Gevechten voor vrijheid van vereenigen en vergaderen. PARLEMENT De Eerste Kamer gereed met de algemeene beschouwingen. Minist©' Goseling op sommige punten toeschietelijk. EERSTE KAMER. I nbouwref lectors N.V. WILLEM VAN RUN Jkcwwciaal 1lieuws STOMPETOREN TEXEL EGMOND AAN ZEE ZUIDSCHARWOUDE WARMENHUIZEN (Van onzen parlementairen medewerker) De Tweede Kamer is gistermiddag niet hard opgeschoten met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging en aanvul ling van de wet op het recht van ver eeniging en vergadering. Zij is weliswaar tot aan de artikelen en een aantal amen dementen toegekomen, maar toen het zes uur was, resteerde nog de moot van de bevoegdheden der politie. Gezien het feit dat de Kamer in verband met een uitge breid afdeelingsonderzoek niet zou ver gaderen op dezen Vrijdag, was het te verwachten, dat er een krachtige poging zou worden gedaan om het wetsontwerp klaar te krijgen; er is inderdaad in die richting gewerkt, maar de tegenstanders hadden veel te vertellen en waren taai! In elk geval hebben die krachtige tegen stand en de critiek van andere zijde even eens op meer dan één onderdeel toch ten gevolge gehad, dat minister Goseling bereidheid toonde, om aan een aantal wenschen tegemoet te komen. En toege geven zal moeten worden, dat het ontwerp er heel wat minder onaannemelijk door is geworden voor hen, die van oordeel waren dat er wel iets gebeuren moest, maar toch niet ver met den minister durfden mee gaan. Vóór minister Goseling spraken nog de heeren Truijen (r.k.) en de Geer (c.h.), beiden even gebrand op handhaving van een van onze fundamenteele rechten, maar tevens ervan overtuigd, dat de huidige wet niet meer aan de eischen van den tijd voldoet. Terwille van het algemeen belang moest men zich eenige beperking van de individueele vrijheid getroosten, meende mr. Truijen; onder dat algemeen belang begreep hij ook het maken van een eind aan de werkzaamheid van den N. Malthu- siaanschen Bond; deze afgevaardigde had overigens nog een amendement betreffen de een min of meer formeele aangelegen heid, dat nog niet aan de orde is geweest, doch dat hij terloops ter sprake bracht. Jhr. de Geer verkondigde over het wetsont werp een opvatting, welke vrijwel met die van mr. Wendelaar overeenstemde; ook hij was beducht voor de door den minister aangeboden ruime formuleering en drong op tegemoetkoming aan; ook zou hij de •wijzigingen tijdelijk willen maken. Daartoe gevoelt de minister van justitie, blijkens zijn vrij uitvoerige verdediging, nog niet veel lust. Als de voorstellers van amendementen een tekst van sommige ar tikelen krijgen, die men op de volle 100 pet. mag schatten, waarom willen zij dien dan tijdelijk maken? zoo vroeg hij. Den heer Albarda hield hij voor, dat een verbod van den N. Malthusiaanschen Bond niet 'n specifiek roomsch-katholiek verlangen is en dat ook groepen van protestantsche zijde daartegen niet zich zouden verzetten; in- tusschen is dit een kwestie, die evenals alle andere die zich zouden voordoen, ter beslissing staat van den rechter en de rechter zal het begrip „goede zeden" te bepalen hebben naar de normen van de „Christelijke zedenwet". De bewindsman kon er geen groot in- convenient in zien, dat vreemdelingen geen geldelijke bijdragen aan een Neder- landsche staatkundige vereeniging kunnen geven en dat zij niet in een vergadering van deze hier te lande mogen spreken, is een consequentie van den opzet van het ontwerp, dat buitenlandsche invloeden van het Nederlandsche staatkundige ter rein wil weren. Vooral waarschuwde de minister tegen casuistiek, welke de heeren Albarda en Joekes vlijtig hadden be oefend, maar waaraan hij zich zelf in zijn memorie van antwoord zooals hij moest toegeven (maar dan als weerslag op op merkingen) eveneens had schuldig ge maakt. Z.E. beijverde zich, den critici voor te houden, dat zij hun bedenkingen toch niet moesten overdrijven. Zoo was er ook al gezegd: ja, de politie zal nu ook op een familiefeestje kunnen komen. Inderdaad: die verschijning is potentieel. Het zou kunnen gebeuren. Doch liet de minister onder groote vroolijkheid der Kamer erop volgen dat hangt af van de familie en van het feestje! Nota van wijziging. Hij moest niettemin erkennen, dat de bezwaren tegen de uitbreiding van de be voegdheden van de politie op dit pun vrijwel algemeen waren geweest en daar om kondigde hij een nota van Y1JZ1?1T^ aan, waarin een en ander een wat_an - formuleering heeft, in zoover, dat de po 1- tie (gelijk reeds was bepaald) vrijen toe gang heeft: I: tot alle openbare vergaderin gen; II. indien het belang der openbare orde dat be pa al 1 ij k vordert: tot niet-openbare ver gaderingen van meer dan tien P®r?.on®^' uitsluitend of mede door vreemdeling bijgewoond. De gespatieerde woorden maken de wijziging uit. Aan dit arti de Kamer echter gisteren nog niet toege komen. Amendementen. Na de replieken, welke weinig nieuws boden, kwamen de amendementen aan orde. In de eerste plaats een rijtje van m.. Donker c.s. De soc.-democratische af vaardigde lichtte ze grondig en dege y toe en hij smaakte het genoegen, da PP^-ii!?Ler één on gewijzigd en een ander gewijzigd overnam. Het betrof in de eerste plaats art. 3, dat °;m-bePaalt: met de openbare orde wordt ion' !F ^etcht elke vereeniging, welke „ten doel heeftongehoorzaamheid aan of overtreding van de wet, enz. Het ont werp van den minister wilde hieronder ook laten vallen vereenigingen wier feite- lijke werkzaamheid die onge hoorzaamheid teweegbrengt. Tegen die ruime omschrijving nu waren van vele zijden in de Kamer bedenkingen gerezen, welke de heer Donker meende te kunnen ondervangen door „teweegbrengt" te ver vangen door „is gericht op". En dat is hem gelukt; de minister nam dit amende ment over, evenals een amendement, dat op de procedure betrekking had (in art. 4) en openbare behandeling (tenzij de recht bank anders mocht beslissen) verlangde en een andere wijziging in het zelfde ar tikel, volgens welke het opgeroepen be stuur eener vereeniging zich door een advocaat kan laten bijstaan. Met 47 tegen 36 stemmen werd echter verworpen een amendement-Donker, dat zou voorkomen dat een staatkundige vereeniging verboden werd, wanneer ze haar werkzaamheid tot het buitenland uitstrekte, zooals de minis ter voorstelde (art. 3). De voorstemmers waren de s.d., de n.s.b., de v.d., de com munisten en de heeren dr. Vos (lib.), Roosjen (a.r.) en Posthuma (c.d.u.) Op het kantje af werd verworpen het amendement-Donker, waarbij hij een Ned. staatkundige vereeniging wilde verbieden, als vreemdelingen door lidmaatschap of door f in a n c i ee le n steun („of op andere wijze" luidt het in den tekst van den minister) eraan deelnemen. Met 42 tegen 41 stemmen viel het; tot de voor standers behoorden nu ook de chr. histo- rischen en de liberalen behalve dr. Vos, indien we goed hebben verstaan. Verder is dus artikel 3 niet gewijzigd. De heer Wendelaar (lib.) diende op art. 4, dat de procedure regelt nog een amen dement in, om te bepalen dat die rechtbank bevoegd is, binnen welker rechtsgebied „statuair" of feitelijk de vereeniging werkzaam is. Het aangehaalde woord was de wijziging, welke werd verlangd met het oog op de mogelijkheid dat bij een recht bank, welker gezindheid ten opzichte van een soort vereenigingen of een bepaalde vereeniging als niet gunstig bekend staat een procedude aanhangig wordt gemaakt. Mr. van Maarseveen (r.k.) bestreed dit, er op wijzend, dat de Hooge Raad het aangewezen lichaam is om te zorgen voor de eenheid in rechtspraak; de heer Rost van Tonningen (n.s.b.) verdedigde het en wel zoo fel, en met zulke dikke woorden over „Oss", inquisitoriaal optreden van de katholieken, en ontoelaatbare kwalifica ties van den minister van justitie, dat de voorzitter hem het woord moest ontnemen, en de voorsteller van het amendement hem voor dien steun heelemaal niet dankbaar was! Dit amendement sneuvelde met 47 tegen 36 stemmen, met de bekende groe pen van zooeven vóór, zonder de chr.-hist. echter. Nadrukkelijk maakte mr. Wende laar zich van de argumentatie van den heer Rost van Tonningen los, maar meen de desondanks het amendement te moeten handhaven. Dinsdag gaat de Tweede Kamer met deze stof verder. En nu wenden we ons naar de overzijde van het Binnenhof. Daar heeft men het klaar gespeeld in twee dagen de algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting aan kant te doen. Er was nog één spreker voordat de mi nister-president aan het woord kwam, de heer de Bruyn (r.k.), die betoogde dat regeeren voor elke andere combinatie van bewindslieden thans ook heel moeilijk zou wezen, en die de nationaal-socialistische opvattingen en bestuursmethoden in het zonnetje zette, en tevens den sociaal democraten voorhield, dat het werkloos heidscijfer in België, waar socialistische ministers grooten invloed hebben, in drie jaren tijds met 193.000 is gestegen, waar mede hij wilde zeggen dat van de door die zijde gepropageerde middelen niet altijd heil is te verwachten. Dr. Colijn aan het woord. Een van de opmerkingen van den mi nister-president, dr. Colijn, ging ook in die richting, wederom de koopkracht theorie bestrijdend, die noch in Amerika noch in Engeland heeft kunnen bewerken, dat de werkloosheidscijfers lager zijn, naar verhouding, dan de onze. Uitvoering van openbare werken kan de oplossing niet brengen en het rapport-Westhoff wordt door de regeering ook al niet als een doktersrecept beschouwd; zij zal er van gebruiken wat zij het meest gewenscht acht. De werkloosheid hier te lande, al is ze nog hoog,.is toch gedaald, namelijk van 394.000 in October 1936 tot 315.000 in October 1938, terwijl het belrijfsleven in twee jaren tijds tweemaal 35.000 nieuwe werkkrachten had opgenomen, zoodat in die twee jaren uiteindelijk 150.000 perso nen aan den arbeid zijn gekomen. In verband met de werkverruiming ver klaarde de minister nog, dat een onderzoek naar de verdere opruiming van krotwo ningen gaande is. Hij slaakte de verzuch ting dat regeeren nu zoo uitputtend is, omdat voortdurend nieuwe maatregelen voor beter licht er grootere veilig heid I Als U één keer met Bosch licht hebt gereden, kunt U er niet meer buiten. Voor Ford, Chevrolet Buick, Dodge en de meeste ondere Amerikaansche wagens zijn Bosch inbouwreflectors, voorzien van Rykskeur, leverbaar. Met Bosch op weg voorkomt men pech I Prijzen van F. 17.- tot F.40.- p. poor. Verkrijgbaar bii alle Bosch-Diensten, automobielhandelaren en garage houders in Nederland AMSTERDAM (C.) KEIZERSGRACHT 171 TELEFOON 31)0 1 (4 LIJNEN) moeten worden afgewogen tegen de finan- cieele mogelijkheden. We vatten hier een moot uit des minis ters rede, doch de werkloosheid behandel de hij eerst later. Eerst ging het over onze zelfstandigheidspolitiek en de be wapening, waarvoor wordt gedaan, wat financieel mogelijk is, en toen kwamen de opmerkingen van sociaal-economischen aard aan de beurt, welke aanvingen met de klacht, dat de leerlingenschaal als een soort stormram tegen het kabinet wordt gebruikt, een politiek, welke de minister niet kon bewonderen; de zakelijkheid raakte onder dit alles zoek. Het spreekt vanzelf, dat de ministers, waar dit ka'bi- netspolitiek betreft, den minister van onderwijs niet laten vallen. Fel ging dr. Colijn in tegen de bewerin gen, dat eenerzijds de ministers van algemeene zaken en van financiën de ge vangenen zouden zijn van de r.k. staats partij, en, anderzijds, de katholieken door hen gekluisterd zouden zijn. Dat noemde de minister-president niet alleen een kleine, maar ook een vieze politiek, waar bij hij op wat hij noemde „nationaal- socialistische verdwazing" wees. In de kwestie van de tariefspolitiek her haalde dr. Colijn, dat hij al in 1935 tot de overtuiging was gekomen, dat het vraag stuk der tarieven en contingenteeringen nader onder het oog zou moeten worden gezien. Hij erkende, dat het zijnerzijds een fout was geweest iets los te laten uit ver trouwelijke besprekingen in den minister raad of in een ministerieele commissie. Alle maatregelen, welke het bedrijfs leven zouden kunnen dienen stonden in het kabinetsprogram van 1937; een soort gelijke pasage kwam ook voor in het kabinetsprogram van 1933. Met nadruk verwierp de minister het denkbeeld, dat hij een sluwe methode zou hebben toege past. Als hij ooit daartoe zou worden ge dwongen, zou het tevens de laatste dag in zijn politieke leven zijn. Aan het slot van zijn rede bracht de minister den heer van Vessem onder het oog dat voor een natio- naal-socialistisch stelsel in Nederland geen plaats is. Vervolgens beantwoorde minister de Wilde de financieele beschouwingen en na replieken, die evenmin nieuws opleverden, en daarmee, werden de algemeene be schouwingen gesloten! Vandaag zou het noodwetje inzake de wilde bussen het eerst aan de orde zijn. Landbouw en Maatschappij. Woensdagavond hield de afd. Schermeer in de groote zaal van café Renses, die met propaganda-materiaal was versierd, een druk bezochte openbare vergadering. Bij den aanvang speelden de gezusters Groenwoud-Kramer op de piano met viool begeleiding wijsjes van Hollandsche liedjes. Daarna riep de voorzitter, de heer Jb. de Boer Cz. allen het welkom toe. De heer Zuidervliet zeide, zich vaak te verwonderen over het talent van diverse schrijvers, die, om hun gedachten te ver bergen, vreemde woorden gebruiken, waar van vele lezers niets snappen. Iemand had hem gezegd, dat dit expres wordt gedaan, uit vrees voor de resultaten. Twee begin selen zijn noodig, om bronnen van rijkdom en welvaart te scheppen, n.L de arbeid, en niqt meer uitgeven dan men ontvangt. Spr. beschouwt de maatschappij als een verza meling van milliarden individuen, welke elkaar dwars zitten. Men begint de individu alistische levensbeschouwing te overwinnen en streeft naar de organische. Ons lichaam is een wonderlijk samenstel van eenheden, die in volle harmonie als één geheel samen werken. Zoo organisch dient men ook in de maatschappij te werken, om den toestand weer gezond te krijgen. Het voortbrengen van levensbehoeften is den meest primairen rijkdom. De grondstelling van L. en M., n.L dat de landbouw het fundament is, is juist. Doch daarom zijn de andere organen niet overbodig. De industrie, voor het ver werken van de levensmiddelen en grond stoffen, en de handel zijn volkomen onmis baar. Ook het onderwijs, de rechterlijke macht en de regeering behooren tot de organen der maatschappij. Deze moeten gezond zijn, en in harmonie werken. Als iets niet goed functioneert, lijdt de maatschappij. Reeds in 1921 liet de heer Jan Smit een waarschuwend geluid hooren in zijn bro chure Landbouw en Democratie, waarin hij wees op het verschil van de loonen op het land, en in de industrie, waardoor de gezonde ruilhandel onmogelijk werd. Er zijn vele standen, rijk, arm, de boer en de mid denstand, de beide laatsten als in de positie van een elastieken bal, die van den één naar den ander wordt gebotst. Te betreuren zou het zijn als de middenstand verdween. De middenstand en de boer maken het mogelijk, dat de decadente heerscher naar beneden zakt. Nog is de harmonie zoek. On welluidend gestamp van machines overstemt de zachte stemmen der natuur. De boer begint nu te begrijpen, dat hy luider roepen moet. De tijd van den vrijhandel is voorbij. De vrye concurrentie heeft in de 19e eeuw geleid tot ondernemersvereenigingen; be- drijfsconcentraties kwamen in verschillende vormen voor. De kartelvorming liet den baas vrij in zijn eigen huis, soms had men afspraken over prijs- of inkoopcondities, en men verdeelde het afzetgebied. Men ging verder, stichtte te Keulen het Centraal Orderbureau, het geen de verzamelde bestellingen verdeelde. Kartels hebben een heele ontwikkelings gang achter den rug. Niet alzoo de trust, deze lost de onder neming volkomen in zich op. Met de zelf standigheid is het dan gedaan, ongunstig er voor staande ondernemingen worden weg gewerkt. Het concern verschilt met de trust, daar laatstgenoemde een groote N.V. is met dochtervereenigingen, die schijnbaar zelf standig werken. Ook hiervan gaf de spr. vele voorbeelden. Vervolgens werd de Unilever aan een bespreking onderworpen; spr. wilde niet dat zijn betoog afbrekend zou zijn door scheldmethodes. Eenige brochures van L. en M., alsmede het artikel in de Zuid- Limburger en het pleidooi van mr. Marchant werden uitvoerig besproken. Spr. had be wondering voor het groote organisatietalent, maar was er tevens huiverig voor. Men kan groote feestmaaltijden aanrichten, geheel samengesteld uit producten van de Uni lever. Het gezonde verstand verzet er zich tegen, dat er in ons zuivelland zooveel mar garine inplaats van natuurboter wordt ge geten, ook de in- en uitvoer van varkens- vleesch werd aan critiek onderworpen. Spr. vroeg zich af, waar of dat op uitloopen moet. Als de boeren en de middenstand zich hecht aaneensluiten, en eikaars belangen dienen, kunnen zij al hun energie ontplooien en ook een macht vormen. Als de midden standers zich vereenigen in den N. K. B., zullen zij tegen de trust- en kartelvormers kunnen concurreeren. Tot de vrouwen wendde spr. zich met een waarschuwing voor de lokkende advertentie van de Uni lever. Hij drong er op aan, bij haar dorps- genooten te koopen. Uit den druk moet de weerstand groeien. Thans zijn de boeren en den middenstand op elkaar aangewezen en men moet door overeenstemming tot samen werking komen. In het Noorden des lands werkt men reeds goed. Voetangels en klemmen zijn er veel, doch die moet men trachten te vermijden. Komen groote boerenorganisaties tot stand, dan krijgt men geen toestanden als in Amerika, waar de boer zijn waren zelf aan de concerns levert. Het godsdienstig leven op het platteland is diep ingeworteld. Men beseft daar sterk de afhankelijkheid van hoogere machten. Met een dringend beroep op de aanwezige middenstanders om het beginselprogramma van L. en M. goed te lezen, eindigde spreker. In de pauze zongen de dames Wonder en Groot eenige liederen. Mej. Aaf Lakeman droeg eenige gedichtjes voor, „Het Schrij- verke" van Guido Gezelle, uiterst gevoelig. De voorzitter dankte den spreker voor zijn zeer interessante rede, en de beantwoording van de talrijke vragen, alsmede de dames voor haar medewerking. Holl. Mij. van Landbouw. Dinsdagavond werd in hotel „De Lin deboom" te Den Burg een gecombineerde vergadering gehouden van de afdeelingen Texel en Eierland van de Holl. Mij. van Landbouw, waarin als spreker optrad ir. Vet, secretaris van de Holl. Mij. v. Land bouw. Spreker behandelde op zeer interes sante en boeiende wijze het onderwerp: „Het standpunt van de Holl. Mij. van Landbouw ten aanzien van trust en kartelvorming". Ir. Vet, die dit onderwerp geheel meester was, gaf een duidelijk overzicht van de groote macht, die door verschillende groote concerns kan worden ontwikkeld en be sprak vervolgens trust- en kartelvorming in Nederland en de houding, die de landbou wers in ons land daar tegenover moeten aannemen. Gezamenlijk moet de strijd tegen de beschutte bedrijven'worden gevoerd. De landbouwers, die hun grondstoffen van de kartels uit beschutte bedrijven betrekken, moeten ook beschutting zoeken in hun organisatie. Hoewel een afdoende regeling van de regeering tot staats-socialisme zou voeren, is steun van de regeering toch noodzakelijk. De regeering kan veel voor den landbouw doen. Spreker bracht ver volgens naar voren, hetgeen op coöperatief gebied bereikt is bij de zuivelproductie. In die richting moet ook de ordening op land bouwgebied ter hrnd worden genomen. Tot slot beval spr. nog aan lezing der brochure uitgegeven door de Holl. Mij. v. Landbouw, getiteld: „Landbouw en ordening". Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door velen gebruik gemaakt. Bij de verkiezing van een bestuurslid van de op te richten LandbouwhuishoudschooL werd hiervoor benoemd de heer E. Noordijk, veearts te Texel. Een goed zaakje. De balans en verlies- en winstrekening van de N.V. Tex. Eigen Stoomboot Onder neming te Texel, die ter inzage liggen in het kantoor der N.V. te Den Burg, bewijzen, dat het jaar 1938 voor deze Vennootschap weer zeer voordeelig is geweest. Behalve een afschrijving op booten en gebouwen, sluit de rekening met een batig slot van 20679.56. In het pensioenfonds was een bedrag gestort van 5000. Het winstsaldo wordt gedeeltelijk aangewend voor tan tièmes, terwy'1 ruim 14000 in het reserve fonds wordt gestort. Als men in aanmerking neemt, dat T. E. S. O. nog groote bedragen geeft voor verbe tering van fietspaden en andere werken in het belang van het vreemdelingenverkeer; en leerlingen, die scholen te Den Helder bezoeken, zieken en degenen, die zieken be zoeken, vrijen overtocht hebben, moet men tot de conclusie komen, dat de bootdienst TexelDen Helder geen windeieren legt. Jaarvergadering van Het Witte Kruis. De afdeeling Egmond aan Zee der Noord- hollandsche vereeniging Het Witte Kruis hield Dinsdagavond om half negen de jaar vergadering in den wintertuin van Het Witte Huis. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, dat het afgeloopen jaar voor de vereeniging belangrijk was. Het eigen wijkgebouw kwam dit jaar tot stand. De vereeniging leed gevoelige verliezen door het heengaan van bestuursleden en het overlijden van den heer Pluimgraaff. De secretaris, de heer J. H. van den Berg, bracht het jaarverslag uit. De drie vacatures in het bestuur werden aangevuld door de verkiezing van mevrouw van Eenennaam Dijkstra en de heeren C. J. Rasch en J. A. J. van Zanten. Door het actief werken van den bode steeg het ledental, ondanks vertrek, overlijden en bedanken, door toetreding van anderen van 314 tot 329. De opbrengst van de contributie was 714.50. In het Sint Anna-Gesticht te Heel werd het geheele jaar een patiënt verpleegd, met finantieele hulp van de gemeente en de Centrale Vereeniging tot Behartiging der Belangen van Zenuw- en Zielszieken te Amsterdam. Het nieuwe wijkgebouw werd op 8 Juni geopend. De bouwkosten bedroegen 5204,01 (de benoodigde grond werd door de gemeen- te gratis afgestaan). Voor den bouw werd een leening gesloten van f 4900 tegen 4 met een aflossing van 200 per jaar. De leden brachten f 213,15 bijeen, voor welk bedrag de nog ontbrekende inventaris ge heel kon worden aangeschaft. Een gedeelte van het wijkgebouw dient tot zusters-wo- ning, terwijl er een zaaltje in is, vc.r.rvan reeds direct een ruim gebruik gemaakt wordt voor het geven van cursussen. De rekening sluit met een batig saldo van 959,29. Wat de t.b.c.-bestrijding betreft was 1938 een moeilijk jaar. Er werden 2 patiënten uit gezonden naar sanatoria en 2 naar zieken huizen. Deze verpleging vergde een bedrag van 2697,20 tegen 't vorig jaar 2111,50. Deze verpleging werd mogelijk gemaakt door een gemeentelijk subsidie van 1500, 450 van het Verpleegfonds der Noordhol- landsche Vereeniging voor t.b.c.-bestrijding, 91 uit het postzegel-verpleegfonds van de Nederlandsche Centrale Vereeniging tot be strijding der t.b.c. en nog een belangrijke bijdrage van niet genoemde zijde. Het aantal gezinnen voor huisbezoek steeg van 12 tot 14, evenals het aantal patiënten onder toezicht van het consultatiebureau. De wijkverpleegster-huisbezoekster bracht 306 huisbezoeken. De rekening der t.b.c.-bestrijding sluit met een nadeelig saldo van 1121 (vorig jaar 1000). Waar aan het begin van het nieuwe jaar reeds weder 3 patiënten in verpleging zijn, wordt dit jaar met zorg tegemoet ge zien, te meer waar o.a. het Rijkssubsidie voortdurend verminderd wordt en vanaf 1929 teruggeloopen is van 514 tot f 360. Betreffende de wijkverpleging valt te memoreeren, dat de wijkverpleegster 1910 ziekenbezoeken bracht, terwijl 121 stuks verplegingsmateriaal werden uitgeleend. Een cursus in huiselijke ziekenverpleging werd georganiseerd, die veel belangstelling trok. De gemeente verleende 600 subsidie, terwijl ook verschillende kerkelijke gemeen ten bijdroegen. Het nadeelig saldo daalde van 341 tot 231. Zuster G. Matzer werd wederom bereid gevonden de wijkverpleeg ster tijdens vacantie belangeloos te vervan gen. De penningmeester mr. J. J. Spit werd ge- déchargeerd. Als afgevaardigde naar de jaarvergadering te Amsterdam bracht de heer Roodhart uit voerig verslag uit, waarbij hij er o.a. op wees, dat gedacht wordt over opheffing van Vechtoever en dat de ontsmettingsoven te Alkmaar steeds met verlies werkt. Als bestuurslid werd met op 1 na alge meene stemmen herkozen het aftredende lid, de heer J. E. Ruigewaard. Op voorstel van het bestuur werd besloten de vergoeding van den bode te verhoogen tot minimum 50 pier jaar plus 25 cent voor ieder aangebracht nieuw lid. Voorts werd besloten tot vertoonïng van de Witte Kruisfilm tegen entrée van 10 cent. Het hoofdbestuur stelt deze film gratis ter beschikking. Hierna sluiting. Inventarisatie stapelproducten. Per 6 Februari was de voorraad stapel producten bij de leden van de tuinbouw- vereeniging „De Toekomst": Roode kool 24y2 wagon; Gele kool 32 wagons; Deensche witte kool 24 wagons; Uien 9 wagons; Peen 7wagon. Totaal 97 wagons. Per 5 December 1938 waren deze cijfers: Roode kool 58 wagons; Gele kool 65 wa gons ;Deensche witte kool 51 wagons; Uien 22% wagon; Peen 10 wagons. Totaal 206 wagon. De maandomzet van de veiling is als volgt: Jan. 1939 Jan. 1938 Roode kool 1.548.000 K.G. 869.285 K.G. Gele kool 475.575 K.G. 273.175 K.G. Deensche witte k. 682.100 K.G. 460.950 K.G. Peen 3.975 K.G. 18.125 K.G. Uien 66.125 K.G. 62.375 K.G. Bieten 350 K.G. 1.250 K.G. NeP 50 K.G. I Aardappelen 1.650 K.G. Savoye kool 6.850 K.G. I Boerenkool 150 K.G. De omzet bedroeg in Jan. 1939 108 789 44 tegen 64.293.95 in Jan. 1938.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9