DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Slinkend regeeringsgebied in Catalonië. President Roosevelt spreekt krachtige taal. No. 28 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Donderdag 2 Februari 1939 141e Jaargang De orde aan de grens keert terug. De algemeene toestand. Een waarschuwing tegen en tot de dictaturen. Nieuwe activiteit der Japanners. Landingspoging bij Ton Ka. Hevige strijd in Midden-Hoepeh ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Uit de berichten, die de laatste 24 uur zijn binnengekomen, blijkt, dat Franco's troepen dagelijks nieuwe stukken van Catalonië in bezit nemen. De bezetting van de kustplaatsen Calella, Pineda en Malgrat nabij de bocht waar de weg van Barcelona naar het Noorden buigt, wijst erop, dat de nationalisten de grens van de provincie Gerona zijn genaderd, wel- ker hoofdplaats een der zetels van de republikeinsche regeering vormt. Langs den weg, die van Barcelona recht naar het Noorden over Vich leidt, is de rechtsche voorhoede, zooals gemeld, deze laatste plaats zoover genaderd, dat zij onder het bereik van de artillerie ligt. Nog verder naar 't Westen staan de oprukkende troepen op eenige kilometers van Berga, terwijl zij aan den voet van de Pyreneeën Seo de Ur- gëll naderen. De burgerbevolking heeft de stad verlaten in de richting van Puigcerda, waar de vrouwen en kinderen wel over de Fransche grens zullen gaan. Er zijn ook berichten, volgens welke Seo de Urgell reeds omsingeld zou zijn. Valt deze plaats, dan verhindert niets meerden natio nalisten snel op te rukken langs den groo- ten weg naar Puigcerda. De stroom van vluchtelingen over de Fransche grens is overigens eenigszins ver minderd. De weg van Figueras naar Le Perthus is nu weer vrij, afgezien van inci- denteele opstoppingen. In het communiqué van het ministerie van landsverdediging te Gerona wordt medege deeld, dat de republikeinsche troepen aan het front in Catalonië in eenige sectoren tegenstand bieden. De rechtsche troepen hebben er hun stellingen iets verbeterd. Gisteren kwam de Cortes bijeen op een plaats, die tot op het laatste oogenblik ge heim werd gehouden. Verder blijkt, dat door de bezetting van Barcelona twee duikbooten in Franeo's han den zijn gevallen. Krachtige taal van Miaja. De republikeinsche opperbevelhebber aan het front van Estremadura, generaal Miaja, heeft in een onderhoud met de Londensche Evening Standard verklaard, dat hij van een bezoek aan de vijf legers in Centraal Spanje den indruk heeft gekregen, dat zijn mannen tot den laatsten druppel bloed zullen stand houden. Laat niemand de illusie hebben, al dus Miaja, dat de oorlog spoedig voorbij zal zijn, omdat Barcelona is gevallen. Er is geen kwestie van overgave en wij hopen slechts, dat zij, die nu aan het hoofd der democra tische staten staan, spoedig hun vergissing zullen inzien. Wij bezitten nog steeds geheel Centraal Spanje en de hoofdstad Madrid. Wij hebben in 1937 de Italianen in dén Guadala- jara op de vlucht gedreven, wij bekommeren ons er niet om, hoe sterk thans de aanvallers zijn. U kunt het Britsche publiek vertellen, dat wij verder vechten, besloot Miaja. De autoriteiten te Burgos achten de moge lijkheid niet uitgesloten, dat de republikein sche regeering aan Engeland en Frankrijk een leening zal vragen, zooals ook aan Tsje- cho-Slowakije verstrekt werd. De burgemeester van Algiers heeft in een telegram aan Daladier en Bonnet medege deeld, dat Algiers geen Spaansche vluchte lingen kan opnemen wegens de onder de in landers heerschende werkloosheid en het ge vaar voor het verspreiden van extremistische leerstellingen. Seo de Urgell vrijwel ontruimd. Havas meldde gisternamiddag uit Puig cerda, dat de laatste van Seo de Urgell ko mende vluchtelingen verklaren, dat deze stad vrijwel ontruimd is. Indien de rechtsche troepen er in zouden slagen den weg tusschen Vich en Ripoll af te snijden, zou het geheele republikeinsche leger, dat zich aan den bovenloop van de Segre bevindt, nog slechts één uitweg heb ben: over Puigcerda en Bourg-Madame. De sterkte van dat leger wordt op bijna 50,000 man geschat. Naar Reuter gisteravond laat uit Burgos meldde, bevond het legercorps van Maestraz- zo zich gisteravond bijna buiten Vich. Andere rechtsche troepen hebben verschei dene dorpen aan de kust genomen, aan den weg naar Vich. Volgens een bericht uit Burgos zijn de rechtschen de provincie Gerona binnenge rukt. Zij hebben zich meester gemaakt van de dorpen Tordera en Fojas de Tordera op den weg van Barcelona naar Gerona. In de andere sectoren wordt de rechtsche op- marsch voortgezet. Tien Savoia-toestellen hebben gistermid dag om zes uur de haven van Valencia ge bombardeerd. Er vielen vijf dooden en twaalf gewonden. Het reeds half gezonken Engelsche vracht schip Cardiff werd weer getroffen en zonk nu geheel. De Spaansche vluchtelingen in Zuid-Frankrijk. Naar Havas uit Perpignan meldt, is de gezondheidstoestand der vluchtelingen over het algemeen bevredigend. Er is geen enkel ziektegeval waargenomen, dat gevaar voor een epidemie, zooals typhus of diphteritis, zou kunnen opleveren. Op twintig kilometer van de grens zal een „gezondheidscordon" gelegd worden, opdat de vluchtelingen een gebied hebben, waarin zij rustig kunnen leven. In het dal van de Tech, niet ver van Perpignan, zal een tentenstad verrijzen, waar tienduizenden Vrouwen en kinderen be schutting zullen vinden. Reeds zijn 30.000 vrouwen en kinderen van het departement der Oostelijke Pyreneeën naar het binnen land gezonden. Gistermorgen hebben de ministers Sarraut en Rucart een inspectietocht gemaakt. Roosevelt's steun aan de democratieën. Heftig, zeer heftig reageert de Duitsche pers op de verklaringen, welke president Roosevelt heeft afgelegd (men zie hier boven) over den steun, dien Amerika voornemens is, Engeland en Frankrijk te bieden in geval van een conflict met de autoritaire staten. De „Nachtausgabe" haalt Roosevelt's uitlating „Amerika's grens ligt aan den Rijn" aan en noemt het optreden van den Amerikaanschen presi dent een „ongelooflijk opruiïngsactie na de vredesrede van Hitier." Aan datzelfde blad wordt uit New- York geseind - natuurlijk door zijn eigen correspondent ,>Het optreden van Roo sevelt kent sedert den oorlog zijn weerga niet. Het resultaat der besprekingen in de senaatscommissie toont duidelijk aan, dat de Vereenigde staten definitief met hun neutraliteitspolitiek hebben gebroken. Washington's politiek van inmenging in de Europeesche aangelegenheden is werke lijkheid geworden. Daarom is de bijeen komst van de legercommisie voor Duitsch- land en de bevriende totalitaire staten van principieele beteekenis." De „Lokal Anzeiger' schrijft, dat „alle New-Yorksche dagbladen op sensationeel wijze melding maken van den ongewonen stap van Roosevelt. De inhoud en de op schriften der Amerikaansche bladen toonen met wat voor krachtige agitatorische mid delen de Amerikaansche president zijn bui- terdandsche politiek tegen de opposit.e tracht door te zetten. Roosevelt heeft na de rede van bütier, die een algemeene ontspanning bracht, ne beeld geschetst van een gespannen toe stand, om de eigenaardige houding van zijn regeering bij den verkoop van vliegtuigen aan Frankrijk te rechtvaardigen. Hij heeft getracht twee vliegen in een klap te vangen door het onderzoek van e congres naar den verkoop van vliegtuigen tot staan te brengen, dat een groot politie schandaal dreigde te worden en te pog - zijn buitenlandsche politiek te rechtvaar- digen." Van semi-officieele Duitsche zijde wordt medegedeeld: De verklaringen van presi dent Roosevelt voor de militaire commissie worden in politieke kringen alhier bui en- gewoon verbazingwekkend genoemd, e heeft hier den indruk dat Roosevelt m- deze manoeuvre blijkbaar beoogde, nie alleen tegemoet te komen aan binnen- landsch-politieke moeilijkheden, doch ook den indruk te verstoren, dien de rijksdag rede van Hitier in de geheele wereld ge maakt heeft. De politieke gebeurtenissen rond den aankoop van vliegtuigen in de Vereenigde Staten door Frankrk, die op het oogenblik bij de Amerikaansche openbare meening zooveel opzien wekken, zijn hier met bij zondere belangstelling gevolgd, omdat daarin, naar blijkt, bepaalde politieke be trekkingen duidelijk geworden zijn, die de zoogenaamde liefde voor den vrede van bepaalde figuren der Amereikaansche po litiek in een eigenaardig daglicht stellen. Men neemt algemeen aan, dat de Fransche vliegtuigaankoopen geschied zijn met de hulp van den Amerikaanschen ambassa deur te Parijs, Bullitt, een der intiemste vrienden van Roosevelt en tevens vroeger een nauwe relatie van Lenin, alsmede met de hulp van den minister van financiën, Morgenthau, wiens politieke richting, aldus dit semi-officieele bericht, als bekend mag worden verondersteld. Na de conferentie van Roosevelt met de senaats-commissie voor militaire aange legenheden zijn vele afgevaardigden en ook anderen in de Amerikaansche parlements- huizen van meening ,dat de president En geland en Frankrijk wil steunen tegen een zwichten voor een ander München", dat Roosevelt binnen een jaar voorspelt, waar schijnlijk nog vóór den zomer. Welingelichte kringen zeggen, dat Roosevelt Engeland en Frankrijk niet al leen als de grootste aanhangers van de vrijheid en de democratie beschouwt, maar ook als een bolwerk tegen den ideologi- schen invloed, die het Westelijke halfrond zou kunnen binnendringen. Ofschoon de president den leden der commissie de grootste geheimhouding had aanbevolen, is er langs verschillende ka nalen genoeg uitgelekt ,om een idee te geven van hetgeen de president besproken heeft. Roosevelt en zijn militaire adviseurs zouden, zoo wordt aangenomen, de mee ning zijn toegedaan, dat Chamberlain té München gezwicht is, voornamelijk uit vrees voor Duitschlands groote lucht macht, die toen superieur was aan de Engelsche. Zij voorspellen thans, dat Duitschland en Italië partij zullen trekken van de Britsch-Fransche vredelievend heid, of zwakheid om nieuwe en mogelijk nog grootere concessies te verkrijgen. In dien Frankrijk en Engeland van de Ver eenigde Staten vliegtuigen kunnen be trekken, teneinde op hetzelfde peil als Duitschland te staan, kan mén verwachten, dat zij in staat zullen zijn, om bevredigen de onderhandelingen met hun tegenstan ders te voeren, daar Duitschland en Italië gezamenlijk, volgens de meening van de militaire waarnemers te Washington, in een veel ongunstiger positie zullen komen wat betreft de levering van de wapenen dan Engeland en Frankrijk. Men verwacht intusschen niet, dat de president der Vereenigde Staten zonder reserve een steunactie ten bate van En geland en Frankrijk zal beginnen, om dat de publieke meening voor een derge- lijken stap niet rijp is. Immers dat zou geïnterpreteerd kunnen worden als een soort alliantie. Echter zouden de Vereenigde Staten, volgens Roosevelt's verzekering, langs commercieele wegen Frankrijk en Enge land in hooge mate kunnen steunen, zooals Roosevelt reeds te kennen gaf in zijn boodschap aan het congres: „Er zijn veie methodes, minder krachtig dan oorlog, doch zeker krachtiger en doeltreffender dan alleen woorden, om den aanvaller de algemeene gevoelens van ons volk te „doen gevoelen" Intusschen beschouwen de tegenstanders van Roosevelt met ernstige bezorgdheid de voortdurende uitbreiding van de Ameri kaansche verdedigingslinie, die Roosevelt zelf nog niet lang geleden rond het weste lijke halfrond heeft aangelegd, terwijl hij gelijktijdig de Zuid-Amerikaansche staten en Canada uitnoodigde, om deel te nemen aan deze verdediging en hij bovendien Canada den steun der Vereenigde Staten in het vooruitzicht stelde, in geval dit land zou worden aangevallen. Sommige senatoren dreigen met een verder onderzoek, naar Roosevelt's plan nen. Hiram Johnson, republikeinsch afge vaardigde van Californië, is de leider van deze oppositie-groep. Openlijk heeft Hiram Johnson de vraag gesteld: „Wat weet Amerika's president? Zijn wij op weg naar oorlog" Hij voegde er aan toe: „De se naatscommissie in het geheim mededeelin- gen te doen over zaken, die niet alleen den senaat, maar iedereen aangaan, is een sfeer scheppen, die er gemakkelijk toe zal lei den, dat de feit en verdraaid worden en misverstaan". Expresident Herbert Hoover heeft den raad van buitenlandsche aangelegenheden te Chicago toegesproken en daarbij Roose velt's .nieuwe buitenlandsche politiek" scherp aangevallen. Die politiek zal er toe leiden, dat Amerika zich geheel en al af scheidt van de neutraliteit. Mogelijker wijze zal ze Amerika in een oorlog ver wikkelen. Bovendien, aldus Hoover, zal Roosevelt's politiek, gesteund moeten wor den door een bewapening, die verre de eischen voor de verdediging van het wes telijke halfrond te boven gaat. De New-Yorksche ochtendbladen melden, dat president Roosevelt in een conferentie met de Senaatscommissie voor militaire aangelegenheden ver klaard zou hebben, dat „in geval van oorlog de grenzen der Ver. Staten in Frankrijk zouden zijn". De Herald Tribune te New-York meent te weten, dat president Roosevelt de Se naatscommissie voor militaire zaken te verstaan zou hebben gegeven, dat er reeds nauwkeurige regelingen en positieve over eenkomsten zouden zijn tusschen de Ver. Staten en de Europeesche democratieën. Volgens dit blad zou de president hebben verklaard: „De verantwoordelijke mannen, die aan het hoofd staan der Europeesche democratieën, kennen mijn houding". Het blad deelt eveneens mede, dat Roosevelt daaraan zou hebben toege voegd, dat de Ver. Staten klaar moeten zijn om de regeeringen van Frankrijk en Groat-Britannië in geval van oorlog in Europa te hulp te komen. Hij zou gepreciseerd hebben, dat de Ver. Staten er zich op moeten voorbe reiden de democratie te helpen in ge val van een aanval van de zijde der combinatie Rome-Berlijn-Tokio, door den democratieën de noodige wapenen te verschaffen, op voorwaarde dat zij contant betalen. De Herald Tribune verklaart wijders nog, dat de leden van de commissie de bijeen komst zwijgend en met een vastberaden trek op het gelaat verlieten. Roosevelt had o.m. gezegd, dat hij niet verwachtte den dag te beleven, waarop Amerikaansche solda ten naar buitènlandsch gebied zouden wor den gestuurd om daar te vechten, n.aar dat de Ver. Staten alles moesten doen om En geland en Frankrijk te redden. Volgens de New-York Herald Tribune had de president een somber beeld gegeven van wat de gevolgen zouden zijn van een overwinning der dictaturen op de democra tieën met Japan als heerscher over Azië. De president had te verstaan gegeven, dat opstanden op grond van ideologische leu zen in Zuid-Amerika zouden worden ver wekt en aangemoedigd door de totalitaire staten, die op die manier een middel van penetratie zouden scheppen, ook ten aan zien van Noord-Amerika. De president be toogde voorts nog, dat het luchtwapen d'r Ver. Staten niet beperkt diende te blijven tot de thans gestelde grens van 6100 toe stellen, maar dat er zoo spoedig mogelijk wat meer moeten worden vervaardigd. De Times te New-York zegt, dat de uit eenzetting, welke Roosevelt in de Senaats commissie voor militaire aangelegenheden heeft gegeven, volgens de woorden van een harer leden „werkelijk alarmeerend" is ge weest. Het blad voegt eraan toe, dat de president den toestand ernstig genoeg acht om over de bijzonderheden van zijn ver klaringen de grootste geheimhouding te hebben gevraagd. De president zou, volgens het blad, van de gelegenheid hebben ge bruik gemaakt in uiterst dringende be woordingen aan de invloedrijkste leden van het Congres te vragen zich te onthouden van kleingeestige critiek op zijn daden bij de leiding der buitenlandsche politiek in de naaste toekomst. De Times weet. nog te melden, dat in de bijeenkomst president Roosevelt den leden der commissie den indruk gaf, dat hij be reid was om alles te doen, wat hij kon om de democratieën te steunen, behalve oorlog voeren. De achtergrond van de verklaringen. De verklaringen van Roosevelt zouden door het volgende zijn ingegeven: 1. de inlichtingen over de plannen der totalitaire staten en hun bewapeningen, waarover de president sinds lang beschikt; 2. de redevoering van Hitier, die, hoe wel de toon gematigd is, niet minder de be doeling van het Duitsche rijk onthult, den strijd tusschen de totalitaire en democrati sche ideologie over de geheele wereld met meer kracht te voeren; 3. de overtuiging van Roosevelt, dat de Amerikaansche openbare meening het eens is met zijn politiek van positieven steun aan de democratieën, welke politiek hij heeft aanbevolen. President Roosevelt heeft, naar Reuter uti Washington meldt, bekend gemaakt, dat geen militaire geheimen onthuld zijn bij den verkoop van in particuliere fabrieken vervaardigde vliegtuigen aan Frankrijk. Roosevelt heeft o.m. gezegd, dat deze verkoop een tweeledig doel had: in de eer ste plaats werk verschaffen aan de arbei ders in stilliggende fabrieken en ten twee de experimenteeren op het gebied der mas saproductie, teneinde de industrie op de vereischte capaciteit voor Amerika's eigen luchtvaartprogramma te brengen. Voorts zou Roosevelt nog verklaard heb ben, dat de verkoop geheel in de lijn lag van de buitenlandsche politiek der Ver. Staten, waarvan een der algemeene doel stellingen was, het bijstaan van democra tische landen. De president zou er volgens enkele leden van de Senaatscommissie voor militaire aangelegenheden, met wien Roosevelt ge confereerd had, aan herinnerd hebben, dat hij de opperbevelhebber was van het Ame rikaansche leger en de- vloot en als zooda nig de bevoegdheid had den verkoop van vliegtuigen goed of af te keuren, waarvoor hij de volle verantwoordelijkheid droeg. De Associated Press meldt uit Washington dat de mededeelingen van Roosevelt naar het schijnt zeer openhartig zijn geweest. Hij gaf uitdrukking aan zijn bezorgdheid over de kwestie van het nationaal-socialisme in Latijnsch-Amerika en bepleitte een uitbrei ding van den handel der Ver. Staten op die landen. Tot de senatoren, die den president steun den, behoorde King (Utah), die vaak de regeering critiseert. Hij zeide: „Ik hoop zeer zeker, dat het verkoopen van vliegtui gen aan Frankrijk en Groot-Britannië zal worden begrepen. Op deze verkoopen rust geen embargo en deze zullen geen schen ding beteekenen van de neutraliteitswet". De Japanners ontplooiden een groote activiteit in het achterland van Macao. Zij hebben gisteren geprobeerd bij Ton Ka troepen aan land te zetten, doch zij werden door de Chineezen terugge worpen. De Chineezen hebben bij deze gelegenheid twee booten tot zinken gebracht. Naar het Chineesche persbureau voorts nog meldt, neemt de kracht van het Japansche offensief in Zuid-Sjansi af. Daarentegen wordt in Midden- Hoepeh heftig gestreden. Gisteren hebben Japansche vliegtuigen steden in Kwangtoeng, Kwangsi en Kiangsi gebombardeerd. De Chineesche pers meldt, dat 21 Chinee sche toestellen troepen der Japansche ca valerie buiten Kanton hebben gebombar deerd, waarbij honderd vijf tig Japanners gedood of gewond werden. Twaalf toestellen hebben bommen laten vallen op Wham Pau aan den mond van de. Parelrivier. Hier zouden honderd Japan ners gedood of gewond zijn. Chineesch hoofdkwartier opgeheven. Officieel wordt, naar het Chineesche persbureau mededeelt, gemeld, dat het voorloopige hoofdkwartier van Tsjang Kai Sjek te Tsjoeng King is opgeheven. De na tionale militaire raad is thans te Tsjoeng Rüig gevestigd, zoodat een hoofdkwartier daarnaast niet noodig is. Uit Sian meldt het Chineesche persbu reau, dat een der stoutmoedigste guerrilla- generaals van Mandsjoerije, Wang-Teh-Lin op 62-jarigen leeftijd is overleden. Hij heeft een groote rol gespeeld in het verzet tegen de Japanners onmiddellijk na het Mandsjoe- rijsche incident en organiseerde daar met drie andere generaals de guerrilla.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1