StftHuieuuts 3Sutqediike Stand De Fransche bezorgdheid inzake Rome's houding. Een artikel van de informazione Diplomatica. Belangrijke onderhandelingen aanstaande Het Engelsche kabinet bijeen. De internationale toestand en de geruchten. GEMENGD NIEUWS. BIROEK OP LANGENDIJK TWEEDE BLAD. BARCELONA GEVALLEN. De Informazione Diplomatica publiceert volgens Havas een lang artikel, waarin commentaar wordt geleverd op het debat inzake de buitenlandsche politiek in de Fransche kamer. Over de bezorgdheid, welke is uitgesproken door het kamerlid Izard, inzake de „aanwezigheid van Ita- liaansche vrijwilligers aan de grens in de Pyreneeën" wordt in een artikel gezegd: „Verantwoordelijke Romeinsche kringen hebben doen opmerken, dat een dergelijke vrees werkelijk overdreven is, en dat in dien dit alles een latere Fransch-Russische inmenging in de aangelegenheden van Spanje zou moeten voorbereiden, de con clusies of beter de besluiten van Italië, reeds in het vorige artikel zijn uiteenge zet". Bovenbedoeld artikel wordt te Rome be schouwd als een nieuwe waarschuwing, welke die in de vorige Inf. Diplomatica, welke kort na het vertrek van Chamber- lain naar Rome werd gepubliceerd, beves tigt. In deze nota werd gezegd, dat, indien „er in de toekomst sprake zou zijn van in menging opuitgebreide schaal van de zijde der vrienden van Negrin, Italië vrijheid van handelen zou hernemen". Sedertdien heeft de Italiaansche pers ge tracht, Frankrijk het voornemen toe te schrijven, in Spanje tusschenbeide te ko men. Men merkt, aldus Havas, dat de schrij ver van het artikel in de Informazione Di plomatica opnieuw verklaart, dat de vrees van Frankrijk inzake de „aanwezigheid van Italiaansche vrijwilligers aan de grens in de Pyreneeën" werkelijk „overdreven" is. Echter schijnen het oproepen van 60.000 man van de lichting 1901 en de con centratie te Rome van 20.000 miliciens, die deel komen nemen aan de jaarlijksche troepenschouw op 1 Febr., ter herdenking van de oprichting van de militie, toch wel in verband te moeten worden gebracht met het vermeende gevaar van Fransche inmen ging in Spanje. Ofschoon de aanvang der herhalingsoefeningen tegen 1 Febr. was aangekondigd, heeft men reeds talrijke burgers zich met koffertjes in het gelid naai de stations en de kazernes zien begeven. Juli, dat de eieren worden bebroed, maar met betrekking tot den duur van den broedtijd bestaan nog onzekerheden, ter wijl men er ook nog over in het onge wisse verkeert, of het wijfje alleen broedt, dan wel hierin wordt bijgestaan door het mannetje. Tachtig jaar geleden wist men van het doen en laten der vogels in hun broedge bied nog heelemaal niets af en was het zelfs nog niet bekend hoe de eieren eruit zagen. Tal van expedities zijn ondernomen om het pestvogelmysterie op te lossen, doch pas in de jaren 18561858 slaagde de Engelschman John Wolley, een vermogend vogelvriend, erin de nesten met eieren op te sporen en achter de geheimen van het voortplantingsleven der lakstaarten te komen. RINKE TOLMAN. De continentale editie van Daily Mail meldt: „Men meent te weten, dat eer lang onderhandelingen van het grootste belang voor de toekomst van Spanje en de positie der Ita liaansche en Duitsche vrijwilligers zullen worden geopend. Franco heeft, door bemiddeling van den hertog van Alva, die zich te Londen bevindt, aan de Brit- sche regeering te verstaan gege ven, dat hij zelf de noodige stap pen zou ondernemen om de terug trekking te verkrijgen van alle buitenlandsche vrijwilligers uit zijn land, wanneer hij een voor- loopige regeering zal kunnen vestigen, welke door drie vierden der bevolking zal worden aan vaard. Men denkt, dat hij deze regee- ring zal kunnen vestigen r.a de bezetting van Barcelona, dat zijn hoofdstad zal worden. De onderhandelingen er over verkeeren nog in een beginsta dium, doch men geeft te verstaan, dat Engeland, op zijn beurt, zich zal moeten verplichten een zekere hoeveelheid grondstoffen te ver schaffen, zooals wol, katoen en andere producten, welke onmis baar zijn voor de Spaansche in dustrie, zoomede' kapitaal voor de ontwikkeling van Spanje. Men meldde gisteravond van Engelsche zijde uit Londen aan de N.R.Crt.: Het Engelsche kabinet is heden bijeenge weest voor de gewone wekelijksche verga dering, op een tijdstip, dat het publiek zich erg bezig houdt met geruchten over wat op het vasteland gebeurt. Het is nuttig uiteen te zetten wat het verschil is tus- schen de geruchten welke een alarmstem ming in het leven hebben geroepen en de waarheid, welke reeds besproken was op een speciale vergadering op Maandagmid dag j.1. van de subcommissie voor buiten landsche zaken van het kabinet. Thans zijn deze feiten door het kabinet in pleno be sproken. De geruchten, die onder het publiek de ronde doen, zijn, dat Duitschland en Italië in de vroege lente gezamenlijk diplomatie ke actie zullen ondernemen. Italië zou aan dringen op zijn eischen tegenover Frank rijk en Duitschland zou Italië steunen en op eigen voordeel uitgaan. In officieele kringen is men natuurlijk van deze lezing op de hoogte. De Duitschers geven thans toe, dat zij midden Februari militaire maat regelen zullen ondernemen. De Italianen hebben verklaard op 1 Febr. zestigduizend man onder de wapenen te zullen roepen en in officieele kringen te Londen is men van meening, dat zooiets niet normaal is. De Duitschers zeggen, dat zij slechts maatregelen op kleine schaal zullen nemen, welke neerkomen op niet meer dan een kwestie van routine, n.1. een verlate trai ning van recruten, die verleden October onder de wapens kwamen. Aan den ande ren kant zijn er, die verklaren, dat deze maatregelen zullen leiden tot een gradueele mobilisatie zooals in Duitsche officieren kringen de laatste weken druk is bespro ken. Het is niet duidelijk wat de waarheid is. Er kan geen twijfel aan zijn, dat indien Duitschland werkelijk een mobilisatie over weegt, en dat nog wel op een tijdstip, dat het land door geen enkelen vijand wordt bedreigd, de reactie in Engeland krachtig zou zijn. Verleden herfst hebben de Duit schers als excuus aangevoerd, dat de Sude- ten-Duitschers slecht behandeld werden, dat de Tsjechen begonnen waren met mo bilisatie en dat Tsjechoslowakije een Russi sche vliegtuigenbasis was. Die excuses gaan thans geen van alle meer op. De berichten, die uit Duitschland komen, worden hier natuurlijk scherp bestudeerd, in het bijzonder door militairen. Dezen zijn het er over eens, dat in Duitschland mili taire voorbereidingen worden getroffen, maar op grond van de tot nog toe ontvan gen informaties, komen zij tot de conclu sie, dat het meer lijkt op intensieve trai ning dan op mobilisatie. Dat is de meening van militairen, die slechts rekening houden met feiten: troepenbewegingen, verzending van kaarten om recruten op te roepen en orders voor gebruik van rollend materieel. In diplomatieke kringen te Londen is men meer bezorgd, omdat men daar nu eenmaal rekening moet houden met den algemee- nen achtergrond interne spanningen bij voorbeeld en in dit bijzondere geval met het ontslag van beproefde mannen, om de zen te vervangen door adviseurs met an dere denkbeelden. Slecht weer in Engeland. - Het spoor wegverkeer in een groot deel van Engeland wordt ontwricht door sneeuwstorm, mist en overstrocmingen. Ook het wegverkeer wordt belemmerd, terwijl de telefonische verbin dingen beschadigd zijn. Luchtdiensten zijn stopgezet. Men verwacht, dat de sneeuwval spoedig zal eindigen, doch door regen zal worden gevolgd. Zoon van Jouhaux verongelukt. - Paul Jouhaux, de zoon van den secretaris-gene raal van het Fransche vakverbond, is niet ver van Versailles bij een ernstig ongeluk om het leven gekomen. Arrestatie in Roemenië. - De politie te Boekarest heeft een bij het arsenaal werk zaam zijnden luitenant gearresteerd, die een der beide huurders was, die zich in het pand in de Oarcastraat bevonden, dat op 7 Januari door een geweldige ontploffing vernield werd. Bij het vervaardigen van een helsche machine veroorzaakten deze huurders de ontploffing. De luitenant heeft tegenover de politie een volledige bekentenis afgelegd. Een aan tal zijner medeplichtigen is reeds gear resteerd. De luitenant heeft zich gisteravond in de gevangenis opgehangen. Drama in een trein. - Tusschen Bad Nauheim en Butzbach heeft zich in een com partiment van een trein een afgrijselijk drama afgespeeld. In het compartiment had een vader met een vijfjarig kind plaats ge nomen. Een tweede reiziger kwam het com partiment binnen en legde een groote koffer in het bagagenet. Toen de trein zich in be weging zette, viel de koffer uit het net juist op het kind, met het gevolg dat het kind den nek brak en op slag dood was. De vader sprong onmiddellijk op, trok zijn mes en stak den anderen reiziger neer, deze over leed na enkele oogenblikken. De ongeluk kige vader meldde zich later bij de politie. Auto-ongeluk met vijf dooden. - Gister morgen is de auto van een fabrikant uit Dresden op den weg naar Luckenwalde in botsing gekomen met een tractor met aan hangwagen. Vier personen werden hierbij op slag gedood, twee zwaar gewond. Een der gewonden overleed na in het ziekenhuis te zijn opgenomen. Schip met 31 opvarenden vergaan? - Lloyds heeft een bericht van de kustwacht te Saintives in Cornwall ontvangen, waarin gezegd wordt ,dat een reddingsboei met den naam „S.S. Wilston Glasgow" gevonden is. Ook is het lijk van een man opgehaald. Zes mijl ten westen van Saintives is een aan den grcnd geloopen schip gezien, terwijl lijken in U'. nabijheid dreven. Op grond van deze berichten vreest men, dat de „Wilston" met de geheele bemanning, bestaande uit 31 koppen, in den laatsten storm vergaan is. 40-jarig jubileum Geref. Jongelings- Vereeniging „Soli Deo Gloria". In de geref. kerk alhier werd ter gele genheid van het 40-jarig bestaan van de geref. Jongelingsvereeniging „Soli Deo Gloria" in samenwerking met de geref. meisjesvereeniging een feestavond gehou den, waarop ook de begunstigers aanwezig waren. Ds. Donner opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze, waarna hij de geschiedenis der Jongelingsvereeniging me moreerde. Nadat de jaarverslagen waren uitgebracht overhandigde de meisjesvereeniging een geschenk in den vorm van twee boeken: „Het Verbond" door ds. de Graaf. Namens eenige vereenigingen uit den omtrek werden felicitaties uitgesproken, welke redevoeringen afgewisseld werden door voordrachten. Een en ander had een zeer aangenaam verloop en het was reeds na tweeën toen de heer Balder dezen goedgeslaagde feest avond sloot. ALKMAAR. GEBOREN: Cyrillus N. P., z. van Cornelis E. A. Bur ger en C. H. Erkamp. Johanna C. H., d. van Dionisius W. Vossenaar en M. Schoone- wil. Jacob Th., z. van Petrus B. Huls kamp en A. J. ten Kleij. GETROUWD: Jacob Dekker en Christina J. Hogeling. „ROBIN IIOOD". City-theater. De Telegraaf" van 29 Oct. schreef: üe kleurenfilm heeft inderdaad groote stappen gedaan en Robin Hood heeft niets van die onaangename hardheden en schreeuwerigheid, die vorige kleurproduc- ten kenmerktenDe architectuur is pre. cies zooals ze zijn moet en wanneer ge in Uw fauteuil zit, dan wordt ge met een vaart ruim zeven eeuwen teruggevoerd.... Robin Hood. Het is een film geworden vol krijgsru moer en avonturen, een prachtige roman tische film, die men als een rijk-ge- ïllustreerden roman leest en vervolgens noode ter zijde legt..." „Handelsblad": „Eindelijk weer eens een film vol actie en splendeur, vol avontuur Errol Flynn is een waardig opvolger van Fairbanks en een beter acteur, in een der bekendste legenden ter wereld speelt hij zwierig en los, zooals het een nobele roo- ver betaamt". „De Maasbode": Deze nieuwe „Robin Hood" film van Warner Bros, wettigt vol komen, dat men den roemruchtigen ridder niet verder in zijn graf heeft gelaten in de eerste plaats wel, omdat men nimmer over zoo'n uitnemend speler beschiet als Errol Flynnhet is een lust om dezen moder nen Robin Hood te volgen „Het Volk": „Een film naar het hart van een ieder. Errol Flynn toont zich een waardig opvolger van Douglas Fairbanks Sr." „Rotterdamsch Nieuwsbl": „Robin Hood" is opnieuw een mijlpaal in de cinemato grafie. Het technicolor-procédé overtreft alle verwachtingen... Het romantische ge geven is op magistrale wijze uitgebuit als een modernen ridderroman Robind Hood is een mijlpaal". ,,'T BEGON IN CHINA". Victoria-theater. De Telegraaf schreef over deze film het volgende: Clark Gable en Myrna Loy in „Het begon in China". „Een film die U van de eene sensatie naar de andere voert. Een film die de sensaties van Test Piloot nog verre overtreft en vir tuoos gemaakt werd. Het Volk: „De sensatie heeft in deze film de overhand. Ijzingwekkend tempo. Zeer knap gemaakt". Algem. Handelsblad: „Men amuseert zich uitstekend. Krachtig en b'oeiend. Romantische, realistische, exotische en sensationeele scènes. Het meest zal men ge amuseerd zijn door het kostelijke en vrijmoe dige spel van Clark Gable". De Cetem: „Vele, schier fantas tische avonturen adembenemende span ning, waarmede deze spannende filmDe film is onder uitsteken de regie één brok acti viteit en actie gewor den zeer ver boven elke middelmatigheid uitkomt". „DE GROOTE GAMBINI". Harmonie. In theater Harmonie loopt van Zaterdag af „De Groote Gambini", een interessante crimineele film. De „Tel." schreef over deze detective-film o.m. het volgende: Deze film is in een lichten amusanten toon gehouden tot het dramatische mo ment van de ontknooping, die echter weer gansch anders uitvalt dan men verwacht zou hebben. Akin Tamiiuu. En verder is deze film een meesterlijk voorbeeld van de oneindigheid der uitwer king van hetzelfde gegeven onder de crimineele films, die men tot dusverre zag was er geen, die zoo origineel van tournure is geen die een lang en ingewikkeld on derzoek naar een moordenaar zoo spannend en beknopt opdiende, zonder veel van plaats te veranderen, zonder opzienbarende reizen van de camera. Men wordt aan de hand van den knappen scenarioschrijver langs de onbegrijpelijke raadselen eener moordgeschiedenis geleid en op een gegeven oogenblik vraagt hij: nu hebt ge alle personen gezien; nu kent ge alle omstandigheden; zeg, wie de moordenaar is! Er is humor en bovenal een ge weldige spanning in deze film, met zijn voortreffelijke cast. Gambini is Akim Tamirof, dien men zich nog herinneren moet als den generaal in „The general died at dawn" ]°.ni^n.'cs z'Jn glimlachende hoffe lijkheid, weet hij zich met mysterie e omgeven en houdt ons in span ning omtrent zijn persoon en zijn cadeau geeft. trucs, waarvan hij een enkele De voorzijde van het door architect J. J. P. Oud ontworpen kantoorgebouw voor de Bataafsche, dat verrijzen zal aan den Wasschenaarscheweg hoek Floris Grij pst raat te den Haag.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8