^Binnenland PUROL in huis De paus in deStaten-Generaal herdacht Recht van vereeniging en vergadering. Tweede Kamer neemt wets wijziging aan. Grotius-monument te Londen onthuld. Minister Patijn voert het woord. Drie arbeiderswoningen afgebrand. Een lek in de schoorsteen.... De koningin eind Mei naar België. Autobus tegen een boom gereden. Drie inzittenden ernstig, enkele licht gewond. PARLEMENT Het ontwerp op vrijheid van vereenigingen aangenomen met 50-38 stemmen. De onderwijsbegrooting in den Senaat. EERSTE KAMER. GEMENGD NIEUWS. TWEEDE BLAD. De Tweede Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp tot wijziging van de %wet van 1855 op het recht van vereent ging en vergadering aangenomen met 50 tegen 38 stemmen. Tevoren had minister Goseling een amendement-Donker, waardoor aan de wetswijziging ten deele een tijdelijk ka rakter werd gegeven, overgenomen. In de Hollandsche kerk te Londen is heden een monument onthuld ter nage dachtenis aan Hugo de Groot. De Neder- landsche minister van buitenlandsche zaken, rar. J. A. W. Patijn, was bij deze plechtigheid aanwezig, evenals zijn En- gelsche ambtgenoot lord Halifax. Grotius-Society bijeen In de bijeenkomst van de Grotius-Society te Londen heeft mr. Patijn, de volgende rede gehouden: „In deze zeer plechtige bijeenkomst be schouw ik het als mijn eerste plicht om uit naam van mijn land dank te brengen aan lord Athlone voor het verrichten van de handeling, waarvan wij daareven getuige zijn geweest. Daarmede eerdet gij een man, die, hoezeer zijn geest, zijn werk en zijn loopbaan internationaal gericht zijn geweest, van geboorte Hollander was, een man op wien wij buitengewoon trotsch zijn. Het verheugt mij, dat ik aan deze dank betuiging mag verbinden de voorlezing van de boodschap, die het Harer Majesteit, mijn geëerbiedigde Kc ingin, heeft behaagd tot de International Law Association en de Grotius-vereeniging te richten en die als volgt luidt: „Het heeft de Koningin verheugd te vernemen dat het gemeenschappelijk be sluit van de International Law Association en de Grotius-vereeniging om in Londen een monument op te richten ter nage dachtenis van Grotius, thans ten uitvoer wordt gebracht. Het is haar een bron van bijzondere voldoening dat de gedenksteen, bestemd om zijn naam in de hem wel be kende city te eeren geplaatst is in de kerk, welke voor zijn landgenooten sinds 1550 steeds de plaatst is geweest van hun gods dienstoefeningen, en waarvan derhalve met reden ondersteld mag worden, dat hij zelf daar ter kerke ging. De Koningin ver trouwt dat dit monument, tot heil van de wereld, er toe moge bijdragen om de denkbeelden, waarvan deze zoon van Nederland een voorvechter was, op het gebied van de internationale betrekkingen te vereeuwigen". Radioreportage door den V. P. R. O. De V. P. R. O. heeft hedenmiddag de plechtigheid bij de onthulling van het mo nument op gramofoonplaten laten opnemen. Deze platen zullen dan onmiddellijk per K. L. M.-vliegtuig naar Nedèrland worden gebracht, zoodat de plechtigheid nog den zelfden avond wordt heruitgezonden, na melijk van half acht tot acht uur op de golf lengten 1875 en 3Ö1J^ meter. Gistermiddag omstreeks vier uur heeft in de buurtschap Horenkamp te Ammerzoden (Gld.) een felle brand ge woed, welke drie arbeiderswoningen in de asch heeft gelegd. Het vuur is ontstaan in de woning van de familie de Goey. De vlammen sloegen spoe dig over naar de aangrenzende woningen van de families Dekkers en van Mil. De brandweer van Ammerzoden was na eenigen tijd op de plaats van den brand aanwezig en bestreed het vuur in samen werking met enkele burgers. Niettemin werden alle drie woningen een prooi der vlammen. De inboedels konden voor een gedeelte worden gered. De oorzaak van den 'brand moet naar alle waarschijnlijkheid worden gezocht in een lek in den schoorsteen. De schade wordt door verzekering gedekt. EEN PRIJSVRAAG DER N. V. NED. SPOORWEGEN. Men zal zich herinneren, dat het Nat. Comité tot het bevorderen van belangstel ling in de Nederlandsche scheepvaart door het bouwen van scheepsmodel!en indertijd zijn werkzaamheden begonnen is met den bouw van een model van het nieuwe schip der „Nederland", de „Oranje". De heer F. C. Werumeus Buning had daartoe het ontwerp vervaardigd. Thans heeft de redactie van „De Model bouwer" in samenwerking met de Neder landsche Spoorwegen, een prijsvraag uitge schreven voor het vervaardigen van een model van een Diesel-electrischen trein, eveneens naar ontwerp van den heer Weru meus Buning. Voor hen, die aan deze prijs vraag wenschen deel te nemen is een z.g. bouwpakket samengesteld met de materia len, waarvan men het model kan vervaar digen. De binnengekomen modellen worden in September op de groote Spoorwegtentoon stelling te Amsterdam tentoor gesteld. Alle inlichtingen worden verstrekt door de afdee- ling Publiciteit der Ned. Spoorwegen te Utrecht. Bij Brand- en Snijwonden, Pijnlijke Kloven, Ruwe handen en Schrale huid. 's-Gravenhage, 15 Februari.. Naar van officieele zijde wordt mede gedeeld, is thans vastgesteld, dat het bezoek van H.M. de koningin aan Z.M. den koning der Belgen zal plaats vinden van 23 tot en met 26 Mei a.s. Gistermiddag om vier uur is een autobus van den dienst Heerenveen— Groningen op den weg van Beetster zwaag naar Lippenhuizen, bij het uit wijken voor een andere autobus, in volle vaart tegen een boom gereden, welke afknapte. In de bus zaten 12 per sonen. De conductrice werd zeer ernstig gewond, terwijl twee passagiers even eens ernstige verwondingen opliepen. De chauffeur van de bus bleef ongedeerd. Van de overige inzittenden liepen enkelen snijwonden van glasscherven op. Twee van de drie ernstig gewonden zijn naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd. Het zijn de ongeveer AO-jarige mevrouw Eysinga uit Zutfen, die vrij ernstige ver wondingen aan het hoofd heeft opgeloopen en de 19-jarige mej. Stuivenwald uit Hee renveen de conductrice van de bus, die er erger aan toe is en zeer zwaar aan het hoofd v/erd gewond. De derde gewonde, de heer Hettinga uit Lemmer die met 'n hoofdwonde het ziekenhuis werd binnengebracht, kon, na te zijn behandeld, naar zijn woning ver trekken. AUTO'S MET WITTE KOPLICHTEN IN FRANKRIJK. Waarschuwing voor automobilisten. De vraag, of wit dan wel geel licht voor koplampen verblinding veroorzaakt, is in verschillende landen verschillend beant woord, schrijft de K.N.A.C. Terwijl men in Nederland na wetenschappelijke proef nemingen tot de conclusie is gekomen, dat de minder verblindende werking van geel licht slechts schijn is, heeft men in Frank rijk het gele licht voor koplampen van auto's verplicht gesteld. De invoering daarvan is geleidelijk ge schied en nu sinds eenigen tijd voltooid, zoodat iedere Fransche auto thans met geel licht rijdt. Ingevolge het internationale ver drag van Parijs van 1926, betreffende het verkeer met motorrijtuigen, waarbij zoowel Frankrijk als Nederland zijn aangesloten, geldt het voorschrift voor het gele licht niet voor buitenlandsche auto's, zoodat Neder landsche auto's, die Frankrijk bezoeken, geen wijzigingen in hun verlichting behoe ven aan te brengen. Het blijkt echter in de praktijk, dat bij den gemiddelden Franschen automobilist de meening heeft postgevat, dat iedere koplamp met wit licht verblindend werkt en het gevolg is, dat menig Fransch auto rijder, in het bijzonder de vrachtautobe stuurder, zijn ontstemming over het tegen komen van witte koplichten te kennen geeft, hetzij door met de „groote" lichten te blijven rijden, hetzij door met zijn wagen recht op de naar zijn imeening zoo storende witte lichten aan te rijden. De vele Nederlanders, die ter gelegenheid van de Rallye de Monte Carlo kort geleden in Frankrijk waren, weten van een en ander mee te praten. Inmiddels heeft de K.N.A.C. zich tot de Fransche Automobiel Club gewend met het verzoek door publicatie den Franschen weg gebruiker er op attent te maken, dat de bui tenlandsche autotoerist het recht heeft met witte koplichten te rijden en dat de gesigna leerde „bedreigingen" derhalve vermeden dienen te worden. BOEKENWEEK 1939. 25 Februari4 Maart. De j aarlijks terugkeerende Boeken week is in ons land reeds bijna een traditie geworden en een goede en aangename tra ditie. Een week lang beijveren over het ge- heele land de boekhandelaren zich om met tal van middelen het boek in al zijn aspec ten aan het publiek te toonen. Waarom dit toch eigenlijk noodig is? Dirk Coster schreef eens: „De mensch denkt dikwijls dat hij zijn leven best kan volbrengen zonder de hulp der bestaande literatuur, der bestaande boeken. Wat heb ben ze met boeken te maken? Ze hebben hun leven, ze hebben hun zaken. Ze heb ben er geen tijd voor. En ze zijn zelfs trotsch erop geen tijd ervoor te hebben. Ze vinden dat een bewijs van mannelijken en zakelij- ken ernst. En die menschen vergissen zich niet alleen op komische, maar zelfs op zie lig onzakelijke wijze. Ze weten zelf niet, deze practischen en zakelijken, dat zij met huid en haar onder de suggestie staan van die boeken, waar zij geen tijd voor heb ben. Zij weten zelf niet, dat heel hun leven en zelfs hun daden door literatuur, door boeken, worden bepaald en geleid. Het kan een paradox lijken. Doch men bedenke: iedereen leest toch. Zoo geen goede, dan slechte, onnoozele boeken, zoo heelemaal geen boeken dan zijn groote krant, zoo geen groote krant, dan zijn stadskrant of ten minste nog het blaadje, dat hij toekrijgt op de petroleum, en zoo hij heelemaal niet leest, dan toch spreekt hij met vrienden die op hun beurt weer wandelende mis drukken van die kranten zijn. De mensch leest omdat hij het eenvoudig niet laten kan, omdat hij een innerlijk heeft en iets van dit innerlijk wil begrijpen. (Van onzen parlementairen medewerker) Voordat de Kamers gisteren haar gewone werkzaamheden begonnen, hebben de voor zitters op eerbiedige wijze een posthume hulde gebracht aan den arbeid van paus Pius XI voor vrede en recht; in de Tweede Kamer een katholieke voorzitter, in de Eerste een protestantsche. Het waren korte redevoeringen, die getuigden van het alge meen levende besef, dat de wereld een groot man en zeldzame figuur in een hache lijke periode der geschiedenis heeft verlo ren. Staande hoorden de leden de redevoe ringen der voorzitters en die der in de Ka mers tegenwoordige bewindslieden aan. Het wegsluipen van de staatk. geref. predikan ten Kersten en Zandt uit hun banken, toen zij bemerkten, dat de rede van voorzitter van Schaik gewijd zou zijn aan den paus, maakte op dat plechtige oogenblik dat noch communisten, noch nat.-socialisten door een soortgelijke houding verstoorden een pijnlijken indruk. Er komen in het parlement toch momenten voor, waarop men in de eerste plaats mensch en daar na pas homo politicus is! En er werd waarlijk geen precedent met een dergelijke herdenking geschapen; want heeft niet de protestantsche Tweede Kamer president Goeman Borgesius in 1914 paus Pius X herdacht en niet in 1922 de katho lieke voorzitter van hetzelfde college een rede gewijd aan wijlen paus Bcnedictus XV? Mr. van Schaik's rede muntte uit door rijkdom van gedachten, op meesterlijke wijze in weinige zinnen samengedrongen, die van baron de Vos van Steenwijk door statigheid. „Vooral in stormachtige tijden als deze aldus mr. van Schaik klemmen de oogen der wereld zich vast aan die zeldzame figu ren, die als groote geestelijke vuurtorens veilige steunpunten zijn in de bewogen en zich bedreigd gevoelende menschelijke sa menleving. Een dier helderstralende licht punten was ongetwijfeld de overleden kerk vorst „Bij voortduring de ondergeschiktheid van 's menschen stoffelijke aan zijn zedelij ke belangen in aller harten inprentend en onvermoeid den terugkeer naar Christus predikend, reikte zijn manende en sterken de stem ver buiten de scharen van hen, die hem als den Heiligen Vader eerbiedigen". „Het zijn vooral de verzoenende gevoe lens van den oprechten vredesvorst, welke weerklank hebben gevonden bij de vredes gezindheid, die zoo diép in het Nederland sche volk verankerd is". De voorzitter der Eerste Kamer herin nerde aan den veelzijdigen geleerde, die wijlen Pius XI was, aan zijn politiek van verzoening, die tenslotte tót het oplossen der Romeinsche kwestie heeft geleid, en vervolgens aan zijn arbeid voor den vrede: „Met diepgaanden blik der tijden nood pei lende, heeft hij te midden van een ont wrichte menschheid onverflauwd vooi het behoud van den vrede geijverd". Minister Slotemaker sloot zich namens de regeering in den Senaat bij de woorden van den voor zitter aan, den overleden kerkvorst huldi gend wegens zijn vredesarbeid. Dat was ook het thema van de korte rede, welke minis ter Goseling aan de overzijde van het Bin nenhof hield. Wijziging wet op vereeniging en vergadering. Minister Goseling was daar om het laatste bedrijf van zijn wetsontwerp tot wijziging van de wet op het recht van vereeniging en vergadering te aanschouwen. Toen het doek viel, was zijn ontwerp zij het ook geamendeerd en niet in onbelangrijke mate met 50 tegen 38 stemmen aangenomen. Op één belangrijk punt heeft de minister gisteren moeten toegeven, namelijk met betrekking tot den duur van het ontwerp. Reeds bij de algemeene beschouwingen was hem ook van de rechterzijde, met name door jhr. de Geer (c.h.), te kennen gege ven, dat het ontwerp aannemelijker zou worden, indien de een crisiskarakter dra gende nieuwe bepalingen tijdelijk zouden worden gemaakt. De leider der chr. historische fractie her nieuwde gisteren dien aandrang, toer. het amendement van den heer Donker (s.d.) terzake aan de orde was. Hij achtte het niet onwaarschijnlijk dat na 1 Jan. 1944 (de grens welke het amendement noemde) de duur van de crisisbepalingen nog eens zou moeten worden verlengd, maar die behan deling over 5 jaar zou dan tevens de gele genheid bieden over mogelijke andere ge breken te spreken. Met het oog op een en ander zou de chr.-hist. fractie vóór het amendement stemmen. Mr. Wendelaar (lib.) legde een overeenkomstige verklaring af, waarin hij nog liet uitkomen, dat de af wijzing van het amendement-Donker tot beperking van de politie-inmenging in ver gaderingen (dat kort daarvoor was verwor pen) het aan zijn fractie wel erg moeilijk had gemaakt om vóór het wetsontwerp te stemmen; hoeveel te meer, als ie Kamer de tijdelijkheid ervan niet zou aanvaarden. Minister Goseling had bij de algemeene beschouwingen deze bedenking tegen het toen al bestaande amendement-Donker in gebracht, dat de tijdelijkheid van het ont werp ook andere wijzigingen, die duurzame verbeteringen mochten heeten, onzeker zou den maken; doch deze kon hij gisteren niet herhalen, omdat de heer Donker zijn amen dement zóó had ingekleed, dat slechts de „crisisbepalingen" betreffende de verboden vereenigingen en het toegang veil een en aan de politie tot niet-openbare vergade ringen tijdelijk zouden zijn. Nu had hij nog slechts formeele bezwaren, waaraan hij den heer Donker verzocht aandacht te schen ken, teneinde het hem mogelijk te maken het amendement over te nemen, indien daar verder uit de Kamer geen bedenkin gen werden gemaakt. De heer Donker deed aldus en de bewindsman nam het gewijzig de amendement over, waardoor dus de meest bestreden nieuwe bepalingen een tij delijk karakter (tot 1 Jan. 1944) hebben gekregen. Zonder hoofdelijke stemming keurde de Kamer dit amendement goed, maar het aldus gewijzigde artikel werd met de stemmen der nat.-soc. tegen aanvaard. We hadden het zooeven over een ver worpen amendement-Donker betreffende beperking van de politie-bevoegdheden ten aanzien van niet-openbare vergaderingen. Dit amendement wilde de geheele nieuwe bepaling, volgens welke de politie toegang heeft tot niet-openbare vergaderingen van meer dan tien personen, uitsluitend, of mede door vreemdelingen bijgewoond, laten ver dwijnen, alhoewel minister Goseling door een nota van wijziging getrccht had deze met méér waarborgen te omkleeden, door de toevoeging „indien het belang eer open bare orde dat bepaaldelijk vordert". Doch die toevoeging zou willekeur van de politie toch niet uitsluiten, meenden de heeren Donker, Joekes (v.d.) en Wendelaar (lib.), weshalve laatstgenoemde mede hnt amen dement steunden. Met 50 tegen 39 stemmen (tegen de rechterzijde) werd het amende ment verworpen; evenals een ander amen dement-Donker, waarvan de strekking was den minister van Justitie te laten uitma ken of een of andere vreemdeling op een Nederlandsche staatkundige vergadering het woord zou mogen voeren, en aan die vergunning eventueel zekere yoorwaarden te verbinden. De minister stelde in het ge heel geen prijs op een dergelijke bevoegd heid, die alleen maar tot discriminaties en derhalve tot moeilijkheden zou leiden en daarom zal het hem, ook om zijn opvolgers op het Plein, genoegen hebben gedaan, dat ook dit amendement werd verworpen, waarbij wederom de linkerzijde vermeer derd met de staatk. geref. vóórstemden terwijl de n.s.b., in tegenstelling me» dé vorige maal, tegen was. De eindstemming kwam na verklaringen van mr. Joekes, ir. Albarda (s.d.), mr. Wen delaar (lib.), dat het tijdelijk maken var, de meest bestreden bepalingen hen toch niet tot voorstemmen zou kunnen bewegen omdat zij nadeelen van het ontwerp groote^ achtten dan de enkele verbeteringen. Met 50 tegen 38 stemmen ging het ont werp er ten slotte door, met de linkerzijde de n.s.b. en de staatk. geref. tegen. Surinaamsche begrooting. Daarna werd nog een aanvang gemaakt met de behandeling van de Surinaamsche begrooting. Drie sprekeres hebben we giste ren gehoord. Twee ervan, de heeren van Lidth de Jeude (lib.) en Meijerink (a.r.) hadden wel hoop op resultaten van de plan nen der regeering met betrekking tot de be vordering van den kleinen landbouw en de aanwinning van cultuurgrond, door verdere inpoldering en uitvoering van irrigatiewer- ken. De heer IJsenman (s.d.) miste nog altijd een groot welvaartsplan, dat den economi- schen toestand der bevolking zou verbete ren. Hij was het echter met de regeering eens, dat Suriname weinig mogelijkheden voor kolonisatie voor land- en tuinbouwende blanken biedt. Hij kon een dergelijke immi gratie niet anders noemen dan „een om slachtige wijze van zelfmoord"! De heer Meijerink kwam in het bijzonder voor de luchtkarteering van Suriname op in het belang van het onderzoek naar nieuwe welvaartbronnen, eventueele delfstofwin ning of geschikte cultuurgronden. Onderwijsbegrooting. In de Eerste Kamer maakte men een aanvang met de behandeling van de Onder wijsbegrooting voor 1939. Daar is nog al wat critiek losgekomen op de gebrekkige beheeersching van de eigen taal en vreemde talen door de leerlingen van scholen voor voorbereidend hooger en mid delbaar onderwijs; op het beleid der regee ring ten aanzien van de leerlingenschaal en de lichamelijke oefening en over te weinig steun aan de kunst in het algemeen en aan de orkesten in het bijzonder. Aan dit debat ging, gelijk gemeld, de her denking van den paus vooraf, waarna de voorzitter zich er over beklaagde, dat hij van de fractie-voorzitters niet voldoende medewerking had verkregen om den spreek tijd te rantsoeneeren zooals bij de algemeene beschouwingen was geschied. Maar om tot 't debat te kamen: prof. Barge was de man, die verbetering bepleitte van het notarieel on derwijs en van de taaiopleiding op de gym nasia en h.b.s.-en. De heer de Jong, eveneens van de r.k. fractie, hield een pleidooi voor een betere lichamelijke opvoeding van over heidswege, waarbij hij het onderwijs daarin in den Haag als voorbeeld voor oogen stelde. En eindelijk.moest de spellingkwestie eens een oplossing krijgen. Wat de leerlingen- schaal betreft, vroeg deze afgevaardigde zich af, of er met een 4 millioen niet een 3000 jonge onderwijzers geholpen zouden kunnen worden, indien men de schaal tot 40 bracht. De regeering had toch ook een 2 millioen voor de deelneming aan de tentoonstelling te New York over gehad! Hij betreurde het, dat deze kwestie de r.k. fractie in een dwangpositie tegenover het kabinet had ge bracht. De heer Wiardi Beekman (s.d.) wees op de nadeelen van de hooge leerlingenschaal voor de volkskracht. Defensieversterking is noodig, maar óók het verstrekken van geld voor een dergelijk urgent onderwijsbelang. Hij stelde de regeering eveneens in gebreke ten aanzien van de lichamelijke oefening. Klachten over het spreken en schrijven van slecht Nederlandsch kwamen ook al van de heeren de Zwaan (c.h.) en Heldring (lib.), en prof. de Savornin Lohman (c.h.) trachtte de ij veraars voor de verbetering van de leerlingenschaal aan het verstand te bren gen, dat daar geen geld voor is, in het bij zonder den heer de Rijke (n.s.b.), die net te voren een motie voor een wijziging van die schaal had ingediend, waaraan de Utrecht- sche afgevaardigde nog toevoegde, dat het indienen van de motie al heel weinig strookt met de critiek van die zijde op de „Kamer van repetitie", die de Eerste Kamer is en op het parlement in het algemeen, aangezien een dergelijke motie ook in de Tweede Ka mer was ingediend en ook daar geen succes had gehad. Hij grijpt naar namaak, surrogaat, onnoo- zel drukwerk, óf hij grijpt naar het goede boek". Op dit goede Nederlandsche boek de aandacht te vestigen is nu het doel van de komende Boekenweek, want in de veelheid van het leven rondom wordt het boek vaak vergeten. Radio, film en sport houden den mensch gevangen in hun alles-beheerschenden greep en als het niet deze drie factoren zijn die den mensch tot lezen geen tijd laten, dan is het de politiek die zijn aandacht vraagt. Toch bewees het boek door alle tijden heen zijn groote, geestelijke waarde, ja, meermalen gaf het den doorslag bij „gees telijke bewapeningsproblemen". In hoevele gedaanten vinden wij ons zelf niet terug in het boek en hoe vaak geeft het ons niet vertroosting en raad? Daarom is het zoo goed, dat, ook al is het maar gedurende een enkele week, het publiek wordt gewezen op het bock, dat niet alleen ontspanning kan brengen doch waarvan ook een groote, sterk opvoedende kracht kan uitgaan. Wij allen vormen een deel van de stof voor de literatuur die de schrijver or\$ brengt. Zouden w(j nu dit leven niet beter en juister kunnen begrijpen, door lezen over dit leven? Dit wondere leven, dat ons iederen dag weer opnieuw voor verrassingen stelt? Grijpt naar het boek dat u ontwikkeling en kennis brengt over tallooze dingen, waarvan een mensch van dezen tijd op de hoogte behoort te zijn, of dat kleur en af wisseling brengt in het leven van alledag: Een enkel boek kan richting geven, Voor altijd, aan uw verder leven. DE UITGIFTE VAN ERFPACHTGRONDEN TE AMSTERDAM. Werkzaamheden der commissie duren voort. Het onderzoek van de Amsterdamsche raadscommissie van onderzoek inzake erfpacht wordt naar wij vernemen met kracht voortgezet. De commissie vergadert gewoonlijk 3 a 4 maal per week, telkens gedurende ruim drie uren. In de tot nu toe gehouden vergade ringen zijn reeds zeer vele personen gehoord. Uit den aard der zaak vorderen de bespre kingen met hen en de daaruit voortvloeiende onderzoekingen veel tijd. Het stemt de com missie tot voldoening, te kunnen mede- deelen, dat zoowel de personen, die eigener beweging aan haar geschreven hebben, als zij die op initiatief der commmissie zelf tot een bespreking werden uitgenoodigd, met zoer groote bereidwilligheid aan haar ver zoek tot een bespreking hebben voldaan. Het ligt in het voornemen, ook verder met de werkzaamheden den grootst mogelijken spoed te betrachten. Het is t ans echter nog niet mogelijk, omtrent den stand van het onderzoek of omtrent den duur nadere mededeelingen te doen. Na den brand in de Pieter Nieuwland- straat. - Nog ligt versch in het geheugen van de hoofdstedelingen de gevaarlijke brand, die dezer dagen uitbrak in de Pieter Nieuw- landstraat, waarbij de vlammen van de eerste verdieping zich een weg baanden langs het als een schoorsteen trekkende hou ten trappenhuis, met het gevolg, dat de be woners van de derde verdieping, de familie Peyters, zich den uitgang zagen afgesneden. Redding over het dak was evenmin mogelijk en toen de brandweer arriveerde, drong de rook reeds in een dichte walm de bedreigde woning binnen. Mevrouw Peyters hield zich kranig. Zij verloor geen oogenblik haar tegenwoordigheid van geest. Toen zij be greep, hoe de situatie was, en de brandweer lieden als eenige en laatste redmiddel het groote vangzeil uitgespreid hielden, wierp zij eerst haar jongste kind in het zeil en daarop haar dochter van acht jaar naar be neden, sprong toen zelf omlaag waarop ten slotte haar 20-jarige dochter den duizeling- wekkenden sprong van twaalf meter in de diepte ondernam. In de groote zaal van het Concertgebouw zijn mevrouw Peyters en haar twintigjarige dochter voor dit moedige optreden gehul digd, tijdens het weldadigheidsconcert, dat gisteravond op initiatief van het mannen koor G.E.W.A. ten behoeve van de vereeni ging „Hulp voor Onbehuisden" werd ge geven. Tentoonstelling Amsterdamsche raad huisplannen. De tentoonstelling van de plannen, ingezonden voor de prïjevraag voor het nieuwe raadhuis, zal worden geopend op Donderdag 16 Febr. a.s., des middags te 3 uur. O.a. zal minister Colijn aanwezig zijn. Vóór de openingsplichtigheid zal de bur gemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, een rede houden, welke o.a. door de „Phohi" naar Oost- en West-Indië zal worden uitge zonden. Inmiddels blijkt in vele kringen belang stelling te bestaan voor bezoek van deze uit zonderlijke tentoonstelling, van niet minder dan enkele duizenden teekeningen..

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6