O&uiUttland Spoet tweede blad. Minister de Wilde over zijn plannen. Rapport over bankgeheim weidra gereed. mijnwerker door vallend gesteente gedood. Slechts een wonder kan Barcelona redden. Cata.'onië is bij verrassing genomen. GEMENGD NIEUWS. Waarheen met de vluchte lingen Frankrijk kan ze niet hebben. Nieuws in 't kort. Een oorlogsverklaring die verjaard is. Aan de memorie van antwoord in zake de begrooting van het departe ment van financiën voor 1939 ontlee- nen wij het volgende: Maatregelen, bestaande in het verleenen van tijdelijken vrijdom of vermindering van belasting voor wat betreft bedragen, be steed voor het doen uitvoeren van werk zaamheden of voor de aanschaffing van bepaalde zaken, zijn by den minister niet bi overweging. Wat betreft de nieuwe belastingplannen, wordt beoogd door een systeem van hef fingen bij de bron te komen tot een belas ting van het zuiver inkomen. Niet de bruto winst doch de netto-winst zal dus worden belast. Aan het vraagstuk der afwenteling wordt bij het uitwerken van de plannen voor de nationale inkomsten- en winstbe lasting de noodige aandacht besteed. Minister wil niet leenen. Met de leden die meenden te moeten waarschuwen voor den nog steeds op de regeering geoefenden aandrang tot ver meerdering van het aantal onderwerpen van staatszorg, acht de minister het aan gaan van leeningen ter voorziening in den financieelen nood verwerpelijk. In den gedachtengang, die aan de in uit zicht gestelde vrijstelling van personeele belasting voor winkels, café's en restau rants ten grondslag ligt, past een vrijstel ling voor sociëteiten niet. Ten aanzien van de belasting op land goederen verwijst de minister naar de com- missie-Bodenhausen, die aan het slot van haar rapport voorstelt een verlaging van de tarieven van de vermogensbelasting en de verdedigingsbelasting 1, waardoor de totale druk dier belastingen met plm. 8.000.000 zal verminderen. Met deze ver mindering houdt de regeering bij haar be lastingplannen rekening. De klacht, dat de schatting van de ver koopwaarde van groote landhuizen en kasteelen nog veel te hoog is, acht de mi nister ongegrond. Ook in de Tweede Kamer toegezegde nadere overweging van het denkbeeld eener algemeene herziening van de belast bare opbrengst der gebouwde eigendom men heeft in het standpunt van den minis ter, dat zulk een herziening wegens de daaraan verbonden hooge kosten in de be staande omstandigheden niet gerechtvaar digd zou zijn, geen wijziging gebracht. Het bankgeheim. Overeenkomstig zijn in de Tweede Ka mer gedane toezegging heeft de minister zich tot den economischen raad gewend met de vraag, wlke, naar het oordeel van den raad, de directe en indirecte gevolgen zouden zijn van een gedragslijn van de belastingadministratie, waarby niet langer gehandhaafd wordt het onderscheid dat thans gemaakt wordt tusschen bank- en an dere ondernemingen wat betreft het ge bruik tegenover derden van bij controle verkrijgbare en verkregen gegevens (dit is ht bankgeheim, zooals het aan de ambte naren is opgelegd). Na ontvangst van het rapport van den economischen raad zal de minis ter de hier besproken aangelegenheid opnieuw in overweging nemen. De omzetbelasting. De minister merkt op, dat tegen vrijstel ling van goederen van omzetbelasting zijnde een algemeene verbruiksbelasting om redenen, ontleend aan den toestand in bepaalde bedrijven, principieele bezwaren bestaan. In dezen gedachtengang zou het OQk op zich zelve niet juist zijn met het °og op het geringe rendement van het boschbezit vrijstelling voor hout in stam men en takken te handhaven. De commissie-Fleskens in zake tegemoet koming aan groote gezinnen, heeft haar rapport betreffende punten waarover de minister haar advies heeft gevraagd, dezer dagen uitgebracht. De stijging der omzet van het rijksin- koopbureau is een gevolg van het toene mend gebruik, dat de rijksdiensten van het bureau maken, waardoor voor 's lands financiën belangrijke besparingen worden verkregen. Al is het van meetaf de bedoeling van de regeering geweest, om door het werkfonds inzonderheid die werken te doen uitvoeren, welke geacht kunnen worden de economi sch weerkracht van het land te versterken, inch heeft het werkfonds in het belang van werkverruiming, mede steun verleend voor de vervroegde uitvoering van werken. Egalisatiefonds. De regeering heeft nimmer het doel van "®t egalisatiefonds omschreven als tc zijn een streven naar stabiliteit der wisselkoer sen, daargelaten, dat dit een volkomen on bereikbaar streven zou zijn. Nogmaals moge worden herhaald welk doel bij de instelling van het egalisatiefonds heeft voorgezeten, n.1. schommelingen in den guldenskoers, die een gevolg zijn van verplaatsingen van belangrijke kapitalen, welke op korten termijn worden aangehou den en van speculatieve bewegingen, zoo ver mogelijk te voorkomen, althans te be- Perken. Het spreekt voor zich, dat de regeering Oy de bepaling van haar beleid op dit ge bied rekening houdt met alle in aanmer ing komende factoren. Zij kan zich echter f inlaten met een discussie over de de- ®«s van dit beleid, aangezien geheimhou- 'hg daarvan een essentieel element is, "geen bovendien door de staten-generaal 's aanvaard; ook wordt het nut daarvan hoven twijfel gesteld door de jongste ont- keling op monetair gebied. In den afgeloopen nacht omstreeks half r'e is bij het verplaatsen van ijzeren t eunPilaren in de dominiale mijn te Kerk- de de 44_jarjge gehuwde mijnwerker L. eler uit Bleierheide onder vallend ge- eente bedolven en gedood. De speciale correspondent van Reuter, die tot 24 uur geleden in Barcelona vertoefd heeft en gisteravond juist in Perpignan is aangekomen, telefoneert, dat slechts een wonder Barcelona kan redden. Catalonië, zoo zegt hij verder, is bij verrassing genomen. Tot het offensief op 23 December begon, verwachtten de regeeringstroepen niet een zoo over weldigenden aanval en hadden zij een zeer redelijk vertrouwen in de kracht van hun nieuwe modelleger om weer stand te bieden aan den vijand, gelijk geschiedde in Maart en April. Er werd dan ook geen algemeene mobili satie afgekondigd, noch werden groote re serves geoefend en geen poging werd ge daan om forten te bouwen of doelmatigs defensielinies aan te leggen nabij Barcelona. Eerst toen de rechtschen de stad nader den werd de algemeene mobilisatie afge kondigd en een begin gemaakt met het aan leggen van versterkingen. Thans mar- cheeren zelfs jonge vrouwen naar het front, gekleed in nauwsluitende jumpers en broeken om zandzakken te vullen, de ravitailleeringsdiensten te leiden en op an dere manieren te helpen om den vijand op een afstand te houden. Op het oogenblik echter ziet het er naar uit, dat al deze po gingen de rechtschen slechts kunnen ver tragen tot de militaire voorraden en de za ken van waarde geëvacueerd zullen zijn. Een paniek onder de versche troepen, die niet gewend waren aan het voortdurende geschutvuur en de bombardementen, stelde de rechtschen in staat om de vitale stel lingen heen te trekken, die den weg naar Montblanch en Taragona verdedigden. Ver volgens stelde een gebrekkige verbinding tusschen Listor's vyfde legercorps en Ta- guena's vijftiende legercorps, van het „Ebro-leger" van kolonel Modesto, de Ita lianen in staat een wig te drijven, oostelijk van Montblanch, door de bergen naar Vil- lafranca en den gordel van open terrein binnen te rukken, dié tot Marorell loopt. Op deze wijze trokken de rechtschen om de beide defensielinies heen en moesten de regeeringstroepên op de derde linie terug trekken. Dit was echter slechts een verdedigings linie op papier. Zij was in Werkelijkheid niet voorbereid en er waren geen versche reserves om de linie te houden. Zij werd bezet door dezelfde troepen, die dag aan dag, een maand lang, weerstand hadden geboden aan het verschikkelijk beuken van het moderne reChtsche geschut, dat van overweldigend veel betere kwaliteit is dan de verouderde kanonnen van de regeering, aan de uit de lucht neerregenende bommen en het machinegev/eervuur der vliegtuigen, zooals dat zijn weerga waarschijnlijk niet heeft in de geschiedenis. Toch is het regee- ringsleger nog niet gebroken en zal het waarschijnlijk opnieuw stand houden op de berglinie, die op ongeveer 65 mijl loopt van Solosona naar even ten zuiden van Vich en vervolgens naar Arenys de Mar aan de kust op 25 mijl van Barcelona. Op de voorpagina drukken wij een foto af van een deel van Barcelona. Hier ziet men een ander deel der stad, die weldra zal capituleeren. Voortdurend gebombardeerd. Vanaf gistermorgen zes uur is Barcelona zoo vaak gebombardeerd, dat de stad voortdurend in staat van alarm verkeerde. Tot dusverre hebben de aanvallende piloten slechts de havenzone gebombardeerd, die tot bijna onherkenbare puinhopen herscha pen is, een hel van vlammen en rook en stof, waardoor de scheepvaart verward werd. Het lijdt geen twijfel, dat de rechtschen thans Barcelona sparen, omdat zij de stad, die waarschijnlijk spoedig in hun handen zal zijn, niet willen vernielen. Het voort durend ronken der vliegtuigen, het gedreun der ontploffende bommen en het oorver- doovend geratel van de luchtafweerkanon- nen is bijna ondraaglijk voor de bevolking, die nu al maanden lang op de grens van verhongeren leeft. Afgescheiden echter van den slag voor haar prestige, zou in sommige opzichten het verlies van Barcelona voor de regee- ringspartij een voordeel vormen, aangezien het haar bevrijden zou van het zeer groot probleem om ruim een millioen niet-strij- ders te voeden. Toen ik uit Barcelona vertrok, verkeerde de stad in angstige afwachting van de eer ste granaat uit het zware rechtsche geschut. Er heerschte geen paniek, maar een doel bewust jachten, terwijl in de donkere stra ten heimelijk vlugge figuren voorbij gingen. Uit de regeeringsbureaux werden archie ven, meubilair en voorwerpen van waarde in groote menigten op vrachtauto's geladen, die ze in noordelijke richting vervoerden naar de dorpen, waar de presidentieele en regeeringsbureaux verspreid zullen wor den. Mijn nachtelijke rit langs den kustweg werd niet door vliegtuigen onderbroken. Er bewoog zich een gestadige, maar niet omvangrijke stroom van verkeer in beide richtingen. DE ONTPLOFFING TE WEESP. De heer Freen, die tijdens de ontplof fing, welke zich gistermorgen heeft voor gedaan in de fabriek van Philipsvan Houten te Weesp, ernstige brandwonden opliep en naar de Gerardus Majella Stichting tè Bussum werd overgebracht, is daar gistermiddag om vijf uur over leden. INBRAAK TE HILVERSUM. Sieraden ter waarde van 1400 verdwenen. Een inbreker, die gisteravond aan het werk toog, heeft een zeer goeden slag gesla gen! Toen de dienstbode van de familie Van V. aan den Soestdijkerstraatweg te Hilversum gisteravond thuiskwam, hoorde zy in het achterhuis van de villa eenig gestommel. Zij ging op onderzoek uit en ontdekte, dat een ruit van de bijkeuken was uitgesneden. Bij verdere naspeuringen bleek, zoo meldt het Vbld., dat de inbreker het heele huis doorsnuffeld had. Daar géén enkele kast of kamer afgesloten was geweest, had hij geen deuren behoeven te forceeren. In de slaapkamer van den heer en mevrouw Van V. had hij een bijouteriekistje gevon den, met een groote hoeveelheid kostbaar heden. Hieruit zijn sieraden tot een waarde van ongeveer 1400 verdwenen, bestaande uit horloges, armbanden enz. Een gouden potlood heeft hij waarschijnlijk laten vallen en niet meer kunnen vinden, want het werd later op den vloer teruggevonden. De recherche is druk met het onderzoek bezig. DE „VEENDAM" HEEFT AVERIJ. De „Veendam" van de Holland-Amerika- lijn, op weg van Rotterdam naar New-York, heeft schade beloopen aan de stuurboord- schroefas. Het schip zet de reis met één machine (bakboord) onder verminderde snelheid voort. Men verwacht, dat de Veendam" Zaterdag te New-York aan komt. LITHOYEN IN REP EN ROER. Bijbels werden verscheurd. Het Brabantsche Maasdorp Lithoyen werd dezer dagen in rep en roer gebracht door het feit, dat een aantal colporteurs propaganda trachtten te maken voor de reli gieuze beweging het Bijbel- en Tractaatge- nootschap „De Wachttoren", aldus het Vbld De colporteurs werden door een joelende menigte gevolgd en toen de propagandisten hun geschriften wilden verspreiden, werd hun het propagandamateriaal en de bijbels uit de handen gerukt en door de dorpelingen verscheurd. De politie moest ingrijpen om verdere wanordelijkheden te voorkomen, waarna de colporteurs tot aan de grens der gemeente werden gebracht. De achtie, welke uitgaat van het Bijbel- en Tractaatgenootschap „De Wachttoren" te Heemstede wordt voornamelijk gevoerd on der de katholieke bevolking van deze streek en heeft het doel om aanhangers te verwer ven voor de geloofsbeweging „Getuigen van Jehovah". Het schijnt, dat propagandisten, die zich voornamelijk toeleggen op huisbe zoek, waarbij zij gebruik maken van gra- mofoonplaten, waarop preken zijn vast gelegd, niet zonder succes werken, want de bisschop van 's Hertogenbosch heeft in de katholieke pers en door aflezing van de kan sel van alle kerken in het bisdom, tegen deze actie gewaarschuwd. Nederlandsche luchtpost verloren ge gaan. - Tengevolge van het verongelukken van een vliegtuig op de luchtlijn Karachi Colombo op 11 Januari is een hoeveelheid Nederlandsche post voor Madras verloren gegaan. Deze post was verzonden met het vliegtuig van den dienst Amsterdam Bandoeng, dat op 5 Januari j.1. van Schiphol is vertrokken. De eerste Nederlandsche kleermakers jaarbeurs geopend. - Onder groote belang stelling is gistermorgen de eerste Neder landsche kleermakers jaarbeurs in de Han delsbeurs te Utrecht geopend. De tentoonstelling, welke is georganiseerd door den Algemeenen Nederlandschen Kleer makers Patroonsbond (A.N.K.B.) en den Bond van technische kleermakersclubs in Nederland, genoot reeds terstond na de ope ning veel belangstelling. Auto raakte te water. - Gisteravond wilde te Amsterdam een chauffeur van de Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij met zijn wagen, komende van de Reguliersgracht, naar links de Prinsengracht oprijden, toen plotseling de stuurinrichting van den wagen onklaar geraakte. Het gevolg was, dat de auto het water van de Prinsengracht inreed. De bestuurder, een 37-jarige man, wist door het openstaande raam van het portier van de auto naar buiten te klimmen en een haak te grijpen, waarmede enkele voorbijgangers hem te hulp kwamen. De opmarsch der rechtschen in Ca talonië stelt de Fransche regeering voor het probleem van een eventueelen stroom van talrijke vluchtelingen naar Fransch gebied. Het is bekend, dat Alvarez del Vayo speciaal naar Parijs is gekomen om met de Fransche autoriteiten het pro bleem te bestudeeren en dat hij daar over met Bonnet heeft gesproken. Vernomen wordt, dat de regeering van Barcelona vroeg of de Fransche regeering een contingent van ongeveer 50.000 uitge wekenen kon opnemen. De Fransche regee ring antwoordde, dat het haar onmogelijk was een zoo groot aantal op te nemen, aan gezien Frankrijk op dit gebied de limiet van zijn mogelijkheden bereikt heeft. Bij gevolg is de bewaking aan de Fransch Spaansche grens versterkt. Er zijn echter instructies gegeven, dat vrouwen, kinderen en grijsaards, die zich aanmelden, niet te ruggezonden mogen worden. Deze daad van menschelijkheid mag echter slechts tot een beperkt aantal worden uitgebreid. Een neutrale zóne. In de onmogelijkheid verkeerer.de om alleen dit probleem op te lossen, zou de Fransche regeering hebben voorgesteld om, na overleg tusschen de rechtsche autoritei ten en de Spaansche regeering, de Spaan sche vluchtelingen bijeen te brengen in een neutrale zóne op Spaansch gebied. Daar zouden zij verzorgd en geholpen worden door het daarvoor bestaande internationale organisme, dat ook het toezicht zou uit oefenen. Uit Londen meldt Havas in dit verband, dat het in een Fransch blad naar voren ge brachte voorstel tot instelling van een neu trale Fransch-Spaansche veiligheidszone voor het opnemen van republikeinsche vluchtelingen ingeval van een verovering van Catalonië door Franco, in diplomatieke moet natuurlijk in Britsche handen zijn te recht gekomen. In de tweede plaats moet dit stuk rare omzwervingen hebben gemaakt; immers, het oude Capitool, dat zeer ernstig door brand beschadigd was, heeft er na hersteld te zijn twee vleugels by gekregen, maar pas veel later. De eerste steen voor de uitbreidingen werd in 1851 gelegd en in een van die uitbreidingen is het Huis van Afgevaardigden gevestigd. De oorlogsver klaring van 1812, of liever de archiefcopy, die te Washington gebleven was, moet dus op de een of andere manier eenigen ty'd na 1851 naar den nieuwen vleugel zy'n ver huisd. Het bericht, dat wij hier geven, vermeldt wel, dat de andere gevonden archivalia be langrijk zijn, maar geeft geen nadere inlich ting omtrent hun aard. Engelsch schip in nood. - Gistermiddag om 17 uur 50 heeft het Engelsche s.s. Huntress noodsignalen uitgezonden, aange zien een lek was ontstaan in het voorschip. De Huntress bevindt zich op 41 graden 26 min. Noorderbreedte en 3 graden 52 min. Westerlengte. Het vraagt onmiddellyken bijstand. Dwangarbeid voor de jeugd? - De staats secretaris van het Duitsche minister van justitie, dr. Freisler, heeft tijdens een bijeenkomst van leiders van de Hitler-jeugd aanbevolen. Deze straf zou dan toegepast moeten worden by buitengewoon ernstige misdaden zooals beroovingen en brandstich ting, zij zouden moeten worden ondergaan in speciale jeugdgevangenissen. Dr. Freisler was voorts van meening, dat na aanhouding de opsluiting niet zou moeten worden be schouwd als een gevangensstraf en dat zij niet zouden moeten worden ingeschreven in het strafregister. De jeugdige delinquent zou door de aanhouding reeds den schrikt te pak ken krijgen, en dit zou reeds als een vol doende waarschuwing gelden. Aanvulling tekort arbeidskrachten met katten. - De Rijksduitsche Beroeps- bond van Kattenfokkers, aangesloten bij den Rijksduitschen Bond van Huisdierenfokkers, heeft besloten, dat de katten in het Duitsche rijk meer ingesteld dienen te worden op het feilen strijd tegen deze schadelijke dieren aan te binden en hun aantal te verminderen. De organisatie verklaart, dat ieder jaar 150.000 personen noodig zouden zijn om de schade te herstellen, welke door ratten ver oorzaakt wordt. kringen te Londen met grootebelangstel-Invangen van ratten en "luizen, teneinde een ling is opgenomen. Ofschoon geen enkel concreet plan in de zen zin nog formeel is ingediend door eenig land, gelooven dezelfde kringen, dat het niet-inmengingscomité aangewezen zou zijn om de practische uitvoering ervan te be studeeren. In verband hiermede merkt men op, dat de zóne voor het bijeenbrengen der vluchtelingen waarschijnlijk op Fransch gebied zou moeten zijn gelegen, aangezien men sterk betwijfelt of de rechtsche auto riteiten het denkbeeld zouden aanvaarden. Het verblijf der vluchtelingen zou tot den minimumtij d beperkt moeten worden, wel ke noodig zou zijn voor een keuze betref fende de definitieve bestemming: rechtsch gebied, regeeringsgebied of evacuatie naar een land, dat hen wil opnemen. Volgens inlichtingen uit goede, particu liere bron, zouden de regeeringen van Me xico en Chili bereid zijn contingenten vluchtelingen op te nemen, die in geval van een definitieve overwinning van Franco zouden weigeren naar Spanje terug te keeren. Een schoonmaakster, die haar nederig werk verricht in 't Capitool te Washington, heeft bij het schoonmaken van oude kasten en schrijftafels een ongelooflijk interessante vondst gedaan, n.1. niet meer of minder dan de oorspronkelijke oorlogsverklaring van de Ver. Staten aan Engeland in 1812. Het stuk werd aangetroffen in een klein vertrek in de kelderverdieping onder de ruimten van het Huis van Afgevaardigden. Men meende, dat het stuk verloren was gegaan met andere belangrijke documenten bij den brand van 1814, aangestoken door de Engelschen. Het stuk zat in een pak, waar omheen bruin papier, was gewikkeld; het zat dik onder het stof. Andere historische relieken werden in een zoldervertrekje ge- venden vlak bij den koepel van het Capi tool. Dit bericht geeft anle'ding tot het plaat sen van enkele vraagteekens. In de eerste plaats is de oorlogsverklaring vermoedelijk de officiëele archiefcopy, die te Washington gebleven Is. De geschreven verklaring zelf Voetbal. BERGEN—SPORTERS 5—2. Bergen heeft een verdiende overwinning op de Sporters behaald. Bij vleugen gaf de thuisclub goed spel te zien, al dient niet te worden verheeld, dat het spelpeil van tyd tot tijd bedenkelijk zakte. Hoewel Sporters technisch niet de mindere was, speelde de ploeg veel minder doortastend dan de vurige Bergenaren. Het is jammer dat enkele spelers bij de thuis club in hun enthousiasme wel eens over gaan tot een ietwat te forsch spel; mede als gevolg hiervan worden de gemoederen in het veld wel eens onnoodig gespannen. Verblijdend was de schotvaardigheid van de Bergensche voorhoede; voortdurend werd het doel der gasten met felle schoten onder handen genomen; de Hoornsche kee per, welke zich uitstekend weerde, had als gevolg daarvan druk werk, doch hield er heel wat ballen uit. In het begin was Sporters sterker. Het begon voor hen veelbelovend. Het doel van Bergen ontsnapte enkele malen op het nip pertje. Hoewel de B.-achterhoede zich flink weerde en in het algemeen den aanval van S. de baas was, kon zij toch niet verhinde ren dat S. het eerste doelpunt maakte. Dit was Bergen te kras en felle aanvallen volg den. De middenlinie stuwde voortdurend op. Tenslotte werd gelijk gemaakt met een schot van Plomp, dat door een achterspeler van de tegenpartij van richting werd ver anderd. Sindsdien had S. niet veel meer in te brengen. Hoewel de Horineezen dapper bleven volhouden, werd de stand geleide lijk tot 51 opgevoerd, waarna de gasten nog een verdiend tegenpunt scoorden. De scheidsrechter nam eenige zonder linge beslissingen.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7