Agenda £uchtvaact lüeet&edcht VRAAG EN AANBOD Een brief van den heer Appel. Denkt U er aan Uw voor ZATERDAG op te geven? Alléén 2de handsch goederen. 35 cent per vijf regels, Buitenlandsch weeroverzicht. De honderd duizend er uit. Voor kleine tuinen. EERSTE BLAD. Alkmaar, Donderdag. VRAGEN AAN B. EN W. GESTELD. Door liet lid van den gemeenteraad C. Venneker zijn dato heden de volgende schriftelijke vragen gesteld aan het Col lege van B. en W.: 1. Hebben Burgemeester en Wethouders kennis genomen van enkele artikelen in de Alkmaarsche Courant, speciaal dat in het nummer van 24 dezer, geti teld „Rumor om 100.000", waarin de gemeentelijke belastingpolitiek wordt besproken en waarin zoowel het be leid van het College als dat van den Gemeente-ontvanger wordt aangeval len? 2. Zoo ja, zijn B. en W. dan met mij van meening, dat deze, blijkbaar met geringe kennis van zaken geschreven, artikelen een onjuist beeld geven van het fl nancieel beleid van Uw College en dat daardoor bij een gedeelte der burgerij zeer ten onrechte de indruk is gewekt, dat dit beleid strekken zal, misschien zelfs reeds strekt, tot nadeel van de bevolking. 3. Zijn B. en W. bereid, teneinde dezen indruk en de ongerustheid, welke, naar ik kon constateeren, reeds hier en daar is ontstaan, weg te nemen, eenigszins uitvoerig uit een te zetten: a. de bevoegdheid van Ce Gemeente tot het heffen van belasting op de Gebouwde Eigendommen; b. in hoeverre de Gemeente in den loop der jaren van deze bevoegdheid heeft gebruik gemaakt; c. zoo mogelijk eenige cijfers van an dere, soortgelijke, Gemeenten be treffende deze materie. Wanneer schriftelijke vragen door den voorzitter der R. K.-fractie aan zijn partij genoot, wethouder van Slingerland worden gesteld, dan begrijpt natuurlijk iedereen wel hoe laat of het is. Dan heeft de heer Venneker al eens met zijn fractiegenoot overleg gepleegd, en dus weet of begrijpt hij wel, dat hij niets te hooren zal krijgen dat den wethouder zou kunnen compromiteeren. Wellicht weet hij van te voren reeds hoe de antwoorden op de verschillende door hem te stellen vragen zullen luiden. Misschien is dit vragen- en antwoorden- spel van den heer Venneker uitgegaan, misschien ook heeft de wethouder het denkbeeld geopperd. Want hier krijgt hij een ongezochte ge legenheid zijn beleid te verdedigen en aan te toonen dat hij zich niet van financieele bokkesprongen bewust is. Wij hebben in het artikel „Rumor om 100.000" laten uitkomen hoe wij over een gemeentelijke financieel beleid denken wanneer een zoo goed als noodlijdende ge meente een bepaalde categorie belasting plichtigen schijnt te willen sparen. De re den daarvoor was, dat de gemeente-ont vanger aan een belastingplichtige heeft geschreven, dat de gemeente gerechtigd was veel meer van hem te heffen dan zij tot dusver gedaan heeft. En wij hebben het bewuste artikel met deze woorden besloten: „Het is vanzelfsprekend, dat het boven staande uitsluitend geschreven is voor het geval, dat de mededeeling van den ge meente-ontvanger volkomen juist mocht blijken en de gemeente, zonder voorkennis van het Rijk, een belangrijk bedrag aan belasting op de gebouwde eigendommen te weinig heeft geheven". Wij wachten nu met belangstelling af of de mededeeling van den gemeente-ont vanger al dan niet juist is. En wanneer ze wel juist is, of dan dat heffen van te weinig belasting op de ge bouwde eigendommen al dan niet in over leg met het Rijk is geschied, en men de zekerheid heeft, dat het Rijk daarmede accoord gaat. EEN AANRIJDING. Slechte verlichting mede oorzaak. Waarschijnlijk mede ten gevolge van de onvoldoende verlichting ter plaatse is gis teravond pl.m. 6 uur bü de Friesche brug de 50-jarige S. Radsma, bezorger van de maatschappij De Veluwe, met zijn fiets te gen een anderen fietser; den kantoorbe diende Leegwater van de fa. Bierdrager, gebotst, welke botsing nogal ernstig aan kwam. Naar men ons meedeelde, heeft Radsma zijn been gebroken, waarna hij, na voorloopig door dr. Hoogeboom en diens assistent te zijn verbonden, naar het Cen traal ziekenhuis werd vervoerd. GESLAAGD. Te Amsterdam is geslaagd voor het can- didaatsexamen in de rechtsgeleerdheid de heer A. du Bois te Heiloo, voorheen te Alkmaar. MIDZA-NIEUWS. Men schrijft ons: Nu de tijd van de diverse opruimingen langzamerhand ten einde loopt, begint het Midza-comité wederom met de bekende gelduitkeeringen. Op 9 Februari a.s. zal in plaats van de gewone f 100 ditmaal S 165 worden uitgekeerd. Een buitenkansje voor vele spaarders van Midza-bonnen. Het Midza-comité maakt er de spaarders van bonnen nog op attent, dat alle bon nen, ook die van het vorige jaar, steeds geldig blijven. Zooals bekend, krijgen de genen, die nog geen prijs ontvingen, hun bonnen wederom gratis terug. Men kan dan verder sparen en wederom zijn geluk beproeven. Een kans zooals maar zelden geboden wordt Elders in dit nummer vindt men nadere bij zonderheden. 's AVONDS MARCHEEREN. De B.V.L. verzocht ons mede te deelen, zulks naar aanleiding van een ingezonden stuk in ons nummer van gisteren, dat de af- deeling Alkmaar ten onrechte beschuldigd wordt van avondmarschen, begeleid door trommelgeroffeL De B.V.L.ers trekken er nimmer op uit, doch houden uitsluitend bij eenkomsten in hun clublokaal. NIEUWE BOOT TE WATER GELATEN. Van de N. V. scheepswerf en machinefa briek ,,'t Hondsbosch", directeur H. J. Bos man te Alkmaar, werd met gunstig gevolg te water gelaten de stalen directie-motor sleepboot van het Hondsbosch-type ge naamd „Tahan" („Hou vast"), welke door genoemde werf uitgerust werd met een twee-cylinder 100 P. K. Kromhoutdiesel motor, en voorzien van een complete elec- trische installatie met twee zoeklichten. Deze boot werd gebouwd in opdracht van een steenkolenonderneming voor het verrichten van zware sleepdiensten in de Oostersche wateren te Celebes (Nederl. Oost-Indië); waartoe de boot speciaal in gericht werd voor het verkrijgen van het certificaat Zee-Klasse. VOORDRACHTAVOND IN „HUIZE WESTERLICHT". Gisteravond sprak in huize Westerlicht de bekende voordrachtkunstenaar mej. Menagé Challa. De groote zaal was bijna geheel gevuld, toen ds. Bloemhoff het openingswoord sprak. Voor de pauze droeg zij voor: „De andere wereld", nl. de levensgans van een armen jongenman naar Indië, een jongen, die steeds miskend werd, doch ondanks dat er aan vasthield geld te willen verdienen en een persoonlijkheid te worden. Met grooten aandacht werd er geluisterd naar deze boeiënde voordracht. De ver schillende personen leefden voor ons. Na de pauze gaf zij drie humoristische schetsen, nl. de Boksleeraar, Gerechtig heid en Van twee vrienden, die een zeil bootje hebben gekocht. In dit genre is zij ook goed thuis, zoodat men werkelijk ge noot, hetgeen bleek uit het langdurig en luid applaus. Mej. Menagé Challa is een kunstenares van den eersten rang en ieder seizoen wordt zij door de bewoners van huize Westerlicht met genoegen gehoord. Aan het einde dankte ds. Bloemhoff na mens de bewoners voor den genotvollen avond en wenschte een tot weerziens. TENTOONSTELLING EN VERGADERING AFDEELING ALKMAAR E. O. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. De afdeeling Alkmaar en Omstreken der Nederlandsche Beweging Eenheid door De mocratie hield gistermiddag in het Oranje' Hotel te Bergen een persdiensttentoonstel ling en gisteravond een vergadering voor de leden en genoodigden. De tentoonstelling bevatte een keur van nationaal-socialistische en bolsjewistische litteratuur. De vergadering werd geopend door den voorzitter der afdeeling Alkmaar, den heer A. Eriks, die de leden en genoodigden welkom heette, in 't bizonder de heer P. Brijnen, de samensteller der tentoonstelling, die een lezing hield over de taktiek der nationaal-socialistische en bolsjewistische propaganda. Spreker begon met erop te wijzen, dat wij nog geenszins in een rustigen tijd leven. Hij gaf tal van voorbeelden, hoe de Duitsche pers in onze dagen schrijft over Nederland, en hoe men de duidelijke weerklank hiervan vindt in de pers van de heeren Mussert e.c. Men gehoorzaamt hier aan de groote cam pagne ,die in Duitschland gevoerd wordt, om de nationaal-socialistische staatsmacht te rechtvaardigen .Die campagne is een spel met groepen menschen, die steeds als de vijanden van den staat worden voor gesteld. Het waren tot nu toe de Joden, maar als die verwijderd zijn, zullen de Roomsch-Katholieken moeten volgen. Dit alles is een zuiver gevolg van de dictatuur. Daarom zie men 't anti-semietisme vooral uit het oogpunt van dictatoriale taktiek. Zoo worden ook de Joden naar Holland gezon den, om daar het anti-semietisme te helpen versterken, want het meelij in Holland met de Joden slaat op den duur wel om in erger nis. Daarop rekent men in Duitschland. Om dit te bevorderen, zijn hier in Holland pioniersraden in den vorm van kleine bij partijtjes van de N.S.B. Daarna hield spr. een overzicht over de verbreiding der Nat. Socialistische Beweging en haar middelen. Hij signaleert enkele pers- bureaux in Nederland en Duitschland, die haar ten dienste staan. Het gevaar is, dat de NederL pers vaak de dupe wordt van deze bureaux. Vervolgens besprak spr. de geheel andere, vooral geheime en gecamoufleerde propa ganda van het communisme in ons land. Deze richt zich ook sterk op de kinderen van allerlei ouders, die met het communisme niets te maken hebben. Spr. heeft dus voornamelijk over taktiek der beide bewegingen gesproken en niet over de beginselen, omdat die veranderd werden naar bevind van zaken. De resul taten hier en daar zijn dezelfde. Een hartelijk applaus volgde op deze zeer interessante rede. Na de pauze beantwoordde spr. enkele vragen. De voorzitter bedankte den heer Brijnen en deelde aan de vergadering mede, dat deze bijeenkomst co- was gehouden, om te ko men tot de vorming van een afdeeling Ber gen e. O. Een voorloopige commissie werd benoemd: ds. A. C. de Recht, voorzitter; de heer P. J. C. Maars uit Schoorl, secretaris en de heer L. Mannier, penningmeester. Hierop Bioscopen. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer Marguerite Gauthier (rom.); hoofdrollen Greta Garbo en Robert Taylor. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De Wildzang (rom.); hoofdrollen Herbert Mars hall, Gail Patrick, Arthur Treacher e.a. Toegang voor eiken leeftijd. (Geprolon geerd). Donderdag 2fc' Januari. 8 uur, Roxy-theater, filmavond N.A.S. en P.A.S.; spreker H. Sneevliet. Harmonie, donateursconcert van het vrijz. herv. zangkoor. Vrijdag 17 Januari. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, 2e abonn.-voor- stelling, opvoering van Het sprookje der rechtvaardigheid. Zaterdag 28 Januari. 7.30 uur, Harmonie, uitvoering gymn. vereen. Turnlust. verklaarde de heer P. van Stam namens het Hoofdbestuur van E. d. D. de afdeeling voor gesticht en wenschte haar veel succes. Tenslotte overhandigde de heer Eriks de voorzittershamer aan ds. de Regt, die daarna de vergadering sloot. „DAVID COPPERFIELD" Voordracht dr. J. B. van Amerongen. Er zal altijd bij de beoordeeling van Dickens' boeken een categorie blijven, die zijn werken kan apprecieeren. Tegenover de meer „modern" georiënteerde, nieuwer- wetsch-zakelijke argumenten, die tegen woordig opgeld doen, stelt zij Dickens' fijne, warme humor, die voor veel menschen in alle tijden wat zal blijven beteekenenj zijn optimistisch geloof in de menschen en zijn meesterlijke beschrijving van het Engelsche volksleven en bepaalde typen. Zij nemen Dickens' neiging om hier en daar wat al te uitvoerig te worden graag voor lief en waardeeren het veriel-talent, dat in Dic kens' talrijke werken tot uiting komt. Van dat verteltalent van Dickens hebben we gisteravond in de Harmonie kunnen ge nieten. Daar hield dr. J. B. van Amerongen een voordracht uit een van de bekendste werken van den Engelschen schrijver: David Copperfield. We twijfelen er niet aan of degenen, die hem „A Christmas Carol" hebben hooren voordragen, zullen weer Harmonie-waarts getogen zijn, zoodra dit eenigszins mogelijk was. Kon dr. van Ame rongen den vorigen keer „A Christmas Carol" in zijn geheel (in eigen vertaling) voordragen, bij David Copperfield was dit door den omvang van het werk niet moge lijk. Door een gelukkige keuze van enkele ge deelten heeft dr. van Amerongen toch dit werk voor zijn toehoorders laten leven. Verscheidene karakteristieke figuren: de barsche tante miss Patsy Trotwood, het vroeg-rijpe jongetje David met zijn bijzon der scherpe opmerkingsgave, Peggity, de monumentale Micawber-figuur, de verper soonlijking van het nooit-aflatend optimis- me, de onverwoestbare hoop-op-beter zij allen en nog diverse anderen kwamen goed tot hun recht. Door af en toe een deel kort samen te vatten wist de heer van Amerongen toch nog een min of meer samenhangend geheel te geven. In zijn inleiding zeide de heer van Amerongen o.m. nog, dat David Copperfield mét Samuel Pickwick en A Christmas Carol wel tot het meest bekende werk van Dickens behoort. Pickwick, geschreven toen Dickens 20 jaar was, heeft de beko ring van het nieuwe, de oorspronkelijkheid van den jongen schrijver; A Christmas Ca rol getuigt van Dickens' optimisme waarbij de Kerstgedachte in het middelpunt staat; in David Copperfield geeft den tot vollen ontplooiing gekomen auteur in het verhaal van den jongen David de geschiedenis van zijn eigen jeugd zij het dan dat de fan tasie ook hier een groote rol speelt. Mede door dit onafscheidelijk met de werkelijkheid verbonden zijn, neemt dit werk bij Dickens een aparte plaats in. De schrijver legde er zijn geheele ziel in, het gevoel is er minder sentimenteel dan in verschillende van zijn andere werken, de humor is fijner en minder uitbundig, de teekening van het- kind levensechter dan de meeste van zijn andere kinder-figuren. Tal van markante typen komen in het werk voor verscheidene ervan heeft dr. van Amerongen voor ons door zijn boeiende wijze van vertellen doen leven. Namens de Volksuniversiteit werd dr. van Amerongen, in verband met zijn kort geleden te Amsterdam gevierd jubileum, een bouquetje anjers aangeboden, terwijl hem aan het slot van den avond dank gezegd werd voor hetgeen hij zijn vrij talrijk gehoor geboden had. SLECHT BELOONDE BARMHARTIG HEID. Wie wil meewerken de schade te vergoeden? Wij hebben gister uitvoerig melding ge maakt van de treurige wijze, waarop de heer B. hier ter stede beloond is geworden voor zijn vriendelijkheid om een man, die in zijn auto mocht meerijden, mee naar Alkmaar te nemen, waar deze man voorgaf werk te willen zoeken. En ook van het goede rechercheurswerk der Alkmaarsche politie waardoor men dit individu, dat den heer B., als dank voor diens barmhartigheid een portemonnaie met 120 heeft ontstolen, spoedig te pakken heeft gekregen, alhoewel er toen nog maar 14 van het bedrag op den man te vinden bleek te zijn. De heer B. schrijft ons daarover nog het volgende: „Ik heb den man meegenomen; ik vroeg hem 't een en ander en kwam toen aan de weet, dat hij groote afstanden had geloo- pen en in 4 dagen niet gegeten had. Hij kon en wilde wel werken, maar aangezien zijn kleeren en schoenen erg stuk waren, dacht ik: „Zoo krijg je toch geen werk" en heb hem toen een knappe broek, schoe nen, eten en geld gegeven, om in de stad te gaan slapen. Terwijl hij zat te eten en mijn vrouw een tweeden kop koffie voor hem haalde, heeft hij uit dankbaarheid de portemonnaie uit mijn broekzak gehaald. Nu ben ik erg gedupeerd, aangezien het handelsgeld was, waar ik mee naar de vei ling ga". De bestolene schrijft ons tenslotte, dat hij deze financieele strop niet kan dragen en geen raad weet om dezen slag te boven te komen. Wij hopen, dat het voor vele welwillen de stadgenooten voldoende zal zijn, wan neer wij melden, dat de bestolene den naam P. Bos draagt en dat zijn adres is: le Tuin dwarsstraat 11a. De heer B. Appel heeft aan de afd. Alk maar van de R.S.A.P. het volgende schrij ven gezonden: Ongetwijfeld zult u zich herinneren, dat ik einde Sept. 1937 in een bestuursvergade ring ten mijnent, het voornemen te kennen heb gegeven om te bedanken als secretaris van de afd. Alkmaar van de R.S.A.P. en tevens als lid dier partij. Op deze bestuursvergadering waren aan wezig de heeren J. van Berkum Sr., W. v. d. Wal en ondergeteekende. Het geschil met de partij was deels van politieken aard, deels van persoonlijken aard. Op speciaal verzoek van de heeren v. d. Wal en v. Berkum, die daartoe een sterk beroep op mij hebben gedaan, zou ik voor loopig den raadszetel blijven bezetten omdat mijn persoon zou waarborgen een gedeci deerd afslaan van de te verwachten aan vallen op de partij en op de revolutionnaire beweging in het algemeen. Destijds heb ik dit beroep aanvaard uit sympathie met de oude partij en uit respect voor de beweging welke ik trouw en eer lijk heb gediend en voor een niet onbe langrijk gedeelte heb helpen opbouwen. Sinds eenigen tijd kan ik me echter in het geheel niet meer met de politiek van de R.S.A.P. vereenigen in verband met mijn meer democratisch gerichte opvattin gen. De politiek van de R.S.A.P. vervreemdt deze partij zoo radicaal van de massa, dat deze partij gedoemd is in het woud der machteloosheid te verdwijnen. De partij staat niet meer te midden van de arbeidersbeweging, is geheel geïsoleerd en sleept "zich middels een kwijnend be staan, moeizaam voort. Iedereen en alles wat ook maar eenigs zins anders denkt, wordt bezoedeld en verdacht gemaakt, beschuldigd van ketterij en ingedeeld bij de centristen, enz. enz. Er is geen gebrek aan kwasi-revolution' naire frasen en holle bombarie gepaard gaande met vernietigende afbouwende cri- tiek; er is wel gebrek aan daden en aan de behoefte om ook positief opbouwend werk te verrichten. Onder den druk van deze omstandighe den is het voor mij niet mogelijk om mijn gelofte te houden en heb ik gemeend voor het raadslidmaatschap te moeten bedan ken en alzoo den zetel ter beschikking vaD de R.S.A.P. te stellen. VERPLAATSING KAPPERSZAAK. Verschillende bloemstukken, welke gis termiddag werden bezorgd aan het nieuw gebouwde perceel Oudegracht 221, maakten duidelijk, dat daar iets bijzonders aan de hand was. En inderdaad: de heer F. Hulzebos, die sinds een paar jaren in het tegenover het genoemde pand staande huis een dames- kapperszaak dreef, heeft deze verplaatst. Men begrijpt, dat het hier niet het over brengen van een en ander betreft zonder meer, neen, de heer H. heeft als goed zaken man ingezien, dat het nu een gelegenheid was om de meest moderne machines, welke in zaken als de zijne gebruikt worden, thans te laten plaatsen. Dat de vijf boxen eveneens tip-top zijn ingericht och, dat spreekt vanzelf, even als men begrijpt, dat er 'n aantrekkelijken ingerichte kamer disponibel is voor de da mes, die eenigen tijd hebben te wachten, al zal dat zeker niet lang zijn. De nieuwe zaak opent met een kleinen winkel in parfumerieën e.d., tentoongesteld in een stofvrije étalage. Het een zoowel als het ander is aantrek kelijk ingericht en in gezellige kleur gehou den door papier en plastiekwerk. We mee- nen als vaststaande te mogen aannemen, dat de dames-klanten de nieuwe zaak met voldoening zullen bezoeken. ONZE POSTVLUCHTEN. Uitreis: Torenvalk te Rangoon; Zilverrei ger te Alexandrië; Gier te Bandoeng. Thuisreis: Uil te Athene; Nandoe te Rangoon. Hedenmorgen vertrok de Buizerd met als gezagvoerder Hondong. Aan boord van dit vliegtuig bevond zich 410 K.G. briefpost, 15 K.G. pakketpost en 232 1/4 K.G. vracht. Passagiers: 2 Amsterdam—Bagdad, 4 Am- sterdarrtKarachi, 2 AmsterdamSydney, 1 AtheneKarachi, 1 AlexandriaSinga pore, 1 BagdadJodhpur, 2 PenangSinga pore. uitsluitend contant Verwachting. Voor het geheele land: Betrokken tot zwaar bewolkt, met plaatselijk nog eenigen regen of natte sneeuw, vooral in het noor den van het land, lichte dooi tot tempera tuur om het vriespunt, meest matige ooste lijke tot zuidelijke wind. De depressie, welke gistermorgen voor den ingang van het Engelsche kanaal lag, werd aanmerkelijk dieper. Zij trok eerst oostwaarts, daarbij het Engelsche kanaal vrijwel volgend, doch sedert gisteravond verandert zij weinig meer van plaats. Het centrum blijft thans vrijwel midden over het kanaal liggen. Geheel west-Europa ver keert onder invloed van deze depressie. Het weer is betrokken, met aan den voorkant regen of natte sneeuw. De windkrachten zijn over het algemeen afgenomen, alleen aan de achterzijde, in de omgeving van Brest en Scilly, waaien nog stormachtige winden. Over noord-Scandinavië kwam een gebied van hoogen luchtdruk tot ontwikke ling. De temperatuur is er zeer aanzienlijk gedaald. Plaatselijk komt meer dan dertig graden vorst voor. Op IJsland daalt thans de luchtdruk weer. De kern van hoogen luchtdruk, welke hier gisteren lag, trok naar het zuiden en ligt thans op den Atlan- tischen oceaan. In vrijwel geheel Scan dinavië is de temperatuur onder het vries punt, voorts komt ook in noord-Duitschland, midden en oost-Europa nog lichte vorst voor. Op IJsland, in Schotland, zuid- Engeland, noord-Frar.krijk en noord-Scan dinavië is de temperatuur onder normaal, overigens is zij er meest boven. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Hedenmorgen werd geseind aan alle pos ten: „Stormsein neerhalen". LIC7JT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 17.03 uur tot 7.20 uur licht op. De hoofdprijs der Staatsloterij, de 100.000 gulden, is heden geval len op nummer 1 9 2 3 9. BLOEIENDE BOLLEN IN DE KAMER. Zoo langzamerhand verschijnen overal de bloeiende bolgewassen voor de vensters, de paperwhites zagen we eigenlijk den gehee- len winter door, maar nu verschijnen de bollen, die in een donkeren kelder of kast, of begraven in den tuin overwinterd hebben. En dan valt het ons op, dat er nog zooveel mislukkingen te constateeren zijn, verdroogde crocusknoppen, hyacin then die half in den bol bloeien en kleine half volgroeide tulpjes, die het aan zien eigenlijk niet waard zijn. Voor een klein deel is dit mislukken te wijten aan minder goede kwaliteit bollen, maar voor het allergrootste deel komen dergelijke bedroevende resultaten alleen maar voort uit ongeduld van de liefheb bers, die niets liever wenschen, dan hun vensterbanken zoo spoedig mogelijk met deze kostelijke voorjaarsbloeiers te vullen. Crocussen mogen nooit vanuit hun koele donkere schuilplaats meteen in de warme kamer gebracht worden, dat is al een voor naam ding, waartegen nog al eens gezon digd wordt. Als de neuzen 56 c.M. lang zijn mogen ze wél in het licht maar niet in de warmte, eerst als de bloemknoppen vol komen zichtbaar zijn, halen we ze in de huiskamer, waar we ze dan nog zoo koel mogelijk zetten om er des te langer van te kunnen genieten. Wat de hyacinthen betreft, behoeven we met de temperatuur niet zoo voorzichtig te zijn, als we ze maar niet in het licht brengen vóór we den bloemknop ge heel boven den bol uit kunnen voelen, de neuzen zullen dan ongeveer 78 c.M. lang zijn. Af en toe zien we wel eens hyacin then staan, die een papieren puntmutsje dragen, hierbij is de neus lang genoeg, doch de bloemknop nog niet ver genoeg, zoodat er nog geen licht bij mag komen, ze wor den dan op die wijze tijdelijk afgeschermd. Ook bij de tulpen moet de bloemknop geheel boven den bol zijn, de neuzen zijn dan zoo ongeveer 6—8 c.M. lang. Dubbele vroege tulpen moeten langer in donker staan, omdat de stengels bij deze forsche bloemen zeker voldoende uitgegroeid moe ten zijn. De narcissen vragen vóór alles koelte, en feitelijk moeten we ze dan ook niet vóór Februari binnen brengen en pas als 'de neu zen 8—>10 c.M. lang zijn, hierbij zijn de bloemknoppen al heel gemakkelijk te ont dekken. Natuurlijk geven we de bloeiende bolge wassen tijdens den bloei geregeld water, doch het bewaren van de bollen als zij een maal uitgebloeid zijn, heeft geen zin, daar voor zijn zij te veel geforceerd. Elk jaar dus nieuwe bollen voor de kamercultuur, onontbeerlijk voor een goed resultaat en het houdt tevens de animo levendig. A. C. MULLER—IDZERDA.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2