Joctieei In de armen van goeden ouden den be elftallen voor morgen. DE VIERDE KLASSERS Langs de N.H.V.B.-velden. Wat eischt de nieuwe mode van de moderne vrouw? TWEEDE BLAD. I AlcmariaAlkm. Boys (2 uur): A1 c m a r i a Duiveman Maasen Koning Helderman Rampen de Grand Rootring Schaaper Keppel van Wieringen Hamstra Alcmaria nAlkm. Boys n (10 uur): Alcmaria II Keuris Stadegaard Verweel Venema Scharlewie v. Wieringen Jo Bos Godvliet Stelma Kapteijn M. de Jong B. K. C.—M. F. C.! De meest belangrijke ontmoeting, is die wel, van het leidende B. K. C. tegen de Medemblikkers. M. F. C. is momenteel wel de grootste concurrent en hier telt een overwinning voor de Breezanders dus dub bel. Er is meer! De leiders zullen eveneens belust zijn, revanche te nemen van de eer tijds geleden en eenige smadelijke (41) nederlaag. En eerlijk gezegd, we geven de gastheeren hier toe een redelijke kans, na het goede resultaat van j.L Zon dag; terwijl de Medemblikkers in hun prestaties weer iets terugvallen. Nu Schagen bezoek van Watervogels krijgt, bestaat er een goede kans voor de Spartanen, om zich van de jongste neder laag te herstellen en bovendien valt er met de hekkensluiters nog een appeltje te schillen. Met alle respect voor de goede bedoe lingen en eigenschappen van D. T. S., ge ven we de Oudkarspelieren bij Texel niet veel kans op eenige winst. In de beide ontmoetingen Strandvogels Wieringerwaard en AtlasNieuwe Niedorp zullen de bezoekers het niet gemakkelijk hebben, doch zeker een redelijke kans op eenige winst. In de vierde klasse B zal de concurren- tie-strijd K. V. V.E. V. C. den meesten aandacht trekken. In Edam wonnen de leidende Krommenieërs met 30 en moge lijk brengen ze het nu toch tot een zwaar bevochten zege. I. V. V. zal in de running blijven, daar Sporters in eigen huis geklopt kan wor den. Nu Uitgeest zelfs op eigen terrein blijft teleurstellen, geven we de bezoekende Castricummers kans op eenige winst. AndijkMonnikendam kan veel span ning geven en wellicht een puntendeeling, al stellen we in de bezoekers het meeste vertrouwen. Nog vele belangrijke ontmoetingen. O.m. Alcmaria IVAlkmaar I en Alkmaarsche Boys IIIAlcmaria V. Er staatv oor morgen weer menige be langrijke ontmoeting op het programma en na den Zondag kunnen we dus weer eens nader bezien, hoe de zaken er zoo hier en daar voorstaan. In de allereerste plaats, zulks ten aan zien van de eerste klasse A, waar de ranglijst vermoedelijk wel niet veel verandering zal ondergaan; Alkmaar en O. F. C. hun nek-aan-nek-race kunnen voortzetten en Alcmaria IV en K. V. V. III wat steviger in den hoek geplaatst zullen worden. Alcmaria IV krijgt het op het Sportpark bijzonder zwaar, daar Alkmaar I op be zoek komt en ondanks de heftigste pogingen van de withemden, verwachten we voor hen een nieuwe nederlaag, aan de gewel dige serie toegevoegd. Het zou ons dan ook buitengewoon verbazen al zijn de won deren de wereld niet uit indien de groen-witte Alkmaarders het niet tot de volle winst zouden brengen. Een troost voor de hekkensluiters is het nog, dat K. V. V. III bij Oudorp I ook wel niet veel kans zal krijgen en zeker met le dige handen Krommenie gaat opzoeken. Even moeilijker krijgt O. F. C. het bij R. C. Z., want de Zaandamsche racers val len in eigen huis niet mee. Toch vermoe den we, dat de Oostzaners het juist nog zullen bolwerken en de Alkmaarders op den voet blijven volgen. Vrone krijgt een mooie gelegenheid om zich van de nederlaag van j.1. Zondag te herstellen, nu Beemster op bezoek komt. We verwachten dan ook weer een pittig spelende Vrone-ploeg, die de punten in eigen huis zal weten te houden. De tweede klasse B is nog de afdeeling met de meeste span ning, omdat hier nog vijf ploegen zijn, die onder elkander hebben uit te maken, wie uiteindelijk beslag op den begeerden titel zal leggen. Echter na morgen zöu deze spanning weer merkbaar beteugeld kunnen zijn. Laat ons deze spanning nog wat prolon- geeren; daarbij denken we in de eerste plaats, Alkmaarsche Boys III aan den Wes- terweg tegen Alcmaria IV een overwin ning toe. Dit resultaat is mogelijk, omdat de geblokten zich eertijds met een zeer klein verschil op het Sportpark geklopt zagen. Vervolgens zal D. T. S. II bij Alkmaar II minstens moeten gelijk spelen. We ge ven de Oudkarspelieren hiertoe een kans. Voor M. E. V. O. I dat naar Aker sloot I gaat, wordt de situatie heel wat moeilijker. De Mevoanen mogen indien ze hun kans nog willen behouden, geen en kel punt meer verliezen en juist de Aker- slooters zijn voor hen zulke gevaarlijke te genstanders. Deze groen-witten zijn zich die taak natuurlijk ten volle bewust en daarom zou een zwaar bevochten zege ons niet verbazen. In de tweede klasse D krijgt Krommeniedijker Boys I bezoek van Z. V. V. IV en de runners-up kunnen dus hun concurrenten die vrij van spelen zijn eens wat benaderen. Het treffen W. F. C. VI—Uitgeest II kon wel eens een puntendeeling laten zien. Ook de derde klasse D geeft slechts een tweetal ontmoetingen. Het leidende Dirkshorn I ontvangst Schoorl II en hoewel de duinljanters hardnekkigen tegenstand zullen bieden, verwachten we toch een volledige zege voor de leiders. M. E. V. O. II speelt andermaal in eigen omgeving. Nu komt Bergen II en zal trachtten het kleine kansje nog te behou den. Dit zal de strijd ongetwijfeld span nend maken en de uitslag zal wel niet ver van een puntendeeling liggen, al denken we de Mevo-reserves de meeste winst toe. De vierde klasse D laat enkel het treffen van Bergen III tegen Alkmaarsche Boys V zien, waarbij de duin- kanters gelegenheid krijgen, zich van de jongste en eerste misstap te herstel len. Natuurlijk zullen de rood-witten' even eens probeeren een spaak in het wiel te steken, doch we meenen, dat hen dat wel niet lukken zal. Aan de geblokten, om er een andere gedachte op na te houden. UIT HET KATHOLIEKE KAMP. Een flink programma. De meeste belangstelling gaat ongetwij feld uit naar de ontmoeting E.S.V.K.G.B. De E.S.V.-ers, die verleden week zoo'n ge weldige prestatie leverden door R.E.O. te kloppen, krijgen het morgen niet zoo ge makkelijk. Wij achten K.G.B. een kam- pioenscandidaat! In de laatste wsdstrijden die K.G.B. heeft gespeeld ruim twee maanden geleden was zij in prachtvorm, wanneer zij dezen vorm thans nog bezit, zal E.S.V. weinig kans op beide punten heb ben. L.S.V.V.De Valken zal wel voor de thuisclub zijn. De Valken wordt momenteel als de zwakste ploeg in deze afdeeling be schouwd. Wanneer L.S.V.V. deze ontmoe ting wint, neemt zij voor het eerst in dit seizoen de bovenste plaats in, mede ook omdat R.E.O. en H.S.V. niet behoeven te spelen. Laten we hopen, dat het L.S.V.V.-terrein thans goedgekeurd kan worden. ZeevogelsU.S.V. is een ontmoeting waarvan de uitslag wel niet ver van een gelijk spel zal af zijn. Toch geven we de thuisclub ook hier de meeste' kans op de volle winst. Limmen ontvangt W.S.V. en wij vreezen het ergste voor de Limmers, omdat W.S.V. den laatsten tijd geweldig in vorm is en dat kan nu niet direct gezegd worden van de Limmer ploeg. Een overwinning zou Limmen echter da nig veilig stellen. In de 2e klasse vraagt allereerst aandacht de belangrijke ontmoeting A.F.C.S.V.W. S.V.W. is een gevaarlijke tegenstander voor A.F.C., dat is wel bewezen in den thuiswed strijd te Heerhugowaard. Wij nopen daar om, dat A.F.C. met eenzelfde élar. als de vorige week dezen strijd zal aanvaarden, opdat beide punten in Alkmaar blijven. Berdos de grootste concurrent van A.F.C. gaat naar P.V.C.B., dat zoo juist door 2 verliespunten wegens schuld aan staken in de ontmoeting A.F.C.P.V.C.B. de onderste plaats heeft ingenomen en krijgt het heel wat gemakkelijker. De vraag is slechts hoe groot de overwinning wel zal zijn. S.D.E.->-S.V.A. een Zaansche derby is natuurlijk voor de thuisclub, alhoewel een bijna plaatselijke ontmoeting vaak een verrassing inhoudt. Toch gelooven wij niet dat S.V.A. sterk genoeg is om slechts één punt bij S.D.E. weg te snoepen. De twee Amsterdamsche derby's, n.L St. LouisOranje-Zwart en S.V.O.N.V.A., is van belang voor de hoogste klasseermg van de Amsterdamsche ploegen in deze afdee ling. Wij geven in deze beide ontmoetingen de thuisclubs de meeste kans op een over winning. Laten we intusschen hopen, dat de regen dezen keer geen spelbreker zal zijn, want 'n regelmatige afwerking van het programma zou slechts de sport ten goede kunnen ko men. HET SPROOKJE DER RECHTVAARDIGHEID. Abcnnementsvoorstelling in 't Gulden Vlies. De directie van 't Gulden Vlies mag tevre den zijn: allereerst was het bezoek aan de tweede abonnementsvoorstelling, welke door haar georganiseerd wordt, zoo groot, dat wij van een volle zaal kunnen spreken daarnaast toonde zich dit publiek buitenge woon tevreden met het'stuk, dat werd opge voerd; tenslotte oorzaak van het sub 2 ge noemde! bleek het tooneelspel een keuze te zijn, die bijna niet gelukkiger had kunnen zijn! Het gezelschap Saalborn-Parser -had dit stuk op zijn repertoire genomen in de Kerst week en toen de eerste voorstelling gegeven, 't Was een ongelukkig tijdstip, want het tooneelpubliek bleek plotseling ijspubliek te zijn en was 's avonds te moe van het schaat senrijden, om nog naar den schouwburg te gaan. Gevolg: slecht bezette zalen en een ge- desilussionneerd gezelschap. Maar ziet: in Alkmaar kon het stuk voor het eerst voor een volle zaal gespeeld worden en dat heeft bij de spelers blijkbaar wonderbaarlijk ge werkt, want wij kregen hier tenminste een uitvoering te zien, die klonk als een klok, die „liep", die een heerlijk tempo had. Wij kregen hier een uitvoering te zien, waarbij de spelers zelf kennelijk op dreef waren en gaven wat in hun is. Gevolg: eerst al dank baar applaus, later vele keeren „halen" en tenslotte een aantal „open doekjes". Dat zegt o.i. voldoende. Wat den inhoud betreft het volgende: een arm, maar verbazend lief garderobemeisje krijgt op een nacht van een dronken graaf een gouden sigarettenkoker cadeau. Zij wil dat den volgenden morgen verpanden, wekt het wantrouwen op van den schatter der bank van leening en wordt verdacht van diefstal. Zij krijgt rechtskundige hulp van een advocaat, die begrijpt, wat er gebeura is en die zich tot haar aangetrokken gevoelt en er volgt een proces. De kranten schrijven lange artikelen over „het schandaal", de naam van graaf von Geszty kamt in opspraak en de oude graaf is een beroemd man! en als tenslotte de rechtszitting plaats heeft, ziet het arme garderobe-meisje hoe haar ge tuigen stuk voor stuk haar in den steek laten. Zij zijn „gestopt" door den verdediger van den landjonker en leggen onjuiste verklarin gen af. Gevolg: heftige scènes tusschen de advocaten van beide partijen en een slot, dat daverend is. Want de oude graaf, zelf ook advocaat, wordt onverwacht tweede ver dediger van het meisje, wijst op de recht vaardigheid, welke steeds nummer één moet zijn (al is dat lang niet altijd zoo en het resultaat is, dat het meisje van alle schuld wordt vrijgesproken en de jonge advocaat zijn toekomstig vrouwtje kan omhelzen. Wij zullen hier niet ingaan op den inhoud SPAREN. De Persil-producten sparen werk en tijd. En zij sparen geld, niet alleen, omdat zij het allerzuinigst in het gebruik zijn, maar ook, omdat zich nu op iedere verpakking van de Persil-producten, Persil, Henco, Ata, iMi en Sil spaarzegels bevinden. Deze spaar- zegels knipt of snijdt U uit, bestrijkt den achterkant met een weinig plaksel en plakt ze vervolgens op de bij Uwen winke lier gratis verkrijgbaar gestelde spaarzegel- verzamelkaart der Persil-producten. Een geheel volgeplakte kaart kan bij Uw winkelier worden ingewisseld; U ontvangt hiervoor één gulden in contanten. Dezen gulden kunt U naar eigen goeddunken be steden. U kunt er iets nuttigs of aardigs voor koopen. De mode is in de armen van den goeden ouden tijd, dat zien we in alle mode-bladen, couranten en tijdschriften, waar modellen uit de vorige eeuw ter vergelijking wor den gegeven naast avondjaponnen, hoedjes en mantels van dezen tijd. De mode greep dikwijls terug en putte ideeën uit lang vervlogen tijdperken, maar zoo sterk als nu was het nooit. En 't is grappig te bedenken, dat wij, „moderne vrouwen", ons nu maar zoo in eens thuis moeten voe len in die ouderwetsche japonne tjes. Want we moeten er ons wel ter dege bij aanpassen, willen we behooren tot de vrouwen, die haar kleeren „goed kunnen dragen". Het geheim der goed-gekleede vrouw. Hét gaat er immers veel meer om, hoe de vrouw haar kleeren draagt, dan wel wat ze draagt. Dit is het geheim van iedere werke lijk elegante vrouw. Dat is de vrouw", die in een spor tief mantelpak, met stevige schoe nen en een eenvcudig vilthoedje met een flinken pas, rechtop en kwiek over straat loopt en bij die gelegenheid vooral niet dribbelt of slentert. Dat is ook de vrouw, die met een klein, modern hoedje met groote wijd-uitstaande voile en eleganten zwarten mantel zich, opgewekt en zelfbewust, maar rustig beweegt, zonder zwaaiende armen, te groote passen, te luide stem of te harden lach. Het is de jonge vrouw, die in een gedécolleteerde avondjurk niet met naar voren hangende schouders en een verlegen gezicht binnenkomt, zooals zoovele Hollandsche jonge meisjes, vooral in de provincie, dat nog doen, maar die fier en recht op, een beetje trotsch op de lange elegante japon er op de aandacht die ze trekt, naar binnen „zweeft". Zoo is tenslotte ook de vrouw, die op een goedkoop donkerblauw ja ponnetje een fleurige bloem prikt, een warm-roode shawl drapeert en dan met zulk een zelfbewust en vroolijk gezicht binnenkomt, dat menigeen (vooral de mannen) zegt: „Wat zag ze er weer aardig uit!" Wie dit alles niet kan of onzin vindt, van die vrcuw zeggen de vriendinnen, indien ze zich met een nieuwe japon vertoont: Ja, een prachtige jurk, maar't is als een vlag op een modderschuit, want ze weet 't niet te dragen. En dan hebben de vriendinnen ditmaal nu eens groot gelijk. van dit stuk, al heeft het een zekere waarde (de rechtvaardigheid!), een waarde, die door den ouden graaf (Louis Saalborn) nog eens extra werd aangedikt!,,maar naast mij kent men geen rechtvaardigheid aldus Saal born in een der tooneelen)wij willen alleen maar zeggen, dat dit „luchtige" tooneelspel insloeg, dat de ontwikkeling van de geschie denis logisch was, dat men zich niet behoef de te verdiepen in problemen (al zou men over heel veel nog graag even willen naden ken) en dat de vertolking toch buitengewoon knap was. Een 25 rollen telt het stuk; welnu, er waren 25 rake typeeringen! Mogen wij er enkele van noemen, dan is daar allereerst Caila de Raet, die ongetwijfeld met veel ani mo haar rol van Mizzi van de garderobe ge speeld moet hebben. Zij was de groote figuur waarom alles zich groepeerde. Bob van' Leersum was haar advocaat, die, naar mate het stuk vorderde, meer en meer op dreef kwam en die zijn hoogtepunt wel bereikte met zijn heftige scènes in de rechtszaal. Na tuurlijk moeten wij ook Lou Ezerman noe men een pracht van een taxateur! Bob Vrouwelijkheid geëischt. Evenzoo gaat het met deze ouderwetsche mode. Wij moderne vrouwen moeten die goed kunnen dragen. Maar hoe? Ja, daar is heel wal overleg voor noodig. En 't zal ons geen kwaad doen, ons in sommige opzichten wat aan te passen aan onze echt-vrou welij ke zusters van de vorige eeuw. Een tijdlang, vooral na den we reldoorlog, was het onverschillige, jongensachtige type in de mode. Korte rokken, jongenskopjes, platte hakken, tweed-stoffen, gladde jur ken, hoe minder vrouwelijke lijn. hoe beter. Gelukkig zijn we daar al weer ver van af. Want 't is gebleken, dat een vrouw heel goed flink en zelf standig kan zijn, de handen uit de mouwen kan steken, hard kan wer ken en toch vrouwelijk, vriendelijk en bekoorlijk blijven. Welnu, dat is juist wat de nieuwe mode van ons vraagt: vrouwe- lijkheid, vriendelijk- heid enbekoorlijkheid. En zoo kan de mode, omdat we ons moeten toeleggen op die drie goede kwaliteiten, nog heel opvoe dend werken. Op onze afbeelding zien we vier modellen, waarbij de geheele japon of een onderdeel ontleend is aan den goeden ouden tijd. De eerste is een eenvoudig jurkje om b.v. in huis mee te ontvangen. De hooggesloten kanten jabot en de wijde kanten, ondermouw geven de ouderwetsche zwier en elegance. Het tweede figuurtje draagt een mantelpakje, heel geschikt voor een jong meisje, met klein kraagje, schootje, knoopjes en bovenmou- wen van bont. Rechts zien we eerst een avond japon met boot-hals. De rok be staat uit kanten strooken; doordat de voering van iedere strook enkele baleinen heeft, staat ze waaiervor mig uit; nog geen crinoline, maar we zijn er niet ver van af! En tenslotte het nauwsluitende veloursjasje met kanten lubben uit de mouwen en een wijden geplis- seerde zijden rok, ideaal om mee te walsen. Zoo kan deze mode, die ons doet denken aan romantiek, aan slee- pende dansmuziek, aan echte vrou welijkheid, niet alleen een mode zijn van den goeden ouden tijd, maar ook van een evenwichtige be koorlijke moderne vrouw, mits ze er zich weet te gedragen. MADELEINE. Wijsman, een rake, zeer rake ober en Maar wij zouden feitelijk allen moeten noemen, want elke rol, ook de kleinste, was goed verzorgd. Besluiten wij met het noemen van nog twee personen: Louis Saalborn, die den ouden graaf speelde. Saalborn was zeer op dreef, lanceerde met veel succes een paar actueele politieke „complimentjes" aan een bepaald adres en toonde zich de geroutineer de tooneelrot. De krans, hem aan het slot van het vierde bedrijf aangeboden, was wel ver diend. En dan, als laatste Ko van Dijk Jr., in de rol van Niki. En hier past de eenige kri- Ko van Dijk was goed in zijn spel, maar zijn uitspraak was ons, we zouden haast zeg gen, te Amsterdamsch, vooral in het eerste bedrijf, 't Was ons voor een graaf niet beschaafd genoeg. De tooneelmoeilij kheden bleken op geluk kige wijze opgelost te zijn en voor de eigen décors onze hulde! En aan Louis Saalborn den raad: doorzet ten! Dit stuk moet het doen! W.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8