et raadsel 50UÜ gulden II Riverside Drive. binnenland Woonwagenbewoners. Ministers beantwoorden vragen. Wat de Zuiderzeewerken kosten. Huidige financierings-methoden. Aanslag op een directeur van M. H. Door werklooze met breekijzer neergeslagen. Duitsche dienstmeisjes en vluchtelingen. Een buitenkansje van 'n Heel gezin drie jaar uit de zorgen JieuiÉietoa van TWEEDE BLAD. Op vragen van deh heer van der Zaal (a.r.) betreffende het nemen van maatrege len ter verbetering van den toestand van de ■woonwagenbewoners in "ons land (mede in verband met toestanden in het woonwagen kamp tusschen Osdorp en Halfweg) hebben de heeren Goseling en van Boyen, ministers van justitie en van binnenlandsche zaken, geantwoord, dat het hun niet onbekend is, dat er onder woonwagenbewoners vele armen zyn. Deze armoede leidt inderdaad mede tot slechte woningtoestanden, dit geldt echter ook voor andere zeer behoeftige personen. Men hpude hierbij in het oog, dat woon wagenbewoners veelal personen zijn, die, van hun prilste jeugd aan dit leven gewoon, niet anders willen dan in een wagen wonen. Van hetgeen in een woonwagenkamp tusschen Osdorp en Halfweg zou zijn ge bleken, hebben de ministers kennis geno men. Het betrof hier een vader, moeder en zes kinderen. De vergunning tot het bewo nen van den betrokken wagen is met dispensatie verleend, toen het naar de eischen der wet normaal toelaatbaar aantal bewoners slechts door één (een baby) was overtroffen. Het gezin wordt thans geduren de eenigen tijd dcor Maatschappelijk Hulp betoon gesteund. Het is den ministers helaas onmogelijk, ongewenschte toestanden op hygiënisch en moreel gebied geheel te voorkomen. Een bijzondere moeilijkheid is te dezen nog ge legen in de omstandigheid, dat de inkomsten van personen, als hierbedoeld, zich goed deels aan controle onttrekken, terwijl be doelde personen gemeenlijk zelf weigeren, hierin verandering te brengen. Naar het aantal woonwagens en woon wagenbewoners is juist onlangs door de rijksinspectie van de bevolkingsregisters een onderzoek ingesteld. Hierbij is gebleken, dat zich op 1 No vember jl. in ons land ruim 2700 woon wagens bevonden met gezamenlijk iets meer dan 12.000 bewoners. De ministers ïeenen, dat een nader on derzoek, in het bijzonder betreffende de leefwijze van de woonwagenbewoners, ge ring practisch resultaat zou opleveren. Voorziening' als in deze vraag bedoeld, behooren' in de eerste plaats tot de zorg der gemeentelijke overheid, terwijl, naar den ministers bekend is, ook de particuliere liefdadigheid zich op dit terrein meer en meer ontplooit. Eenige regeling van rijks wege is daarom niet op haar plaats en zou, zeker als noodvoorziening, ook niet doel matig werken. Ter voldoening aan een toezegging, gedaan in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begrooting 1938 van het Zuiderzee- fonds, heeft de minister van Waterstaat aan de Tweede Kamer een nota over gelegd betreffende de financiering van de Zuiderzeewerken. Kosten afsluitdijk beneden de raming. In deze nota geeft de minister, met ver wijzing naar vroegere begrootingen en wetswijzigingen, een overzicht van de in het verleden en thans gevolgde financie ringsmethoden. In de passages, gewijd aan de afsluiting van de Zuiderzee, wordt herinnerd aan de kostenraming van het jaar 1928, toen men de kosten der afsluiting op 128 millioen taxeerde. Naar thans blijkt heeft de afslui ting WieringenFriesland tot en met 1937 123.27 millioen gevorderd, welk bedrag moet worden verminderd met 4.8 millioen aan toevallige baten en nog zal worden verhoogd met vermoedelijk 5 millioen, zoodat thans mag worden aangenomen, dat de kosten ongeveer 4 millioen zullen blij ven beneden de raming van 1928. De totale kosten van de afsluiting kun nen op circa 200 millioen worden gesteld. Van dit bedrag blijkt einde 1937 nog een kapitaalslast van 68.5 millioen te bestaan, waaraan naar verwachting in de eerstvol gende jaren nog in totaal 11.5 millioen zal worden toegevoegd, alvorens de afsluiting c.a. geheel gereed zal zijn. Aangezien de kapitalen, noodig voor de afsluiting ten laste van de buitengewone middelen van de hoofdstukken VII en IX van de staats- begrooting zijn en zullen worden verstrekt, wordt de kapitaalslast op voor staatsschuld gebruikelijke wijze gefinancierd en worden rente en aflossing regelmatig ten laste van den gewonen dienst gebracht. Wieringermeer 83 millioen. De Wieringermeer heeft exclusief de rente rond 83 millioen gekost, name lijk het maken van den polder ad 98 millioen, verminderd met de voor- loopige baten ad 15 millioen. Einde 1937 was er een kapitaalslast van 73 millioen. De kapitaa'slast ten gevolge van het maken van de Wieringermeer wordt nog niet op de voor "staatsschuld gebruike lijke wijze gefinancierd, aangezien voor de rentebetaling nieuwe schuld wordt aan gegaan, welke niet gedekt is door de waar de van het bezit in de Wieringermeer. Hiervoor zal een nadere regeling kunnen worden getroffen, zoodra een inzicht in de waarde van het nieuwe staatsbezit zal zijn verkregen. Wat de noord-oostpolder be treft, hebben zich tot nu toe geen omstan digheden voorgedaan, welke de in 1936 vastgestelde regeling van de financiering dreigen te verstoren. Volgens deze rege ling worden de kapitalen, benoodigd voor het maken van den polder renteloos ten laste Van hoofdstuk VII b aan het Zuider- zeefonds verstrekt. Het maken van den polder met een oppervlakte van 47.600 H. A. zal 123.8 millioen kosten of 2600 per H. A. WEDLOOP NAAR HET GELUK. Onder onze post bevond zich 'n gele kaart, waarop reeds in onze advertentie-kolom- mèn werd gezinspeeld. Die kaart is een kaart met groote moge lijkheden. Het is een bewijs van deelne ming aan den wedloop naar het geluk (met als hoofdprijs „Drie volle jaren uit de zorgen!" (Een geldswaarde vertegenwoor digende van 5000). De Geluksrace 1939! Het doel van deze loterij is ernstig, de prijzen inderdaad de moeite waard. Deze loterij werd ministerieel goedge keurd en is georganiseerd door het comité tot verzorging van daklooze vrouwen en meisjes van alle gezindten. Hier ligt een stuk levenstragiek, zoo pijn lijk en schril, dat wij het allen als een eeretaak moeten beschouwen mee te hel pen aan de verwerkelijking van het ideaal: De bouw van tehuizen voor, nu nog, dak looze vrouwen en meisjes van alle gezind ten. Wie geen kaart heëft ontvangen kan ze kosteloos verkrijgen door een briefkaart te zenden aan „Het comité tot Verzorging van Daklooze Vrouwen en Meisjes van alle ge zindten, Postbus 2004, Utrecht". De trekking vindt plaats op 28 Februari 1939 ten overstaan van notaris A. J. P. Mermans te Utrecht. „ONS KIND". Men deelt ons mede, dat door het bestuur van de stichting „Ons Kind", als aanvulling op het in 1938 gezonden eerste exemplaar van de luxe-uitgave van het boekwerk „Ons Kind" aangeboden aan prinses Juliana en prins Bernhard, thans aan hen de gecalli- grafeerde oorkonde op perkament en de daarbij behoorende naamlijsten (vervaar digd in de jalligrafische ateliers van Nelly ten Have) van de medewerkers in den meest uitgebreiden zin, is toegezonden. Zij hebben hiervan kennis genomen en oor konde en album met erkentelijkheid aan vaard. LANDBOUWSCHUUR GEHEEL AFGEBRAND. Gisteravond is, vermoedelijk tengevolge van kortsluiting, brand uitgebroken in de groote landbouwschuur van de hofstede „Nooit Gedacht" van den landbouwer A. van Overen te Nieuwerkerk (Zeeland). De schuur met inhoud, bestaande uit een groote hoeveelheid hooi en stroo, brandde tot den grond toe af. Een vette os kwam in de vlammen om. Het andere vee kon gered worden. Het be lendende woonhuis bleef behouden. Ver zekering dekt de schade. Crisis-publicatie* STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt békend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedena tureerd in het tijdvak van 23 tot en met 28 Januari 1939, zal bedragen 1.55 per 100 kg. voor groene erwten, welke door handelaren zijn gedenatureerd en voldoen aan het standaardmonster van kwaliteits klasse C, en 1.05 per i00 kg. voor voe dererwten, welke zijn gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben ge teeld. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938, welke in genoemd tijavak door telers of handelaren zijn gedenatureerd en voldoen aan de kwali- teitseischen, zal 2.15 per 100 kg. be dragen 's-Gravenhage, 27 Januari 1939. TEELTVERGUNNINGEN TUINBOUW. De Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale maakt bekend, dat aanvragen voor nieuwe teeltvergunningen, voor overdracht van teeltvergunningen en voor omwisseling van teelt, ingekomen na 31 Maart 1939, als regel .eerst met ingang van 1 September 1939 in behandeling zul len worden genomen. Uitzondering kan alleen worden ge maakt in spoedeischende gevallen. 's-Gravenhage, 27 Januari 1939. PRIJZEN BACONVARKENS EN ZWARE VARKENS. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen voor de met ingang van Maandag 30 Januari 1939 aan haar te leveren varkens, welke bestbmd zijn voor baconbereiding, tot bader aan kondiging als volgt zijn vastgesteld: Prijs per kg. geslacht gewicht in centen: Van Van Van Van Van Boven Beneden 50 54 58 75 81 85 Kwaliteit 5Q tot tot tot tot tot kg. kg. 53 57 74 80 85 kg kg kg kg kg IA naar 57 61 63 59 55 51 IB IIA kwali- 55 59 61 57 53 49 IC IIB UIA teit 53 57 '59 55 51 47 ilC IIIBmax .51 55 57 53 49 45 IIIC 48 49 53 55 51 47 43 CC cent 47 51 53 49 45 41 Met ingang van Maandag 30 Januari i 939 zal tot nadere aankondiging de ge legenheid worden opèn gesteld tot het opgeven van zware varkens met een levend gewicht van ten minste 140 kg. Deze varkens kunnen geheel op de zelfde wijze als zulks voor baconvarkens het geval is, bij de zaakvoerders der Ne derlandsche Veehouderij êéntraie worden opgegeven. Bij afneming van dezé zware varkens zal de uitbetaling naar geslacht gewicht geschieden. De prijs bedraagt voor var kens, welke geslacht rriinder dan 135 kg. wegen 0.58 per kg. 'geslacht gewicht en voor de varkens meteen geslacht gewicht van 135 kg. of meer f. 0.57 per kg. ge slacht gewicht. Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koude gewicht na slachting (d. i. het warme gewicht verminderd met 2 De leveringsvoorwaarden, zooals zij het laatst zijn vermeld in de publicatie d.d. 24 April 1937, zijn ongewijzigd gebleven, met dien verstande, dat de aftrek wegens zacht spek alleen geldt voor de bacon varkens en niet voor de zware varkens. 's-Gravenhage, 27 Januari 1939. Gistermiddag om half zes is de di recteur van maatschappelijk hulpbe toon te Wormerveer, de heer N. C. Zeulevoet, toen hij zich op de fiets van zijn kantoor naar huis begaf, op den Wandelweg door een 35-jarigen werk looze, zekeren K. uit Wormerveer, die hem achterop fietste, met een zwaar ijzeren voorwerp neergeslagen. De heer Zeulevoet kreeg eenige vrij ern stige verwondingen aan het hoofd en bleef bewusteloos op straat liggen. Op dezen drukken verkeersweg kwamen van alle kanten voorbijgangers toeloopen. Een geneesheer, die spoedig aanwezig was, bracht den heer Z., nadat deze bij kennis was gekomen, met zijn auto naar het ge meenteziekenhuis, vanwaar hij naar zijn woning kon worden vervoerd. K., die er van door ging in de richting van het poli tiebureau, werd kort na het gebeurde ge grepen en in arrest gesteld. Waarmede de aanslag is gepleegd, een groot breekijzer, is in een voortuintje van een der woningen in de omgeving gevon den. K., die gedurende veertien dagen werkloos was, had een geschil met het be stuur van de instelling voor maatschappe lijk hulpbetoon over het verstrekken van versterkende middelen voor zijn vrouw, waartoe het bestuur, gezien den korten tijd van werkloosheid van den betrokkene, nog niet meende te moeten overgaan. Om zich over deze weigering te wreken, schijnt K. zijn daad te hebben begaan. DE EX-KEIZER 80 JAAR. De Duitsche ex-keizer heeft gisteren ter gelegenheid van zijn tachtigsten verjaardag tal van gelukwenschen ontvangen, o.m. van de volgende personen; Koningin Wil- helmina, prinses Juliana en prins Bern hard, de koning en koningin van Engeland, de koningin-moeder van Engeland en de vorsten van Denemarken, Zweden en Grie kenland. Het slechts zes weken oude prin sesje Sophia van Griekenland, dochtertje van het op het feest aanwezige kroonprin selijk paar van Griekenland, achterklein kind van den Duitschen ex-keizer, zond haar overgrootvader een telegram met als inhoud: „Viele herzliche Glünckwünsche dem Urgroszpapa Sophia". Ook uit ons land ontving de ex-keizer vele schrifte lijke en telefragische gelukwmschen, zoo o.m. van den minister-president dr. Colijn en van generaal C. ,J. Snijders, oud-opper bevelhebber van leger en vloot. De afdeeling Nederland van den In ternationalen Vrouwenbond voor vrede en vrijheid heeft aan den minister van justitie den volgenden brief gezonden: „Gezien het feit dat dezer dagen duizen den Duitsche dienstmeisjes ons land zullen verlaten, een vertrek dat weldra door vele duizenden anderen gevolgd zal worden; ge zien het feit dat al deze vrij gekomen plaat sen niet döor Nederlandsche vrouwelijke krachten vervuld kunnen worden im mers het verblijf der Duitsche meisjes ten onzent is steeds verdedigd als zijnde een belang Van ons land; gezien het feit dat voor duizenden (an dere) vrouwen en meisjes in de landen waar zij thans verblijf houden, levensgevaar dreigt, en dagelijks in ons land vertwijfelde brieven binnènkomèn van."déze slachtoffers der vervolgingen, welke om een huishou delijke betrekking, visum en werkvergun ning smeekeri; gezien het feit dat verschillende organi saties deze vrouwen ruimschoots van be strekkingen kunnen voorzien, indien Uwe Excellentie zoudt willen toestaan dat zij ons land binnenkomen. dringen we er ten zeerste bij Uwe Ex cellentie op aan, aan de verschillende bin nen- en buitenlandsche vereenigingen die Uwe excellentie reeds over hetzelfde on derwerp geschreven hebben, 'r„ welwillend oor te verleepen, en dusdanige maatregelen te nemen dat èn aan deze vrouwen èn aan hare toekomstige werkgeefsters in zoo ruim mogelijke mate voldoening kan wor den verschaft". NA DE RADIOREDE VAN DE KONINGIN. Oproep van den commissaris der koningin in de provincie Groningen. De commissaris der koningin in de pro vincie Groningen, mr. J. Linthorst Homan, heeft tot alle inwoners der provincie Gro ningen een oproep gericht, waaraan wij het volgende ontleenen: „H. M. de koningin heeft in hoogstderzel- ver radiotoespraak over geestelijke her bewapening ons allen herinnerd aan onze hoogste plichten jegens elkander en jegens de gemeenschap. 2 Dezer dagen bezorgde de post bij al onze lezers een gele kaart thuisEen heel bijzondere gele kaart'n Kaart met groote mogelijkheden, vol verrassende kansen 'n Kaart waarmede onze geabonneerden kunnen deelnemen aan de Geluksrace 1989. Vindt U het geen origineel idee, dat de sleutel op het slot van de toekomst U zoo maar door de post in de brievenbus wordt toegeschoven? Alles wat wij er zelf nog aan moeten doen is één of meer kwartjespost- zegels op de kaart te plakken en de kans is ons! Deze loterij, de Geluksrace 1939, zal zeer zeker een groot succes worden en wij zouden al onze lezers den raad willen geven: Doe mee! Hier ligt een waardevolle kans op een zonnige toekomst. Of lijkt het U niet een heerlijke sensatie om voor een kwartje een prijs te winnen, die het mogelijk maakt, dat U met Uwheele gezin drie volle jaren vacantie neemt, zóó maar kunt gaan rentenieren? Of-datU den volgenden winter, die misschien nog strenger zal zijn dan de afgeloopen vorstperiode, kunt gaan genieten van Uw nieuwe centrale ver warmingsinstallatie? Of - een complete moderne woninginrichting, meubelen en stoffeering voor drie kamers, cadeau krijgt Of - dat U eindelijk de toekomst van Uw zoon of dochter kunt verzekeren door een studiebeurs van 2000.—. Of - tja, noemt U maar op. De prijzen liggen voor het grij- pen. En - met deze loterij steunt U een prachtig werk. Uw kwartjes vormen de bouwsteenen voor de zoo noodige nieuwe tehuizen voor daklooze vrouwen en meisjes van alle gezindten. Voelt U de tragiek vgn die woorden - daklooze vrouwen en meis jes? Hier ligt een wereld van schrijnend en dikwijls onverdiend leed. Hier te helpen is een eerezaak voor allen. Het Comité, dat gevormd is doo de H.H. Mr. A. I. M. I. Baron van Wijnbergen, Voorzitter Mr. C. H. J. W. van Soest, Secretaris Dr. A. W. Ausems, Vrouwenarts Jhr. Dr. J. J. M. van der Does de Willebois Dr. M. C. A. Klinkenbergh, Chirurg staat U borg, dat het geld goed besteed wordt. Plak dus de kaart vol. Bouw mee aan dit mooie nationale werk en win een van de vele kostbare prijzen! Maar haast Ut Do tijd is nog maar kort! 28 Februari 1939 vindt ten overstaan van Notaris A. iffC P. Merens te Utrecht de trekking plaats. Grijp deze kans! Doe het gauw - Do it now! Mochten er abonné's zijn, die nog geen gele kaart hebben ontvangenU kunt ze kosteloos bekomen door even een briefkaart te zenden aan het Comité tot veing van Daklooze Vrouwen en Meisjes van alle Gezindten te Utrecht, Postbus 2004. Hare Majesteit heeft daarbij gewezen op den nood, waarin velen onzer, verkeeren. Ik weet en ik heb h" ook als voorzitter van de „Vereeniging voor opbouwwerk in de pro vincie Groningen" mogen ervaren, dat men in alle gelederen onzer provinciale bevol king overtuigd is van de ook hier bij velen bestaanden grooten nood. Ik vertrouw, dat de aansporing van H. M. de koningin ons allen zonder uitzondering er toe zal brengen thans onze door Hare Majesteit aangegeven plichten snel en goed na te komen in alle kringen en groepen in alle deelen onzer provincie. Plannen tot gezamenlijke uitoefening dezer plichten in provinciaal verband zijn in voorbereiding. Uitwerking der mogelijk heden zal binnenkok op zoo breed moge lijke provinciale basis plaats vinden. Mede- deelingen en besprekingen volgen dan zeer spoedig". Initiatief van den burgemeester van Middelburg. De burgemeester van Middelburg heeft in overleg met enkele stadgenooten, besloten zich in verbinding tè stellen met de regee ring, teneinde te overleggen op welke wijze deze woorden, zoo spoedig mogelijk in daden omgezet zullen kunnen worden. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! DRUKKERIJ COSTER. rl Naar het Engelsch van Stanley Hart Page 12) „Ik ben er nooit happig op geweest, hier te komen", verklaarde Spawn. „Het is pas de tweede maal. Ik weet het niet". „Hoe lang woon je hier al?" vroeg Ger rity bruusk. „Hmdrie maanden. Ik ben hier graag", zei Spawn. „We zijn op zoek naar een man, die mis schien iéts te maken kan hebben met den moord op een jonge actrice", zei Gerrity. „Vannacht is ze doodgeschoten. Weet je hier in huis soms iemand, die daaraan schuldig kan zijn?" Ik vond het een dwaze vraag. Naar het vervallen huis te oordeelen kon het wel 'n dozijn van dergelijke verdachten herber gen, Spawn incluis. Toch was zyn ant woord verbazingwekkend. „Ik denk wel, dat ik dien kerel ken", zei hy. „Hij kwam hier drie dagen geleden wonen. Een ongunstig sujet. Heelemaal op z"n eigen. Gaf je geen antwoord, als je wat vroeg en keek je uit de hoogte aan". „Waarom heb je ons dat voor den drom mel niet eerder verteld?" viel de inspecteur heftig uit. „U hebt er niet naar gevraagd, meneer", antwoordde Spawn, onverstoord. „Ik be greep, zoodra ik hem zag, dat hij een ge vaarlijk heerschap was". Onder het gesprek met Spawn, zag ik, dat Hand in het donker rondscharrelde. Ik stelde te veel belang in Spawn, om hem te volgen. Gerrity liet het licht van zijn lan taarn recht in het gezicht van Spawn val len. „Ik moet niks hebben van lui als jij, die een baard dragen", zei de inspecteur op effen toon. „Ik denk altijd, dat het een valsche baard is". Spawn kamde zyn warrigen baard met zyn vingers uit. „Probeert u maar eens als u zin hebt!" zei hij grijnzend. De inspecteur keek hem een oogenblik strak aan. „Dat komt wel, als we een ver der onderzoek in dit ellendige huis instel len", bromde hy. „Komt u eeris hier, inspecteur!" riep Hand. Omkijkend zagen we hem onder de trap gebukt staan, waar hij zyn licht op een paar planken tegen den wand liet schijnen. „Dit ziet eruit, alsof het een deur of luik is", zei hij, toen we bij hem waren. In elk geval is het de eenige mogelijkheid, behalve de trap, om hieruit te komen. La ten we eens kijken, of we erdoorheen kun nen". „Een oogenblikje", zei Spawn achter ons. „Ik heb vroeger ook eens in een huis met een dergelijke deur gewoond. Die gaf ver binding met den kelder van net huis er naast". „Weet je, hoe we dat ding open kunnen krijgen?" vroeg de inspecteur. „Ik weet het niet; zal ik eens probee- ren?" Spawn ging met zijn, rug tegen het pa neel staan. Hij scheen ergens aan te mor relen, wat niet mee wilde geven. „Neen zei hij. „Dit schijnt een ander soort deur te zijn. Ik denk, dat het heelemaal geen deur is. Daarnet dacht Opeens zwaaide het ruwe paneel naar buiten. Spawn sprong er doorheen en voor dat we goed wisten, wat er gebeurde, sloeg het met een smak weer dicht. Brullend van woede schoot de inspecteur zijn revolver op het paneel leeg. Hand sprong er op af en trachtte gejaagd de ge heime sluiting te vinden. Van achter het paneel hoorden we een man hol en spot tend lachen. Gerrity vloekte als een razen de. Hand draaide zich om. „Vlug, inspec teur, langs de trap de straat op!" Toen we door de gang de straat opren den, zag .ik vaag een stuk of vier men- schen over de trapleuning ons nieuwsgierig nastaren. De straat lag verlaten. Hand voerde ons naar het ernaast gelegen huis. „Als alle kelders niet onderling in ver band staan, dan moet hy nog in dit huis zijn!" zei hy, toen we omzichtig naar bin nen gingen. Het huis was net zoo gebouwd als het vorige. Met getrokken revolvers be gaven we ons naar den kelder. Hand liet zijn licht over de muren schij nen. „Daar heb je die ellendige deur van den anderen kelder!" riep hy uit. Hoewel de deur van dikke planken ver vaardigd was, waren de kogels van den inspecteur er toch dwars doorheen gegaan. Aan onzen kr.nt zat ze vol uitstekenden splinters. Hand liet zijn licht over den grond schijnen. Er waren nergens bloed sporen. „Ik heb hem gemist!" gromde Gerrity nijdig. Plotseling voelde ik me beetgegre pen om myn middel door een paar sterke handen en voordat ik me los kon rukken, werd ik tegen inspecteur Gerrity aange smeten, die op zijn beurt tegen Hand aan viel. We tuimelden alle drie tegen den grond. Door den val brak zoowel de lan taarn van Gerrity als die van Hand, zoo dat we in stikdonker zaten. Achter me hoorde ik een doffen smak. Ongetwijfeld zaten we opgesloten. Weer hoorden we dien spotlach. Toen ik overeind krabbelde, botste iemand, vermoedelijk Jerrity, tegen me op en even later hoorde ik hem wan hopig pp de deur bonzen. Waar is je licht, Clark?" vroeg Hand. Ik haalde het te voorschijn en liet het op de deur schijnen. Gerrity stond erop te beuken met de kolf van zijn leege re volver. Maar het baatte hem niets „Die deur zult u wel niet openkrygen, inspecteur", zei Hand. „Er zit een stevige grendel ^an den buitenkant ip. Laten we eens zien, wat we met deze hier kunnen bereiken. Aan dezen kant zal de sluiting wel niet zoo goed verborgen zyn, als aan den anderen kant". Hij liet zijn lange, gevoelige vingers er naar alle kanten overheen glijden Gerrity kreunde van wanhoop. „Waar blijven de versterkingen nou die je ontboden hebt, Gerrity?" vroeg ik. „Ik hoop, dat ze nu heelemaal niet ko men!" bromde hij. „Nu we hier als ratten in dien vervloekten kelder zitten opge sloten! Kun je die deur niet open krijgen. Hand?" Hand keerde zich van de deur af en nam myn lantaarn, waarmee hy de deur van alle kanten belichtte. Plotseling stiet hy 'n kreet uit. De deur bestond uit vier planken met twee dwarsplanken. De beide middén- ste planken waren korter dan de buiten ste. Maar terwijl de een niet op den grond kwam, reikte de andere niet .ot den bo- venstyl der deur. Hy legde zyn handen et vlak tegenaan. Daarna duwde hy de eene plank omhoog en de andere omlaag. De deur ging open. Gerrity en ik sprongen hem achterna de deur door. We waren te rug in den eersten kelder. Weer renden we de trap op. De menschen, die eerst ovpr de trapleuning hadden staan kijken, keken nu verbaasd de keldertrappen af. We duw den hen ruw opzy en snelden de straat op. „Groote goedheid, die drie zelfde kerels!" riep een hunner. Op het trottoir bleef Hand teleurgesteld staan. „Die is weg!" zei hy, de straat in- wyzend. „Wat is weg?" vroeg Gerrity. „Die roadster. Die naast de politieauto stond". Als een dolle kwam een man over de straat naar ons toegerend. Hy ging in de richting der politieauto en we gingen hem tegemoet. Het bleek de detective te zyn, door Gerrity op versterkingen uitgestuurd. Hy was byna uitgeput, toen hy ons be reikte. „Die roadster... is de... Een en.... Tachtigste Straat... ingedraaid:" hygde hy. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6