en dus kon de post voor Alkmaar met de om 8 uur uit Haar lem komende rit worden medegegeven. Ook in den Helder was de post een fa miliezaakje, zooals blijkt uit „Gedenkwaar digheden in Noord-Holland" deel V. Hier in toch vinden wij: Jacob Hooglant com missaris (dit is vermoedelijk niet juist, want commissarissen der posterijen waren er toen niet, hij zal Commissaris van de O.I. C. zijn geweest.) der Posterijen, overleden in 1725. Jacob Hooglant commissaris (zie boven) der Posterijen/O.I.Comp., overleden 1" '9, Jacob Hooglant hoofdcommies der Poste rijen en Commissaris der O.I.Comp.? Bovengenoemde Jacobus Hooglant was dus de vierde van dien naam. Een voorstel in de vergadering van Com missarissen 23 Aug'. 1767, om den rit Vlie landAmsterdam door Alkmaar te laten loopen, werd aangehouden. Schippers van Buikslooter en N.Holl. veer adresseerden aan Burgemeesteren van Amsterdam om het voorstel teniet te doen. Zij beklaagden zich, „dat er aan 's Lands Postcomptoiren in de Noord-Holl. steeden advertentiën waaren aangeslagen dat voort aan de brieven vandaar op Helder en Texel v.v. niet meer over Amsterdam, maar over de nieuwe route zouden verzonden wor den. Burgemeesteren vonden dit wat vreemd, omdat dit geschiedde, hangende de deliberatien van Haar Ed. Gr. Mog. over de aanlegging van de correspondentie". In diezelfde vergadering deelde Le Jeune mede, dat hij een bespreking met Ennema (den Hoornschen commies) had genad om een behoorlijk Postboek in Alkmaar in te voeren bestemd voor het geheele Noorder kwartier. Maar Commies Schagen bezat „weinige kundigheid en was Hoog in jaa- Men besloot om „soo lange Oude Scha gen leeft de directie op den ouden voet te laten omdat ook Schagen daar seer veel swarigheit in heeft gemaakt". 14 Aug. 1770 is er een verzoek van Pie ter Schagen „dat zijn kleinzoon hem be hulpzaam mogt zijn" omdat het werk hem zwaar begon te worden. Deze kleinzoon was toen 17 jaar. c^anr^keliJk Werd hieraan door commis- Collen geen aandacht geschonken maar de gebrekkige boekhouding gaf den d- agii30 Nov d.a.v. werd het toegestaan r»p n fS y en kosten van den Lande". De postcomm.es in Beverwijk' was han- er ooit' K°pende alle zakken om te zien of Dit hield eH-i+H ?°f Zijn plaats in zaten, ging C VeGl °P en ®af vertra- Besloten werd op den adviesbrief voor Alkmaar ook te drukken Beverwijk en de brieven voor Beverwiik afgebundeld. m°esten worden Om Alkmaar gelegenheid te geven de brieven voor Hoorn en Enkhuizen - er was maar n half uur tijd voor - te verwerden werd voorgeschreven de brieven te sjffi sen in Alkmaar en omgeving en Hoorn en Enkhuizen en omgeving. Het gevolg hiervan was een aantal ver zoeken om een lijst van plaatsen van het Arrondissement. Alphen kreeg door deze wijze van ver zending dubbel werk, want men maakte nu zendingen voor Alkmaar en Hoorn. Maar de bedoeling was de laatste bij de eerste in te sluiten. Pieter Schagen moest van fou tieve zendingen rapport maken. 26 Juni werd gewijzigd de instructie voor het Amsterdamsche veer. Ook hier was nog briefvervoer toegestaan en wel te gen denzelfden prijs als in 1729 voor het Amsterdamsche veer gold. Rens Jongerling kreeg in 1771 zijn rit Egmond HoefDen Helder voor f 1660. Eiken nacht moest gereden worden. Het ressort Alkmaar bestond uit 55 plaatsen (dorpen en gehuchten). De brie ven voor deze plaatsen moesten op Alk maar worden gezonden, waaruit blijkt, dat er met deze plaatsen een verzendgelegen- heid moet zijn geweest. 4 Maart 1774 werd behandeld het ver zoek van den Commies te Alkmaar om een portlijst. De rapporteurs op dit verzoek deelden mede, dat de Alkmaarsche port lijst „behelsde niet eenige specificatie we gens de dubbele en zwaardere brieven, waardoor veeltyts op dat comptoir dispu ten ontstaan, terwijl nog onlangs de R®" geeringe aldaar vermeent dat de CommlS van dat Dept. indien opzichte wel eenig- zints van de oude usantie komt af te wijken en veele ingezeetenen in Alkmaar zl# daartegen verzetten en vermeenen dat he - zelve aan de arbritaire idee van den com- mis te laaten geen eegale wet doet hou- den". De Gedeputeerde van Alkmaar, Danie Ras, kwam er aan te pas en Burgemeeste ren bleken met een voorgestelde porthJs wel een proef te willen nemen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10