Waar het recht zijn loop heeft TWEEDE BLAD. Op de Lat O. K. A. Op de Lat Kan men iets stelen, wanneer het geen eigenaar heeft? Bij heerschende griep. yy y—y Alkmaarsche Politierechter De Echteldsche moordzaak. Ddièisch luidde levenslang. Mag een tandarts lachgas gebruiken Principieele kwestie voor den kantonrechter. KOEDIJK .m dat er bij elke weersgesteldheid groente aa Red. Alkm. Crt. SCHOORL Uitvoering 01ympia HEERHUGOWAARD TWEEDE HANDSCH-GOEDEREN? WOENSDAGS er. ZATERDAGS. Vraag en Aanbod. 35 cent per 5 regels a contant. Drietallen afd. A: 4 3 0 1 3332 6 de Burg 4 3 0 1 3274 6 Alcm. Victrix 4 2 0 2 3108 4 Koekoek 4 2 0 2 3037 4 Onder Ons 4 0 0 4 3060 0 Vijftallen afd. B: 2 2 0 0 2597 4 Z. E. K. Z.1 2 1 0 1 2399 2 Onder Ons 2 1 0 1 2353 2 2 0 0 2 2311 0 Houthakkers 3 3 0 0 3772 Cubo 3 2 0 1 3685 Victoria 3 1 0 2 3520 Met z'n Tienen 3 0 0 3 3429 Programma voor deze week: Vrijdag 17 Februari. Vijftallen afd. A 8 uur 45: CuboO. A. A. Vijftallen afd. B 8 uur 45: Op de Lat O. K. A. Vijftallen afd. B 10 uur: Z. E. K. Z Onder Ons. Dames 8 uur: WikTouwtje. Schaken. V.V.V.—ZANDVOORT 4—4. Maandag, 13 dezer vond in den Muziek- tuin alhier de ontmoeting plaats tusschen V.V.V. I en Zand voort I (Competitie voor den Noordhollandschen Schaakbond). Het was een mooie strijd, welke eindigde in ge lijk spel 44, terwijl 2 partijen arbitrair beslist moesten worden. Zitting van Maandag 13 Febr. Een juttersdrama. Strandjutterij wordt door de Alkmaarsche politierechter iets zeer verfoeilijks gevonden en de officier van justitie deelt deze opinie over een der onuitroeibaarste karaktertrek ken van onze stoere kust- en eilandbewo ners. Maar minder nog dan over jutters is men bij de Alkmaarsche justitie te spreken over hen, die de goederen van de jutters koopen. Is de heler niet erger dan de steler? Zoo zag het er niet best uit voor den Texelaar G. D., die Maandagmiddag op het gerechterlijk matje moest komen, wijl hij van tal van andere Texelaars op het strand aangespoeld vet had gekocht tot een totaal van ruim 1400 kilogrammen. Hij betaalde er 8 cent per kilo voor en verkocht het voor ongeveer éen dubbeltje. In het bijzonder was hem tot nadeel, dat hij zeer onlangs ook al eens voor een dergelijk feit was veroor deeld en wel voorwaardelijk voor 2 maan den. Deze herhaling stijfde den officier in diens opvatting, dat het met die voorwaar delijke veroordeelingen meestal boter aan de galg gesmeerd is. De man zou er slecht afgekomen zijn. ware het niet, dat hij zich niet zoomaar ge wonnen gaf en bovendien mr. Buiskool Jt. had meegenomen als verdediger. Hijzelf voerde aan, dat het vet, afkomstig van een tientallen jaren geleden gestrand schip, vrijwel waardeloos was en ontzagge lijk stonk. Bovendien bleek uit het getui genverhoor, dat het vet na elk stormpje aan spoelt in allerlei groote en kleine brokjes, waarvan het verzamelen nogal wat moeite geeft. Voorts scheen het „jutten" van dit vet in de verschillende gemeenten toege staan te zijn, terwijl het alleen op Texel aan de strandvonderij behoort. Requisitoir. De officier, mr. v. d. Feen de Lille, was slecht te spreken over D., die als opkooper en heler een leelijke rol speelde. Omdat de voorwaardelijke straf van den vorigen keer niet geholpen had, vorderde spr. nu zes maanden gevangenisstraf. Het pleidooi. De verdediger, mr. Buiskool Jr., was van meening, dat het vet niet van misdrijf af komstig was. Geheeld kan alleen worden goed, dat van diefstal komt en om het goed te kunnen stelen moet er een eigenaar zijn, van wie het kan worden afgepakt. Volgens pleiter had dit vet, dat meer dan twintig jaar op den bodem der zee had gelegen, geen eigenaar meer, terwijl de strandvonderij z.i. niet het beheer heeft over het wrak met vet, ergens op een zandbank in de Noordzee voor Texel. Het vet was bovendien zoo slecht, dat verschillende gemeenten het reeds vrij had den gegeven. Spr. beschouwde het zoodoen de als prijsgegeven goed dat de vinders mogen houden. Wanneer dat zoo was, dan kon D. ook niets ten laste worden gelegd. De officier vond, dat het er in deze streken raar uit zou zien, wanneer mr. Buiskool nog eens rechter zou worden, want dan werd het een paradijs voor de jutters. Het vet zou vol gens spr. wel degelijk een eigenaar hebben en dat is meestal de verzekeringsmij. Mr. Buiskool liet zich niet zoo gemakkelijk omver praten en betoogde, dat de Hooge raad, 'al was het lang geleden, had uitge maakt, dat een officier moet duidelijk ma ken, of er, en zoo ja, wie de eigenaar van een „gestolen" goed is. Ook was er een jonger vonnis van de Middelburgsche rechtbank, dat spr.'s stelling bevestigde. De politierechter kon niet zoo maar een beslissing geven in deze geschiedenis en be gaf zich daarom met den griffier een poosje in raadkamer. Bij zijn terugkomst bleek hij de puzzle nog niet geheel te hebben opge lost, want de uitspraak werd uitgesteld tot over 14 dagen. Nog meer slachtoffers. Vervolgens moesten negen Texelaars te recht staan, omdat zij het meergenoemde vet hadden verzameld en verkocht en niet hadden gebracht bij den strandvonder. De een had vijftig kilo bijeengeraapt, de ander honderd en weer een ander honderd vijftig. In verband met de voogaande zaak werden die van A. B.; Pieter B.; Mart. Tr. en Gerrit J. aangehouden voor onbepaalden tijd, ter wijl Meindert K.; Ab. St,; P, v, d. G.; Jelle Met Mijnhardtjes steeds goede ervaring. Doos 30 en 50 ct. De gedetailleerde uitslag was als volgt: V.V.V. Zandvoort. P. DeugdLod. Prins 0—1 P. HoekstraJ. Meyer 1—0 C. KieftR. Zeiler 0—1 D. Appel Jr.A. C. de Groot 1—0 P. SeewaldJ. Speyer D. WeisenbornC. L. Bolwidt A. W. TegelJ. H. Barens B. VeltmanP. Verdonk P. HartogJ. Koning 0—1 J. H. VoortA. Pielage 1—0 Voorloopige uitslag 44 Arbitrair te beslissen. V.V.V. speelde aan de oneven borden met wit. Bijgaande partij aan het 2e bord P. HoekstraJ. Meyer 10 is de moeite waard gepubliceer. te worden: Wit: Justus Meyer. Zwart: P. Hoekstra. 1. d4 d5; 2. Pf3 Pf6; 3. e3 e6; 4. Ld3 c5; 5. c3 c4; 6. Lc2 Ld6; 7. Pbd2 Pc6; 8. 0—0 b5; 9. d4 de4:; 10. Pd4: Fd4:; 11. Ld4: Lb7; 12. Tel 0—0; 13. Lh7:f Kh7:; 14. Pg5f Kg6; 15. Dg4 f5; 16. Dh3 Th8; 17. Te6:f Df6; 18. Tf6: gf6:; 19. De3 Lh2:f; 20. Kfl Tae8; 21. Pe6 f4; 22. De2 Kf7; 2" Dg4 Te6:; 24. d5 Te5; 25. dc6: Lc6:; 26. Ld2 Tg5; 27. Ddl Lg2:f; 28. Ke2 Th3; 29. Lf4: Lf3f; Wit geeft op. de J.; Simon L. en Jacob S. werden vrijge sproken, omdat het vet, dat ze bijeen ge gaard hadden, alleen maar of grootendeels had bestaan uit akelig kleine stukjes, die dan werkelijk van geen waarde waren. De an deren hadden groote brokken gejut. Uit deze geschiedenis blijkt wel, dat Texel ook een soort Lutine heeft, zij het slechts een „vet-Lutine". Verwonderlijk is intusschen, dat in de rechtszaal weinig acht werd geslagen op het feit, dat in verschillende gemeenten nabij Texel het vet niet naar de strandvonderij gebracht behoeft te worden. Uit dit feit blijkt, dat men hier en daar van meening is, dat het vet van zoo weinig waarde geacht wordt, dat het den verzamelaars gaarne voor hun moeite gegund wordt. Steunfraude. Kort geleden moesten drie Alkmaarsche werklooze werklieden terecht staan, omdat zij steunfraude hadden gepleegd. De zaak was deze, dat ze op 5 en 6 September transportarbeid hadden verricht, waarvoor ze twee maal 7,50 ontvingen. Wijl 6 Sep tember een nationale feestdag was en de mi nister van sociale zaken had verordonneerd, dat inkomsten, op dien dag verkregen, niet van den steun behoefden te worden afge trokken, gaven de heeren maar de helft van hun verdiensten op. Ze maakten daarbij volgens afspraak echter één fout. Ze ga ven op: 5 September 3,75 en 6 September 3,75 verdiend. Dat is samen ook 7,50, maar door M.H. werd de 3,75, z.g. op den nationalen feestdag verdiend, ook niet ge teld, zoodat slechts 2/3 van de eerste f 3,75 werd afgetrokken, inplaats van 2/3 van 7,50, zooals behoorde. De gemeente leed daardoor, per man, een nadeel van zegge 2,48 De drie hadden den vorigen keer zich be roepen op den nationalen feestdag en de con troleur Hazes kon zich toen niet precies her inneren, of dien dag inderdaad alle bijver diensten mochten worden gehouden. Thans bleek, dat de bewering van de drie juist was, maar de heeren hadden toch alles op moeten geven en bovendien bleek, zooals hier uiteen gezet, dat ze 2 maal 3,75 inplaats van 2 maal 7.50 hadden opgegeven. De eisch was 1 maand en het vonnis 14 dagen. Hij sloeg eerst biertjes en toen ruitjes in. De 33-jarige Warmenhuizenaar B. kwam in den nacht van 8 op 9 Januari j.L van een bal waar hij 'n stuk of acht biertjes had ge dronken. De drank maakte hem wat wild en inspireerde hem tot het inslaan van een aan tal ruitjes bij verschillende ingezetenen van Warmenhuizen. De officier zei voor de zooveelste keer, dat het in Warmenhuizen, door toedoen van een aantal jongelieden, nog lang niet altijd pluis is. Een strenge straf was op z'n plaats, 30 of 15 dagen was de eisch. Het vonnis luidde conform. Arbeider tot 15 jaar gevangenis straf veroordeeld. Hedenmorgen heeft de rechtbank te Arnhem uitspraak gedaan in de zaak tegen den dertigjarigen werkloozen arbeider uit Echteld, die op 31 Januari j.1. terecht stond als verdacht van doodslag op de 43-jarige mej. van Hattum uit Echteld en van diefstal van een hoeveelheid geld, toebehoorende aan den broer van het slachtoffer. Zooals men zich herinneren zal, ontkende de verdachte bij de openbare behandeling met groote beslistheid schuldig te zijn aan den moord, dien hij bij het vooronderzoek volledig bekend had en die nu volgens zijn verklaringen een dag na den door hemzelf wel gepleegden diefstal zou hebben plaats gehad. Ondanks deze ontkennende verkla ringen van verdachte, deelde de rechtbank de zienswijze van den offi cier van justitie dat verdachte schul dig was aan doodslag en diefstal bei de en veroordeelde hem daarom tot een gevangenisstraf van v ij f t i e n jaar met aftrek van ruim acht maan den preventieve hechtenis. De Haarlemsché kantonrechter heeft zich gisteren bezig gehouden met een belangrijke principieele kwestie, n.1. of het een tandarts geoorloofd is bij de be handeling van patiënten gebruik te ma ken van een lachgasapparaat, teneinde het pijngevoel weg te nemen, of althans te reduceeren. Er bestaat namelijk een wetsbepaling, dat het aan tandartsen bij de uitoefening van hun practijk verboden is een algemeen ge voelloosmakend middel te gebruiken. Daar tot dusverre echter nimmer was uitgemaakt, of het gebruik van het z.g. minitts-lachgas- apparaat onder deze bepaling valt, heeft de 38-jarige tandarts G. F. M. S. te Bloemen- daal een proefproces uitgelokt, teneinde over deze aangelegenheid een principieele beslis sing te krijgen. Als eerste getuige-deskundige werd ge hoord prof. dr. U. G. Bijlsma, hoogleeraar in de geneesmiddelenleer te Utrecht, die een rapport over deze kwestie had samengesteld. Ook had hij eenige proeven met het apparaat genomen en geconstateerd, dat na het inade men van acht en dertig „teugen" van een mengsel, bestaande uit vijf en dertig deelen gas en vijf en zestig deelen lucht, nog geen algeheele gevoelloosheid van het lichaam optrad. Wel was het pijngevoel in sterke mate verminderd, doch het tastgevoel bleef ongestoord, evenals andere lichaamsfuncties. Prof. Bijlsma had ook nagegaan, wat er ge beurt indien men een nog grootere dosis van het gas opsnuift. Het resultaat was, dat hij aan het eind van de proefneming eensklaps niet meer wist, om welke redenen hij de proef eigen Lijk genomen had! Dat was voor hem het bewijs, dat er sprake was van een voorstadium van narcose. Op vragen van den kantonrechter zette prof. Bijlsma uiteen, dat men bij toediening van lachgas gebruik maakt van tien deelen gas en negentig deelen zuurstof, welk mengsel een eenigszins verstikkende wer king heeft. De volgende getuige-dejkundige, dr. Th. Hammes, narcose-specialist te Amsterdam, verklaarde overtuigd te zijn, dat het minitts- apparaat volgens de letter van de wet niet door tandartsen mag worden gebruikt. Bij toediening van 35 lachgas komt de patiënt in het voorstadium van narcose. Dr. van Hasselt, tandarts te Wassenaar, had deze kwestie in den Gezondheidsraad aanhangig gemaakt. De raad was tot de con clusie gekomen, dat het toestel zeer veel waarde voor tandartsen kan hebben, maar dat het toch niet in handen van iederen tandarts kan worden gegeven. Dr. v. Hasselt had zelf met het apparaat zeer gunstige resultaten verkregen; de patiënten behielden het volle bewustzijn en reageerden normaal op alle bevelen. Volgens dezen getui?e-des- kundige was het toestel practisch ongeschikt voor narcotiseeren. De volgende getuige was dr. N. M. Jo- sephus Jitta,-directeur-generaal der Volks gezondheid en voorzitter van den Gezond heidsraad. Hij was van oordeel, dat het ap paraat niet door tandartsen gebruikt mag worden, omdat lachgas een algemeen gevoel loosmakend middel is. Dr. Tj. Wieberdink, chirurg te Haarlem, die als getuige a décharge werd gehoord, achtte de beteekenis van het toestel voor tandartsen zeer groot, omdat zij er vele moeilijkheden op eenvoudige en onschuldige wijze mee kunnen overwinnen. Volgens dezen getuige kon dus niet gesproken worden van een algemeen gevoelloosmakend middel, Dr. J. J. v. Luin uit Heemstede deelde deze opvatting. De ambtenaar van het O.M. baseerde zijn oordeel op de verklaringen der des kundigen, die het ontstaan van een alge heele gevoelloosheid bij gebruik van het apparaat mogelijk achten. Dit houdt dus in dat tandartsen het toestel niet mogen gebruiken. Teneinde de mogelijkheid van hooger beroep open te houden, eischte het O.M. zes gulden boete, subs. een dag hechtenis. De kantonrechter zal over veertien dagen schriftelijk vonnis wijzen in deze voor tand artsen zoo belangrijke principieele zaak. OUD-N.S.B.-ERS STALEN STI KKEN UIT HET „HOOFDKWARTIER". Voor den politierechter te Utrecht heb ben terecht gestaan de 21-jarige S., uit Bunnik, voorheen kantoorbediende op het hoofdkwartier van de n.s.b. en de 33-jarige ten H., gewezen boekhouder bij de n.s.b. te Maartensdijk, de eerste wegens diefstal van brieven geadresseerd aan het hoofdkwar tier der n.s.b., welke brieven hij, alvorens ze af te leveren ter inzage gaf aan den me deverdachte ten H., die zich ter zake van uitlokking van misdrijf te verantwoorden had. Uit de behandeling dezer zaak bleek, dat ten H. na zijn ontslag in dienst was getreden bij een comité, dat zich de bestrij ding van de n.s.b. ten doel stelt. Teneinde in het bezit te komen van voor dit doel ge schikte gegevens, had ten H., den kantoor bediende S., overgehaald de brieven, welk hij van het postkantoor afhaalde eerst aan hem ter hand te stellen en daarvan ir--ge, eventueel afschrift te doen nemen. Mr. A. J. van Vessem, procureur van de n.s.b., had zich namens deze civiele partij gesteld en vorderde uit principieele overwegingen een schadevergoeding van een gulden. Het O.M., waargenomen door jhr. mr. J. E. W. Quarles van Ufford zeide overtuigd te zijn van de schuld van beide verdachten. Tegen S. eischte de officier wegens dief stal .van brieven een geldboete van f 10 subs. 5 dagen en tegen den ex-boekhouder ten H. wegens uitlokking een geldboete van 50 subs. 25 dagen. Het O.M. achtte geen voldoende gronden aanwezig om de civiele vordering toe te wijzen. POGING TOT DOODSLAG OP ZIJN MEISJE. In hooger beroep vier jaar geëischt. Gister werd voor het gerechtshof te Den Bosch in hooger beroep de zaak behandeld tegen den gedetineerden 21-jarigen mijn werker H. L. K. uit Heerlen, die wegens poging tot doodslag op zijn meisje door de rechtbank te Maastricht is veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden. Tegen dit vonnis heeft K. hooger beroep aangeteekend. Er werden geen getuigen gehoord. De advocaat-generaal eischte thans we gens poging tot doodslag vier jaar ge vangenisstraf. HET VERKOOPEN VAN LEEGE N. V.'S. Dochtermaatschappij van de A. K. U. tegen den staat. De A. K. U. heeft indertijd een groot aantal N. V.'s opgericht ter controle van haar bedrijven, welke N. V.'s alle den naam droegen van „Vereenigd industriëel bezit", voorzien van een nummering. Toen een ander lichaam de controle overnam, was de taak van de vele N. V.'s afgeloopen en om kosten te besparen, wer den zij uit het handelsregister uitgeschre ven. Later ging de A. K. U. over tot ver koop van de „lege N. V.'s", doch toen men de statuten wilde gaan wijzigen, weigerde de minister van justitie de vereischte ver klaring van geen bezwaar ie verleenen, zich op het standpunt stellend, dat het doel der N. V.'s bereikt was en zij dus hadden opgehouden te bestaan. De A. K. U. was met deze beslissing ontevreden en één der N. V.'s dagvaardde den staat der Neder landen voor de Haagsche rechtbank en vroeg een declaratoir vonnis, waarin werd vastgesteld, dat de N. V. wél bestond. De rechtbank verklaarde zich evenwel niet bevoegd van de vordering kennis te nemen. De A. K. U. teekende van deze be slissing hooger beroep aan en gister deed het Haagsche gerechtshof uitspraak. Het verklaarde de rechtbank wel bevoegd om van de vordering kennis te nemen, doch verklaarde de vordering niet-ontvankelijk, omdat niet gebleken is van voldoende be lang van eischeres, thans appellante, bij dit declaratoire arrest. JkavMciaai Tlieuws C. Beets 70 jaar. Morgen, Woensdag 15 Februari, herdenkt onze plaatsgenoot, de heer C. Beets zijn 70sten geboortedag. Hij zal op dien dag onze gemeente ver laten en zich vestigen in Westerlicht te Alkmaar. Wie hiermee aan de gemeente ontvalt, vooral op organisatorisch gebied, willen wij hier trachten uiteen te zetten, na een on derhoud, dat wij met Beets hadden over al hetgeen er alzoo gebeurd is in den loop der jaren. Op zijn 10de jaar ging de heer Beets reeds, als oudste zoon uit een groot gezin, in loondienst. Met zijn 16de jaar stapte hij z.g. in de slikschuit en begon met het bag geren, eert extra zwaar werk. Op jeugdigen leeftijd ging hij in de politiek en het waren in dezen omtrek zeer bekende personen, met wie hij de vraagstukken van het platteland besprak en door wie hij zijn scholing op dat gebied uitbreidde, want de algemeene ont wikkeling door de school was wel zeer miniem geweest. De heer Beets werd toen voorzitter van de afd. Koedijk van de V. D., welke hem in 1905 in den gemeenteraad bracht. Vooraf had hij reeds gezorgd dat ook de pers kennis kreeg, wanneer de raad bijeen kwam. De heer Beets was hier het eerste raads lid, dat niet den eed, maar de belofte aflegde Bij de eerste raadszitting, waar hij bij de toenmalige verhoudingen niet tot de ge ziene leden gerekend kon worden, gingen alle collega's zijn woning voorbij, zonder hem te vragen mee te gaan. Tien jaren is Beets raadslid geweest en daarna nog 7 jaren wethouder. In dien tijd is veel tot stand gekomen, o.a. de progressieve belastingheffing en de ge meentelijke aansluiting bij het toenmalig K. E. M„ nu P. E. N. Tijdens zijn wethouderschap was hij voor zitter van het levensmiddelenbedrijf, de brandstofvoorziening, alsmede van de veen derij, een werkverschaffingsobject voor ge zamenlijke rekening van de gemeenten Sint- Pancras en Koedijk. In 1922 verliet de heer Beets den ge meenteraad na eenige meeningsverschillen over bestuursbeleid met de afd. V. D., daarmede ook de afd. verlatende. Vooral dé samenwerking met de S. D. A. P.-fractie werd hem kwalijk genomen. De heer Beets was oprichter en jarenlang voorzitter der afd. Koedijk van den Bond voor Staatspensionneering, mede-oprichter en bestuurslid van het Onderling Onder steuningsfonds, waarvan hij meer dan 30 jaar voorzitter is geweest en waaruit, mede door zijn toedoen, de begrafenisvereeniging en „Ziekenhuisverpleging" zijn geboren, waarvan hij geruimen tijd secretaris was. In den tijd van het optreden der nu meer bekend geworden ziekte in de kool, de draai- hartigheid, was de heer Beets al een be kende persoonlijkheid in de agrarische organisatie. Later werd hij uitvoerder voor de tuin- bouwvereeniging „De West" en het was in dien tijd, dat hij werd aangewezen als lid der commissie van scheidslieden voor de Tuinbouwonderlinge. In 1920 werd hij secretaris-ontvanger der Ned. herv. kerk en datzelfde jaar uitvoerder ^erii Coöp Aan- en Verkoopvereeniging, welke laatste functies hij tot heden heeft vervuld. Bij dit alles was Beets op elke vergade ring een geziene persoonlijkheid, naar wiens woord gaarne werd geluisterd. O.a. op de Langedijker Groénte Centrale was hij de eerste die sprak van een lig- plaats voor de schuiten in den winter, zoo de veiling kon zijn. Toen was dat nog een luchtkasteel, maa na een jaar prijkte een voorstel tót het bouwen van een ligplaats op de agenda kwam zij tot stand. Hiermee kan wel gezegd worden, dat ee man met een welbesteed leven rust genieten. Het is te hopen, dat dit nog ia-, het geval mag zijn. Inderdaad, Koedijk verliest een. zyne verdienstelijke burgers en door het heen gaan van den heer Beets, verliezen wij eeé correspondent ter plaatse, die zeer vele jaren een actief en objectief berichtgever is gebleken. Wij hebben hem daarvoor reeds schrifte lijk dank betuigd, maar wij maken gaarne van de gelegenheid gebruik, dat ook hier nog even te laten uitkomen en den 70-jarige voor de toekomst alle goeds toe te wenschen Zondagavond vond in de groote zaal van het café „De Rustende Jager" te Schoorl de jaarlijksche uitvoering der gymnastiekvereeniging „Olympia" plaats De avond werd geopend met een op- marsch van de deelneemsters en deeU nemers, die zich voor den vaandelgroet op het tooneel opstelden, waarna het club, lied der vereeniging werd gespeeld. De heer K. P. Zuurbier heette als voor, zitter de talrijke aanwezigen hartelijk welkom ,in het bijzonder de besturen van den Kring en die der zustervereenigingen. Spr. bracht dank aan den directeur der vereeniging, den heer W. Jansen te Am, sterdam, voor zijn steeds prettige en voor treffelijke leiding alsmede aan mej. I. Koel voor hare veelvuldige werkzaamheden in het belang der vereeniging. Voorts huldigde spr. de heeren Mosk en den Das, die gedurende 10 jaar hun medewerking verleenden voor het wel- slagen der uitvoeringen. Een bijzonder woord van dank richtte spr. tot de keurturners uit Alkmaar, die als steeds weer hun medewerking verleen den voor het welslagen der uitvoering en op wier bijstand nimmer tevergeefs een beroep werd gedaan. Hierna nam de uitvoering feitelijk een jubileum, want de vereeniging be, staat binnenkort 12 y jaar een aan vang. Het is niet doenlijk de talrijke nummers het programma vermeldde er 21 weer te geven. Met genoegen viel op te merken, dat de oefeningen van de meisjes veel zorgvuldi, ger werden uitgevoerd dan in vorige ja, ren. De vorderingen, die zij hebben ge maakt, waren grooter dan die der jon, gens-adspiranten. Het nummer knots- zwaaien en de poppenrei der meisjes vie len bijzonder in den smaak der aanwezi- gen. Het applaus bij de laatste oefening was aanleiding tot een herhaling. Keurig afgewerkt en vol gratie zijn steeds de oefeningen der dames. De rhyt- mische oefeningen genoten veel waar- deering. Aardige momenten in dezen avond wa ren de klompendans der meisjes en de dans der dames. Het is alleen jammer, dat het weinig verzorgde tooneel aan da aesthetische waarde van het geheel af breuk doet. Ter afwisseling zagen wij nog een twee tal oefeningen van de keurturners uit Alkmaar. Dat deze oefeningen ieders be wondering wegdroegen, behoeft geen be toog. Hetgeen hier getoond werd, grenst aan acrobatiek. Vermelden wij tenslotte nog, dat de heer Zuurbier er bij zijn openingswoord' zijn leedwezen over uitsprak, dat de ver eeniging in de laatste jaren geen heeren- afdeeling meer bezit. Hij wekte de aan wezige heeren op actief tot de vereeniging toe te treden. Een gezellig bal besloot deze welge slaagde 12de uitvoering van Olympia. Jaarvergadering „Zingt den Heere". De chr. gem. zangvereeniging „Zingt den Heere" alhier hield Dinsdagavond haar jaarlijksche feestvergadering in het geref. kerkgebouw aan den Basserweg. De waarnemende voorzitter de heer P. P. den Hartigh opende de vergadering met gebed en schriftlezing. Hij heette allen welkom en herinnerde er aan, dat twee stuwende krachten door vertrek als be stuursleden moesten bedanken, n.1. mevr. Visser als secretaresse en de heer S. Sulzle. Desondanks mag men dankbaar zijn dat het afgeloopen jaar zoo goed is geweest. Flin ke vorderingen zijn gemaakt en wanneer wij schouder aan schouder staan zal het ook in het komende jaar ons een genot zijn den zang te beoefenen. De ontvangsten bedroegen 312.99 tegen een uitgaaf van 296.33, zoodat er een ba tig saldo aanwezig was van 19.36. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental thans 31 bedraagt, wat hoog noodig moet worden aangevuld met eenige mannelijke krachten. De voorzitter wekte de leden op hiervoor eenige reclame te maken. Verschillende malen is reeds de vereeni ging met goed succes opgetreden, o.a. met de verschillende Oranjefeesten en éénmaal bij een uitvoering. Besloten werd om elk lid een reglement te doen toekomen en dit jaar deel te nemen aan het concours te Heiloo. Bij de bestuursverkiezing werden gekozen de heer P. P. den Hartigh voorzit ter en mevr. van Spengenv. d. Pol en de heer Jn. Vlaar. De feestvergadering was gezellig en duurde tot na middernacht, waarna de di recteur de heer K. Wagenaar van Broek op Langendijk eindigde met dankgebed.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8