34 AMSTERDAMSCHE BEURS LAATSTE BERICHTEN. Jkovwciaal Tlieuws Jcheepstijdrngm NOORDSCHARWOUDE WARMENHUIZEN Voor kleine tuinen. BEZORGDE MOEDERS. DERDE BLAD. (ONGECORRIGEERD). ONHYGIËNISCHE TOESTANDEN IN EEN BANKETFABRIEK. De rechtbank te Groningen heeft van ochtend het vonnis van den kantonrechter vernietigd en, opnieuw recht doende, den banketfabrikant E. S. aldaar wegens een aantal overtredingen van de warenwet en van het algemeen besluit ingevolge die wet, veroordeeld tot vijftienhonderd gulden boete, subsidiair twaalf dagen hechtenis. De eisch tegen den verdachte, die van het vonnis van den kantonrechter van 25 ov. 1938 in hooger beroep was gegaan, en welke zaak de vorige week Donderdag voor de Groningsche rechtbank was behandeld, luidde bevestiging van genoemd vonnis, namelijk drie geldboeten van vierhonderd gulden, subsidiair één maand hechtenis, benevens driemaal zeven dagen voorwaar delijke hechtenis en negen maal vijf-en- twintig gulden boete, subsidiair tien dagen hechtenis. DE TE OPLICHTINGSAFFAIRE GINN1KEN. De rechtbank te Breda heeft heden uit spraak gedaan in de zaak van de oplich tingsaffaire te Ginniken. De verdachte D. Sr. werd vrijgesproken, met last tot onmid dellijke invrijheidsstelling, wijl de recht bank het ten laste gelegde niet bewezen achtte. De zoon werd veroordeeld tot één jaar en zes maanden, met aftrek van voor arrest. HULP VOOR DE SPAANSCHE VLUCHTELINGEN. De commissie „Hulp aan Spanje" deelt mede, dat zij ter leniging van den eersten nood der Spaansche vluchtelingen aan de Fransche grens een bedrag van 5000 heeft gestuurd. Mevr. L. T. Heynen, die heden naar Ca- talonië is vertrokken, hiertoe in staat ge steld door het Wereld-Vrouwen-Comité te gen oorlog en fascisme, waarvan zij de voorzitster is, zal bovendien een bedrag van 1000, dat door de commissie „Hulp aan Spanje" ter beschikking is gesteld, ter plaatse aanwenden voor bestrijding van den ergsten nood. KLEEREN VATTEN VLAM. Vanmorgen is in een woning op de Lijn baansgracht te Amsterdam een ernstig on geval gebeurd. Hier woont een bejaarde vrouw alleen. Buren vonden haar vanochtend liggend bij de brandende kachel in de voorkamer. Haar kleeren waren in brand geraakt en de vrouw was geheel met brandwonden over dekt. Men waarschuwde onmiddellijk brand, weer, politie en G. G. en G. D. De vrouw kon echter niet meer worden geholpen. Zij overleed ter plaatse. Waar schijnlijk is zij tegen de brandende kachel gevallen. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van dit ongeluk. 20 JAAR TEGEN MOORDENAAR VAN TETJE HOF GEEiSCHT. Voorts ter beschikkingstelling van de regeering. In hooger beroep heeft het gerechts hof te Arnhem heden de strafzaak be handeld tegen den 25-jarigen van der W., koopman te Almelo, die op 25 Mei 1938 te Almelo de twaalfjarige Tetje Hof heeft vermoord. Hij was deswege door de rechtbank te Almelo wegens doodslag tot tien jaar ge- yangenisstraf veroordeeld. De officier van justitie, die wegens moord levenslang had geëischt, was tegen dit vonnis in hooger Deroep gekomen. In een schuilkeet bij de opslagplaats van den dienst van gemeentewerken te Almelo werd op 25 Mei het deerlijk verminkte lijk van het meisje Hof gevonden. Kort na de ontdekKing werd van de W. gearresteerd. Hij legde een gedeeltelijke bekentenis af. Kort tevoren was hij uit de gevangenis ontslagen. Daar had hij het plan opgevat om zijn vrouw, met wie hij in onmin leefde, te vermoorden. Op 25 Mei heeft hij den ge- heelen dag tevergeefs getracht zijn vrouw te ontmoeten. Des avonds werd hij op den Kloosterweg aangesproken door het twaalf jarige meisje, dat hem om een cigaret vroeg. Hij is met het kind over het hek van de op slagplaats geklommen en daar heeft hij haar op weerzinwekkende wijze met messteken gedood. Uit het getuigenverhoor bleek, dat hier geen sprake is van een zedenmisdrijf. De zenuwarts dr. Beek uit Almelo was van meening, dat verdachte zijn wraakgevoe lens ten opzichte van zijn vrouw op het meisje heeft willen koelen. De verdachte zelf verklaarde, dat hij dien avond zeer driftig was geweest en dat hij niet den op zet had gehad het meisje te dooden. De advocaat-generaal, mr. Hermans, merkte in zijn requisitoir op, dat verdachte met koel overleg heeft gehandeld en eisch- te wegens moord twintig jaar gevange nisstraf, met ter beschikking stelling van de regeering. De verdediger, mr. H. Vrind uit Almelo, drong aan op bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Almelo (tien jaar ge vangenisstraf). De uitspraak is vastgesteld op 16 Febr. a.s. BEROERING IN DE GEVANGENIS SAN QUENTIN CALIFORNIE) 4000 gedetineerden weigeren voedsel. Men vreest een oproer in de gevangenis van San Quentin (Californië), de grootste staatsgevangenis in de Ver. Staten, waar 4000 van de 5300 gedetineerden voedsel weigeren, aangezien zij ontevreden zijn over de gevangeniskost. Den laatsten tijd zijn de gevangenen nu eens weerspannig, dan weer rumoerig. Teneinde de gemoederen te kalmeeren, heeft de directeur verandering gebracht in de keuze van het eten. De gevangenen zijn echter nog steeds mopperig en het verzet neemt in omvang toe. JAPANNEEZEN BEZETTEN EILAND WEITSJAU. Vice-admiraal Kanazawa, chef van het Japansche persbureau der admira liteit, heeft medegedeeld, dat de Ja pansche marine het eiland Weitsjau, ten zuiden van Pakhoi in de Golf van Tongking, om strategische redenen tijdelijk heeft bezet. Kanazawa zeide, dat de Japansche ma' rine haar aandacht wil gaan besteden aan het vervoer van wapenen met Chineesche jonken langs de zuidkust van China. Tevens deelde hij mede, dat de commandant van het Japansche eskader in de Zuid-Chinee sche wateren op 1 Febr. den autoriteiten der andere mogendheden in China op de hoogte heeft gesteld van de tijdelijke bezet ting van het eiland Weitsjau en hun ver zocht heeft niet mef vliegtuigen binnen 15 mijl van het eiland te naderen, en niet hooger dan 500 meter te vliegen. Op 31 Januari heeft een vliegtuig van on bekende nationaliteit boven Weitsjau ge vlogen. De Japanneezen hebben het toestel verdreven. MANDSJOEKWO PROTESTEERT BIJ RUSSISCHEN CONSUL. Wegens grensscheiding. De regeering van Mandsjoekwo heeft op 1 Februari een krachtig pro test ingediend bij de sovjetregeering door bemiddeling van den sovjetcon- su' te Charbin, tegen een nieuw geval van onwettige overschrijding der w^stergrens door sovjettroepen op 31 Januari. Ongeveer 100 man geregelde sovjet- Russische militairen trokken bij Meng- kosili, op ongeveer 100 K.M. ten noord oosten van Mandsjoeli, de grens over. Zij kwamen uit Kailastzevsky. Om tien uur 's morgens trokken zij over de grens. Zij vuurden op een Japansclien grenspost, welke het vuur beantwoordde. Na een gevecht, dat langer dan een uur duurde, slaagden de Japansche grenspa' trouilles erin de sovjet-Russische indrin gers, die vijf dooden achterlieten, terwijl drie man werden gewond, terug te drijven. De Japanneezen hebben geen verlies ge leden. (Ongecorrigeerd). •Okx Tuinbouwbelang bestaat 40 jaar. De tuinbouwvereeniging Tuinbouwbe' land vergaderde Woensdagavond in het lokaal van den heer J. de Bakker, alhier. De voorzitter, de heer K. van Dijk, gaf in het kort de resultaten weer van het af- geloopen jaar, dat den tuinder weer veel teleurstelling heeft gebracht. Door de strenge vorst zijn de prijzen echter weer beter geworden. Verbetering van de rege ling voor de teeltvergunning achtte spr. zeer gewenscht. Het is vandaag de 40ste jaarvergadering. Naar aanleiding van de notulen werden eenige mededeelingen gedaan over de bag- gerregeling. De baggerregeling was voor iedereen, maar de kleine tuinders zouden voorkeur krijgen voor de grootere tuinders en dege' nen, die het zelf wel konden betalen. De burgemeester voegde hier het een en ander aan toe. Er wordt niet gesproken van arme tuinders en rijke tuinders. Doch als er iemand, die goed gesitueerd is. om een arbeider komt, wordt hij door den burge meester naar de Arbeidsbemiddeling ver wezen, waar hij er wel meer dan een kan krijgen. Men moet dan echter niet op den steun van de overheid willen rekenen. De heer Barten, lid der fa. Jong, zeide, dat er een tegenstrijdigheid was in de redeneering van den burgemeester. Wij konden volgens den burgemeester zelf wel een man betalen. Als er geen welstands- grens getrokken wordt moet niemand uitge sloten worden. De burgemeester zeide, dat de heer Bar ten zich bemoeid heeft met dingen, die hem niet aangingen. Er zullen arbeiders te kort zijn, om aan alle aanvragen te vol doen. Het zal dus wel moeilijk zijn, aan de verlangens der tuinders te voldoen. Medegedeeld werd, dat een rattenverdel- gingsdag zal worden gehouden in samen werking met omliggende gemeenten. Er hebben zich vier gegadigden opgege ven voor een gemengd bedrijfje in de Wie- ringermeer. Deze zaak is echter in voorbe reiding, dus moet nog afgewacht worden. Met dankbaarheid deelde de voorzitter mede, dat een onbekende gever aan de drie tuinbouwver. Eendacht, Tuinbouwbelang en L.T.B. elk twee sproeimachines heeft geschonken, ten behoeve van de leden dezer vereenigingen. Voor het gebruik zal een tarief van 2% cent per snees worden ge vraagd. De rekening van den penningmeester, den heer C. Keeman, gaf in totaal een bedrag van 2793.76 aan. Het kassaldo per 31 Dec. was 628.99 (vorig jaar 534.90). De schuld voor de poterbewaarplaats is nog 8900. Als de kasmiddelen het toelaten, zal de omslag op 2 cent per snees worden gesteld. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Kliffen bevatte een overzicht van de werkzaamheden in het afgeloopen jaar en een bespreking van verschillende onder werpen, welke de belangstelling van den tuinbouw hebben. Herdacht werden de overleden eere-voor- zitter wijlen de heer C. Brinkman en het lid de heer T. de Graaf. Ook het 40-jarig bestaan der vereeniging werd gememo reerd. Hulde werd gebracht aan de oprich ters, waarvan nog twee, de heeren A Bar ten Pz. en J. Ootjers lid der vereeniging zijn. Bij de bestuursverkiezing deelde de heer Ootjers mede, zich niet meer herkiesbaar te stellen, wegens .de leeftijdsgrens, welke is gesteld voor de bestuursleden van den Noordermarktbond. Spr. dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. Na een korte schets van de groote ver diensten, welke de heer Ootjers voor de vereeniging en voor den tuinbouw heeft gehad, stelde voorzitter voor, hem te be noemen tot eere-lid, waarmee de vergade ring door applaus instemde. De heer Oot jers nam deze benoeming, welke hem veel genoegen doet, aan De heer C. Keeman werd herkozen, ter wijl de heer A. Glas in de vacature-Oot- jers werd gekozen. Verschillende verslagen van diverse commissies werden uitgebracht. De heer Mallekote deelde n. a. v. een opmerking over de Colorado-kever mede, dat men niet zal kunnen voorkomen, dat deze kever zijn intrede in ons gebied doet, al duurt 't misschien nog een paar jaar. De bestrijdingsmethode en de middelen hiertoe lichtte spr. toe. Het verslag van de kunstmestcommissie vermeldde, dat aan 49 leden 169.750 K.g. kunstmest is geleverd, ter waarde van 8927.12. De mandencommissie had 490 manden en 175 aardappelkisten gekocht, ter waar de van 350.75. De wortelzaadcommissie had 1 7pond voor de vereeniging geteeld, De bloembollenbewaarderscommissie deelde mede, dat in totaal 5634 bakken in de bewaarplaats zijn gebracht, met een opbrengst aan bewaarloon van 667.89 34. Er zijn 287 erwtenruiters, 535 kg. normaal pappoeder en 6y3 voor riet gekocht. De ijsboeier-commissie had dit jaar geen contributie opgehaald. Het kassaldo was 678.90, nadat in December 223.40 was uitgegeven. De heer Gb. Gutter werd gekozen tot lid dezer commissie in de vacature-G. Bakker. Tot bestuurslid van de Noorder marktbond werd de heer C. Keeman Cz. herkozen. De burgemeester heeft de aanwezigen nog toegesproken en den tuinbouwers loon naar arbeid toegewenscht. Men besloot, de verleden jaar getroffen regeling voor den verbouw van blauwe aardappelen, dit jaa weer te laten gelden. Daarna sluiting, Vergadering Middenstand. Woensdagavond hield de midden- standsvereeniging Samenwerking een al- gemeene vergadering in zaal Slikker. De opkomst was niet groot De voorzitter, de heer Dissel, gaf eenige mededeelingen over de St. Nicolaas- attractie. Het verloop daarvan vond spre ker tegenover de zustervereeniging niet" zooals net bestuur had gedacht. Bespreking commissie van bijstand. Deze commissie is opgericht, nadat eenige middenstanders geholpen waren door middel van het burgerik armbestuur on der voorwaarden dat de middenstandsver- eeniging (bestuur) toezicht moest houden op den gang van zaken. Hiertoe zijn eenige heeren aangewezen, onder den naam van commissie van bijstand. Groote moeilijkheden zijn reeds onder vonden en vele teleurstellingen. Besloten is geen geldelijken steun bij dergelijke instan ties meer aan te vragen. Vervolgens werd het woord gegeven aan den heer Niestadt uit Schagen ter inleiding van het punt Borgstellingsfonds. Spreker gaf allereerst een uiteenzetting over het doel van het borgstellingsfonds: hulp te verleenen aan middenstanders die in moeilijkheden ver keer en onder voor waarden dat zij credietwaardig worden ge acht. Het borgstellingsfonds Holl. Noorder kwartier heeft momenteel 34 tot 36 borg stellingen loopen, vormende een bedrag van 10.000. Uit 25 gemeenten zijn 94 ge vallen aangebracht. Van deze aanvragen zijn 24 toegekend en voor 36 is hulp gebo den door saneering. De werking van het fonds heeft velen voor ondergang behoed. Van eventueele stroppen vergoedt het rijk 40 pCt. Voor dit district is een controleur aan gesteld die door het rijk wordt bekostigd en terzake kundig is. Na nog een en ander te hebben toege licht, werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Op aangename en duidelijke wijze heeft de heer Niestadt een uiteenzetting gegeven op de gestelde vragen. De voorzitter bracht bij de sluiting den heer Niestadt dank voor hetgeen naar voren was gebracht; hij hoopte voor de volgende vergadering op een betere opkomst, opdat een beslissing kan worden genomen om bij het Borgstellingsfonds aan te sluiten. WIE GROENTEN WIL KWEEKEN. Menige liefhebber houdt een deel van zijn tuin vrij voor het kweeken van groenten, waarmee hij dikwijls heel aardige resulta ten bereikt. Wie echter met zoo'n groente hoekje wil beginnen moet wel bedenken, dat het meer tijd eischt dan een bloemen tuintje, en wam eer men er niet genoeg zorg aan kan geven, zal men er weinig ple zier van beleven. Het spreekt wel van zelf dat de grond soort een belangrijke rol speelt, waardoor de resultaten cp verschillende plaatsen ook zeer verschillende zullen zijn. Om een voorbeeld te noemen: kool vraagt zwaren waterhoudenden grond, asperges daarentegen prefereeren zandgrond, bieten en Brusselsch lof stellen geen eischen aan den bodem, terwijl boonen en erwten weer waterhou denden grond verkiezen. Zooals men wel weet, zijn klei en veen grond zeer waterhoudend, zandgrond daar entegen niet, doch dezen kunnen we verbete ren door er afvalstoffen aan toe te voegen. Over het algemeen kunnen we wel zeggen: hoe lichter de grondsoort is, hoe meer be hoefte er bestaat aan verteerbare afvalstof fen. Niet alleen dat humus goed waterhou dend is, doch de planten kunnen er tevens voedsel uit opnemen. Waar we ook groente willen kweeken nooit mogen we de bemesting vergeten en daarvoor is stalmest te prefereeren. Op zwaren kleigrond gebruiken we dien versch en op lichten grond in verganen toestand Als gemiddelde kunnen we rekenen op kruiwagen per 5 M2 meter. Op zandgrond is het beter om in het voorjaar te mesten, op zwaren grond wachten we tot het najaar, Behalve door stalmest kunnen we den grend humusrijker maken door het onder spitten van compost, waaronder we ver staan: alle verteerde afvalstoffen afkomstig uit huis en tuin. Voor ieder die groenten wil kweeken is zoo'n composthoop in een hoekje van den tuin onmisbaar, mits we hem geregeld omzetten en er niet te grove wortels en takken in verwerken. Wie konij nen en duiven noudt, kan er ook prachtig den mest aan toevoegen. Kippenmest kunnen we heel goed vloei baar gebruiken, vermengd met water, om er bij regenachtig veer de bladplanten en de kool in het bijzonder mee te mesten Wanneer we hem droog willen gebruiken, moeten we hem wel met wat tuinaarde ver mengen, om hem gemakkelijk strooibaarte maken. En hoe is het nu met den kunstmest, die zooveel gemakkelijker aan te wenden is dan de organische meststoffen? Hij is niet zoo goed als natuurmest. doch prachtig als hulpmiddel, omdat hij stikstof, fosfor en kali bevat. Wie hem als bij bemesting gebruikt, kan A.S.F. korrels 12 X 10 X 18 nemen, een pond per 10 vierk. meter. Als eerst de stal mest is ondergewerkt, wordt op de ruw ge spitte oppervlakte A.S.F, gestrooid, die we eerst laten inwerken en vervolgens fijn har ken. Wie alleen kunstmest wil gebruiken, neme daarvoor de dubbele hoeveelheid, die losjes ingeharkt kan worden. A. C. MULLER—IDZERDA. Hoe leeren we te laat komen en vergeetachtigheid af? Liesje, kom eens uit je bed? Toe nou kind, maak nou toch voort, je komt vast te laat. Ben je nou nog niet gewasschen en sta je daar aldoor maar met je bloote voeten op 't zeil, straks heb je natuurlijk weer buikpijn. Hè, hè gelukkig, ben je daar eindelijk. Nu maar gauw je boterhammen, 'k heb ze vast gesneden, dan gaat 't vlugger. O wat is 't al laat, kwart vóór 9, hier zijn je boeken, heb je ze nu heusch alle maal? En je handschoenen, hè, vervelend kind, zijn die nou weer weg, dan kom je straks natuurlijk weer met ijskoude handen thuis! Ja, waar z ij n de handschoenen? Iedereen zoekt, eindelijk daar zijn ze, uit een hoek naast de bank komen ze te voorschijn. Liesje had ze natuurlijk weer eens niet op hun plaats gelegd. Eindelijk is alles voor elkaar. Hè, hè, zucht moeder. Zie zoo, die is de deur uit, je zou er moe en zenuwachtig van worden, drie keer naar boven geloopen om te kijken, hoe ver Liesje was en dan al dat haasten en zoeken. lederen morgen is het 't zelfde gezeur. Altijd is er rommel op haar kamer en altijd is er wat weg of heeft ze wat vergeten. Ja, zoo gaat 't met Liesje, hoewel haar moeder toch zoo goed voor haar zorgt. Waar zou dit nu aan liggen? Laten we dat eens uitzoeken, want zooveel moeders be leven iets dergelijks met hun kinderen. Maar zijn die moeders misschien ook te zorgzaam? Daar hebben we nu b.v. Liesje. Ze komt 's ochtends te laat uit bed, zeurt en teut. Maar wat is 't gevolg? De heele familie en vooral moeder, re pt en waarschuwt haar en Liesje vindt al dat gehaast en gedoe om haar zelf en al die notitie, die er daardoor van haar genomen wordt, wel heel aange naam, dat vindt ieder kind, al schijnt het er nog zoo onverschillig onder. Kinderen zijn zulke beste comediantjes. Als moeder daar nu verandering in wil brengen, dan spreekt ze den avond te voren eens rustig met Liesje: Kijk eens, als je 's ochtends niet uit je bed kunt komen of je niet op kunt schieten, dan ben je te moe, want een uitgerust kind of mensch vindt het fijn om uit bed te komen en vlug beneden te zijn. Dus nu zal ik je morgen gewoon één keer wekken om half acht en als je dan om 8 uur niet be neden bent, nou dan moet je morgenavond maar eens een half uurtje vroeger naar bed gaan. Dit verhaal moet vooral niet den vorm hebben van straf of dreigement en men blijft ook heel kalm en onverschillig onder de booze woorden, die misschien volgen. Goed, aldus geschiedt. Liesje wordt één keer gewekt, nu zijn er twee mogelijkheden, óf het helpt al den eersten dag, óf 't helpt pas na eenigen tijd. Dan volhouden, iederen dag één keer wekken en dan stil laten lig gen, geen notitie van nemen, als ze te laat komt, maar wel er op staan dat ze als ge woonlijk ontbijt. Dan vriendelijk uitlaten, maar nergens aan helpen herinneren. Moeder blijft oogenschijnlyk doodkalm en onverschillig en kijkt niet naar de kick en doet of ze de vergeten boeken niet ziet. Nu komt al de vervelendheid van 't te laat zijn niet op moeders hoofd, maar op Liesjes eigen hoofd. Standjes op schooL misschien vergeten boeken, zakdoek, hand schoenen. En dan tot slot nog een half uur vroeger naar bed, want daar moet moeder zich natuurlek heel rustig 's avonds aan houden. Misschien is Liesje koppig en al jaren lang verwend, dan duurt het wel een paar weken voor ze in het gareel loopt. Anders is de zaak met een paar dagen gezond. Alleenmoeder moet volhouden en niet weer te zorgzaam worden. En nu het vergeten: Lies gaat boodschappen doen en vergeet haar geld. 6 Lies gaat naar 't ijs en vergeet haar geld. Lies gaat naar t ijs en vergeet haar schaatsen. Moeder ziet 't en helpt 't haar herinneren Nee moeder, dat is fout! Hoe wreed 't ook lijkt, laat het kind gerust maar eens zonder schaatsen op 't ijs komen en zonder geld in den winkel. Het zal een beste les zijn en geloof maar, dat t haar niet gauw- weer gebeurt. Zoodoende leert ze de ver geetachtigheid af en anders vast niet. Nu kan er nog een andere reden zijn voor het late opstaan en de vergeetachtigheid. Het kind kan te weinig slaap krijgen 0f gewoon maar te moe zijn. En dan kan de moeder naar hartelust zorgen. Ze moet daarbij denken aan haar eigen jeugd, toen was er geen radio in huis, geen druk ver- keer op straat, geen bioscoop, minder sport, minder pretjes, minder extra lessen, minder huiswerk en misschien ook minder visite en minder aanloop in huis. Door dit alles is de tegenwoordige jeugd eerder moe, eerder prikkelbaar en eerder vergeetachtig. Maar een moeder kan er voor waken, dat haar kind een rustig, regelmatig leven heeft, op tijd in bed komt en niet te veel krijgt, vooral wat 't drukke hedendaagsche leven geeft. Zoo zal ze een uitgerust kind hebben en wanneer ze dan niet te zorgzaam is en het kind voor zijn eigen zaken laat opkomen en het zelf tegen den lamp laat loopen, als 't iets vergeet of te laat komt; dan zal ze met een gerust hart de toekomst tegemoet kun nen zien, want haar kind zal later een flink zelfstandig mensch worden. STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Ned. Stoomb. Mij. Colombia 31 Jan. 11 u. v. Barbados naar Plymouth. Fauna 1 Febr. v. Livorno n. Napels. Hermes 1 Febr. te Piraeus. Irene 1 Febr. te Pasajes. Iris 1 Febr. 11.45 u. Lydd gepass. Nereus 1 Febr. te Kopenhagen. Odysseus 1 Febr. te Bordeaux. Poseidon 1 Febr. 19 u. v. Hamburg naar Amsterdam. Rhea 1 Febr. 12 u. 110 mijl Z. W. Ouessant. Venus 1 Febr. te Bourgas. Iris 2 Febr. te Amsterdam. Kon. Holl. Lloyd. Salland 2 Febr. te Amsterdam. Amstelland 1 Febr. v Buenos Aires naar Mardelplata. Eemland 2 Febr. e Amsterdam. 33*/, 83 i 1327s 330 V» §223/:, 34%, 27% 15V. 41% 43»/,» 3% OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Donderdag 2 Februari 1939. Vorigi koers STAATSLEENINGEN. 3—3% NederL 1938 100% 3 Ned -Indië 1937 5J4 Duitschl. '30 m. verkl. 24% BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank127 Handel Mij. Cert. v. 250 138*/« Koloniale Bank1477a Ned. Ind. Handelsbank 122 INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Lever Bros Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit 198% INDUSTR. OND. BU1TENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Generaal Motors Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. 417 Java Cultuur 1'° N»d Ind. Suiker Unie 189 Vereen. Vorstenlanden 775/g MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij., 55 Redjang Lebong t 140 PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust ••••li Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atcbison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert.. Union Pacilic Canadian Pac. i i i i 29474 3097. 5' 297. 108/16 iii 97. I 200 1397. 116 127 95 2% 10373 77 113 10774 200V, 2297e 2117a 26% UVl6 U'/s 71 37. iaat. te 2.45-3.00 100%, 971/, 23%-4 127% 135 1467, 124% 34-7, 83 131-% 339 1947, 22^-7,6 49f-% 67. 347. 277s-Vi 155-18/ie 5 441/is 't 3>1/I6 4217.-2 178 194 77,7 55 140 2961/, 3U7a-l 69 297/s 108/16-i 10% 2007, 138 114 131%, 937a" 2'Vw 108 777, 113 108V* 200 228 216 267, 13 %-'/. 13|-% 3% jNoteering per 50. x) ex-coupon tExclaim. *Exdividend. Prolongatie vorige koers K, heden Pct- WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo 1.85% 8.6974 74.52^ 4.91 M 31.42 42.— 38.82 K 44.80 43.67)4 beden 1.85'/. 8.69'/» 74.60 4.91"» 31.4014 41.97 38.82 Yt 44.80 43.70

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10