PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN. AMSTERDAMSCHE BEURS £aatste b Jtheepstiidiagm Pluimveeteelt. Een opkomende griep. STOMPETOREN GROOTSCHERMER OUDKARSPEL OUDESLUIS NOORDSCHARWOUDE ZIJPE ANNA PAULOWNA BiROEK OP LANGENDIJK ïooy, TWEEDE BLAD. Mijnhardtjes stuiten haar voortgang. Doos 30 en 50 ct. Bond van Boerinnen. Mevr. Klerk, de presidente, opende de eerste bijeenkomst in 1939 met den wensch, dat dit jaar weer even vruchtbaar en gezel lig zal worden gewerkt als voorheen. Veel goeds is er reeds van dezen bond uitgegaan, vele vraagstukken zullen nog onder de oogen worden gezien. De mededeelingen bevatten een brief van de afd. Twisk over de grieven welke er zijn tegen het vastrecht van het P.E.N. De voorzitster verklaarde, dat de directie tot heden nog niets op de correspondentie had geantwoord. De secr., mevr. GlijnisSchermerhorn (H.B.), gaf kennis van een afspraak, dat in Febr. een conferentie van het P.E.N. met het prov. bestuur zal plaats hebben. Eenige sprekers hadden zich schriftelijk aangemeld. De cur sus op de Volks-Hoogeschool te Bakkeveen voor meisjes werd warm aanbevolen. Zeer uitvoerig werd 't a.s. twee daagsch congres, dat een duizendtal boerinnen uit het heele land naar Alkmaar zal voeren, besproken. Een zangkoortje onder leiding van mevr. Kruimel werd voor die gelegenheid samen gesteld, 17 Mei begint de les. De secr. ver telde van de voorbereidende werkzaamheden voor het Beatrixfonds, waarbij mevr. Tee- kens—Kunst, H.B.-lid van het Witte Kruis, hare medewerking heeft toegezegd. In de pauze klonken de liederen uit den zangbundel door de zaal, waarna mevr. Glij nis eenige mededeelingen deed uit de H.B.- vergadering. Besloten was een schrijven tot den minister van defensie te richten, waarin men zal verzoeken inplaats van margarine, roomboter te verstrekken. De afrekening van de afdeelingen is nog niet in orde, het voorbeeld van Overijsel verdient navolging. Iets over de toetreding der afdeelingen van den Frieschen bond van oud-leerlingen werd verteld, en dat het Bondslied, gedicht en getoonzet door den heer Wiersma te Leeuwarden, was aange nomen en in In en Om zal verschijnen. Tot afgevaardigde naar het Internationaal con gres te Londen werd mevr. EversDijkhui zen (Gr.) aangewezen. Na deze besprekingen kwam de clou van den middag. Mevr. de Boer—Blauwboer las uit den West-Frieschen bundel ,'t Pittegie" voor, door mevr. A. C. Terhorst—Hoekstra geschreven. Een fijn verhaal, waarin de kin derziel zoo juist werd uitgebeeld, de eeuwige vraagbaak, tusschen de bekrompen opvoe ders, versteend in de dogmatiek, waarvan het zoo zielig de dupe werd. Mevr. de Boer kreeg een dankwoord van de presidente, wat haar zeker toekwam, voor hare goede voordracht. De eerste vergadering is weer heel leer rijk geweest. Uitvoering tooneelvereeniging „Thalia". Zondagavond had in de zaal van café v. Truijen een opvoering plaats van het be kende tooneelstuk „Wantrouwen". „Thalia" heeft met dit stuk bewezen, tot goede dingen in staat te zijn. De voorzitter, de heer R. Koster, opende met een woord van welkom. Alle spelers hebben hun best gedaan het spel te vol maken. In den heer P. Kostelijk heeft de vereeni- ging een goed regisseur gevonden. Wanneer „Thalia" op deze wijze voortgaat, zullen wij nog veel moois kunnen verwach ten. Stand werkloosheid. Zaterdag stonden bij het agentschap der arbeidsbemiddeling ingeschreven 11 werkloozen, waarvan 7 geplaatst waren in de werkverschaffing. Voortaan moeten arbeiders, die werkloos zijn geworden, zich bij den agent der ar beidsbemiddeling aanmelden 's morgens tusschen 11 en 12 uur. Vannacht is door onbekende oorzaak het woonhuis en de smederij van den heer G. J. Pannekeet alhier tot den grond toe afgebrand. De bewoners konden zich nog juist in veiligheid stellen. Verzekering dekt de schade. HOE EEN „jcvOOS" GESCHOTEN WORDT. Filmavond. Dinsdagavond werd in hotel Concordia alhier een filmavond gegeven door de S. D. A. P. Een flink aantal bezoekers was opgekomen, hoewel de zaal lang niet bezet was. De jonge arbeiderszangvereeniging „De Stem des Volks" zong onder leiding van den heer R. Menkveld op verdienste lijke wijze eenige liederen. Het koor maakt flinke vorderingen. Het filmprogramma, dat behalve eenige propagandistische films bestond uit na tuurfilms, teekenfilm en gekleurde films, viel uitstekend in den smaak van het pu bliek. Het was een prachtige avond. De heer W. van Deelen sprak voor de pauze een propagandistisch woord. Naar dezen spreker werd aandachtig geluisterd. Uitslag verkooping. In het lokaal van den heer J. de Bakker werd Dinsdagavond een openbare verkoo ping gehouden van diverse perceelen bouw land en water, eigendom van en in gebruik bij den heer Ant. Bommer te Zuidschar- woude, ten overstaan van notaris mr. C. J. de Lange te Alkmaar. De uitslag was: In de gemeente Oudkarspel: Perceel bouwland, groot 12 snees, nabij de Kortsloot: kooper de heer J. van Hout voor 25 per snees. Perceel bouwland en water aan de Kort sloot, groot 24 snees: kooper de heer E. Zweekhorst voor 33 per snees. In de gemeente Harenkaspel: Peceel bouwland en water, „Sluisakker" genaamd, groot 9 snees, en drie perceelen bouwland en water aan de Ringsloot van de Heerhugowaard, samen 26 snees, kooper de heer Gerbr. Moeijes voor 1702. Gemeente Noordscharwoude: Dam in den Noordscharwouder polder, groot 2 snees, kooper de heer A. Vonk voor f 23 per snees. Vier perceelen bouwland, genaamd „Druip- land", in d. Noordscharwouder polder, sa men groot 24 snees, kooper J. Jonker te Zuidscharwoude voor 364 in totaal. Jaarvergadering Begrafenisvereeniging. De plaatselijke begrafenisvereeniging ver gaderde Dinsdagavond in het lokaal, van den heer J. de Bakker. De voorzitter, de heer J. Heidsma, deelde o.a. mede, dat het thans de 25ste jaarverga dering was. Spr. dankte de pioniers die van af de oprichting lid zijn. Het jaarverslag was in optimistischen toon gesteld. 9 Begrafenissen vonden plaats, n.1. 4 voor leden en 5 voor niet-leden. De ver- eeniging telt 400 leden. De samenwerking met het personeel was uitstekend. Het verslag werd goedgekeurd. Uit de rekening van den penningmeester, den heer A. Swager, bleek, dat het totaal be zit der vereeniging met 143,70 is vermeer derd en 2114- 37 bedroeg. Een bestuursvoorstel om de contributie met 20 cent per lid en per iaar te verlagen, werd voor 1 jaar aangenomen. Dit gaat met 1940 in. De heeren A. Glas en K. Hemke werden als bestuursleden herkozen en als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer J. Ootjers Rz. De heeren J. Heidsma en A. Swager wer den als afgevaardigden naar de bondsver gadering gekozen. Bij de rondvraag kwam o.a. ter sprake het aanschaffen van nieuwe pakken voor de dragers. Besloten werd dat het bestuur dit nog eens bekijken zal. 25-jarig jubileum. Heden herdenkt de heer J. A. de Boer, gemeente-secretaris van Zijpe, den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de gemeente Zijpe. Op 15 Febr. 1914 werd de jubilaris benoemd tot eerste ambtenaar ter secretarie, 20 Juni 1916 volgde zijn be noeming tot ambtenaar van den burgerlij ken stand en 1 October 1917 werd de jubi laris, die toen pas 26 jaar was, secretaris der gemeente Zijpe, die 15 Mei 1929 met Petten tot één gemeente samensmolt. De jubilaris, die den wensch te kennen had gegeven, dat deze dag zoo ongemerkt mogelijk voorbij zou gaan, werd heden middag in een vergadering van B. en W. gehuldigd. Wij mogen nog wel vermelden, dat de heer de Boer voorzitter is van „Nut er Ge noegen", secretaris van de af deeling Zijpe- Callantsoog van het Witte Kruis, bestuurs lid van Algemeen Belang en van de IJs club „De Eendracht". Stationschef geschorst. De stationschef de heer V. ,e Anna Pau- lowna is, naar de N. H. Crt. meldt, ge schorst wegens onregelmatigheden in het beheer van de gelden der spoorwegen. Het vermiste bedrag is ruim 300. Het vorig jaar had de heer V. zijn veertigjarig ambts jubileum gevierd. (Ongecorrigeerd). OUDHEIDKUNDIGE VONDSTEN TE SMILDE. Bij de ontginning van een hooggelegen weiland in werkverschaffing onder de ge meente Smilde (Dr.) werden dezer dagen een aantal menschelijke geraamten aange troffen. Enkele, in vrij goeden staat verkee- rende beenderen doen vermoeden, dat zij afkomstig zijn van onvolwassen personen. Volgens bejaarde omwonenden mo-hten de pachters van dezen grond hierin nooit graafwerk verrichten. Op het terrein werden enkele steenen werktuigjes aangetroffen, waarbij een transversaal bewerkte vuursteenen mes kling. Oude volksverhalen maken melding van raadselachtige nachtelijke verschijnse len in dit gedeelte langs de witte wijk. AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN. Zondagnamiddag is op het kruispunt Na- zarethstraatNieuwstraat te Tilburg een motorrijder tegen een touringcar gereden. De 19-jarige F. Schimmel, die op de duo zat, werd hierbij gewond. De jongeman is hedennacht in het Elisa- bethziekenhuis te Tilburg overleden. DE VESUVIUS KRIJGT WEER DEN VORM VAN EEN KEGEL. Volgens mededeelingen van Sorrento krijgt Vcsuvius (It.) weer den vorm van een kegel. Men kan nog geen cijfers ver strekken, doch wel wordt gezegd, dat de kegel „zichtbaar" groeit". Hetzelfde verschijnsel is waargenomen twee jaar voor de noodlottige uitbarsting van April 1906. Toen is de kegel gedurende de erupties verdwenen. Tien jaar geleden vormde zich ook een kegel, die zich tot on geveer 1200 meter boven de oppervlakte der zee verhief. MINDER ONGELUKKEN IN DE V.S. IN 1938. De nationale veiligheidsraad te Chicago (V.S.) deelt mede, dat het aantal ongeluk ken met doodelijken afloop in 1938 95.000 bedroeg, hetgeen 10.200 minder dan in 1937 is en het laagste totaal sedert 1933 vormt. Het aantal gewonden was in 1938 700.000 minder dan in het voorgaande jaar. De verbetering geldt voor alle klassen ongelukken, behalve voor de ongevallen binnenshuis. Voor het eerst sedert 10 jaren was het aantal doodelijke ongelukken bin nenshuis grooter dan het aantal verkeerson gelukken. Tengevolge van verkeersongeluk ken zijn in 1938 32.000 menschen om het leven gekomen tegen 39.650 in 1937. Door branden zijn ongeveer 8000 menschen omge komen, door verdrinking ongeveer 7000. 20-jarig bestaan Bijz. Vrijw. Landstorm. De afd. Broek op Langendijk van den Bijz. Vrijw. Landstorm herdacht Dinsdag avond haar 20-jar:g bestaan in de zaal van den heer Jb. Balder. De voorzitter, burgemeester Schelhaas, verwelkomde allen hartelijk in het bijzon der burgemeester Middelhoff van Hoog- karspel, voorzitter van het Verband Alk maar. Men besloot een telegram van hulde, trouw en aanhankelijkheid te zenden aan H. M. de koningin. Er is, aldus de voorzitter, reden tot feest vieren, daar voor ons land en volk de laatste jaren de vrede bewaard is gebleven. Geme moreerd werd, waarom de vrijw. Landstorm is opgericht. De voorzitter dankte den heer W. Biltjes, die reeds twintig jaren leiding geeft aan de afdeeling, voor zijn arbeid. Vervolgens hield c'.e heer Middelhoff een rede, waarin hij zeide, dat de Landstormeis goede vaderlanders zijn, die het vaderland hebben gevrijwaard voor de revolutie. Voor het Huis van Oranje, dat ons de vrijheden en rechten heeft geschenken, waarvan ieder Nederlanders kan genieten, hebben de land- stormers hun leven veil. Het mannenkoor „De Lofstem" zong ter afwisseling eenige liederen, welke met aan dacht werden aangehoord. Hierna werd de Landstorm-film afge draaid, gevolgd door een natuurfilm over Oost-Indië. Daarna werden de prijzen voor den schiet wedstrijd uitgereikt. De voorzitter dankte den gemeenteraad voor het geven van 25 subsidie per jaar. De heer K. Timmermt.r hield een herden kingsrede, gevolgd door een woord van her innering door den heer W. Giltjes, den plaatselijken leider van den B.V.L. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Heemraadsingel III te Rot terdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. DE GROOTE PLUIMVEE TENTOONSTELLING TE LEIPZIG. De pluimvee-afdeeling van de rijksklein- dieren-tentoonstelling te Leipzig omvatte 12.500 kippen van 2500 fokkers, benevens 800 nummers stamboekdieren. Van enkeJe rassen met het hoogste aantal inschrijvin gen geef ik eenige cijfers: Leghorns 1229 nummers, Wyandottes 763, Rhode Island Reds 373, Plymouth Rocks 161, Welsummers 150, Barnevelders 37, Kalkoenen 93, Loop eenden 107, Emdenerganzen 100, Khaki Cambell eenden 64. In totaal 5000 nummers kippen, 1800 nummers krielen, 5000 num mers duiven en 700 nummers groot pluim vee. Onze Nederlandsche rassen, de Wel summers vooral en ook de Barnevelders, waren hier beter vertegenwoordigd dan in ons land zelf. Zondag was het bezoek zoo enorrn groot dat de tentoonstelling tijdelijk gesloten moest worden. Op dien dag alleen kwamen er ongeveer 50.000 bezoekers en daarvan was het grootste deel menschen die bij de kleinveeteelt betrokken zijn en kwamen om wat te leeren en te zien. Bij de Duitsche tentoonstellingen staat n.1. de gedachte den bezoeker wat te leeren op een voorname plaats. Het moet niet alleen maar zijn een soort kijkspel, maar de bezoeker moet naar huis teruggaan met nieuwe gegevens om zijn vak beter te kunnen uitoefenen. Vandaar dan ook dat er een algemeene afdeeling was waar het Ministerie van Voedselvoorziening door middel van groote wandteekeningen, modellen enz., propa gandistisch werkte. We zien daaruit dat de waarde van de jaarlijksche productie der pluimveehouderij 675 millioen mark be draagt, terwijl die van de suikerbietencul tuur slechts 400 millioen bedraagt en die van de bruinkoolindustrie 379 millioen. De totale waarde der kleindierhouderij be draagt 1200 millioen mark. Ten behoeve van de pluimveehouderij zijn er 200 consulenten aangesteld, allen voorzien van auto of motorfietsen. Het zijn meestal vrouwen die hun opleiding aan een der bekende pluimveeinstituten gehad heb ben, waarvan vooral Erding bij Mürchen en Cröllwitz bij Halle bekend zijn. Maar daarnaast geven de leden der pluimvee- vereenigingen, die daartoe geschikt zijn, ook nog lezingen enz. Zoo bereikte men in 1938 het reusachtige getal van 490.000 ad viezen en 48.000 lezingen. Dat de advi-zen gunstig werken blijkt uit het feit dat er in 1938 500 millioen eieren meer geproduceerd zijn en dat ondanks het feit dat de voeder methode geheel veranderd moest worden. Graan dat voor voedsel van den mensch ge schikt is mag n.1. niet voor veevoeder ge bruikt worden. Interessant was de afdeeling der ganzen. Met het oog op een grootere productie van vet en vleesch op goedkoop voer is de gans een nuttig dier, vandaar dan ook, dat er tegenwoordig veel propaganda gemaakt wordt voor de ganzenteelt. Deze is in Duitschland altijd al populair gev/eest. Men tracht nu door verbetering van het soort en verstandige voedselkeuze de prcouctie op te voeren. In plaats van garven met lange beenen en veel botten wordt nu meer en meer een vleezige gans ingevoerd, die zich snel laat mesten. Uit tabellen bleek, dat als men op 1 H.A. graan bouwt, men daarmede maar 155 ganzen kan mesten, bouwt men er hakvruchten op dan kan men er echter 400 ganzen op mesten. Bij ge mengd voer kunnen er slechts 222 ganzen op gemest worden. Omgekeerd heef: men om 1 K.G. groei te krijgen 14.2 K.G. graan noodig of 17.3 K.G. hakvruchten of 16.7 K.G. gemengd voer. Hakvruchtenbouw is dus voor ganzenhouders voordeelig. De eiertentoonstelling omvatte 3000 eie ren (250 dozijn) een flinke inzending dus die een interessant schouwspel opleverde, daar elk dozijn voorzien was met een kaart waarop vermeld stond hoe de eieren ge waardeerd waren. De puntenschaal daar van loopt tot 100. Zeer praktisch was ook een nieuwe aan- koop-afdeeling. Menschen die de tentoon stelling niet kunnen bezoeken, kunnen door middel van deze afdeeling opgeven wat zij wenschen en die dieren worden dan voor hen aangekocht. Het is een officieele afdee ling van de tentoonstelling. Was de inzending der dieren overweldi gend, die der industrie matig, om niet te zeggen treurig. Er waren weinig inzendin gen en de stands slecht verzorgd. Er zijn daarvoor allerlei oorzaken. Doordat het voer als het ware gestandaardiseerd is, verdienen de voerfabrikanten zeer weinig. De broed machinefabrikanten zijn met orders over laden en ik vernam dat de leverantietijd tot 6 maanden bedraagt. Op het gebied van den gezondheidsdienst voor pluimvee is Duitschland zeer ver. Het 120. Het kleine bootje met zijn passagier is thans ge heel aan de woedende elementen overgeleverd. Als er geen hulp komt, is Pam verloren. In de verte bemerkt hij eensklaps een stip. „Zou dat een schip zijn? Ja hoor, het is een schip, dat naderbij komt". 121. Door met een stuk zeil heen en weer te zwaaien, tracht Pam de aandacht op zich te vestigen. Het is erg vermoeiend, maar misschien lukt het. Steeds dichterbij komt het schip. onderzoek van gestorven dieren kan op 2q verschillende instituten geschieden en de bedrijven zelf staan onder strenge, dierge. neeskundige controle. Dit betreft vooral pullorum en verlamming. Een fokker die -Tornt <4at. hii binnen 5 iaren vrii - U niet zorgt dat hij binnen 5 jaren vrij is Va» pullorum wordt voor verdere leveranties aan anderen uitgesloten, dus er wordt de mnoito nm Hia i__ aan uiterstse moeite gedaan om die ziekte kwijt te raken. Is een bedrijf gedurende twee jaren vrij van pullorum dan worden voor de kuikens premies uit de rijkskas beschikbaar gesteld en krijgen zijn dieren op tentoonstellingen een extra aantal punten. Na deze wapenshow op kippengebied in Duitschland zullen we nu eens gaan zien wat Parijs en Brussel bieden. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk verboden. e*' STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Ned. Stoomb. Mij. Agamemnon 14 Febr. v. Candia n. Nauplia. Ajax 14 Febr. v. Odense n. Kopenhagen. Breda 12 Febr. te Curagao. Fauna 15 Febr. 0.45 Lydd gepass. Ganymedes 14 Febr. v. Alexandrië n. Jaffa. Hebe 13 Febr. te Gdynia. Hercules 14 Febr. v Gibraltar n. Malta. Irene 14 Febr. v. Oporto n. Vigo. Juno 12 Febr. v. Istanboul n. Mutzuna. Mars 14 Febr. n.m. Gibraltar gepass. Pirseus 14 Febr te A'dam. Pluto 14 Febr. 23 u. Brunsbüuttel gepass. Van Rensselaer 14 Febr. v. A'dam n. Dover. Rhea 14 Febr. v. Triest n. Fiume. Tiberius 14 Febr. 20.15 Lydd gepass. Vulcanus 14 Febr. te Izmir. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH, LANDBOUWCREDIET N.V. van Woensdag 15 Februari 1939. Vorige koers STAATSLEENINGEN. 3—314 Nederl. 1938 1007, 3 Ned -lndië 1937 98 5 'A Duits>.hl. '30 m. verkl. 229/16 BANKINSTELLINGEN. Amsterd. Bank1273/< Handel Mij. Cert. v. 250 1283/4 Koloniale Bank142'/j Ned. Ind Handelsbank 118'/4 INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie 34'/» Calvé Delft Cert. 817/8 Lever Bros 1291/» Nederl. bord360 Philips Gloeil. Gem. Bezit 199y4 INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting33 /8 Anaconda22 Bethleh. Steel 503/4 Cities Service§63/s Generaal Motors 363/8 Kennecott Copper 27|/4 Republic Steel 15°/i6 Standard Brands 5'7s Steel comm445/is U. S Lealher39/J8 CULTUUR MAATSCH. H V. A411 >/4 Java Cultuur170 Ned Ind. Suiker Unie 1S9 Vereen. Vorstenlanden 76 MIJNBOUW. Alg bxplor. Mij57ys Redjang Lebong 140 PETROLEUM. Dordtsche Petr2937, Kon. Petr30616/:c Perlak667, Phillips Oil29'/4 Shell Union 9"7io Tide Water 10Vl6 RUBBERS. Amsterd. Rubber 1973/8 Deli Bat. Rubber 136 Hessa Rubber ll43/4 Oostkust 132'/4 Serbadjadi96 lnterc. Rubber231/i6 SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 104'/8 JavaChinaJapan lijn 737, Kon. Ned. Stoomboot. lll'/j Scheepvaart Unie 104Vs TABAKKEN. Deli Batavia2077, Oude Deli2271/s Senembah211 AMER. SPOORWEGEN. Atcbison Topeka 26'f>/16 Southern Pacific 127/s Southern Railw. Cert.. 13'/8 Union Pacific 73l/j Canadian Pac. 37/s Laatste 2.45-3.00 987. 22%, 127 V, 1297, 143 1187, 337,-4 82V, 1307H- 360 1307,-i 34 22-Vu 507, O5/-,.; 36 271 -»/» 157, 57i6-'/, 44-/1. -i 39/ig 4l4>/>-5 1707, 192 767, 57 140 292 308-7. 65 29V4 916/;t"10 10'/l6 198-7. 138V, 118 977, 33/4 1C5 747, 1103/, 1057, 205 223-27, 211 261/, uy, 137, 727, 3l/s §Noteering per 5G. x) ex-coupon fExclaim. *Exdividend. Prolongatie vorige koers 'A, heden 'A pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers heden New-York 1.86s/g 1.863/.» Londen 8.74-1/, 8.72'/. Berlijn 74.90 74.72)4 Parijs 4.94)4 4.93'/4 Brussel (Belga) 31.46 31.40 Zürich 42.35 42.27 A Kopenhagen 39.05 38.97 A Stockholm 45.07)4 44.97 Oslo 43.95 43.85

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8