Agenda OpaepaAtgriept Aspirin JaoneeC Grauwe vliegenvanger. ONZE STADSRUBRIEK ALKMAARSCHE COURANT Nu is het opletten en on middellijk Ingrijpen, düs bij de eerste teekenen direct Aspirin nemen! Voor kleine tuinen. EERSTE BLAD. 2. Alkmaar, Woensdag. EEN JUBILEUM. Op Zondag 19 Februari a.s. hoopt de heer P. Witvliet, Rembrandtstraat 5, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar bij de Nederlandsche Spoorwegen in dienst trad. De heer Witvliet is sinds 14 December 1921 als seinhuiswachter aan den Bergerweg werkzaam. EEN GOUDEN JUBILEUM. Heden herdenkt de heer H. Wolzak Mzn. den dag waarop hij 50 jaar is verbonden als onderwijzer aan de Zondagsschool „Laat de kinderen tot Mij komen", alhier, HET DRAMA TE KOEDIJK. Thans staat vast, dat de zaak tegen den Bergenaar K., Verdacht van moord op zijn drie kinderen, Dinsdag 14 Maart des morgens om 10 uur door de rechtbank alhier behan deld zal worden. ALKMAAR LEVERT GAS AAN SCHOORL. Om half drie gistermiddag was de gaslevering een feit geworden. Het is wel in bijzondere mate het ge meentebestuur van Schoorl geweest, dat steeds bij de regeeringsinstanties heeft aan gedrongen te bevorderen, dat het gasbe drijf der gemeente Warmenhuizen aan de gemeente Alkmaar werd overgedragen, daar tengevolge van deze overdracht de voorwaarden waaronder Schoorl het gas van Alkmaar betrok belangrijk voordeeli- ger werden. Het zou dan naar het oordeel van het gemeentebestuur mogelijk zijn de vrijko mende gelden te besteden voor verlaging van den gasprijs in de gemeente, waardoor wellicht de gasafname in Schoorl zou toe nemen. De verlaging der gastarieven heeft reeds met ingang van 1 Januari plaats gevon den. Na de overdracht van het gasbedrijf is döor het gemeentebestuur van Alkmaar toegezegd, dat de levering van gas aan Schoorl zoo spoedig mogelijk na de over dracht rechtstreeks uit Alkmaar zou plaats vinden, hetgeen ongetwijfeld in het belang der gasgebruikers zou zijn. Medio November werd te Koedijk (Zuid) met den aanleg van de nieuwe gasleiding «aar Schoorldam begonnen en ware het niet dat deze aanleg door de vorst, geduren de bijna anderhalve maand was gestoord, dan zouden de ingezetenen van Schoorl reeds op 1 Januari j.1. het gas van Alkmaar hebben betrokken. In den nacht van Maandag op Dinsdag zou in het nieuw opgetrokken drukregelge bouwtje te Schoorldam de overschakeling plaats vinden. Onder leiding van den heer Jongsma, opzichter bij de gemeente-lichtbedrijven te Alkmaar was een aantal arbeiders bezig de verbinding tusschen de buisleiding naar Schoorl en die naar Warmenhuizen te ver breken, terwijl echter een tijdelijke ver binding tusschen beide buisgedeeltert was aangebracht, opdat de Schoorlsche ingeze tenen die op dit tijdstip gas wilden gebrui ken daarvan niet ver token zouden wor den. Inmiddels werd de Schoorlsche buislei ding aan de uit Alkmaar komende perslei ding gekoppeld en omstreeks half drie was de gaslevering door de gemeente Alkmaar aan Schoorl een feit geworden. De werkzaamheden werden bijgewoond door den directeur der Lichtbedrijven te Alkmaar, den heer A. J. Th. Hofman, den gemeentesecretaris van Schoorl W K. Be- lonje, en den secretaris der commissie van bijstand van het gasbedrijf te Schoorl, den heer C. J. van Wijk. Wij vernemen nader, dat in verbaart m^' de thans gewijzigde gaslevering aan Schoorl het de directie van de Lichtbedrijven te Alkmaar wenschelijk voorkwam, drt de gastoestellem, comforen enz. der gasver- bruikers nader werden ingesteld op den verhoogden gasdruk. Een tweetal gasfitters der Lichtbedrijven te Alkmaar hebben opdracht gekregen met ingang van Dinsdag met deze revisie der toestellen een aanvang te maken, waaraan voor de gasverbruikers geen kosten zijn verbonden. ZATERDAG BAL-MASQUE IN HEILOO. In ons vorig nummer hebben wij onder stadsnieuws gemeld, dat er Zondag in de Rustende Jager te Heiloo een bal-masqué wordt gehouden. Dit bal heeft niet Zondagavond plaats maar Zaterdagavond. KERMIS ALKMAAR 1939. De verpachting van standplaatsen voor de kermis 1939, welke dezer dagen gehou den is, mag een groot succes heeter. en wettigt het vermoeden, dat de terugslag, het vorig jaar ondervonden, voornamelijk als gevolg van vele concurrente feesten ter gelegenheid van het Regeeringsjubrteum, niet alleen geheel overwonnen is, maar dat voor wat de belangstelling der kermisex ploitanten betreft, onze kermis grooter van omvang zal zijn dan ooit tevoren. Meerdere geheel gemoderniseerde inrichtingen en nieuwe attracties-hebben een plaats gekre gen. Op het Hofplein komt een groote stoomcaroussel annex lunapark. Op het Een hamsteraar gearresteerd. - Te Bres- lau is een inwoner gearresteerd, die erin ge slaagd was groote hoeveelheden boter en eieren te hamsteren, welke hij in twee win kels had gekocht. Ook de beide winkeliers bevinden zich in hechtenis. Zooals bekend is in het geheele Duitsche rijk de boter ge rantsoeneerd. Oude Ziekenhuisterrein wordt een geheel nieuwe opstelling van de inrichtingen toe gepast, waarbij alleen maar kan worden betreurd, dat dit plein niet grooter is, daar er dan gelegenheid zou zijn geweest nog meerdere attracties te plaatsen, wat de ge meente nog eenige duizenden guldens in pachtopbrengst had kunnen schelen. Intus- schen stemt de pachtopbrengst ook thans reeds tot verheugenis. Deze bedraagt voor 1939 ongeveer ruim 18.000, zijnde het dubbele van de opbrengst van het vorige jaar en eenige duizenden guldens meer dan in de laatste 4 jaren. N. V. NOORDER BANK ALKMAAR. In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders werden de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 4 pet., betaal baar op dividendbewijs no. 39 der nieuwe aandeelen. De heer mr. A. J. M. Leesberg werd als commissaris herkozen. INSCHRIJVING HANDELSREGISTER VAN 7 TOT 14 FEBRUARI 1939. Wijzigingen: Alkmaar: D. Bosman en Zoon, Schelphoek 18, zout ziederij enz.jovergegaan aan mevr. de wed. S. A. W. BosmanBakker. Harenkarspel: J. A. Mors, Tuitjehorn H 16, winkel in rijwielen enz.; overgegaan aan G. J. Polle. Heiloo: C. Oudes, Kennemerstraatweg A 31, goud en zilverhandel; verplaatst naar Alkmaar. Den Helder: Gebr. Leen, Spoorstraat 1719, manufac turen enz.; bestuurswijziging. Eerste Autoslooperij en metaalhandel H. de Jongh, eig. mevr. H. de JonghHart; be perkende bepalingen der volmacht van den gevolmachtigde M. de Jongh gewijzigd. H. de Wit, Brouwerstraat 6567, winkel in lederwaren enz.; filiaal gevestigd te Den Helder, Sluisdijkstraat 117. J. Graaff, Singel 4, winkel in manufac turen, rechtsvorm gewijzigd. Nieuwe-Niedorp: Coöp. Landbouwersaankoopvereeniging annex Malerij „De Toekomst", Schulpweg D 6a, bestuurswijziging. Texel: G. Blom, Oudeschild Haven 306, handel in kruidenierswaren; overgegaan aan mevr. de wed. G. BlomBruin. „Vooruitgang is ons Doel", Groeneplaats 9, bestuurswijziging. Wieringen: Mij. tot Uitvoering van Zuiderzeewerken, den Oever, bestuurswijziging. Zuidscharwoude: De Ver. voor Ziekenhuisverpleging „De Voorzorg", A 91, bestuurswijziging. D. Leek, Prinsegracht 183, schipper; over gegaan aan Th. Leek te Noordscharwoude. VERTROKKEN PERSONEN. T. Ploeger, N.H., huishoudster, en dochter, van Achterwezel 18 naar Zijpe. C. L. Doesburg, geen, handelsreiziger, en gezin, van Snaarmanslaan 135 naar Amsterdam. G. J. Blom, R.K., chauffeur, en echtg., van Heiligland 7a naar Oudorp N.H. C. A. Vlutters, R.K., winkeljuffrouw, van Emmi- straat 23 naar Oldenzaal. C. Wessel, R.K., dienstbode, van Emmastraat 12 naar Heiloo. J. A. Koster, R.K., z.b., van Emma straat 77 naar Arosa (Zw.) S. Bartstra, Rem., advocaat, van Van der Meijstraat 14 naar Meester Cornelis (N.-I.) M. F. Ober- meijer, R.K., dienstbode, van Cabeljaustraat 10 naar Amsterdam. P. C. Schagen, R.K., los arbeider, van Oudorperdijkje 12 naar Beemster. C. den Oudsten, geen, buffet juffrouw, Koningsweg 40 naar Amsterdam. C. Gort, geen, Koningsweg 40 naar Hou ten (U.) A. A. Schotten, R.K., van van Houtenkade 38 naar Haarlemmermeer. E. Rietkerken, N.H., hoofd-verpleegster, geh. met P. Meinema, van Visscherslaan 12 naar Amersfoort. W. M. M. Ruitenberg, R.K., dienstbode, van Laat 163 naar Hoogkarspel. J. Barkhuis, N.H., kok, van Lyceumstr. 6 naar Veendam. Z. E. van der Velde, R.K., dienstbode, van Egmonderstr. 9 naar Heiloo. H. Meijer. R.K., kruidenier, en gezin, van Julianastraat 1 naar Heemstede. G. J. Hollander, geen, arbeider, van Verdr.oord naar Waldniel (Dl.) T. van den Berg, geen huishoudster, van Verdr.oord 58 naar Bloemendaal. - C. Klik, chauff., N.H., en gez. van Boezemsingel 40 naar Schagen. M. C. Punt, R.K., van Luttik Oudorp 35a naar Amersfoort. H. M. van Rossuim, N.H., an- kerwikkelaar, en gezin, geen, van Wester- weg 117 naar Amsterdam. A. Koning, R.K., huishoudster, van Hofdijkstraat 5 naar Amsterdam. INGEKOMEN PERSONEN. H. de Goede, R.K., dienstbode, Kennemer straatweg 7, van Uitgeest. C. Schmidt, R.K., muzikant, woonwagenpark Noorder kade, van Amersfoort. J. M. C. Verhejj- den, R.K., leerling-verpleegster, Wilhelmina- laan 11, van Venray. M. J. Heesbeen, R.K., echtgen. van G. A. Josée, zonder beroep, en kinderen, woonwagen Noorderkade, van 's-Hertogenbosch. D. J. J. Paap, geen, leerl.-verpleegster, Wilhelminalaan 11, van Bloemendaal. A. M. Frederiks, R.K., dienstbode, Nieuwlandersingel- 70, van Delft. A. P. Pronk, R.K., stoker gasfa briek, en eebtgenoote en kinderen, de Ruij- terstraat 43, van Warmenhuizen. S. Put, N.H., grondwerker, en echtgen., Oudegracht 46, van Schagen. A. J. J. Lombarts, R.K., chef schoenenzaak, en echtgenoote en kin deren, Rembrandtstraat 21, van Amsterdam. C. Kater, D.G., hulp in de huishouding, Mient 24, van Amsterdam. C. Blaauboer, geen, kruideniersbediende, Spoorstraat 62a, van Anna-Paulowna. G. Bimmerman, R.K., liefdezuster, van Everdingenstraat 18, van Rotterdam. S. de Boer, geen, boeren- Bioscopen. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer Kindvrouwtje (rom.); hoofdrollen Melvyn Douglas, Robert Young, Barbara O'Neil, Harry B. Warner; extra-nummer: Het ge heim van de Betty Bonn (avonturen). Toe gang boven 18 jaar. City-theater, 8 uur, tot en met Woens dagavond hoofdnummer Vier doch ters (rom.); hoofdrollen de vier zusters Lane, Claude Rains en May Robson. Toe gang voor eiken leeftijd. Woensdag 15 Februari. 8 uur, Harmonie, demonstratieve vergade ring A.B.B., spreker J. W. Albers. 8 uur, Waakt en Bidt, Ned. Chr. Vrou wenbond; rede ds. Wiersinga. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „De klokken van Corneville" door de A. O. O. V. Donderdag 16 Februari. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, jaarvergadering afd. Alkmaar Ned. Ver. van Huisvrouwen. 8 uur, in City theater, vertooning film Elephant-boy, voor de Volksuniversiteit. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering „De ebbenhouten olifant", door Ulvadero. 812 uur, accordeonband in hotel Wanner. Vrijdag 17 Februari. 7.30 uur, café van Truijen, propaganda- avond Volksonderwijs; spreker ds. West mij se; voordrachten. knecht, Meerweg 24, van Bergen. S. de Boer, R.K., bakker, fcopjeskuil 66, van Hens broek. J. van 't Hoff, R.K., buffetbedien- de, Anjelierstraat 2, van Amsterdam. H. A. Cysouw, N.H., leeraar R. H. B. S., en echtgenoote, Bergerweg 85, van Utrecht. W. Cornelisse, N.H., tijd. opzichter genie, Rembrandtstraat 46, van Bergen op Zoom. P. L. Lambalk, R.K., olie- en lakhandelaar, Hekelstraat 28, van Krommenie. B. A. Wortelboer, R.K., apoth. assistente, Egmon- derstraat 2, van Haarlem. H. Kouwen, N.H., dienstbode, Stationsweg 40, van Koe dijk, St. Pancras. C. C. Dekker, R.K., echtgenoote van W. M. P. Cornelissen, zon der beroep, Boterstraat 14, van Heiloo. M. Dekker, R.K., dienstbode, van Leeuwen hoekstraat la, van Akersloot. C. J. Klaver, R.K., zonder beroep, Heilooërdijk 31, van Abbekerk. D. Singer, geen, land arbeider, en echtgenoote, N.H., en kind, 2e Kanaalstraat 17, van Medemblik. J. R. L. van Roon, R.K., schoenmaker, Nieuwstraat 11a, van Zuilen. J. Steen, D.G., grond werker, Spoorstraat 56, van Barsingerhorn. J. C. Boot, N.H., leerl. monteur, Nieuw- poortslaan 118, van Schoorl. C. B. Scha gen, R.K., boerenknecht, Oudorperdijkje 12, v. Oterleek. C. M. van Duivenvoorde, R.K., dienstbode, Boomkampstraat 18, van Heems kerk. W. Ries, N.H., timmerman, en echt genoote, geen, en kinderen, Jan van Scorel- kade 8, van Haarlem. J. Burges, G.K., dienstbode, Ritsevoort 42, van Soest. J. J. Douwes, N.H., verzekeringsagent, Houtweg 27, van Leiden. O. Ploeger, G.K., opper man, Verdronkenoord 34, van Medemblik. R. Smit, N.H., fabrieksarbeider, Verdron kenoord 34, van Medemblik. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van Politie al hier, en aldaar te bevragen op alle Woens dagen en Zaterdagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden aangegeven op 4 Febr. t/m 11 Febr. 1939: Wit wantje, handschoen, 2 nieuwe bad handdoeken, motorhandschoen, portemon- naie, wollen handschoen, hondenpennin'g, lips-sleutel, rozenkrans, huissleutel, bril in stuk étui, dolkmes, huissleutel. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 4 Febr. t/m 11 Febr. 1939: Portemonnaie met inhoud, N. Bruin, Prins Hendrikstraat 24; blauwe muts, J. Mol, Spoorstraat 63a; 2 sleuteltjes aan ring, J. Kommer, Voordam 7; 1 paar regenpijpen, J. Starreveld, K. van 't Veerstraat 63; kin derhandschoen, J. van Veen, Achterstraat 46; 1 paar gebreide wanten, Keizerstraat 26 a; regenpijp, P. Molenaar, Oudegracht 233; belastingmerk en een 'kerkboekje, City Theater, Doelenstraat; koralen ketting, C. Belenkamp, Heiligland 40; handwarmer, C. Klaver, Noorderkade 120; dameshandschoen, Duits, Overdiestraat 120; blauw wollen wantje, M. Dingejan, Westerweg 276; da mesceintuur, Hoeben, Geest 11; grijze hand schoen, J. Stolp, Tuinstraat 53; beursje, N. de Weerd, Blaeustraat 22; zilveren vulpot lood, N. Bruin, Prins Hendrikstraat 34; zilveren? armband, J. Dik, Ritsevoort 38; schaar, Kalksma, Laat 169; kinderwantje, J. Homan, Landstraat 42; bankbiljet, C. Molen broek, Limmerhoek; stofjas, C. Meisen, Rem brandtstraat 17; hockeystick, C. Hemelrijk, Lindenlaan 14; stroohaak, C. Wynker, Zeglis 83. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp wordt men ver zocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van Politie alhier. Terwijl verscheidene onzer vogels overwegend eters van zaden zijn, is er een ander deel onzer avifauna, dat in normale omstandigheden er carni- vore neigingen op nahoudt. De vleeschkost bestaat in vele gevallen uit insecten: vaak vlug wegflitsend goedje, dat alleen buit kan worden gemaakt, doordat de jachttalenten der vogels goed ontwikkeld zijn. De desbetreffende bedrevenheden der vogels loopen inmiddels nogal uiteen: sommige zijn matig gewiekst, weer andere weergaloos handig. Tot deze laatste groep behoor Muscicapa striata striata, vroeger M. grisola ge- heeten. De Nederlandsche naam, die zinspeelt op zijn jachtbedrijf, luidt en dit is een letterlijke vertaling van de oude Latijnsche namen grauwe vliegenvanger. In buitenlandsche en verscheidene plaatselijke benamingen komt eveneens tot uiting, wat in de wetenschappelijke aanduiding wordt uitgedrukt. Men oor- deele: spotted flycatcher, grauer Fliegen- fanger, gobe-mouches gris, vlegenvanger- ke, vlegenspitser, mugger.snapper, feale miggesnapper, miggefanger, miggebiter. Hierbij dient te worden genoteerd, dat het Friesche woord Voor vlieg mig is (en voor mug neef). Vandaar dat de uitdrukking: „twee vliegen in één klap", in het Friesch vertaald wordt met: „twa miggen yn ien flap". Na deze korte taalkundige uitweiding moge worden vastgesteld, dat de jacht- methode van den grauwen vliegenvanger, een vogel, die noch door grootte, noch door contrastrijke kleuren, noch door uifbun- digen zang de aandacht trekt, zeer bizon der is; juist de wijze, waarop de vogel pleegt te jagen, stempelt hem tot een buiten het gewone kader vallenden ver tegenwoordiger onzer gepluimde wereld, die onder normale omstandigheden uiterst zwijgzaam is. Stilletjes en onbewogen kan men hem zien zitten op een hek, een tele graafdraad, een tak of welk ander purit ook aan een boschrand of een soortgelijke plaats, waar hij een onbelemmerd uit zicht heeft. Wanneer men den onbewegelijken vogel waarneemt, maakt hij een eenigszins „dooden" indruk. Ook hier bedriegt echter den schijn: dezelfde „doode" vogel is juist een uiterst levendig dier vol geconcen treerde aandacht. Niet zoodra merken zijn zintuigen prooi of hij werpt zich van zijn uitkijkpost in de lucht, beschrijft mooie booglijnen bij de snelle vervolging van een insect, vangt dit vaardig, lenig en tref zeker, keert terug naar' zijn uitgangsunt of een plek vlak daarbij en peuzelt daarna op hetgeen hij heeft gevangen Verrassend zijn bij dezen vorm van jagen steeds op nieuw de elegance en vaak feillooze zeker heid, waarrrtee in een ommezien een rap prooidier uit de lucht wordt weggesnapt. Al deze door gratie gekenmerkte gebaren (een merkwaardige, in Noord-Brabant in zwang zijnde, naam voor den vogel luidt: levendigheid), zijn zoo karakte ristiek, dat men den vogel uit dezen hoofde niet gauw voor een ander soort zal ver slijten, al schuilt er in het jachtbedrijf der klauwieren (die echter veel kloeker dieren zijn), ook wel iets vliegenvangerachtigs. Overigens is Muscicapa striata striata, waarbij zomer- en wintertenue elkaar niet ver ontloopen, terwijl evenmin uiterlijke sexeverschillen kunnen worden vastgesteld, een uiterst vaal gevalletje: de bovendeelen vertoonen bruingrijze muizenkleuren, de onderzijde is aan den witachtigen kant, de flanken zijn ietwat rossig en verder zijn staart en vleugel, waarvan sommige veeren grijswit zijn gezoomd, iets donkerder bruin. De schedelpartij vertoont donkere lengtestreepjes, terwijl zijden, borst en keel eveneens bestrooid zijn met donkere gerekte vlekjes. Graag vestigt onze grauwe vliegenvan ger, die in ons land geenszins zeldzaam is, zich in de nabijheid der menschen, in wier hongerden en tuinen hij niet alleen resi deert, maar aan wier woningen hij ook meermalen zijn nest bouwt. Dit wordt nu eens samengesteld op latwerk, tegen muren of tusschen klimplanten, dan weer in boom- en muurgaten, in tuinhuisjes en knotwilgen. Er zouden nog ettelijke andere plaatsen kunnen worden genoemd, waar de vogel zijn kinderwieg in gereedheid brengt. Zoo betrekt hij ook speciaal voor hem gebouwde, half open nestkastjes of verlaten nesten van andere vogels. Kort om: de neststand kan ten zeerste uiteen- loopen. Dikwijls gebeurt het ook, dat hij de nestgelegenheid van het voorafgaande jaar opnieuw benut. Spinrag, fijne worteltjes, draadjes, mossen en grassen vormen in de meeste gevallen de voornaamste bestanddeelen van het nest, dat van binnen heel zacht is, doordat het met veeren, haren en wol wordt gevoerd. Het is ongetwijfeld in verband met den aard van zijn nestbouw, dat de vogel hier en daar garendiefje en wevertje wordt genoemd. Het vier- tot zestallig legsel is, wat de schaalkleur be treft, al even wisselend als de nestplaats variabel is. Sommige eieren zijn crème kleurig of roodachtig wit, maar ook zijn er wel, die de eene of andere groen- of blauwachtige tint hebben. Rosse, bruine en violetgrijze stipjes en vlekjes breken de egaliteit van den ondergrond. Late vlie genvangers zitten in het begin van Augus tus nog op hun tweede legsel te broeden mannetje en wijfje wisselen elkaar hierbij af doch in het laatst van Mei zijn de vroegste individuen al door de broedplichten in beslag genomen. Het is vooral in den tijd, dat de jongen in het nest nog worden gevoerd of in de periode, dat zij na het uitvliegen nog pro- fiteeren van de ouderlijke zorg, dat men het korte scherpe kreetje tsrie herhaalde lijk kan hooren. Van zijn dunnen, ijlen zang verneemt men meestal niet veel; het is een haastig en onbeduidend, sotto voce voorgedragen, babbeltje: een aaneenrijging van meer of minder vervormde lokroepjes. Wij lieten reeds uitkomen, dat het vertrouwelijke vogeltje met zijn priem- vormigen snavel heeft hij hieraan den naam „scherpbekkie", die in de Krimpe- nerwaard in gebruik is, te danken? een insecteneter is, doch af en toe eet hij ook wel eens vruchten of bessen. Het is echter de vraag of dit consumeeren van vegeta- rischen kost, hetwelk een zeer incidenteel karakter draagt, de nogal kritische namen kersenpikkertje en aalbessendief recht vaardigt. bevat voortdurend berichten, die andere bladen pas den volgenden dag hebben. Dat komt, omdat de ae EENIGE STADSKRANT ia! het beproefde geneesmiddel bij griepi De reislust zit den grauwen vliegen vangers onloochenbaar in het bloed, daar zij. overwinteren in Midden- en Zuid- Afrika. De vroegste trekkers passeereh ons land in de eerste helft van Augustus, de migratie neemt in den verderen loop dezer maand een duidelijker karakter *an om in September een climax te bereikten. Octoberwaarnemingen en November- observaties zijn onderscheidenlijk weinig talrijk en uiterst zeldzaam. De terugkeer ini ons land voltrekt zich van eind April of begin Mei af, doch tot den aanvang van Juni vindt er nog doortrek plaats. RINKE TOLMAN. KLIMPLANTEN. Zonder klimplanten is onze tuin eigenlijk niet af, ze nemen er wel een zeer bijzondere plaats in en we zouden onze muren, schut tingen, gevels, hekken en pergola's moeilijk voor kunnen stellen zonder eenige begroei ing. Hoewel we al deze planten klimplanten noemen, is deze naam eigenlijk niet heele- maal juist, want ze kunnen in drie groepen verdeeld worden: klimplanten, leiplanten en slingerplanten. De eerste groep omvat alleen die planten, die zich zonder eenige hulp omhoog kunnen werken, zooals de zelfhechtende Wingerd, Ampelopsis Veitchii en de Klimop. De twee de groep is het meest omvangrijk, alle plan ten m«t slappe takken, die niet uit eigen kracht kunnen staan, behooren hier toe, dus ook de Rozen, zij dienen geheel opgebonden te worden. De derde groep omvat de planten, waar van de takken of bladstelen zich overal om heen slingeren. Om deze groep wat te hel pen, spannen we dan ijzerdraad, waardoor ze zich gemakkelijk naar boven kunnen werken. Op deze wijze handelen we met Bruidssluier, Polygopum baldochu anicum, met de Blauwe Regen, de Duitsche Pijp, Kamperfoelie en Clematis. Aangezien klimplanten over het algemeen diepgaande wortels hebben, maken we den grond voor het planten goed diep los, terwijl we tevens mest inbrengen. Behalve heesterachtige klimplanten is er ook nog een groep éénjarige zaadplanten, die elk voorjaar opnieuw gezaaid moeten worden. De meest bekende zijn wel Lathy rus en O.I. Kers, maar er zijn nog meer aantrekkelijke soorten, b.v. de Cobaea een plant met groote blauwviolette of witte bekervormige 'bloemèn, die we in Maart of April onder glas zaaien, en die we later, ongeveer half Juni buiten brengen en dan op een heel beschut zonnig plekje uitplanten, anders zouden ze te laat in het najaar gaan bloeien. Een éénjarige klimplant, die ook te vreden is met een plekje dat niet den ge- heelen dag aan de zon blootgesteld, dus b.v. tegen een muur op het Oosten of het Wes ten, is de Eccremocarpus met oranje bloe men, die we eveneens zoo spoedig mogelijk onder glas zaaien, en die in Mei buiten uit- geplant kan worden. Tenslotte nog de Sierpompoenen, die min der om de bloem als om de vrucht gekweekt worden. Zij worden onder glas gezaaid in lichten, goed vocht doorlatenden grond en in Mei met potkluit buiten uitgezet. De planten ver uit elkaar plaatsen, omdat ze snel groeien en veel ruimte innemen, bij voorkeur op een zonnig plekje in voedzame aarde. A. C. MULLER—IDZERDA. „ALS JE MAAR 'N VERLEDEN HEBT!" Blijspel in drie bedrijven door Arnold en Bach. „De meest verloren dag is die, waarop men niet heeft gelachen" heeft Chamfort gezegd. De schrijvers Arnold en Bach hebben dan wel millioenen tooneelliefhebbers be hoed voor een „verloren dag" met hun oer-komisch blijspel/waarbij zélfs de groot ste kniesoor moet schateren. Op welk een humoristische wijze voeren zij den fabri kant Seibold ten tooneele, met zijn r.iet- aanminnige gade Regine en hun wèl-aan- minnige dochter Gertie. Een jaar is Gertie weggeweest uit het provinciestadje en zij komt nu terug met den nietsnut Fellner, wiens voornaamste bezigheid uit dansen en tennissen bestaat. Mama Seibold laat zich inpalmen door gevlei van Fellner, maar papa Seibold heeft een betere partij voor C rtie op het oog, zijn brave, maar niet bepaald „mondaine" compagnon Stieglitz. Gertie wy'stj Stieglitz evenwel af, want zij vindt hem niet interes sant, omdat hij „nooit iets heeft meege maakt". Papa Seibold weet daar echter raad op: hij fantaseert een stormachtig verleden

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2