£attds en PUROL er op Radioprogramma Jkooinciaal Tlieuws derde blad. alkmaarsche courant van woensdag 1 februari 1939. Opheffing werkloosheid. De oplossing van ir. C. Nobel. Het verzacht en geneest ZUIDSCHARWOUDE HEILOO KOEDIJK ZIJPE Voor de Ver. v. Oud-Leerlingen van de R.L.W.S. te Schagen hield ir. C. Nobel Maandagmiddag een inleiding, waarin hij de vragen beantwoordde, welke naar aan leiding van zijn in druk aan de leden toe gezonden inleiding, waren ingekomen. Wy laten hier een résumé van deze in leiding volgen: Wij moeten, voor zoover dit mogelijk is, in eigen land produceeren, wat wij in het buitenland duur moeten betalen en wat wy van andere artikelen in eigen land te veel produceeren, moet met voldoende winst in het buitenland worden verkocht. Om dit te bereiken, is alleen maar noodig, dat de gouden standaard niet opnieuw wordt ingesteld en de regeering den wis selkoers vrij laat zich naar de behoeften van den uitvoer te regelen. Daar onze bevolking elk jaar een veel hooger bedrag aan rente heeft te vorderen dan buitenlanders van ons, zullen voor dit renteverschil grondstoffen uit het buiten land kunnen worden gekocht, die ons be drijfsléven niet kan ontberen. In zoover dit niet mogelijk is, zal men de goederen door de schaarschte aan grond stof duur moeten betalen; daardoor zal men van zelf diensten gaan vragen en zal alle arbeidskracht op die wijze toch bezig heid en inkomen vinden als maar degenen, die deze diensten vragen, over genoeg in komen beschikken. De regeering kan aan de bevolking dit inkomen verschaffen door alle arbeids krachten onder de bestaande onderne mingen te verdeelen, en de ondernemingen het bedrag, dat zij meer aan haar perso neel hebben te betalen, voor te schieten, onder voorwaarde, dat dit voorschot uit de wjnst, die later boven 4 pCt. van de huidi ge waarde van haar bezit zal worden ge maakt, moet worden terugbetaald. Het hiervoor benoodigde geld zal de regeering door uitgifte van muntbiljetten moeten verkrijgen, opdat de koopkracht, die hier door in actie komt, niet aan andere be volkingsgroepen wordt onttrokken. De regeering zal met het geven van voorschotten moeten doorgaan, zoolang de aankomende arbeidskrachten niet door de ondernemingen uit eigen beweging in dienst worden genomen. Overtollige ar beidskrachten aan ondernemingen, die niet in bloei toenemen, moeten worden overgeheveld, zoodat deze ondernemingen ook niet meer gesubsidieerd behoeven te worden. Op deze wijze wordt niet alleen de werk loosheid direct opgeheven en de te ver richten arbeid onder allen verdeeld, maar wordt tevens de belastingdruk tot meer normale verhoudingen teruggebracht en ontstaat een automatische expansie van het bedrijfsleven in alle richtingen, die door het volk op prijs wordt gesteld. De ondernemingen zullen dus in den eersten tijd alle winst boven 4 pCt. moeten afstaan voor aflossing van het ontvangen crediet, zoodat het inkomen van losse arbeiders en particuliere ondernemers ge middeld niet boven het peil der andere arbeidsinkomens kan stijgen en het in komen uit rente en pacht evenmin te hoog kan worden. ~>e buitenlandsche belegging moet tot Staatsmonopolie worden verheven en daarnaast moet permanent gelegenheid bestaan, de besparingen tegen 3 pCt. aan den Staat in leen te geven. Voor den handel met het buitenland zal eveneens een Staatsmonopolie de beste op lossing zijn, omdat de regeering dan zal kunnen bepalen, welke producten zullen worden in- en uitgevoerd. Beantwoording vragen. Ruim twee uur had ir. Nobel noodig, om de ingediende vragen te beantwoorden; de bijeenkomst de laatste cursusvergade ring van dit seizoen was buiten ver wachting, druk bezocht. Schriftelijke vragen over het onderwerp waren ingekomen van ds. Eggink te Nijega, die vooral met spr. verschilde om trent de koopkrachttheorie, van den heer Saai uit de Waardpolder, die met zijn vragen op politiek terrein kwam, zooals ook nog enkele na hem. Verder waren er vragen van den heer Sijp, secretaris, van de heeren Borst, Oud karspel, Barendrecht IJpolder, Lakeman, J. C. Bakker en W. Jimmink te Zijpe. Uitvoerig ging ir. Nobel op de gestelde vragen in, daarbij mijdend de vragen, die op politiek terrein kwamen; want, aldus spr., het vraagstuk der werkloosheid is voor mij i de eerste plaats een weten schappelijk vraagstuk, waarvoor men een beredeneerde oplossing moet zoeken. Zoo dra de bevolking, aldus spr., zal inzien, dat de opheffing der werkloosheid -waarvoor een andere dan de door spr. gegeven op lossing niet mogelijk is op volkomen redelijke wijze in korten tijd haar beslag kan krijgen, als maar niet het egoïsme, dat in de politiek domineert, zich daar tegen blijft verzetten, zal er in breede lagen een strooming kunnen ontstaan, om die politieke belemmering van een weten schappelijke oplossing uit den weg te ruimen. Spr.'s oplossing vervalt niet, als de re geering of de politieke partijen net niet willen, zij vervalt alleen, wanneer met argumenten zou kunnen worden aange toond, dat het wetenschappelijk onjuist is dit is tot nog toe aan niemand gelukt, zelfs door niemand geprobeerd. Tegen de bewering, dat zijn oplossing door een staatsmonopolie Russisch klinkt, voerde spr. aan, dat deze oplossing naar zijn meening toch noodzakelijk is, om de speculatie en de daaruit voortvloeiende onhoudbare toestanden te doen verdwij nen en omdat een Staatsmonopolie op het gebied der beleggingen niet te handhaven zal zijn zonder tevens van den buitenland- schen handel een Staatsmonopolie te maken, moet men hiertoe wel besluiten. In net binnenland blijft men geheel vrij zijn doen en laten en dat is in Rusland wel een beetje anders. Aan het einde van de beantwoording der vragen constateerde spr., dat tegen net door hem voorgestelde systeem om de werkloosheid op te heffen, geen argumen- en zyn aangevoerd, slechts opmerkingen zyn gemaakt, die den kern van zijn betoo, niet raken. Het lijkt spr. ook volstrekt on mogelyk om zijn betoog met steekhouden de argumenten te bestrijden. Wat de verwezenlijking van zijn plan betreft, dat is, aldus spr., niet alleen af ankelyk van de politieke partijen, maar ook van de geestkracht der menschen, die het er mee eens zijn; want als zich een voldoend aantal personen achter dit plan zou stellen, zouden de politieke partyen het niet kunnen negeeren en zouden zi; verplicht zyn haar argumenten tegenover die van spr. te stellen. Geestelijke en moreele herbewapenin lijkt spr. een eerste vereischte om tot het door hem gestelde doel te komen; degenen, die van den tegenwoordigen onmogelijken toestand voordeel trekken, dienen dat voordeel vrijwillig prijs te geven of hun politieken invloed moet hen worden ont nomen. Aan de corruptie, die oók onze maatschappelijke verhoudingen niet onbe roerd heeft gelaten, moet paal en perk ge steld worden en aan de speculatie op waai"' deverandering van allerlei bezitsvormen moet de oorlog worden verklaard. De landbouwende bevolking mag zich niet langer tevreden stellen met pruttelen en tegenpraten. Zij moet zich een klaar beeld trachten te vormen van den econo mischen toestand, zooals hij is en zooals hl behoorde te zijn en daarop aansturen met al de kracht, die in haar is. Moreele en geestelijke herbewapening is ook voor den boerenstand een zaak, die ernstige overdenking waard is, maar met zulke vage begrippen uit te spreken, te cultiveeren en te savoureeren, komt men er niet. Er moeten daden gebeuren en de boeren en hun organisaties zullen door daden moeten toonen, dat zij alle krach ten willen inspannen, om voor allen een goeden en houdbaren toestand te scheppen. De voorzitter, de heer P. S. Eenhoorn, bracht ir. Nobel dank voor zijn uitvoerige beantwoording der ingediende vragen; na nog eenige mondelinge discussie volgde sluiting. ONTSMETTING TEGEN STUIFBRAND VAN OPNIEUW TE ZAAIEN TARWE IN VERBAND MET DE VORSTSCHADE. De Plantenziektenkundige Dienst te Wa- geningen schrijft ons: Nu er veel tarwe is uitgevroren, bestaat de mogelijkheid, dat verbouwers er toe zul len overgaan in de plaats van deze een van de Fransche wintertarwe-rassen te verbou wen. Wij meenen, in verband met de groote vatbaarheid van enkele dezer rassen o.a. Vilmoren 27 en Benoist 40 voor stuifbrand, goed te doen, de aandacht van de verbou wers erop te vestigen, dat ook bij het in het voorjaar zaaien van deze tarwerassen ont smetting met warmwater tegen stuifbrand noodig is. In het bijzonder geldt dit voor zaaizaad niet afkomstig van te velde gekeur de gewassen. Ook voor andere, minder vatbare rassen, dient het al of niet wenschelijk zijn van de ontsmetting met warmwater onder het oog te worden gezien. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de bij dezen dienst werkzame ambtenaren, alsmede door de Rijkslandbouwconsulenten. BESLUITEN CENTRALE LANDBOUWORGANISATIES. Men zendt ons het volgende communiqué: De dagelijksche besturen der drie centrale landbouworganisaties, t.w. de christelijke boeren- en tuindersbond, de katholieke Ned. boeren- en tuindersbond en het kon. Ned. landbouw-comité, vergaderden Woensdag 25 Janüari 1939 te 's-Gravenhage en namen de volgende besluiten: Gezamenlijk met den Algemeenen Neder- landschen Zuivelbond zal de mogelijkheid van compensatie-transacties met Duitschland in nadere studie worden genomen. Bij het college van regeeringscommissa- rissen zal worden aangedrongen op het be steden van betere prijzen voor het uit de markt te nemen vee, daar dit vooral voor de prijsoptrekkende werking der overname van groote beteekenis is. Voorts zal er op worden gewezen, dat het wenschelijk is, de aankoopen gedurende de maand Februari voort te zetten. Met aandrang zal nogmaals worden ge vraagd tevens zware varkens uit de markt te nemen, daar de prijzen thans te laag zijn. Op grond van het feit, dat de productie kosten van zomertarwe, welke in groote hoeveelheden uitgezaaid zal moeten worden, per H.L. hooger zijn dan van wintertarwe, zal aan de regeering worden gevraagd den tarweprijs voor het jaar 1939 te willen ver- hoogen en te brengen op 11 per 100 K.G. Tevens zal worden verzocht maatregelen te nemen tegen het opdrijven van de prijzen voor zaai-zomertarwe. Aan den minister van justitie zal worden verzocht een vertegenwoordiger te mogen aanwijzen in de commissie, ingesteld om te rapporteeren over de notaristarieven. Daar de perspectieven voor den afzet van aardappelmeel gunstiger zijn geworden door verkoop van een groot kwantum van dat product, zal aan het college van regeerings- commissarissen nogmaals worden verzocht terug te komen op de beperking van het areaal tot 26.500 H.A. Besloten werd aan het college van regee- ringscommissarissen drie middelen voor te stellen, welke kunnen leiden tot verhooging van de prijzen van de schapen of tot betere bedrijfsuitkomsten, n.L het uit de markt nemen van schapen, het verleenen van exportpremies en het geven van een toe slag uit het landbouwcrisisfonds, b.V. 2 per ooi. Als Uw handen iuw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk j maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Mr. dr. Buiskool treedt op voor landeigenaren die hun land niet willen afstaan voor de proef' polders. Maandagmiddag werd in het lokaal van den heer P. Kramer een drukbezochte bijeenkomst gehouden van belanghebben den bij den proef polder aan de Oostzijde dezer gemeente. Zooals wij reeds eerder meldden, gaan de landeigenaren niet ac coord met de door de taxateurs van Ged Staten vastgestelde prijzen van cie voor den proef polder bestemde landerijen. De leiding dezer vergadering berustte bij den heer P. de Boer Kzn., die allen een hartelijk welkom toeriep. De voorzitter herinnerde aan hetgeen in den loop van den tijd tot stand is gebracht Er zijn thans nog 71 landeigenaren, die nog niet hebben geteekend. Mr. dr. Buiskool zeide, dat het een voor deel was, dat een commissie is gevormd, omdat dan de kosten ook gezamenlijk ge dragen kunnen worden. De zaak staat nog niet in het stadium van een onteigenings procedure. De gang van zaken werd door spr. uiteengezet. Bij K.B. is een aantal per- ceelen aangewezen voor het bepaalde doel, Van rechtbanken enz. is nog geen sprake, Er moet nog een commissie van Ged. Sta ten komen om de bezwaren te onderzoe ken. Het rapport gaat dan naar Ged. Sta' ten en den minister. Op 17 Febr. moeten de bezwaren tegen den polder, niet tegen de vergoeding, worden ingediend. Het gaat dan uitsluitend om bezwaren tegen het plan in te brengen, die de overheid aan het wanke len kunnen brengen of 't plan wel aan het vereischte doel zal voldoen. Daarna komt de beslissing van den minister eerst of tot onteigening moet worden overgegaan. Men kan nog zeer lang vrijwillig het land af staan. De uitgeoefende aandrang van: „nu ka het nog, doe het maar" is wel wat voor barig geweest. De 17e Febr. is een belangrijke dag in deze zaak. Dan .moeten argumenten in het midden worden gebracht tegen de uitvoe ring van het geheele plan. Dit moet door een deskundige geschieden. De commissie heeft gemeend, aan u te moeten voorstel len, dit door mij te laten doen. Dan wordt een gemeenschappelijk bezwaar ingediend Over de schadeloosstelling gaat het dan nog niet. Deze bezwaren kunnen verschillend zijn Aan de hand van de onteigeningswet noem de spr. nog eenige mogelijkheden. Zoo is er een K.B., dat niet tot onteigening wordt overgegaan omdat het grootste deel der eigenaren niet wilde medewerken. Er zit, aldus mr. dr. Buiskool, heel wat in. Er is al een proefpolder aan de Westzijde, terwijl 9/10 van de belangen bij den grooten pol der ook aan de Westzijde liggen. Wanneer de bezwaren, welke naar voren worden ge bracht, zoo doorslaggevend zijn, kan het heele plan wel eens vervallen. Het verloop van den gang van zaken werd uitvoerig door spr. geschetst. In de eerste plaats dient men zich uit te spreken, of stel ling genomen moet worden tegen het plan, of dat men er wel mee accoord kan gaan, als de schadevergoeding hooger wordt gesteld. Als de pogingen, nu het plan tegen te hou den, mislukken, komt weer een K.B., waar na de eigenaren een exploit zullen ontvan gen met een aanbod voor een minnelijke schikking. Neemt men met dit aanbod, dat gelijk aan het vorige of hooger kan zijn, geen genoegen, dan wordt men gedagvaard. Zelfs dan nog kan men toegeven en zijn de proceskosten voor de Provincie. Gaat de procedure voort, dan moet voor elk geval afzonderlijk een proces gevoerd worden, dat zeer veel tijd vordert. Men komt er aan de rechtbank niet door! Deskundigen stellen na een serjeus onderzoek een redelijke scha devergoeding vast, welke hooger, lager of gelijk aan het aanbod der provincie kan zijn. Ook daartegen kunnen nog bezwaren wor den gemaakt. Ook de provincie kan een be zwaarschrift indienen. Tenslotte wordt door de rechtbank vonnis geveld en een schade vergoeding vastgesteld. Als de door de rechtbank vastgestelde vergoeding hooger is dan het aanbod van Ged. Staten, zijn de proceskosten voor de Provincie. Zijn ze lager, dan betaalt de tegenpartij de kosten. Dat moet men goed overwegen. De commissie moet weten, op hoeveel menschen zij kan rekenen. De kos ten zouden kunnen worden omgeslagen naar de grootte van de perceelen en de belangen welke men heeft. Er volgde eenige gedachtenwisseling. Den voorzitter speet het voor de gemeente, als de polder er niet zou komen. Door de wijze van behandeling komen allen tegen het plan op. Het is zeer jammer, dat zulke lage prijzen worden geboden en dat daarmee doorge dreven wordt. Mr. Buiskool zeide, dat het plan voor de gemeente zeer zeker van belang zal zijn, doch hij vroeg zich af of het wel noodig was een polder aan de Oostzijde te maken, nu men al een proefpolder aan de Westzijde heeft. Men besloot mr. dr. Buiskool te belasten met het op 17 Februari a.s. toelichten van de bezwaren tegen den aanleg van den polder. van Jaarvergadering Ond. Veefonds. Het Ond. Veefonds hield Dinsdagavond jaarvergadering in café Admiraal. De direc teur, de heer P. Bakker, opende en memo reerde het ongunstige jaar voor de veehou ders. Het heerschende mond- en klauwzeer bracht verliezen en een teruggang in leden tal, daar een 6-tal deelnemers door den huns inziens hoogen omslag het fonds den rug toekeerden. Laten we hopen, aldus de directeur, dat 1939 een gunstiger jaar is. Uit het verslag van den secretaris-penn. Donderdag 2 Februari. HILVERSUM, 1875 en 301,5 M. (AVRO-uitz.) 8.— Gr.pl. (8.15 Ber.) 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Het Om roeporkest mmv. solisten. (In de pauze deel., 12.15 Ber.) 12.30 Het Avro-Amus.-orkest. 1.15 Ensemble J. Cantor. 2.Voor de vrouw. 2.30 Verv. J. Cantor. 3.Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gr.pl. 4.Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gr.pl. 5.Week-kaleidoscoop. 5.25 Ge- lukwenschen. 5.30 Het Avro- Aeolian-orkest mmv. solist. (6.25 Ber.) 6.30 Sportpr. 7.Voor de kinderen. 7.05 Avro-dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.ANP-ber., radio journaal, medeelingen. 8.20 Het Omroeporkest, mmv. solisten. 9.20 Radiotooneel. 9.50 Gev. concert (opn.) 10.35 Pianovoordr. 11. ANP-ber., hierna tot 12.Gr.pL HILVERSUM, 415,5 M. (8.—9.15 en 11.2.KRO, de NCRV van 10— 11.en 2.12.uur). 8.9.15 Gr.pl. (8.15 Ber.) 10— Gr.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pL 11.30 Godsd. halfuur. 12.Ber. 12.15 KRO-orkest. (1—1.20 Gr.pl.) 2— Handwerkuurtje. 3.Zang, piano en gr.pl. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gr. pL 5.Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelconcert. 6.30 Ber., gr.pl. 7.Ber. 7.15 Boekbespr. 7.45 Gr.pl. 8.ANP- en herh. SOS-ber. 8.15 Koper-ensemble (opn.) en gr.pl. 8.50 Europeesch bouwen en wonen in Nederlandsch-Indië, cau serie. 9.20 Christ. radiokoor met orgelbegeleiding en gr.pL 10. ANP-ber., act. halfuur. 10.30 Gr.pl. 10.45 Gymnastiekles. 11.Hobo- voordr. met pianobegeleiding en gr.pl. 11.30 Gr.pl. 11.5012. Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.40—11.45 Gr.pl. 12.05 H. Engleman's kwintet en solist. 12.35 Populair concert. 12.50 Pianovoordr. 1.202.20 H. Fryer's orkest. 3.15 Deel. 3.35 Sted. orkest van Bournemouth en solist. 5.05 Medische causerie. 5.20 Zang, 5.40 BBC-Theaterorkest. 6.20 Ber. 6.40 Landbouwpr. 7.Zang. 7.20 Het BBC-orkest. 8.05 Reg. Purslove's orkest en solisten. 8.50 Dialoog. 9.20 Ber. 9.50 Variété- progr. 10.20 Korte kerkdienst. 10.40 Uit Amerikr.: Mainly about Manhattan, causerie. 10.55 Gr.pL 11.20 Uit Parijs: Fransche deel. 11.35 E. Carroll's orkest. 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 9.05, 10—, 10.25 en 11.20 Gr.pl. 12.35 Zang. 1.10 Georges Laurent's orkest. 2.35 Zang. 2.50 en 3.30 Gr.pl. 3.35 Zang. 3.50 Violavoordr. 4.35 Vioolvoordr. 4.50 Gr.pl. 5.25 Kamermuziek. 7.25 Het Giardino-^rkest. 8.35 Piano voordracht. 8.50 Symph.-concert. 10.50 en 11.20—11.35 Gr.pl. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 6.30 Omroeporkest. 7.508.50 Omroep- kleinorkest. 9.209.50 Volksliede ren. 11.20 W. Libiszowski's orkest. I.302.20 Populair concert. 3.20 Leo Eysoldt's orkest en solisten. 5.55 Pianoduetten. 6.30 Winterhulp- progr. 7.30 Het Omroeporkest en KdF-koor. 9.35 Gr.pl. 9.50 Kurt Rehfeld's orkest, de Stuttgarter Volksmuziek en solisten. 11.202.20 Gev. nachtconcert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 en 1.30 Het Om roeporkest. 1.502.20, 5.20 en 6.50 Gr.pl. 7.23 Zang. 8.20 en 9.20 Het Omroeporkest. 10.3011.20 Gr.pL 484 M.: 12.20 en 1— Gr.pL 1.30 Het Omroepdansorkest. 1.50—2.20 Gr.pL 5.20 Muz. causerie. 6.35, 7.35 en 8.20 Gr.pl. 9.20 Het Omroepsymph.- orkest. 10.3011.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.20 Opera „Die Königsballade". (7.10—7.30 Ber. 8.15—8.35 Voordr. 9.20—9.30 Ber.) 9.50 Ber. 10.20— II.20 Gr.pl. GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.50, Norman- dië 9.5010.Parijs R. 10.10.50, Normandië 10.5011.20, Parijs R. 11.20—12.35, Brussel VI. 12.35— 14.20, Danmarks Radio 14.2014.35, Parijs Radio 14.3515.15, Keulen 15.15—17.20, Brussel VI. 17.20— 18.05, Radio PTT Nord 18.05—18.50, Luxemburg 18.5019.30, Keulen 19.30—21.20, Brussel Fr. 21.20—22.20 en VI. 22.20—23.20, Keulen 23.20— 24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.3512.35, Droitwich 12.3514.20, Lond. Reg. 14.2015.35, Droitwich 15.35—17.05, Lond. Reg. 17.05— 17.20, Droitwich 17.2018.40, Mün- chen 18.4019.Droitwich 19— 20.50, Straatsburg 20.5021.20, Droitwich 21.2022.55, Lond. Reg. 22.5523.35, Droitwich 23.3524. Lijn 5: Diversen. memoreeren we dat het jaar begon met een nadeelig saldo van 186.39 en eindigde met een voordeelig saldo groot 79.53. De ge middelde omslag was 0.35 per maand per 100 verzekerd kapitaal. Verloren waren 13 koeien, 2 vaarzen en 2 kalveren. Aan om slag is ontvangen 2544.83 en uitgegeven aan afgekeurd vee 598.70, aan diversen waaronder salarissen 260.63. De totale ont vangsten en uitgaven waren 3201.16. Het jaarverslag meldt, dat gehouden zijn 3 ledenvergaderingen. Uitgekeerd is 80 pCt. van de getaxeerde waarde. Er zijn 38 deel nemers met een verzekerde veewaarde van 42750, verdeeld over 210 stuks vee. Aan de orde kwam de bestuursverkiezing, doch de directeur vond het beter om eerst de vergoeding voor den directeur, den secr.- penn. en de twee taxateurs aan de orde te stellen. Dit omdat er meermalen stemmen zijn opgegaan om de salarissen te verlagen. Al dadelijk gingen stemmen op om de salarissen met 20 pet. te verlagen. De direc teur meende dat de vergoeding voor den secr.-penn. niet te hoog was. Hierover werd men het eens. Heel lang werd ge praat over de salarissen van de andere be stuursleden. Uiteindelijk kwamen in stem ming twee voorstellen, nl. een voorstel- Zonneveld om de salarissen ongewijzigd te laten en een voorstel-Sombroek om 20 pCt. te verlagen. Het voorstel-Zonneveld werd aangenomen met 10 stemmen tegen. Hierna werden herkozen de heeren P. Bakker als directeur, F. W. Westerop ris sécr.-penn. en de heeren J. Mors en S. Akkerman als taxateurs-bestuursleden. Daarna kwam aan de orde de uitkeering bij afkeuring. Het bestuur stelde voor om voor één jaar de uitkeering te bepalen op 80 pCt. van de getaxeerde waarde. Hier tegen kwam nog al bedenking. De heer Akkerman (bestuur) stelde voor 80 pCt. omdat er eenig risico moet blijven. Keert men 90 pet. uit, dan let men niet zoo erg op. Breedvoerig werden besproken de uitkeering en omslag bij andere fondsen, o.a. in Harenkarspel Na een zeer uitvoerige discussie werd het voorstel van het bestuur aangenomen. Bij de rondvraag kwam naar voren de te heffen boete bij niet bezoeken der vergade ring. De directeur zeide dat men de boete moet betalen tenzij men een wettige ver hindering heeft. Ook kwam ter sprake de omslag welke men aan den hoogen kant vond. De directeur en de secretaris merkten op dat men er nu beter voorstaat. Doch een te lage omslag geeft een schuld en dat moet men voorkomen. Na behandeling van interne zaken volgde sluiting. Ziekenfonds. Zaterdagavond werd door het Onder ling ondersteuningsfonds bij ziekten de jaarvergadering gehouden in het lokaal van den heer D. C. Butter onder leiding van den heer Jb. Boon. De voorzitter opende met een woord van welkom tot de talrijk aanwezigen. Een schrijven was ingekomen van de vereen. Ziekenhuisverpleging om een steun van 400. Dit werd goedgekeurd. De rekening van den penningmeester gaf aan als ontvangst 622,66, uitgaaf 1202,31, saldo 420,35. Het bezit is 6217,44. Het ledental is 163. De voorzitter bracht den oud-penning meester, den heer Meijer, hulde voor zijn werkzaamheden en overhandigde hem na- mens de vereeniging 'n wandelstok en een enveloppe met inhoud. De secretaris, de heer Hart, lichtte deze zaak nog toe en sprak een waardeerend woord tot den scheidenden penningmeester. Hij stelde ook voor den heer Meijer als eere-lid der vereeniging te benoemen, wat met ap plaus werd begroet. De heer Meijer dankte voor de huldiging. De heer P. Mulder stelde voor om aan den oud-voorzitter, den heer C. Beets, die zich binnenkort ook in Westerlicht hoopt te vestigen, eveneens een wandelstok aan te bieden. Dan kunnen zij samen wandelen. Dit werd ook met applaus begroet. De heer Beets dankte ook voor de hul diging. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag dat herkozen werd de heer P. Hart en in de plaats van den heer G. Meijer de heer H. Visser. Nu kwamen in behandeling de bestuurs voorstellen om 25 voof kinderuitzending uit te trekken. De heer P. Mulder dankte als bestuurslid dier vereenigi vg voor dit bedrag, daar het nuttig besteed wordt. Men wenschte 0.50 presentiegeld per vergadering en wilde bij de eerste 6 dagen ziek zijn 3 wachtdagen houden. Dit werd aangenomen voor een jaar. Het reglement werd gewijzigd, zoodat, wanneer men vóór zijn 25ste jaar lid wordt men 2J4 cent per verzekerden gulden betaalt, van zijn 25ste jaar tot 30 jaar 3 cent, van 30 jaar tot 35 jaar 3 K cent, van 35 tot 40 jaar 4 cent, van 40 tot 50 jaar 4)4 cent en na dien leeftijd 5 cent per verzekerden gulden. In het vervolg zal men 13 weken u;tkeering ontvangen in de 365 dagen. Deze wijzigin gen werden goedgekeurd. Het bodeloon onderging geen verandering. Kinderherstellings- en vacantie- kolonies. In „Het Wapen van de Zijpe" te Scha- gerbrug werd Maandagavond een verga dering gehouden van de afdeeling „Zuid- Zijpe" van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacaniekolonies. Uit het jaarverslag bleek o.m., dat het aantal leden in den loop van het jaar 1938 was gestegen van 163 tot 194, terwijl in '38 5 kinderen voor rekening van de afdeeling waren uitgezonden met een totaal aantal verpleegdagen van 286. De rekening 1938 werd vervolgens goed gekeurd en wees aan in ontvangsten 328.55 H en in uitgaaf 310.58, batig slot 17.97)4. Dit saldo wordt t. z. t. verhoogd met het bedrag van de momenteel nog niet vastge stelde gemeentesubsidie. Mej. zr. G. Kuilman en de heer J. Leeu wen, beiden te St. Maartensbrug werden herkozen als bestuursleden.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9