Agenda .Ttucgeciijke Stand 'Publicaties Jngeionden Stukken WeecbecUM Alcmaria V.V.V. vergaderde. WAT MOET IK WETEN VAN LUCHTBESCHERMING Goed rechercheurswerk der politie. Berucht smokkelaar en dief achterhaald. do namen Har P VermeMing Van Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. EERSTE BLAD. Alkmaar, Woensdag. CORNELIS BJSMAN Gz. t Hier .er stede is de heer C. Bosman Gz., oud-directeur van een zoutziederij, over leden. De heer Bosman was jarenlang 'ommis- saris der Nutsspaarbank alhier. In Maart 1935 werd in de Alkmaarsehe Courant melding gemaakt van zijn 25-jarig jubi leum in deze door hem mei. groote liefde bekleede functie. Er werd toen herinnerd aan de omstandigheid, dat onder het mede bestuur van den heer Bosman, die meer dere jaren optrad als secretaris, resp. voorziSe.% de Spaarbank aanzienlijk in omvang is toegenomen. Door commissa rissen, directie en personeel is hem bij die gelegenheid op zeer hartelijke wijze hulde betoond voor de wijze waarop hij gedurende een kwart eeuw zijn ervaring en werkkracht geheel belangeloos voor de Spaarbank heeft beschikbaar gesteld. Op de Zaterdagavondzittingen der Spaarbank was hij een gaarne geziene, bijna nimmer ontbrekende, figuur; zijn gemoedelijkheid schiep een aparte sfeer. Ook op ander terrein heeft de over ledene deel genomen aan maatschappelijk werk. Gedurende de jaren 1907-1922 was hij lid van de Kamer van Koophandel; vanaf 1909 fungeerde hij als vice-voor- zitter. Vanaf 1910 tot 1918 maakte hij deel uit van het Burgerlijk Armbestuur, in welk college hij door zijn practischen kijk op het zakenleven menigmaal in de ge legenheid was waardevolle adviezen te geven en meermalen voor de hulpvragen- den dankbaar aanvaarde werkgelegenheid te scheppen. Ruim dertig jaar maakte hij deel uit van het College van Regenten van het Hofje van Bijleveld; ook deze stichting had tot in zijn laatste dagen zijn volle belang stelling. Met den heer Bosman is in het Alk maarsehe stadsleven helaas wederom iemand van de oude garde heengegaan, een man, die een gToote plaats in het maat schappelijk leven te dezer stede heeft in genomen. EEN POSTAMBTENAAR GEDUPEERD. Een ambtenaar van het postkantoor alhier verzoekt naar aanleiding van een kas- verschil van 100 aan het giroloket ont staan, een ieder die Donderdag 19 Januari aan genoemd loket geld heeft gestort of ontvangen, te willen nagaan of zich hiérbij een vergissing kan hebben voorgedaan. Eventueel gelieve hij of zij zijn bevindingen aan het giroloket te willen mededeelen. ONGEVAL OP HET VLIEGVELD. De heer C. Bellecom uit Egmond aan Zee, die pas als chauffeur was aangenomen bij het vliegveld te Bergen, geraakte met zijn vingers bekneld tusschen de laadbak van een auto. Terwijl hij nog met de auto bezig was, klapte een andere chauffeur den laadbak dicht. Hevig bloedend werd hij naar Bergen vervoerd, waar dokter Poot de eerste hulp verleende. Daarbij bleek dat twee vingertoppen verbrijzeld waren. LID VAN DEN VOOGDIJRAAD BENOEMD. Bij K. B. van 21 Januari is benoemd tot lid van den Voogdijraad te Alkmaar, de heer G. J. van Leersum, notaris, wonende te Winkel. MACHINISTEN-EXAMEN. Te 's-Gravenhage zijn geslaagd voor di ploma a de heeren K. Govers te Oterleek en A. van Setten van der Meer te Scher- merhorn. EEN POSTDUIF. In de Van de Woudestraat no. 57 is een witte duif komen aanvliegen. De eige naar zal het dier daar terug kunnen krij gen. Een vlotte bestuursverkiezing. De vergadering van Alcmaria V.V.V. heeft zich gisteravond geken merkt door een zeer vlot verloop en de twee hoofdpunten der agenda werden na ampele bespreking in een vrij snel tempo afgewerkt. Dat waren de bestuursverkiezing drie vaca tures moesten vervuld worden! en de behandeling van een nieuw huis houdelijk reglement. Wat die bestuursverkiezing betreft, het bestuur had in overleg en samenwerking met de z.g. contactcommissie voor elke vacature een tweetal opgemaakt en daarbij een alfabetische samenstelling gevolgd, zoodat aan geen der candidaten voorkeur was gegeven. Bij elke vacature lichtte de voorzitter, mr. J. P. Bosman, de candidaat- stelling toe, met welke toelichting de ver gadering zich steeds vereenigde. Zoo merk te de voorzitter bij de vacature van wijlen den heer A. J. Stikkel op, dat twee ge meenteraadsleden candidaat waren gesteld, „omdat wij meer.den, dat het in het belang der vereeniging was, dat er inniger contact bestaat tusschen V.V.V. en gemeentebe stuur." Bij de vacature London had men twee leden, behoorende tot de groep hotelhouders, candidaat gesteld, om ook deze groep in het bestuur te doen verte genwoordigen en bij de vacature-Bettink had men oorspronkelijk de heeren Scheffel en Termaat candidaat gesteld, waarvan laatstgenoemde zich echter terug trok. En ook hier gold het: een functionnaris van de K. v. K. (de heer Scheffel) zou juist door die functie veel kunnen beteekenen voor de V.V.V. De voorzitter merkte tenslotte nog op, dat men juist die candidaten gekozen had, waarvan op de vorige vergadering geble ken was, dat men hen wenschte. Wat nu de stemming betreft, de drie vacatures werden steeds bij enkele stem ming vervuld. Het resultaat was n.1.: vacature-wijlen den heer Stikkel: mr. C. A. de Groot 24; de heer Mak 19 st.; vacature-London: de heer W. Mooy 26; de heer v. Oeffeit 5 stemmen; blanco 2; vacature-Bettink: de heer Scheffel 23, Termaat 10 stemmen en verder kregen eenige leden enkele stemmen. Zoodat gekozen werden de heeren mr. C. A. de Groot, W. Mooy en D. Scheffel. Reglementswijziging. Het tweede belangrijkste punt, dat aan de orde kwam, was reglementswijziging. Op het ontwerp waren verschillende amendementen ingediend, welke stuk voor stuk besproken werden. De discussies ver liepen zeer vlot, eenige amendementen werden ingetrokken, andere weer aange nomen, maar tenslotte was het meest belangrijke besluit wel, dat het bestuur in dezen zomer een nieuw ontwerpstatu ten zal maken, omdat duidelijk gebleken is, dat de statuten van de V. V. V. al te zeer verouderd zijn. Merkwaardig was ook, dat een voorstel-Lind en een voorstel- Klomp c.s. niet in behandeling kon komen, omdat deze voorstellen in strijd waren met de statuten en waar men algemeen de belangrijkheid van die voorstellen inzag, kwam het idee-statutenwijziging ter tafel. De discussies hadden tenslotte nog een voordeel: bij behandeling van artikel 24 moest de heer Klomp een amendement ver dedigen betreffende het bijeenroepen van een vergadering door de leden. In het ar tikel was bepaald, dat zulks door 10 leden zou kunnen geschieden, doch de heer Klomp c.s. meenden, dat het voor een rustig besturen der vereeniging van be lang was, dat pas 10 der leden een ver gadering zouden kunnen „eischen." Toen werd uit de vergadering gevraagd, hoe men te weten zou kunnen komen, hoeveel leden V. V. V. precies had, waarop de heer Klomp adviseerde, om elk jaar de leden een volledige ledenlijst te doen bezorgen, welke ledenlijst van groote waarde zou kunnen zijn voor de geheele vereeniging. De voorzitter nam dit advies direct over en besloten werd, dat voortaan jaarlijks een ledenlijst aan alle leden zal worden toegezonden. Nadat het ontwerp -reglement artikels- gewijze behandeld was, werd het met alge- meene stemmen goedgekeurd en besloten, dat alle leden het nieuwe reglement thuis gestuurd zullen krijgen. Bij den aanvang der vergadering, waar 43 leden acte de présence gaven, heeft de voorzitter o.a. meegedeeld, dat van den gemeenteraad bericht was ingekomen, in houdende, dat na 1939 geen motorraces meer in Alkmaar gehouden zullen worden. i. Ondanks onze vurige hoop, dat het menschdom de verschrikkingen van een oorlog bespaard zullen blijven, mogen wij niet blind zijn voor hetgeen zich om ons heen voltrekt en waar tegenover de enke ling machteloos staat. Wij mogen geen struisvogelpolitiek meer voeren en moeten rekening houden, of wij willen of niet, met deze afschuwelijke mogelijkheid. En dat niet alleen, maar wij moeten ons ook be wust zijn van het feit, dat de moderne oorlog helaas de burgerbevolking niet meer zal sparen. Luchtbombardementen van groote open steden zullen ongetwijfeld meermalen plaats vinden en slachtoffers onder de non-combattanten veroorzaken. Dat dit geen loos dreigement is, bewijzen de dagelijksche berichten in de dagbladen. Moge deze aangrijpende lectuur ons met afgrijzen over de huidige oorlogsmethoden vervuld hebben; zij is tevens een uiterst leerzame les. Immers, het moet iedereen zijn opgevallen, hoe weinig slachtoffers er tijdens de jongste vliegtuigaanvallen boven Madrid en Sjanghai zijn gevallen. Dank zij de vele beschermende maatrege len is de paniek onder de be volking achterwege gebleven, die in het begin de oorzaak was van hon derden dooden en gewonden. Deze enkele voorbeelden bewijzen reeds voldoende het bestaansrecht van de „Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming" (Nassau Ouwerkerkstraat 3, Den Haag). Nu de internationale toestand zoo "ge spannen geweest is, moet men er rekening mee blijven houden dat luchtbescherming noodig en noodzakelijk blijft. De Neder landsche Vereeniging voor Luchtbescher ming wijst er daarom met klem op, dat men thans deze maatregelen in huis en omgeving dient te nemen. Wacht gij hier mede totdat de oorlog eenmaal is uitge broken, da nis hettelaat! Gij hebt een afschuw van den oorlog en wenscht elke gedachte daaromtrent verre van U te houden. Goed, maar dit mag U niet weerhouden, U nu reeds op de hoogte te stellen van de bescherming van U zelf en Uw omgeving tegenover luchtaanvallen. Luchtbescherming is zelfbe scherming. In de allereerste plaats zult gij dus zorg moeten dragen voor uw gezin, voor u zelf. Op welke wijze gij dit kunt doen, deelt de N. V. L. u mede. Geeft u op als lid bij de plaatselijke afdeeling. Gratis ontvangt u alle voorlichting, vlugschriften en het maandblad „Luchtgevaar." In een volgend artikel zullen wij de ge varen behandelen van een luchtaanval. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 8 uur, tot en met Woensdag, hoofdnummer De „big" van het vreemdelingenlegioen (hum.); hoofdrol Fer- nandeL Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer Marguerite Gauthier (rom.); hoofdrollen Greta Garbo en Robert Taylor. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De Wildzang (rom.); hoofdrollen Herbert Mars hall, Gail Patrick, Arthur Treacher e.a. Toegang voor eiken leeftijd. (Geprolon geerd). Roxy-theater, tot en met Woensdag, 7.45 uur, hoofdnummer Veldslag in New York (sens.); hoofdrollen Victor McLaglen, Brian Donlevy, Louise Hovick; vooraf Gevaar in de tunnel (sens.) Toegang boven 14 jaar. Woensdag 25 Januari. 8.15 uur, Harmonie, voor de Volksuniver siteit voordrachtavond van dr. J. B. van Amerongen over David Copperfield. 8 uur, 't Gulden Vlies, N.R.V.-avond met lichtbeelden. Donderdag 26 Januari. 8 uur, Roxy-theater, filmavond N.A.S. en P.A.S.; spreker H. Sneevliet. Harmonie, donateursconcert van het vrijz. herv. zangkoor. DOOR ACTIE NAAR GROEI. Het Nationaal Arbeids-secretariaat, heeft in samenwerking met de bij haar aangeslo ten plaatselijke centrales (P. A. S.-en) een landelijke actie ter hand genomen. Onder de leuze: „Door Actie-Naar groei". Hoewel er gewerkt zal worden aan den uitbouw v.h. N. A. S., is dat toch niet de hoofdzaak. Neen het verraad, door ver schillende zich noemende socialistische vakorganisaties en politieke partijen, aan het socialisme, is de actie, die thans door het N. A. S. gevoerd wordt. Als inzet hier ter plaatse van deze actie, zal in het Roxy- theater, de Nas-film „Hoogtepunten" ge draaid worden, terwijl tevens de „Massa- justitie" gegeven zal worden. De N. A. S.-voorzitter de heer H. Snee vliet, zal doel en streven van deze actie, op de hem bekende wijze uiteen zetten. INBRAAK TE LIMMEN. In den afgeloopen nacht hebben inbrekers, door op drie plaatsen in te breken, de ge meente onveilig gemaakt. Bij den heer Koets, Rijksstraatweg, werden ruim 6, een damestasch, een overjas en uit een cöstuum een gouden pen en een fiets- plaatje ontvreemd. Bij den heer G. Valke- ring Jzn., eveneens aan den Rijksstraat weg, verschaften de inbrekers zich toegang door het W. C.-raampje. Daar werd echter niets ontvreemd. Bij den heer P. Winder, Rijksstraatweg, werd uit een schuurtje een rijwiel gestolen. Toen de heeren, twee personen, bezig waren bij de fa. J. Valkering en Zn., Rijks straatweg, werden zij door den nieuwen veldwachter verrast. Het gelukte hen echter door de duisternis te ontkomen, doch niet zonder achterlating van een tasch met inbrekersgereedschap. Vermoedelijk heeft men hier te doen met dezelfde lieden, die de vorige week in Cas- tricum een vijftal inbraken pleegden. De politie zet, onder leiding van den burgemeester, het onderzoek voort en volgt reeds een spoor, dat groote zekerheid geeft, dat men de dieven zal achterhalen. D3 ALKM. OPERETTE- EN ORKESTVEREENIGING. Het bestuur van deze vereeniging heeft ons een en ander medegedeeld over de komende uitvoeringen van de operette „De Klokken van Corneville" met muziek van Robert Planquette. Met dit werk wordt deelge nomen aan den wedstrijd, uitgeschreven door den B. A. T. O. V. A. (Bond van Amateur Tooneel en Operette Vereenigingen te Amsterdam), van welken bond de ver eeniging in April 1938 lid is geworden. Het is de bedoeling van dezen bond om door onderlinge samenwerking van de aan gesloten vereenigingen het amateur-tooneel- en operettespel te bevorderen, en het spel peil van de leden te verhoogen, elkanders belangen te behartigen en het juiste gebruik van de Nederlandsche taal in de hand te werken. Ook worden voor zoover de bonds- middelen het toelaten, cursussen, lezingen en voordrachten gehouden, om het spelpeil te verbeteren. Ieder jaar organiseert deze bond een competitie, zoowel voor de tooneel- als voor de operette-afdeeling, als prikkel voor het leveren van betere prestaties. Voor beide afdeelingen wordt hiervoor een fraaie wisselprijs beschikbaar gesteld en deze komt definitief in het bezit van die ver eeniging, welke drie keer achtereen of vijf keer in totaal beslag weet te liggen op de eerste plaats. Dit is in het kort het streven van den B. A. T. O. V. A. en men heeft be sloten met „De Klokken van Corneville" voor het eerst sinds het bestaan der ver eeniging deel te nemen aan deze competitie. De jury ter beoordeeling van het werk bestaat uit de heeren R. Ephrahim, J. P. G. Quack en L. Fokke, allen uit Amster dam, die op dit gebied geen onbekende figuren zijn. Men is zich bewust van de taak, die dit besluit met zich medebrengt en zal trachten in alle opzichten zoo goed mogelijk voor den dag te komen. Aan de voorbereiding van de komende uitvoeringen, welke zullen plaats hebben op Zondag 5 Februari en Woensdag 15 Febr. wordt dan ook hard gewerkt, terwijl daar naast de monteering de speciale aandacht vraagt. Nog enkele reptities scheiden van de wer- Nog enkele repetities scheiden van de wer- van de competitie te kunnen mededeelen, dat ook op het terrein van de operette van Alkmaar de Victorie begint. CORRESPONDENTIE. Aan onze correspondenten. Er zijn nog eenige correspondenten, die hun nota's over het afgeloopen kwartaal niet hebben inge zonden. Zij worden verzocht dat spoedig te doen. Een stadgenoot, de heer B., heeft een vriendelijkheid, bewezen aan een onbekende, vrij duur moeten bekoopen. De vorige week was B. met zijn auto in het Oosten van ons land geweest en in de buurt van Deventer kreeg hij een mede-passagier. Een „biapper" stak zijn hand omhoog, de auto stopte en de heer B. nam den onbekende mee. De man vertelde hem, dat hij in de om geving van Alkmaar typisch, juist Alkmaar! werk wilde zoeken en het vertrouwen en medelijden van B. werd zoo groot, dat hij den man in zijn eigen huis onderdak verschafte. De dankbaarheid werd slecht beloond, want Maandagmorgen werd ten huize van B. een portemonnaie met 120 gulden ver mist, terwijl de onbekende tegelijkertijd verdwenen was! Aangifte bij de politie volgde en de Alk maarsehe recherche stelde terstond een uit gebreid onderzoek in. Al gauw bleek, dat de man per taxi naar Purmerend gereden was en zich met een andere taxi naar Beek bij Nijmegen had laten brengen. Daar trachtte hij de Duitsche grens te passeeren, wat heel gemakkelijk scheen, omdat de man in het bezit van een paspoort was. De Duitsche douane weigerde echter toegang, omdat zij in hem een beruchten smokkelaar ontdekte, wien het verblijf binnen de grensbewakings- gebieden ontzegd,was! In Beek voelde de onbekende, die nu niet langer onbekend was het bleek de 23- jarige J. A. B. uit Maastricht te zijn zich niet veilig en daarom liet hij zich nogmaals per taxi vervoeren. Nu ging de reis naar Venlo en daar heeft de smokkelaar met het resteerende geld goede sier gemaakt. Maar reeds Maandagnacht werd hij gearresteerd op verzoek der Alkmaarsehe politie, die het spoor tot deze Limburgsche stad had kun nen volgen! Den volgenden dag (gisteren) werd J. A. B. op transport gesteld naar Alkmaar, waar hij aan een verhoor werd on derworpen. Nadat de man een bekentenis had afgelegd, is hij naar het huis van be waring overgebracht. Van het ontvreemde geld was nog 14 gulden over ALKMAAR. GEBOREN: Theo C., z. v. Jacobus J. Grandjean en H. P. A. Koenen. Jan C., z. v. Pieter C. J. H. Eijkelboom en T. Kat. Bouwe, z. v. Jan Bakker en G. van der Woude. Pe- tronella C., d. v. Klaas Kossen en J. Vos. GETROUWD: John H. Reynolds en Johanna M. C. Vink. OVERLEDEN: Pieter Verweij, wed. v. M. Vermaes, oud 66 j. Cornelis Bosman, geh. met S. A. W. Bakker, oud 70 j. BENOEMING LID GEMEENTERAAD. De voorzitter van het centraal stembu reau brengt ter algemeene kennis, dat het besluit, waarbij hij den heer J. van Berkum te Alkmaar heeft benoemd verklaard tot lid van den gemeenteraad in plaats van den heer B. Appel, voor een ieder ter ge meente-secretarie ter inzage is nedergelegd. Alkmaar, 24 Januari 1939. De voorzitter van het centraal stembureau, F. H. VAN KINSCHOT. WOEKEREN MET DE BEGRAAF PLAATS. Geachte Redacteur, Met zeer veel belangstelling en volïe in stemming heb ik uw artikel „Woekeren met de begraafplaats" gelezen. Ik zou gaarne het volgende nog onder uw aandacht willen brengen. Bij het tarief voor het plaatsen van een grafsteen is het verschuldigde niet twee- of driemaal zoo groot wanneer deze de ruimte van twee of drie graven beslaat. In artikel 9 onder sub f staat, dat de kosten voor het plaatsen van een gedenk- teeken, niet genoemd sub a - e 15 bedra gen. Voor een monument, geplaatst od een dubbel graf, blijven die kosten hetzelfde. Onlangs las ik een beschikking van B. en W. op een verzoek om een monument te mogen vergrooten en op dubbele grafruim te te plaatsen, waarin deze vergrooting, zonder kosten, werd toegestaan, omdat dé volle rechten reeds voor het monument, (dat op enkele grafruimte stond geplaatst) waren voldaan. Verder zou ik als aanvulling van uw ge waardeerd artikel een gedeelte uit de ver ordening ter sprake willen brengen, over welker uitlegging ik, en velen met mij, het niet eens kunnen zijn en wat bij de vast stelling nimmer zoo in de bedoeling kan hebben gelegen. In artikel n van de verordening staat, dat het onderhoudsrecht (ten bedrage van 3 s jaars) kan worden afgekocht door n sn m 7°L 6, Srafruimte van 2.40 x 0.80 M. of gedeelte daarvan, van een bedrag hedraenvan 9nnank°°uP Va" een nominaal hoek Lr L 0V"SChrljvin* °P V)et Groot- hoek der 3 pCt. Nationale Schuld Deze inschrijvingen zullen worden ge boekt op een gemeenschappelijk hoofd van gemee"te Alkmaar. de namen der eigenaren en van de num mers der graven een afzonderlijk register in duplo worden gehouden. Aan de har|d van deze bepaling zou men de gedachte dus krijgen dat door een bedrag van 200 te storten de gemeente ons het behoud van het graf waarborgt. Voor het geheele land: Plaatselijke nevel of mist, overigens zwaar bewolkt tot be trokken, met eenigen regen, vooral in het zuiden van het land. Meest matige wind uit oostelijke richtingen," weinig verandering in temperatuur. Een restant van de oude depressie ligt thans nog over zuid-Zweden. De nieuwe depressie lag hedenmorgen met haar kern voor den ingang van het Engelsche kanaal en nam nog in diepte toe. Een vlak gebied van lagen luchtdruk ontwikkelde zich over Schotland, over IJsland is de luchtdruk aanzienlijk gestegen. In de omgeving van het Engelsche kanaal is de wind tot krachtig of stormachtig toegenomen, er valt veel regen. Overigens is in west-Europa de wind meest zwak, de bewolking zwaar, ter wijl hier en daar regen valt. Met uitzonde ring van Bretagne en oost-Duitschland is de temperatuur overal gedaald. Op de Britsche eilanden en in zuid-Frankrijk is de tempe ratuur nog onder normaal, overigens is zij meest nog boven normaal, vooral in Duitschland en Scandinavië. Alleen op IJsland komt plaatselijk strenge vorst voor, in Scandinavië is de vorst slechts matig. Voorts kwam op de Britsche eilanden en in het Rhonedal hedenmorgen lichte vorst voor. Verwacht wordt, dat de de pressiekern van het Engelsche kanaal be zuiden ons land langs zal trekken. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 17.01 tot 7.22 uur licht op. Op een desbetreffende vraag, werd het navolgende antwoord gegeven, luidende: „Door den afkoop van het onderhouds recht van een grafruimte op de algemeene begraafplaats wordt het graf steeds, al thans zoolang de begraafplaats die bestem ming houdt, door de gemeente onderhou den. Ingevolge de artikelen 1 en 2 van de Verordening op het begraven op de ge meentebegraafplaats (gemeenteblad no. 502) moet een eigen graf na overlijden van den rechthebbende worden overgeboekt op naam van een der erfgenamen, die na deze overboeking over het graf kan beschikken. Ten einde zekerheid te verkrijgen, dat nimmer meer in een graf zal worden be graven, zou het graf op naam van een of ander zedelijk lichaam overgeboekt kun nen worden, waarbij dit lichaam tevoren onder met u overeen te komen voorwaarden op zich genomen heeft, zorg te dragen, dat het graf verder ongebruikt blijft. De noodi- ge maatregelen moeten worden getroffen, dat het graf op naam van het zedelijk lichaam wordt overgebracht. Voor de overboeking van een graf is een recht verschuldigd van 3. De afkoop van het onderhoudsrecht van een grafruimte kan thans reeds plaats heb ben door storting ten kantore van den ge meente-ontvanger, alhier, van een bedrag van 200 voor den aankoop van een in schrijving op het Grootboek der 3 pCt. Na tionale Schuld tot dit bedrag. De afreke ning volgt later onder overlegging van een bewijs van afkoop van het onderhouds recht". Het tegenstrijdige hierin is zeer duide lijk. Wanneer aan de gemeente 200 wordt gestort, trekt zij daarvan jaarlijks 6 rente, terwijl de kosten slechts 3 bedragen. Wanneer ik ten name van een zedelijk lichaam (b.v. in dit geval de Diaconie der N.H. gemeente) het graf laat overschrijven met de verplichting dat zij uit het door mij te legateeren bedrag de jaarlijksche onder houdskosten moet voldoen, dan heeft het geen zin om daarboven nog aan de ge meente 200 voor afkoop onderhoudsrech ten te betalen, ergo derft de gemeente de jaarlijksche extra interest boven het bedrag van de 3 onderhoudskosten. Mijnheer de redacteur, wanneer dit arti kel ook tot klaarheid kan worden gebracht, zult u daarmede zeer velen een grooten dienst bewijzen. Met dank voor de opname, P. Wij hebben reeds opgemerkt, dat hoe wel de graven in verschillende klassen zeer in prijs verschillen, de kosten voor het plaatsen van gedenkteekenen voor alle klassen gelijk zijn, zoodat dus iemand voor een eenvoudig steentje op een derde klas graf evenveel moet betalen als iemand voor een luxieus monument op een graf in de eerste klasse. Dat men daarbij de grafruimte mag over schrijden en voor hetzelfde tarief dus een steen of monument zou mogen plaatsen is niet juist. Voor een monument, dat twee giaven beslaat is het dubbele bedrag ver schuldigd enz. en dit geldt ook weer voor alle klassen. Inderdaad zijn de voorschriften ten aan zien van de Begraafplaats hopeloos ver ouderd en vol tegenstrijdigheden. Inzender heeft hierboven reeds laten uitkomen, dat wie 200 aan de gemeente betaalt de helft van dit geld kan besparen om hetzelfde doel te bereiken. Wij hebben er reeds op gewezen, dat er iets tegenstrijdigs inzit wanneer iemand, die 200 gestort heeft voor „eeuwigdu rend onderhoud bovendien nog f 3 moet betalen om het eigendom van het graf aan anderen te kunnen overdragen, zoodat, wanneer hij vertrokken of overleden mocht

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2