KIJKEN isKOOPELCLOECK Agenda koedijk heiloo oude niedorp schoorldam Tekort aan levensmiddelen in Duitschland. Huisvrouwen staan in de rij. De strijd tusschen China en Japan. Muiterij te Tientsin? Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. NIEUWE NIEDORP EERSTE BLAD. De „Deutsche Volkswirt" bevat een aanwijzing dat de tegenwoordige schaarschte aan boter, vet, eieren, vleesch en koffie in Duitschland bin nenkort zich wellicht ook zal doen gelden voor andere artikelen. Het blad ver wijst naar het feit dat Berlijnsche huisvrouwen onlangs des morgens en des middags in rijen voor de kruide nierswinkels gestaan hebben in de hoop een beetje koffie te kunnen bemachti gen. In een ry staan, aldus de „Deutsche Volkswirt", doet onnoodig pijnlijke herin neringen herleven en is niet alleen de meest onjuiste doch ook de meest onecono mische vorm van goederenverdeeling. De voorzichtige verbruiker is gedwongen, op de ongunstige uren van den dag, energie en tijd te verspillen om een min of meer willekeurige portie te verkrijgen. Indien hij niet bereid is dit offer te brengen, of an deren daarvoor te betalen, zal hij honger moeten lijden. Wat gebeurt met de koffie, kan evengoed met andere artikelen gebeuren Als gevolg van invoerveranderingen zou het kunnen gebeuren, dat de voorraden niet op het peil van 1938 kunnen worden gehouden. In dit geval zou de beste mehtode zyn het thans voor boter geldende systeem uit te breiden, waarbij iedere verbruiker een boterkaart heeft en iedere week zijn portie bij denzelfden winkelier kan afhalen, die aanteekening houdt van de verstrekte hoe veelheid. Dit systeem, aldus de „Deutsche Volkswirt" zou voorkomen, dat hamsteraars van de eene winkel naar de andere gaan en de voorraden opkoopen. Onder de goede ren welke het blad noemt, komen voor si garetten en suiker. Volgens door het Chineesche telegraaf- agentschap ontvangen' berichten zou mui terij zijn uitgebroken onder 3000 man Japansche troepen, die op twee troepen- transportschepen uit Sjanghai bij de Tangkoepoort naar Tientsin aangekomen waren, na zwaren dienst te hebben ge daan in de Zuid-Chineesche fronten. De muiterij zou tot een gewapend conflict geleid hebben, waarbij veel geschoten werd. Terstond openden vier Japansche oorlogsschepen, die in de nabijheid lagen, het vuur op de muitende troepen. Dit geschutvuur der vlootstrijdkrachten, zoo meldt het Chineesche telegraafagent- schap verder, werd door de legertroepen, die in Tangkoe in garnizoen lagen, ver keerd begrepen en gezien als een uitdaging van de vloot jegens het leger, waarop de garnizoenstroepen het vuur beantwoord den, zoodat een hevig vuren van alle kan ten ontstond. Chineesche guerillatroepen mengden zich in dezen strijd. Ten slotte werd de muiterij onderdrukt door Japan sche gendarmes en een derwaarts gezon den detachement troepen. De muitende troepen zijn in twee groepen naar Soeij- oean en Sjansi gezonden. Koeling bedreigd. De Japansche troepen, die de bergketen Loesjan in de provincie Kiangsi omsinge len ter verdrijving van de daar nog aan wezige Chineesche troepen, zijn er in ge slaagd alle bergtoppen te bezetten rondom het bekende vacantieoord Koeling. Naar schatting houden nog 65 buitenlanders in Koeling verblijf. De Japansche autoriteiten hebben hun verzocht vóór 10 Februari te vertrekken. Uit Nantsjang meldt het Chineesche itelegraafagentschap hierover, dat de Japansche troepen een begin hebben ge maakt met een artillerieaanval op Koeling, dat een belangrijke basis voor de guer rilla vormt. Dagelijks vuren de Japanners gemiddeld 50 granaten af op de Chineesche stellingen in de heuvels, doch schade heb ben zij nog niet aangebracht. Strjjd tegen de guerrilla in Midden-China. De Japanners hebben 50000 man troepen bijeengebracht voor een campagne tegen de Chineesche guerilla in den driehoek van het Oostelijk front. Naar verluidt opereeren de Japanners, zoo meldt het Chineesche telegraafagentschap, langs den spoorweg SjanghaiNanking, den spoor weg SjanghaiHankau en den spoorweg NankingHankau. Ruim 10.000 man Japansche troepen zouden uit Sjanghai reeds in Nanking zijn aangekomen. £uchUxaact ONZE POSXVLUCHTEN. Reiger (uitr.) te Bagdad; Wielewaal (uitr.) te Bandoeng; Pelikaan (uitr.) te Rangoon. Zilverreiger (thuisr.) te Jodhpoer; Toren valk (thuisr.) te Athene. Hedenmorgen is de Uil met gezagvoerder Scholte van Schiphol naar Indië vertrok ken Aan boord bevonden zich 9 passagiers en wel: 2 voor Sydney, 1 voor Alexandrië, 3 Voor Baghdad en 3 voor Karachi. Voor de tusschentrajecten hebben geboekt 1 passagier Alexandrië--Calcutta en 4 pas sagiers RangoonBangkok. Medegenomen werd 375 3/4 K.g. brief post, 27 3/4 K.g. pakketpost en 167 K.g. vracht. Alkmaar, Dinsdag. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 31 JANUARI TOT 7 FEBRUARI 1939. Nieuwe zaken: Alkmaar: H. Kager, Ritsevoort 9, slagerij. Wijzigingen: Heiloo: H. Ie Mair, Kennemerstraatweg A 257, manufacturen, enz.; overgegaan aan Mw. J. Ie Mair. Den Helder: Wed. J. H. Kater, Hoofd gracht 33, schoenenhandel; overgegaan aan J. H. Kater -fr. Schagen: Coöp. Boerenleenbank, Lage Noord F 55; bestuurswijziging. Rotterdamsche Bankvereeniging N.V., Rotterdam, H. van Kuipers, dir. v. h. kan- toor Schagen uitgetreden. N. V. Drukkerij en Uitgeversmaatschap pij v/h. De Westfriesche Kerkbode, Land- bouwstraat C 182; bestuurswijziging en ontslag procuratiehouder. Schoort: Coöp. Boerenleenbank, Groet A 112; bestuurswijziging. PRIJZEN BEHAALD. Bij de op 4 en 6 Februari gehouden in ternationale tentoonstelling van Pluimee en Konijnen te Brusesl behaalde de heer J. Brauneck met Lotharingen en Fransche Langoor twee eerste prijzen. RIJKSTELEFOONDIENST. Nieuwe telefoonaansluitingen in de maand Januari 1939 tot stand gekomen: 2025 L. Tourné, Rembrandstraat 24; 2066 J, Daalder, Friesche weg 5. Oudorp; 2174 A. J. C. Huisman, Laarmanstraat J 216, Heiloo; 2263 J. de Graaf, Lindelaan 111; 2293 C. J. Best, Nieuwpoortslaan 118; 3088 A. Katz, Rippingstraat 15; 3952 Zr. J. Klomps, v. Deelenlaantje, Heiloo; 4088 A. Volger, Lyceumstraat 38; 4125 J. Otsen, Lyceumstraat 85; 4177 C. N. P. Vader, le Kanaalstraat 1; 4191 A. J. J. v. d. Drift, Brouwerstraat 9; 4224 Fa. R. J. Houwing, Bergerweg 20; 4238 M. F. Spruyt, Emma- straat 56; 4353 H. Kager, Ritsevoort 9. FILM GLERSCHERWATER. Morgenavond zal in De Unie voor de nat.-hist. vereeniging afd. Alkmaar de film Gletscherwater worden vertoond. De heer D. van Sijn, die de rolprent samenstelde, zal deze persoonlijk nader toelichten. BENOEMING LID GEMEENTERAAD. De voorzitter van bet centraal stembureau brengt ter algemeene kennis, dat het be sluit, waarbij hij den heer W. J. Bulens te Alkmaar heeft benoemd verklaard tot, lid van den gemeenteraad in plaats van den heer H. van Drunen, voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage is neder- gelegd. Alkmaar, 6 Februari 1939. De voorzitter van het centraal stembureau, F. H. VAN KINSCHOT. WAT MOET IK WETEN VAN LUCHTBESCHERMING? IV. In onze vorige artikelen wezen wij er reeds op, dat luchtbescherming zelfbe scherming is. Alleen waar de zelfbescherming te kort moet schieten, kan een beroep gedaan worden op de hulpdiensten van de over heid. De regeering nu heeft aan de N. V. L, de opdracht verstrekt de bevolking voor te lichten op het gebied van de zelfbe scherming. Daaronder vallen zoowel de gezinsbescherming als de bedrijfsbescher- ming. Om hierin de zoo noodige eenheid te verkrijgen, erkende de regeering de N. V. L. als de eenige algemeene en lande lijke vereeniging. Hierdoor kreeg de ver eeniging een semi-officieel karakter. Haar taak werd hierdoor zeer belangrijk en verantwoordelijk. Deze vereeniging streeft dus als voornaamste doel na, de bevolking op het gebied van luchtbescher ming wegwijs" te maken. Zij doet zulks door middel van openbare vergaderingen, door de uitgifte van vlugschriften, waarin voor een ieder op bevattende wijze de te nemen maatregelen worden aangegeven, zij verstrekt aan haar leden eveneens het maandblad „Luchtgevaar". De pers wordt geregeld op de hoogte gehouden, adviezen worden verstrekt, inlichtingen gegeven. In vele plaatsen werden reeds tentoonstel lingen georganiseerd, waar het publiek vertrouwd wordt gemaakt mei de een voudige beschermingsmiddelen. Kortom zij heeft haar heele propaganda-apparaat gesteld in dienst der bevolking. Om haar te leeren:, welke maatregelen getroffen moeten worden om het gezin, zichzelf, woning en bezit zooveel mogelijk te be schermen. De leden der vereeniging kunnen door cursussen hun kennis omtrent bepaalde onderwerpen verdiepen. Met ditzelfde doel worden brochures samengesteld, waar elk onderwerp een veel uitvoeriger behande ling verkrijgt dan in de vlugschriften. In September 1936 werd de N. V. L. op gericht met =fc 300 leden; 20 maanden later telt de vereeniging 48.000 leden en heeft zij in 220 plaatsen afdeelingen opgericht. Thans zijn er meer dan 60.000 leden en bijna 300 afdeelingen. Dit is slechts een begin. Nog duizenden Nederlanders zijn niet op de hoogte van de luchtbescher ming. Misschien zult ook gij op deze vraag „Deedt gij reeds iets voor uw ge zin?" ontkennend moeten antwoorden. De Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming doet een ernstig beroep op U! Geeft U op als lid bij het plaatselijk afdeelingsbestuur, secretaris mr. R. Veen- dorp, stadhuis (4e afdeeling). Indien er in uw plaats geen afdeeling is, wendt u dan tot het secretariaat van de N. V. L., Nassau Ouwerkerkstraat 3, 's-Gravenhage. Doehet, nuhetnogniet telaat is! U z ij t het verplicht jegens uw gezin en u zelf. NED LEGER DES HEILS. Maandagavond heeft er in de zaal van het Ned. Leger des Heils in de Hekelstraat een feestavond plaats gehad, welke ter eere van den verjaardag, van den B. O. kadet-luite- nant P. Elzinga werd gehouden. Dank zij de vriendelijke medewerking van Alkmaarsche ingezetenen is die avond zeer goed geslaagd. Velen- hebben van de uitnoodiging ge bruik gemaakt en toen het 8 uur was, was de geheele zaal gevuld met belangstellen den. De B. O. kadet.lyitenant opende met ge bed. Daarna werd de leiding overgegeven aan den 2en officier kadet J. Minderman, die na een kort woord den feestavond opende. Er was een geestdriftige stemming en er is hartelijk gelachen om de vele voordrach ten, iets wat wel noodig is in deze moeilijke tij dsomstandigheden. föucqedii&e Stand ALKMAAR. GEBOREN: Petrus M., z. van Johannes G. Kuijs en C. J. Butter. Jkouinciaai Uieuws Ver. Ziekenverpleging. De eerste vergadering van de vereeni ging ziekenhuisverpleging na haar reorga nisatie op 1 Mei werd Zaterdag gehouden. Voorzitter was de heer P. Mulder Fzn. Medegedeeld werd, dat 400 is geleend van het Onderling Ondersteuningsfonds. De bestuursverkiezing zal niet worden gehouden wegens den korten zittingstij d. Het jaarverslag gaf aan, dat 22 opnamen in een ziekenhuis hadden plaats gehad, waarvan 21 in het Centraal en 1 in het R.K. ziekenhuis te Alkmaar. De patiënten waren 0 vrouwen, 8 man nen, 5 kinderen, met totaal 382 ligdagen. Er werd gebruik gemaakt van 5 zieken en 17 luxe-auto's voor het vervoer. De con- troleerende arts bracht 24 bezoeken. Een patiënt werd wegens tuberculose van uit- keering uitgesloten. Het financieel verslag gaf aan, dat de contributie in het tijdperk 1 Mei1 Dec. 1520.30 was. Aan verpleging werd uitge geven 1061.20. Er is over deze periode een winst ge maakt van 257.18. Het percentage van ziekendagen was nor maal tegenover voorgaande jaren. Hierna kreeg de heer Buize, secr. van de Federatie van Ziekenhuisverpleging, het woord, die een inleiding hield over het nut van aansluiting bij de vereeniging of stichting Sanatorium-verpleging. Spr. wees er op, dat deze verpleging, door omstandigheden van financiëelen aard der verschillende overheidsinstanties, in gevaar komt, terwijl de verpleegtijd der patiënten dooreen genomen langer wordt dan voorheen. Van 78ijnaanden wordt het nu vrijwel een jaar. Om dit te ondervangen was genoemde stichting, na het instellen van een studie commissie, gevormd. Deze stichting omvat vrijwel alle instanties werkzaam op het terrein der t.b.c.-bestrij- ding. De Ver. van Ned. Gemeenten kwam tot de conclusie, dat verzekering tegen deze gevaarlijke ziekte de eenige oplossing was. Zij verzekert nu met een uitkeering van een jaar lang f 1,50 per dag, met als kosten 5 cent per gezin per week ongeacht de grootte van het gezin. Het ontbrekende bedrag van /Hf 1,50 per dag kan vrijwel geheel gedekt worden uit de diverse Provinciale- en T.B.C.-bestrij- dlngsfondgen, zoodat men dan vrijwel geheel vrij staat. Overwogen wordt nog om voor diegenen die wegens sterkere financieele draagkracht van genoemde subsidies en fondsen geen gebruik kunnen maken tegen een dubbel tarief-contributie een dubbele uitkeering, n.1, 3 per dag vast te stellen.. Nadat nog eenige vragenstellers beant woord waren, besloot men propaganda te maken, omdat naast individueele aansluiting ook collectieve aansluiting mogelijk is en dat kost belangrijk minder, n.1. 4 cent per week per gezin. Mochten er bij collectieve aansluiting nog enkele financieele bezwaren bestaan, dan kan er nog overwogen worden om 'subsidie aan te vragen aan de gemeente, daar het toch onomstootelijk vaststaat, dat bij collec tieve aansluiting het risico voor de gemeente vermindert en de algemeene gezondheidstoe stand wordt bevorderd. Besloten werd materiaal voor de propa ganda aan te vragen. Inventarisatie stapelproducten. Op de gister gehouden inventarisatie van stapelproducten bij de leden der Tuin- bouwvereeniging „De West" waren aan wezig: 76 wagons roode kool, 34 wagons gele kool, 98 wagons witte kool en 4 wa gons uien. Deze cijfers waren per denzelfden datum 1938 84, 69 en 120 en 11.500 K.G. Op de op 5 Dec. gehouden inventarisatie waren die cijfers 170, 85, 236 en 10 wagons, bere kend per 10.000 K.G. ONS DRUKWERK VOOR U! DRUKKERIJ COSTER. Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De avonturen van Robin Hood (rom.-sens.), hoofdrollen Errol Flynn, Oliva d'Havilland, Basil Rathborne e.a. Toegang boven 14 jaar, (Geprolongeerd). Woensdagmiddag, half 3, matinee, Bioscoop Harmonie, t/m Woensdagmiddag, 8 uur, hoofdnummer Parijsche zeden (rom.- sens.); hoofdrollen Michele Morgan en Raimu. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer In den greep der wildernis (avonturen); hoofd rollen René Deltgen, Gustav Diessl, Vera von Langen e.a. Toegang boven 14 jaar, Woensdagmiddag, half 3, matinee. Woensdag 8 Februari, 8 uur, dancing 't Brandpunt, worstelwed strijd AlkmaarAmsterdam. 8 uur, dancing Harmonie, derde Nuts avond; optreden Felix Timmermans. 8 uur, de Unie, film vertooning met expli catie voor de nat.-hist. vereeniging. 8.15 uur, Harmonie, 700e opvoering van Boefje door Ned. Tooneel, dir. C. v. d. Lugt Melsert. 7.15 uur, café Renses te Stempetoren, prop.-avond Bond Landbouw en Mij. Donderdag 9 Februari. 8 uur, Harmonie, jubileum-uitvoering chr. gymn.-vereen. Advendo. Burgerwacht Inplaats van den heer J. W. Linssen. die door drukke werkzaamheden heeft be dankt als commandant van de Heilooër Burgerwacht, is benoemd de heer M. J. G van Rossum. Uitbreiding r.k. meisjesschool Door het r.k. schoolbestuur is aan het gemeentebestuur verzocht om geldcr be schikbaar te stellen voor uitbreiding van de r.k. meisjesschool aan den Mallevoortsdijk. Door de dringende behoefte aan ruimte is het noodig gebleken om tijdelijk een lokaa in het Brunogebouw als leslokaal in te richten, een oplossing waaraan de Inspec teur L.O. zijn goedkeuring heeft genecht, Op de meisjesschool gaan momenteel 288 kinderen en elk jaar wordt dat aantal groo- ter. Aan de beide scholen zijn 288 meisjes en 285 jongens ingeschreven. In 1938 zijn 114 r.k. kinderen geboren tegen 106 in 1937. Als men nagaat, dat op de r.k. bewaar school ongeveer 150 kinderen voorberei dend onderricht krijgen, dan is het in de nabije toekomst zeker noodig om de meis jesschool uit te breiden, evenals dat twee jaar geleden met de jongensschool ge schiedde. De feestelijke avond van Tuindorp. De Tuindorpers, bijna allen vreemde lingen die zich hier vestigden in de nieuwe woonwijk, vormen een aparte gemeenschap, Allen, zonder uitzondering, laten zich gel den als er een feest is, wat wel sterk tot uiting komt met den verlichtuigsavond van de V.V.V. en meer in het bijzonder met de zoo bij uitstek versierde en verlichte straten en woonhuizen ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H.M. de konin gin. Toen was er één roep: „Bijzonder ge slaagd". Ook van de jaarlijksche bijeen komst, of juister gezegd „hun feestavond' gaat een roep uit. Zoo ook Zaterdagavond. Vele auto's brachten de gasten en hunne introducé's naar de Rustende Jager. Een smaakvol getooide zaal, alle dames en hee- ren met corsages getooid en vele in avond- kleeding eri in de beste stemming, dat was het beeld van den feestavond. „De groote dag die is weer daar, Tuin dorp viert weer feest". Met deze woorden van het populair geworden gedicht, spe ciaal voor deze gelegenheid gemaakt, open de de heer J. Schole, voorzitter, den avond. Geheel Tuindorp was opgenomen en met hen een legertje van genoodigden, zoo dat de groote zaal tot de uiterste hoeken gevuld was. Na de opening bracht direct de „Volta Harmonistro" de juiste stemming er in. Achtereenvolgens genoten we van de accordeon-virtuose mej. Kostelijk en het jonge-dameskoortje o.l.v. mevr. van Lie- nen. Mej. Kistemaker gaf een fluitsolo, be geleid op de piano door mej. Kostelijk. Ook de zangsolo van den heer R. Schole. die het „Witte Kerkje" bezong, had aller instem ming, niet het minst van de notabelen, die aanwezig waren. De „Volendammer dans", onder leiding van den heer P, Avis, uitgevoerd door een aantal jongedames, werd correct uitgevoerd en zonder twijfel was dit het glanspunt van den avond. Een langdurig en enthousiast applaus was verdiend. Het laatste nummer voor de pauze was het optreden van de „Gymmelestiekklub" van Volendam en de proloog was een ware verrassing voor de artisten en den leider. In de pauze was er de traditioneele verloting, waarna opvoe ring van de één-acter „De Verrassing". Vlot en vrij werd gespeeld en het spel werd met aandacht gevolgd. Na afloop was er een spontaan applaus. Er was intusschen de gewenschte stem ming gekomen en men bleef genoegelyk tot ongeveer 4 uur in den morgen bijeen. ..De avond vol maken" had de voorzitter bevolen en hieraan is ruimschoots voldaan. Propaganda-avond staatspensionneering. De afd. Oude NiedorpVerlaat hield Zaterdag een propaganda-avond. De voor zitter, de heer H. B. Helleman, sprak een kort propagandawoord uit. De dames A. Mijts en J. Hopman en de heeren F. Leek en C. Leegwater, voerden hierna op de tooneel- schets van G. J. LoevensJongejan: Alles voor moeder", een fijn doorvoeld stukje, dat zeker de propaganda voor de staatspension- neeriiib ten goede komt. Ook de heer Post oogstte succes met zijn films. Wintersport, zwemsport en heerlyke huny>r wisselden elkander af. De heer Leegwater heeft de toehoorders flink laten lachen. Tusschen de verschillende nummers vergastten mej. Mijts en de heer Persijn de aanwezigen op eenige mooie nummers voor viool en piano. 2.. lüeer&edcht Voor het geheele land: Zwakke tot matige zuidelijke tot zuidwestelijke wind, helder tot licht bewolkt, later in het westen wel licht toenemende bewolking, droog weer, weinig verandering in temperatuur, des nachts lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Het continentale gebied van hoogen luchtdruk neemt nog steeds in omvang toe. Het bedekt thans het geheele westelijke bekken van de Midellandsche zee en noord- Afrika en reikt tot ver in het zuidwesten op den oceaan. Thans breidt het zich ook naar het oosten uit. De oceaan is bedekt met een uitgestrekt gebied van lagen luchtdruk, met centrum op omstreeks 53 graden n.b. en 35 graden w.L, waar als laagste luchtdruk 967 milibar (725 m.m.) gemeld wordt. Het ark- tische gebied van hoogen luchtdruk boven Groenland nam in beteekenis toe en breidde zich naar het oosten uit. De depressies in het westen strekken hun invloed niet ver der uit dan de westkusten van Ierland en Schotland en tot de Noorsche zee. De warme luchtstroom over de Britsche eilanden en het Oostzeegebied en zuid-Scandinavië houdt onverminderd aan. De warme luchtmassa's bewegen zich over de door straling afge koelde luchtlaag, die het continent bedekt en niet hooger reikt dan eenige honderden meters. In de Alpen i§ het op de hooge toppen geheel zomer. De Zugspitze (2960 meter) meldt min 1 graad, tegen München min 17 graden. Boven Soesterberg was de temperatuur op 500 meter hoogte plus 11 graden. De weerstoestand blijft uiterst sta-» biel en vertoont geen neiging tot verande- ring. 1 LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere! voertuigen van 17.27 tot 7.02 uur licht op. Onderling Veefonds. De ledenvergadering van het Onderling Veefonds werd te Langereis gehouden. Uit het jaarverslag bleek dat, trots het mond- en klauwzeer, de verliezen nogal zijn medegevallen. De omslag is gehand haafd op 50 cent per 100 verzekerde waarde per kwartaal, wat zeker laag is te noemen. Hierna kwam aan de orde het be stuursvoorstel om ook leden aan te nemen buiten den kring van Aurora, met de be paling, dat eventueel afgekeurde t. b. c.- dieren niet vergoed zullen worden. Dit werd na eenige op- en aanmerkingen met algemeene stemmen aangenomen. Bij de verkiezing werden bestuur en taxateurs allen herbenoemd. V. P. R. O.-film. Zaterdagavond draaide in de zaal Kos- sen de V. P. R. O.-film. De opkomst was niet groot. Na het wel komstwoord van ds. Boeke van Knollen dam werd een kernachtige rede uitgespro ken door ds. Kastein van Hoorn, over het werk en het doel van den V. P. R. O. Met groote aandacht werd naar het woord van dezen eminenten spreker geluisterd. Door de film, geëxpliceerd door ds. Boeke, kregen wij een indruk van het werken in de studio's enz. en hoe uit de verschillende bijeenkomsten en landdagen de ontzagge lijke groei van den V. P. R. O. kon worden geconstateerd. Het was een interessante avond, welke met een woord van dank voor de medewer king door ds. Boeke werd gesloten. Slotavond Nut. Zondagavond heeft in de Prins Maurits onder zeer groote belangstelling door de Maskerspelers van Bergen de opvoering plaats gehad van Saigon Milly, spel uit de wildernis in drie bedrijven. Dit is inderdaad een spel uit de wilder nis. Wij zien hier het leven van een plan ter met zijn medewerkers en hoe hier vele gedegenereerden zijn in de gnote een zaamheid, die dan hun toevlucht nemen tot den drank. Toch is er zeker veel opzette lijke onverschilligheid bij en hebben deza mannen nog een juisten kijk op het leven en weten daarnaar te handelen, wat zeer duidelijk naar voren kwam in het muoie slot van het laatste bedrijf. Een compliment voor de vertolkster van de hoofdrol mevr. Oldenburg van Geemen als Milly, het meis je van lichte zeden uit Saigon. Voor de weergave van deze rol brengen wy haar gaarne een compliment. Mevr. Beeldman-Rensink vervulde de haar toebedeelde rol van mevr. Wilker voortreffelijk. Goed beviel ons ook de heer Jb. Beeldman als planter Langfort, de eige naar der rubberplantage. In het laatste be drijf gaf hij in de dronkenmanscène goed spel te zien. Het spel heeft over het geheel goed voldaan. De heer E. Brouwer had voor een pas sende tooneelaankleeding gezorgd. Hoewel het -niet de mooiste Nutsavond van dit seizoen is geweest, heeft het over- groote deel van het publiek van deze voor stelling genoten. Tot het sluitingsuur ble ven er vele. danslustigen in de zaal bijeen. Tooneeluitvoering. De dilettantenclub „Ons Genoegen" al hier gaf Zondagavond een uitvoering in da zaal van den heer P. Mantel. Opgevoerd werd het blijspel „Betje regeert". „Ons Ge noegen" heeft ook weer met dit stuk groot succes gehad. Het werd vlot en goed gespeeld, terwijl de verschillende rollen uitstekend werden uitgebeeld. Zonder de overige medespelenden tekort te doen, dient toch extra vermeld het voortreffelijke spel van mej. T. Sevenhuysen in de rol van Betje, de hoofdfiguur uit het -stuk. De grime van den heer Loevens was ook dit maal weer keurig verzorgd. Er is door het publiek volop genoten. Een gezellig dansje besloot den avond.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2