PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN. Het Vreemdelingenverkeer te Bergen. ,5Buitenland Voorkomt verkoudheid en keelpijn. Een de Chineesche raad voor rijksverdediging. Grieksch schip gezonken. Wetten van de Pharao's gevonden Algemeene Vergadering V.V.V. Het afgeloopen seizoen bewees, dat Bergen in trek is. De toekomst niet te donker. Japanseh protest te Moskou. TWEEDE BLAD. 3. I^rol-gebruikers zijn zelden verkouden en hebben zelden keelpijn, omdat deze tandpasta den mond dagelijks grondig desinfecteert. SPOORWEG-GEPENSIONNEERDEN. De bond van gepensionneerden bij de Ned. spoor- en tramwegen heeft het vol gende adres gezonden aan H. M. de ko ningin: Mevrouw, Met zeer veel belangstelling hebben wij kennis genomen van U. M. redevoering voor de radio op Vrijdag 27 Januari 1939. In de ze rede troffen wij gedeelten aan waarin U M. blijk gaf niet alleen de ernstige moei lijkheden, waarin een deel van het Ned. wlk verkeert te kennen, doch een beroep deed hierin zoo veel mogelijk te voorzien. Bij dat deel is een groep van 20.000 gepen sionneerden bij de Ned. spoorwegen welke op zeer ernstige wijze gedupeerd zijn door de hoogst onrechtvaardige inhouding van 10 pet. op hun pensioen. Als wij opmerken dat een groote meer derheid der Tweede Kamer aan de regee ring heeft duidelijk gemaakt dat deze kor ting-ongedaan gemaakt moet worden en deze desondanks toch noch wordt toege past, dan meenen wij dat U. M. opmerking: .Men geve zich rekenschap hoe 't den enke ling te moede moet zijn, indien de omstan digheden nog drukkender en benauwender zouden worden en hij zich niet gedragen zoude voelen door de gemeenschapsge dachte", precies het gevoel van de gepen sioneerden bij de Ned. spoorwegen weer geeft, waar deze een pensioen, meestal on voldoende voor een behoorlijk levensonder houd, ziet gekort en dit alleen gebaseerd op financieele overwegingen. Inderdaad voelen zich de gepensionneerden de paria's onzer samenleving en dat te meer waar vrijwel een enkel persoon, gezeten in hoogheid, zijn macht misbruikt tot handha ving van deze onredelijke toestand. Wanneer U. M. dan ook zegt: „Vrees voor afbraak moet worden omge zet in wil tot opbouw" dan is dat een woord geheel volgens onze eigen gevoelens, die mee willen bouwen aan de „breede ge meenschapsgedachte" door U. M. voorge staan. De gedachte van moreele en geestelijke herbewapening, kan alleen gebaseerd zijn op rechtvaardigheidszin, deze kan alleen gefundeerd worden bij een volk hetwelk niet eiken dag 't hoofd breekt hoe den dag van morgen te bereiken. Dit is nu met een zeer groot deel van de gepensionneerden het geval. Zij worden op zeer onrechtvaardige wijze behandeld en weten niet hoe zij van hun eerlijk verdiend, maar te klein pensioen moeten rondkomen. En wanneer U. M. te verstaan geeft dat het noodig is te streven naar voorziening in de nooden van hen „die buiten hun schuld slachtoffer zijn geworden van de huidige economische omstandighe den" dan is dat zeker noodig voor de ge pensionneerden bij de Ned. spoorwegen. Wij doen daarom een eerbiedig beroep op U. M. om aan de Ned. regeering duidelijk te maken, dat het uit dient te zijn met de onrechtvaardige korting op de pensioenen van de gepensionneerden bij de Ned. spoorwegen. Te Tsjoengking is gisteren de opperste raad voor de rijksverdediging geïnstalleerd, met Tsjiang Kai-sjek als voorzitter en ge neraal Tsjang-tsjoen als algemeen secretaris. Er werd een permanent comité aangewezen, bestaande uit elf personen^ aan welks hoofd Soen-fo is gesteld. Onder degenen, die er in zitting hebben, zijn o.a. de minister van buitenlandsche zaken Wang Tsjoeng-hoei, de minister van oorlog Ho Jing-tsjing, de chef van den staf generaal Pai Tsjoeng-sji en eenige leden van het hoofdbestuur van den Kwomintang. Deze raad voor de rijksverde diging is thans te beschouwen als de hoogste autoriteit in den lande. De aanslagen te Sjanghai. De aanslagen, welke te Sjanghai gepleegd zijn op Chineezen, die met de Japanners samenwerken en welke zijn voorgekomen in de internationale nederzetting en de Fran- sche concessie sinds den aanvang van dit jaar, hebben, naar Domei meldt, reeds tien dooden gekost en één gewonde. Japansche successen. Uit Japansche bron komen wederom allerlei berichten over successen van de Ja panners by hun zuiveringscampagne tegen Chineesche guerrillabenden en overblijfse len van de Chineesche troepen in Noord- China, w.o. Hopei, Sjansi en Sjantoeng. Tus- schen de spoorwegen Peking-Hankou en Tientsin-Poekou zouden Chineesche troepen onder de generaals Loe Tsjoe-lin en Sji Joe- san door de Japansche strijdkrachten in Centraal-Hopei omsingeld zijn. Deze troe pen waren uit Sjantoeng gekomen en naar Hopei vertrokken. Uit Taijoean, de hoofdstad van Sjansi, wordt gemeld, dat de z.g. gesowjetiseerde districten in Oost-Sjansi door de Japansche troepen zijn „schoongemaakt". Niet minder dan 26 gevechten waren daar sinds den 24en Januari geleverd. De verliezen der Chinee zen waren zeer groot, die der Japanners zeer gering. De Japanners zouden ook heel wat oorlogstuig hebben buitgemaakt. Geen Japansche vlootbasis in China. In de begrootingscommissie van het La gerhuis heeft een afgevaardigde der Min- seito-partij verklaard te hopen, dat het eiland Hainan zoo spoedig mogelijk bezet zou worden. De minister van marine, Jonai, weigerde hierop te antwoorden. Een andere afgevaardigde stelde de vraag, of de marine voornemens was in Zuid-China een vlootbasis in te richten. Jonai verklaarde: „Wij hebben op het oogenblik geen plannen voor een vlootbasis op het Chineesche vasteland". De Japansche overheid en neutrale schepen. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Ja panners voortaan een onderzoek zullen in stellen naar de juistheid van consulaire verklaringen en andere scheepscertificaten van neutrale vaartuigen. Dit werd meege deeld door een woordvoerder van de Ja pansche autoriteiten, die nog verklaarde, dat, nu het Japansche volk oorlog voert tegen het regime van Tsjiang Kai-sjek, en Japan vastbesloten is den oorlog door te zetten, tot het beoogde doel bereikl is, ook alles zal worden gedaan wat noodig is om den val van het bewuste regime teweeg te brengen. Scheepsbotsing op de Noordzee. Gistermiddag is op vijf mijl bezuiden Humber-lichtschip het Grieksche schip Ka- tina Bulgaris in aanvaring geweest met een onbekend schip. De botsing geschiedde in zwaren mist. Het Grieksche schip bekwam zulke ernstige schade, dat het veel water maakte. De kapitein besloot daarom nood seinen te doen uitzenden. Deze werden op gevangen door het Amerikaansche stoom schip „Meanticut" en het te Sandefjord thuisbehoorende, onder Panameesche vlag varende stoomschip „Norlys". Beide sche pen begaven zich naar de aangegeven plaats van de botsing. Het duurde echter eenigen tijd voordat men den in nood verkeerenden Griek in den mist had gevonden. Intusschen voer ook de Nedertandsche sleepboot Schelde van L. Smit en Co.'s in ternationalen sleepdienst uit Yarmouth uit cm assistentie te bieden. De Meanticut was het eerst ter plaatse en nam de bemanning van het reeds zin kende schip over. Niet lang daarna is de Katina Bulgaris in de golven verdwenen. De Katina Bulgaris mat 4567 bruto ton ne 2878 netto ton. Het schip behoorde toe aan de reederij N. Th. Bulgaris te Andros. Katina Bulgaris was de vijfde naam van het in 1912 bij Richardson, Duck en Co. Ltd. te Stockton gebouwde schip. Bij de opgravingen op een onder- grondsch kerkhof te Toena El Gebel nabij Assioet in Opper-Egypte is een papyrusrol gevonden, welke het eerste en eenige ooit gevonden exemplaar is, dat door de Pharao's in de oudheid uit gevaardigde wetten behelst. Deze vondst werd gedaan door professor Sami Gabr van de Foad 1 Universiteit en de Egyptologen beschouwen de ontdekking als een van de belangrijkste der laatste jaren. Men verwacht, dat hierdoor licht zal worden geworpen op de Egyptische wetge ving. De papyrustol is omstreeks anderhalve meter lang en 75 centimeter breed. Zij was stevig opgerold geborgen in een kruik en stond op een lessenaar, welke blijkbaar heeft toebehoord aan een hoogen priester. De rol is uitstekend bewaard gebleven. Aan de eene zijde bevat zij een aantal wetten, geschreven in het oud Egyptische volksschrift, waarin de verhouding tusschen eigenaar en huurder wordt omschreven. De andere zijde is bedekt met geometri sche stellingen en andere teekeningen. Het eerste artikel van de wetgeving luidt als volgt: „Een eigenaar, die zijn grond ver huurt, zal het daartoe benoodigde zaad aan zijn huurder verschaffen en deze op zijn beurt zal den grond bebouwen en na den oogst een gelijkwaardig bedrag voor het zaad aan den eigenaar geven, gelijk met de overeengekomen huur". Verder zijn b« de opgravingen honderden heilige Ibissen en Bavianen gevonden, die op het kerkhof begraven waren. In het „Oranje-Hotel" hield gisteravond de V.V.V., onder voorzitterschap van den heer C. F. Zeiler, haar algemeene vergade ring. In zijn openingswoord constateerde de voorzitter, dat de opkomst (50 leden) niet zoo groot was als hij op vergaderingen van de V.V.V. gewoon was, waarop de secretaris, mr. Judell, de notulen voorlas, die onver anderd werden goedgekeurd. Hierop bracht de voorzitter het jaarver slag uit. Jaarverslag over het jaar 1938. In de Woensdag in het „Oranje-Hotel" gehouden algemeene vergadering, bracht de voorzitter, de heer C. F. Zeiler, het volgende jaarverslag uit: Het seizoen 1938 geleek in vele opzich ten op het voorgaande; het was over het algemeen zeer kort, maar gedurende dien korten tijd zeer druk. Toch kan nog lang niet van een goed seizoen worden gespro ken, èn door den geringen tijd van volle bezetting, èn door de over het algemeen te lage prijzen, wordt geen behoorlijke renta biliteit der zaken verkregen. Enkele zaken maken hierop eer. uitzindering en zijn, daar zij een langer seizoen maakten dan het vorig jaar, tevreden over de resul taten. Evenals het vorig jaar viel de grootste drukte in de eerste helft van Augustus, welke door zeer mooi weer begunstigd werd. Toen het weer half Augustus om sloeg vertrok een groot aantal gasten en ofschoon het weer zich na een kleine week wederom herstelde, was het toch te laat om de laatste 10 dagen van Augustus nog goed te maken. Vóór- en naseizoen waren over 't algemeen slecht, behoudens de hierboven genoemde uitzonderingen: de maand Juli was bijzonder koud. Overheidssteun aan het Vreemdelingen verkeer: Terugkomende op het request dat onze V.V.V. het vorig jaar aan de provin cie richtte, met betrekking op het subsidie van 1800 der provincie aan de A.N.V.V., welk subsidie gevaar dreigde te loopen, mogen wij met voldoening vaststellen dat dit request toch een stoot in de goede richting gegeven schijnt te hebben. Alhoe wel bij het opmaken van dit jaarverslag nog niet precies bekend is hoe de provincie zal handelen, blijkt toch wel dat ook de provincie geneigd is méér steun aan het Vreemdelingenverkeer te verleenen. Er zijn onderhandelingen hierover gaande. Het gaat er om of de provincie een pro vinciale vereeniging wenscht, dan wel of er een federatie van federaties uit ver schillende deelen der provincie zal ont staan. Ook het rijk bracht wijziging in de sub- sidieering der A.N.V.V., zoodat dit subsi die, welk 't vorig jaar ongeveer 60.000. beliep, het loopende jaar ca. 100.000. zal bedragen. Ten slotte zult u wel uit de plaatselijke bladen vernomen hebben, dat uw bestuur op het eind des jaars een onderhoud met B. en W. dezer gemeente mocht hebben, waarbij het dit college verzocht mede in verband met de in te voeren vermake lijkheidsbelasting het gemeentelijk sub sidie te verhoogen. Het college van B. en W. verleende een gewillig oor aan dit ver zoek, met het resultaat dat hun voorstel aan den raad, om het subsidie aan onze vereeniging van 1000 op 2000 te bren gen en het bloemencorso vrij van de ver makelijkheidsbelasting te stellen door den raad met algemeene stemmen werd aange nomen. Het bestuur stelt het natuurlijk op hoogen prijs dat het gemeentebestuur doordrongen blijkt van de belangrijkheid van het vreemdelingenverkeer in deze Een steenkolen-concessie. Door tusschenkomst van de Japansche ambassade te Moskou heeft de Japansche regeering geprotesteerd tegen een nieuw geval van „niet te rechtvaardigen" tegen werking in Japansche concessies in Noord Sachalin. Het geval betreft een steenkolenconces- sie te Agnewo, welke vroeger was verleend aan de Japansche Sakaimaatschappij, in overeenstemming met het Japansch-Rus- sisch verdrag van 1925, welke concessie later is overgedragen aan de mijnbouwon- derneming van Noord Sachalin. De Sovjet- regeering probeerde deze concessie in te trekken. 110. Langs dezelfde weg die hij gékomeni is, gaat hij weer terug. Op de plaats waar de koets P dezelfde auto reeds klaar en die brengt hem neemt af- plek, waar hij de vorige keer instapte. H.j neemt af scheid van den chauffeur, Dan wandelt hij verder en nadert zijn ouderlijk huis. Zijn moeder staat aan de deur en wuift hem har telijk toe. Na de begroeting vraagt zij: „Waar ben je toch geweest, jongen?" En Pam vertelt haar nu zijn wonderlijke avonturen bij de kabouters. gemeente en het is hier de plaats daarvoor onzerzijds onze groote erkentelijkheid te betuigen. Wij hopen en vertrouwen dat dit raadsbesluit goedgekeurd zal worden door Ged. Staten, gezien ook het feit hoe andere gemeenten in deze provincie hiertoe vóór gingen. Men meene nu echter niet dat onze V.V.V., indien alles glad verloopt, plotse ling over 1800 méér inkomsten zal kun nen beschikken, want de onzalige verma kelijkheidsbelasting, welke Ged. Staten de gemeente opdrong zal een groot deel van dit verhoogde subsidie verslinden. Aantal gasten: Het totaal aantal ver schillende personen, dat langer of korter te Bergen overnachtte, bedroeg 19.578 (v. j. 20.186), waarvan in den nacht van Zaterdag 6 op Zondag 7 Aug. het hoogste aantal tegelijk hier vertoefde, n.1. 5459 (v. j. 5493). Het aantal buitenlandsche logeergasten dat deze gemeente bezocht was slechts 216 (v. j. 340), t.w. 87 Duit- schers tegen 't vorig jaar 163; 51 Engel- schen (v. j. 62); 5 Amerikanen (v. j. 5); 4 Franschen (v. j. 31); 19 Belgen (v. j. 16); 13 Zweden (v. j. 5); géén Noren (v. j. 5); 30 Zwitsers (v. j. 35); 2 Denen (v. j. 2); 1 Tsjech (v. j. 2); 3 Russen (v. j. 0); 1 Zuid-Afrikaan (v. j. 0). Het buiten- landsch bezoek valt dus vrijwel in 't niet tegenover het bezoek van landgenooten; vooral het bezoek van Duitschers, vroeger wel van beteekenis vooral voor Bergen aan Zee, wordt steeds minder en dreigt geheel weg te vallen. Als dagbezoekers dienen eenige buiten landsche gezelschappen gememoreerd o.a. een Fransch gezelschap van 30 personen, een Engelsch van 25 personen, de Inter parlementaire Unie van ongeveer 600 per sonen, het Intern. Medisch congres van ongeveer 50 personen, we 11 e gezelschap pen van resp. Amsterdam, den Haag en Groningen een uitstapje naar deze ge meente maakten. Aantal leden. Het aantal leden steeg van 522 tot 551, het aantal donateurs bleef ge lijk aan het vorig jaar, n.1. 26. Contributies: De contributie van leden steeg, naar verhouding van het grooter aantal, van 1569 in 1937 tot 1653 in het afgeloopen jaar. De contributie van dona teurs beliep 235 d. i. 10 hooger dan verleden jaar. Financieele toestand der V.V.V. De re kening en verantwoording over 1938 werd op 23 Jan. 1939 door de fin. commissie, be staande uit de heeren van Gulik, van Exter en Verhagen, nagezien en goedge keurd. Zij sluit in ontvangsten en uit gaven met een bedrag van 10.696.39. Wij begonnen dit jaar met een schuld (hoofdzakelijk bestaande uit nog niet af betaalde Gids-kaarten) van 1736.46. Deze schuld is op 't eind van 1938 gedaald tot 603.77, dus is met 1132.69 vermin derd. Tegenover deze nog kleine schuld staat een voorarad van 3462 Gids-kaarten, dus zij is zéér ruim gedekt. Dit gunstige resultaat werd bereikt, behalve door een algemeen zuinig beheer, door hoofdzake lijk twee factoren: le blijkt de mooie Gids- kaart .waarvoor wij ons een groote uitgave getroostten, een doorslaand succes, welke onze verwachting tot nu toe overtroffen heeft, er werden dit jaar niet minder dan 936 exemplaren van verkocht, die tezamen 568.95 opbrachten. Ten 2de: heeft de feestcommissie weten te tooveren. On danks een totale uitgave aan: verlichtings avond, harddraverij, bloemencorso, open lucht-theater en algemeene onkosten van ruim 5000, hebben al deze zaken tezamen onze vereeniging slechts 216.94 gekost. Het bloemencorso alléén reeds, met een uitgave van 2102.27 bracht zelfs een batig saldo van 363.44. Resumeerende mogen wij dus zeggen dat de financieele toestand onzer ver eeniging gezond is. Bestuur. Volgens rooster trad de heer D. A. Klomp op de jaarlijksche alg. ver gadering, gehouden 2 Febr. af. Natuurlijk werd hij onder groote geestdrift door de druk bezochte vergadering bij acclamatie herkozen. Tevens werd hij op deze verga dering ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als bestuurslid, daverend gehul digd. Moge hij nog lang zijn zoo gewaar deerde krachten aan onze V.V.V. blijven geven. In den loop van het jaar besprak het oude bestuur herhaaldelijk de wenschelijk- heid méér contact te verkrijgen met het gemeentebestuur en met Bouw-Expl. Mij. Bergen aan Zee." Ook in den raad was deze wensch al eens naar "oren gebracht. Na eenige besprekingen riep het bestuur ten slotte op 14 Juni 1938 een buitenge wone alg. vergadering bijeen, waarop de heeren Miltenburg, wethouder dezer ge meente, en baron Taets van Amerongen, als vertegenwoordiger der Expl. Mij. als bestuursleden werden gekozen. Ik heet deze heeren in de eerste jaarvergadring, welke zij thans bijwonen, welkom in het bestuur en hoop dat deze samenwerking goede vruchten moge dragen ten bate on zer gemeenschap. Informatiebureau. Door het Informatie bureau werden in 1938 behandeld 5188 aanvragen (v. j. 3901), een geweldige ver meerdering dus en een aantal, dat nog nooit bereikt werd. Hiervan waren 4166 schriftelijke, 948 mondeling en 74 telefonisch. De werk zaamheden op het bureau blijven steeds toenemen; voor den druksten tijd werd door het bestuur een hulp voor mevr. Evenhuis aangesteld. Het bestuur bracht mevr. Evenhuis gaarne dank voor de wijze waarop zij haar taak vervult. Folders. In den loop van het jaar werd een kleine hoeveelheid van deze zoo nut tige gratis vouwbladen bijgedrukt, doch ook deze is thans weer zoo goed als uitge put. Er zal een nieuwe herdruk noodig zijn; dit vereischt een vrij groote uitgave, doch de praktijk heeft wel bewezen dat wij niet buiten zulk een pakkende reclame kunnen. Pensionlijst. Ondanks het feit dat wij dit jaar weer de oude grootere oplage van 4500 ex. lieten drukken, kwamen wij nog maar juist uit met deze hoeveelheid en moest het bureau er op 't eind van het seizoen zelfs té zuinig mee zijn. Het be stuur zal overwegen of een grootere op lage gewenscht is. De opbrengst van adres sen in deze lijst vermeld was nagenoeg 't zelfde als verleden jaar, n.1. 1041 50 tegen 1023 't vorig jaar. Eerdaags zal met afdrukken worden begonnen, dus de- geen, die nog verzuimde zich daarvoor bij mevr. Evenhuis op te geven, doe dit zéér spoedig. Huurcontracten. Hiervan waren bij het begin van het jaar nog 566 ex. aanwezig; bijgedrukt werden 1000 stuks, verkocht 926 st., zoodat nog 640 st. in voorraad zijn. Publiciteit. Afgezien van reclame in anderen vorm, werd aan advertenties in dag- en weekbladen 504.10 uitgegeven. Bondsvergadering A.N.V.V. Deze werd dit jaar te Oisterwijk gehouden. Afgevaar digden voor onze vereeniging waren de heeren Klomp en Roggeveen. Commissie van Noordzeebadplaatsen. Zooals u in het vorig jaarverslag werd meegedeeld, kon deze commissie de laatste jaren haar taak niet meer naar behooren vervullen, hoofdzakelijk door gebrek aan geldmiddelen. Een reorganisatiecommissie werdi in gesteld. Op 30 November 1938 werd de geheele commissie voor de N.Z. badplaat sen, in hoofdzaak bestaande uit de burge meesters der verschillende badplaatsen bijeen geroepen en op deze vergadering werd met slechts 3 stemmen tegen, 't voor stel der reorg. commissie aangenomen, waarmede een eind was gekomen aan de commissie voor de Noordzeebadplaatsen, welke 15 jaar lang bestaan had. Wèl werd het wenschelijk geacht een kleine advies commissie aan de A.N.V.V. toe te voegen en staande de vergadering werd deze commissie benoemd, voor het eerste jaar bestaande uit de heeren Burg. van Woel- deren, Tappenbeck en Zeiler. Ieder jaar zal één dezer heeren aftreden volgns rooster en zal de A.N.V.V. zijn opvolger, uit een andere badplaats, aanwijzen. Inmiddels werd door de voornaamste badplaatsen toch de behoefte gevoeld een speciale reclame voor deze badplaatsen te maken en nu de commissie van de Noord zeebadplaatsen niet meer bestaat, namen Noord wijk en Scheven ingen het initiatief een gezamenlijke folder uit te geven in verschillende talen; hiertoe werden uitge- noodigd en traden toe: Vlissingen, Noord- wijk, Scheveningen, Zandvoort en Bergen, want uw bestuur achtte het natuurlijk van groot belang dat Bergen bij deze combina tie van gezamenlijke reclame betrokken werd. Wij doen dus een beroep op de direct belanghebbenden hun bijdrage welke zij' tot nu toe gaven aan de commissie voor Noordzeebadplaatsen gestand te doen voor deze speciale reclame. Er zullen 10.000 folders dit jaar worden uitgegeven en de A.N.V.V. zegde hare medewerking toe om deze op doelmatige wijze te verspreiden bij hare verbindingen in het buiten- en binnenland. Openlucht-theater. Met het openlucht theater waren wij dit jaar al zeer ongeluk kig wat het weer betreft. Herhaaldelijk kwam het voor dat het weer op de vastge stelde dagen bijzonder slecht was, terwijl het uit den aard der zaak niet mogelijk was de voorstellingen uit te stellen. Dank zij de loyale medewerking van den heer Bruin, kon soms een voorstelling voortgang hebben in zijn nieuwe zaal. Toch was dit natuurlijk slechts een noodmaatregel en. leden de ontvangsten ten zeerste door de slechte weersgesteldheid. Dat het geheele nadeelig saldo van het openlucht-theater over den geheelen zomer slechts 103.19 bedroeg, waarin zelfs nog een zeker bedrag begrepen is van nagekomen rekeningen van het vorig jaar, is wel te danken aan de wijze waarop de commissie een en an der met beleid wist te regelen. Verlichtingsavond. Deze slaagde vol komen naar wensch en blijkt toch wel steeds in den smaak van het publiek te vallen. De heer Roggeveen had hiervan de hoofdleiding in handen en kweet zich op keurige wijze van deze taak. Dank zij de medewerking der buurt-commissies konden de kosten, ruim 500 bedragende, tot een nadeelig saldo van 285.57 terug gebracht worden, 't welk ten laste onzer vereeniging kwam. Harddraverij. Op 16 Aug. werd weer een harddraverij gehouden, waarmede een uitgave van ca. 800 gemoeid was. Dank zij het werk van de daarvoor aangewezen commissie, slaagde deze ook naar wensch, al konden de kosten niet geheel door de entrées gedekt worden; het nadeelig saldo bedroeg 78.39. Bloemencorso. Dit jaar kon weer een bloemencorso georganiseerd worden en dit slaagde geheel naar wensch. Onder de weinige uitzonderingen van deel nemende particulieren noemen wij dr. Prinsen Geerligs. Er is daarom héél wat voor noodig en er moet verbazend veel moeite en werk verricht worden om een eenigszins behoorlijk corso voor elkaar te brengen. De heer Klomp, die het corso steeds als dé gloriedag van Bergen be schouwt, slaagde daar in; en ondanks de groote kosten aan zulk een corso verbon den, wist hij deze niet alleen te dekken, maar zelfs nog een batig saldo over te houden. De uitgaven bedroegen 2102.27 waartegenover een ontvangst van 2465.71, zoodat er een batig saldo, groot 363.44, over bleef. Verwachtingen voor het a.s. seizoen. Het is wel onmogelijk éénige voorspelling hieromtrent ta wagen; de tijden worden niet beter, eerder onrustiger, de gc spannen politieke toestand in de wereld hangt ons als het zwaard van Damocles boven het hoofd. Afgezien daarvan behoeven wij echter m.i. de toekomst niet te donker in te zien. Het afgeloopen seizoen moge dan

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7