KIJKEH is KOOPENBUCLOECK „DE EBBENHOUTEN OLIFANT" |i Stad en Omgeving. i| Agenda WzetAedcht Nieuws in 't kort. UX.V.A.D.E.R.O. eerste BLAD. Jaspar niet geslaagd. De Japansche landing op Hainan. Een belangrijke strategische bezetting. «3» BAL NA. bizonderheden uit alkmaars historie. Verwachting. Cadeautjes van de zee. Een vet-Lutine. dat het vooral Engeland schijnt te zijn, dat voorwaarden wil stellen. Als bijzonder ken merkend voor de Engelsche houding wijs' het blad er op, dat Winston Churchill nog enkele weken geleden zonder dat van eeni gerlei Engelsche zijde een tegenspraak gevolgd, het belang van Engeland bij een overwinning van „Sovjet-Spanje" kon ver kondigen. Nog enkele dorpen in Catalonië bezet. De 31e en de 32e divisie regeeringstroe- pen onder bevel van kolonel Marquez hiel den gisteren nog verscheidene dorpen in de Spaansche bergen ten Zuiden van Prats de Mollo bezet. Een Engelschman, die den pas van Prats de Mollo heeft bezocht, heeft kunnen zien, hoe de troepen in uitstekende orde en met een onaangetast rn~reel Frankrijk binnentrokken. Later op dan dag bereikten de troepen van Franco de grens bij Prats de Mollo en de geheele grens is thans door de rechtschen bezet. De Havascorrespondent te Coldares meldt, dat sedert Zondagnacht meer dan 20.000 man linksche troepen, die tot het laatst in het gebied van Campredon Mollo hadden gestreden om den aftocht te dek ken, over Coldares Frankrijk zijn binnen gekomen. De laatsten hunner meldden zich kort na den middag aan de Fransche grens Tegen 3 uur gister kwamen de eerste recht- sche troepenafdeellngen te Coldares aan. Hiermede is de bezetting van Catalonië voltooid. Henri Jaspar, die van den koning opdracht had gekregen, een nieuw kabinet samen te stellen, is niet ge slaagd. Hij heeft derhalve afgezien van de hem opgedragen taak. Na den journalisten te hebben medege deeld, dat hij afzag van de vorming eener nieuwe regeering, voegde Jaspar er aan toe, dat het in zijn voornemen had gelegen om een ministerie te vormen, bestaande uit tien ministers met den premier. Vijf ministers zouden parlementsleden geweest zijn en de vijf anderen zouden buiten het parlement zijn gekozen. De beide socialis tische parlementsleden, op wie hij een be roep had gedaan, hebben deze formule niet kunnen aanvaarden. Met het oog op deze weigering had Jaspar er toen van afgezien een kabinet te vormen. De Chineesche afdeeiing van de in ternationale vredescampagne, heeft aan het hoofdkwartier der beweging in Geneve een telegram gezonden, waarin een uiteenzetting wordt gegeven van de -duistere bedoelingen achter de Ja pansche landing op Hainan. Plechtig wordt de wereld, in het bijzon-' der Groot-Brittanie, Frankrijk, Neder land en de Vereenigde Staten, die het negenmogendhedenpact hebben ondertee kend, in dit telegram er aan herinnerd, dat de Japansche inval op Hainan gemoti veerd wordt door den wensch strategisch de controle te krijgen over de Tongkinbaai, de Philippijnen te omsingelen, ter voorko ming van een gemeenschappelijke actie der Engelsche en Amerikaansche vloten. „Mocht Japan Hainan versterken, dan zou de Japansche invloed zich noodzakelijk moeten uitstrekken tot de Middellandsche Zee. Bijgevolg is de Japansche inval op Hainan geenszins een nieuw Chineesch Japansch incident, maar een deel van het geheele probleem van den Stillen Oceaan, dat direct verscheidene groote mogendhe den aangaat. Mocht Japan zich hecht vestigen op Hainan, dan zou de geheele internationale toestand onvermijdelijk gewijzigd worden". Het telegram wijst vervolgens nog op het feit, dat alleen schriftelijke protesten bij Japan van geener waarde zijn, aangezien Japan alleen kracht eerbiedigt. Het dringt er bij de democratieën op aan geen tijd te verliezen en een gezamenlijke actie tegen Japan te ondernemen. Japansche munitie vernield. Ruim vierhonderd kisten artilleriegra naten zijn gistermorgen te Yoeantsjoe ver woest door het optreden van enkele Chi neesche boeren. De Japanneezen, zoo meldt het Chinee sche telegraaf-agentschap, hadden twee forsche Chineesche boeren, Litsjatsjang en Toengyoengloe, aan het werk gezet bij het transport van Japansche munitie. Litsjats jang verzekerde zich de hulp van nog drie Chineesche boeren, die eveneens gedwongen waren te werken aan het munitietransport en gezamenlijk staken zij des nacht den brand in de 400 kisten aan. Vier der Chineezen wisten te ontkomen, de vijfde, Liwensjeng geheeten, werd door de Japanneezen gegrepen en gedood. Enstig spoorwegongeluk. - Twaalf per sonen zijn gedood en twintig gewond ten gevolge van een botsing tusschen een pas* sagierstrein en een rangeerende locomo tief bij het station van Leori (Nicaragua). Onmiddellijk na de botsing vlóög de tank van de locomotief die diesel olie bevatte, in brand. De beide machinisten en veie gewon de passagiers vonden den dood in de vlam men, terwijl het vuur het reddingswerk ver hinderde. De wereld rond in vijftig dagen. - Een aardrijkskundeleraar uit Brisbane, J. C. Deeney, heeft het record van Jules Verne verbeterd door een tocht rond de aarde te volbrengen in vijftig dagen. Zijn reiskosten bedroegen 325 pond sterling, en zijn tocht was zoo voorspoedig, dat hij niet eens zijn volle vacantie eraan besteed heeft. Per vliegtuig reisde Deeney van Brisbane naar Londen, waar hij 7 dagen later aan kwam. Zes dagen later scheepte hij zich in naar New York. Een dag na aankomst ver trok hij per autobus om dwars over het con tinent naar San Francisco te reizen, waar hij per schip in Sydney terugkeerde. Alkmaar, Dinsdag. LEPELTJES-DIEFSTAL OPGEHELDERD. Door de politie te Heiloo is in samenwer king met de Alkmaarsche recherche Maan dag aangehouden een zekere P. C., meer bekend onder den naam Piet Big van den Hoogeweg. Hij werd verdacht van diefstal van zil veren sieraden en lepels ten nadeele van Huize Westerlicht alhier. De arresta tie ging niet van een leien dakje. Naar ver luidt vluchtte hij op het terrein van het Julianaklooster aan den Hoogeweg en van daar naar het woonhuis van den heer P. Bankras. Alvorens hij zich daar verstopte onder het bed, sloeg hij eerst een glasruit in en met den revolver in den vuist werd hij gearresteerd en geboeid naar Alkmaar overgebracht. P. C. is een oude bekende van de justitie en voor korten tijd uit de gevangenis ont slagen, waar hij een jaar gevangenisstraf had uitgezeten. Het vorig jaar werd hij nog gevonnist voor diefstal van horloges en andere sieraden uit een kastje bij den heer Idema aan den Heerenweg te Heiloo Naast dezen diefstal zal C. zich Ook wel moeten verantwoorden voor verzet en poging tot geweldpleging tegen de politie. C. werd na zijn arrestatie aan een lang durig verhoor onderworpen en vervolgens in het Huis van Bewaring ingesloten. Hij bekende Huize Westerlicht door een ge opend raam te zijn binnen gekomen. De lepeltjes zijn elders in beslag geno men. OOK EEN INBREKER IN BERGEN GEVAT. Na een uitgebreid onderzoek is de politie te Bergen er in geslaagd den dader te arresteeren van verschillende den laatsten tijd gepleegde diefstallen o.a. in een per ceel aan de Prinsesselaan tijdens de af wezigheid der bewoners. De verdachte, de 21-jarige C. L. te Ber gen, die een bekentenis heeft afgelegd, is in het Huis van Bewaring te Alkmaar ingesloten. Verschillende ontvreemde voorwerpen konden in beslag genomen worden. ALKMAARSCHE RECHTBANK, Uitspraken van op 7 Februari behandelde zaken. F. G., journalist te Schagen. Veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. (Aanrijding in de Wieringermeer). Eisch 250 of 60 dagen en 1 jaar ontzegging der rijbevoegdheid. Vonnis 100 of 50 dagen en 4 maanden hechtenis voorwaardelijk. S. C., winkelier te Den Helder. Overtre ding der wet op de uitverkoopen. Hooger beroep. (Vonnis kantonrechter 10 of 7 dagen). Eisch 200 of 60 dagen. Vonnis 50 boete of 25 dagen hechtenis. AUTO IN BRAND. De heer de Wit te Rustenburg was Zondagmorgen in zijn garage bezig met het repareeren van zijn auto. Plotseling schoten geweldige vlammen uit de motor. De heer de Wit behield zijn tegenwoordigheid van geest en duwde de auto naar buiten, waar met zand de vlammenzee gebluscht werd. Naar wij vernemen is de materieele schade ernstig. BAL-MASQUE TE HEILOO. Zondag zal er in de Rustende Jager te Heiloo een bal-masque worden gehouden, georganiseerd door een revue-vereeniging aldaar. Een groot orkest en een draaiorgel zullen voor het muzikale gedeelte zorgen. Inschrijving van deelnemers kan nog ge schieden aan de adressen, genoemd in de advertentie in ons nummer van gister. U.L.O.-SCHOOL-FEESTAVOND. Men verzoekt ons ter aanvulling van het verslag over den U.L.O.-school-feestavond nog te willen melden, dat de drie moderne piano-solo's op zeer beschaafde wijze door Jan Schipper ten gehoore zijn gebracht, met begeleiding van Wim Brouwer, drums, en dat de dames G. Hermes en M. Fosthu- mus haar moeilijke rollen in het tooneel- stuk zeer goed gespeeld hebben. ELEPHANT-BOY. Het is het bestuur van de Volksuniversi teit gebleken, dat meerdere belangstellen den van gedachte zijn, dat de filmavond van de Volksuniversiteit a.s. Donderdag wederom zal worden gehouden in het theater Harmonie. Op verzoek maken wij er daarom hier nog even op opmerkzaam, dat deze voor stelling ditmaal zal plaats hebben in het City-theater aan de Doelenstraat. Verdere bijzonderheden vindt men in de elders in dit blad geplaatste advertentie. speelt op Donderdag 16 Febr., 's avonds 8 uur, in hot Gulden Vlies, Detective-story in 6 tafereelen v. Henk Bakker Voorverkoop kaarten Boekh. Van dér Meuleil Langestraat. Ëntrée f 0.95 ind. bel. Eiland Angoche door cycloon geteisterd. - Eên cycloon heeft het Afrikaansche eiland Angoche, dat op 130 K.M. ten zuid-westen van Mozambique is gelegen, geteisterd. Twee Europeanen en een aantal inboor lingen zijn om het leveh gekomen. Alle huizen zijn beschadigd. Een dorp is geheel verwoest. De cycloon heeft nog juist de stad Mozambique bereikt en kleine sche pen in de haven vernield. Drie inboorlin gen zijn verdronken. KOMT ER OP DE TRAMLIJN ALKMAAR—BERGEN BETER MATERIAAL? Naar wordt medegedeeld zal de Gooische Tram haar trambedrijf volledig door een autobusbedryf vervangen, zoodra de daartoe aangevraagde concesies zal zijn verleend. Bij den aanvang van de nieuwe winterdienstregeling hoopt de directie de tramverbinding volledig door nieuw bus materiaal te hebben vervangen. 1 Januari 1930 werd de stoomtractie omgezet in moderne benzinemotortractie. Dit betrekkelijk nog moderne materiaal zal door de spoorwegen voor de nog be staande tramlijnen worden overgenomen en ook op de lijn AlkmaarBergen aan Zee in gebruik worden gesteld. De vervanging van de stoomtram door moderne benzine-motortractie beteekent in ieder geval een belangrijke verbetering. DE ALKMAARSCHE BESTUURDERS- BOND. Morgenavond 8 uur wordt door der, Alk- maarschen Bestuurdersbond in de Harmo nie een demonstratievergadering gehouden, waar de heer J. W. Albers de werkloosheid zal bespreken. Het gemeentebestuur zond ons een boekje, getiteld „Eenige bijzonderheden uit Alkmaars Historie", Dit boekje is ge schreven door een commissie, welke zich op verzoek van het gemeentebestuur hier mede wel heeft willen belasten en welke bestond uit de heeren H. J. van der Win den, Ghr. Knaap en Th. J. Hout, respec tievelijk hoofd der Londenschool, Wilhel- minaschool en St. Willibrordusschool, naar gegevens van den heer H. van Drunen, lid van den raad. Het is bedoeld als hand leiding bij een kaart, gemaakt van Alk maar omstreeks het jaar 15&0, welke kaart, ter grootte van 90 x 150 c.M., aan alle openbare en bijzondere scholen voor gewoon lager en uitgebreid lager onder wijs in deze gemeente zal worden ver strekt. Hierdoor zal het onderwijs in de stedelijke geschiedenis krachtig worden gesteund. De kaart is eveneens door den heer van Drunen samengesteld en in de centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen naar diens aanwijzingen gemaakt. De handleiding omvat 50 bladzijden druks, terwijl de volgende onderwerpen daarin worden behandeld: St. Laurens of Groote Kerk, Alkmaarsche Waag, Stad huis, Kapelkerk; kloosters in Alkmaar, Provenhuizen en. Hofjes, Het Hooge Huis en een chronologisch overzicht. Voorts bevat het boekje een voorwoord van bovengenoemde commissie, van den burgemeester en van den heer G. Chr. Dun, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Alkmaar. Aangezien het gemeentebestuur, zooals de burgemeester in zijn voorwoord zegt, overtuigd is, dat de uitgave van het boekje „Eenige bijzonderheden uit Alkmaars Historie", ook buiten de scholen bij vele Alkmaarders (en anderen) belangstelling zal ondervinden en de stof over de ge- Bioscopen. Bioscoop Harmoine, heden (Dinsdagavond) 8 uur en Woensdagmiddag hoofdnummer De Wildeman (sens.); hoofdrol Charles Laugh- ton. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theatcr, 8 uur, hoofdnummer Kindvrouwtje (rom.); hoofdrollen Melvyn Douglas, Robert Young, Barbara O'Neil, Harry B. Warner; extra-nummer: Het ge heim van de Betty Bonn (avonturen). Toe gang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, tot en met Woens dagavond hoofdnummer Vier doch ters (rom.); hoofdrollen de vier zusters Lane, Claude Rains en May Robson. Toe gang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 14 Februari. 7.30 uur, gebouw Vrijz. hervormden, rede van den heer Kool uit Den Haag, over. Waarom moderne voeding? 8.15 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „Als jé maar 'n verleden hebt" door 't ge zelschap Jan Musch. 8.15 uur, vrijm.-loge Nieuwesloot, Bla- vatskyloge theos. vereen., réde Marijn Brandt, Woensdag 15 Februari. 8 uur, Harmonie, demonstratieve vergade ring A.B.B., spreker J. W. Albers. 8 uur, Waakt en Bidt, Ned. Chr. Vrou wenbond; rede ds. Wiersinga. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „De klokken van Corneville" door de A. O. O. V. Donderdag 16 Februari. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, jaarvergadering afd. Alkmaar Ned. Ver. van Huisvrouwen. 8 uur, in City-theater, vertooning film Elephant-boy, voor de Volksuniversiteit. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering „De ebbenhouten olifant", door Ulvadero. schiedenis van talrijke gebouwen, zoowel van thans nog bestaande als van reeds lang verdwenen instellingen met veel aan dacht zal worden gelezen, heeft het ge meend dit boekje ook voor anderen ver krijgbaar te moeten stellen voor zoolang de voorraad strekt. De verkoopsprijs is zeer laag gesteld, namelijk'25 cents, zoo dat verwacht mag worden, dat zeer velen van deze gelegenheid gebruik zullen maken iets naders omtrent Je bovenge noemde kerken, kloosters, gebouwen, enz. te weten te komen. Het boekje is van heden af te bekomen bij de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer (kantoor Waaggebouw). Voor het geheele land stijging van tempe. ratuur, toenemende bewolking, later eenige regen, toenemende zuidwestelijke wint*. Buitenlandsch weeroverzicht. De diepe depressie over het Oostzeegebied trok snel in oostelijke richting weg. Een zeer sterke drukstijging volgde over het ge heele vasteland van west-Europa, waardoor het weer over het algemeen opklaarde en veel rustiger werd. Alleen in het Oostzee gebied en de randstaten waait het nog krachtig tot stormachtig uit noord. De koude luchtmassa's drongen door tot aan de Mid dellandsche Zee. Ten gevolge van nachte lijke uitstraling na den aanvoer van deze arktische lucht waren de ochtendtemperatu- ren over het vasteland van west-Europa overal belangrijk lager dan gisteren. In Duitschland komt lichte tot matige in Scandinavië strenge vorst voor. In de bo venlucht doet zich echter de nadering van warmere oceanische luchtmassa's reeds weer gevoelen. Op vierduizend meter steeg de temperatuur tien graden sinds gisteren. Aan den grond waren deze warme luchtmassa's reeds Schotland genaderd en IJsland gepas seerd, alwaar zij de temperatuur gemid deld negen graden Celsius deden stijgen, hetgeen gepaard ging met zwaren regenval. Dil warm-front beweegt zich ook naar onze omgeving en zal morgenochtend juist ons land bereiken met -opnemende bewolking, eenigen regen stijging van temperatuur en toenemenden en krimpenden wind. Op den oceaan ontwikkelt zich weer een nieuwe depressie, welke het machtige gebied van hoogen luchtdruk, heteeen zich nog steeds tusschen Ierland .-n de Azoren bevindt, aan zijn noordzijde gaat aantasten, zoodat na een korte periode van rust de toestand van depressie-activiteit weer terugkeert, LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 17.39 tot 6.49 uur licht op. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Doelenstraat 30. Tel. 4395. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep bouwvakken: 1 opz, teekenaar, 1 glas in loodzetter, 1 glazenwasscher, 1 steenbikker, 1 steenhouwer, 2 stratenma kers, 1 stratenm. opperman, 2 stuc. opper lieden, 1 tegelzetter, 2 granietwerkers, 1 motordrijver, 1 uitvoerder, 9 betonwer kers, 14 voegers, 9 stucadoors, 24 opper lieden, 72 schilders, 30 metselaars, 106 grondwerkers, 74 timmerlieden. Groep metaalindustrie: 2 afbramers, 10 bankwerkers, 2 blikslagers, 1 carrosserie- GULDEN VLIES Hedenavond 8.15 uur, Jan Musch in het oergeestige „Als je maar een verleden hebt". Duurste rang f 1.50, alles inbegrepen. bouwer, 2 constructiewerkers, 1 electr. lasscher, 7 electriciens, 3 instrumentma kers, 3 kernmakers, 1 ketelmaker, 5 klin kers, 1 kopergieter, 4 loodgieters, 2 lijn- werkers, 2 machinisten, 2 machineteeke- naars, 5 metaaldraaiers, 1 metaalvijler, 1' metaalschaver, 2 metaalslijpers, 9 mon teurs, 1 orgelmaker, 1 ovenist, 1 piano stemmer, 5 plaatwerkers, 4 rijwielherstel lers, 1 rijwiellakker, 3 scheepstimmerlie den, 1 scheepswerktuigkundige, 14 smeden, 9 stokers, 1 tandtechniker, 1 tegenhouder, 1 voorslaand ^r, 5 vuurwerkers, 3 wagen makers, 7 ijzerwerkers, 2 ijzerboorders, 2 zan lbereiders, 5 zandvormers. Groep verkeerswezen: 57 chauffeurs, 14 schippers, 1 machinist binnenvaart, 8 koet siers, 23 pakhuisknechten, 29 magazijnbe dienden, 1 emballeur, 8 kellners, 5 loop knechten, 2 buffetbedienden. Groep voedings- en genotmiddelen 54 sigarenmakers, 5 sorteerders, 4 tabaksbe werkers, 1 kok, 7 slagers, 2 bierbottelaars, 1 koffiestroopbrander, 8 chocoladebewer kers, 5 zuivelberelders, 30 bakkers. Groep houtbewerking: 16 meubelma kers, 11 stoffeerders, 7 mach. houtbewer kers, 1 kistenmaker, 1 beitser, 1 beeld houwer, 1 biljartmaker, 1 fabriekstimmer- man. Groep handel: 21 vertegenwoordigers, 4 winkelbedienden, 2 colporteurs, 1 filiaal houder. De zee mag verraderlijk zijn en allerlei andere onaangename eigenschappen heb ben, die men alom hoort verkondigen, als de storm onze kusten beukt en weerlooze schepen aan het geweld der golven zijn prijs gegeven, maar zij heeft ook vriende lijke eigenschappen. Zij noodigt op warme zomerdagen de naar koelte snakkende zwemmers in haar rimpel loos watervlak. Zij baadt ze en wascht ze bovendien en brengt haar gasten niet alleen de gewenschte verfrissching, maar tevens een gevoel van algeheele verkwik king. Soms spoelt zij in een booze bui het on herkenbare lichaam aan van een mensch, dien zij in een ongelijken strijd gegrepen en gedood heeft, maar na menigen storm toont zij zich extra vriendelijk gezind en stuurt den kustbewoners gratis en franco aller aardigste presentjes. Heeft men in Egmond aan Zee en in an dere kustplaatsen in onze omgeving het vorig jaar niet dankbaar menig vaatje ouden wijn geaccepteerd, wijn, die geen enkelen eigenaar scheen te hebben? En heeft de gulle gastvrouw de feestvreugde niet nog grooter trachten te maken door er nog whisky en caviaar aan toe te voegen? Helaas, het gebodenê was niet van prima kwaliteit, het had wat een wonder min of meer van het zeewater te lijden ge had en ook de caviaar zag er niet meer zoo smakelijk uit als wanneer zij in een prima hotel op tafel verschijnt. Daar kan de zee niets aan doen en haar bedoeling was goed. Zij demonstreerde er nog eens duidelijk mee, dat de groote, raad selachtige watervlakte niet alleen haar ge heimen, maar ook haar aangename ver rassingen heeft. Terschelling heeft zijn Lutine gehad en alhoewel het goud niet naar de kust spoelde, heeft men er jaren en jaren naar gezocht en niet steeds is dat zoeken tever geefs gebleken. En nu schijnt men in de omgeving van Texel een soort vet-Lutine te hebben ge vonden. Het is geen goud, dat dit raadsel achtige wrak den begeerigen eilandbewoners belooft. Het is simpel vet in kleine en groote stukken, vet dat evenals de Eg- mondsche wijn door een langdurig ver blijf in het zilte nat, niet meer van de allerbeste kwaliteit schijnt. Maar vet is nu eenmaal vet en het heeft als zoodanig altijd eenige verkoopswaarde, zoodat de donkere figuren, die zoekend langs het strand dwalen, alles wat zij daarvan kunnen ontdekken, naarstig verzamelen. Het is onbruikbaar voor de consumptie en dus wordt het als product verkocht aan opkoo- pers, die er wel weg mee weten. En nu staat men dan voor de groote vraag: is het verzamelen en verkoopen van dat vet al dan niet een strafbare handeling? In dit nummer geeft onze rechtbank verslaggever een overzicht van de straf zaak, welke gistermiddag hier ter stede voor den politierechter is behandeld. Deze zal thans de moeilijke vraag moe ten beantwoorden of dat vette cadeautje van de zee aan de strandvonderij offi cieel den Staat der Nederlanden dan wel aan de arme zoekers en vinders behoort. Er is geen eigenaar, heeft de verdediger gezegd en dit lijkt ons een zeer gewaagde veronderstelling. Want er is altijd een eigenaar en wanneer dat niet een verzeke ringsmaatschappij is, dan is het de Staat zelf, die haar ambtenaren heeft om alles te verzamelen, wat in den loop der jaren als cadeautje van de zee op het zand wordt geworpen. Er is dus wel een eigenaar, maar er is een andere kant aan de kwestie en wel de ze, dat het gevondene vaak van zoo geringe waarde is, dat de Staat en zijn ambtenaren geen prijs op het bezit stellen. Vandaar dat overal langs de kust de zoe kers en zwoegers uit de kleine huisjes met wrakhout beladen ongemoeid huiswaarts kunnen keeren. En vandaar ook, dat men in vele kustplaatsen geen prijs stelt op in levering van het gevondene, als de vet-Lu tine weer eens een deeltje van haar raadselachtig bezit heeft prijsgegeven Dat vet, heeft de verdediger gezegd, heeft zoo weinig waarde, dat men het vrij algemeen niet behoeft op te eeven Alleen wel op Texel. Men heeft op Texel deze uitzondering op den algemeenen regel van inlevering van alle strandgoederen niet gevolgd en het Is duidelijk dat de politierechter ten slotte al leen met de toestanden op Texel en niet mêt die in andere plaatsen heeft te maken En dan doet het aan de strafbaarheid van de daad niet toe of men het vet in kleine of in groote stukken heeft verzameld, zoodat niet alleen de verzamelaars der groote brok ken strafbaar en de „kruimeldiefjes" on schuldig zouden zijn. Wanneer men geen aangespoeld vet voor goeden buit mag verklaren, zijn de strand jutters „dieven" en alle opkoopers „diefjes maats" of, zooals men het gewoonlijk uit drukt „helers". En nu is het allerminst onze bedoeling om een pleidooi te houden voor de helers en vooral niet in dit geval daar het de men- schen achter de schermen zijn, die gemak kelijk verdienen aan wat anderen met groote moeite en vaak met levensgevaar uit de zee aan land brachten. En wanneer de heler strafbaar is, zal ook de steler het zijn. Maar in het algemeen zouden wU een lans willen breken voor de arme werk- looze visschers aan onze kuststreek, voor de mannen, die er bij nacht en ontij Op uittrekken en langs het strand dwalen orh voor hun en de hunnen te verzamelen wat voor anderen geen of weinig waarde kan hebben. Wat beteekent het bezit voor den Staat der Nederlanden van wat timmerhout Of wat bedorven vet, tegenover de schamele bezitting van den armen strandbewoner, die er zijn moeite en de opoffering van zijn nachtrust maar nauwelijk mee beloond ziét? „Een jutter" is wel een 'n serenaam ge noemd, maar dat voelen de strandbewo ners meer dan de heeren rechters, die er een heel andere beteekenis aan toekennen. Tóch blijft de zee, na haar verraderlijke aanvallen, den kustbewoners vriendelijk gezind ên spreidt zij haar góe.de gaven óvét het strand uit. En daarom blijven er jutters zoolang als er kustbewoners zullen 2ijn, groote kinderen van de zee, die met blijdschap nemen wat hun onverwacht wordt geboden, en die nooit kunnen begrijpen, dat dat niet voor hun, maar voor alle bewoners van ons land werd gegeven. Laat men hen in deze moeilijke tijden niet te hard vallen. Het hemd is nu een maal nader dan de rok en wanneer er thuis een hongerig gezin wacht, is het volkomen te begrijpen, dat de man, die met zijn schamele vondst vaak uren ver door het zand sjouwt, meer aan zijn eigen voordeel dan aan dat van een onbekende verzeke ringsmaatschappij of aan den Staat der Nederlanden gedacht heeft.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2